21. schôdza

10.10.2017 - 19.10.2017
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

11.10.2017 o 18:38 hod.

Ing. PhD.

Katarína Cséfalvayová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:16

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Začnem odzadu. Ondro, ďakujem, trošku tá diskusia sa aj v mojom duchu niesla tým, večernou atmosférou, takže som to trošku tak uvoľnil. Ale chcem povedať k tomu, k tým koncipientom. Ja sám som tu prezentoval zákon, ktorý vlastne mal napraviť práve to koncipientstvo, čiže určite nie sme za to, aby tu bolo päť rokov koncipienti a tak ďalej. Čiže to len aby sme oddištancovali OĽANO od toho, že je nejaká, lebo si povedal, že my z OĽANO, teraz si nás pripodobnil tým k tomu zákonu tými koncipientmi. Čiže my sme ho nenavrhovali, my sme práveže navrhovali nápravu, to len kratučko k tomu.
Kolega Fedor, ja len ako, to čo si vymenoval, ja som tam úplne nevidel, že čo z toho garantuje teda bezpečnosť tomu účastníkovi tej premávky. A to je moja otázka skôr na pána ministra a aby to nebolo demagogické, že čo z tých prvkov toho zákona zvýši pocit bezpečia toho účastníka premávky, ktorý môže doplatiť práve na to, že to auto nemá, nespĺňa ten stav technický, ale napriek tomu že teda tú pečiatku má.
A posledné, čo by som povedal, je, že ja teraz naozaj hovorím tak, že ako opozičný poslanec, ako nám to často vytýkajú, že my nemáme zodpovednosť a podobne. Mne je teraz úplne jedno, ako sa to zabezpečí, lebo túto iniciatívu priniesol pán minister a ja len teda ako opozičný poslanec teraz hovorím, že dobre, pán minister, idete niečo teda priniesť, máte to premyslené, naozaj to bude riešenie, ktoré prinesie zvýšenú bezpečnosť? Lebo my poukazujeme na to, že môže tu to riziko byť. A myslím si, že ak teda niekto mi vie vyvrátiť, že to riziko tu nie je, tak by som rád počul tie argumenty, že toto riziko tu nie je. Ja len poukazujem na riziko, že ak sa tu proste k tomuto kroku pristúpi, tak sa môže zopakovať prípad Poľska a podobne. A ja by som rád teda počul argumenty, ktoré povedia, že nie, vieš čo, mýliš sa, budeš v bezpečí. Takže ak máte také argumenty, pán minister, sem s nimi.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2017 o 18:16 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:19

