Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, musím konštatovať, že poľutovaniahodný atentát na Roberta Fica vládna koalícia zneužila na upokojovanie absurdných a niekedy až totalitných sklonov.
Kam sa bude uberať súčasná politika vlády, sa ukázalo hneď po atentáte. Pán podpredseda parlamentu Andrej Danko hovoril o politickej vojne voči opozícii. Pán Blaha nadával opozičným poslancom tu v parlamente, pán Michelko točil videá o tom, aké sme obludy, trosky a neviem čo ešte. To znamená, že namiesto, namiesto pokoja alebo namiesto upokojenia spoločnosti, ktoré by Slovensko tak veľmi, veľmi potrebovalo, tak vládna koalícia avizovala doslova trestanie nepohodlných politických súperov alebo politickú vojnu, teda presný opak, čo Slovensko v súčasnosti potrebuje.
Potvrdzuje to aj tento návrh vlády, ktorý neposilnie bezpečnosť krajiny, ale, naopak, obmedzuje ústavné občianske práva a de facto, hovorím, de facto znemožňuje výkon práva na zhromažďovanie. Vláda sa netají s tým, vláda sa netají s tým, že tento materiál neprešiel riadnym legislatívnym procesom. Neprešiel ani pripomienkovým konaním a to znamená, že do tak silového zása... zásahu do riadenia štátu nemajú možnosť hovoriť ani obce, ani občianske organizácie a ďalší zástupcovia odbornej a občianskej spoločnosti. A až teraz sa ukazuje, aký je ten návrh nedopracovaný, pretože námietky už vyslovila so skráteným legislatívnym konaním aj Súdna rada. Opakujem, Súdna rada, to nie sú nejakí „naši ľudia“. Naši nominanti, Súdna rada sú prevažne nominanti vládnej koalície. Námietky vyslovil generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý spochybnil viaceré ustanovenie, a námietky vyslovilo aj Združenie miest a obcí Slovenska.
Práve preto, že ide o mimoriadny zásah do výkonu občianskych práv, o to väčší dôvod je, aby takýto návrh zákona prešiel riadnym legislatívnym procesom. Vláda vyslovene hrubým spôsobom vstupuje do práva na zhromažďovanie, a to tak, že chce nadiktovať oblasti, kde sa budú môcť ľudia zhromažďovať, a to mimo rezidenčných častí, tak aby sa nerušil pokoj ľudí, čo napríklad v prípade väčších miest, v prípade Bratislavy eliminuje v podstate väčšinu verejných zhromaždení. Tu chcem, len pripomenúť, že každý jeden protest, ktorý organ... ktorý sme organizovali ako opozícia, a každý jeden protest, ktorý bol organizovaný po vražde Jána a Martiny, tak to boli pokojné protesty bez akéhokoľvek násilia, bez akýchkoľvek urážok, čo sa, naopak, nedá povedať o zhromaždeniach, ktoré organizovali napríklad fašisti alebo niektorí politici, ktorí sú súčasťou vládnej koalície, ktorí šírili nenávisť a klamstvá. Ja tu nebudem opakovať nadávky, ktoré zneli na týchto protestoch, myslím, že to nemá absolútne žiadny zmysel.
Rovnako vláda navrhuje možnosť vyslovene zakázať protest, pričom uvedené dôvody sú ľahko zneužiteľné. Stačí, napríklad ak v prípade protivládneho protestu zvolajú nejakí platení provokatéri svoj kontraprotest, a už bude dôvod na úplný zákaz protestu. Ministerstvo vnútra sa zároveň vyhráža obciam pokutami v prípade, keď zhromaždenie povolia, čo je opäť, len útokom na samosprávy a pre... prejavom snahy o mocenské ovládnutie krajiny na všetkých úrovniach. Ktorý primátor, ktorý starosta obce si v čase napätého rozpočtu môže dovoliť horibilné pokuty, ktoré štát môže udeliť?
Ďalšie ustanovenia, ktoré sú v zákone sa týkajú napríklad Slovenskej informačnej služby. Zákon zároveň otvára dvere Slovenskej informačnej službe na získavanie informácií o určených osobách alebo chránených osobách.
Najväčšou aroganciou, a to práve v kontexte atentátu v kontexte toho, že tento zákon má byť nejakou odpoveďou na zvýšenie bezpečnosti krajiny, je práve schválenie doživotného platu a ochranky vo výške približne 4-tisíc eur pre premiéra a predsedu parlamentu. Občanov Slovenskej republiky to bude stáť niekoľko miliónov eur, ktoré, ktoré budú platiť zo svojich peňaženiek. A aby to nebolo málo z peňazí občanov sa, sa ide nie len teda doživotná renta, ale zároveň aj zabezpečenie doživotnej ochranky.
Opäť opakujem, toto nie sú, toto nie sú ustanovenia, ktoré prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti ústavných činiteľov, k zvýšeniu bezpečnosti premiéra. Sú to ustanovenia, len na to, aby zabezpečili nejakú doživotnú rentu.
Dalo sa o tom diskutovať aj kultivovanie, dalo sa o tom diskutovať cez normálne pripomienkové konanie. Mohli poslanci vládnej koalície predložiť nejakú analýzu, ako je to v iných krajinách. V niektorých krajinách je to podľa odslúženého obdobia. To znamená, ak premiér bol premiérom päť rokov dostáva päť rokov rentu. Niekde sa to týka vybra... vybraných ľudí. Sú rôzne podmienky, rôzne systémy a mohli sme o tom kultivovane v pléne diskutovať. Teraz však o tom diskutujeme v skrátenom legislatívnom konaní, bez nejakej riadnej analýzy a bez politickej kultúry, ktorú by si zasluhovalo toto obdobie, ktoré chcete, aby bolo obdobie pokoja, a nie rozdeľovania spoločnosti.
