Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte aj mne zareagovať pár vetami na, alebo vo vzťahu k tomuto zákonu, najmä k tej časti o žandároch. Ja súhlasím s mnohým, čo tu odznelo, najmä od mojich kolegov mnohých, ktorí sa venovali aj tej časti aktívnych záloh. Ja sa, ja toto, myslím, že je v poriadku a súhlasím s tým, že aktívne zálohy treba budovať, treba ich štruktúrovať. K tomu sa ja teraz naozaj...
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte aj mne zareagovať pár vetami na, alebo vo vzťahu k tomuto zákonu, najmä k tej časti o žandároch. Ja súhlasím s mnohým, čo tu odznelo, najmä od mojich kolegov mnohých, ktorí sa venovali aj tej časti aktívnych záloh. Ja sa, ja toto, myslím, že je v poriadku a súhlasím s tým, že aktívne zálohy treba budovať, treba ich štruktúrovať. K tomu sa ja teraz naozaj vyjadrovať nebudem, ale mám pripomienky na, k tej oblasti žandárstva.
Ja som si dal vypracovať analýzu parlamentným inštitútom o žandárskych zboroch, ktoré sú aj v zahraničí, a dovoľte mi, aby som pár viet odcitoval z tejto analýzy. Ono je faktom, že žandársky zbor alebo žandárske zbory sú vo viacerých krajinách aj Európskej únie, momentálne napríklad vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku, Holandsku či Rumunsku. Tieto zbory spája kombinácia vojenskej organizácie a civilných úloh, pričom ich pôsobnosť zahŕňa široké spektrum aktivít od udržania verejného poriadku cez boj proti kriminalite a terorizmu, až po ochranu hraníc a strategických objektov. Ich zaradenie pod ministerstvo obrany, ministerstvo vnútra alebo dokonca pod oba rezorty súčasne, napríklad tak to je vo Francúzsku alebo v Taliansku, odráža ich duálnu povahu a flexibilitu pri nasadení v rôznych situáciách vrátane krízových a vojnových.
K tomuto asi nie je čo dodať, to sú fakty, a takto to majú inštitucionálne zakotvené mnohé z tých krajín, ktoré som pomenoval. Naopak, v niektorých krajinách, ako napríklad Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Dánsko či Cyprus bolo žandárstvo v minulosti zrušené a jeho funkcie sa integrovali do civilných policajných štruktúr. Tento proces často súvisel s modernizáciou bezpečnostných systémov snahou o zefektívnenie a odstránenie duplicity úloh medzi vojenskými a civilnými zložkami. Napríklad v Belgicku a Rakúsku došlo k reformám, kde viedli, alebo ktoré viedli k vytvoreniu jednotných policajných síl, zatiaľ čo v Nemecku sa žandárstvo postupne transformovalo do podoby spolkových a krajinských policajných štruktúr.
Toľko časť analýzy a chcem tým len povedať, že tak ako tá analýza hovorí, v každej z tých krajín je to žandárstvo. Ak teda to tam je, tak je to nejakých spôsobom ako jeden zo zborov ozbrojených. Len to, čo, o čom sa tu my dnes bavíme, to, čo má byť u nás, to je postavené na dobrovoľnosti. To nebude ozbrojený zbor iný, ako je Policajný zbor, nebude to ani vojenská polícia v inom vydaní, ani v inom nejakom oblečení. De facto to bude na dobrovoľnej báze, čiže nič z toho, čo aj tá analýza hodnotí, sa nedá aplikovať na to, čo bude na Slovensku, lebo to bude naozaj iba dobrovoľné, len my to nazývame, teraz, že to bude žandárstvo. Tak ja sa pýtam potom, že akým spôsobom, pretože ten zákon, tak ako je navrhnutý, a ani v tých pozmeňovacích návrhoch tie veci nie sú vysvetlené, akým spôsobom bude, tak ako to tu aj moji kolegovia niektorí nazvali, ten kompetenčný chaos riešený. Lebo ja rozumiem, že ten zákon, a aj súhlasím s tým, čo povedal napríklad môj kolega Gábor Grendel, ak to má pomôcť bezpečnosti, no nech. Však asi všetkým nám záleží na tom, nech sa na Slovensku bezpečne žije, ak ľudia a občania v uliciach naozaj pocítia zvýšenie bezpečnosti, fajn. Nikto nebude riešiť, či príde policajt, či príde vojak oblečený v policajnej uniforme alebo príde žandár. Okej.
Ale ja sa pýtam, a to sa pýtajú, a nielen ja sa to pýtam, ale pýtajú sa to samotní policajti, pýtajú sa to odborári, akým spôsobom bude, keď teda vojak, bude to určené pre vojakov, ktorí za bežných okolností je v služobnom pomere vojaka z povo... vojaka alebo teda profesionálneho vojaka ozbrojených síl, tak bude v daný deň, keď pôjde a využije túto príležitosť, bude žandárom a bude vykonávať služobný zákrok, bude sa teda riadiť zákonom o vojakoch, bude sa riadiť zákonom o žandárstve. Akým spôsobom toto bude v prípade, keď áno, fajn, bude služba, ktorá bude 12 hodín, nebude obsahovať nič extrémne, nič zvláštne, ale čo, keď bude služba, kde dôjde k streľbe, kde dôjde k zraneniu, kde dôjde k použitiu donucovacích prostriedkov, hmatov, chvatov podobných policajných taktík? Toto jednoducho minimálne nikto nevysvetlil ani tým samotným policajtom, ani tým samotným vojakom, pre ktorých toto by malo byť určené, a ktorí samotní hovoria, a to ja budem teraz citovať, ak dovolíte, kritika bežných policajtov, veď nebudú mať prístupy do systémov, nebudú dávať pokuty, nebudú objasňovať priestupky, ale dostanú 3 000 eur za kurz, a potom ďalších nezdanených 150 eur za každú službu. Plus, je to na báze dobrovoľnosti, takže mu "padne" a pôjde domov. Žiadna zodpovednosť, žiadne záväzky, kým radový policajt dostane za 12-hodinovú službu 100 eur, žandár dostane 150. Mne, teda v úvodzovkách, citujem opäť, pokračujem, "mne sa neoplatí viac dávať, pardon, mne sa oplatí viac dať výpoveď a robiť žandára".
