Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.9.2024 o 10:51 hod.

PhDr.

Vladimír Ledecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 22.10.2024 16:01 - 16:11 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ja len chcem potvrdiť a možno troška poopraviť, že nie zamestnanci ministerstva, ale zamestnanci úradov práce, ktorí sú z regiónov, naozaj sú podhodnotení, nie je to určite krátkodobý, ale sú to desaťročia, kedy sú podhodnotení a naozaj, keď chceme, aby vykonávali svoju prácu kvalitne, alebo kvalitnejšie, tak to mzdové ohodnotenie sa musí zvýšiť, lebo ja naozaj som vždy veľmi prekvapený, keď mi pracovník s niekoľkoročnou praxou s maximálnym vysokoškolským vzdelaním povie, koľko zarába, tak naozaj ja sa čudujem, že čo ho tam ešte drží.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.10.2024 9:29 - 9:44 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Premiér povedal, nepovedal to raz, hovoril to niekoľkokrát v rôznych reláciách, že keby štát znížil 30 % úradníkov, on to konkrétne hovoril o úrade vlády, že keby na úrade vlády zo dňa na deň klesol počet úradníkov o 30 %, nikto by si to nevšimol. On to síce povedal, ale zaujímavé, že o týždeň nato sme na výbore pre sociálne veci schvaľovali navyšovanie úradníkov na úrad vlády. Čiže, panebože, jeden týždeň hovorím v reláciách, že 30 % zníženie by si nikto nevšimol, a druhý týždeň pripravím materiál, že mi treba desiatky úradníkov navyše. Nepochopiteľné!
Štátna služba má pravidelne 10 % tabuľkových miest neobsadených, ale tých 10 % tabuľkových miest, tie peniaze idú na tie ministerstvá a tie peniaze sa minú. Ja si myslím, že to je tiež zámer tých úradníkov neobsadiť celé tie miesta, hoci, hoci, samozrejme, prebiehajú výberové konania, na niektoré miesta je problém obsadiť ľudí, ale celé sa dodržuje tak, aby naozaj ten balík tých 10 % peňazí sa potom mohol rozdeliť na tých úradníkov, ktorí sú tam.
Vy ste presadili možnosť mať viac štátnych tajomníkov a, samozrejme, k tomu štátnemu tajomníkovi je potrebný nejaký stuff ľudí a tiež si myslím, že ste týmto veľmi prispeli k navyšovaniu v štátnej správe, čo, naopak, by sme ju mali znižovať. A pokiaľ chodia štátni tajomníci z ministerstva životného prostredia do výboru, v ktorom som ja, tak musím konštatovať, že nevedel povedať na odborné otázky, vždy majú tam toho človeka. Ja ako štátny tajomník som si nevedel predstaviť, že keď som prišiel, keď som prišiel na výbor, aby som nevedel v zákone, na ktorom som pracoval, všetko vysvetliť a povedať na otázky poslancov alebo verejnosti, ktorá tam bola. Teraz je to pravidlom.
777 úradníkov má osobitný plat. Ten osobitný plat je vo výške 5-tisíc až 20-tisíc euro, spravidla je to nad 5-tisíc euro a musím povedať, že také zaujímavé je ministerstvo zdravotníctva, kde každý štvrtý tajomník má osobitný plat, je tam viac dohodárov na tom ministerstve zdravotníctva ako skutočných zamestnancov a čo je ešte paradoxom, že nemajú naplnené tie tabuľkové miesta. Že tí, čo nemajú ten osobitný plat, ešte majú, ešte majú ten balík peňazí z nenaplnených tabuľkových miest, ktorý predpokladám, že si rozdelia. Na to som upozornil ako predseda výboru NKÚ, kde urobil kontrolu, a v momente, keď sa NKÚ začalo zaujímať o to, prečo je tam toľko osobitných platov, tak počet, počet osobitných platov klesol o 25 %. To len hovorí o tom, že asi, asi nejaký problém tam je.
Na Slovensku v štátnej správe máme 10 800 dohodárov. To znamená, na troch úradníkov je jeden, jeden dohodár.
Vo verejnej správe za posledných desať rokov, to bola štátna správa, teraz poviem o verejnej správe, vo verejnej správe za posledných desať rokov bol nárast o 47-tisíc zamestnancov. A za vlády Ódora, Matoviča a Hegera ten počet narástol o 10-tisíc. Čiže za tri a pol roka vlád terajšej opozície alebo vlády, ktorá nemala podporu, to bol nárast 10-tisíc a za šesť a pol roka to bolo 37-tisíc. Čiže musíme si priznať, že ani jedna vláda, ani jedna vláda nie je schopná zadržať ten rast úradníkov, kdežto vlády terajšej koalície ten rast dvojnásobným tempom navyšovali. Mzdové náklady na verejnú správu za posledný, za posledných desať rokov vzrástli o 100 %. To znamená, že áno, je to aj nárastom platov, infláciou, ale hlavný činiteľ, ktorý za to môže, je nárast úradníkov. Podľa INESS táto vláda pokračuje v navyšovaní úradníkov a za rok 2024 o 14-tisíc úradníkov vo verejnej správe.
My sme, alebo vy ste, keď ste nastúpili nová vláda, tak ste v priebehu jednej schôdze rozbili jednu miliardu eur. Ako keby, ako keby žiadna konsolidácia nás nečakala, ako keby sme tie peniaze nepotrebovali. Bolo to na trináste dôchodky, na nové ministerstvo, navyšovanie zamestnancov na iných ministerstvách a na proces bonifikácie hypoték, kde bolo naplánovaných 300 ľudí, ktoré, ktoré skončili neúspešne. Ale už ste nikde nepovedali, že idete rušiť rodičovské dôchodky, a takisto ste nikde nepovedali, že idete rušiť dôchodok po 40 odpracovaných rokoch. Tuná 19.10 h sa podal pozmeňovák, čo už dávno mala byť schôdza skončená, a v tichosti ste zrušili alebo zmenili podmienky na trinásty, pardon, zmenili podmienky na to, že by po 40 rokoch odpracovaných ľudia nemohli ísť do dôchodku. V tichosti. Však to povedzte, že na to nemáme, že to musíme rušiť. Prečo, prečo to robíte v tichosti? Ale keď idete rozdávať 13. dôchodok, na ktorý tiež nemáme, hej, tak to robíte s veľkou slávou.
Všetci vieme, že samosprávy sú v kríze, že nemajú peniaze. Vieme, prečo nemajú peniaze, lebo z podielových daní sa, podielové dane sa znížili vďaka benefitom v daniach pre fyzické osoby, ale na to, že plánujete zrušiť rodičovské dôchodky, ste si vymysleli, ako že nahradíte to 2 % dane pre otca, 2 % dane pre matku. To zase oberáte samosprávy o peniaze. Tá cifra pre tých rodičov bude malá, ale pre samosprávy dosť výrazná, aby si to všimli.
Národná banka konštatovala, že celá kampaň na skokové zvýšenie úrokov hypoték bolo falošné strašenie, lebo nárast splátky o viac ako 15 % príjmu sa týka len 4 % úverov. Len 7 % poberateľov hypoték využíva túto pomoc. A viete, pre mňa, pre mňa to bolo paradoxné, už keď sa to prijímalo, že my ideme 15 % najbohatším ľuďom, ktorí si môžu dovoliť hypotéky, prispievať na úroky a robíme to ako sociálnu pomoc. Nevedel som si predstaviť, jak tí ľudia, ktorí sú naozaj vyťažení, pracujú alebo keďže majú hypotéku, musia ju splácať a tie príjmy majú, majú dostatočné, sa posadia na úrad práce a budú žiadať o podporu štátu ako sociálnu pomoc.
Najvyšší kontrolný úrad kritizuje dohodárov a kontroly, ktoré prebehli, hovoria o tom, že dohodári takisto sú problémom našej spoločnosti. A treba si uvedomiť, že dohodári nie sú platení z mzdových prostriedkov, ale z bežných výdavkov, to znamená, tie ministerstvá nemajú až taký problém, alebo úrady nemajú až taký problém si tých dohodárov zaplatiť a nejakým spôsobom ich obmedzovať. Hoci mzda je vyplatená, v mnohých prípadoch nevedia tí zamestnávatelia povedať, čo ten dohodár robil. A dohodár by mal mať svoju prácu zdokumentovanú a ministerstvo musí vedieť preukázať, za čo dohodár peniaze dostal. No vo väčšine prípadov, a to ešte raz zdôrazňujem, vo väčšine prípadov toto nebolo možné. To znamená, dohodár sa zamestnal a pri kontrole ministerstvo nevedelo vo väčšine prípadov povedať, na čom ten dohodár pracoval.
A nakoniec by som ešte odcitoval predsedu NKÚ, ktorý povedal: "Vo viac ako polovici prípadov nemali výkazy prác, nevedeli sme posúdiť, či človek, ktorý si mesačne zarobil päťsto, tisíc alebo dvetisíc eur, aj reálne nejakú prácu vykonal, alebo to bola fiktívna mŕtva duša, ktorá dostala peniaze, lebo na ministerstve pracoval jeho kamarát." To sú slová predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Tak tak my si tu teda gazdujeme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.10.2024 9:14 - 9:29 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, celý môj príspevok, celá moja rozprava bude o zamestnancoch nášho štátu, lebo, keďže ako predseda výboru pre sociálne veci v minulosti sme mali na starosti správu štátnej služby a tie čísla, tie čísla a celá tá správa, celý ten rozbor, ako fungujú zamestnanci v štátnej službe, bol hrozivý v tom, že z roka na rok narastal počet, narastali objemy peňazí. A ja si osobne myslím, že toto je rakovina nášho štátu, lebo myslím si, že presahuje to silu premiéra alebo ministrov tento nepriaznivý trend zmeniť, a preto treba o tom hovoriť, a preto treba na to upozorňovať a práve dnes, keď robíme konsolidáciu, tak je veľká príležitosť prelomiť tú hrádzu, lebo politici vo vedúcich funkciách na úradoch sa menia, ale štátni úradníci ostávajú a tí si vždy zdôvodnia, prečo ich má byť viacej a prečo majú mať väčší rozpočet.
Mali sme tuná ešte v minulom období Radu pre štátnu službu, bolo to, myslím, päť alebo šesť ľudí, ktorí boli nominovaní z rôznych oblastí, ktorí bdeli nad tou štátnou službou, garantovali nejakú jej odbornosť, ale vypracovali aj dôležitú správu, ako tá štátna služba funguje, a táto koalícia ju zrušila. A bol to taký analyzačný alebo analytický útvar, ktorý nám dával každý rok jasnú správu o tom, kde stojíme. A tá jasná správa bola o tom, že nás to stojí každý rok viacej peňazí, že keď to nebudeme schopní zastaviť, tak že štát bude vyberať dane len na úradníkoch.
Premiér povedal, nepovedal to raz, hovoril to niekoľkokrát v rôznych reláciách, že keby štát znížil 30 % úradníkov, on to konkrétne hovoril o úrade vlády, že keby na úrade vlády zo dňa na deň klesol počet úradníkov o 30 %, nikto by si to nevšimol. On to síce povedal, ale zaujímavé, že o týždeň nato sme na výbore pre sociálne veci schvaľovali navyšovanie úradníkov na úrad vlády. Čiže, panebože, jeden týždeň hovorím v reláciách, že 30 % zníženie by si nikto nevšimol, a druhý týždeň pripravím materiál, že mi treba desiatky úradníkov navyše. Nepochopiteľné!
Štátna služba má pravidelne 10 % tabuľkových miest neobsadených, ale tých 10 % tabuľkových miest, tie peniaze idú na tie ministerstvá a tie peniaze sa minú. Ja si myslím, že to je tiež zámer tých úradníkov neobsadiť celé tie miesta, hoci, hoci, samozrejme, prebiehajú výberové konania, na niektoré miesta je problém obsadiť ľudí, ale celé sa dodržuje tak, aby naozaj ten balík tých 10 % peňazí sa potom mohol rozdeliť na tých úradníkov, ktorí sú tam.
Vy ste presadili možnosť mať viac štátnych tajomníkov a, samozrejme, k tomu štátnemu tajomníkovi je potrebný nejaký stuff ľudí a tiež si myslím, že ste týmto veľmi prispeli k navyšovaniu v štátnej správe, čo, naopak, by sme ju mali znižovať. A pokiaľ chodia štátni tajomníci z ministerstva životného prostredia do výboru, v ktorom som ja, tak musím konštatovať, že nevedel povedať na odborné otázky, vždy majú tam toho človeka. Ja ako štátny tajomník som si nevedel predstaviť, že keď som prišiel, keď som prišiel na výbor, aby som nevedel v zákone, na ktorom som pracoval, všetko vysvetliť a povedať na otázky poslancov alebo verejnosti, ktorá tam bola. Teraz je to pravidlom.
777 úradníkov má osobitný plat. Ten osobitný plat je vo výške 5-tisíc až 20-tisíc euro, spravidla je to nad 5-tisíc euro a musím povedať, že také zaujímavé je ministerstvo zdravotníctva, kde každý štvrtý tajomník má osobitný plat, je tam viac dohodárov na tom ministerstve zdravotníctva ako skutočných zamestnancov a čo je ešte paradoxom, že nemajú naplnené tie tabuľkové miesta. Že tí, čo nemajú ten osobitný plat, ešte majú, ešte majú ten balík peňazí z nenaplnených tabuľkových miest, ktorý predpokladám, že si rozdelia. Na to som upozornil ako predseda výboru NKÚ, kde urobil kontrolu, a v momente, keď sa NKÚ začalo zaujímať o to, prečo je tam toľko osobitných platov, tak počet, počet osobitných platov klesol o 25 %. To len hovorí o tom, že asi, asi nejaký problém tam je.
Na Slovensku v štátnej správe máme 10 800 dohodárov. To znamená, na troch úradníkov je jeden, jeden dohodár.
Vo verejnej správe za posledných desať rokov, to bola štátna správa, teraz poviem o verejnej správe, vo verejnej správe za posledných desať rokov bol nárast o 47-tisíc zamestnancov. A za vlády Ódora, Matoviča a Hegera ten počet narástol o 10-tisíc. Čiže za tri a pol roka vlád terajšej opozície alebo vlády, ktorá nemala podporu, to bol nárast 10-tisíc a za šesť a pol roka to bolo 37-tisíc. Čiže musíme si priznať, že ani jedna vláda, ani jedna vláda nie je schopná zadržať ten rast úradníkov, kdežto vlády terajšej koalície ten rast dvojnásobným tempom navyšovali. Mzdové náklady na verejnú správu za posledný, za posledných desať rokov vzrástli o 100 %. To znamená, že áno, je to aj nárastom platov, infláciou, ale hlavný činiteľ, ktorý za to môže, je nárast úradníkov. Podľa INESS táto vláda pokračuje v navyšovaní úradníkov a za rok 2024 o 14-tisíc úradníkov vo verejnej správe.
My sme, alebo vy ste, keď ste nastúpili nová vláda, tak ste v priebehu jednej schôdze rozbili jednu miliardu eur. Ako keby, ako keby žiadna konsolidácia nás nečakala, ako keby sme tie peniaze nepotrebovali. Bolo to na trináste dôchodky, na nové ministerstvo, navyšovanie zamestnancov na iných ministerstvách a na proces bonifikácie hypoték, kde bolo naplánovaných 300 ľudí, ktoré, ktoré skončili neúspešne. Ale už ste nikde nepovedali, že idete rušiť rodičovské dôchodky, a takisto ste nikde nepovedali, že idete rušiť dôchodok po 40 odpracovaných rokoch. Tuná 19.10 h sa podal pozmeňovák, čo už dávno mala byť schôdza skončená, a v tichosti ste zrušili alebo zmenili podmienky na trinásty, pardon, zmenili podmienky na to, že by po 40 rokoch odpracovaných ľudia nemohli ísť do dôchodku. V tichosti. Však to povedzte, že na to nemáme, že to musíme rušiť. Prečo, prečo to robíte v tichosti? Ale keď idete rozdávať 13. dôchodok, na ktorý tiež nemáme, hej, tak to robíte s veľkou slávou.
Všetci vieme, že samosprávy sú v kríze, že nemajú peniaze. Vieme, prečo nemajú peniaze, lebo z podielových daní sa, podielové dane sa znížili vďaka benefitom v daniach pre fyzické osoby, ale na to, že plánujete zrušiť rodičovské dôchodky, ste si vymysleli, ako že nahradíte to 2 % dane pre otca, 2 % dane pre matku. To zase oberáte samosprávy o peniaze. Tá cifra pre tých rodičov bude malá, ale pre samosprávy dosť výrazná, aby si to všimli.
Národná banka konštatovala, že celá kampaň na skokové zvýšenie úrokov hypoték bolo falošné strašenie, lebo nárast splátky o viac ako 15 % príjmu sa týka len 4 % úverov. Len 7 % poberateľov hypoték využíva túto pomoc. A viete, pre mňa, pre mňa to bolo paradoxné, už keď sa to prijímalo, že my ideme 15 % najbohatším ľuďom, ktorí si môžu dovoliť hypotéky, prispievať na úroky a robíme to ako sociálnu pomoc. Nevedel som si predstaviť, jak tí ľudia, ktorí sú naozaj vyťažení, pracujú alebo keďže majú hypotéku, musia ju splácať a tie príjmy majú, majú dostatočné, sa posadia na úrad práce a budú žiadať o podporu štátu ako sociálnu pomoc.
Najvyšší kontrolný úrad kritizuje dohodárov a kontroly, ktoré prebehli, hovoria o tom, že dohodári takisto sú problémom našej spoločnosti. A treba si uvedomiť, že dohodári nie sú platení z mzdových prostriedkov, ale z bežných výdavkov, to znamená, tie ministerstvá nemajú až taký problém, alebo úrady nemajú až taký problém si tých dohodárov zaplatiť a nejakým spôsobom ich obmedzovať. Hoci mzda je vyplatená, v mnohých prípadoch nevedia tí zamestnávatelia povedať, čo ten dohodár robil. A dohodár by mal mať svoju prácu zdokumentovanú a ministerstvo musí vedieť preukázať, za čo dohodár peniaze dostal. No vo väčšine prípadov, a to ešte raz zdôrazňujem, vo väčšine prípadov toto nebolo možné. To znamená, dohodár sa zamestnal a pri kontrole ministerstvo nevedelo vo väčšine prípadov povedať, na čom ten dohodár pracoval.
A nakoniec by som ešte odcitoval predsedu NKÚ, ktorý povedal: "Vo viac ako polovici prípadov nemali výkazy prác, nevedeli sme posúdiť, či človek, ktorý si mesačne zarobil päťsto, tisíc alebo dvetisíc eur, aj reálne nejakú prácu vykonal, alebo to bola fiktívna mŕtva duša, ktorá dostala peniaze, lebo na ministerstve pracoval jeho kamarát." To sú slová predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Tak tak my si tu teda gazdujeme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 10:51 - 10:52 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ja chcem len podporiť tento návrh a naozaj si nemyslím, že keď máme nejaký problém a vyvesíme novú tabuľu, zriadime nový úrad, zriadime nové ministerstvo, že tým pádom pokladáme, že problém bude vyriešený. Skúsenosti ukazujú presný opak. Takže je to až na zamyslenie, že či zákonom my máme určovať plán dovoleniek pre zamestnancov ako povinnosť. Ja si osobne myslím, že zamestnávateľ, ktorý má nejakú prevádzku, kde očakáva, že tí zamestnanci budú lebo tá prevádzka je nepretržitá, ale fungujú naozaj v nejakom kolektíve na páse a podobne, že si to vie zariadiť aj bez zákona a z mojej skúsenosti ako zamestnávateľ ja viem, že bola to len čisto formálna záležitosť a nikdy nikto sa toho nedržal. Takže podporujem všetkými desiatimi. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.9.2024 10:44 - 10:46 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol výborom určený za spravodajcu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 386. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu zákona je stanovisko ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. V zmysle oprávnení, ktoré na mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 418 z 19. augusta 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní.
Pán predsedajúci, prosím vás, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 17:34 - 17:34 hod.

Vladimír Ledecký
Ja by som chcel zareagovať len naozaj jednou holou vetou, že, pán poslanec Prostredník, s vaším vystúpením sa na 100 % stotožňujem.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 16:12 - 16:12 hod.

Vladimír Ledecký
Ďakujem pekne.
