Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.11.2025 o 10:10 hod.

Mgr.

Vladimíra Marcinková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 2.12.2025 9:02 - 9:17 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dobré ráno, kolegovia, dobrý deň, pán predsedajúci. Veľmi ma prekvapilo, pán kolega Puci, ako obsiahlo ste odkomunikovali odvolávanie vášho kolegu z postu predsedu európskeho výboru, pretože vaše odôvodnenie bolo dlhšie počtom viet ako odôvodnenie, ktoré ste písomne pripojili k tomuto návrhu uznesenia. Ja keď som si prečítala to odvolávanie, že prečo vlastne odvolávame dnes predsedu výboru, tak tam stálo, že lebo prišiel do parlamentu Peter Kmec a ten má kontakty to a ten má kontakty citujem, to tam bolo ako dôvod, tak preto by mal byť predsedom výboru. Nejdem sa vyjadrovať k vašim personálnym rozhodnutiam. Ja som sedela vo výbore aj s Petrom Kmecom, zažila som výbor aj teraz s pánom Ferenčákom, čiže je to na vás ako si to rozhodíte v koalícii, ale chcela by som sa vyjadriť k tomu akoby mal pod vedením vášho nominanta ten výbor zasadať, ako by mal fungovať, lebo má naozaj významné postavenie v našom súbore výborov parlamentu.
Mohlo byť zrejmé nám všetkým a asi aj bolo, keď pán kolega Glück prišiel s pozmeňujúcim návrhom, takzvaným prílepkom, ktorým chcel oslabiť európsky výbor a to tak, aby tam predseda vlády nemusel povinne chodiť na každé zasadnutie, kde predkladajú veci k európskemu summitu a už vtedy sme mohli badať, že tento výbor neberiete vážne, hoci naozaj má mimoriadne postavenie. Je to taký malý parlament v rámci parlamentu, pretože my tam máme právo schvaľovať veci, ktorí sa sem ani nedostanú a majú naozaj silu rozhodnutia za celú Slovenskú republiku. Čiže je to, má veľmi výnimočné postavenie, čomu zodpovedá aj to, že je skladaný na základe výsledku volieb. To znamená pomerne k tomu, ktorá strana ako obstála. A mne je ľúto, že sa vlastne táto jeho významná úloha potláča v tomto volebnom období. Tá snaha obmedziť aj účasť premiéra tu bola a ak môžme dať za niečo kredit Ferenčákovi, tak aj to, že sa postavil proti tejto snahe. Ja som rada, že sa tak stalo a že aj koalícia potom tento návrh stiahla, pretože to považujem za mimoriadne dôležité, aby každé stanovisko s ktorým ide premiér na európsky summit naozaj prešlo tým výborom. Ale poviem aj bé. Keby bol ten výbor funkčný, tak ako bol funkčný v minulých obdobiach, tak to stanovisko by malo šancu byť aj precizované na takýchto zasadnutiach výboru, čo sa bežne stávalo v minulosti. Napríklad premiér Heger prišiel so stanoviskom. V rámci výboru sme navrhli nejaké pozmeňujúce návrhy a tie návrhy boli konsenzom prijaté. A často, poviem, vlastne ja som nenašla ani jeden prípad, kedy by za tie pozmeňujúce návrhy nehlasoval aj váš kolega Kmec, ktorého teraz chcete do vedenia výboru. Čiže tam bola zhoda. Boli sme schopní aj naprieč politickým spektrom dohodnúť sa na veciach, ktoré chceme mať v tých stanoviskách a ktoré by mali nejaký spájací prvok naprieč tým politickým spektrom, čo považujem naozaj v európskych otázkach za mimoriadne dôležité.
Taký druhý bod, ktorý by som chcela otvoriť, okrem toho či pán premiér chodí alebo nechodí na zasadnutia európskeho výboru, je ako dlho tam sedí a je schopný odpovedať na naše otázky. Je to naozaj podľa mňa veľmi nedôstojné a neúctivé voči členom výboru, voči parlamentu, ktorý tam zastupujeme, že pán premiér zvyčajne príde na hodinu tesne pred odletom a keď má priestor odkomunikovať svoje stanoviská na dvadsať-tridsať minút, tak potom nám ostatným zostane ten zvyšok času, kedy častokrát aj pán podpredseda Gašpar príde proaktívne, lebo má otázku na svojho predsedu strany, ktorú mu nemôže položiť v inom formáte ,na inej pôde len tam na tom európskom výbore ,aby ešte ukrojili z toho času, ktorý my máme možnosť pýtať sa premiéra otázky na európskom výbore, my, myslím opozícia, čiže tí, ktorí majú kontrolovať tú vládnu moc a majú to postavenie politickej menšiny, ktorá má vytvárať nejakú rovnováhu v tom systéme vládnutia a prijímania rozhodnutí. Často nám je toto právo odopierané práve takýmito konštrukciami a obštrukciami, ktoré táto koalícia prináša za pomoci pána predsedu Ferenčáka, pretože samozrejme, keď tam je on, tak týmto snahám obmedziť čas pre rečníkov z opozície poctivo slúžil. Čiže v tomto držal vašu líniu a mne to bolo vždy úprimne ľúto, keď sa napríklad predseda najsilnejšej opozičnej strany ani len nedostal viackrát k slovu. Čiže toto je podľa mňa niečo čo nepatrí do demokratického parlamentu taký ten strach z kritiky, strach z oponentúry, snaha obmedziť slovo opozície. Veď to nie je priestor, kde si máme nejakým spôsobom dokazovať kto je silnejší. Ale naozaj máme v tomto volebnom období podľa mňa vypuklé, rozdielne pohľady na to ako by sme sa mali v rámci našich európskych vzťahov a k naši európskym partnerom správať, aké rozhodnutia by sme mali na európskej úrovni podporiť. A je úplne prirodzené, že chceme odkomunikovať tieto názorové rozdiely úplne vecne a konštruktívne v rámci toho, kde sa odkomunikovať majú a to je Výbor pre európske záležitosti. Mi je ľúto, že sa to nedeje a pripadá mi to často až zbabelé, pretože pán premiér je naozaj skúsený politik, dobrý rečník a nemal by mať problém aj na kritiku alebo na názor oponenta vecne reagovať bez nejakých politických útokov.