Ja rozumiem, že toto sú veci, ktoré sa nedajú brať ad absurdum, ale toto je presne to, čo trápi policajtov dnes, pretože ten zákon jednoducho, a to žandárstvo nevyrieši ten systémový problém, ktorý je v Policajnom zbore. To, že vy hovoríte, pán minister, že to má pomôcť rurálnym oblastiam na to, aby bol zvýšený počet a pohyb príslušníkov polície alebo kohokoľvek, ktorý bude dohliadať na verejný poriadok, tak okomentovali, okomentovali odborári a v takomto zmysle: "S návrhom odborári zásadne nesúhlasia, považujú ho za personálne vykrádanie Policajného zboru, ktoré povedie len k ďalšiemu oslabovaniu. Kolegovia to vnímajú presne ako my", teda kolegov myslia samotných policajtov, "ako nesystémové vykrádanie radov príslušníkov namiesto toho, aby štát posnažil príslušníkom Policajného zboru ako jediných garantov vnútornej bezpečnosti a poriadku zaplatiť a poskytnúť im adekvátne podmienky výkonu ich služby. Jedným z argumentov pre vznik Žandárskeho zboru je, že na vidieku", to je to, čo som spomínal, "takmer nevidieť policajta".
Odborári hovoria, že ide o pseudoargument, ktorý podporuje návrat ku koncepcii deľby bezpečnosti na rurálnu a mestskú, pritom dodávajú odborári, že v našich štruktúrach sa takéto delenie jednoducho neuplatňuje. My nemôžme rozdeľovať to, či je bezpečnosť zabezpečená v meste alebo je lepšia bezpečnosť zabezpečená na dedinách, čiže ja len hovorím to, čo hovoria odborári, a že samotní odborári, policajní, nie sú stotožnení, tak ako ani ja nie som s tým stotožnený, pretože pán minister, keby tie peniaze, o ktorých sme sa tu aj bavili, a keby sme naozaj zobrali, možno je to veľká teória, ale dnes je 18 000 policajtov, pre každého jedného to bude možné uplatniť, tento inštitút. Ak by sa teraz 18-tisíc alebo berme, aby sa to ľahšie rátalo, 20-tisíc policajtov, ktoré sú tabuľkové, uplatnilo to, že budú aj žandári, tak keď bude to 3-tisíc euro, tak máme 60 miliónov. Ak by sme tých 60 miliónov použili na zvýšenie platov, na tie zvýšenia tarifných tried, tak ako boli pripravené za nás, boli pripravené a mal ich k dispozícii pán minister naozaj, mohol ich uplatniť a implementovať do praxe, tak dnes by mali policajti zvýšené platy a možno by sme nemuseli riešiť teda tento problém v Policajnom zbore, ktorý vnímajú samotní policajti, že na nich sa, bohužiaľ, navýšenie platov nenašlo.
Vy ako minister obrany ste si presadili navýšenie platov pre vojakov, fajn, presadili ste si zvýšenie rozpočtu o ďalších stovky miliónov na zabezpečenie výzbroje. Dnes hovoríme o tom, že časť z tých peňazí z 2 % HDP bude použité na duálne, duálne projekty, o tom by sme tiež mohli tu diskutovať a už dnes tu odznelo veľa argumentov proti, ale ja sa potom pýtam, pán minister, prečo ste nepodporili ministra vnútra a nepovedali na vláde, že áno, ten minister potrebuje tie peniaze na to, aby mohol navýšiť platy policajtom a mohli byť zabezpečené, aby tí policajti mali teda adekvátne, tak ako sa to tu aj hovorí, adekvátne pracovné podmienky, adekvátne platové podmienky a priblížili sa, povedzme si úprimne, trošku aj k tým vojakom. Tie nožnice už v minulosti boli otvorené a vy to veľmi dobre viete, že boli roztvorené nožnice medzi platmi vojakov a medzi platmi policajtov. Že častokrát sa stávalo, že tí policajti odchádzali z Policajného zboru aspoň na jeden rok, na dva roky k vojakom. Prečo? Aby si urobili dôchodok. Je to tak? (Reakcia navrhovateľa.) Je. A dnes sa tie nožnice po tom, ako ste prijali zákon, o tom resp. nové platové úpravy pre vojakov, tak tie nožnice sa roztvorili ešte viac. Týmto systémových, nesystémovým opatrením žandárstva znova otvárame len tie nožnice v tom zmysle, že tí policajti to jednoducho vnímajú ako nesystémové opatrenie, ako opatrenie, ktoré nerieši problémy samotných policajtov.
To, že či ich je, môžme, teraz vy ste hovorili, že v podstate ich nie je nedostatok, len máme super sociálny systém. Chvalabohu, ja som za, ten sociálny... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis