12. schôdza

31.1.2017 - 14.2.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

9.2.2017 o 17:49 hod.

MUDr.

Natália Grausová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 17:34

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani verejná ochrankyňa práv, vážený pán predseda Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, včera sme v tuto v parlamente volili novú verejnú ochrankyňu práv. Viacerí z nás sa pri tejto príležitosti poďakovali pani Jane Dubovcovej za jej pôsobenie v pozícií ombudsmanky. Tomuto úradu nepochybne vniesla novú dušu a nový život a mysleli sme si, že si to zopakujeme aj dnes, a ja som myslel, že vám tu dnes budem ďakovať, ale ráno som sa dozvedel, že ešte nás navštívite, ešte jedna správa bude, takže nechám si to poďakovanie naozaj na vašu poslednú návštevu parlamentu.
Včera, keď sme hovorili o voľbe verejnej ochrankyne práv, tak sme viacerí pozitívne kvitovali, že napriek tomu, že záujem zo strany koaličných poslancov ako tradične nebol veľmi veľký, bola tu pani podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a aj vystúpila. Povedala svoj názor, prezentovala svoju kandidátku. Považujem to za pozitívne, že člen, členka vlády pridá vážnosti k voľbe novej verejnej ochrankyne práv svojou osobnou účasťou a dokonca svojím vystúpením. S o to väčším sklamaním konštatujem, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny, o ktorého rezorte tu dnes skoro celý deň s prestávkami hovoríme, tu teraz nie je. Pritom bol tu na hodine otázok, bol tu na interpelácii. Pani ministerka spravodlivosti Žitňanská sem včera prišla iba kvôli tomu, teda v tom čase, aby, aby prerokovala alebo aby bola prítomná. Pán minister, možno by stačilo, keby tu ešte chvíľu ostal a bol tu prítomný aspoň na časti rozpravy, ktorá sa týka jeho rezortu.
A keď sme hovorili o tom, že koalícia si pravdepodobne zvolí svoju kandidátku, tak viacerí z nás vtedy vyjadrili nádej, že vládna koalícia bude mať v úrade verejnej ochrankyne práv kandidátku, ktorú navrhla jedna z koaličných strán, bude brať verejnú ochrankyňu práv vážnejšie a pristupovať k nej zodpovednejšie a viac sa zaoberať tým, čo verejná ochrankyňa práv zistí, ako to bolo vo vašom funkčnom období.
Ale keďže nechceme iba čakať na to, čo, čo bude, tak niektorí poslanci tohto parlamentu považujú za dôležité dať vám najavo, že my berieme vážne to, čo hovoríte, to, na čo nás upozorňujete, a preto sme na tej predchádzajúcej schôdzi v trojici s pani poslankyňou Dubačovou a pani poslankyňou Zimenovou predložili doplňujúce návrhy k návrhu uznesenia, ktorými sme žiadali, aby parlament nielen zobral na vedomie mimoriadnu správu verejnej ochrankyne práv, ktorá sa týkala ciel policajného zaistenia, resp. činnosti polície na policajných útvaroch, ale aby aj vyjadril znepokojenie nad zisteniami a aby zaviazal vládu, aby prijala opatrenia, ktoré by smerovali k náprave. Samozrejme, že tieto doplňujúce návrhy neprešli, rovnako, rovnako neprešiel na tejto schôdzi náš návrh, ktorý sme s pani poslankyňou Dubačovou, Zimenovou a pánom poslancom Osuským predložili, kde sme premietli odporúčania z predchádzajúcej mimoriadnej správy verejnej ochrankyne práv.
A rovnako vážne berieme aj zistenia týkajúce sa tejto mimoriadnej správy, a preto opäť predkladáme doplňujúce návrhy k návrhu uznesenia Národnej rady k mimoriadnej správe verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí, postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (parlamentná tlač č. 366). To nie je, nie je pozmeňujúci návrh, takže neviem, či sa to na to vzťahuje, a navrhujeme doplniť návrh uznesenia o nasledovné body.
Doplňujúci návrh č. 1. Národná rada Slovenskej republiky vyjadruje znepokojenie nad informáciami o závažnom porušovaní základných práv a slobôd obsiahnutých v mimoriadnej správe verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Doplňujúci návrh č. 2. Národná rada Slovenskej republiky žiada ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, aby prijal opatrenia na odstránenie porušovania základných práv a slobôd postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a aby Národnú radu Slovenskej republiky o prijatých opatreniach informoval. Termín: 13. 3. 2017.
Doplňujúci návrh č. 3. Národná rada Slovenskej republiky žiada ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky... (Ruch v sále.) Poprosil by som ticho tam vzadu. Národná rada Slovenskej republiky žiada ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, aby Národnej rade Slovenskej republiky predložil správu o zabezpečení dodržiavania základných práv a slobôd detí pri postupe orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Termín: 21. apríla 2017.
O každom z doplňujúcich návrhov žiadame hlasovať samostatne.
Odôvodnenie: Navrhujeme, aby Národná rada Slovenskej republiky nielen zobrala na vedomie mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ale aby k zisteniam obsiahnutým v mimoriadnej správe zaujala stanovisko a požiadala ministra práce, sociálnych vecí a rodiny o prijatie opatrení na odstránenie porušovania základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Tie termíny sú navrhnuté tak, aby sme sa už na marcovej schôdzi mohli zaoberať informáciou ministra práce o prijatých opatreniach na odstránenie porušovania základných práv a slobôd detí orgánmi sociálnoprávnej ochrany a kurately a aby sme na aprílovej, resp. aprílovo-májovej schôdzi dostali správu o zabezpečení dodržiavania základných práv a slobôd detí pri postupe orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. (Ruch v sále.) Naozaj by som prosil tam vzadu ticho.
Návrh predkladá aj, predkladám spoločne s pani poslankyňou Natáliou Blahovou, pani poslankyňou Zuzanou Zimenovou, pani poslankyňou Erikou Jurinovou a pani poslankyňou Annou Verešovou. Všetky štyri panie poslankyne vystúpili v predchádzajúcej rozprave a v podstate zdôvodnili, prečo s takýmto návrhom vystupujeme, bez toho, aby teda spomenuli, že premietne sa to aj do doplňujúcich návrhoch, ale ak niekomu nestačilo to stručné zdôvodnenie, ktoré som teraz prezentoval ja, tak nech si vypočuje alebo prečíta ich vystúpenia, a tam má dosť presvedčivých argumentov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.2.2017 o 17:34 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:42