Ďalšia vec. Keď to porovnám s fungovaním v minulom funkčnom období, kde môžme porovnávať, lebo sa tam vymenilo viacero premiérov, menovite traja, tak vždy si tí premiéri našli čas minimálne hodinu a pol až dve pred odletom, aby prišli, aby mali naozaj tých 90 až 120 minút na európsky výbor, ale bolo príležitostné, že by prišli pred odletom, lebo väčšinou sa snažili prísť večer pred tým ako odlietali preč, aby sme naozaj nemali ten časový rámec takto zúžený. Heger tam pravidelne sedel vyše dvoch hodín. A keď som bola predsedníčka európskeho výboru prví, ktorí dostávali slovo boli zástupcovia opozície, vtedy podpredseda Kmec vždy dostal prvý slovo. Pretože aj napriek tomu, že máme rozdielne názory, ja si ctím práva politickej menšiny. Som presvedčená o tom, že má význam, aby politická menšina naozaj funkčne vykonávala svoju prácu a zlepšovala rozhodnutia a stanoviská väčšiny. To vy neviete oceniť a neviete vlastne túto parlamentnú rovnováhu v plnej miere napĺňať. A je to naozaj na škodu občanov, pretože aj tá opozícia dokáže priniesť také precizujúce návrhy, ktoré môžu v konečnom dôsledku zlepšiť to finálne stanovisko. Takže toto mi je ľúto. A naozaj by som len porovnala ten časový priestor, ktorý vtedy mali poslanci opozície, ktorý bol široký a bol primárny, pretože my ostatní sme mali priestor hovoriť so zástupcami a členmi vlády naozaj vo väčšej miere na iných fórach, nielen na výbore. Vy to robíte inak, robíte to účelovo. Okresávate čas pre nás a nie je to signálom ničoho iného len zbabelstva, pretože to sa nedá nijak inak vysvetliť, keď sa tam umelo hlásite o slovo tí, ktorí sa môžete s premiérom o týchto veciach baviť naozaj kdekoľvek inde. A tých posledných dvadsať minút čo tam máme na otázky premiérovi vlastne vyčerpáte vo veľkej miere vy. Čiže tam budem rada ak dôjde k zmene bez ohľadu na to, kto bude viesť tento výbor. Kultúra vedenia tohto výboru podľa mňa je naozaj v zlej kondícii a budem veľmi rada, keď sa to vráti do nejakej pôvodnej formy, kde sme mali k sebe úctu a naozaj mali sme bohatý priestor na to, riešiť vážne veci, európske záležitosti v takom rozsahu časovom, aký si táto téma vyžadovala.
Precizovanie stanovísk. V tomto volebnom období sa hádam ani len nestalo, možno raz na začiatku, keď ešte ste boli veľkorysí voči pánovi predsedovi Ferenčákovi, že prišiel s nejakým malým pozmeňujúcim návrhom a ten bol prijatý v rámci stanoviska a to stanovisko s ktorým išiel predseda vlády na európsky summit bolo precizované. Nedeje sa to. Vláda s niečím príde, vy to poslušne podporíte, prikývnete, nedebatujeme o tom aký je wording, aké veci by sa dali pridať, aké by sa dali preformulovať inak. Toto je ináč veľmi kľúčovým faktorom diplomacie, jazyk aký zvolíme, spôsob akým naše postoje, aj keď sú odmietavé, odkomunikujeme. A ja by som bolo veľmi rada keby sme naozaj sa vrátili k tomu konštruktívnemu prístupu a dokázali stanoviská, ktoré prichádzajú z vlády zlepšovať na pôde európskeho výboru. Nedeje sa to, vy z koalície máte na to výborný priestor, ste väčšina, nemusíte len poslušne prikyvkávať všetkému čo príde z pozície vlády. Naozaj, vy ste poslanci, máte svoje práva. Ja by som bola rada, keby ste ich konečne začali využívať aj na zlepšovanie rozhodnutí vlády a nielen na plnenie pokynov, ktoré z vlády dostávate. My, parlament, sme voči vláde v kontrolnej pozícii. My mu vyslovujeme dôveru, ktorú ináč sme mu mali vysloviť aj k ústavnému zákonu o rozpočtových pravidlách, nestalo sa, ale my ste tí, ktorí by sme mali tlačiť na to, aby vláda prichádzala s kvalitnejšími legislatívnymi návrhmi, aby tie legislatívne procesy vyzerali inak a nie vždy skrátene a z rýchlika, my ste tí, ktorí by sme mali tlačiť aj na to ako vyzerajú stanoviská, ktorými sa prezentujeme ako Slovenská republika, nielen ako táto vláda, ale ako Slovenská republika na európskej úrovni. A žiaľ, sa to nedeje. Nevyužívate túto kontrolnú právomoc a mne to je ľúto, pretože naozaj spätne dva-tri roky dozadu, keď sme tam sedeli od SaS, Sme rodiny, zástupcovia OĽANO, Kresťanskej únie a tak neviem kto ďalej ešte, aj keď tam bol pán Kmec a HLAS, tam sa vymieňali názory, tam bolo vždy niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Niektoré prešli, niektoré neprešli, ale s tým textom, s tým stanoviskom sa pracovalo a bol tam aj ten dotyk parlamentu priameho zastupiteľského orgánu, ktorý sa odzrkadlil na tom s čím išiel premiér na európsky summit. Teraz sa to vôbec nedeje. Naozaj je to svojvôľa, svojvôľa predsedu vlády alebo iných ministrov. Jednoducho nijako do toho vy nevstupujete ako poslanci. Niekedy si poviem aj chvalabohu, keď tam vidím kto sedí. Ale bola by som radšej, keby ste v tomto boli aktívnejší a tie právomoci by sme naozaj využívali.
A posledná vec, ktorú tu chcem otvoriť je spôsob akým sa pozeráte na funkciu predsedu európskeho výboru. Je to naozaj podľa mňa najsilnejšia stolička spomedzi výborov akú tu máme. Vy ste ju na začiatku dali pánovi Ferenčákovi. Bolo mi to záhadou prečo ste si vybrali práve neho, keď sa nikdy neprofiloval v európskych záležitostiach, ale spravili ste toto rozhodnutie. My sme ho samozrejme všetci akceptovali na základe rôznych dohôd, ale ten spôsob akým sa teraz vysporiadavate s ním a s vašou nespokojnosťou k tomu ako to viedol a že ste nedokázali predvídať, že človek, ktorý sa nikdy týmto témam nevenoval, že jednoducho asi nie je úplne tým najvhodnejším kandidátom, tak to je pre mňa naozaj záhadou. Tu vidieť akým spôsobom pristupujete k obsadzovaniu stoličiek, že sa na to pozeráte ako, ako nejakú hru mien ...
===== Ako to viedol a že ste nedokázali predvídať že človek, ktorý sa nikdy týmto témam nevenoval, že jednoducho asi nie je úplne tým najvhodnejším kandidátom, tak to je pre mňa naozaj záhadou. Tu vidieť akým spôsobom pristupujete k obsadzovaniu stoličiek, že sa na to pozeráte ako nejakú hru mien a čísel bez zodpovednosti k tej samotnej funkcii. Ja som bola aj na niekoľkých zahraničných cestách kde som videla aj pána predsedu akým spôsobom prezentuje a myslím si, že to robil na maxime svojho potenciálu. Ale som presvedčená, že aj v tomto ako prezentujeme Slovensko navonok na týchto fórach na parlamentných zhromaždeniach máme naviac. A chcela by som aby aj ďalší členovia, ktorí z tohto výboru prezentujú Slovensko, ja si veľmi pozorne všímam s akými stanoviska ho prezentujú, kam chodia, dbali na lepšie meno Slovenska a nedržali sa pri možno aj nejakých svojich priemerných názoroch a vystúpeniach, ale uvedomili si že sú tam za Slovenskú republiku, za parlament a nielen za seba.
Kolega s ktorým som udržiavala očný kontakt sa na mňa nepozrel, ale tak ostatní si možno všimli. (Hlasy z pléna.) Už, už sa to podarilo. Takže toľko z mojej strany.
Nebudem tu hovoriť o tom ako sa zachováme pri hlasovaní, pretože je to aj vecou politickej stratégie. Ale považujem za veľmi dôležité, aby ak už dochádza z vašej strany k nejakej zmene alebo, alebo k nejakým novým cieľom v rámci európskeho výboru, mohli by ste okrem tej zmeny mena na vedúcej stoličke pripojiť k týmto snahám aj zlepšenie fungovania tohto výboru. A za mňa veľmi kľúčovo aj posilnenie tej kontrolnej právomoci voči vláde, voči ministrom ktorú tento výbor má a mal by si plniť. Naozaj nie sme tam pritakávači, máme byť kritický aj voči vláde, aj voči tomu čo chodí z ministerstiev nie sú to dokonalé materiály. Myslím si, že tu máme aj na výbore veľmi zodpovedný a šikovný aparát, ktorý sa na to dokáže pozrieť a sprecizovať tie texty. Využívajme túto možnosť a to hovorím konštruktívne bez nejakého politické súboja. Naozaj mi tam na tom záleží aby sme boli relevantní, spoľahliví a hlavne partner na európskej úrovni ktorý sa tam nechodí hanbiť, ale ktorý dokáže prezentovať Slovensko v takom uhle ak nerobí hanbu Slovákom a Slovenkám. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2025 11:09 - 11:11 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Zopakujem to, čo tu už bolo viackrát smerom k pánovi ministrovi vyslovené, lebo aj mňa to zaujíma, aj včera som to vyslovila vo svojom príspevku v rozprave, aj teraz sa na to pýtala kolegyňa Plaváková, ako bude zabezpečená agenda obetí trestných činov? Akým spôsobom ju budete realizovať? Kto ju bude vybavovať na novom úrade? Dostane tento úrad nejaké ďalšie finančné prostriedky na to, aby ju vybavoval? Je tam nejaký plán, akým spôsobom zrealizujete prechod kompetencií pri obetiach trestných činov z ministerstva spravodlivosti na nový úrad? Ak áno, zverejnite ten plán. Včera som vyzývala, zverejnite nám ho, povedzte nám krok po kroku, ako to bude vyzerať, že budeme mať istotu, že naozaj nedôjde k žiadnemu, ako to poviem, že naozaj nedôjde k žiadnym skrivodlivostiam na týchto obetiach a tá starostlivosť, právna starostlivosť o ne bude kontinuálna a že sa týmto krokom nijakým spôsobom neohrozí. Ja ani neviem zrátať, koľkí z nás sa vás to už pýtajú odvčera, dnes, vy ste využili priestor, boli ste v rozprave. Namiesto toho, aby ste nám na to odpovedali, aby ste krok po kroku vysvetlili, veď to nemôže byť pre vás problém, veď ste hovorili, že sa tomu dlhodobo venujete. Však povedzte A, B, C, úplne vecne, konštruktívne a my to ďalej nebudeme spomínať, my tu ďalej nebudeme o tom musieť hovoriť. Ale nie, vy radšej si zoberiete slovo a začnete vyťahovať rôzne konšpiračné teórie a tak ďalej, aby ste tú bublinu, aby ten svoj prejav ste zaobalili do nejakého uzlíka trápností, namiesto toho, aby ste nám konečne povedali, ako to bude s touto agendou. Naozaj ide o obete trestných činov, ktoré ste si vzali za rukojemníkov pri zmene tohto úradu, pri naozaj účelovej zmene, a neviete nám zodpovedať úplne základné otázky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2025 10:10 - 10:12 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som sa potešila, keď som videla, že konečne sa pán minister chopil mikrofónu a ide nám zodpovedať na všetky tie otázky, ktoré sme od včera položili, ja som ich vo včerajšom príspevku mala niekoľko, teraz som sa snažila formulovať podľa mňa pomerne vecne, aké sú tie konkrétne prípady, ktoré vás viedli k tejto, k tejto zmene, a že sa opierate o skrátené legislatívne konanie kvôli ohrozovaniu ľudských práv, to je naozaj podľa mňa pádna otázka, keďže sme včera o skrátenom legislatívnom konaní rokovali. Nenašli ste na to odpoveď, namiesto toho ste využili svoj priestor, aby ste znova šírili svoje konšpiračné teórie, vracali sa do obdobia covidu a vlastne všetky tie naratívy, ktorými ste zmanipulovali veľkú časť verejnosti, žiaľ, a až teraz vidia, čo ste zač, keď ste pri moci, až teraz vidia, ako vám nezáleží na tých ľuďoch, ktorí vám dali svoj hlas, keď videli na bilbordoch, že im zabezpečíte lacnejšie potraviny a neviem, čo všetko ste im, ste im nasľubovali. Namiesto toho, aby ste sa o tých ľudí, ktorí vám dôverovali, starali, tak vy tu prídete rušiť, meniť úrady, meniť trestné zákony, meniť všetko, čo vám vadí, čo jednoducho je proti vašej zlomoci. Ja by som sa hanbila, ale možno vy keď tú hanbu nemáte, tak aspoň vaši kolegovia, ktorí tu pritakávajú na tieto skrátené legislatívne konania a všetky tieto kroky, by ju mať mohli. Ja si pamätám, keď po schválení Trestného zákona sme sa stretli vo výťahu alebo na chodbách a jak mnohí vaši kolegovia hovorili, že no, veď my vieme, my vieme, no nechceli sme za to hlasovať, ale viete jak, musíme a tak. No som zvedavá, čo budú teraz hovoriť, keď pôjdu po chodbách a po výťahoch, to isté, budú sa hanbiť, prenesená hanba za to, že musia takéto veci schvaľovať na vašu objednávku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2025 9:55 - 9:57 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis

20.
Pán minister Šutaj Eštok tu od včera dostáva rôzne otázky od vystupujúcich v rozprave, ani na jednu nevie odpovedať, nehlási sa do rozpravy, nechce to komentovať, nie je schopný, nie je schopný sformulovať odpoveď. Videli sme to aj včera na tlačovej besede, keď nevedel odpovedať novinárovi na úplne jednoduchú otázku, ktoré konkrétne prípady, ktoré riešil úrad, nejakým spôsobom ohrozili ľudské práva. Otázka bola, že pán minister nepozná konkrétne, ale určite boli nejaké vypuklé prípady. Toto je argumentácia ministra, ktorý príde so skráteným legislatívnym konaním v tak závažnej veci a údajne ide dnes nezávislý úrad prerábať na ešte nezávislejší zdá sa. No to bude bohovsky nezávislé, keď vy si hneď po schválení tohto zákona zo stoličky predsedu parlamentu zvolíte novú hlavu tohoto úradu. Dočasne. A čo my vieme, ako dlho je dočasne? Čo to je pre vás dočasne, rok, dva? Celé funkčné obdobie? Vyberiete si úplne nezávisle jedným rozhodnutím predsedu parlamentu, nového vedúceho tohto úradu a až potom, keď vám to bude vyhovovať, keď už tam budete mať spravené, čo potrebujete, si budete vyberať niekoho ďalšieho poslušného. Toto je hanba. Vy hovoríte, že chcete nezávislý úrad, ale ako nezávislý? Keď jeden člen strany ten úrad ruší a druhý tam vyberie nové vedenie. Takto nezávislosť nefunguje. A vidí to veľmi vehementne aj Európska komisia. Zráta vám to a najhoršie na tom je, že nebudete za to pykať vy, ale celé Slovensko. Lebo tie peniaze, o ktoré prídeme z plánu obnovy, tie budú na Slovensku chýbať a bude to vaša vina.

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.11.2025 17:02 - 17:04 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne kolegom za podporu, ktorí tu komentovali z opozície, a pani Laššáková, ktorá komentovala z koalície. Znova sme tam počúvali argumenty, ktoré sa dookola točili okolo pani Dlugošovej, stále Dlugošová, Dlugošová, ale my sa tu bavíme o skrátenom legislatívnom konaní, ktoré vy nejakým spôsobom sa snažíte argumentovať kvôli ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd. No povedzte mi, lebo ešte to nezaznelo v tejto diskusii od nikoho z vládnej koalície, ktoré práva sú ohrozené. Ako ste si dovolili postupovať podľa § 89 skráteného legislatívneho konania, keď tu nie sú na to vytvorené podmienky? Tam ani len vo vašej dôvodovej správe, ani v samotnom návrhu zákona sa toho nijako nedotýkate, nijaké práva, ktoré by boli obmedzené alebo nejakým spôsobom pokrivené, tam neriešite, nie sú k tomu ani rozhodnutia súdov. Toto skrátené legislatívne konanie nemá právny základ. A mne je naozaj veľmi ľúto, že veľmi zdržanlivo pristupuje Ústavný súd k tak závažným porušeniam legislatívnych pravidiel, ako sledujeme tu v parlamente, napríklad pri hazarde posledne alebo teraz... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále!


Marcinková, Vladimíra, poslankyňa NR SR
... pri rušení tohto úradu. Naozaj to považujem za fatálnu chybu, ktorú spravil Ústavný súd, že sa tak zdržanlivo a obmedzene vyjadril práve k tej procedúre, keď išlo o zmeny v Trestnom zákone, pretože tu vidíme dôsledky. Tu vidíme dôsledky tohto zdržanlivého prístupu, že ste si to vzali za svoje a krivíte ten legislatívny proces pri každej možnej príležitosti. Veď keď ste naozaj presvedčení, že ten úrad treba zmeniť, tak to dajte do pripomienkového konania, presvedčte nás o tom, presvedčte o tom verejnosť, presvedčte o tom odborové, odborné organizácie, ktoré sa téme venujú, a nerobte to takto nasilu a politicky. Takto vám to nikto neuverí, ani Európska komisia, ktorej za toto budeme platiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.11.2025 16:45 - 16:57 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, zákon o rokovacom poriadku v osemdesiatom deviatom paragrafe jasne stanovuje pravidlá pre zrýchlený legislatívny proces. Buď v prípade, ak hrozia značné hospodárske škody, ak sú ohrozené ľudské práva, alebo ak ide o bezpečnosť krajiny.
Navrhovateľ, vidím ho tam vzadu schovávať sa v poslednej lavici, sa hlási k tej časti, ktorá hovorí o ohrození ľudských práv. Ale nepopisuje, ktoré ľudské práva a slobody boli doteraz ohrozené aktuálnym znením zákona a fungovaním úradu. Konštatoval porušenie alebo ohrozenie ľudských práv a slobôd úradom na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti niektorý zo súdov na Slovensku? Nie. Tak teda odkiaľ berie minister argument, že dochádza k ohrozeniu práv? Prečo by táto zmena nemohla ísť v štandardnom legislatívnom konaní so štandardným pripomienkovým procesom? Som presvedčená, že k tejto novele by sa mali vyjadriť aj dotknuté subjekty. Aj odborné organizácie, ktoré sa napríklad téme starostlivosti o obete trestných činov starajú.
Pán minister Šutaj Eštok hovorí, že ide o dlho plánovaný projekt. Keď to je tak dlhodobo plánované, prečo o tom museli rokovať v sobotu? Náhle, zo dňa na deň. A prečo potom rokujeme o tomto bode v skrátenom legislatívnom konaní? Keď tak dlhodobo mali záujem niečo takéto zmeniť, prečo tam nemohol byť úplne štandardný pripomienkovací proces, kde by všetku tú svoju dlhú očividne snahu dokázali zdôvodniť aj svojim partnerom. Veď, preboha, vymieňajú sa tu kompetencie medzi dvoma rezortmi. Je na mieste, aby si tieto rezorty medzi sebou mohli vymeniť pripomienky k takýmto zmenám. A zasiahne to, samozrejme, aj do súčasného rozpočtu, ale to sa ešte dostanem.
Je jasné, že toto je len účelová zmena. Je jasné, že toto je motivované len osobnou pomstou ministra vnútra.
A som rada, že počúva, lebo rôzne grimasy mi to nasvedčujú, že počúva veľmi, veľmi úpenlivo. Škoda, že ho nevidia kamery.
A táto zmena nielen poškodí súčasný mechanizmus ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ale tiež obmedzí agendu ochrany obetí trestných činov, ktorá je veľká. Ministerstvo spravodlivosti na ňu vynakladá väčšie náklady. Opakujem. Na túto agendu ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti vynakladá väčšie náklady, ako je celkový rozpočet existujúceho Úradu na ochranu oznamovateľov. Existuje plán, ako zrealizujeme prechod kompetencií pri obetiach trestných činov z ministerstva spravodlivosti na nový úrad? Keď ste tak dlhodobo o tom premýšľali, verím, že tam je nejaký podrobný plán. Ak áno, žiadam ministra, aby nám tento plán zverejnil, aby ukázal krok po kroku, ako sa to bude diať. Aby zabezpečil, že práve touto zmenou nebudú ohrozené ľudské práva a slobody, napríklad obetí trestných činov tým, že takto nezodpovedne idete prenášať agendu, ktorá je funkčná na jednom ministerstve na nejaký úrad, len aby ste mohli pod zámienkou tejto veľkorysej činnosti zmeniť vedenie. Pretože keď sa pozrieme na tú novelu, presne o tom je, o organizačných zmenách a o tom, že momentom, keď príde tento zákon do účinnosti, to bude predseda parlamentu, kto určí, kto bude tento nový úrad viesť. Na ako dlho? A čo to je dočasne vo vašom prípade? Povedzte mi, čo to je dočasne? Ako dlho? Rok? Dva? Tri? Ja som zvedavá. Čo i len deň, čo bude viesť tento úrad nominant vašej strany, pretože aj predseda parlamentu je z vašej strany, čiže tam je veľmi jasný subjektívny záujem, tento úrad nebude nezávislý. A vy hovoríte, že práve nezávislosť chcete zaručiť takouto zmenou. A ako to chcete zaručiť, keď váš stranícky kolega na vašu žiadosť bude menovať nového predsedu? Úrad na ochranu oznamovateľov je tiež viazaný na plán obnovy, čo tu už viackrát zaznelo, kde sa jasne hovorí, že to musí byť nezávislá inštitúcia. Som zvedavá, ako to zabezpečíte, keď to bude váš nominant, kto ju bude viesť. Dočasne. Uvidíme, čo to dočasne znamená.
Má byť podľa plánu obnovy s fixným mandátom človek, ktorý vedie túto organizáciu, nie s mandátom, ktorý viete jedným zákonom účelovo zrušiť. A to, čo robíte teraz, absolútne zvráti význam nezávislosti tejto inštitúcie. Hrozia nám sankcie z Európskej únie. Škoda, že tu už nesedí, á, prišiel pán Kmec, ktorý sa vyzná v pláne obnovy. Ja som sa pýtala ľudí, ktorí sa rozumejú plánu obnovy, že koľko nás to môže stáť. Nie je taký scenár, že nás to nebude stáť nič. Môže nás to stáť niekoľko sto tisíc eur, a keby sme prijali veľmi extenzívny výklad, tak to môžu byť až dve miliardy. O takých peniazoch sa tu bavíme. Oberiete túto krajinu o peniaze na rozvoj a obnovu Slovenska len preto, že ste neschopný, pán minister, obhájiť svoju prácu a rozhodnutia pred nezávislými inštitúciami a preto ich radšej rušíte. Tak ako rušíte zákony, ktoré nie ste schopný pred súdom obhájiť, tak ich radšej pokrivíte, zmeníte, zrušíte, len aby boli vo váš prospech.
Hrozí nám vysoká pokuta. Súdny dvor Európskej únie v marci tohto roka napríklad rozhodol o pokute 34 miliónov eur pre Nemecko, pretože neskoro zaviedlo do svojho právneho systému európsku smernicu o ochrane oznamovateľov. Miliónové pokuty v tejto súvislosti dostalo aj Česko, 2,3 milióna. Maďarsko 1,7 milióna. Poľsko 7 miliónov. Budeme v rade. Kvôli Vám. Táto zmena rozbije aj schválený zákon o rozpočte, pretože takého zmeny sa nikdy nerobia v rámci prebiehajúceho rozpočtového obdobia. Ak by to nebola účelová zmena, viazali by ste tú účinnosť až na skladanie nového rozpočtu.
