Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

14.6.2024 o 11:35 hod.

Mgr. art. M.A., ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 14.6.2024 13:36 - 13:44 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si uviesť bod 100 a je to návrh, návrh uznesenia, ktorý reaguje na situáciu v eurofondoch a v pláne obnovy. A reaguje aj na listy, ktoré Slovenská republika dostala od Európskej komisie, kde Európska komisia veľmi razantne upozornila Slovenskú republiku, že zásady právneho štátu sú mimoriadne dôležité, a kládla Slovensku otázky, ako sú zabezpečené finančné záujmy Európskej únie. V zásade sa Slovenska pýtala, koľko, veľmi podrobné otázky, bolo vidieť, že je veľmi informovaná, koľko napríklad prokurátorov vyšetruje ekonomické trestné činy, ako je zabezpečená ochrana finančných prostriedkov Európskej únie pred subvenčnými podvodmi, ako sa menili trestné sadzby a či naozaj európske peniaze sú takpovediac v bezpečí pred podvodníkmi.
Z vyjadrení vlády Slovenskej republiky nie je zrejmé, ako na to vláda odpovedala a či dala Európskej komisii uspokojivé odpovede. A vyslovene so znepokojením sledujeme obavy Európskej komisie a Európskeho parlamentu o stav právneho štátu a ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike, a preto cieľom tohto uznesenia, alebo toto uznesenie dôrazne vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby desať dní odo dňa prijatia tohto uznesenia doručila Národnej rade Slovenskej republiky
1. zoznam opatrení, ktoré slovenská vláda vykonala na ochranu finančných záujmov Európskej únie;
2. znenie všetkých listov, ktoré boli vláde Slovenskej republiky doručené od Európskej komisie a vrátane úplného znenia odpovedí na tieto listy
a zároveň zoznam opatrení, ktoré vláda Slovenskej republiky plánuje prijať, aby Slovenská republika neprišla o finančné prostriedky z fondov Európskej únie a plánu obnovy.
Ak by sme prišli o eurofondy a o plán obnovy, tak Slovenskej republike hrozia historicky najvyššie škody, najvyššie škody od jej vzniku a môže sa to stať práve neschopnosťou tejto vlády plniť míľniky napríklad plánu obnovy. Už teraz počúvame, že niektoré míľniky meškajú, niektoré sa nestihnú, niektoré treba zmeniť. Potom je to vyslovene zlé kroky vlády v oblasti plnenia iniciatív, ktoré sú zadefinované v pláne obnovy, napríklad zvýhodnenie jednej z nemocníc oproti všetkým ostatným, čo môže viesť k tomu, že to bude vyhodnotené ako diskriminačné praktiky, a znamená, že celý balík viac ako 200 mil. eur, ktorý bol alokovaný na výzvu na nemocnice, tak následne nebude Európskou komisiou schválený.
Ďalšia vec. Vieme, že za našej vlády my sme boli premiantom v plnení plánu obnovy. Tie platby chodili, boli sme medzi prvými štátmi, ktoré plnili míľniky daných platieb. Teraz to tak vôbec nie je. Teraz sa ocitáme niekde, niekde na úplnom konci. Zároveň okrem toho teda, že je tu že technické problémy v plnení plánu obnovy, tak tu máme aj problémy politickej povahy, ktoré sú tie, že Európska únia hovorí, nie je zabezpečené, nie sú zabezpečené naše záujmy a hrozí, hrozí to, že podvody alebo subvenčné podvody, ktoré sa budú páchať na eurofondoch alebo na pláne obnovy, ostanú, ostanú v podstate nepovšimnuté, ...

-----------------------------------------

... že ich nebude mať kto vyšetrovať, nebude ich mať kto stí... nebude ich mať kto odstíhať. A preto chceme práve od vlády Slovenskej republiky, aby presne uviedla poslancom Národnej rady, aby uviedla kroky, ktoré chce plniť na to, aby nám neprepadli ani eurofondy, ani plán obnovy a aby peniaze z plánu obnovy a z eurofondov, aby sme o ne neprišli v dôsledku politických krokov, ktoré táto vláda robí.
Zároveň podotýkam, že čo sa týka eurofondov z minulého programového obdobia, tak sme mali čerpanie v podstate historicky najlepšie. Nikdy predtým sme nevyčerpali vďaka našim opatreniam, ktoré sme robili, eurofondy na 103 %. To sa jednoducho nikdy predtým nestalo. A teraz opäť ale hrozí, že v dôsledku toho, čo súčasná vládna koalícia robí, že budeme, jednak budeme meškať, to je prvá vec a druhá vec, že eurofondy nám môžu dokonca zobrať, pozastaviť alebo pozastaviť hodnotenie, to znamená, že niekde v lufte bude visieť miliarda eur, ktoré nám na štátny účet nikdy nepríde. Jediné, čo teraz vláda deklaruje, že robí, tak hovorí, že ide vytvoriť kompetenčný zákon, ide vytvoriť post podpredsedu vlády pre eurofondy a plán obnovy. No tak to mi, prosím vás, povedzte, ako post podpredsedu vlády pomôže čerpaniu eurofondov. To sa už raz stalo, keď vytvorili v roku 2016 pre pána Pellegriniho post podpredsedu vlády pre informatizáciu. Aby ste vedeli, že aký je nezmysel vytvárať takéto kvázi úrady. To znamená, že podpredseda vlády, ktorý de facto ten úrad riadi, ktorý má stovky zamestnancov, tak nenesie žiadnu zodpovednosť, pretože nie je štatutár úradu. Štatutár úradu je nejaký vedúci úradu alebo GTSÚ, ale podpredseda vlády, ktorý by mal niesť zodpovednosť, tak ako ju musí niesť minister, ktorý je štatutár ministerstva, tak podpredseda vlády žiadnu zodpovednosť nenesie. A potom sa stávalo, že napríklad v informatizácii bez akejkoľvek politickej zodpovednosti v rámci podpredsedu úradu vlády sa míňali že stovky miliónov eur, ktoré išli na mimoriadne predražené projekty.
Čiže chcem povedať, že vytvorenie postu podpredsedu vlády pre eurofondy a plán obnovy, to nie je žiadny systémový krok, to nie je absolútne žiadny krok, ktorý by mal napomôcť k tomu, aby sa eurofondy čerpali lepšie, zmysluplnejšie, aby boli menej komplikované. Absolútne nie. To je skôr ďalšia byrokratická štruktúra, ktorá, kde budú desiatky zamestnancov a kde navyše podpredseda nebude niesť absolútne žiadnu zodpovednosť za výsledky. A nevidím dôvod, keď v čase, keď sme boli premiantom v pláne obnovy a riadila to v podstate jednotka, povedala by som taká veľmi akčná úderka na úrade vlády, predtým na ministerstve financií, neskôr na úrade vlády a boli sme premiantom a šlapalo to, prečo teraz potrebujeme vytvárať post podpredsedu vlády.
Takže od vlády chceme, aby nám dala presné, presný, presné kroky, ktoré chce urobiť na, smerom k plánu obnovy, smerom k eurofondom, presné znenie listov, ktoré od Európskej komisie dostala, pretože sa tu vytvárajú všelijaké dymové clony. Vláda hovorí, že všetko je v poriadku, a následne dostane ďalší list, kde Európska komisia sa pýta mimoriadne podrobné otázky. A tretia vec, aby nám dala aj zoznam odpovedí, ktoré Európskej komisii poslala, s jediným cieľom: eurofondy a plán obnovy aby sa využil v prospech ľudí a aby tie peniaze sme mohli využívať pre Slovensko na zmysluplné veci.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 14.6.2024 11:35 - 11:43 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie parlamentu predkladáme návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa ústava, ako aj návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný poriadok v znení neskorších predpisov.
Týka sa to amnestií a týka sa to právomoci prezidenta udeľovať amnestie alebo milosti, pretože vieme, že v podmienkach Slovenskej republiky boli amnestie častokrát udelené pri príležitosti zvolenia nového prezidenta Slovenskej republiky, či to už bol Michal Kováč, Rudolf Schuster alebo Ivan Gašparovič.
Ivan Gašparovič pri opätovnom zvolení v roku 2009 amnestiu neudelil, Rudolf Schuster amnestiu udelil aj na konci jubilejného roku v roku 2000 a Ivan Gašparovič udelil amnestiu pri príležitosti 20. výročia samostatnosti Slovenskej republiky.
Historická skúsenosť s Mečiarovými amnestiami nám však jasne naznačuje, že existuje priestor na úvahu, či by toto prerogatívum prezidenta, o to viac udeľovanie milosti, nemalo byť obmedzené.
Náš poslanecký klub je mimoriadne znepokojený vedomím, že prezident má v oblasti udeľovania milostí a vo veľkej miere aj amnestií prakticky neobmedzené možnosti. V súčasnosti existujú totiž pri udeľovaní milostí a amnestie len minimálne obmedzenia, resp. nápravné mechanizmy, ak sa prezidentom stane takpovediac „náš človek“ a mal by záujem udeliť amnestiu jeho ľuďom, tak je to, v podstate na to neexistuje absolútne žiadna korekcia. Súhlas vlády sa napríklad vyžaduje pri amnestii, čo však keď pochádza aj prezident, aj predseda vlády alebo vládna koalícia z rovnakého, z rovnakej politickej konštelácie, tak to ani neni poistka.
Keďže amnestia a milosť musia slúžiť iba na všeobecne rešpektovaný účel, cieľom návrhu tohto návrhu ústavného zákona, ako aj zmeny Trestného poriadku je zavedenie ústavne konformného splnomocňovacieho ustanovenia, vďaka ktorým bude možné v osobitnom zákone, čo robíme v Trestnom poriadku, stanoviť a špecifikovať obmedzenia a výnimky pri udeľovaní milostí a amnestií.
V slovenských právnych podmienkach vychádza úprava inštitútu amnestie ešte z tradícií ústavnoprávnej úpravy Československej republiky. Ústavná listina Československej republiky z roku 1920 ustanovovala, že udelenie milosti či amnestie bolo vylúčené, pokiaľ išlo napríklad o členov vlády odsúdených alebo obžalovaných pre úmyselné porušenie alebo porušenie z hrubej nedbanlivosti v oblasti svojej úradníckej, úradnej pôsobnosti ústavných alebo iných zákonov.
Z uvedeného je zrejmé, že výnimky z tejto právomoci prezidenta nie sú teda ničím nezvyčajným, práve naopak.
Cieľom teda návrhu ústavného zákona je zavedenie mechanizmu tzv. blanketného ustanovenia, vďaka ktorému v Trestnom poriadku je možné stanoviť a špecifikovať obmedzenia a výnimky pri udeľovaní milostí.
Dovoľte teraz sa venovať Trestnému poriadku a ustanoveniam, ktoré zavádzame do Trestného poriadku. Cieľom teda predloženého návrhu zákona zmeny Trestného poriadku je, aby udelením milosti alebo amnestie nebolo možné odpustiť, zmierniť alebo zahladiť tresty uložené súdmi v trestných konaniach za niektorý zo závážných činov korupcie, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny alebo za trestný čin spáchaný organizovanou skupinou, zločineckou skupinou alebo teroristickou skupinou.
Nie je absolútne žiadny dôvod, aby ľudia, ktorí boli odsúdení za takéto trestné činy, aby im prezident dal amnestie.
Ide o trestné činy, ktoré, ktorých dopady majú na spoločnosť mimoriadne škodlivý význam a v dôsledku týchto trestných činov spoločnosť prichádza o stovky miliónov eur, ktoré by mohli byť použité v prospech občanov Slovenskej republiky. Tieto trestné činy sú pred zrakmi občanov skryté a ich odhalenie si vyžaduje obrovské úsilie. Najmä ekonomické trestné činy, trestné činy organizované organizovanou skupinou sú mimoriadne náročné práve na vyšetrovanie a odhalenie. Pri odhaľovaní a potrestaní trestných činov korupcie a zločineckých skupín je nevyhnutný jasný zmysel pre spravodlivosť, odhodlanie a neraz aj odvaha všetkých zúčastnených, počnúc vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami.
Vidíme, ako vládna koalícia zmenila Trestný zákon, skrátili sa premlčacie doby, chcela skrátiť, chcela skrátiť tresty za ekonomickú trestnú činnosť. Vidíme, že vyšetrovatelia, ktorí vyšetrovali závažné ekonomické trestné činy, korupciu, sú vystavení šikane. Vidíme, že špeciálna prokuratúra bola rozpustená, prokurátori, elitní prokurátori, ktorí sa venovali práve vyšetrovaniu ekonomickej trestnej činnosti, korupcie, subvenčným podvodom, tak z prokuratúry boli doslova vyštvaní. A odvážni, poctiví ľudia, či už na polícii, na prokuratúre, alebo aj sudcovia, ktorí čelia útokom, tak sú často vystavení verejnému pranierovaniu zo strany vládnej moci a len preto, že si dovolili vyšetrovať korupciu na najvyšších miestach. A predstava, že by práve páchatelia korupcie či členovia zločineckých skupín, ktorí spôsobili občanom Slovenska obrovské škody, mohli byť hlavou štátu omilostení či amnestovaní bez toho, aby to vo verejnosti výraznejšie zarezonovalo, je pre náš klub absolútne neakceptovateľné.
Tu mi dovoľte ešte povedať, toto bola otázka aj v prezidentskej kampani, keď sa to pýtali pána novozvoleného prezidenta Pellegriniho, ktorý povedal, že takéto amnestie on neplánuje udeľovať. Ale tu mi dovoľte pripomenúť aj iné otázky, ktoré boli vo volebnej kampani, ktoré zazneli, keď sa pýtali pána Pellegriniho a HLAS-u, že teda či je za zrušenie špeciálnej prokuratúry, on vtedy vyhlásil, že nie, špeciálna prokuratúra sa nebude rušiť a je zásadne proti tomu. A dnes je už špeciálna prokuratúra zrušená. Takže pokiaľ ide o nejaké vyhlásenia, deklarácie, politikom súčasnej vládnej koalície sa, žiaľ, nedá veriť v tomto, a preto tento zákon má slúžiť práve ako poistka, aby napríklad taký Kočner alebo Dušan Kováčik nedostali amnestiu a neboli, neboli novým prezidentom omilostení.
Ďakujem vám veľmi pekne, zároveň vás chcem požiadať o podporu týchto dvoch zákonov a dúfam, že k tomu teda nedôjde, ale hovorím, to, tým by bolo zmarené celé to úsilie spravodlivosti, ktoré vynaložila táto spoločnosť na to, aby zločin a trestné činy boli naozaj potrestané.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 14.6.2024 11:30 - 11:31 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi uviesť, uvediem, oba uvediem naraz a potom sa ešte prihlásim do rozpravy, keby niekto chcel k tomu dať faktické, faktické poznámky.
Takže dovoľte mi uviesť návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992, a dovoľte mi uviesť následne, ktorý s tým súvisí, návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 301/2005 Trestný poriadok v znení neskorších predpisov.
A zároveň, pán predsedajúci, sa hlásim do rozpravy. Ďakujem pekne.

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Ďakujem pekne.
Dávam slovo spravodajcovi z gestorského ústavnoprávneho výboru pánovi poslancovi Dostálovi, aby najprv podal spravodajskú informáciu k tlači 175 a keďže ste mi oznámili, že budete spravodajcom aj pre tlač 176, môžte následne podať spravodajskú informáciu aj k tlači 176.