Árpád Érsek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Odzneli všetky otázky, odpovede ste si spravili sami. No tak aj za, aj proti, takže málo priestoru mi ostáva manévrovania. To, čo si ja viem zabezpečiť bezpečnosť tých áut, ktoré odchádzajú aj dnešným dňom z linky estekáčok, to len s úsmevom na tvári vám môžem zabezpečiť. To je fakt. Ale idem trošku odzadu.
Hovorili ste tu, po prvé, o bezpečnosti. Samozrejme, tým, že otvoríme ďalšiu estekáčku, dáme niekomu možnosť, to nemá nič spoločného s bezpečnosťou. Tak isto by mala kontrolovať každá estekáčka podľa zákona, ktoré má. Na estekáčkach máme kamerový systém, my vieme, koľko minút musí stráviť jedno auto na estekáčke, keď ho chcú kompletne vybaviť. Je to všetko na kamerách, viete to kontrolovať a tak ďalej. My vieme, že za jednu zmenu, ktorá je osem a pol hodín, môže skontrolovať maximálne dvanásť áut, to je celé, jednoducho tam to viazne.
A hovoríme ďalej o možnosti, pán poslanec, chcel by som sa vás spýtať, keby ste chcel podnikať v tomto fachu, viete, kedy vy dostanete licenciu? Viete, no nikdy, pri tomto stave, nikdy ju nedostanete, pretože sú obsadené všetky kraje, všetky okresy, tie estekáčka fungujú, vy si môžte podávať žiadostí, koľko chcete, tí vás tam, ktorí sú, nepustia. A práve to sú tí, ktorí nechcú, aby sme liberalizovali tento trh. A zabudnite na to, že vy dostanete takéto estekáčky niekedy aspoň možnosť. Čo má robiť štát? Štát musí zabezpečovať možnosť občanom podnikať a má ich kontrolovať. Je to tak alebo nie je to tak? My vám zabezpečujeme možnosť, že môžete. Vy si zvážite, či sa to oplatí alebo nie, a my vás budeme kontrolovať.
Tu pánovi Ivanovi odpoviem, že prečo sme zvyšovali z 200 na 600 euro. Práve preto, lebo keď bude viacej estekáčok budeme potrebovať väčšiu kapacitu kontrol, to je celé. Preto zvyšujem na 600, lebo 600 euro vlastne rozpočet na zabezpečenie kontrol ide z financií ministerstva dopravy, tak tam sme zvážili, nebude to postačujúce, ale v konečnom dôsledku prispeje to k tomu, aby sme mali lepšiu kontrolu a viacej ľudí mohli zamestnať, keď bude viacej estekáčok.
Kontrola, no, jednoducho, tu čo aj pán poslanec Dostál povedal, ja neviem zabezpečiť, že tí ľudia, keď dostanú medzi tie papiere nejaký kolok, tak vám zmeria tak brzdy, ako má zmerať. Ale ten stroj, na ktorom zmeria tie brzdy, vykáže vám, to sa nedá falšovať. Vykáže vám, že sú brzdy zlé, idete na tie bubny, má o tom zápis, záznam, ktoré vy, keď vyjdete z estekáčky a nabúrate a podplatíte niekoho, tak sa vrátite a pozrite sa na to, prešiel som STK a nechytajú mi brzdy? Tak niekto je za to zodpovedný. A to sa dá krásne, lebo vy dostávate protokol z kontroly a nie je to také jednoduché falšovať, lebo to robia stroje.
Samozrejme, o čo tu ide? Ide o to, že tí, ktorí majú estekáčka, a poviem vám na rovinu, jak to bolo, idú tak, že niekto získa v tom kraji alebo v okrese môžu byť dve estekáčka podľa teraz platných noriem, nebudem ich rozoberať, sú zložité. Sú rôzne druhy estekáčok, na osobné autá, na autobusy a tak ďalej, spojené. Niekto dva roky drží licenciu a neotvorí estekáčku preto, lebo ho ten, ktorý má, mu dáva peniaze, že neotvor, lebo potom nepôjde tak trh. No toto chceme? Nemôže byť v meste dve mäsiarstva, nemôžu byť? Pretože len jeden mäsiar môže predávať mäso, no kde sme? Môžu byť, ale prečo nemôžu byť dve alebo štyri estekáčka?
Pán poslanec, vy si zvážite, či zainvestujete 800-tisíc eur, alebo nezainvestujete. Či sa vám to oplatí, alebo neoplatí. A toto je trh. Toto ukáže, však pán Heger hovoril o trhu a potom hneď povedal, bezpečnosť. No bezpečnosť a trh, to sú dve rôzne veci. Jedna vec je trh, trh ukáže, a bezpečnosť vykonania kontroly sú faktá, ktoré sa dajú vyčítať z protokolov, či to auto prešlo, alebo neprešlo, všetko je v protokole. Tí, ktorí chodíte na estekáčky, však dostávate protokoly, nikto to nepozerá, pretože prešiel som estekáčkou, je to v poriadku, ale na protokole máte zaprotokolované, čo všetko sa spravilo.
No už ani neviem ďalšie otázky, čo tu boli. O tom sme sa hlavne bavili, o týchto veciach jednoducho. Ja vám teraz nemôžem sľúbiť to, že čomu to bude nápomocné.
A viem vám povedať jednu vec. Ja som bol minulý týždeň v Prahe u, s ministrom Ťokom. Viete, prečo tam neprešli estekáčka? On mi to povedal. On je za to a fandí nám, aby tu sme otvorili trh, lebo tam to zahatali poslanci, ktorí boli nejakým spôsobom zainteresovaní v estekáčkach. Toto mi on povedal. Tak potom o čom sa bavíme?
Skúste vy, ktorí nemáte estekáčka, ja neviem, na ktorých menách máte alebo nemáte, jak je to porozdeľované, skúste požiadať otvoriť estekáčka. Nechcem vám do svedomia. No nemáte šancu získať estekáčko! Nemáte šancu získať, lebo trh je obsadený. (Reakcia z pléna.) A prečo? 140-tisíc áut na Slovensku behá bez estekáčok. To vieme, to je veľmi presný údaj. 130-tisíc nemá emisnú kontrolu. Niektorým ľuďom sa oplatí lepšie zaplatiť pokutu a neísť na to STK. Nemusí do auta investovať nič. A koho ohrozuje? Ohrozuje sám seba a ohrozuje ľudí, ktorí na tej cestnej premávke sa zúčastňujú. Ide len o to, aby sme vytvorili podmienky tým – a nehovorme, že nečestne –, ktorí chcú čestne podnikať v tomto fachu, nech majú túto možnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

