48. schôdza

10.3.2015 - 18.3.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:52 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:42

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Lojzo, chceš teda povedať, že dnes jediný nástroj takej tej priamej demokracie, ktorý je zakotvený v ústave, tým je referendum, je skutočne pre občanov funkčný? Tebe teda podľa tvojho vyjadrenia vyhovuje súčasný stav, čiže len aby moc bola v rukách politikov a nikoho iného.
Už som sa to pýtal v predchádzajúcej mojej faktickej poznámke a pýtam sa to ešte raz: máš snáď ľudí na Slovensku aj ty za hlupákov? Naozaj si myslíš, že by pripustili nejakú hlúposť, ktorú si uviedol síce ako extrémny prípad alebo príklad, ale myslíš si, že by ľudia prišli zahlasovať za, respektíve neprišli by tí, ktorí by zahlasovali proti takejto hlúposti? Vieš, ono ľudia v súčasnosti na Slovensku sú len znechutení tým, čím ich kŕmi oligarchia cez svoje médiá a ovládaných politikov. Ale ver tomu, že keby sa situácia dokázala aspoň raz zmeniť, tak už to potom nebude možno treba ani referendá. Možno ten nástroj nebude treba. Ale v súčasnosti je nevyhnutný, je nefunkčný.
A keby som ťa mal ešte doplniť, tak nepovedal si, že v tom Švajčiarsku majú vydávané ku každému referendu aj brožúrky, že tam majú kampaň aj za, aj proti tomu danému referendu alebo tej referendovej otázke, ktorá tam je. Tam sa vedie kampaň korektne. U nás tieto veci nemáme dotiahnuté. Nielen kvórum, nielen počet alebo teda počet účasti na platnosť, ale dokonca aj záväznosť. V tom Švajčiarsku majú riešenú aj záväznosť. U nás to je spochybniteľné. A my tieto veci chceme napraviť. Chceme priblížiť ľuďom spôsob, akým dokážu aspoň raz v živote alebo niekoľkokrát klepnúť politikom po prstoch.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:42 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:44

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Keby som to mal rozkódovať, čo sa tu vlastne, čiže by som tomu dobre rozumel, tak Dodo Hlina je proti zrušeniu kvóra a nechce inštitúty priamej demokracie, pretože stále čo rozprával, že 350-tisíc podpisov on nazbiera alebo ktokoľvek za 500-tisíc nazbiera a potom nechá, neviem koho, teda rozhodnúť. A predpokladám, že dlhodobý pobyt v tejto sále z teba nerobí, ako si sa strašne snažil ukrižovať sa, že si, neviem, primitívny či aký politik. Skôr som mal pocit, že robíš z tých ľudí primitívov, pretože každé jedno referendum, či v ňom bude zúčastnených desať ľudí alebo štyri milióny dvesto oprávnených, ideme sa pýtať referendom bez kvóra ich.
Kľudne, kľudne sa tam postav, daj aj ústavný návrh zákona o zmene Slovenskej republiky na konštitučnú monarchiu, len to predchádza jedna vec, a to je, že či ti na to ľudia dali mandát. A ja ti garantujem, že z tých ľudí, čo teraz tu sedia, o inštitútoch priamej demokracie sme prvým hnutím, ktoré toto predložilo do Národnej rady, pretože sme to mali vo volebnom programe. Len ja som absolvoval minimálne sto stretnutí s témou zrušenia kvóra, ak sa dostaneme do Národnej rady. Ak si dáš, že ideš robiť konštitučnú monarchiu, tak predpokladám, že budem musieť strpieť tvoj návrh zákona ústavný o zmene republiky na konštitučnú monarchiu. Ale ja som nič ani v tvojej kampani, ani nikdy predtým nezachytil. Takže keď hovoríme o zrušení kvóra, mali sme to v programe, viacerí. Napĺňame to, čo sme sľúbili voličom. Chceme dať vyššiu silu, či už v iniciačnej alebo brzdnom mechanizme pri... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:44 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:46