Naozaj chcem poďakovať za tento zákon, lebo od vašich kolegov lekárov, s ktorými konzultujem veci, počujem už roky to isté, že ten systém jednotný, ako sa má liečiť, tie pravidlá nie sú, takže ďakujem pekne. A pokiaľ to prejde do druhého čítania, tak potom naozaj budem osobne konzultovať veci, ktoré sú v tom zákone, keď, pán Majerský, ťa môžem dopredu poprosiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

18.9.2024 14:49 - 14:54 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ja si myslím, že uznesenie k takejto závažnej téme len nestačí.
Ale určite je to prvý krok a je veľmi zaujímavé počúvať poslancov koalície, ako na výbore súhlasia s tým, že tie samosprávy, že tie samosprávy sú vo veľmi zlej situácii, nakoniec väčšina z nich buď pracovala, alebo pracuje v samosprávach. Ale predpokladám, že toto uznesenie, toto uznesenie nepodporia, ale neni dôležité, či to uznesenie sa prijme, alebo neprijme, hoci keby sa prijalo, bol by to taký povzbudivý krok, taká výzva pre vládu, aby sa vážne s tým zaoberala. Alebo dôležité sú naozaj peniaze. Ja som bol 22 rokov starostom, 17 rokov som robil v regionálnej samospráve a musím povedať, že potom, čo som si obišiel obce a mestá v našom regióne a hlavne starostov, ktorí sú služobne starší, tak vraveli, že ešte takáto zlá situácia ako je toho roku, nebola. Aj minulého roku bola zlá, ale tam prišli nejaké jednorazové, jednorazové príjmy. Takže nejakým spôsobom sa to vykrylo, ale tento, takáto situácia ako dnes je problém. Problém je aj preto, že pokiaľ tá samospráva nemá stabilitu tak, samozrejme, nemôže sa venovať rozvoju, ale venuje sa len udržaniu tých činností, ktoré musí udržiavať, dokonca keď nevie, tak začne, začne vypínať verejné osvetlenie. Zníži sa hodnota čistoty v obci, v meste a tak ďalej. Nehovoriac o tom, že pokiaľ sa chce systematicky venovať rozvoju, musí tie projekty pripravovať, financovať všetky tie stavebné povolenia a tie inžinierske činnosti kolo toho. A my sa potom čudujeme vždycky na konci programového obdobia, prečo nedokážeme vyčerpať tie, tie peniaze z európskych zdrojov, kde jedným z hlavných žiadateľov sú vždycky mestá, obce alebo samospráva. No je to preto, lebo pokiaľ neni stabilné prostredie, tak tá samospráva nerozmýšľa o rozvoji, ale rozmýšľa ako prežiť. A pokiaľ my naozaj nevytvoríme to stabilné prostredie a tá samospráva bude odkázaná na to, kto kedy jej niečo zoberie, ako dá, tak to tak aj ten chod samosprávy pôjde z nohy na nohu.
Ja si pamätám ešte obdobie, keď neboli podielové dane a tŕpli sme každý rok na konci roka, keď sa schváli rozpočet, koľko tej samospráve tí poslanci priklepnú. Bolo to veľmi nepríjemné obdobie, bo vy ste nevedeli v decembri, čo prvého januára budete môcť robiť alebo nerobiť. Potom sa schválili podielové dane s tým, že daň z príjmov fyzických osôb pôjde samospráve, kde bolo jasne dané, že tá daň nejakým spôsobom nebude kolísať a keďže tie platy z roka na rok rastú, tak tá stabilita je zabezpečená. No áno, bolo to tak, pokiaľ tí politici si neuvedomili, že môžu aj toto nejakým spôsobom kriviť a dneska sme sa dostali do toho štádia, že posledné roky je zmyslom tých politikov práve brať tým samosprávam peniaze. Tam je, tam im zoberieme, tam si to nevšimnú.
A hovorí sa teraz o mixe daní, že tá samospráva by mala mať mix daní, že je to stabilnejšie. No ja si pamätám, keď sa pripravovala tá reforma verejnej správy a sa pripravovalo, že aká daň pôjde pre tú samosprávu, tak sa hovorilo o jednej dani, lebo to zaručovalo stabilitu, lebo pri tom mixe daní bolo väčšie nebezpečie, že tí politici s tým budú nejakým spôsobom narábať. No dneska sa hovorí o mixe daní. Tie samosprávy sa už moc tomu nebránia, lebo vedia, že no aj tam budú, mohli im to nejakým spôsobom meniť. Tá stabilita nie je zaručená, ale asi to môže byť stabilnejšie, ako je to teraz.