11.10.2017 o 18:19 hod.

PaedDr.

Árpád Érsek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:24

Árpád Érsek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, poslanci, na rokovanie pléna Národnej rady predkladám návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Aktmi Svetovej poštovej únie – Deviatym dodatkovým protokolom Ústavy Svetovej poštovej únie, Prvým dodatkovým protokolu Generálneho poriadku Svetovej poštovej únie, Svetovým poštovým dohovorom a Dohodou o poštových platobných službách, prijatých na 26. svetovom poštovom kongrese v Istanbule 19. 9. až 7. 10. 2016, s ktorými vláda Slovenskej republiky vyslovila súhlas uznesením č. 421 zo dňa 13. septembra 2017.
Predložené Akty Svetovej poštovej únie upravujú najmä spoločné pravidlá zabezpečenia poskytovania poštových služieb medzinárodného styku. Ide o mnohostranné zmluvy prezidentskej povahy v zmysle čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktoré majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky a upravujú práva a povinnosti fyzických osôb, právnických osôb pri poskytovaní poštových služieb v medzinárodnom styku, ako aj podmienky členstva v Svetovej poštovej únii a povinnosti členských krajín a ich určených poštových podnikov.
Žiadam o podporu. Ďakujem, to je všetko.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.10.2017 o 18:24 hod.

PaedDr.

Árpád Érsek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:27

Peter Pamula
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, pán minister, podávam spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Aktmi Svetovej poštovej únie – Deviatym dodatkovým protokolom Ústavy Svetovej poštovej únie, Prvým dodatkovým protokolom Generálneho poriadku Svetovej poštovej únie, Svetovým poštovým dohovorom a Dohodou o poštových platobných službách, prijatých na 26. svetovom poštovom kongrese v Istanbule 19. 9. až 7. 10. 2016 (tlač 695).
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 723 z 25. septembra 2017 pridelil návrh na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor určil Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky o návrhu rokoval 3. októbra 2017 a prijal uznesenie č. 271. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti o návrhu rokoval 3. októbra 2017 a prijal uznesenie č. 159. Obidva výbory odporučili Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s uvedenými Aktmi Svetovej poštovej únie a rozhodnúť, že ide o medzinárodné zmluvy podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktoré majú prednosť pred zákonmi.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s Aktmi Svetovej poštovej únie – Deviatym dodatkovým protokolom Ústavy Svetovej poštovej únie, Prvým dodatkovým protokolom Generálneho poriadku Svetovej poštovej únie, Svetovým poštovým dohovorom a Dohodou o poštových platobných službách, prijatých na 26. svetovom poštovom kongrese v Istanbule 19. 9. až 7. 10. 2016, a rozhodnúť, že ide o medzinárodné zmluvy podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktoré majú prednosť pred zákonmi.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s uvedenými Aktmi Svetovej poštovej únie (tlač 695a) vrátane návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky bola schválená uznesením gestorského výboru č. 175 z 10. októbra 2017. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som informoval o výsledku rokovania výborov, odôvodnil návrh a stanovisko gestorského výboru uvedené v spoločnej správe a predniesol návrh uznesenia Národnej rade Slovenskej republiky.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

11.10.2017 o 18:27 hod.

Bc.

Peter Pamula

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:31

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dobrý večer vám prajem. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 319/2013 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy pre sprístupňovanie biocídnych výrobkov na trh a ich používanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tzv. biocídny zákon, predkladám s cieľom maximalizovať využitie finančných prostriedkov z úhrad prijatých podľa § 14 ods. 1 písm. a) biocídneho zákona v súlade so zásadami stanovenými v čl. 80 ods. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 528/2012 o sprístupňovaní biocídnych výrobkov na trhu a ich používaní.
Návrhom zákona sa precizuje právna úprava výberu ročných platieb za sprístupňovanie biocídnych výrobkov na trhu v Slovenskej republike a upravuje možnosť platenia ročných platieb v dodatočnej lehote, avšak s podmienkou dvojnásobnej sadzby ročnej platby.
Vládny návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, ostatnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná. Predložený materiál má pozitívny aj negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, nemá žiadne sociálne vplyvy, vplyv na životné prostredie ani na informatizáciu spoločnosti a na služby verejnej správy pre občana.
Vážený pán predsedajúci, skončil som. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

11.10.2017 o 18:31 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:33

Róbert Puci
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vážené panie poslankyne, páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 319/2013 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy pre sprístupňovanie biocídnych výrobkov na trh a ich používanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov, skrátene biocídny zákon. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 24. novembra 2017 a v gestorskom výbore do 27. novembra 2017.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

11.10.2017 o 18:33 hod.

Ing.

Róbert Puci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:35

Martina Lubyová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

134.
Až po úspešnom schválení mojich vecí. Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, budem sa snažiť rýchlo, aby sme stihli dnes tento bod prerokovať. Ide o návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 422 o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene ďalších zákonov. Ide o procesné spresnenie niektorých aspektov uznávania týchto kvalifikácií, a to na základe poznatkov aplikácie zákona v praxi. Prapôvodne ide o transpozíciu Európskej smernice.
Konkrétne zmeny sa týkajú nasledovných bodov:
1. Zavádza sa možnosť uloženia kompenzačných opatrení aj pri uznávaní odbornej kvalifikácie. Doposiaľ sa to dalo urobiť len pri uznávaní vzdelania, nie odbornej kvalifikácie.
2. Dopĺňajú sa kompetencie ministerstva školstva o rozhodovaní a odvolaní proti rozhodnutiu okresného úradu v sídle kraja a vysokej školy vo veciach uznávania dokladov o vzdelaní. Doposiaľ nebolo upravené odvolacie konanie v druhom stupni.
3. Spresňujú sa podmienky vykonania doplňujúcej skúšky s ohľadom na aplikačnú prax a ochranu verejného zdravia a bezpečnosti prostredníctvom zabezpečenia striktného celoeurópskeho systému vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. Toto sa týka integrovaného systému celoeurópskeho pre zdravotníctvo.
4. Dopĺňa sa systém výstražného mechanizmu pri zákaze činnosti alebo obmedzení činnosti aj o iné právnické osoby príslušné uložiť disciplinárne opatrenie v disciplinárnom konaní. Čiže ide o zvýšenie stupňa ochrany.
Po ďalšie. Vymedzuje sa výnimka pri skúške na overenie ovládania štátneho jazyka na výkon príslušného regulovaného povolania v prípade českého jazyka. Ide o to, že Česi boli nútení robiť štátnicu zo slovenského jazyka. Čiže sa to zhliada ako zbytočné.
Ďalej upravuje sa počet členov komisie na overenie ovládania štátneho jazyka na výkon príslušného regulovaného povolania na základe poznatkov z aplikačnej praxe. Ide tam o to, že nemusia byť dvaja odborníci pri skúške zo štátneho jazyka, ale z komisie troch stačí, keď je jeden odborník a ostatní sú jazykári, lebo ide o skúšku z jazyka.
A posledná vec. Upravuje sa výška správnych poplatkov za jednotlivé konania v procese uznávania.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem za pozornosť a dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie materiálu.

Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

11.10.2017 o 18:35 hod.

JUDr. Mgr. PhD

Martina Lubyová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:38

Katarína Cséfalvayová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani ministerka, vážené panie poslankyne, páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením zo 7. septembra 2017 č. 786 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie.
Výbory prerokovali návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 257 z 3. októbra 2017, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet v uznesení č. 187 z 3. októbra 2017, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo v uznesení č. 59 zo 4. októbra 2017 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v uznesení č. 115 z 10. októbra 2017 zhodne odporúčajú návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v IV. časti spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o uvedených zmenách a doplnkoch uvedených pod bodmi 1 až 13 spoločne s odporúčaním ich schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť v znení pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.
Predmetná spoločná správa o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport z 10. októbra 2017. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informovala o výsledku rokovania výborov, o stanovisku a návrhu gestorského výboru a predkladala návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončila som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

11.10.2017 o 18:38 hod.

Ing. PhD.

Katarína Cséfalvayová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:41

Martina Lubyová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám návrh na pristúpenie Slovenskej republiky k dohode o zriadení Európskeho laboratória molekulárnej biológie, EMBL. Budem používať túto skratku.
EMBL patrí medzi svetových lídrov vedy a výskumu v oblasti prírodných vied. Slovenská republika sa stala tzv. perspektívnym členom v júni 2014. A keďže perspektívne členstvo je dočasné a má maximálnu dobu trvania tri roky, po uplynutí tohto obdobia ministerstvo školstva požiadalo o trvalé členstvo v EMBL. Týmto členstvom získa Slovenská republika prístup do všetkých laboratórií v rámci EMBL, ako aj hlas v rade.
V novembri 2016 na 52. zasadnutí rady EMBL bola žiadosť Slovenskej republiky o trvalé členstvo prerokovaná a jednohlasne schválená. Dňa 8. decembra bolo toto rozhodnutie zaslané ministerstvu školstva listom generálneho riaditeľa so žiadosťou o ratifikáciu Dohody o zriadení Európskeho laboratória molekulárnej biológie ako záverečného prístupového aktu.
Medzi hlavné dôvody pristúpiť k dohode patrí možnosť využívať unikátnu infraštruktúru jednotlivých centier, ktorá u nás nemá analógiu. Okrem toho riadne členstvo umožní priamy prístup na zariadenia, ako aj doktorandské štúdium niektorých z 85 skupín pôsobiacich v týchto centrách. Absolventi takéhoto štúdia majú jedinečnú pozíciu pre svoj ďalší vedecký rast v medzinárodnej oblasti a kvalitnú vedeckú výchovu.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, ďakujem za pozornosť a dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého materiálu.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

11.10.2017 o 18:41 hod.

JUDr. Mgr. PhD

Martina Lubyová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 18:43

Pavol Goga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán podpredseda, pani ministerka, dámy a páni, dovoľte mi predniesť správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o zriadení Európskeho laboratória molekulárnej biológie.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 718 zo 7. septembra 2017 pridelil návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o zriadení Európskeho laboratória molekulárnej biológie (tlač 635) na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, ktorý je zároveň aj gestorským výborom, a súčasne určil lehotu na jeho prerokovanie vo výbore do 9. októbra 2017.
Výbor prerokoval predmetný návrh v stanovenej lehote. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport prerokoval uvedený návrh s uznesením č. 113 z 3. októbra 2017. Odporúčal Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s Dohodou o zriadení Európskeho laboratória molekulárnej biológie. Gestorský výbor na základe stanoviska výboru odporúča Národnej rade Slovenskej republiky, aby podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vyslovila súhlas s Dohodou o zriadení Európskeho laboratória molekulárnej biológie.
Predmetná správa výboru bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor z 10. októbra 2017 č. 116. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania gestorského výboru a predložil návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky je prílohou tejto správy.
Ďakujem, pán podpredseda, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie

11.10.2017 o 18:43 hod.

PaedDr.

Pavol Goga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video