Dušan Bublavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Hlina, ďakujem ti pekne za odborné školenie kolegov z OĽaNO. Ja keď som si prečítal návrh zákona a bod 4 čl. 98 ods. 1 znie: "Výsledky referenda sú platné, ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda." Takže si predstavme, že desať účastníkov referenda, z toho šesť ľudí zahlasuje a referendum je platné. Veď to je odtrhnuté od reality, prepánakráľa. Takže keď chceme takto tvoriť zákony a s takýmito návrhmi, to je naozaj na zasmiatie. Igor, no tento návrh je ozaj na zasmiatie. A ešte keď je to ústavný zákon. A akým spôsobom a s kým ho chcete schváliť?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:46 hod.

Mgr.

Dušan Bublavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:47

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, máme tu jeden základný fakt a to je, že referendum proste nefunguje. Nefunguje. Také, aké tu je, nefunguje. No nezachytil som, pán kolega, žiaľ, od vás nejaký rozumný návrh k tomu, aby fungovalo.
Ale ešte poviem možnože skôr k tomu, čo ste ma nepriamo vyzval, že ja som tu prišiel s nejakým návrhom, aby prezident mal legislatívnu iniciatívu, áno, a odôvodňoval som to krajinami, ako sú Estónsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Poľsko a tak ďalej. Vy ste povedali, že ale veď to má aj Burkina Faso, Jemen a Uzbekistan, atď., atď., Zimbabwe ste myslím nepovedali. A zároveň ste povedali tu vo vystúpení, že povedzte aj to "b", že ako je to v iných krajinách. No ja som si tieto krajiny dohľadával, pán Hlina, a nenašiel som, že je to tam tak, ako vy hovoríte. Ja naozaj, dajte mi to, pošlite mi, že kde ste to našli, ten zdroj, že Uzbekistan, Burkina Faso, Jemen má to, čo som ja tu navrhoval. Ak to tak bude, nebudem teraz tvrdiť, že ste boli nekorektný. Lebo ak to tak nebolo, boli ste nekorektný.
Ďalej ste povedali, že bazálne nebudete experimentovať. Ale tak mi, prosím vás, povedzte, keď ste boli na referende, ak som zachytil správne mediálnu informáciu, že ste boli na referende, ak by bolo platné, aký by bol výsledok? Ja tvrdím, že to bol experiment. Lebo výsledok by nebol žiadny. Povedzte mi, aký bol výsledok? Ak ho neviete povedať, je to experiment. Nie je to nič iné, je to experiment. Buďte konečne taký, ako zvyknete, a reagujte, reagujte na všetko, čo sa pýtame, keď chcete normálnu diskusiu.
Nezachytil som v zásade ani jeden argument prečo nie, okrem toho, že ste porovnávali, že ste povedali, že ako je to v iných krajinách. Tu je základná premisa: referendum nefunguje. My hovoríme: v iných krajinách to funguje, ale poďme na naše podmienky a dajme v zásade akýkoľvek spôsob tomu, aby sa to sfunkčnilo. Nezachytil som, prečo by to na Slovensku nemalo fungovať. Nepovedali ste podľa môjho názoru ani jeden argument. A ani žiadny iný návrh, ako by to malo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:47 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:49

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Hlina, povedal si, že nechceš už žiadne experimenty, aby sme strácali čas, že by sme napríklad nejakých päť zákonov, desať, prijali zlých v tom referende a potom, zrazu, že by sa občania spamätali, že musia ísť na to referendum. Pýtam sa, ty si myslíš, že teraz s týmito zákonmi, ktoré teraz prijímame, neexperimentujeme? Neexperimentujeme? Veď je to nonsens, aby sme prijímali každý mesiac alebo rokovali o sedemdesiatich až stodvadsiatich zákonoch na každej schôdzi, ktorú tu máme! To neni experiment? Potom tu novelizujeme každé tri mesiace, štyri mesiace. To znamená, to nie sú experimenty? To nie je stratený čas? A potom, keď napríklad poviem jeden konkrétny príklad, zákon o pozemkových spoločenstvách, kde tu otrepujeme o hlavu pánu ministrovi, že ako, to znamená, to predkupné právo, a zistia, že o pol roka to musia novelizovať? A potom povedia, národ ešte nevyspel. To nie sú experimenty? Nestrácame tu čas?
Tak myslím, že tento experiment, ktorý by bol v tých hlúpych piatich, možnože keby sa národ popálil, aby sme ich iniciovali do väčšej aktivity na rozhodovaní vecí verejných, myslím, že stál by za tento pokus. Pretože momentálne sa tu experimentuje s časom. A čas momentálne, neberte ma za slovo, ale zdá sa mi, že poslanci Národnej rady, doteraz čo tu boli, nevedia si vážiť čas národa, ktorý sa stráca tým, že príde nová vláda, zruší všetko, čo robila stará vláda, volebné obdobie a ideme všetky zákony nanovo preorať. To znamená, tu neni koncepcia. A tu sa stráca čas už 25 rokov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:49 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:50

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja smelo zahlasujem za návrh zákona a som za zrušenie kvóra v referende a nebál by som sa toho. A myslím si, že keď by bolo vyhlásené referendum a keď sa zozbiera 350-tisíc podpisov, mám tú najmenšiu obavu, že zúčastní sa na referende len desať ľudí. Určite to bude veľká skupina ľudí. Myslím si, že referendum je nástroj, kedy ľudia rozhodujú priamo o možno aj svojich otázkach, budúcnosti krajiny. A ja osobne som o tom priam presvedčený, že ľudia najmenej sa pomýlia. Ľudia sa najmenej pomýlia. Toho by som sa nebál.
A toto, kolega Dodo, čo si hovoril, my v podstate máme v Ústave Slovenskej republiky zakotvené v čl. 97, že referendum sa môže konať v deň volieb Národnej rady Slovenskej republiky. Môže a nemusí. Teraz my to dávame, teda kolega to dáva tak, že by sa konalo v deň volieb do Národnej rady, hej. A referendum sa nemôže konať v období ako kratšom ako 90 dní pred voľbami do Národnej rady Slovenskej republiky. Aj toto máme, keď si to spomínal.
Spomínané Švajčiarsko, áno, je to krajina, ktorá tú tradíciu má inú. Je naozaj zložitá, s tým súhlasím. Pretože tam na rozdiel od našej krajiny sú štyri úradné jazyky, to je nemčina, francúzština, taliančina, rétorománčina, aj vychádzajú z inej kultúry, inej tradície. Ale zas na druhej strane si myslím, že tých 350-tisíc podpisov, ktoré sa vyzbierajú v národe, päť a pol miliónov, teda päť miliónov, ktorým sme my, naša krajina, je dostatočný počet hlasov. A zas na druhej strane, aby sa na referendum, aby bolo platné, zúčastnilo milión stotisíc občanov, je to naozaj veľmi veľa, teda z oprávnených voličov. Myslím si, že to zrušenie kvóra toho referenda mnohé veci by poriešilo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:50 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:52

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, posledný rečník, robte, čo chcete, hlasujte, ako chcete. Čaro demokracie je v tom. Ja som si len považoval za potrebné, i keď viem, že som si nepomohol, ak dovolíte, len doplniť to, hej, že ak niekto povie, že sú krajiny, kde neexistuje kvórum, tak som teda len doplnil. Že teda síce neexistuje kvórum, pravdepodobne, respektíve je upravované u niektorých s niektorými parametrami. Ale to, že vôbec vzniká, má radovo iné parametre.
A, kolegovia, kľudne mi nájdite jednu jedinú krajinu. Ale ja by som bol rád, keby sme už išli na západ od rieky od Moravy, predsa len, ak si môžem dovoliť, kde je možné na základe zozbierania. Koľko je to, 350-tisíc je koľko? Šesť percent? Sedem percent populácie, hej. A keby sme rátali už cakom prásk aj s deťmi, no ale, dobre, tak nech je to desať percent, že sa môže, lebo od pätnástich sa myslím môžu podpisovať tie referendové hárky, tak nech je to desať percent populácie, že zozbierajú sa podpisy a na základe toho sa vyhlási referendum, ktoré platí a organizuje štát, a jeho výsledky sú záväzné? Povedzte mi jednu jedinú krajinu a pozriem sa na to bližšie potom, dobre?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.3.2015 o 18:52 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:54

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dovoľte mi, možno to akurát, do tej siedmej to bude, reagovať na de facto jediné vystúpenie v rozprave. Chcel by som opraviť kolegu Hlinu, ktorý tu hovoril o nejakých primitívnych politikoch. Podsúval ľuďom informáciu, že som povedal, že tí, ktorí nepodporia túto zmenu zákona, sú primitívni politici. Ja som doslova povedal, že primitívny politik je ten, ktorý operuje a argumentuje 350-tisíc ľuďmi, ktorí podpíšu petíciu za referendum, že míňajú verejné prostriedky, keď organizujú referendum, že toto, tento argument považujem za veľmi, veľmi primitívny, a obávam sa, že teda niektorí primitívni politici takéto niečo používať budú. Čiže ani raz som nepovedal o tom, že ten, kto nepodporí náš návrh zákona, je primitívny. Čiže, bohužiaľ, bola tu použitá hrubá lož, ale to v prípade kolegu Hlinu je úplne obvyklé. Takže to sa nečudujem.
Takisto ten príklad o tom, že 350-tisíc podpisov, potom si JOJ-ka, či kto, to zorganizuje, nejakú hlúposť a budeme tu hlasovať o tom, že či nejaké Divoké kone teraz neviem čo, aký tu príklad hovoril. A ja sa pýtam na jeho legitimitu. Tristopäťdesiattisíc ľudí, keď sa aj pod nejakú hlúposť podpíše, ale kolegu Hlinu volilo iba 20-tisíc ľudí. Čiže volilo ho iba 20-tisíc ľudí a môže tu predložiť akúkoľvek hlúposť a Národná rada sa tým musí zaoberať. Prečo by 350-tisíc ľudí nemohlo predložiť teoreticky aj hlúposť? Ako ísť s takouto rétorikou, v podstate z ľudí robiť úplných idiotov, že vlastne vtedy, keď im takúto moc dáme, tak ľudia sú natoľko sprostí, že budú iba hlúposti predkladať, je naozaj primitívne, kolega Hlina, a takto sa správajú, bohužiaľ, primitívni politici.
Taktiež by bolo korektné, byť teda korektný voči ľuďom, keď teda tu kolega Hlina vyzýva byť korektným a hovorí tu o príkladoch, teda že kde, ako to funguje, a vyzýval tu, aby sme teda v podstate vždy tu hovorili pravdu. Čo bolo pravda na tom, ak kolegovi Kadúcovi, keď navrhoval zákon o tom, aby prezident mal zákonodarnú iniciatívu, keď mu hovoril, že také niečo platí iba v Uzbekistane, v Burkina Faso a v Jemene? Nebolo na tom pravdy vôbec nič, bol to hrubý výmysel, hrubá lož, s ktorou tu pán kolega robil politiku a takýmto spôsobom verejnosť klamal. V jeho prípade, ako som povedal, nie je to nič výnimočné. Mrzí ma to, že tomuto človeku sme práve dali priestor na to, aby kandidoval do Národnej rady.
Opakujem iba na záver, navrhujeme tri jednoduché zmeny, ktorými by sme referendum dali na úroveň správy veci verejných prostredníctvom volených zástupcov, čiže prostredníctvom poslancov Národnej rady. A tieto zmeny sú v tom, že navrhujeme, aby ako vylučujúcu podmienku sme zaviedli popri daniach, odvodoch a štátnom rozpočte nemožnosť konať referendum o skrátení volebného obdobia, čiže o predčasných voľbách. Navrhujeme, aby každé referendum sa konalo za účelom vyššej účasti a ušetrenia finančných prostriedkov v deň konania najbližších celoštátnych volieb. A navrhujeme to najzásadnejšie z nášho návrhu, že aby každé referendum bolo platné, ak bude prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
Kolegovi Bublavému, ktorý teraz sa tam rozpráva s kolegom druhým, chcem iba odkázať, že to nie je hlúpy návrh zákona, je to legitímny návrh zákona, lebo väčšina, aktívna, zaujímajúca sa väčšina ľudí rozhoduje. Tak ako kolega Bublavý by bol za starostu zvolený, ak by v dedine prišli voliť iba traja ľudia jeho za starostu a nikto by nemohol spochybňovať tieto, legitimitu týchto volieb, tak takisto aj referendum teoreticky, ku ktorému by prišlo 10 ľudí, by muselo byť platné. Ale strašiť ľudí s tým, že zrazu tu budeme mať referendá, ku ktorým príde 10 ľudí, nie je hodné poslanca Národnej rady. Je hodné ľudí, ktorí chcú ľudí iba strašiť, chcú ich robiť len neschopnými bábkami a chcú v nich nabudiť dojem, že jediný, kto zodpovedne vie rozhodovať, sme my politici a, božechráň, nie ľudia sami.
Neverím, ak by sme zrušili kvórum, že akékoľvek referendum na Slovensku by bolo s nižšou ako 30-, 40-, 50-percentnou účasťou, lebo jednoducho ľudia by sa báli, že by práve rozhodla menšina o niektorej otázke.
A neverím, že ktokoľvek by si dal prácu, aby zozbieral 350-tisíc podpisov za zrazu nejakú hlúposť. Možno raz Hlina by si povedal, že ide zosmiešniť referendum, tak by vyzbieral. Aj to neviem za koľko, možno za 50 rokov, keďže podpisy pod svoju stranu, 10-tisíc, zbieral približne rok. Tak to mi tak vychádza, asi za 35 rokov by možno zozbieral 350-tisíc podpisov pod nejakú hlúposť, ktorú by navrhoval.
Ale nerobme z ľudí hlupákov. Ľudia nie sú hlúpi a navzájom si začali dôverovať vo Švajčiarsku pred stopäťdesiatimi rokmi. Pred stopäťdesiatimi rokmi, ako som povedal v rozprave, vtedy, keď ešte chodili na koňoch, si povedali, že budeme rešpektovať názor väčšiny, ktorá sa zaujíma o veci verejné, a začali vlastne si spravovať krajinu systémom referend. Ak niekto dnes chce povedať, že akýmkoľvek spôsobom tejto krajine ubližuje tento systém spravovania krajiny a nejakým spôsobom ju to robí menej rozvinutou ako najrozvinutejšiu na svete, tak je hlupák, prepáčte, a používa tento argument iba preto, lebo mu veľmi, veľmi vyhovuje súčasný systém, kedy, ako kolega Kondrót napríklad s podporou 682 ľudí, ktorí ho krúžkovali vo voľbách, sem príde a môže navrhnúť nie hlúposť, ale zákon, že o zásadných investíciách nad 200 mil. eur už nebude rozhodovať vláda, stačí, aby potichu to podpísal minister, a takýmto spôsobom, aby ste tu rozdávali dotácie svojim kamarátom a známym. Tento systém vám evidentne vyhovuje a systém, kedy by nad vami referendum alebo rozhorčení ľudia stáli ako s Damoklovým mečom, tak toho sa bojíte, a preto zmenu v tomto zákone tak vehementne odmietate. Napriek tomu, verím, že sa z toho vyspíte a zajtra posuniete tento návrh zákona do druhého čítania.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.3.2015 o 18:54 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
48. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia
 

Uvádzajúci uvádza bod 9:02

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

2.
Vážená pani predsedajúca, kolegovia, kolegyne, aj keď poskromne, rád by som vás informoval o zákone, ktorý predkladáme, ktorý podľa nás rieši veľmi závažnú situáciu, ktorá nastáva v prípadoch mnohých tisícok rodín, ktoré sú odkázané na príjem zväčša ich otcov, ktorí pracujú na výstavbe štátnych zákazok alebo teda na realizácii štátnych zákazok, výstavbe diaľnic v prvom rade, a ide v podstate o prípady, kedy veľké stavebné firmy – ako Váhostav, Doprastav konkrétne môžem pomenovať –, ktoré vyhrávajú tendre, vyhrávajú štátne zákazky, realizujú tieto diaľnice najímaním si ďalších menších firiem, ktoré následne si najímajú hlavne živnostníkov, ktorí tieto práce realizujú, a vo finále tieto firmy idú do reštrukturalizácie, čiže v podstate sa zbavia dlhov. Živnostníkom, malým, drobným firmám zostanú oči pre plač. Súd rozhodne v reštrukturalizácii, že dostanú 10 % zo svojich faktúr a môžu byť radi. A tieto firmy, konkrétne teda keď spomínam Váhostav, Doprastav, ktorých majiteľmi sú ľudia, o ktorých sa dlhodobo hovorí, že sú sponzormi vládnej strany SMER a kľúčovými sponzormi vládnej strany SMER, následne bez problémov si získavajú ďalšie štátne zákazky, zarábajú stovky miliónov eur na úkor v podstate všetkých ostatných ľudí a následne možno znova pôjdu do reštrukturalizácie, znova sa zbavia svojich dlhov a bez problémov si budú ďalej podnikať. Tomuto sa hovorí, keď SMER a Robert Fico veľmi rád hovorí, že neprivatizuje, tomuto sa hovorí privatizácia ziskov a socializácia strát. A socializácia spôsobom takým, že vlastne na straty sa vyskladajú práve tí najdrobnejší, tí chudáci, ktorí si to museli na týchto stavbách odmakať.
Preto prichádzame s návrhom a komplexným návrhom akože dosť hĺbkovej zmeny zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá má vyjadriť tú podstatu, ktorá je napísaná aj na tomto plagátiku, že Váhostav patrí podvedeným, a nie Širokému. Čiže ak raz pán Široký si tu podniká s firmou Váhostav, ďalší sponzor SMER-u s firmou Doprastav a získajú zákazky a následne si manažujú svoju firmu tak do krachu, že tá firma v podstate skrachuje, lebo nemá na to, aby vyplácala svoje faktúry svojim dodávateľom, nie je absolútne žiadny dôvod, aby v tzv. reštrukturalizácii sa táto firma pod dohľadom vlastne štátu, pod dobrozdaním súdov očistila od dlhov voči svojim dodávateľom a pán Široký si naďalej užíval zisky zo štátnych zákaziek. A teda ani nie pán Široký, aj teda keď hovoríme konkrétne aj o Doprastave a o viacerých firmách, ktoré v poslednej dobe, a - čuduj sa svete - vždy sú tu, a veľmi veľa príkladov je takých, že sú to firmy práve blízke sponzorom SMER-u, sa očistia od svojich dlhov a takýmto spôsobom vlastne ryžujú na štáte na úkor malých, drobných veriteľov.
Čiže dovoľte, aby som vám predstavil bližšie návrh, alebo, prepáčte, predstavím to až v rozprave, takže na úvod by toto stačilo.
Ďakujem.

Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

18.3.2015 o 9:02 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:06

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

4.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Predmetný návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre hospodárske záležitosti. Ako gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30. apríla 2015 a gestorský výbor do 4. mája 2015. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.

Pani predsedajúca, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.

Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

18.3.2015 o 9:06 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video