Nech sa páči, pán spravodajca.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2024 17:28 - 17:30 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec, ale toto je prístup ku všetkým nezávislým úradom a štátnym inštitúciám. Táto vládna koalícia posiela odborníkov na ulicu a na vysoké štátne funkcie dosadzuje ľudí, kde jediným kritériom je stranícka knižka.
Pán poslanec sa pýta, prečo to robia. No tak preto, aby mali naozaj všetko pod palcom a lieky, lieková politika, to je naozaj niečo, čo, v čom je veľký biznis. Hlasovali sme, my sme boli proti, ale bol tu zákon o zrušení verejných vypočutí pri kultúrnych inštitúciách, pri galériách, to je podobné. Verejné vypočutia sa rušia, to znamená, že výberové konania budú prebiehať absolútne netransparentným spôsobom. To isté sú ďalšie inštitúcie. Ja spomeniem životné prostredie, doména SNS, je opäť krásnym príkladom. Na SHMÚ to nebol náš nominant, ktorý tam bol. My sme tam jednoducho toho človeka nechali, hoci to bol nominant predchádzajúcich vlád. Nechali sme ho tam preto, lebo, pretože bol odborník a nebol dôvod vyhodiť odborníka na ulicu, keď tento ústav dobre riadil. Vy, naopak, ste ho museli vyšmariť a dosadiť si tam svojho človeka, aby ešte aj to počasie ste mali pod palcom. Je to naozaj hanba!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.6.2024 16:56 - 16:57 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Pročko, že ste upozornili aj na dvojaký meter. A ja by som bola veľmi rada, keby pán predsedajúci, pán Blaha naozaj uplatňoval rovnaký meter na poslancov koalície a na poslancov opozície. Pretože mňa upozorňuje pri pulte, že nerozprávam k téme, poslancov koalície nechá vyprávať hodiny a hodiny úplne mimo témy, tak aspoň to posledné obdobie, ktoré mu zbýva tu na Slovensku, aby uplatňoval rovnaký meter aj na poslancov opozície, aj na poslancov koalície.
Druhá vec, veľmi pekne si povedal, áno, tento zákon je protiústavný. Občania majú právo na informácie, majú právo vedieť, čo ich volení zástupcovia za tieto peniaze robia. A ja spomeniem len jeden príklad za všetky, napríklad nájom pána neviditeľného ministra, pána Keketiho. Pán minister si prenajal jeden štvorcový meter za 20 eur za meter štvorcový, hoci my sme si prenajímali podobné priestory v rovnakej lokalite, dokonca od toho istého prenajímateľa, teda ktorý patrí do tej istej skupiny, za 10 eur. Dvojnásobná cena a toto je ten dôvod, pretože poslanci koalície nechcú, aby sa ľudia dozvedeli o ich zlodejinách a kšeftoch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 12.6.2024 16:41 - 16:50 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, je príznačné, že keď ide o infozákon, tak vždy ho predkladá vláda, v ktorej je SMER alebo SNS. Ako už bolo spomenuté, tento problém sme riešili aj za predchádzajúcich vlád SMER-u, keď sa vyhovárali na takzvané šikanózne žiadosti o informáciu, a riešime ho znovu teraz, keď je vo vláde SMER. Vládnej koalícii akoby nestačila deštrukcia právneho štátu, ale pod zámienkami, ktoré nemajú akúkoľvek vnútornú logiku, sa rozhodli umlčať kritikov a občanom de facto zakázať pýtať sa, ako šafária s ich peniazmi. A je logické, že teda na to používa táto vládna koalícia práve Slovenskú národnú stranu, pán Danko s Huliakom sa podujali predložiť tento, tento zákon.