Samotný návrh zákona na vládu v sobotu predložil, ako už všetci dobre vieme, pán Šutaj Eštok. Predpokladám, že jeho argumentácia bola taká silná, ako argumentácia tohto skráteného legislatívneho konania jedna veta. Naozaj. Politický talent, ktorý prišiel s touto argumentáciou. A ja len dodám, že to predložil ten minister, ktorý od tohto úradu dostal tri pokuty. Zákonne. Dostal ich zákonne. Na základe platnej legislatívy. Nie účelovo. V roku 2024 úrad uložil ministerstvu vnútra pokutu vo výške 90-tisíc eur. Dôvodom podľa úradu bolo, že ministerstvo postavilo príslušníkov bývalej Národnej kriminálnej agentúry ako chránených oznamovateľov mimo službu bez predchádzajúceho súhlasu tohto úradu. Ministerstvo úradu pokutu zaplatilo. Odvtedy už za odstavenie vyšetrovateľov, ktorí mali postavenie chráneného oznamovateľa, muselo ministerstvo vnútra zaplatiť ďalšie dve pokuty.
To je skutočný dôvod, prečo sa mení tento zákon. Pomsta. Je to účelové zneužívanie moci. Aj na to tu máme paragraf. Aj ten pokrivíte? Aj ten zmeníte, keď sa dostanete pred súd? Za to, že zneužívate moc. A sabotujete orgány, ktoré tú vašu moc majú chrániť. Rovnako ako sabotujete koalíciu, teda opozíciu. Nás členov opozície, ktorí sme vás chceli už v januári odvolávať. A nemôžeme. A ešte to spojíte do jednej rozpravy, aby ste nemuseli počúvať desať dní, ale len dva, akí ste neschopní a babráci.
Najsmutnejšie je, že sa tvárite, že vám záleží na obetiach trestných činov. Tých obetiach trestných činov, ktoré sa kvôli vašej novele Trestného zákona nevedia domôcť spravodlivosti. Som rada, že vás tu toľko sedí. Napríklad kvôli tomu, že mnohé z týchto činov boli kvôli vašej novele premlčané. Nechápem, ako sa môžete skrývať za takúto výhovorku, ako si vôbec môžete do úst vziať obete trestných činov. Mysleli ste na obete trestných činov, pán minister, aj keď ste rušili NAKA? Alebo Úrad špeciálnej prokuratúry? Mám pocit, že vtedy myslíte len na svojich skorumpovaných kamarátov. Tých treba dostať do bezpečia. Ale ostatné obete, ktoré tu naozaj postihol zločin, tie sú vám ukradnuté. A teraz ich ešte využívate na to, aby ste si tu mohli priniesť takúto novelu. Škandalóznu novelu, ktorá nás bude stáť peniaze a povesť, a by som sa hanbila na, naozaj, a myslím si, že tú prenesenú hanbu aj cítia viacerí členovia koalície, že sa musia za takúto blbosť, ktorú ste vy priniesli, pán, pán predseda HLAS-u, postaviť a ešte za to hlasovať.
Minister vnútra kontumačne prehral súd. Chce zmeniť zákon, aby to už tak nebolo, aby sa to nestávalo. Nie iným ľuďom. Jemu. Má problém s Úradom na ochranu oznamovateľov, preto ho chce zrušiť, zmeniť jeho pôsobenie, lebo od neho dostal pokutu. Potrebovali ste z basy dostať svojich kamarátov, zmenili ste si Trestný zákon. Ja hovorím - čo bude ďalej? Aká bude ďalšia požiadavka tohto konkrétneho ministra? Kde všade bude musieť zákon ustupovať vašim požiadavkám, vašim predstavám o moci? Začnite vládnuť. Pozrite sa aj mimo tejto miestnosti na ľudí, ktorí trú biedu. Je vám to smiešne? Škoda, že teraz na vás nevidia tí ľudia, ktorí sa majú čoraz horšie, čo vy vládnete. Pozrite sa, ako sa prepadávame vo všetkých rebríčkoch toho, akú máme životnú úroveň.
Viete, vážené občianky a občania Slovenska, táto veta, ktorú som teraz vyslovila, je pánovi ministrovi Šutajovi Eštokovi smiešna. Vy ste mu smiešni, Slováci a Slovenky, to, aká je vaša ekonomická situácia. Ja sa nesmejem. Mne to je ľúto. Je mi ľúto, že tu vládne skupina ľudí, ktorým ste ukradnutí. A záleží im len na nich, lebo táto novela, táto účelová novela je toho dôkazom. Nerokujeme tu v skrátenom legislatívnom konaní o tom, že táto krajina sa prepadá do biedy, že odtiaľ odchádzajú malí podnikatelia, veľkí podnikatelia, investori. My tu rokujeme o tom, že pán minister dostal tri pokuty a teraz chce ten úrad úplne prerobiť, zrovnať so zemou, nový, aby mohol vymeniť vedenie. O nič iné tam nejde. To je jeho záujem. V skrátenom legislatívnom konaní zo dňa na deň, aby sa k tomu nikto nemohol vyjadriť, aby to ani médiá nestihli odvysielať. A ešte sa na tom smeje. Toľko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.11.2025 13:29 - 13:29 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Žiadam, aby bolo rokovanie o mojom návrhu pod tlačou 1121 zaradené ako prvý bod schôdze. Ide o prijatie uznesenia k povinnostiam vlády vyplývajúcich z ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Vláda tento, vláde tento zákon ukladá povinnosť bezodkladne požiadať parlament o vyslovenie dôvery, nakoľko od 22. 11., teda od soboty sa naň už nevzťahuje výnimka z uplatňovania pravidiel dlhovej brzdy. Vláda tak doteraz neurobila, hoci zasadala v sobotu 22. novembra, ale pod iným cieľom, pod cieľom rušiť nezávislé inštitúcie a karhať tých, ktorí nahlasujú korupciu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

21.10.2025 17:41 - 17:42 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Rada by som sa vyjadrila za klub Sloboda a solidarita k školskému zákonu a môžem poprosiť kolegov, prepáčte kolegovia, môžme sa počúvať navzájom, lebo nedá sa tu sústrediť. Pán Valášek, ....

Raši Richard, predseda NR SR
Poprosím, poprosím opozičných kolegov, aby nerušili opozičnú poslankyňu. Nech sa páči

Marcinková, Vladimíra, poslankyňa NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Školský zákon, o ktorom budeme o chvíľu hlasovať, zakotví povinnú škôlku pre deti od 3 rokov, pre mnohé deti je táto zmena dôležitá a my v mnohých prípadoch vítame a sami sme to hovorili, najmä pri deťoch z vylúčených komunít, že je to kľúčová zmena. Avšak nie pre všetky deti. Špeciálnou skupinou, na ktorú som upozornila v rozprave a chcem upozorniť aj tu sú deti, ktoré prechádzajú osvojením, pestúnskou starostlivosťou a inými formami náhradnej starostlivosti, o čom hovorí aj môj pozmeňujúci návrh. Tieto deti si prv, než sa budú učiť socializácii a dostanú sa do kolektívu, potrebujú vytvoriť svoju vzťahovú väzbu s osvojiteľmi, aby to bolo prospešné pre ich ďalší vývoj. To je ich primárna potreba po tom osvojení, aby nešli hneď do škôlky, ale vlastne boli s tým rodičom, novým rodičom, intenzívne a čo najdlhšie. Reagovala som touto zmenou na naozaj volanie organizácie "Návrat", ktorá s týmito rodinami a s adopciami robí už posledných dvadsať rokov. Upozornili na to listom každého jedného poslanca z nás. Je to naozaj relevantná organizácia, ktorá sa tomuto venuje a ja si myslím, že by sme volanie odborníkov mali vypočuť a takýto pozmeňujúci návrh prijať. A tiež chcem podporiť pozmeňujúce návrhy, ktoré predložila kolegyňa Gažovičová, ktoré sa týkajú reedukačných centier, pretože nie je normálne, aby deti v reedukačných domovoch niektoré boli už skôr než dovŕšia 12 rokov, aby ich tam odkladali vlastní rodičia, ktorí sa o nevedia postarať a aby tam boli až do ich dospelosti.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2025 9:44 - 9:46 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegyni Gažovičovej a som rada, že upozornila aj na ten zoznam podporných opatrení, a tu chcem vyzdvihnúť najmä tú diétnu stravu, ale s tým súvisiacu aj pomoc a asistenciu napríklad pre veľkú skupinu detí, ktorá dnes čelí problémom pri nájdení vhodnej školy, a to sú práve diabetici. Vieme, že na Slovensku je to takmer päťtisíc detí, ktoré jednoducho sú detskí pacienti s diabetes a štát musí byť pre tieto deti tým, kto pomôže nájsť vhodnú školu, kde sa toto dieťa môže učiť a môže učiť tak, aby rodičia nemuseli trikrát do dňa odísť z práce, čo im v podstate znemožňuje pracovať, a aby jednoducho tomu dieťaťu zmerali inzulín alebo proste nejakým spôsobom pomohli. Na toto musia byť naše školy pripravené, že jednoducho týchto detí pribúda, každý rok ich máme viac ako 120 v našom systéme, čiže toto ochorenie má stúpajúcu tendenciu na Slovensku a dnes majú mnohí títo rodičia problém nájsť si vhodné školské zariadenie. Je to problém naozaj naprieč Slovenskom, komunikovala som s týmito deťmi, čiže bavme sa o tom, ako strava, samozrejme, a ešte aj tá zdravotná asistencia vie byť funkčná a ako rodič nemá byť ten, ktorý klope na dvere škôl, keď má dieťa už nastúpiť do školy a prosíka, aby ho zobrali, a hľadá riešenia, ale aby bol štát ten, ktorý povie, tu sa to dá, tu sa to dá, tu sa to dá, máte to blízko k domu, jednoducho toto je pre vás opcia vo vašich podmienkach aj zdravotných.
Chcem vyzdvihnúť ten pozmeňovák, ktorý sa týka reedukačných centier. Toto je to, čo dlhodobo hovoríme aj ja, aj otec kolega Ledecký, pretože tie reedukačné centrá, naozaj to nemá byť odsúdenie do osemnásteho roku veku. To má byť krátkodobé obdobie, kedy nájde späť cestu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.10.2025 9:44 - 9:46 hod.

Vladimíra Marcinková