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Keď som pred mnohými rokmi, vtedy ešte Slovensko ombudsmana ešte ani nemalo, mal tú česť a potešenie stretnúť sa s legendou českej justície ombudsmanom Otakarom Motejlom, tak som si povedal, no, takéto niečo by sme potrebovali. Potom sa stál náš bývalý parlamentný kolega docent Kandráč prvým slovenským ombudsmanom a bolo to ticho po pěšině. Dá sa povedať, že sa ťažko od jeho aktivít dala odvinúť napríklad poslanecká aktivita umožňujúca nápravu vecí verejných, keďže na Slovensku všeobecne platí selten kommt was besseres nach, ako hovoria bratia Nemci, zriedka potom príde niečo lepšie, bol možno dôvod aj na skepsu, ale keď prišla pani ombudsmanka Dubovcová, tak sa ukázalo, že toto príslovie v tomto prípade na Slovensku neplatilo, a ak teda je drobnou ukážkou síce zatiaľ štandardne smutný osud pokusu o úpravu nefungovania právneho štátu v takej drobnosti možno, ako sú cely policajného zaistenia, tak každopádne ten podaný a odmietnutý návrh tu ostáva a je takým drobným míľnikom toho, čo urobila a čo má robiť ombudsmanka alebo ombudsman, ak chápe svoje postavenie ako vedúce k nejakému cieľu.
Je možné, že raz sa hrdý člen Európskej únie Slovenská republika stane právnym štátom i v tom, že bude mať štandardné zákony a vyhlášky a normy plniace cely policajného zaistenia. Ale na samom počiatku, priznám sa, i pre mňa bolo to, že ombudsmanka si splnila úlohu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 17:42 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:45

Andrej Danko
Skontrolovaný text
Ďakujem.
Pani poslankyňa Zimenová. (Reakcia z pléna.)
Zapnúť pani poslankyňu Zimenovú.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 17:45 hod.

JUDr.

Andrej Danko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:45

Zuzana Zimenová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem poslancovi Ondrovi Dostálovi za prednesenie doplňujúceho návrhu, ktorého som tiež spoluautorkou, a rada by som povedala pár poznámok k jeho poznámke o tom, že tu nesedí pán minister Richter.
Nuž pán minister Richter na hodine otázok dostal otázku od mojej kolegyne pani Macháčkovej. Práve vo vzťahu k tejto mimoriadnej správe ombudsmanky sa ho opýtala, kedy rezort sociálnych vecí urobí alebo vykoná nejaké, nejaké opatrenia v súvislosti s nastavením nových a lepších mechanizmov kontroly činností týchto zariadení, nielen formálnych náležitostí, ako sú zmluvy a podobne, a pán minister Richter odpovedal podobne emotívne ako pán poslanec Erik Tomáš, takže ja vo svojej podstate chápem, že tu nie je, a považujem to aj v tejto súvislosti za jasný signál, ktorý tým odovzdal.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 17:45 hod.

Mgr.

Zuzana Zimenová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:46

Natália Blahová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem kolegovi pánovi poslancovi Dostálovi, že tento návrh pripravil. Je to aspoň naším malým vyjadrením toho, že naozaj chceme robiť, že aj my opoziční poslanci chceme robiť niečo užitočné. Len toto sú malé čriepky, na ktoré my dosiahneme, naozaj vyzývať vládu a vyzývať jej predstaviteľov k tomu, aby si plnili svoje úlohy. Je to všetko momentálne v ich rukách a my voláme a čakáme, aby napravili, čo dlhé roky zanedbávali a kazili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 17:46 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:47

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za reakcie. Pani poslankyňa Zimenová, ja tiež to chápem ako signál zo strany pána ministra, ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Richtera, že tu teraz nesedí, že tak ako laxne k tomu pristupoval na začiatku a snažil sa vec bagatelizovať, tak teraz, keď na pôde parlamentu, kde už inde ako v pléne parlamentu, rokujúc o zisteniach mimoriadnej správy verejnej ochrankyne práv, by sa o takejto veci mohlo a malo diskutovať. Už to v tejto chvíli nie je iba v polohe, že niekoľko opozičných poslankýň upozorňuje na nejaký problém, že druhá strana sa to snaží spochybniť a tváriť sa, že ide iba o nejakú politiku, že nejde, nejde o reálne existujúci problém.
Dnes tu máme na stole správu, mimoriadnu správu verejnej ochrankyne práv, ktoré podozrenia, ktorá podozrenia potvrdzuje, podkladá, a opäť, miesto toho, aby sme tu diskutovali o tých zisteniach a hlavne aby sme hľadali spôsoby ako problémy, na ktoré mimoriadna správa verejnej ochrankyne správ upozorňuje, vyriešili, odstránili a zjednali nápravu, tak miesto toho opäť tu diskutuje skoro výlučne opozícia medzi sebou. Vláda tu zastúpená nie je, a keď sa ozvú nejakí poslanci vládnej koalície, tak iba v tej rovine, že sa snažia vec spolitizovať, vykrikovať a spochybňovať tých, ktorí, ktorí kritizujú, miesto toho, aby sa vyjadrili k obsahu tej správy, k tým zisteniam a spoločne s nami sa snažili hľadať nejaké riešenie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 17:47 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:49

Natália Grausová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážená pani ombudsmanka, o kauze Čistý deň tu odznelo už veľmi veľa príspevkov. Preto chcem trochu sa obrátiť aj iným smerom, pretože nie je, nemá význam, aby som znova hovorila o tejto veci, keďže moje všetky predrečníčky a predrečníci, myslím, že dostatočne vyčerpali tému. Ja by som sa chcela spýtať pani ochrankyne ľudských práv niekoľko otázok.
A to po prvé. Aký postoj zaujala a zaujíma k incestom, ktoré sa bežne dejú v cigánskych osadách?
Ďalej. Ako zasahovala pri zneužívaní maloletých dievčat v cigánskych osadách? Nie je to žiadne tajomstvo, že sa to deje, je to verejne známe. Zaujímala sa vôbec o tento problém? V koľkých prípadoch zasiahla? Má pani ochrankyňa ľudských práv vôbec prehľad, koľko maloletých cigánskych dievčat bolo zneužitých a koľko maloletých cigánskych dievčat rodí deti?
Ďalšia otázka. Keďže verejne sa už asi nebudem mať možnosť spýtať sa pani ombudsmanky Dubovcovej priamo, tak chcem sa spýtať na túto vec. V januári tohto roku v Kokave nad Rimavicou 24-ročný Cigáň Pavol brutálne zbil a doráňal 86-ročnú starenku a okradol ju. Ja som nepočula, že by sa pani Dubovcová bola týmto prípadom zaoberala. Ak sa zaoberala, ak sa mýlim, prosím, opravte ma. Ak teda nie, tak prečo mlčala? Ďalej by som sa chcela spýtať, v koľkých prípadoch pani ochrankyňa ľudských práv zasahovala, keď Cigán napadol bieleho.
A napokon chcem sa opýtať pani ochrankyne ľudských práv, koľkokrát zasahovala, keď boli porušované práva, ľudské práva, len preto, že človek mal iný názor, než ten, ktorý je oficiálne naoktrojovaný.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.2.2017 o 17:49 hod.

MUDr.

Natália Grausová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:53

Silvia Shahzad
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážená pani ombudsmanka, vážení kolegovia, ja si myslím, že najdôležitejšia, najzávažnejšia vec, ktorá zo správy pani ombudsman..., ombudsmanky vyplynula, je, že dieťa sa v tomto systéme často považuje iba za tovar. S tým treba určite niečo urobiť. A nielen k deťom sa tento systém správa ako k tovaru, ale rovnaký prístup má k akémukoľvek človeku odkázanému na pomoc.
Už tu veľa odznelo ku kauze Čistý deň a ja si dovolím tiež pár poznámok. Aj v tomto prípade s ukazuje, že sme nastavení prevažne materiálne. Pani ombudsmanka spomínala, že kontrola sa vykonáva na rôznych úrovniach, ako je hospodárenie, hygiena a podobne, ale ako sa zaobchádza s dieťaťom, sa nehodnotí. V tomto s ňou určite musím súhlasiť.
Ďalšia závažná vec je, že kontroly v takýchto vážnych podozreniach trvajú neprimerane dlho. V tomto prípade, to bolo päť mesiacov. Zariadenie počas kontroly funguje ďalej, a čo je hrošie, ešte aj dlho po. Už som sa to aj niekoľkokrát pýtala a musím sa to opýtať znovu, ak by sa dokázalo, že prišlo k pochybeniu, kto bude niesť následky za tento stav. Myslím si, že odpoveď je úplne jasná. Pokiaľ tie prípady trvajú niekoľko rokov, tak najviac týmto trpia jedine deti. Pán Tomáš tu hovoril o tom, že nie je mu jasné, z čoho pani ombudsmanka vychádzala. Ale myslím, že odpovede v rovnakom duchu dával aj pán riaditeľ z ústredia práce, kde tiež nebolo vo všetkých prípadoch jasné, ako úrady postupujú, a vlastne čomu sa koľko venujú a či vôbec.
Zo samotnej odpovede na to, čím sa kontrola zaoberá, vychádza, že ide o kontrolu spisovej dokumentácie vybraných detí, kontrolu plnenia účelu, na ktoré bolo zariadenie zriadené, a vykonávanie opatrení, vykonávanie opatrení sociálnej kurately. Tiež sme dostali len informáciu, že dokumentácia obsahovala 359 listinných dokumentov. Pod týmto si môžeme predstaviť všeličo. Keď si prepočítame, koľko pracovných dní trvala kontrola, vychádza mi to, že možno im vychádzala jedna strana na deň. Naozaj mi pripadá nehorázne dlhé obdobie venované tak závažnému prípadu, ktorý sa mal vyšetrovať v nejakom skrátenom konaní. Rovnako pán poslanec Tomáš vytýkal pani ombudsmanke, že na kontrolách nebola a že v zariadení Čistý deň, a že zariadenie Čistý deň nenavštívila. No aj z kontroly kontrolnej skupiny vyplýva, že v zariadení boli trikrát, čo sa mi zdá smiešne málo. A myslím si, že väčšiu povinnosť navštíviť zariadenie majú právo pracovníci sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately ako ombudsmanka. Rovnako sa v odpovediach z ústredia uvádza, že dĺžka kontroly nie je ničím výnimočná. Ja musím opäť zopakovať, že mne sa toto zdá príliš dlhé na to, o akom závažnom prípade sa bavíme, nebola to štandardná kontrola. Rovnako mi nedá nespomenúť ekonomické kontroly, lebo ani tie, sa zdá, všade nerobia rovnako a poriadne. Bežne z praxe mnohí poznáme, koľko kópií dokladov je potrebných k vyúčtovaniu finančných prostriedkov, no z odpovedí ústredia sme sa dozvedeli, že tu stačila štvrťročná tabuľka vyúčtovania.
Keď sa bavíme o iných prípadoch, ktoré sa týkajú detí, mali sme tu prípad maloletého Marka. Mňa by veľmi zaujímalo, keby sme tu mali dve správy komisárok, komisárky pre deti a komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, ktoré sa obe tomuto prípadu venovali, v akom duchu by sa niesli. Obávam sa, že rovnaké by neboli. Rovnako občas spochybňujem konanie sociálnej kurately, pretože neviem, či je možné, že či je možný prípad, že keď sa stane, že je v najlepšie, v najlepšom záujme dieťaťa sa rodičia pri rozvode dokážu dohodnúť na starostlivosti o ťažko postihnuté dieťa, a v konečnom dôsledku prieťahy v konaní spôsobuje kurátor, ktorý si čerpá dovolenku. Niekoľkokrát tu bola zdôrazňovaná zodpovedná práca pracovníkov sociálnej kurately, predovšetkým ju tu obhajovali kolegovia z koalície. Obávam sa však, že práve týchto zamestnancov by ako prvých táto koalícia potopila, pretože vo väčšine prípadov potom argumentujú len zlyhaním jednotlivca. Veľmi dôležitý fakt, ktorý bol v správe uvedený, je nedostatok nezávislej kontroly. Po samovyšetrovaní na ministerstve vnútra tu máme ústredie práce, ktoré tiež opätovne kontroluje samo seba, a zdá sa, že sa nám z tejto formy stáva štandardný nástroj. Sama mám osobnú skúsenosť, keď som si povedala, že skúsim telefonicky sa informovať a hľadať informácie a pýtať sa na neformálne odpovede zamestnancov, a presne ma prekvapili tie odpovede v tomto duchu. Zamestnanci mi povedali, že ústredie nepôjde proti úradom práce.
Priznám sa, že bolo pre mňa nepochopiteľné, ako môže niekto tak cynicky obhajovať práva detí, ako to dnes predviedol pán Tomáš. A sám toto slovo použil. Na jednej strane sa tvári, že obhajuje práva detí, a na druhej strane používa veľmi silné slová a útočí pred očami detí a rodičov na ženu. Toto je ten príklad správania sa, aký by mali tieto deti vidieť? Nemyslí si pán Tomáš, že tieto deti už raz v živote pochybili?
Na záver by som chcela už len ako mnohí moji kolegovia poďakovať pani ombudsmanke, lebo konečne sa tu objavil niekto, kto vníma úprimne ľudské osudy. Ak je tu niekto, kto ľudským právam rozumie a je na správnom mieste, tak je to práve pani ombudsmanka. Veľmi presne a jasne ste pomenovali mnohé závažné spoločenské problémy, pomohla ste v mnohých individuálnych prípadoch a vyslovila veľa pochybení, a to nie v prospech opozície, ako sa snaží koalícia tvrdiť, ale v prospech slabých a bezmocných ľudí, ktorí nenachádzajú pomoc tam, kde by ju štandardne dostávať mali. Kiežby sme takých ľudí ako vy, pani ombudsmanka, mali aj na všetkých kľúčových miestach na ministerstvách.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.2.2017 o 17:53 hod.

Mgr.

Silvia Shahzad

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:04

Anna Verešová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem ti, kolegyňa Silvia, že si opäť pripomenula to, že ide naozaj o..., uhm, že je to nedostatok nezávislej kontroly, ak ústredie kontroluje, kontroluje detské domovy, ktoré sám zriaďuje a podobne. A tiež ti ďakujem, že si spomenula aj tú ekonomickú časť a zmluvy o poskytovaní finančného príspevku. Ja si pamätám, keď nám na ústredí odpovedali, že, že nemôžu kontrolovať pracovné zmluvy, lebo že nemajú žiadny, žiadny nejaký, nejakú normu, nejakú legislatívu, o čo by sa mali oprieť. Pritom zo samotnej zmluvy o poskytnutí finančného príspevku vyplýva, že, že musia kontrolovať účel, na ktorý boli vynaložené štátne peniaze, peniaze zo štátneho rozpočtu, a tým účelom je výkon opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Takže aj tu vidieť, tu nielenže že nešlo vždy o nezávislosť, ale že ide aj o nekompetentnosť kontrolných úradov.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.2.2017 o 18:04 hod.

Mgr.

Anna Verešová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:05

Viera Dubačová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážení všetci absentujúci kolegovia zo strany SMER - sociálna demokracia, ktorí ste tu neprítomní, ktorí ignorujete základné ľudské práva a slobody v tejto krajine, dovolím si vám, milí kolegovia, aj vám, milí neprítomní kolegovia zo strany SMER - sociálna demokracia, zo strany SNS, prečítať, čo sú to základné ľudské práva, ako sú definované.
Nie sú len etickými a morálnymi princípmi, ale ich dodržiavanie a efektivita patrí k základným črtám každého demokratického a právneho štátu. To znamená, že v demokratickom a právnom štáte sú ľudské práva brané veľmi vážne, rovnako ako úrad verejného ochrancu práv. U nás tomu tak, bohužiaľ, zo strany vládnej koalície nie je, čo koniec koncov dokázali nielen svojou absenciou, ale aj svojím konaním dnes v priebehu dopoludnia. Vyjadrujem nad týmto stavom vážne znepokojenie, rovnako ako som znepokojená informáciami z mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Preštudovala som si túto správu, chcela by som sa dotknúť detského domova PETO a jeho konfliktu záujmov. Medzi záujmom dieťaťa daného do starostlivosti profesionálnej matky a záujmu profesionálnej matky, riaditeľka je, ktorá je riaditeľka, je to zároveň profesionálna matka a riaditeľka. To znamená, že táto matka sama seba kontroluje ako riaditeľka. A nikomu to nevadí. Je to prirodzené. Pretože, ľudia, vláda, ktorá ignoruje ľudské práva, ktorá má takýto postoj k ľudským právam, nemôže na túto správu inak reagovať a koniec koncov ma ani neprekvapila.
Chcela by som sa dotknúť práve pani ombudsmanky Tomanovej, o ktorej dcére rozprávam. Toto je obraz ľudských práv v podobe SMER - sociálna demokracia. Jej dcéra, pani riaditeľka a zároveň aj profesionálna matka si teda sama sebe udeľuje výnimku aj v prideľovaní počtu malých bábätiek do jedného roka. Pridelila si štyri bábätka naraz. Ak sa v rodine narodia dvojičky, rodina má veľký problém starať sa o tie dve malé bábätka, má problém nielen mamička, ocko, ale aj starí rodičia. Táto žena riadi detský domov, ktorého je zriaďovateľkou, a je ešte aj profesionálna matka štyroch bábätiek. Toto všetko sa deje s posvätením úradov práce, ktoré dávajú návrhy súdom na umiestnenie detí do detských domov, tých úradov, ktoré majú prehľad o voľných miestach v detských, poloprázdnych v detských domovoch s profesionálnymi rodičmi. Áno, toto je znak ľudskej krízy v našej spoločnosti. Pýtam sa, sme v prvom rade politici a potom ľudia alebo sme ľudia a potom politici? Takto teda naozaj vyzerá obraz nefungovania právneho štátu a je naozaj na každom z nás, aby sme túto skutočnosť zmenili.
Ešte raz chcem poďakovať verejnej ochrankyne práv pani Dubovcovej za všetko, čo pre ľudské práva v tejto spoločnosti urobila. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

9.2.2017 o 18:05 hod.

Mgr. art.

Viera Dubačová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video