Takže plne podporujem vaše uznesenie. Myslím, že uznesenie, to je len taký maličký krôčik a naozaj záleží na tom, aby tá vláda tým obciam dala najmä preto, že my v decembri sme boli schopní v priebehu jednej schôdze rozdať miliardu euro. Miliardu euro, lebo nesystémovo nikto dopredu o tom nehovoril, proste sa prišlo a rozdala sa miliarda. V rámci rozpočtu sa vytvorilo tisíc nových pracovných miest, cca tisíc pre štátnych zamestnancov, ktorí na ústredných orgánoch štátnej správy, na MIRRI sa navyšovali pracovné miesta, 300 pracovných miest si vypýtal minister sociálnych vecí na refinancovanie hypoték, ktoré skončili fiaskom a tak isto vzniklo nové ministerstvo.
Ale tam, kde to naozaj je potrebné, kde nežijú vaši voliči alebo naši voliči, lebo v tých mestách a obciach žijú všetci voliči. Tam na to úplne kašleme a potom sa divíme, že naša krajina stagnuje a nenapreduje dopredu.
Lebo systematicky sa tunak veci neriešia a my vždycky hasíme požiar miesto toho, aby sme podporovali rozvoj. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 14:24 - 14:24 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Máme tu taký nepekný zvyk, že sa hodí do parlamentu nejaký zákon, zvyčajne v tom prvom kole príde aj minister a pred druhým čítaním sa ten zákon zmení, na výbor prídu materiály, ktoré človek nemá šancu naštudovať, navyše ho častokrát čakajú na stole hŕba papierov, že ani nevie o tom, že bude nejaký pozmeňovací návrh a následne o hodinku, o dva, alebo hneď je druhé čítanie a mi povedzte ako, ako kompetentný človek a navyše každý poslanec vo svojom obore má aj nejakých ľudí, ktorí, ktorí sa mu na to pozrú a sa vyjadria, ako tí ľudia majú priestor si to naštudovať a ako sa má reagovať. A vrcholom naozaj neviem, či drzosti, či čoho je, že v druhom čítaní, keď je to rozhodujúce, keď sa naozaj už hovorí o tom návrhu komplexne, o všetkých tých zmenách, ako to zmení, tak pán minister za seba pošle náhradu. Chápem, keď je časovo vyťažený a v tom prvom čítaní za seba niekoho pošle, však v tom druhom kole bude dôležitejšie a to paragrafové znenie zmenené pýtať sa otázky a dostávať kompetentné odpovede. Ale tento legislatívny proces je taký, že výsledok je, že ten zákon potom v priebehu niekoľkých dní, týždňov niekoľkokrát meníme.
A nečudujem sa tomu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2024 17:46 - 17:48 hod.

Vladimír Ledecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len krátko. Naozaj vidno, keď niekto robil v samospráve a je zorientovaný v týchto veciach, tak vidíte problémy troška inak ako ich vidia spoza zeleného stola tí, čo píšu tieto zákony. Naozaj keď hovoríme o tom, že je potrebné reforma sociálnych služieb, tak ona je naozaj potrebná, lebo celé to fungovanie je o tom, že či sú peniaze alebo nie sú. Navyše si myslím, že jedno obdobie je, kde to vieme financovať z projektov Európskej únie, potom zase príde hluché miesto a tým pádom to celé to fungovanie je nesystematické a vždy je to o tom, že či tá samospráva má peniaze alebo nemá peniaze, a pokiaľ má doplácať tak jasné, že bude robiť všetko preto, aby tie peniaze nemusela dať a tak celý ten, celý ten proces alebo celú tú službu kriví. Takže toto si treba naozaj uvedomiť a ja sa naozaj teším a čakám na nejaké systematické riešenie, ktoré príde s reformou sociálnych služieb. Toto berieme len ako také dočasné opatrenie, kde riešime niečo, čo rýchlo nám treba, aby sme rok ešte vydržali. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis