21. schôdza

18.6.2013 - 2.7.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:40 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:38

Eva Hufková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pán poslanec Kuffa, dávam vám plnú pravdu. Povinné výmenné lístky sú dôležité pre elimináciu duplicity vyšetrení, ale hlavne predpisovania liekov. Hovorím z praxe, pretože ide tu o veľké plytvanie liekov a zdravotníckeho materiálu, pretože keď pacientovi lekár nepredpíše ten liek, respektíve nedoporučí vyšetrenie, ide od neho k ďalšiemu, až dosiahne svoje, dostane sa k špecialistovi. Všeobecný lekár je podľa môjho názoru dostatočne fundovaný a kompetentný vyšetriť a doporučiť liečbu. A v prípade, že zdravotný stav sa nezlepšuje, respektíve zhoršuje, doporučí návštevu pacienta u špecialistu. Je to podľa mňa správne, pretože ošetrujúci, teda všeobecný lekár by mal vedieť, aké vyšetrenia pacient absolvoval a akú liečbu má doporučenú. Samozrejme, sú aj akútne stavy u ľudí, kde výmenný lístok nie je potrebný, ako sú úrazy, srdcovocievne a mozgové zlyhania. Zatiaľ som sa nestretla s negatívnym ohlasom zavedenia výmenných lístkov, skôr sú tie ohlasy pozitívne. A z tých dôvodov ide najmä o šetrenie finančných prostriedkov z dôvodu tej duplicity liečby, ktorú som už spomínala. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:38 hod.

PhDr.

Eva Hufková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:40

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Naozaj faktom v praxi je to, že reálne to tak je, špecialista, odborník lekár, samozrejme, je platený vo vyšších platbách, ako je to trebárs u toho lekára prvého kontaktu. Aj to je nepochybné, že ja tu vôbec nechcem šetriť určite na zdraví pacientov. Ja som to nepovedal, lebo v podstate ironicky som to povedal, teda zrušme lekárov prvého kontaktu, ak ich teda nepotrebujeme tu, nech to robia všetko potom špecialisti, ak tými lekármi prvého kontaktu chceme byť my samotní pacienti. Si dovolím povedať, že nie sme nimi, lebo veľakrát navštívime toho špecialistu úplne iného, ktorý v podstate nám ani nepomôže, vyšetrí on nás a on zistí, že v podstate my k nemu nepatríme. No tak to zdržiavame. Samozrejme, potom sa tie čakárne špecialistov lekárov zapĺňajú.
Samozrejme, aj tá duplicita tých liekov tu je a plytvanie týmito liekmi je tu. To je ďalší aspekt, ktorý tu je. Ušetrí sa na tých liekoch, aj keď ten lekár prvého kontaktu je v podstate tým reálnym kontaktom so svojim pacientom.
Nezanedbateľná je tiež potom ďalšia vec, keď v podstate ten lekár prvého kontaktu nemusí vedieť, že špecialista predpísal nejaké lieky, a dochádza k nejakej kontraindikácii. To môže byť tiež jeden z problémov.
Samozrejme, sa hovorí, že by mali byť väčší manažéri lekári alebo rodinní lekári. Ja o type rodinných lekárov aj v rámci tých seminárov, ktoré som absolvoval, mal možnosť zúčastniť sa na tých lekárskych seminároch. Hovorí sa o tom vyše 20 rokov, stále len sme pri nejakom tom verbálnom prevedení, že tí lekári rodinného typu akí by boli vynikajúci, že by sa postarali komplexne o celú rodinu, ako o deti, tak o dospelých jedincov, aby poznali tí lekári prvého kontaktu dôverne túto rodinu. Bolo by to dobré, ale zatiaľ to nie je.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:40 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:42

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. No skúsme sa pozrieť na ten problém s tými výmennými lístkami trochu zoširoka, a síce tak, že každý statok by mal mať nejakú cenu. A keď statok cenu nemá už či reálnu, primeranú, na úrovni nákladov alebo nejakú trhovú, nemá ju žiadnu alebo keď ju má veľmi nízko, tak dochádza k plytvaniu tohto statku. A tým pádom sa veľmi rýchlo vyčerpajú zdroje. Neviem, kto si teda pamätá, za socializmu bola cena za teplo umelo znížená alebo respektíve umelo držaná na veľmi nízkej úrovni a potom sa regulovala teplota v bytoch tak, že sa otvorilo okno, namiesto toho, aby sa napríklad stíšilo kúrenie. Toto sú tie nežiaduce javy, ktoré vznikajú, keď si štát myslí, že on teraz musí do niečoho veľmi zasahovať. Socialistická vláda si povedala, že so zdravím sa nesmie obchodovať, zdravie nie je obchod. To sú všetko veľmi pekne znejúce heslá, ale skutočnosť je taká, že keď my vzbudíme v ľuďoch pocit toho, že zdravotná starostlivosť, to je, skrátka, to, čo sem padlo z neba, a je to tu a nič to nestojí, potom, samozrejme, dochádza k plytvaniu. Potom sa nemusíme čudovať, že sú plné čakárne či už u všeobecných lekárov alebo u niektorých špecialistov a tak ďalej.
Na jednej strane je správne, že máme v zdravotníctve poistný systém preto, lebo sú to najmä štyri hlavné ochorenia, ktoré generujú obrovské množstvo nákladov, rakoviny, srdcovocievne, cukrovky a obličky. A keby mal niekto znášať nejakú liečbu a nebodaj dostane rakovinu, tak v podstate možno 99,5 % obyvateľstva by nemalo šancu toto utiahnuť. Alebo bolo by to 95 %, neviem presne, koľko by to bolo. Preto je ten poistný systém správny. Ľudia si platia a aj je plne solidárny. To znamenám, ľudia platia nejaké percento zo svojich príjmov a všetci dostanú zdravotnú starostlivosť, ktorá je na veľmi nízkej úrovni preto, lebo sa s ňou plytvá, preto, lebo sa plytvá zdrojmi a plytvá sa aj množstvom tej samotnej zdravotnej starostlivosti. A toto je ten problém.
Druhá vláda Mikuláša Dzurindu sa snažila znížiť to plytvanie, resp. obmedziť prístup tak, že... (Ruch v sále.) Pán kolega Droba, ruší ma to, keď sa bavíte. Ďakujem. Druhá Dzurindova vláda sa snažila tento prístup k tej zdravotnej starostlivosti sťažiť tým, že zaviedla 20- a 50-korunové poplatky. Vznikol aj taký milý vtip, že podľa čoho spoznáte lekára v Tescu. No spoznáte ho podľa toho, že platí dvadsaťkorunáčkami. Ale malo to ten účel, že jednoducho ľudia si povedali: „Dobre, tak nepôjdeme tam s každou jednou najmenšou boľačkou, pôjdeme tam, keď sa nám niečo nazbiera.“ Tých 20 korún malo tiež evidentne svoju cenu. A čerpanie zdravotnej starostlivosti kleslo tak o takmer 10 %.
Potom došla socialistická vláda, ktorá teda povedala: „Nie, ľudia musia mať dojem a my im to budeme teraz tlačiť do hlavy, zdravotná starostlivosť je pre všetkých zadarmo v plnom rozsahu.“ A opäť, samozrejme, sa začalo tou zdravotnou starostlivosťou viacej plytvať. A musela si teda nájsť nejaký iný spôsob, akým obmedziť toto plytvanie.
Vrátim sa späť k tomu kúreniu. Keby sa tam neobmedzovalo plytvanie cenou, tak ľudia by kúrili vždy naplno a naozaj by mali otvorené okná a naša spoločnosť by zrejme skrachovala.
No tak zaviedli tie výmenné lístky. Áno, určite majú aj tie výmenné lístky nejaké svoje výhody. Niekto, kto nevie posúdiť, čo mu vlastne je, a musí ísť k tomu všeobecnému lekárovi, tak zrejme sa to tam lepšie dozvie. Ale predpokladám, že zrušenie výmenných lístkov neznamená, že človek nesmie ísť k všeobecnému lekárovi... (Reakcia z pléna.) Môže k nemu ísť čiže ten, kto nevie, čo mu je. (Obzretie sa po plafóne.) Pán Kuffa, ešte to nepadlo, ešte môžem chvíľu rečniť a keď ma to zabije, tak už potom som dorečnil. Čiže, pán Kuffa, keď niekto nevie, čo mu je, tak asi pôjde k všeobecnému lekárovi aj v tom prípade, že nie sú povinné výmenné lístky. To zrušenie tých výmenných lístkov v podstate zvyšuje rozhodovanie jednotlivca, zvyšuje jeho slobodu. To je aj dôvod, prečo SaS tento návrh podporí napriek tomu, že, áno, má to aj svoje nevýhody. Tie sme už práve od pána Kuffu počuli. No ale mal by tento návrh prejsť prvým čítaním, tak zrejme by potom stálo za to, vhodnými pozmeňujúcimi návrhmi, napríklad ako vravela pani Horváthová, doladiť ho a niečo teda vymyslieť, či už by to bola nejaká kombinácia toho alebo nejaké iné vylepšenie a doplnenie.
Každopádne je správne dať zdravotníctvu nejakú cenu. Ľudia by si nemali myslieť, že zdravotná starostlivosť je zadarmo, lebo si ju necenia a plytvajú ňou. A potom to zdravotníctvo tak vyzerá, ako vyzerá. Potom je na takej biednej úrovni, lebo my sa snažíme vzbudiť dojem, že je zadarmo. A preto tie výmenné lístky sú, idú tým smerom, že snažia sa obmedziť čerpanie zdravotnej starostlivosti, ale, myslíme si, nie správnym spôsobom preto, lebo buzerujú ľudí a obmedzujú ich. Napríklad ja ani len nemám všeobecného lekára, ja som nebol u lekára neviem koľko, dvadsať rokov, keď, tak som bol u nejakého špecialistu rovno, s kolenom napríklad. A preto teda dávam do diskusie, možnože by to stálo za to, návrh nájsť teda vhodné spôsoby, ktorými by sme dali statku s názvom zdravotná starostlivosť nejakú cenu, aby teda sa toľko ním neplytvalo, napríklad niečo podobné, ako boli tie 20- a 50-korunové poplatky.
SaS teda tento návrh do druhého čítania podporí. A keby sa náhodou malo stať, že motyka vystrelí a pani Laššáková by zle prstovala, tak potom by sme si aj my premysleli, akoby sme tento návrh doplnili vhodnými pozmeňujúcimi návrhmi. Veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis

1.7.2013 o 14:42 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:49

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Kolega Sulík v podstate naznačil celkom férovo obidva aspekty týchto lístkov. A podobne ako kolegyňa Horváthová naznačil, že by sme sa mohli v druhom čítaní nad vecou zamyslieť. Môj rezort, v ktorom naďalej, aj keď ja som dnes poslancom, pracuje manželka, t. j. dermatovenerológia, bol uznaný i zákonodarcom za taký, kde občan môže sám rozhodnúť o tom, že asi by mal ísť k dermatológovi. A teraz je len, samozrejme, otázka: Kde? I priemerný občan dokáže posúdiť, že ak mu praská v kolene a ledva došľapuje, tak by asi nemusel ísť za gynekológom, ba dokonca ani za praktikom, ale mohol by ísť asi za ortopédom. A ak moja dcéra, ktorá mala zaľahnuté v uchu, potrebovala na to, aby išla k otorinolaryngológovi, výmenný lístok, tak sa skutočne domnievam, že i priemerne zdravotnícky nevzdelaný občan by dokázal posúdiť, že ak mu štiepa v uchu a ak má zaľahnuté, tiež nepôjde ani k psychiatrovi, ani k oftalmológovi. Takže je veľmi dobré skúsiť nájsť akési riešenie i pre iné odbory, pretože niektoré odbory sú logicky vyňaté z povinnosti týchto lístkov. A pri prudkom gynekologickom krvácaní je celkom rozumné, že aj jednoduchšia žena pochopí, že asi pôjde ku gynekológovi a nebude obťažovať neurológa. Takže dajme istú slobodu uvažujúcim ľuďom s tým, že ich nebudeme pri takých prípadoch, ako som uviedol, šikanovať potrebou nejakých lístkov. Niektoré z nich pritom zohľadnil už zákonodarca. Skúsime dať tým ľuďom zhodou okolností podobne ako v "evidenčnom" zákone, ktorý som predkladal, opciu, ísť si nechať poradiť od múdreho všeobecného lekára.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:49 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:52

