53.schôdza

16.6.2015 - 3.7.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 18:06 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:38

Jozef Mikloško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ja som bol druhý a naraz som už prvý prihlásený do faktických, nejako som preskočil tých svojich súperov. Ja si myslím, že to je naozaj dôležitý zákon, jednoduchý a jasný. To, že 50-tisíc ton potravín sa ročne u nás zničí, je absurdné, 30 mil. eur do luftu dneska, keď svet hladuje a umiera denne veľa detí? Samozrejme, ťažko to posielať do Afriky, ale aj tu je veľa ľudí, ktorí sú v núdzi. To, že sa veľa ton potravín vyhadzuje aj z domácností, pretože už nechutia alebo sú už tesne po hranici, to je tiež pravda. Vy ste hovorili, koľko ton to je, čo je tiež absurdné. Ja myslím, že aj obchodné siete by mali troška viac upozorňovať na to, že sú už potraviny, ktoré sú tesne pred hranicou, vždy je to tam také trocha schované. Mohlo by to byť na osve mieste, tiež si nechcú robiť konkurenciu, radšej potichu to dávajú. A to ide o dátum minimálnej trvanlivosti, teda je tam aj dátum spotreby. Aj po tej spotrebe sú tie potraviny ešte často dobré. A voľakedy tam nebol ani dátum minimálnej trvanlivosti, ani dátum spotreby, ani chladničky, dávali sme to do pivnice na schody a vydržalo to dobre a to bolo a nikto neumrel zato. Myslím, že ten zákon naozaj treba podporiť a je nadstranícky a verím, že prejde. Ďakujem.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 17:38 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39

Helena Mezenská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ja sa pripájam k tejto podpore. Rovnako vítam tento návrh zákona. Naozaj má silný nielen sociálny, ale aj ekologický rozmer. Samozrejme, je spôsobom, ako riešiť na jednej strane odpady potravín, ich vyhadzovanie, plytvanie nimi, na druhej strane núdzu mnohých ľudí, ktorí nielen v iných krajinách, ale aj, žiaľbohu, v našej krajine hladujú.

Naozaj by ma zaujímali dôvody, ak by nedošlo k podpore tohto zákona, pre ktoré sa vládna strana rozhodne tento zákon nepodporiť. Neviem si ich predstaviť. Verím, že v rámci tejto rozpravy a diskusie budú zdôvodnené.

Takže ja jednoznačne tento návrh zákona podporujem.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 17:39 hod.

Mgr.

Helena Mezenská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:40

Andrej Kolesík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ďakujem, pán predseda, za slovo. Pán poslanec Chren, nepochybne úmysel tohto zákona je pozitívny a mám silné nutkanie ho podporiť. Sám sa tejto téme ako člen hospodárskeho výboru, v ktorého v gescii je aj retailový predaj alebo po slovensky maloobchod, venujem dlhodobo. Mám však dve také otázky na vás.

Boli ste štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva, prečo ste v tom období neprišli s takouto iniciatívou? Neviem, trošku mi to príde také zvláštne, ale, dobre, nepolitikárčime, sadnime si k tomuto, porozprávajme sa o tom, opakujem, úmysel sa mi zdá byť v poriadku. A súhlasím aj s tými argumentmi, ktoré ste tu ako predkladateľ aj vo vašom vystúpení v rozprave uviedli, lebo naozaj sú to vecné argumenty a myslím, že sú pravdivé.
Ďalej sa chcem spýtať, ako riešite napríklad DPH, lebo súčasný stav je taký, že ak by aj chcel malopredajca, resp. obchodník pri súčasne právnom platnom stave darovať potraviny po dobe minimálnej spotreby, tak musí za ne zaplatiť DPH. A niekedy alebo takmer vždy zo skúseností predajcov to vychádza tak, že zlikvidovať legálnou cestou, predpísanou, tieto potraviny je lacnejšie pre obchodníkov, ako ich venovať, darovať, posunúť ďalej, pretože musia zaplatiť z nich DPH. Neviem, nenašiel som to vo vašom návrhu, ale to neznamená, že by sa s tým nedalo niečo urobiť. Ďakujem.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 17:40 hod.

Mgr.

Andrej Kolesík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:42

Magda Košútová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo. No, pán kolega, týmto problémom sme sa na výbore zaoberali už viackrát.

Ja tiež úmysel zákona nevidím chybný, je to dobré, ale chcem vás upozorniť na jednu vec. Je platný zákon, a tým chcem aj reagovať na otázku, ktorú dal pán poslanec Kolesík, od 1. januára 2015 je tak daň z príjmov, pokiaľ ide daň z pridanej hodnoty, platiteľ tejto dane, ktorý daroval potraviny do Potravinovej banky Slovenska, ktorá je na to určená, si to môže odpočítať, ak neprekročí zákonom stanovenú hranicu pre hodnotu jedného darovaného kusa tovaru, teda 17 eur, nie je povinný z tohto odviesť daň do štátneho rozpočtu. Takže treba sa pozerať na to aj z tohto hľadiska. A Potravinová banka Slovenska to môže rozdeliť medzi organizácie Červeného kríža a charitatívne inštitúcie, ktoré poskytujú túto službu alebo sa starajú o bezdomovcov. Takže myslím si, že tieto veci sú už čiastočne riešené, treba doriešiť otázku bezpečnosti takto darovaných potravín, zdravotnej teda. Ďakujem.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 17:42 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:43

Marián Radošovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ďakujem pekne. Asi 10 rokov dozadu som na jednej konferencii povedal presné prirovnanie, že veľká Viedeň, to znamená niečo viac ako 2 milióny obyvateľov, vyhodí každý deň toľko chleba, koľko ho iné rakúske mesto Graz spotrebuje v ten deň. Sála tam zahučala, pretože v nej boli prekvapení a nikto mi vtedy neveril. Tieto čísla, ktoré ste povedali, sú pravdivé. Samozrejme, táto téma je veľmi vážna a je desivá hlavne z pohľadu producentov, pretože napríklad v tejto Viedni ten chlieb do spaľovní vyvážajú sedliaci na svojej technike a je to strašné, je to sarkastické, je to drastické, je to surové. Áno, tento problém je tu, priniesol ho systém obchodu, to znamená obrovské obchodné reťazce, tou koncentráciou potravín vznikol tento problém. Samozrejme, na podiele, ktorý vytvára tento systém obchodu, na strate sa musí podieľať prvovýrobca, dodávateľ a, samozrejme, spotrebiteľ. Čiže tu je problém úplne ešte inde.

A ja ďakujem, že ste na tento problém upozornili, len táto predloha zákona vzhľadom na to, že sa jedná o problémy spojené s hygienou a bezpečnosťou potravín, kde aj Trestný zákon v nejakej podobe hovorí o tom, že môže vzniknúť ohrozenie a že je to aj trestné, že bez kontroly sa potraviny predávať nesmú, že sa neriešia finančné problémy spojené s darovaním, účtovaním a že chýbajú ďalšie splnomocňovacie predpisy, nerieši tento problém. Jednoducho toto v tejto chvíli môžem nazvať nejako ináč, ale nechcem to tak nazvať, je to predvolebné v tejto chvíli.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 17:43 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:45

Mikuláš Huba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ďakujem pekne za slovo. Všetko podstatné povedal predkladateľ tohto návrhu. Sám sa touto problematikou, aj keď nie intenzívne, ale s istým nasadením dlhodobo zaoberám. Parlamentný inštitút, nakoniec, aj o odcitovanú expertízu som, ak sa dobre pamätám, požiadal pred časom práve ja. Ale to nie je podstatné, samozrejme.

Tento návrh mi je sympatický aspoň svojou filozofiou. A možno sa nakoniec ukáže, že kvôli nejakým problémom neprejde, ako sa to už v tejto sále stáva. Možnože tie problémy budú aj v danej chvíli objektívne. K tomu chcem však poznamenať, že ak tých 26, ak dobre počítam, krajín Európskej únie dokázalo tieto problémy prekonať, tak by sme ich mali dokázať prekonať aj my. A naozaj dajme hlavy dokopy a ak naozaj čelí tento návrh nejakým fatálnym problémom, vylepšime ho a predložme ho hoci ešte koncom tohto volebného obdobia, ešte to stihneme za tých 6 mesiacov, a predložme ho tak, aby spĺňal teda všetky požiadavky. A myslím si, že ak sa inšpirujeme krajinami, kde to funguje, tak to nemôže byť problém.

Hovorím, filozofia tohto zákona mi je sympatická aj tým, že v podstate korešponduje so všetkými tými troma hlavnými piliermi Koncepcie trvalej udržateľnosti, čiže ekonomickým, sociálnym aj environmentálnym. To je vec, ktorú deklaratórne Slovenská republika na všetkých možných a nemožných fórach zdôrazňuje. Takže podpora tohto návrhu zákona by bola aj praktickou ukážkou, že to myslíme vážne.

A polovážne ukončím tento svoj improvizovaný podporný vstup konštatovaním, že vidím jedinú chybu tohto návrhu v tom, že nie som jeho spoluautorom. Ďakujem pekne.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 17:45 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:47

Martin Chren
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ďakujem veľmi pekne. Veľmi rád by som sa poďakoval za všetky slová podpory, ktoré zazneli vo faktických poznámkach.

K tomu, čo zaznelo od pána kolegu Kolesíka a pani kolegyne Košútovej. Áno, ja si uvedomujem, že sú časti, ktoré v tomto zákone treba ešte dopracovať, napríklad tie časti týkajúce sa daní. Sú to veci, ktoré sa veľmi ťažko spracúvajú a vypracúvajú bez spolupráce s ministrom financií a bez spolupráce s tými, ktorí majú v danom momente tú vládnu moc.

A oceňujem aj tie povzbudivé slová, ktoré zazneli o dôležitosti takéhoto návrhu od oboch kolegov, a beriem to naozaj ako podanú ruku na spoluprácu. Sám som rokoval s viacerými poslancami aj zo strany SMER a viem, že podporujú tento návrh. A urobím všetko pre to, pretože naozaj tu nie je miesto na politikárčenie, tu ide o to, aby takýto dobrý návrh vecne prešiel, aby sme nemuseli tých 50-tisíc ton potravín, ktoré môžu nasýtiť hladných, vyhadzovať do odpadu každý rok.

A preto som pripravený na akúkoľvek formu spolupráce a pomoci a dopracovania toho, čo chýba v tomto návrhu, ktorý reprezentuje to, čo sa dá navrhnúť s opozíciou.

Odmietnuť musím tak trošku, ale tiež ďakujem za podporné slová od pána Radošovského, vie, o čom hovorí, vyzná sa v tom, len tú zmienku o hygiene. Keď jednoducho vo Francúzsku na zodpovednosti predajcu je povinnosť takéto potraviny venovať na charitu, tak nie je dôvod strašiť nejakou hygienou na Slovensku, zvlášť keď náš návrh ráta stále s tou zodpovednosťou predajcu.

Čiže to, čo treba naozaj dopracovať, sú tie daňové veci, nejaké legislatívnotechnické veci ohľadom znenia iných paragrafov zákona o potravinách. Dá sa to urobiť aj v druhom čítaní, nie je to vôbec vážny problém, ale budeme hľadať určite všetky možnosti spolupráce. Ďakujem.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 17:47 hod.

Ing.

Martin Chren

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:50

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vážený pán predkladateľ, spravodajca, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi niekoľko slov povedať. Ja ráno, keď som prišiel do rokovacej sály, som sa pozrel, čo to máme za prekvapenie na laviciach. Som si prečítal pozorne aj ten list. Chcem Martinovi poďakovať za takúto pozornosť aj to čokoládové vajíčko, ktorému sa zajtra skončí záručná lehota. Tak som sa v duchu usmial, že ja som ešte nezažil, že by sa čokoláda pokazila, samozrejme, ak ju správne skladujeme, lebo ak ju necháme vo vlhkom prostredí alebo proste nejakým takým extrémnym podmienkam, aj to sa môže stať, môže splesnieť. Ale čokoláda takmer je nepokaziteľná. A môžeme mať výhrady rôzne na to.

Dovolím si povedať, bola tu spomenutá možno aj tá hygiena, aj tie normy, ktoré máme tu v našej krajine, ja si myslím, že ich máme extrémne prísne, veľmi prísne. Pán predseda, mohli by sme s tým niečo urobiť?

Ja poviem aj taký príklad konkrétne, nebudem menovať toto, ani miesto, kde to bolo, ani to, kto to bol, z dievčenského internátu, kde v podstate mali kontrolu z hygieny. Podľa noriem máme mať 8 metrov štvorcových na jedného študenta s tým, že majú byť spoločné bunky a tak ďalej. Toto zhodou okolností bola historická budova, ktorá nedokáže celkom splniť tie parametre. A tu, myslím si, keď by sme znížili aj ten priestor na 6 metrov štvorcových na jedného študenta, vôbec nič by sa nestalo. Áno, môžeme nechať na jednej strane tých 8 metrov štvorcových, hrať sa na to, aká sme vyspelá krajina, ale pokiaľ ide o veľké mestá, ako sú Bratislava, Košice, Žilina, hlavne univerzitné mestá, kde sú univerzity, kde v podstate tí študenti majú problém sa ubytovať, ja si myslím, že je potrebné sa zamyslieť aj nad tým a znížiť tie normy.

Druhý príklad, ktorý chcem uviesť, to je príklad k tej hygiene, súvisí s potravinami. A chcem ho uviesť taký. Tiež Národná rada schválila zákon a je to veľmi prísny zákon. A to je o tom plytvaní tými potravinami, ako Martin kolega to tu aj predniesol. A 50-tisíc ton potravín my zničíme, spálime. My si chlieb nevážime. Pritom ako praktizujúci katolík ja sa snažím denne modliť, pokiaľ ide aj o Otčenáš a Chlieb náš každodenný daj nám dnes, teda chlieb je predovšetkým Božím darom, aj v tej krabici, čo je tu, sú ovsené pláštiky alebo čosi také, hej, je to chlebom, hej, určite aby sme sa nesprávali tak nezodpovedne a neplytvali potravinami a nevyhadzovali tieto potraviny.

Ja tak sa vraciam vo svojej minulosti do svojho detstva, kde som zažil svojich starých rodičov, ale aj súrodencov našich starých rodičov. Naši starí rodičia bývali už v meste, ale ich súrodenci bývali na dedinách, kde sme veľmi radi chodievali na prázdniny. A to bol gazdovský dvor. Na Doda pozerám, ten mi bude rozumieť, lebo je aj taký poľnohospodár a často to tu spomína. Ale na gazdovskom dvore alebo resp. v gazdovstve a v hospodárstve potravinami sa neplytvalo nikdy, nikdy sa nič nevyhodilo, ešte aj riad sa umyl v podstate, poobede sa poumýval, to kedysi boli také umývacie dresy na to, hej, z ktorých sa to vylialo do vedra, nevylialo sa to ani do odpadu, však tie odpady ani neboli tak napojené, a dalo sa to statkom, odnieslo sa to do maštale, či už ja neviem hovädziemu dobytku alebo prasiatkam. Keď sme boli malé deti, viedli nás k tomu, aj na roľu keď sme vybehli ja neviem, sme kosili obilie, pšenicu, no u nás väčšinou sa pestuje jačmeň a ovos, po spišsky sa tomu hovorí jarec. Sme chodili na roľu a tí starí rodičia nás stále učili k takej veľkej úcte.

My na jednej strane žijeme dobu plnú paradoxov, nadávame, sťažujeme sa, ako je ťažko, ako je zle, ako nič nefunguje v tejto krajine, a len šomreme, nadávame na všetko a na všetkých, avšak najlepšie sa nadáva na vládu Však na koho iného je to lepšie? A im to všetko chceme naložiť, lebo oni sú za to všetko zodpovední. Ale pozrime sa sami na seba, ako sa správame. Pozrime sa na tie mestské kontajnery, koľko potravín tam je vyhodených, hej. Správame sa veľmi nezodpovedne. Kde máme my úctu k tomu chlebu? V tých kontajneroch by sme našli naozaj kdečo, všetko možné aj nemožné, aj čokoládu, aj keksy, aj možno sladkosti. Sme veľmi, veľmi rozhýčkaná spoločnosť. A na druhej strane budeme len šomrať, frflať, nadávať.

Vrátim sa teda k tomu návrhu zákona a ešte aj k tej hygiene. Táto Národná rada tiež prijala jeden zo zákonov, kde v podstate z kuchyne, respektíve zariadenia verejného stravovania odpad, ktorý zostáva, ja neviem či už po hosťoch, alebo to môže byť aj zo sociálneho zariadenia, zdravotníckeho zariadenia, musí sa likvidovať, spaľovať alebo musia tam byť tie šrotovačky na to šrotovanie, ako sa to volá, tie mixéry a do odpadu to musí byť napojené. A takto sa musí likvidovať tento odpad. Nemôže byť také zariadenie trebárs, že by ten odpad, ktorý tam vzniká, dával na skŕmenie. Áno, oháňame sa tu smernicami Európskej únie s tým, že proste to nám ukladá ako povinnosť smernica Európskej únie, ale myslím si, že správame sa naozaj veľmi, veľmi nerozumne a veľmi nezodpovedne.

Nedá mi, aby som nespomenul tiež možno veci blízkej minulej doby. A boli ľudia, naši starí otcovia, ktorí zažili útrapy jednak aj prvej svetovej vojny a jednak z druhej svetovej vojny. A hovorili, že bola vtedy veľmi ťažká, veľmi komplikovaná doba. Bolo to aj to medzivojnové obdobie. Ale pritom mali v úcte ten chlieb a možno mnohým väzňom, vojakom, ktorí trpeli hladom, tak skutočne aj ten odpad, ktorý možno dneska ani sviniam vlastne nedávame, im bol dobrý. Myslím si, že mali by sme sa nad tým zamyslieť.

A ja ďakujem aj predkladateľovi Martinovi Chrenovi, že prišiel sem s takýmto návrhom zákona, pretože tento zákon hoci nie je ideálny možno, tak ako to kolega Radošovský tu spomína, nemusí to byť tak, hej, môžeme ním však doplniť to, keď by bolo teda potenciálne to druhé čítanie.

Ale predovšetkým chcem doceniť tú skutočnosť, aby sme mali my úctu k chlebu. Nie je to len v podstate ten chlieb náš každodenný, je to aj tá čokoláda, aj ten keksík alebo aj možno ten džúsik, ktorý si sem dnes doniesol v tej ukážkovej krabici. Ale keď naozaj 364 dní je tá potravina dobrá a teraz aj to čokoládové vajíčko dobré, zajtra už sa to nebude dať zjesť a skonzumovať?

Keď sa tak pozrieme možno do našich komôr a do našich špájz a máme tam tie zásoby potravín, veľakrát v tých hypermarketoch sa, hej, zamýšľam nad tým, aké plné koše tam nakladáme. Ten plný kôš, ktorý tam naložíme, to je denná spotreba našej domácnosti? Dovolím si povedať, že to tak nie je a veľakrát máme aj tie potraviny, ktoré máme uložené tak po ruke gazdinky. Úprimne si tak povedzme, kto z nás doma, keď už máme potravinu, kontroluje jej exspiráciu, aká je jej záruka. A koľkokrát možno máme múku, cukor a rôzne ďalšie veci a možno veľakrát aj tie sladkosti, ktoré máme doma, a ani nás to nenapadne, že by sme kontrolovali tú záruku, pričom máme to dlhodobejšie a skonzumujeme to a tu sme, nič sa nám nestane.

Samozrejme, treba dávať na to pozor, aby sa to zase na druhej strane nezneužívalo, ak sa aj darujú tieto potraviny, tak aby naozaj boli v tej požadovanej kvalite, aby neboli splesneté alebo proste zdraviu škodlivé, aby sme týmto ľuďom neublížili, ale je to určite dobrá vec. Navyše sú to akoby jednou ranou zabité dve muchy, lebo tak uspokojíme možno núdznych a trpiacich, veľakrát to sú aj bezdomovci na uliciach, ktorí sa tam ocitajú. Nechcem povedať, že im dávame teraz nejaký odpad.

Na potraviny, na to sa nikdy nebudem pozerať ako na odpad. Aj chlieb, dokonca ten, ktorý má tiež nejakú tú svoju záruku, kolega to spomínal, koľko chleba sa spáli vo Viedni, dokáže mať dlhšiu trvanlivosť, samozrejme, keď ho uskladníte. Suchý chlieb aj keď je tvrdý, nie je závadný, ale tvrdý, ťažšie sa je. Ale my, keď sme boli na vojenčine, sme jedli aj takýto chlieb. A mal aj dva-tri týždne a jedli sme ho, tu sme. Samozrejme, ten istý chlebík môže za tri dni alebo za štyri dni splesnieť, keď ho dáte do igelitového vrecka. Tak rovnako je to aj s týmito potravinami.

Myslím si, že, samozrejme, aj ten ekologický rozmer, ktorý tu je, tiež je nezanedbateľný a tie spaľovne vytvárajú exhaláty, pričom tu spaľujeme niečo, čo sa naozaj dá efektívne zužitkovať.

Rovnako aj ešte, znova ešte tak sa vrátim späť, aj tie kuchyne, ktoré som tu tak spomenul, sú naozaj veľkým problémom pre mnohé zariadenia, či už sociálne, zdravotnícke, kde tí prevádzkovatelia majú tie skúsenosti, aby tieto potraviny bolo možné v tom druhom alebo treťom stupni naozaj ešte zužitkovať a nemuseli sa vyhodiť do kontajnera, respektíve cez ten mixér do toho odpadu alebo do spaľovne, jednak tak vznikajú náklady zbytočné navyše a naozaj je to veľakrát plytvanie tým Božím darom, tým chlebom. Vieme to veľmi dobre zužitkovať.

Samozrejme, keď sa dávajú takéto prísne zákony, veľmi ťažké je to potom aj v tej praxi. Keď sa stretávame aj možno s tými kontrolami, štátnymi úradníkmi a kontrolórmi, ktorí prídu tam na kontrolu, tí sú nekompromisní a jednoducho, hej, povedia, je to tak v zákone, bodka, hej. Nijaké to rácio tam nerozhoduje, ale my sme Národná rada, máme racionálne teda uvažovať, myslím si, že keď prijmeme takýto návrh zákona, má to svoje opodstatnenie a je to veľmi dobré, tak, ako kolega to povedal na druhej strane, aby tu ktosi nekšeftoval alebo neobchodoval v podstate s potravinami, aby mohli sa ďalej posunúť. Tak by boli dary, sú tam darovacie zmluvy.

Kolegyňa tu spomenula Potravinovú banku. Viem, že funguje celkom úspešne a veľakrát sa naozaj tie potraviny posúvajú aj do charitatívnych zariadení, ktorým to v podstate veľmi veľakrát pomôže.

Na záver ešte poviem to predovšetkým možno, Martin to tak nezvýraznil, ale ja to tak zvýrazním, že sú Božím darom tie potraviny, ktoré si máme chrániť. Ak nebudeš mať raz chlieb na stole, vtedy spoznáš jeho skutočnú hodnotu. Dneska dnešné deti nevedia, dnešná mládež nevie ani poriadne, čo je hlad, čo je smäd. Nie je u nich toto poznanie, táto skúsenosť. My sme túto skúsenosť mali, keď sme boli aj menšie deti, nechcem povedať, že nám chýbal chlieb na stole, ale viac sme boli takí.

Dnes máme opačný problém. A to je paradoxom dnešnej doby. Máme veľmi veľa obéznych ľudí, oveľa viac skonzumujeme potravín, ako ich spotrebujeme. Stáva sa to akoby takým národným športom. Za posledných 25 rokov ja si to sám všímam. A veľakrát tiež vonku pozerám a pozorujem ľudí. Teraz je letné obdobie, budeme vonku kdesi pri vode v plavkách oblečení, a tak si to všimnite, ale ja aj na ulici si to všímam. Minule som si tiež takú analýzu robil z desiatich ľudí. Koľko ľudí priamo na uliciach našich miest vidíme tak, že sú obézni a majú nadváhu? Za posledných 25 rokov od roku 1989, myslím si, ten stav veľmi výrazne narástol. V generácii predtým naozaj boli chudí, štíhli ľudia, ale, samozrejme, tým ľuďom nechýbal aj prirodzený pohyb. Dneska žijeme takú elektronickú dobu, sedíme pri počítačoch, pri televízoroch, jeme čipsy, zapíjame to kokakolou alebo všelijakými rôznymi nápojmi. Ale tú čistú vodu, obyčajný možno čaj alebo nejaké to mlieko keď si dáš, urobí ti to oveľa lepšie ako tie nápoje, ktoré robia také veľké bubliny. A veľké reklamy na to nie sú také dobré ani zďaleka, aké sú. A keď neveríš, prečítaj si etiketu, koľko má to emulgátorov. A potom koľko v podstate aj z toho chorôb je?

Toľko ja len na úvod som chcel povedať. Dúfam, že bude k tomu ešte aj druhé čítanie.

Chcem na záver úplne celkom povedať, že tento návrh zákona tu vítam, podporím ho aj hlasovaním a vyzývam vás k tomu, kolegovia, myslím si, aj keď to tu niekto povedal, naznačil, že je to pred voľbami, no však jasné, teraz čím viac sa budeme aj blížiť k voľbám, tak tým viac rôznych návrhov zákonov tu bude. Ja s tým nemám najmenší problém. Nebojím sa vôbec toho. A tu nejako takto sa označuje to, že je to nejaké politikárčenie alebo čosi také, no verím, že toto je dobrý úmysel navrhovateľov. A držím im palce. Ďakujem pekne.

Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

1.7.2015 o 17:50 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:04

Marián Radošovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Pán kolega, zákony tohto typu riešia následky. Tu treba riešiť príčiny. Dnes sa snažíme urobiť trvanlivú potravinu aj z toho, z čoho sa bez zmeny charakteru potraviny trvanlivá potravina nedá urobiť. A, naopak, z voľakedy trvanlivých potravín sme urobili potraviny len dennej upotrebiteľnosti. Legislatívu ohľadne potravín donútili meniť poľnohospodárov a potravinárov práve obchodné reťazce. Spýtam sa ťa, komu by kedysi splesnel týždňový chlieb? Kedysi ani dvojtýždňový chlieb nesplesnel. A dneska trojdňový chlieb splesnie. Prečo? Do chleba sa dáva to, čo sa do chleba nikdy nedávalo. Chlieb sa zabalí do igelitového vrecka, čo sa v živote nerobilo. Kyslomliečny výrobok ktorý kedy sa pokazil? Dnes pokým je čistý jogurt, je to v poriadku, ale koľko je percent čistých jogurtov? Všetky tie jogurty, ktoré majú nejaké prídavky, majú potenciálne baktériové znečistenie. To znamená, keď si otvoríš jogurt, ktorý má v sebe ovocnú prísadu, tak s veľkou pravdepodobnosťou na hranici upotrebiteľnosti je zaplesnený, je s plesňou nejakého penicilínu alebo podobného typu. To sú vážne veci. My sme zmenili charakter potravín. Urobili sme z nich jeden biznis. A išli sme s nimi až tak ďaleko, že teraz ideme proti zdraviu. V tom je problém. Treba tu riešiť základné príčiny, následky tiež, ale v prvom rade príčiny. U nás sa toho chleba len v jednom obchodnom reťazci, také ja mám informácie, vyhodí ročne 12-tisíc ton. To znamená, na Slovensku to bude cez 40-tisíc ton, len chleba.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 18:04 hod.

Ing.

Marián Radošovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:06

Jozef Mikloško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Uvediem ešte pár asociácií, ktoré mi napadli.

Ešte aj dátum spotreby je zaujímavé číslo, lebo niekedy, ale to teraz bude troška skôr kritické, sú to mesiace, skutočne mesiace môžu potraviny vydržať len vtedy, keď sú tam nejaké veľmi konzervačné činidlá, ktoré sú určite nezdravé. A teda to som vždy prekvapený, keď mesiac môžem mať v chladničke niečo a stále ešte to dátum spotreby nedosiahlo.

Ďalej, pokuty. Objavilo sa tu pár naozaj miliónových pokút za prekročenie toho pri pár potravinách, čo videli v predaji, že mali prekročený dátum spotreby. Tak tiež sa mi to nezdalo celkom kóšer, ale ako neúmerné tomu a určitá konkurencia medzi reťazcami.

Na jednej strane reťazce naozaj priniesli dobré v tom, že potraviny zlacneli, možno aj keď tu bude 10-percentná daň, čo podporujem, ešte to bude lepšie, je väčší výber v tých samoobsluhách či kde, stovky druhov zo všetkého, čiže to bolo v prospech ľudí, ale na druhej strane likvidovali malých distribútorov potravín, a teda aj zamestnancov aj všeličo ďalšie priniesli. S liekmi je to podobné, nepatrí sem tiež toto, dátum exspirácie, koniec, stop. Stovky ton sa každoročne likvidujú a Slovensko naozaj masovo nakupuje lieky, tuším ich nakúpilo tento rok za 267 miliónov. Z toho polovica je za lieky, ktoré nie sú na lekársky predpis. No ja som raz bol v Spojených štátoch, kde som videl, ako tam 200 farmárov v okolí, kde som chodil, vlastne krachovalo, nikto tam nemal možnosť ani chuť ísť zbierať ovocie, zbierať broskyne, zbierať kukuricu, lebo tam došiel jeden veľký reťazec, ktorý to všetko likvidoval. Toto celkom s tým nesúvisí, ale dovolil som si to povedať, pretože je to mnohoparametrický problém, ale tento zákon treba podporiť.

Samozrejme, ten problém s DPH je... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.7.2015 o 18:06 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video