Zároveň návrh prichádza, však treba to vidieť aj v kontexte, tento návrh prichádza v období, zabezpečenie, teda doživotnej renty, prichádza v období, keď... v médiách čítame, ako sa ľudia skladajú na onkologické lieky, ktoré neprepláca poisťovňa, ako sa skladajú na zariadenia nemocnice, keďže Ministerstvo zdravotníctva nemocnici nedalo peniaze, pani Dolinková, ministerka zdravotníctva, zrušila benefity ľuďom, zrušila preplácanie starostlivosti, zdravotnej starostlivosti na zuby. Ceny potravín neklesajú, potraviny dražejú. Ceny pohonných hmôt dražejú. Ceny energií nie sú lacnejšie, ako sľúbila vládna koalícia, ale vládna koalícia napriek tomu má tú drzosť predložiť doživotnú rentu. A to nehovorím o tom, že predtým si zvýšili hneď na začiatku volebného obdobia, vláda si zvýšila platy na 10 000 eur. Zmeny v zákonoch, ďalšie zmeny v zákonoch sa týkajú pridelenia ochranky aj predsedom opozičných strán, čo pri ľuďoch ako pán minister vnútra Šutaj Eštok môže znamenať skôr hrozbu alebo de facto sledovanie opozície, nie je vyššiu bezpečnosť, nakoľko niekedy tieto praktiky pripomínajú praktiky za Mečiara. A veľmi dobre si pamätáme obdobie pred vraždou Jána a Martiny, kedy polícia a tajná služba tiež zbierali informácie o istých osobách, konkrétne o Jánovi Kuciakovi, ale aj o ďalších novinároch, a tieto informácie napokon dopomohli k vražde Jána a Martiny. Mimochodom, za toto konanie je už právoplatne odsúdený aj príslušník Policajného zboru.
Ďalším ustanovením je trestanie za nenávisť v online priestore. Opäť, prichádza to v skrátenom legislatívnom konaní, je to ustanovenie, ktoré bude veľmi reštriktívne a ktoré môže spôsobiť doslova obmedzenie slobody slova a prejavu na názor, prejavu na názor a počúvame už od vládnej koalície, koľko ľudí, koľko ľudí už obvinili. Niektorí šli rovno do väzenia za schvaľovanie atentátu na premiéra alebo za nejaké reči protivládnej koalície, ale, myslím, že to už niekto povedal, môj predrečník, zatiaľ sme nepočuli od vládnej koalície, čo robia s nenávistnými prejavmi napríklad voči novinárom, keď si spomeniem na trestne stíhaného extrémistu Bombica alebo na prejavy nenávisti aj voči opozícii. A myslím si, že oveľa viac by pomohlo, keby koalícia namiesto takýchto totalitných balíčkov nešírila, nepodnecovala nenávisť, neprotežovala neonacistov a kriminálnikov.
Ja som počula povedať pána ministra obrany v relácii, že ak, ak, keď, keď by mal dostať Bombic pokutu, tak zároveň by pokutu mala dostať aj väčšina novinárov. Čiže prirovnávame hajlujúceho extrémistu, hajlujúceho extrémistu, ktorý sa vyjadril o profesorovi Krčmérym, že je to tučná sviňa, ktorá má, neviem, skapať alebo čo, a jeho pripomí... o ňom hovoríme, že ak má dostať pokutu on, tak teda aj väčšina novinárov. Ja som nepočula žiadneho novinára v Slovenskej republike hovoriť slová, ako hovorí Bombic, ktorého protežujete vy vo vládnej koalícii, a je to skutočne hanba.
Preto žiadame vládnu koalíciu, aby tento zákon, ktorý je zrejme protiústavný a porušuje právo ľudí na zhromažďovanie sa, aby ho stiahla, a zároveň pán minister obrany uviedol, že pripravujú viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré chcú predložiť, ako v podstate to bude priestor na diskusiu. Bude rádovo v hodinách, pretože vieme, že skrátené legislatívne konanie, prvé, druhé, tretie čítanie, niekedy to zbehne v priebehu dvoch alebo troch dní.
To znamená, že ideme obmedziť ústavné práva, právo na zhromažďovanie. Ideme dať právomoci Slovenskej informačnej službe. Ideme dať doživotnú rentu. Ideme dať niektoré oprávnenia Policajnému zboru. A to všetko ideme urobiť za tri dni. A to napriek výhradám Súdnej rady, napriek výhradám sudcov, napriek výhradám generálneho prokurátora, napriek výhradám ombudsmana, ktorý namieta hneď viacero ustanovení, A napriek výhradám miest a obcí. A myslím si, že tento zákon, ak potrebujete schváliť bezpečnostné opatrenia, nech sa páči, bezpečnostné opatrenia nech sa v skrátenom legislatívnom konaní schvália, ale ak sa idú schvaľovať iné veci, ako je napríklad doživotná renta, špeciálne oprávnenia pre SIS, tak to nech prejde riadnym pripomienkovým konaním, pretože následne to naozaj potom pripomína, pripomína praktiky totalitného štátu.
Ďakujem veľmi pekne.