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ku gynekológovi netreba nijaký výmenný lístok, ak má žena tento problém. A tu je práve aj v tej dôvodovej správe uvedené, že v podstate sa nevzťahujú tie výmenné lístky tam ani k zubárovi. Zub vás bolí, tak jednoducho viete, že máte ísť k zubárovi, nepôjdete k dermatológovi. Očný lekár takisto nie pre posúdenie lekárov a psychiatrické takisto nepotrebujú výmenné lístky. Opakovane keď pacient potrebuje toho špecialistu a nemá vyriešený stále tento problém, v podstate on nemusí ísť opätovne znova za lekárom prvého kontaktu, ale ide už rovno za tým špecialistom. To je len na ten prvýkrát, aby nasmeroval ten lekár prvého kontaktu toho pacienta na tú správnu špecializovanú ambulanciu. Tým, že si to ako pacienti regulujeme sami, no tak meníme tých špecialistov lekárov zaradom. A tí, ktorí sú takí hypochondri, tak myslím si, že tie špecializácie nestačia na to, aby všetkých ich obišli. Myslím si, že výmenné lístky zavádzajú poriadok. Áno, môže byť aj lepší systém, momentálne je to také riešenie rýchle. Ale je účinné. Do budúcna viem si predstaviť, že by ten systém v zdravotníctve bol aj iný, ako sme ho mali tu doposiaľ.
Ešte tak chcem doplniť, že aj zástupcovia Slovenskej lekárskej komory, keď som mal možnosť s nimi rozprávať a pýtal som sa, či sú teda za výmenné lístky alebo sú proti nim, ja čo som sa s nimi rozprával a oslovil ľudí, tak boli za zavedenie výmenných lístkov. Nie je to ani o oberaní niekoho o slobodu, lebo sloboda bez zodpovednosti neexistuje, ale, tak ako ste to hovorili, pán kolega, zdravotníctvo zadarmo nemôže byť, nič nie je zadarmo, pán Sulík, ani vaše manželstvo nebolo zadarmo a keď tak bolo, tak to, čo je zadarmo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:52 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:54

Eva Horváthová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Môžem sa stotožniť s veľa vecami, čo ste povedali, pán poslanec Sulík, problém je, že nie je dobrý ani jeden extrém, ani druhý extrém. Ja som čosi už načrtla. A obávam sa, že to, čo pán poslanec Osuský navrhuje, po určitej špecializácii že by to bolo dosť komplikované vyčleniť, pri akých stavoch by musel, nemusel niekto vyhľadať všeobecného lekára. Čiže nemyslím si, že toto by bola dobrá cesta. Keď sa nezúčastňujete alebo nesledujete až tak tie odborné fóra všeobecných lekárov, sa mi podarilo teraz byť v Žiline na jednom takomto stretnutí, kde už také prvé lastovičky sú napríklad pri liečbe vysokého tlaku, hypertenzie, pri ktorých v podstate ten všeobecný lekár nemohol spraviť nič. Keď to bola hypertenzia III. stupňa z jej štyroch stupňov, on mohol skonštatovať, že je vysoký tlak a musel toho pacienta poslať internistovi, čo je dosť nelogické z viacerých hľadísk. Ten všeobecný vie urobiť aj EKG, vie urobiť mnohé vyšetrenia, závisí od jeho erudovanosti a schopností. Čiže ozaj keď je dobrý ten lekár, vzdeláva sa, má dobré zázemie, vedomosti, tak vie urobiť veľmi veľa vecí. Verím, že po vhodnej spolupráci s poisťovňami by to postupne po ozaj malých krôčikoch mohlo ísť a tie výmenné lístky sú potrebné kvôli tomu, aby ten pacient tam prišiel. Ale, samozrejme, ten problém sa bude musieť riešiť komplexne, musí sa zvýšiť dôvera v tých všeobecných lekárov, a teda hlavne v ich kompetencie.
Je dôležité ešte dodať, že tá špecializovaná starostlivosť spôsobom, ako ste to vy načrtli, že keď pacienta čo ja viem bolí koleno, sa veľmi predražuje, lebo nie každý pacient je možno tak inteligentný ako vy a vie, že teda keď bolí ho koleno, tak ide k ortopédovi alebo k traumatológovi. Už teraz som spomenula dvoch špecialistov, ku ktorým by ste mohli ísť. Máte ho opuchnuté, môžete ísť k reumatológovi, máte tam nejaký červený fľak, idete ku kožnému, lebo však niečo tam máte červené a nakoniec skončíte na infekčnom s boreliózou.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:54 hod.