Táto novela má zavrieť ústa občanom. Sú tu snahy umlčať opozíciu. Dnes sme počuli ministra obrany Roberta Kaliňáka, ktorý, kde hovoril, že bude trestať nenávistné prejavy v online priestore. Doteraz to vôbec nevadilo. Pán minister vnútra Šutaj Eštok dokonca bol v relácii, sa vybavoval a smial sa s trestne stíhaným Dannym Kollárom, extrémistom, ale tam prejavy, nenávistné prejavy na internete nevadili. Pripomeniem len niekoľko jeho výrokov. Napríklad na profesora, nebohého profesora Krčméryho hovoril, že je tučné prasa, ktoré má skapať, alebo napríklad na novinárku hovoril, ani to tu nechcem opakovať, výrazy, ktoré o žene hovoril. Vtedy to nevadilo, teraz pán minister Kaliňák vyhlásil vojnu nenávistným prejavom v online priestore. Gratulujem, ale dúfam, že teda prvých porieši stíhaných extrémistov.
Po nenávistných prejavoch prišli na rad aj novinári, to budeme tu mať sériu zákonov, ktoré pripravuje vládna koalícia, ktoré už avizovali, ktoré majú novinárom zapchať ústa a umlčať ich tým, že im budú dávať horibilné pokuty, ak nezverejnia opravu v takej forme, v takej dĺžke, ako si vládna koalícia bude predstavovať. No a po novinároch prišli na rad aj občania. Pretože tento infozákon, to je v prvom rade právo pre občanov. Článok, myslím, že 26 ústavy hovorí, že občania majú právo na informácie. Je to ich ústavné právo a majú právo pýtať sa vládnej koalície, majú právo pýtať sa ministrov, čo za ich peniaze robia, ako tieto peniaze používajú.
Vládna koalícia, konkrétne Slovenská národná strana, chce štátnym úradom dať možnosť prakticky akúkoľvek infožiadosť spoplatniť. V zákone nie je, to už spomínal, myslím, že kolega pán poslanec Dostál, nie je absolútne vysvetlené, čo sa myslí tým, že je s tým robota alebo poplatok, primeraný poplatok. Absolútne žiadne mantinely, môžu spoplatniť a akokoľvek spoplatniť akúkoľvek žiadosť o informácie. Takto ministerstvá napríklad môžu zablokovať zverejnenie informácií napríklad, koľko platia ministri svojim kamarátom, straníkom, podržtaškám, takisto si nezistíte informácie, vďaka ktorým sa v minulosti podarilo odhaliť mnohé škandály, napríklad škandál Plavčanových eurofondov, ktorý, mimochodom, bol v réžii SNS.
Ja tento zákon pokladám nielen teda za kompetentný, ako už podotkli niektorí predrečníci, ktorí hovorili, že nie sú, nie je, vládna koalícia nie je schopná ani správne okopírovať českú právnu úpravu, ale pokladám ho priam za obludný, lebo naozaj zapcháva ústa práve občanom, občanom. A ja sa nečudujem, že to predkladá, že to predkladá pán Danko spolu so svojimi poslancami z koalície. My sme sa, napríklad podľa infozákona sme si žiadali informácie o platoch vedúcich pracovníkov a pánovi Tarabovi sa veľmi ťažko vysvetľovalo, prečo hneď prvý mesiac po nástupe dal svojej úradníčke plat s odmenou v hodnote 8-tisíc eur. V čase, kedy občania nemajú lacnejšie potraviny, nemajú lacnejšie energie, zobrali ste im preplácanie zdravotnej starostlivosti na zuby, nemajú lacnejšie pohonné hmoty, tak prvý mesiac, bum, úradníčka v kancelárii ministra SNS 8-tisíc eur. Ja to pokladám za absolútnu aroganciu voči občanom. A nehovoriac o tom, o tom vládnom balíku, ktorý ste teraz predložili do parlamentu, pardon, nie do parlamentu, vo vláde ste ho schválili. To znamená, že doživotná renta vo výške platu poslanca pre predsedu Národnej rady a pre predsedu vlády. Čiže najprv sa zvýšia platy na 10-tisíc eur mesačne. Ešte raz opakujem, ľuďom zrušíme preplácanie zdravotnej starostlivosti na zuby, lacné potraviny nie sú, energie lacné nie sú, ale vláda si zvýši plat na 10-tisíc eur mesačne a teraz, keď sa budem pýtať, že čo robí vláda, čo robí vláda za ten plat, pani ministerka tu mala poslancom SNS, pani ministerka za SNS Šimkovičová tu mala sedieť a predkladať zákon, za ktorý nám hrozí pokuta z Bruselu. A pani ministerku sme našli na jachte... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúsme sa vrátiť k téme prejednávania nášho zákona. Ďakujem pekne.


