12. schôdza

31.1.2017 - 14.2.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Prednesenie interpelácie

9.2.2017 o 15:52 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Prednesenie interpelácie 15:35

Miroslav Sopko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne a vážení páni poslanci, vážená pani ministerka, vážení páni ministri, milí hostia, dovoľte mi predniesť interpeláciu ministrovi, na ministra financií Slovenskej republiky.
Vážený pán minister, dovoľujem si vám podať interpeláciu vo veci možného prehodnotenia potreby zavedenia povinností inštalácie fiškálnych modulov pre zariadenia v rámci parkovacích systémov, tzv. parkomatov. Zákon o dani z pridanej hodnoty a účtovníctve hovorí, ako majú vykazovať DPH a daňovníctvo parkomaty, ktoré v praxi využívajú súkromné obchodné spoločnosti pri správe parkovacieho systému, napr. v meste Košice, pričom platná legislatíva Slovenskej republiky neukladá povinnosť v takýchto zariadeniach inštalovať fiškálny modul. Pri tomto konkrétnom príklade, ako aj v iných tak vzniká opodstatnené podozrenie z viacerých druhov možných únikov od DPH až po daň z príjmu. Skutočný príjem z parkovného v danom prípade je prakticky neodkontrolovateľný, pričom rovnaké zariadenia s fiškálnym modulom existujú a sú dostupné. Na základe vyššie uvedeného sa preto na vás obraciam s formou tejto interpelácie a dovolím si vás požiadať o vysvetlenie a zodpovedanie nasledujúcich otázok.
Prvá otázka. Prečo štát kladie na malých stredných podnikateľov tak veľké byrokratické nároky, a pritom v tomto konkrétnom prípade má spoločnosť s miliónovými obratmi zvýhodnenú pozíciu a legislatíva jej navyše vytvára manévrovací priestor pre možné špekulácie pri priznávaní skutočného príjmu?
Druhá otázka. Mieni ministerstvo financií urobiť v tomto smere nejaké opatrenia, ktoré by úplne zamedzili rizikám z možného úniku na dani z pridanej hodnoty, prípadne na dani z príjmu?
Tretia otázka. Prečo je pri povinnosti používania fiškálneho modulu platnou legislatívou Slovenskej republiky zvýhodnená určitá skupina, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť v určitej oblasti?
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

9.2.2017 o 15:35 hod.

Mgr.