prof. MUDr. PhD. MPH

Eva Horváthová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:56

Ivan Uhliarik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Tu je vidieť, že keď sa niektorá téma, naozaj odborná téma, výsostne odborná téma, posudzuje čisto politicky, tak to riešenie nie je dobré. Ja chápem pána poslanca Sulíka ako predsedu SaS, liberálnej strany, že tá hlavná nosná téma týchto výmenných lístkov, a presne ste to aj povedali, je, že sa zvyšuje sloboda rozhodovania. Ale ostatné veci, ktoré ste povedali, ktoré sa naozaj týkali odbornosti, žiaľ, neboli správne. Viete, ja chápem, že máme to, to tu aj zaznelo, múdrych lekárov, všeobecných, dosť. Ale vy všetci viete, že sú prestarnutí, ten priemerný vek je okolo do 60 rokov, 57, 58 rokov. Máme mnoho hlavne prepracovaných lekárov s preplnenými čakárňami, ktorí nemajú čas často na dôkladné vyšetrenie toho pacienta. Jednoducho nemajú čas. A viete aj z hľadiska regionálnych rozdielov a regionálneho rozvrstvenia Slovenska, že väčšina obyvateľov musí ísť za tým všeobecným lekárom, pretože žije jednoducho na vidieku alebo v menších mestách. Zrušenie výmenných lístkov im tieto čakárne ešte preplňuje. A paradoxne sa im táto situácia ešte sťažuje. Naozaj je potrebné v tomto prípade komplexné riešenie, odborné riešenie.
V prvom rade nemala táto vláda posunúť e-Health, ktorý by zásadne riešil práve zdvojené vyšetrenia a takisto vyšetrenia, ktoré by mohli následne všeobecný lekár a špecialista riešiť, tak nemala toto posunúť na rok 2016, ale to je už o inom. V každom prípade nerieši samo osebe zrušenie alebo zavedenie lístkov, čo sa už tu trikrát alebo štyrikrát stalo, celú situáciu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:56 hod.

MUDr.

Ivan Uhliarik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:58

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, pani Horváthová, hovoríte, že jeden extrém nie je dobrý a druhý rovnako nie je dobrý. Ale treba si uvedomiť, že jeden extrém, to je ten, ktorý dnes máme. A to je, že komplet celé zdravotníctvo je pre všetkých zadarmo. To je ten jeden extrém. A druhý extrém je, že nie sú výmenné lístky alebo 20-korunové poplatky. Druhý extrém by bol, keby každý si musel... Môžete nerozprávať mi do toho? Ďakujem. Druhý extrém by bol, keby každý si musel za všetko, čo spotrebuje, aj reálne zaplatiť. Len toto nie je možné, lebo aj bohatý človek keď dostane rakovinu, tak jednoducho neutiahne tie náklady na liečbu. Preto existuje to poisťovníctvo, existuje tisíce rokov alebo stovky rokov, možno sa poistiť proti všetkému možnému. Len v poisťovníctve existujú veci. Napríklad spoluúčasť je úplne bežná vec v normálnom poisťovníctve. Či už pri havárii auta alebo pri dome, keď zhorí, vždy je tam nejaká spoluúčasť. A takisto, keď niekto príliš čerpá z tej poistky, tak sa mu zdvihne poistné. A tieto mechanizmy my sme úplne vyhodili zo zdravotníctva von. Čiže možnože to nemusia byť práve výmenné lístky, môžu to byť bonusy, malusy, môže to byť, skrátka, čokoľvek, len navrátenie alebo, aj ako vravel pán Uhliarik, cez tú e-Health kartu nejaké zohľadnenie toho, kto koľko čerpá alebo až plytvá a tak ďalej. No každopádne zásadne trvám na tom, pokiaľ naďalej budeme sa snažiť vyvolať v ľuďoch dojem, že celé zdravotníctvo je zadarmo, tak bude sa ním plytvať, a preto bude veľmi nízka jeho úroveň. Zároveň však vravím, výmenné lístky sú buzerácia, a nie rozumný spôsob ako to obmedziť. Čiže, áno, buď nech to je nejaká e-Health karta alebo poplatky. Alebo nech ostanú výmenné lístky, ale znížme počet tých špecializácií, na ktoré ich treba. Alebo ich nechajme a ten človek, ktorý chce ísť priamo k špecialistovi, tak nieže ich nezoberie, no tak nech tam zaplatí nejaký 5-eurový poplatok. Alebo nájdime, skrátka, iné riešenie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2013 o 14:58 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:00

Jana Laššáková
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Žitňanská, nech sa páči.
Pán poslanec Chren bude vystupovať ako posledný v rozprave po pánovi poslancovi Mičovskom. Tak sme sa dohodli.
Takže, nech sa páči, pani poslankyňa.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

1.7.2013 o 15:00 hod.

JUDr.

Jana Laššáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:07

Jana Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, ctené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi najskôr zareagovať na to, čo odznelo aj v diskusii, v rámci faktických poznámok.
Pani poslankyňa Horváthová, ja sa úplne s vami stotožňujem, poriadok musí byť. Avšak tieto výmenné lístky ten poriadok nezavádzajú. Proste je to detail, ktorý komplikuje život, ale nijako veci nerieši. A mne to pripomína tú situáciu, keď si žena kúpi, dajme tomu, opasok a k tomu si dokúpi potom celý outfit, hej, aby sa doladila, zatiaľ čo by to malo byť možno naopak, že ten detail dolaďujeme s tým, čo už je nejako komplexne riešené.
A to komplexné riešenie je to, čo už aj hovoril pán poslanec Chren, čo sme viackrát hovorili. A to je zmena v kompetencii všeobecného lekára. Je to posilnenie jeho postavenia. A je to zavedenie takzvaných rodinných lekárov, ktorí naozaj budú môcť správne manažovať toho pacienta, budú môcť oveľa viac liekov mu predpisovať, oveľa viac výkonov vykonávať, než je tomu dnes.
Keď hovoril pán poslanec Osuský o tom, že aby v zákone bola opcia, že by niekto mohol si dať poradiť a niekto nie, ja si myslím, že keď tam nefigurujú tie výmenné lístky ako také, tak tá možnosť ísť si dať poradiť od všeobecného lekára explicitne teda tam nie je, lebo každý, kto chce, môže sa ísť poradiť so všeobecným lekárom a to nemusí byť napísané v zákone, že takéto právo je.
K tomu ešte, čo bolo povedané pani poslankyňou Horváthovou. Keď pacient by navštevoval len špecialistov s tým kolenom a postupne by prešiel od neurológa, traumatológa, neviem ortopéda až neviem kde, aby zistil že je borelióza, ono, áno, ale na druhej strane pri takýchto ochoreniach, aj keď prejde cez toho všeobecného lekára, to neznamená, že tých špecialistov bude menej, lebo tiež niekedy je to o tom, že najprv vyskúšate jedného, ten to nezistí a tak ďalej. Čiže možno sa to o niečo zredukuje, ale neznamená to, že ten všeobecný bude hneď vedieť, ku komu vás má poslať.
A k tomu, čo hovorila pani poslankyňa Hufková, že nezaregistrovala žiadne negatívne informácie ohľadom týchto výmenných lístkov, tak dovoľte, aby som zacitovala z jedného komentára, ktorý vyšiel v tomto týždni v týždenníku Plus 7 dní. Je to trošku dlhšie, ale je to konkrétny prípad. „Pred pár dňami môjho priateľa, ako sa ľudovo hovorí, seklo v chrbte. S krutými bolesťami sa mu napokon podarilo dostať do neurologickej ambulancie, kde sa po hodine čakania dozvedel, že bez výmenného lístka od všeobecného lekára ho pán doktor vyšetriť nemôže. Niežeby nechcel, ale bez toho čarovného papierika by mu poisťovňa jeho prácu nepreplatila. A zadarmo robiť nechce nikto. Taký je nový zákon, ktorý nám naši najmúdrejší páni poslanci schválili, povedala mu sestrička a významne si pritom poklepala po čele. A tak sa priateľ pomaličky, tak ako mu to boľavý chrbát umožňoval, dostal do auta a prešiel cez pol mesta do polikliniky, kde sídli jeho obvodný lekár. Čakáreň bola preplnená ľuďmi a keď išiel zaklopať na dvere ordinácie, že iba potrebuje výmenný lístok, 20 rozzúrených pacientov ho poučilo, aby pekne čakal v rade ako oni. Napokon, keď sa objavila sestrička, objednal sa na poobedie, keď pán doktor berie pacientov na konkrétny čas, samozrejme, za poplatok 10 eur. Takže prišiel poobede, zaplatil a bol rád, že výmenný lístok mal o minútu v ruke. Všeobecný lekár ho nevyšetril, iba si vypočul, čo ho trápi, a múdro skonštatoval, že ho musí pozrieť neurológ. Keďže však už bolo neskoro poobede, neurológ neordinoval. Takže nasledovala ďalšia noc prežitá v bolestiach, pravda so sladkou nádejou, že ráno mu odborný lekár pomôže. Nepomohol, pretože už o ôsmej v čakárni sedelo zo 30 ľudí a on bystro pochopil, že nemá šancu dostať sa dovnútra. My sme tu už od štvrtej ráno, aby sme sa dostali na rad, pochválila sa teta spokojne popíjajúc kávu z termosky. Keďže bolesti neustupovali, kúpil si v lekárni analgetikum a telefonicky sa k neurológovi objednal na ďalší deň popoludní, samozrejme, za poplatok. Odborný lekár pozorne pozrel na výmenný lístok, na ktorom ho žiada obvodný lekár o neurologické vyšetrenie pacienta. To boli tri dni zbytočne zabitého času. Taká je však slovenská realita," konštatuje komentátor v tomto komentári.
Ďalší prípad, ktorý bol medializovaný, a dnes poznáme aj závery, ako to dopadlo, pretože išlo o už spomínaného chlapca, ktorého otec priviezol po epileptickom záchvate do nemocnice, tak iba vám opäť zacitujem z médií. „V prípade osemročného Samka z Nitry prišlo k porušeniu zákona o zdravotnej starostlivosti. K takémuto záveru dospel Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. K porušeniu prišlo tým, že dieťa nebolo vyšetrené neodkladne po nesprávnom postupe zdravotnej sestry. V zmysle uvedených skutočností je vaše podanie opodstatnené, píše sa v rozhodnutí úradu, ktoré dostali Samkovi rodičia. Samka priniesol prestrašený otec do nemocnice po epileptickom záchvate. Netušil, čo sa deje, syn nikdy predtým takýto záchvat nemal. Na detskej klinike sa ho zdravotná sestra pýtala, či má výmenný lístok z pohotovosti. Povedal som jej, že môj syn potrebuje okamžitú pomoc. Hoci som jej opísal príznaky, povedala mi, aby som najprv išiel na pohotovosť po lístok a zatvorila dvere."
Naozaj je to mätúce pre mnohých, kedy je potrebný výmenný lístok a kedy nie je potrebný výmenný lístok. Žiaľ, teda tieto dva prípady, o ktorých som hovorila nie sú tie jediné, o ktorých aj médiá informovali, je ich podstatne viacej.
A ďalšia vec, ktorá tu zaznela, že už teda podľa nového zákona na tom výmennom lístku by mali byť uvedené informácie, čo všeobecný lekár od toho špecialistu žiada, aké je konkrétne vyšetrenie, eventuálne možnosť nejakej diagnózy. Realita je taká, že tí špecialisti naďalej dostávajú lístky, kde je napísané: „Prosím o vyšetrenie.“ Čiže nedošlo k naplneniu litery zákona, nedošlo k tomu, že by ten špecialista vedel, na čo sa má u konkrétneho pacienta zamerať. A preto naozaj, tak ako sme to uviedli v dôvodovej správe, tak ako sme o tom hovorili, je to len šikana toho pacienta, ktorý musí lietať z jednej ambulancie do druhej, aby si zaobstaral veľakrát medzi dverami od sestričky výmenný lístok, kde je napísané: „Prosím o vyšetrenie.“ Pokiaľ sa nezmení celkový systém, pokiaľ nebudú posilnené kompetencie všeobecného lekára, naozaj tieto výmenné lístky nič neriešia, nešetria ani čas, ani energiu, ani peniaze. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

1.7.2013 o 15:07 hod.

Mgr.

Jana Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video