Remišová, Veronika, poslankyňa NR SR
Ďakujem. Čiže podľa zákona o informáciách, samozrejme, sa už nebudete môcť pýtať, čo robia vaši volení predstavitelia za vaše peniaze, ktorými sa im skladáte na platy.
Takže... blížim sa k záveru. Po semafore, plochej zemi, ministerstve nekultúry, papalášizme, prevážaniu sa po národných parkoch na štvorkolkách tu máme ďalší arogantný odkaz občanom: vy nemáte právo sa na nič pýtať, vy len plaťte a buďte ticho!
Čo je ale horšie, zákon zablokuje aj komunálnych politikov a, alebo aktivistov a ľudí, ktorí strážia na hospodárenie na všetkých úrovniach štátu, teda aj v samospráve. A pýtam sa, že kto z nich si bude môcť dovoliť platiť desiatky eur za to, že nejaký úradník mu dá informáciu, na ktorú má podľa ústavy právo. Pretože čl. 26, opakujem, to hovorí jasne: sloboda prejavu a práva na informácie sú zaručené. A ja pokladám za protiústavné, ak štátny aparát si chce pýtať peniaze za niečo, čo občanovi zaručuje ústava. Ja som bola komunálna poslankyňa na tej najnižšej úrovni a mnohé informácie, ktoré, vďaka ktorým sa nám podarilo aj zlepšiť fungovanie samosprávy, sme často mali s kolegami na základe infožiadostí. A nikto si od nás, alebo nikto si nedovolil dať návrh zákona, v ktorom by si za tieto informácie pýtal peniaze.
A ja chápem, že vám je to nepríjemné, ja som musela odpovedať na desiatky infožiadostí, ktoré chodili na naše ministerstvo. Áno, boli doslova šikanózne od nemenovaného pána prišlo, niekoľko infožiadostí prišlo každý deň. To boli že desiatky infožiadostí. A na tieto infožiadosti sme odpovedali, lebo sme si hovorili, dobre, majú na tie informácie právo. A čo vy idete teraz urobiť? Vy idete spoplatniť právo na informácie pre občanov. Čiže zapchať ústa novinárom, zapchať ústa opozícii a zapchať ústa občanom. A to naozaj pokladám aj voči vašim voličom na tej, na tej úplne najspodnejšej úrovni v regiónoch to pokladám za mimoriadne, mimoriadne arogantné. Preto, samozrejme, myslím, že to ide samo od seba, hovorím za všetkých kolegov, tento náhubkový zákon pre občanov určite, určite nepodporíme a urobíme všetko pre to, aby, aby tento návrh nebol schválený.
A ja vás teda vyzývam, aby ste nešli proti vlastným občanom, lebo obmedzujete aj vašich vlastných voličov. Voliči majú právo vedieť, čo za ich peniaze na ministerstvách sa robí, koľko to stojí a čo za to robia ich volení predstavitelia. Pretože opakujem, zvýšili ste si platy arogantne na 10-tisíc eur mesačne a ani do parlamentu sa vám chodiť nechce. To, to, to je neskutočné, že pani ministerka, ktorá tu mala včera byť, tak je na jachte, že hanbite sa! Naozaj hanbite sa! Dobre.
Ďakujem veľmi pekne a zákon nepodporíme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2024 13:50 - 13:50 hod.

Veronika Remišová
!!! Vymazať prázdny nadbytočný rámček !!!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.6.2024 13:35 - 13:35 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi poslancovi pánovi Pročkovi, ktorý spomenul, že táto vláda odborníkov nemá rada. Ja by som tu len pripomenula, že tieto zákony, čo predkladáte, sú zákony, ktoré síce vám teraz dočasne vyhovujú, ale keď budete naopak v opozícii, toto budú aj pre vás a vašich nominantov doslova likvidačné, likvidačné nástroje, pretože dávate do rúk aj budúcej vláde nástroj, ako niekoho, s prepáčením, vyraziť bez udania dôvodu.
Verejné vypočutia boli niečo, za čo dlho bojovala odborná verejnosť, ľudia, ktorým záleží na transparentnosti, aby jednoducho, aj verejnosť má právo vedieť, kto bude za ich peniaze, za ich dane riadiť danú inštitúciu. My sme verejné vypočutia vždy robili. Robili sme to dokonca aj nad rámec toho, čo nám ukladá zákon na našom ministerstve.
Druhá vec je retroaktivita, ktorú vám vytkla aj pani, pani prezidentka. Ľudia, ktorí ktorí spravili verejné výberové konanie, tak často opustili svoje predchádzajúce pôsobiská, pretože mali stanovené funkčné obdobie. Vy to teraz rušíte, čo si myslím, že aj voči tým ľuďom, ktorí sa dali do služieb štátu, je to mimoriadne neúctivé.
A posledná vec, odborníci. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby vo funkciách boli odborníci. Ja len keď zoberiem našu vládu a teraz zoberiem iný rezort, ministerstvo napríklad životného prostredia, tak SHMÚ riadil odborník, to nebol náš nominant. To bol dokonca, si myslím, váš nominant. My sme ho tam nechali, lebo bol odborník. Alebo šéf národného parku, to neriadil náš nominant, TANAP-u, to bol váš nominant, ale bol dobrý, bol odborník, bol skutočne skúsený a ostal tam. Jednoducho riadil to aj naďalej. A vy všetkých týchto ľudí dávate von. Je to krátkozraké.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11.6.2024 13:08 - 13:09 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Procedurálny návrh, žiadam a vyzývam poslancov vládnej koalície, aby bezodkladne zvolili predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, pretože je neakceptovateľné, aby Slovenská republika nemala druhého najvyššieho ústavného činiteľa, iba kvôli hádkam vo vládnej koalícii, ktoré poškodzujú Slovensko. Predseda Národnej rady má dôležité ústavné právomoci, reprezentuje slovenský parlament v zahraničí a povinnosťou vládnej koalície je zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov, ktorého nevyhnutnou súčasťou je aj obsadenie druhej najvyššej ústavnej funkcie predsedu Národnej rady. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.5.2024 18:06 - 18:07 hod.

Veronika Remišová Zobrazit prepis
Ja len krátko, ja som už zaregistrovala, že kolegov z vládnej koalície táto naša rozprava tak nesmierne otravuje. Chápem, ale, prosím, pochopte aj vás, že toto... nás, že toto je návrh zákona, ktorým idete zlikvidovať hektáre a hektáre lesov, ktoré... alebo stromov, ktoré proste jednoducho rastú, rastú desiatky rokov. Preto je tá diskusia možno aj trochu emotívna – pán poslanec Hlina, pán poslanec Pročko, pán poslanec Ledecký.
A keď si všimnete a idete po ceste a stretávate kamióny, ktoré sú naložené, naložené drevom. Jednoducho lesy sa bezbreho rúbu a myslím si, že je namieste, aby aj tu v Národnej rade tí, ktorí majú radi prírodu, sa proti takýmto návrhom zákonov ohradili.
Ďakujem.
Skryt prepis