Miroslav Sopko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:37

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Kolegyne, kolegovia, členovia vlády, dovoľte, aby ja som prispel svojím troškom do interpelácií. Nakoľko interpelácie sú kvalifikované otázky, ktoré sa vzťahujú na uplatňovanie a vykonávanie zákonov a plnenia programových vyhlásení vlád, tak ja sa budem venovať v prvom rade vykonávania týchto zákonov. Hoci začnem interpeláciou, ktorá hovorí o programovom vyhlásení vlády. Takže mám tri interpelácie. A prvé sa bude venovať alebo žiadam o odpoveď ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja pána Arpáda Érseka.
Pán minister, asi viete, možnože ma počujete, že Prešov má veľký problém s obchvatmi, a mali sme tú česť sa stretnúť v Prešove na tvári miesta v októbri 2016, kde ste na pôde VÚC s pánom Chudíkom nám poslancom za naše hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sľúbil, že výstavba D1 a R4 sa bude realizovať v tomto roku. Takže teraz, nakoľko je začiatok roka, aby sme si potom nehovorili, že a prečo ste nás neobvolali, prečo ste nás nenaháňali, tak preto si vás dovolím interpelovať touto otázkou.
Ide o dostavbu rýchlostnej cesty R4, konkrétne úsek Prešov západ - Prešov sever, ktorý sa má napájať na križovatke Vydumanec na predchádzajúci úsek diaľnice D1. Ide o odklon cestného ťahu z centra mesta Prešov po trase Poprad - Sabinov - Bardejov - Vranov nad Topľou. V októbri 2016 ste na svojom výjazdovom rokovaní v Prešove vyhlásili, že s výstavbou úseku sa začne na jeseň roku 2017. Preto sa vás pýtam:
1. V akom stave je príprava stavby? Žiadam uviesť konkrétne položky.
2. Bude dodržaný termín, ktorý ste sľúbili?
Chcem veriť, že na pôde Prešova, ktorého sa to bezprostredne týkalo, ste neklamali poslancom priamo do očí, takže preto vás interpelujem a budem žiadať od vás odpoveď, ktorú potom od vás budem teda aj náležite kontrolovať. To je moja prvá interpelácia.
Druhú interpeláciu si dovolím na našu ministerku nášho rezortu pani Matečnú, verím, že ma počuje, bola tu, takže dúfam, že bude to počuť, a bude sa týkať oblasti, ktorej sa venujem, to znamená pôdy. Verím, že aj vám chodí kvantum možnože poslancom dopytov ľudí, ako sa dostať k pôde, ako sa môže vlastník vlastnej pôdy stať držiteľom a užívať ju, ako môže zožať úrodu, a sú rôzne komplikácie. Chcel by som teda pani ministerku interpelovať v jednom prípade, ktorý, myslím si, že je taký exemplárny, ktorý hovorí o bezútešnosti tohto poľnohospodára, ktorý si nevie rady, a vyzerá, že je to boj s veternými mlynmi. Tak preto sa chcem opýtať pani ministerky, či by sa vedela popasovať s týmto problémom tejto konkrétnej osoby, tohto konkrétneho pána Stojkoviča, ktorý bol súkromne hospodáriaci roľník, a momentálne vyzerá, že zostali mu iba slzy pre plač.
Takže, vážená pani ministerka, dovoľujem si vás interpelovať v otázke týkajúcej sa obrábania poľnohospodárskej pôdy, a to konkrétne na prípade pána Stojkoviča z Báhoňa, ktorý bol SHR, a jeho problém je asi nasledovný. V roku 1996 mal na základe zákona o pôde č. 229/1991 Zb. vymeranú a odovzdanú do náhradného užívania podľa § 15, pani ministerka vie, o čom hovorím, a príslušným rozhodnutím správneho orgánu, ktorým bol Pozemkový úrad Bratislava - vidiek, rozhodnutiami č. j. 228/96/D zo 4. 4. 1996 a č. j. 246/96/PÚ/D zo dňa 16. 4. 1996 aj potrebnú poľnohospodársku pôdu o celkovej výmere 1,3877 ha. Túto pôdu začal ako aj, ako zodpovedný hospodár aj obrábať, resp. spočiatku ju aj zrekultivoval, nakoľko bola pôda v tejto časti, kde mu bolo vymerané, v kultúre smetisko. To znamená, urobil a zrekultivoval vlastne smetisko na poľnohospodársku pôdu a začal sa oň starať. Mal to v náhradnom užívaní, opakujem, v náhradnom užívaní, ktorý § 15 umožňoval, lebo jeho pozemky mal na viacerých miestach. Tým pádom mu to scelil do jedného, scelil jeho užívací vzťah nevlastnícky do jedného miesta. Tak začal ju užívať, zrekultivoval, následne podľa svojho podnikateľského plánu na časti tejto výmery vysadil ovocný sad. Nerušene ho užíval až do roku 2006, kedy sa začali robiť pozemkové úpravy v danom katastrálnom území. A tu začína problém.
Spracovatelia projektov pozemkových úprav ani správny orgán, lebo už to nie je Bratislava - vidiek, lebo sa, došlo k, no, k rekonštrukcii, poviem, štátnej správy a vznikol Obvodný pozemkový úrad v Senci, ako tvrdí pán Stojkovič, vôbec nebrali do úvahy tento ovocný sad a náhradného užívateľa a hoci mal pán Stojkovič v katastrálnom území Báhoň svoju pôdu ďalšiu a bol účastníkom konania, tak nové pozemky mal umiestnené celkom inde a dokonca ani nie v lokalitách, kde mal svoje pôvodné pozemky. Pán Stojkovič má podozrenie, že nakoľko nebol ochotný dať nejakú províziu príslušným osobám, úradníkom a spracovateľom v konaní projektov pozemkových úprav, tak o jeho umiestnení o novom, v novom stave na náhradných pozemkoch, ktoré užíval, nebolo možné ani debatovať, hoci sa o to aj so svojou bývalou manželkou niekoľkokrát aj domáhal, no bezvýsledne. Žiaľ, samozrejme, aj náhradu za trvalé porasty, to znamená stromy, no nárok mu nebol nikto ochotný zohľadniť a riešiť ho. Výsledok jeho niekoľkoročnej práce bol šmahom ruky pridelený bez akejkoľvek námahy ďalším vyvoleným osobám. Tak sa prakticky dostal, ako sa hovorí, na psí tridsiatok a tvrdí, že štát mu vzal 13 rokov života, jeho tvrdej práce a nik mu za toto zveľadenie územia nedal ani jedno euro. Myslíte si, pani ministerka, že tento občan nemá pravdu? Nie je okradnutý demokratickým zriadením? Ako je možné, že takýto stav sa dá legalizovať? Preto žiadam o prešetrenie tohto stavu vecí a podľa možnosti urobenia nápravy.
Zároveň sa vás pýtam, pani ministerka, aby ste sa zamysleli, že ako budeme v budúcnosti predchádzať takýmto situáciám, kde sa stala chyba, či neplánujete vo svojej legislatíve predložiť aj takýto návrh zákonov, aby sme takéto traumy občanom nerobili. Ďakujem za vašu skorú odpoveď.
Tretiu interpeláciu dávam tiež ministerke pani Gabriele Matečnej, ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, a bude sa týkať pre niekoho nočnej mory, pre niekoho ľavou zadnou, však to je vybavené, čo vy tam chcete, a pre niekoho možnože modré z neba. Hovorím o Levočských vrchoch. Hovorím o bývalom Vojenskom obvode Javorina. Niekomu to niečo hovorí. Tejto rokovacej sále 100 % to niečo hovorí, lebo tam sedeli všetci títo, ktorí boli dotknutí a sú dotknutí do dnešného dňa. Tam sa pískalo a pred bránami tohto parlamentu sa skandovalo minimálne trikrát, čo ja pamätám, a preto sa pýtam, kde sme to v roku 2017 v tejto otázke. To, že si v Levočských vrchoch urobil klondike nejaký vojenský útvar alebo nejakí vojaci, to nech si vyšetrujú orgány, ktoré sú na to príslušné, ja sa pýtam za tých ľudí, ktorí majú dostať reštitúciu, a do dnešného dňa ju nemajú poriešenú. Takže dovolím si vás interpelovať, pani ministerka, v takejto veci.
Bolo podaných niekoľko tisíc vydaných rozhodnutí, ktoré, ako to vyzerá, musia sa prehodnotiť, a buď budú zrušené, alebo sa budú opravovať. Hovorím o reštitučných konaniach, ktoré sa spracovávajú na Obchodnom pozemkovom úrade v Kežmarku, ktorý má na starosti riešenie Vojenského obvodu Javorina.
Moja otázka teda znie: Aké boli urobené konkrétne kroky ministerstvom smerujúce k náprave, aby sa takéto anomálie, to znamená, že máme niečo vydané, správoplatnené rozhodnutia, a novelou zákona, ktorú sme urobili pred dvomi rokmi, sa to všetko vracia späť, to znamená, aké kroky robí ministerstvo k tomu, aby sa takéto niečo v budúcnosti možnože aj v iných zákonoch nezopakovalo? Vyvodili sa aj personálne postihy v tejto situácii, a ak áno, tak chcem vedieť konkrétne, kde a kto bol ako postihnutý, a ak nie, tak prečo nebol postihnutý?
Lebo toto sa tu stalo, že z civilného katastra sa stal vojenský kataster, a teraz ho dáme naspäť do civilného katastra a vydávané to bolo na vojenský kataster, nie na civilný kataster a niekto mi povie, že to je ako v súlade so zákonom, tak sa nehnevajte, tak toto v súlade so zákonom neni. A keď ste prijali novelu zákona 180, ktorá sa vyslovene týkala vojenského obvodu Javorina, a som sa pýtal kolegov, že podľa akého režimu to ideme riešiť, či reštitučného alebo o registroch, tak odpoveď znela podľa nového režimu. Podľa nového režimu. Áno, pán Blanár, tak bolo odpovedané. A ja som sa pozeral ako puk, reku to je aký režim. A momentálne toto vás dobieha, kolegovia. Žiaľ, ja som upozorňoval, bude s tým problém a už je to tu a máme veľké problémy.
Takže poďme ďalej. Pýtam sa na konkrétny stav, ktorý je k dnešnému dňu, pretože áno, nálady ľudí, ktorí tu štrajkovali, sa ukľudnili, keď sa prijala táto novela a povedalo sa, že to zvládneme.
1. Takže pýtam sa, ktorý úrad a koľko odborných pracovníkov sa podieľa na riešení týchto reštitučných nárokov vo vojenskom obvode, bývalom vojenskom obvode Javorina.
2. Aký bol východiskový stav pri nadobudnutí účinnosti novely zákona, koľko nárokov bolo uplatnených, koľko ukončených a koľko bolo ostatných? Všetko žiadam udať podľa katastrálnych území.
3. Odkedy bol vyhlásený tzv. stop stav na vydávanie ďalších zmätočných rozhodnutí, aby bolo jasné, odkedy už tam nemalo byť čo ďalšie rozhodnutie v zmätkovom konaní?
4. Ktorí spracovatelia zjednodušených registrov boli vysúťažení pre jednotlivé katastrálne územia a od akého dátumu mohli začať pracovať v tomto území?
5. O aké výmery sa konkrétne jedná po jednotlivých katastrálnych územiach, aby ste mi zodpovedali.
6. Ktorí konkrétni, po šieste, ktorí pracovníci okresného úradu, pozemkového odboru majú jednotlivé katastrálne územia v riešení a ich riešia? Neanonymne a kolektívna vina alebo celý úrad, alebo celý štát a celá republika, neviem kto, konkrétni ľudia, chcem vedieť, aby som mohol na mojich mítingov, keď pôjdem do vojenského obvodu Javorina, bývalého medzi ľudí, povedať, že idzte za tým, lebo ten je zodpovedný za to, vážení. Lebo byť v štátnej správe znamená niesť aj zodpovednosť. Takže chcem aj menovite.
7. Je nejaká lehota na ukončenie registrov a ako je dodržiavaná? Ak ste nejako ako ministerstvo vyhlásili, čo ja viem, je tam nejaká lehota, tak mi buď potvrďte, alebo mi ju vyvráťte. Koľko území je už ukončených? A pritom je tam 27 katastrálnych území, keď si dobre pamätám, o rozlohe asi 35-tisíc ha.
8. Ak sú ukončené registre, koľko rozhodnutí už bolo zrušených, koľko je novovydaných pre jednotlivé katastrálne územia?
9. Koľko je odvolaní podľa jednotlivých katastrálnych území?
10. Bola urobená osveta medzi dotknutými občanmi, akým spôsobom sa budú ich reštitučné nároky riešiť? Bola jasná metodika postupu v tomto novom akože rozhodovacom konaní, ktorá bola prijatá tou novelou zákona 180?
Toto sa pýtam pani ministerky a chcem, aby to bolo zodpovedané a aby sme tak, ako ja stále hovorím, že my nevyhodnocujeme vplyv tých zákonov na život bežného človeka. A teraz sa chcem pýtať, z akého východiskového bodu sa odrážate, pani ministerka, po roku, a kedy bude vojenský obvod Javorina konečne ukončený. Lebo 27 rokov, sa nehnevajte, je aj na možnože bývalý socializmus veľmi veľa. Takže ďakujem veľmi pekne, a dúfam, že sa dočkám uspokojivých odpovedí, ktoré nebudem musieť potom znovu revidovať, že nebol som s nimi spokojný.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

9.2.2017 o 15:37 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:52

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážení členovia vlády, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovolím si predniesť tri interpelácie. Prvú interpeláciu predkladám na pána predsedu vlády v súvislosti s programovým vyhlásením vlády.
Dňa 28. januára 2017 ste, pán predseda, vystúpili v rozhlasovej relácii RTVS s názvom Sobotné dialógy. Relácia sa okrem iných tém venovala aj téme nárastu extrémizmu. V rámci diskusie, ktorá má počúvanosť rádovo desaťtisíce poslucháčov, ste okrem iného povedali aj nasledovné: "Nuž aj Hitler mal dobrý ekonomický program a dobre vieme, ako to dopadlo." Tento váš výrok prevzali viaceré médiá, internetové portály.
Následne sa v priebehu dvoch týždňov na Slovensku uskutočnilo niekoľko politických krokov a rozhodnutí, ktoré nápadne pripomínajú vami spomínané obdobie vlády Adolfa Hitlera. Poslanci Národnej rady schválili vládny návrh na vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice, podobnosť nie zanedbateľná s Hitlerom naplánovaným útokom na Sovietsky zväz, ktorý sa začal 22. júna 1941 pod označením Operácia Barbarossa. Ministerstvo vnútra vytvorilo špeciálnu jednotku na boj proti terorizmu a extrémizmu, ktorá za dva týždne svojej existencie vykonala zásahy proti niekoľkým ľuďom, ktorí sa previnili len tým, že na internete mali údajne šíriť pre vládu neprijateľné názory. Podobnosť opäť nie zanedbateľná s tajnou políciou nemeckej tretej ríše, gestapom, ktorého príslušníci sa zameriavali najmä na prenasledovanie odporcov Hitleroveho štátu a vládnej strany. Policajti pri zákrokoch proti politicky nepohodlným osobám častokrát postupujú v rozpore s platnými zákonmi. Opäť ide o podobnosť nie zanedbateľnú s postupom príslušníkov gestapa, ktorí pre dosiahnutie svojich cieľov používali nezákonné metódy, okrem iného aj hrubý nátlak, mučenie podozrivých alebo vydieranie rodinných príslušníkov obetí.
V súvislosti s vyššie uvedeným si vám preto, pán predseda, dovoľujem položiť nasledovné otázky:
1. Na základe akých kritérií ste vyhodnotili program Adolfa Hitlera ako dobrý?
2. Tento výrok vás ako predsedu vlády a zároveň predstaviteľa politického prúdu sociálnodemokratického je možné v kontexte vyššie uvedených skutkov vami vedenej súčasnej vlády chápať ako pochvalu politického prúdu nacionálno-socialistického. Nemyslíte si, že súčasná spoločenská situácia v Slovenskej republike sa aj vaším pričinením až príliš začína podobať na situáciu panujúcu v 30. rokoch v Nemecku?
3. Nemyslíte si, pán predseda, že vaše vyjadrenie je podporou, propagáciou alebo prejavom sympatií k hnutiu spojenému s potláčaním základných práv a slobôd?
Ďakujem.
Druhú interpeláciu si dovolím predložiť tu prítomnej pani ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej.
Vážená pani ministerka, dňa 28. januára 2017 v rozhlasovej relácii RTVS s názvom Sobotné dialógy vystúpil predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico. Relácia sa okrem iných tém venovala aj téme nárastu extrémizmu. V rámci diskusie, ktorá má počúvanosť radovo desaťtisíce poslucháčov, okrem iného povedal aj nasledovné: "Nuž aj Hitler mal dobrý ekonomický program a dobre vieme, ako to dopadlo." Tento jeho výrok prevzali viaceré médiá a internetové portály.
V súvislosti s vyššie uvedeným si vám preto, pani ministerka, dovoľujem položiť nasledovné otázky:
1. Nemyslíte si, že predmetné vyjadrenie predsedu vlády Roberta Fica je možné vnímať ako podporu, propagáciu alebo prejav sympatií k hnutiu spojenému s potláčaním základných práv a slobôd?
2. Nemyslíte si, že v rámci princípu rovnosti pred zákonom by sa výrokom predsedu vlády mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní tak, ako sa tieto orgány v minulosti zaoberali podobnými výrokmi občianskeho aktivistu Mariána Mišúna, alebo tak, ako sa zaujímali o údajné výroky poslancov Petra Krupu alebo Milana Mazureka?
Ďakujem.
Poslednú interpeláciu mám na ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Vážený pán minister, na základe článku uverejneného v novembrovom čísle mesačníka Polícia vydávanom Odborovým zväzom Polície v Slovenskej republike popisujúcom katastrofálne podmienky na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Spišských Vlachoch sme situáciu boli preveriť priamo na mieste.
Dňa 14. decembra 2016 poslanci klubu Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba a Stanislav Drobný osobne navštívili Obvodné oddelenie Policajného zboru v Spišských Vlachoch. Osobnou prehliadkou priestorov predmetného obvodného oddelenia sme zistili nasledovné skutočnosti. Priestory sú celkovo nedostačujúce. V tak malých priestoroch sa 19 policajtov jednoducho nemôže pomestiť, a to ešte v budove musia byť vyčlenené priestory pre predvolané a predvedené osoby. Niet kde skladovať spisy, pivničné priestory sú pravidelne zatápané. Policajti sa nemajú kde prezliecť, niet kde vypočúvať. Maličká vstupná miestnosť o rozmeroch necelých 3 x 3 m slúži ako vstupná chodba, zároveň ako čakáreň pre verejnosť a tiež ako miestnosť pre zaistené osoby. Vľavo od čakárne je priestor stálej služby, ktorý napriek tomu, že ide o režimové pracovisko, slúži aj ako prechod do provizórnej šatne. Šatňa zas slúži aj ako sklad a zároveň miestnosť pre pracovné porady. Šatňa slúži pre prezliekanie policajtov aj policajtiek, ktoré sú na oddelení dve. Špecialitou oddelenia v Spišských Vlachoch je jediné spoločné WC, ktoré slúži súčasne pre policajtov, policajtky aj verejnosť. Takisto na oddelení je len jedna jediná sprcha, ktorá je v súčasnosti nefunkčná.
Podotýkam, že do služobného obvodu oddelenia patrí jedna z najväčších cigánskych osád na Slovensku a že policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Spišských Vlachoch svojou každodennou prácou prispievajú k udržaniu akej-takej úrovne verejného poriadku v celej oblasti. Policajtom na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Spišských Vlachoch je už od roku 2012 sľubované presťahovanie ich oddelenia do modernejšej budovy v majetku ministerstva vnútra, ktorá je na ulici Partizánskej č. 14 v Spišských Vlachoch. Podľa sprostredkovaných informácií od pracovníkov Centra podpory Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach sa však od presťahovania obvodného oddelenia do budovy na Partizánskej 14 upustilo, a to z dôvodu vysokých nákladov spojených s rekonštrukciou objektu.
Pravda je však taká, že v objekte na Partizánskej ulici už boli vykonané niektoré úpravy a rekonštrukcie a budova je aj v súčasnom stave na činnosť obvodného oddelenia nepomerne vhodnejšia ako súčasné sídlo oddelenia. Budova je nielen modernejšia, ale najmä poskytuje dostatočné priestorové kapacity nielen na stálu službu či kancelárske priestory, ale aj na hygienické zázemie alebo vybudovanie CPZ podľa požiadaviek definovaných v správe verejnej ochrankyne práv.
Vážený pán minister, v nadväznosti na vyššie uvedené si vám preto dovoľujem položiť nasledovné otázky:
1. Zaoberá sa Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky alebo vedenie Policajného zboru doslova katastrofálnymi pracovnými podmienkami policajtov na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Spišských Vlachoch?
2. Plánuje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky alebo vedenie Policajného zboru presťahovanie obvodného oddelenia v Spišských Vlachoch do budovy na Partizánskej ulici?
3. Je vypracovaný investičný zámer alebo projektová dokumentácia rekonštrukcie budovy na Partizánskej ulici č. 14 v Spišských Vlachoch?
4. Ak je takáto dokumentácia vypracovaná, žiadam o jej sprístupnenie cestou výboru pre obranu a bezpečnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

9.2.2017 o 15:52 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 16:01

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Táto interpelácia je adresovaná pánovi JUDr. Robertovi Kaliňákovi, ministrovi vnútra.
V médiách bola zverejnená táto skutočnosť. Pred koncom roka 2016 podpísalo ministerstvo vnútra s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu dve grantové zmluvy v hodnote 1 832 209 eur. Hlavný cieľ projektu má hodnotu 1 mil. eur. Z tejto sumy je 250 827 eur priamo zo štátneho rozpočtu. Z celkovej sumy 1 mil. eur je 654-tisíc eur určené pre zamestnancov, to znamená na výplaty, na tlmočnícke služby. Na reintegráciu migrantov je zasa určených 828 900 eur. A z tejto sumy ide na platy 387-tisíc eur. Tu sú otázky:
Aké sú predpokladané kvantitatívne ciele v integrácii a v reintegrácii?
Druhá otázka. Keď tvrdíte, že kvóty odmietame, tak koho chcete integrovať?
Tretia otázka. Keď tvrdíte, že migrantov je tu minimum, tak načo sú tieto obrovské sumy?
Po štvrté. Nebolo by podľa vás lepšie tieto financie využiť na výstavbu bytových domov pre mladé rodiny?
A posledná otázka, čo je veľmi zaujímavá. Aký je dôvod začiernených mien na zmluve?
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

9.2.2017 o 16:01 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 16:03

Milan Uhrík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister dopravy a výstavby Árpád Érsek, dovoľujem si vám podať nasledovnú interpeláciu týkajúcu sa riešenia dopravnej situácie v Nitrianskom kraji.
Existujúce riešenie severojužného cestného prepojenia v Nitrianskom kraji nezodpovedá súčasným potrebám a intenzite cestnej dopravy. Cestná doprava na trase Topoľčany - Nitra - Nové Zámky je možná len po ceste 1/64 alebo po úsekoch súbežných ciest nižšej triedy a kvality. Cesta 1/64 na úseku Topoľčany - Nitra prechádza množstvom na seba napojených obcí a v súčasnosti už nezodpovedá parametrom cesty I. triedy, čo pôsobí negatívne nielen na účastníkov cestnej premávky, ale aj na obyvateľov dotknutých obcí.
Hoci sú Topoľčany vzdialené od Nitry len približne 30 km, cestovanie medzi oboma mestami trvá aj v ideálnom prípade takmer trištvrte hodinu. V čase dopravných špičiek je čas cestovania dokonca ešte výrazne dlhší. Dopravnú situáciu zhoršuje aj rozbehnutá výstavba novej továrne na výrobu automobilov Jaguar Land Rover. Po dostavbe tejto fabriky sa existujúca okolitá cestná sieť ešte viac preťaží nákladnou a osobnou automobilovou dopravou a hrozí reálny kolaps dopravy v tejto oblasti.
Cestné prepojenie 1/64 medzi Nitrou a Novými Zámkami je kritické najmä na úseku Nitra - Komjatice, ktoré začína v Nitre prechodom cez mestskú časť Dolné Krškany a následne je vedené priamo cez sídelné útvary v štyroch obciach. Kritickú dopravnú situáciu na tomto úseku mala riešiť výstavba preložky 1/64 na trase Komjatice - Nitra, ktorá by prechádzala západným extravilánom dotknutých obcí súbežne so železničnou traťou Komjatice - Nitra. Výstavba tejto preložky bola plánovaná už pred desiatkami rokov, avšak dodnes sa nič nezrealizovalo.
V súvislosti s riešením zhoršujúcej sa dopravnej situácie v Nitrianskom kraji mám na vás tieto otázky:
1. Podľa vyjadrenia Slovenskej správy ciest sa uvažovalo nad financovaním stavby novej cesty 1/64 Topoľčany - Nitra - Komárno z prostriedkov Európskej únie. Za týmto účelom sa plánovalo dokonca aj vypracovanie štúdie realizovateľnosti. Bude tento úsek cesty zaradený do registra projektov, ktoré sa plánujú vybudovať z eurofondov čerpaných v období 2014 až 2020?
2. Ak výstavba novej cesty 1/64 Topoľčany - Nitra - Komárno nebola zaradená do registra projektov, ktoré sa plánujú financovať z prostriedkov Európskej únie v období 2014 až 2020, tak aké boli dôvody nezaradenia tohto úseku do plánovaných projektov? Podľa akých kritérií sa vybrali cesty, ktorých stavba má byť financovaná z prostriedkov Európskej únie v aktuálnom programovom období?
3. Ak sa v blízkom období neplánuje výstavba novej cesty 1/64 Topoľčany - Nitra - Komárno v celom úseku, má ministerstvo dopravy a výstavby pripravené aspoň nejaké alternatívne čiastočné riešenia, ktoré by pomohli zlepšiť kritický stav dopravy v severojužnom smere Nitrianskeho kraja? Ak áno, tak aké?
A posledná, štvrtá otázka. Medzi alternatívne čiastkové riešenia kritickej dopravnej situácie v okolí Nitry patrí aj plánovaná výstavba preložky cesty 1/64 Komjatice - Nitra, ktorá má viesť extravilánom po západnej strane obcí Veľký Kýr, Branč a Ivanka pri Nitre. Plánuje sa výstavba aspoň tejto časti nového cestného úseku? Ak nie, prečo? Ak áno, tak kedy je predpokladaný termín začatia výstavby a predpokladaný termín ukončenia výstavby tejto preložky?
Ďakujem.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

9.2.2017 o 16:03 hod.

Ing. PhD.

Milan Uhrík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:09

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani verejná ochrankyňa práv, vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia a kolegyne, nečudujem sa všetkým tým emóciám, ktoré, ktorým sme boli svedkami. Doobeda. Rozprava o deťoch, na ktorých sa pácha neprávosť, musí vyvolávať emócie. Aj keď sme boli často upozorňovaní, že emócie nabok. Nuž pri deťoch to nie je dosť možné a práve si dokonca myslím, že sú namieste. Však sa k tomu nemôžeme správať, ako keby sme hovorili teraz o diaľniciach.
Prekvapujú ma, prekvapuje ma to, že taký pragmatizmus silný, nuž sú tu závažné podozrenia z ohrozenia detí a pani ombudsmanka prišla sem, aby nám povedala, že vidí veľké pochybenie zo strany tých, ktorí majú tieto deti chrániť. Ak sa niečo také, ako je sexuálne zneužitie maloletej v chránenom prostredí, stane, muselo sa niečo zanedbať. A buď to v danej inštitúcii bagatelizujú, alebo nevedia, ako sa to robí. A že im pri tom drží ochrannú ruku ministerstvo a ústredie, to je naozaj už iná šálka kávy. Emócie už len vyvolalo napríklad názov mimoriadnej správy. Predstavte si, že na výbore, keď som trikrát zopakovala názov mimoriadnej správy, celý názov, tak som bola upozornená, že stačí, keď poviem len mimoriadna správa. Nuž zopakujem vám znova, ako sa celá mimoriadna správa nazýva: "mimoriadna správa verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately". Ani rozprávať o tom nemôžeme?
Pamätám si odpoveď pani ombudsmanky hneď po prepuknutí kauzy maloletej Natálie, teda v septembri, hneď vtedy novinárom povedala... Či v auguste to bolo? Vtedy novinárom odpovedala, pre mňa to nie je prekvapením, že niečo takéto vyplávalo na verejnosť. Je tu opakované zlyhávanie v oblasti ochrany práv detí. Štátne inštitúcie sú totiž podľa nej nastavené dosť formalisticky a dieťa ako keby bolo len prostriedkom na získavanie pracovných miest alebo zdrojov od štátu. V mimoriadnej správe je vlastne potvrdené to, čo sme aj my zistili počas poslaneckého prieskumu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny malo minimálne od októbra 2014 vedomosť o závažných skutočnostiach týkajúcich sa porušovania práv detí v resocializačnom zariadení Čistý deň odôvodňujúcich začatie konania podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele.
Správne konanie sa však začalo až v roku 2016, v septembri 2016! Aj to až po medializácii. Potvrdilo sa to, že iba medializácia postaví na nohy tých, ktorí majú konať. Správne konanie začalo v septembri 2016. Po odporúčaní akreditačnej komisie zriadenej ministerstvom, aby bola licencia, teda akreditácia na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately odobratá Čistému dňu. Počas tohto obdobia sme vykonávali poslanecký prieskum, počas ktorého sme boli sústavne napádané, že vytĺkame politický kapitál, že sa hráme na vyšetrovateľov, že súdime bez dostatočných informácií od všetkých zúčastnených. Nakoniec naša záverečná správa bola schválená na zasadnutí výboru a zaslaná ministrovi. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny však 3 dni pred Vianocami oznámil, že správne konanie prerušuje, pretože nemá dostatok informácií a argumentov. Prepáčte, ale to je vrchol arogantnosti. Takéto naťahovanie správneho konania vyvoláva pochybnosti. Minister nevie, čo má robiť v prípade maloletých detí? Alebo nechce, či nemôže konať? Od začiatku prepuknutia kauzy bolo pre nás zrejmé, že ministerstvo hrá hru v prospech inštitúcií, jednak resocializačného zariadenia, ale aj ústredia a samotného ministerstva. Minister kašľal na odporúčanie svojej vlastnej odbornej komisie. Jej členovia, odborníci, predsa už v septembri a opakovane v novembri odporučili odobrať resocializačnému zariadeniu akreditáciu. Čo urobil odvtedy minister, ktorý nám stále hovoril od prepuknutia kauzy, že koná? Ale ako koná a v prospech koho koná? Prebiehajúce a potom prerušené správne konanie bolo tak akurát skvelou zámienkou neodpovedať nám na poslaneckom prieskume na žiadnu otázku, pretože na ministerstve sa koná. Napríklad ani po vykonaní poslaneckého prieskumu doteraz nevieme, či ten, ktorý mal sex na rozlúčku s Natáliou, bol klientom, kuchárom či ergoterapeutom, nedokážeme to zistiť. Pritom je to také jednoduché pre ministerstvo. Treba pozrieť pracovné zmluvy, pozrieť Sociálnu poisťovňu a vyplatenie mzdy na účet. Tu je jasné zlyhanie kontroly. Minister nekoná, ba dokonca si stále necháva čas. Ak samotný minister nekoná v prospech maloletých detí už pri prvotnej informácii pri podozrení o ohrození zdravia alebo života, ako mu to prikazuje zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, tak je to trestuhodné. To, že táto vláda nechce vyšetriť kauzu Gorila, kauzu Bašternák a všetky tie ostatné kauzy, to je pre Slovensko katastrofou, ale stále ide, v úvodzovkách, len o peniaze. Ale tu hovoríme o deťoch a to je trestuhodné.
Výstup z nášho poslaneckého prieskumu poukazuje na závažné systémové nedostatky a na nedostatky v kontrole, a to najmä s ohľadom na nezávislosť kontroly a nekompetentnosť kontroly. A to sa týka aj detského domova PETO, v ktorom, predstavte si, kontrola z ústredia nenašla žiadne pochybenie. A pritom na strane 26, ak ju máte, mimoriadnu správu pani ombudsmanky, vidíte jasne, koľko detí, koľko počet, koľko, aký bol počet detí na jedného profesionálneho rodiča v iných detských domovoch a aký bol počet detí v detskom domove PETO. Prečo je tam viac detí? Alebo odbornosť?
Chcem podotknúť, že, a upozorňujú ma na to mnohí riaditelia zariadení, kde sa vykonávajú opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí, že oni majú skúsenosť úplne odlišnú, ako je to v prípade detského domova PETO a v prípade resocializačného zariadenia Čistý deň. Ich skúsenosť s kontrolami je diametrálne odlišná. Kontrola sa vykonáva veľmi často a veľmi podrobne. A tak je to dobre. Problém je, že sa nevykonáva všade.
V detskom domove PETO je to o to hroznejšie a o to alarmujúcejšie, že tam už rozprávame o bábätkách, a tieto už naozaj nemajú žiaden hlas ani silu, ani moc, je to strašné aj pri maloletých, ale predsa 14-ročné dievča, 14-ročný chlapec predsa len možno nájdu, možno ten hlas majú a možno to niekde povedia. Ale v prípade detských domovov hovoríme o bábätkách! Kto ich má chrániť?! Stratégie ani dokumenty a ani komisie zriadené v každom okrese v roku 2013 po smrti maloletej Lucky, o ktorej tento dokonalý systém nevedel 3 roky, neochránia každé jedno dieťa na Slovensku, sú to dobré, ale stále iba pomôcky, nástroje, prostriedky.
Problém je v ľuďoch, ktorí riadia štát, ktorí riadia najvyššie inštitúcie. Ak sú tam dosadení ako politickí nominanti, potom sa nečudujme, že zlyháva kontrolný mechanizmus a že sa nahliada na rôzne inštitúcie rôznym okom. Tí, čo majú dostatočné politické krytie, a tí, čo nemajú dostatočné politické krytie. Tento systém nedokáže ochrániť deti, ktoré sú mu zverené. Na pohrebe utýranej maloletej Lucky v roku 2013, tí, ktorí neviete, 3 roky sme o nej nevedeli, že je zomretá, že je po smrti. Arcibiskup Bezák, ktorý ju pochovával, povedal, že tento pohreb je znakom ľudskej, nie ekonomickej krízy a to prvé, čo potrebujeme, zdôraznil, je ľudská spoločnosť.
To, čo som dnes počula od niektorých poslancov vládnej koalície, je veľmi ďaleko od ľudskosti. Už pol roka tu nevid..., od niektorých, aby som bola objektívna, poslancov vládnej koalície nevidím žiadnu empatiu voči tejto maloletej, alebo voči dievčine Natálie v tejto kauze.
A chcem povedať aj a chcem sa obrátiť aj k rodičom na balkóne. Vážení rodičia, buďte šťastní, že sa to netýka vášho dieťaťa! A že vy ste spokojní so službami, ktoré ste dostali, ale nezabúdajte na to jedno dieťa, na to jedno jediné dieťa, ktorému nebolo dobre, ktorému bolo ublížené. A aj keby sa to týkalo iba jedného dieťaťa, jedného chlapca a jedného dievčaťa, vtedy musíme zabudnúť na svoje deti a urobiť všetko pre pomoc tomu jednému, parafrázujúc to biblické a zanecháme tých 99, ktorí sa majú dobre a sú ochránení, a pôjdeme hľadať tú jednu, tú jednu jedinú, pretože sa môže stať, že tá jedna jediná bude práve moja, vaša. Veľmi vás prosím, nedajte sa manipulovať a otočte, skúste otočiť pohľad týmto smerom.
Ďakujem pani ombudsmanke, že našla ešte odvahu prísť s mimoriadnou správou. Ďakujem všetkým tým, ktorí dokážu ísť aj proti múru, aj proti mocným, keď sa to jedná o deti.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

9.2.2017 o 16:09 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:22

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani kolegyňa Anka Verešová, poukázali ste jasne na konflikt záujmov medzi najlepším záujmom dieťaťa umiestneného do starostlivosti profesionálnej matky a záujmami profesionálnej matky samotnej. Okrem toho ste pekne poukázali - a toto všetko sa nachádza práve aj v správe pani verejnej ochrankyne práv - ste pekne poukázali na to, akým spôsobom je nebezpečná kumulácia funkcií. A funkcií práve profesionálna matka, riaditeľka detského domova, dokonca aj samotná zriaďovateľka v jednej osobe. A nad tým všetkým by mala dozerať tá osoba, ktorá ochraňuje naše deti, to je pani komisárka pre deti. Je mi smutno z toho, že štát prehliada takéto podľa mňa no, no donebavolajúce možno nehoráznosti práve v podobe toho, že iba dáva možnosť ľuďom vedieť, že štát si chráni iba tých, ktorí sú mu blízki. Háji a chráni si nie deti, o ktoré, nad ktorými má dozerať, ale chráni si ľudí, ktorí cez rôzne organizácie a neviem čo proste prepierajú peniaze daňových poplatníkov. Je mi strašne ľúto, že sa zabúda na to, že nielen to, že dodržiavanie zákonov alebo že ministerská kontrola povie, že sa nestala žiadna legislatívna chyba, ale morálne zvrátenosti by mali zároveň títo ministerskí ľudia aj kontrolovať. A podľa mňa nie je v poriadku, ak jedna žena, trojjediná, v troch osobách robí, sa tvári, že teda vlastne a že my ani vlastne nevieme, že čo je, či je naozaj profesionálna mama, alebo je riaditeľka, a sama sebe môže, dokáže povoľovať ešte aj zvýšený počet malých bábätiek v starostlivosti. Úplne choré a nechápem, ako niekto môže ešte váhať nad tým, že či táto správa má nejaký, nejakú skutočnú podstatu, alebo nie.
Pani ombudsmanka, ďakujem vám veľmi pekne, že ste sa odhodlali urobiť takéto zistenia a podať to verejnosti.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 16:22 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:24

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani kolegyňa, dobre si povedala, že, áno, pani ombudsmanka sa nebojí ísť proti prúdu, ja hovorím, ešte aj proti vetru a možnože aj proti všem, keď vidí, že je krivda, a myslím si, že tak, ako ja som ju mal možnosť zažiť aj pri voľbe, jak nastupovala do svojho mandátu, resp. do výkonu funkcie, aj počas jeho výkonu, tak hovorím, že tam boli správy o pravde. Z jej úst a z jej kancelárie išli správy o pravde, o tom, čo je v reálnom živote, čo my tu, žiaľ, v tejto rokovacej sále niekedy vôbec sme odtrhnutí a nevidíme, nechceme. Možnože niektorí ani nemôžu, hoci ju vidia, ale nemôžu ju vidieť, tak preto ja by som tiež z tohto miesta chcel jej veľmi poďakovať, že sa nebála, že drží vlajku úradu, a ďakujem veľmi pekne aj na poli pozemkovom, lebo to, čo ste urobili v reštitučných konaniach, budem gestorovať ďalej, keď dovolíte, a ukončíme ich raz. To vám sľubujem, že raz ich ukončíme, aby národ slovenský mal zadosťučinenie aj v tejto oblasti.
Takže, pani ombudsmanka, veľmi pekne ďakujem a držím palce do ďalšieho života.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 16:24 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:25

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne kolegom. A naozaj chcem ešte vás tak vyzvať, máte v tlači mimoriadnu správu, máte to v programe, my nemôžeme už ukazovať grafy a ja to predsa ukážem.
Prosím vás pekne, na str. 25, 26, 27 nájdete takéto grafy (rečníčka zobrala do rúk listy s grafmi, ukazujúc ich plénu), v ktorých je podiel detí od nula do jedného roku v roku 2015, a tam uvidíte, aký vysoký podiel bol pri zverených detí v neziskovej organizácii PETO, lebo trošku sa tu, trošku sa tu práve táto kauza detského domova PETO vlastne tak nejak dostala do úzadia práve pre tú obrovskú kauzu Čistý deň, takže chcela by som, aby sa na kauzu dcéry pani Tomanovej takisto nezabudlo. Napríklad je tu napísané v správe, že za obdobie od 1. 1. do 30. 9. 2016 sa podiel detí do jedného roka umiestnených u profesionálnych rodičov detského domova PETO mierne znížil, avšak v porovnaní s ostatnými detskými domovmi, zostal napriek tomu neštandardne vysoký. Je to veľmi zaujímavé, hovorí sa tomu klientelizmus.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 16:25 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:27

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, iste neni rozumné, že sa, zúčastňovať sa na tom predstavení, to, tí desiati poslanci z OĽANO, ktorí sa tu točia a vyprávajú o kdečom, ale a ísť s nimi do rozpravy a slušným spôsobom sa nedá, lebo napriek tomu tu začne opäť ten kolotoč surových urážok a tak ďalej, ale, pani Jurinová, to, čo ste povedali aj s kolegyňami ďalšími, je bezočivá lož.
Pod masku jemnej, krehkej ženy, ktorá, ktorej ide iba o najlepší záujem detí, sa skrýva, no, niečo veľmi nepekné, niečo veľmi nepekné. Ja, mňa poprosila svojho času pani Tomanová, keďže nie je v parlamente, a zistila, že sa stala predmetom záujmu časti poslaneckého klubu SaS a OĽANO, že, ak treba niekoho hľadať, koho sa dá diskreditovať v SMER-e, tak Tomanovú, Tomanovú, kde sú desiatky detí, ktorých tá žena vypiplala, vychovala, o ktoré sa príkladne stará. Kde som sa tu, aj v tej diskusii som sa snažil vysvetliť, kde, kde tie ataky sú bezprecedentné, a najmenej sedem orgánov štátnych vrátane prokuratúry, ministerstva práce a neviem koho ešte všetkého, sa zúčastnili na tejto, na kontrole vrátane zásahu pani ombudsmanky, ktoré boli hlboko mimo zákona a veľmi nekorektné, som to aj pani ombudsmanke povedal. Napriek tomu, že by pridala jeden, jediný fakt, opakuje znovu to isté a po ňom, pravda, celý rad tých ľudí, tieto nehanebnosti. Považujem to za hlboko bezcharakterné. A hovorím to tu verejne, a pokiaľ som pripravený zúčastniť sa akejkoľvek verejnej diskusii, a veľmi rád ukážem verejnosti, čo sa vo vás v skutočnosti skrýva. Toto bezočivé, články nemôžem ukázať, v Denníku N, kde s veľkou chuťou "kontrola v Tomanovej domove odhalila závažné pochybenia".
Môžte, pani ombudsmanka, predložiť tejto snemovni aspoň jeden revelentný záver skutočne príslušného štátneho orgánu a iného, aby sa vyjadrili, že aká kontrola v Tomanovej domove odhalila závažné pochybenia? Je to hanba, toto a viacej ani netreba k tomuto nič povedať. Ten príklad denníka, toho, toho, teho Čistého dňa, je absolútne typický. Že tu sedí štyridsať ľudí, rodičov v situácii, keď naozaj ide veľmi ťažko. Sú tam ľudia, ktorí sú už dospelí, polodospelí, ešte mladí, ktorí sa resocializujú, ktorí majú za sebou závažné pochybenia a tak ďalej, kopu drog a iných vecí protispoločenskej činnosti, kde je nesmierne ťažko zohnať ľudí, ktorí tam 24 hodín budú sedieť v trojsmenných prevádzkach a za tie peniaze, ktoré tam sú, tam budeme, budú viesť dokonalú, dokonalú resocializáciu bez akýchkoľvek problémov s tým, že chovanci sú absolútne disciplinovaní, že rodičia do istej miery asi tiež možno pochybili, keďže tie deti sa dostali na túto cestu. Takže situácia je veľmi zložitá. Jak môže niekto predpokladať, že ktokoľvek v SMER-e, minister a neviem kto, po ničom inom netúži, len teda, aby tie deti zničil, vytváral priestor pre znásilňovanie a podobné neuveriteľné hlúposti. Ale dobre, páni poslanci OĽANO zvolili tento spôsob boja, nech sa páči.
Len, pani ombudsmanka, my sme spolu sedeli v jednom výbore, si pamätám, jeden čas, kde ste z poslaneckých lavíc ako SDKÚ, ako SDKÚ členka na poslednej schôdzi Národnej rady bola zvolená za ombudsmanku. Dobre, nikdy som nespochybňoval vaše právnické kvality, rešpektoval som, že ste sudkyňa, čiže som predpokladal, že máte vysoký vzťah k spravodlivosti a hlavne viete, že ak chceme tento úrad, ktorý ste začala zastávať, urobiť, aby bol spoločensky uznávaný, tak musí mať elementárnu a základnú vlastnosť, politickú neutralitu, nesmie byť využívaný na akékoľvek politické šarvátky a podobne.
Vy ste nezmenila ani o centimeter pozíciu opozičnej poslankyne, prípadne ešte aj aktivistky. Toto, čo tu robíte, kde ani nemáte právo vstupovať a organizovať veci, zvlášť tam, kde nejde o štátne orgány, že máte zo zákona povinnosť prestať konať vo veci, pokiaľ je tam rozhodnutie prokuratúry, je vám to úplne jedno, lebo tieto vyhlásenia nikto nemôže kontrolovať, veď predsa ombudsman je nedotknuteľný. Človek, ktorý sa dostane do spárov tohto typu, nemá šancu v spoločnosti, kto ho obháji. Môže, jedine štátne orgány, tie vyhlásia bez problémov, bez akýchkoľvek problémov za neviem aké, že je to podplatené, neviem čo. Päť orgánov, každý z nich je podplatený, každý, kde je nejaký vplyv a podobne! Nehanebnosť!
Takže, pani..., tak Čistý deň, kde zhodou okolností je vo vlastníckych vzťahoch, som zaregistroval meno vášho poslaneckého kolegu z SDKÚ, pani ombudsmanka, čo ste tu nikdy nespomenula, ale, samozrejme, vešiate celý problém Čistého dňa na SMER, pričom ukazuje, že situácia je dramaticky iná.
Takže ja považujem, pani, a chcel som byť zdržanlivý, nechcem zbytočným spôsobom, každá funkcia tohto typu má mať primeranú mieru vážnosti, lebo keď sa spochybňujú, potom oslabuje sa ďalší možnosť potenciálnej spoločenskej kontroly, a o to tragickejšie je, keď to niekto politicky zneužíva. Iba preto som vystúpil, lebo naozaj do týchto vecí sa ja už v budúcnosti, budem sa im snažiť vyhýbať, ale toto nevydržím. Považujem to za hanebné a musel som to tu takto povedať.
Ďakujem všetkým za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.2.2017 o 16:27 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video