26. schôdza

30.1.2018 - 15.2.2018
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

7.2.2018 o 16:14 hod.

PhDr.

Soňa Gaborčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:01

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Beblavý, nemôžem, musím vám to povedať. Vám sa o tých extrémistoch sníva, dokonca aj za bdelého stavu, ako aj teraz o štvrtej, svoje sny dokážete dokonca pretaviť aj do rozpravy o zamestnávaní ľudí. A na začiatku ste spomínal štandardné a bežné strany, a tu je problém. Vy ste len dve strany jednej mince, jedna strana modrá a druhá červená. Týka sa to aj tohto zákona. Tuším ste bol štátny tajomník na ministerstve práce, keď sa nemýlim, povedzte mi, čo ste tam urobil pre ľudí, keď ste tam bol? A spomeňte si na vládu Ivety Radičovej, či dačo urobila. Čiže z vašej strany, keď kritizujete súčasnú vládu, tak to je nonsens.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:01 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:02

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Beblavý, ja, naopak, s vami musím súhlasiť, pretože to, čo ste hovorili o tom, že v ťažkých časoch sa extrémisti dostávajú do popredia, je skutočne pravda. Veď sa pozrite, koľko tu máme poslancov SaS, to jednoducho hovorí za všetko.
No a čo sa týka vás ako osoby, tak ste kritizovali neschopnosť vlády riešiť problémy nezamestnanosti na východnom Slovensku, ale aj v iných oblastiach aj na juhu, ako ste hovorili, ale ako bolo spomínané, práve vy ste boli štátnym tajomníkom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny za Dzurindovej vlády od roku 2002 a ja nemám taký pocit, že by si tu všetci šepkali o veľkolepých úspechoch pána tajomníka Beblavého a o hrdinskom boji s nezamestnanosťou a podobnými vecami. Čo je, samozrejme, úplne legitímne kritizovať túto vládu, ale viete, keď to kritizujete vy, tak len dehonestujete túto tému ako takú.
No a čo sa týka tých Srbov, Rumunov a tak ďalej, ja vás môžem uistiť, že v Ľudovej strane Naše Slovensko na rozdiel možno od iných strán, ako bolo spomínané SaS, nemáme voči Srbom, Rumunom vôbec nič. Naším problémom, o ktorom stále hovoríme, je ten, že nemôžme na Slovensko dovážať cudzincov, keď sú tu obrovské množstvá, za prvé, dlhodobo nezamestnaných ľudí, ako vy hovoríte, v sociálne vylúčených komunitách, čo je niečo, čo neexistuje, to ste si jednoducho vymysleli z ničoho, ale v cigánskych osadách a zároveň máme obrovské množstvá ľudí, mladých ľudí predovšetkým, ktorí pracujú v zahraničí a my do našej vlastnej vlasti budeme dovážať cudzincov a je úplne jedno, či sú to Srbi, Afganci, alebo ja neviem kto. Jednoducho ide o to, keď budeme mať zamestnanosť 100-percentnú a nebude 400- alebo 300-tisíc našich ľudí pracovať v zahraničí, potom budiš, potom iné riešenia asi nebudú, ale dnes, dnes je to jednoducho choré!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:02 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:03

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Beblavý, ja musím absolútne – teraz výnimočne – s vami súhlasiť a ja som skutočne šťastný, že už aj liberáli, a to celé Slovensko vie, že vy ste teda ako vlajková loď liberalizmu politického na Slovensku, že už aj liberáli sa hlásia k našim názorom, k našej politike. Ja som veľmi rád, že teda postupne zisťujete, že ten náš hodnotový a politický postoj začína sa ukazovať ako jediný správny a jednoducho taký, že okolnosti dotlačia všetkých, aby pochopili, že to tak naozaj je. Keď už taký liberál ako vy povie, že vláda pripravuje zamestnávanie mimo Európskej únie, teda cudzincov mimo Európskej únie na Slovensku za štátne dotácie, tak to už naozaj musím povedať, že sa niečo začína diať. A ja úplne úprimne vám chcem poďakovať teda za to vaše vystúpenie, lebo to bolo veľmi pekné zhrnutie toho, čo tu vláda chystá pod rúškou nejakej pomoci v nezamestnanosti.
A aj pre tých kolegov zo SMER-u, ktorí si stále nepripúšťajú ten podiel zodpovednosti ako členovia vládnej strany, musím zopakovať to, čo povedal pred chvíľkou aj kolega Mazurek, robte tie návrhy, robte ich aj so štátnymi dotáciami, ale kým tu bude jeden jediný nezamestnaný občan Slovenskej republiky, nie je a priori prijateľné zamestnávať akýchkoľvek cudzincov, či v Únii, či mimo Únie, akýchkoľvek cudzincov. A vy ako vládna strana by ste mali chápať, že zamestnanie slovenských občanov je na prvom mieste bez ohľadu na to, či sa to bude v Únii páčiť alebo nie, ale ak chcete dávať dotácie z daní všetkých ľudí a dotácie na to, aby boli použité na zamestnávanie cudzincov, tak je to naozaj zhnité. A ja si myslím, že bez ohľadu na to, aký máme názor na kolegu Beblavého, teraz to povedal veľmi pekne.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:03 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:05

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, možnože to bolo pekné vystúpenie pána kolegu Beblavého, len trošku mimo reality. Takže ja skúsim povedať, keď ste hovorili o tom ako pchá vládna koalícia hlavu do piesku ako pštros a že nie je vidieť ani chvost, tak, pán kolega Beblavý, ak hovoríme o tom, akým spôsobom uľahčujeme zamestnávanie príslušníkov tretích krajín, tak si prečítajte a uvidíte, že v okresoch, kde je nižšia miera nezamestnanosti ako 5 %, bude pri udeľovaní jednotných povolení štátnym príslušníkom tretích krajín platiť zjednodušený proces, napr. nebude na tento účel potrebné nahlasovať voľné pracovné miesta, administratívny proces. Pri iných okresoch znižujeme počet dní z 30 na 20. Toto je podstata toho administratívneho uľahčenia.
Ale ak by ste čítali ďalej, tak sa s istotou dočítate, že cieľom tohto návrhu zákona, to je to antidampingové opatrenie, je predchádzať aj nelegálnemu zamestnávaniu príslušníkov tretích krajín a zabrániť podvodným praktikám zahraničných agentúr napríklad tým, že budú predkladať doklad o zabezpečení primeraného ubytovania vrátane všetkých následných vecí a že budeme požadovať sociálne poistenie štátneho príslušníka tretej krajiny v členskom štáte, z ktorého bol vyslaný. To znamená, že to nebude nábor nejakých pracovníkov, ktorí v materskej krajine nie sú poistení, cez tretie krajiny, o ktorom tu už bolo veľa hovorené, budú dovážaní na Slovensko a budú takýmto spôsobom podvodne zamestnávaní. Toto je podstata tohto návrhu.
A vo vašom prípade si nemyslím, že ide o neznalosť, vo vašom prípade si myslím, že ide o účelové tvrdenie. A vlajkovou loďou nie je príspevok na presťahovanie, ale príspevok na dochádzanie za prácou, ktorý sa týka 24-tisíc ľudí a zvyšujeme ho na 200 eur mesa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:05 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:07

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán kolega, teraz aj pán kolega Petrák to spomenul, trochu ste rozobrali ten príspevok za dochádzanie za prácou, ak to môžem takto nazvať, len ja by som chcel povedať, že na ten príspevok ľudia zvysoka kašlú. Povedzte obyvateľovi Sniny, že kde má ísť, kde má dochádzať za prácou, do Medzilaboriec alebo do Vranova alebo kde? Na to vám zvysoka kašlú, na ten príspevok, pretože ľudia chcú pracovať doma, chcú byť doma s rodinami, majú tam postavené domy, majú tam príbuzných, majú tam priateľov, oni nechcú odchádzať preč, oni chcú byť doma.
Vláda konečne by mala riešiť, ako tých ľudí doma udržať, a nie, ako ich nútiť odísť, lebo súčasná vláda núti ľudí odchádzať do zahraničia. A poviem jednoduchý príklad, skúste v Snine na úrade práce odmietnuť prácu v Jaguari, vyradia vás z evidencie. Vyradia vás z evidencie, pretože odmietate sa presťahovať 400 km mimo svojho domova, vás vyradia z evidencie. Máme niekoľko takýchto prípadov, už myslím, že sme ich aj v minulosti prezentovali. Jednoducho tie príspevky na mobilitu, to je absolútny nezmysel. A tak ako ste správne, pán Beblavý, pomenovali, tento príspevok má nejakú, by som povedal, že nulovú alebo absolútne zanedbateľný vplyv na to zamestnávanie, resp. na mobilitu.
Čiže ten príspevok naozaj predkladatelia by mali zvážiť, lebo je to absolútny nezmysel a v praxi, veľmi dobre viete, nebude znamenať nič, len marketingovo to dobre znie, že dáme vám pár tisíc euro, ak budete niekde dochádzať za prácou. No skúste obyvateľovi Sniny povedať, že má ísť niekde preč a kam.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:07 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:09

Erik Tomáš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Beblavý, ale aj ostatní kolegovia, ja som v princípe rád, že tu dnes diskutujeme. Nediskutujeme o vysokej nezamestnanosti na Slovensku, ale skôr o tom, ako obsadiť tie tisíce voľných pracovných miest, ktoré existujú. To je taký podľa mňa pre všetkých pozitívny posun.
Som rád, pán Beblavý, že aspoň vy ste uviedli na pravú mieru, ako je to s tým zamestnávaním cudzincov, že sú zamestnávaní predovšetkým na západnom Slovensku v okresoch s nízkou nezamestnanosťou a že naozaj tí cudzinci z tzv. tretích krajín mimo EÚ, lebo nepredpokladám, že by niekto tu vyčítal iným občanom EÚ, že by sa chceli zamestnať na Slovensku, je len 8-tisíc. To len na margo toto populizmu zo strany SME RODINA.
Ale napriek tomu mi nedá povedať niekoľko vecí k tomu, čo ste povedali vy, že vláda za tie roky, mimochodom 10 rokov, nie 12 rokov, pán Beblavý, ale to je len taká drobnosť, pohla s niektorými vecami v oblasti nezamestnanosti. Veď v princípe klesá nezamestnanosť ako taká aj vďaka opatreniam vlády. Klesá aj počet a výrazne klesá počet dlhodobo nezamestnaných. Tak nehovorte, že sme neurobili nič. Nie je to proste pravda. A keď sme už pri tom, tak ja sa tiež musím vás opýtať, vy ste už boli vo vláde, boli ste štátny tajomník na ministerstve práce, čo ste urobili vy. Nič. Ale možno je to tak, ako povedal pán Kotleba, že keď ste v opozícii, vy nemusíte prinášať riešenia, však načo, hej? Vy stačí, že budete kritizovať a nič iné nepoviete. Nechápem potom, ako chcete súťažiť programom v nejakej politickej súťaži, pretože ani od vás som sa v tomto príspevku nedozvedel, ako by ste tie veci, ktoré ste pomenovali, riešili.
A neverím vám ani tú pózu toho netradičného politika, ktorú ste tu teraz dali, to skôr už uverím pánovi Mazurekovi, že Jaguar umiestni v Stropkove a vybaví platy pre ľudí za dvetisíc eur, a to už je čo povedať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:09 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:11

Miroslav Beblavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No muselo to mnohých kolegov naozaj sa niekde dotknúť, čo som povedal, lebo také riešenie mojej osoby zo všetkých uhlov som tu už chvíľu nepočul, no ale to už je cena za poslaneckú prácu. Aby som reagoval.
Klubu ĽSNS chcem teda poďakovať aj za množstvo faktických poznámok, ale zároveň chcem požiadať, aby usporiadali nejakú internú poradu o mojej osobe, lebo keď traja poslanci povedia každý niečo diametrálne odlišné, potom nie je dobré, keď ani taká strana ako ĽSNS nemá jednotný názor ma moju osobu. A potom ja to budem brať vážnejšie, keď mi uznesením poslaneckého klubu pošlete teda stanovisko k môjmu životopisu a k mojej osobe.
K tomu zvyšnému, čo tu bolo povedané, my naozaj máme dnes situáciu, kde sme veľmi nevyrovnaná ekonomika. Na jednej strane, ako bolo povedané, veľké množstvo neobsadených pracovných miest, na druhej strane veľké množstvo ľudí bez práce. My by sme sa nemali tváriť, že na Slovensku nezamestnanosť už nie je, ona je stále jedna z vyšších, len oproti tomu, na čo sme tu boli historicky zvyknutí kvôli tomu, čo sa dialo s naším hospodárstvom, to zrazu vyznieva celkom fajn. Ale môžem vás uistiť, že v každej štandardnej krajine by táto nezamestnanosť bola stále považovaná za veľmi vysokú. Navyše ona je koncentrovaná v niektorých regiónoch, kde je stále pomerne katastrofálna. A plus, ako povedali viacerí kolegovia, veľká časť tej nezamestnanosti, teda zníženia je o práci v zahraničí, čo môžme brať ako akceptovateľnú dočasnú náhradu, ale nie ako trvalé riešenie, ktorým sa môžeme chváliť. Takže z toho titulu my máme veľmi nevyrovnanú ekonomiku, ekonomiku, ktorá naozaj v niektorých miestach už nevie nájsť ľudí. Popritom má ale veľké množstvo práceschopných ľudí v zahraničí a zároveň má v regióne kopec ľudí, ktorých dlhodobo zamestnať nevie alebo nechce.
Ja som poukazoval na to, že dlhodobo zlyhávajú vlády Roberta Fica v riešení týchto problémov a tie problémy sa nezmierňujú, a za tým si stojím. Pán kolega Tomáš, keby ste poriadne počúvali, vedeli by ste, o čom som hovoril. Pretože nie sú podstatné absolútne čísla, ale tie vnútorné diskrepancie. Áno, celková nezamestnanosť nám padla, ale regionálne rozdiely takmer zostali. Kým toto nevyriešime, budeme veľmi frustrovaná a nedobre žijúca krajina.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:11 hod.

doc. Ing. PhD.

Miroslav Beblavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:14

Soňa Gaborčáková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak dnes už bolo dosť povedané, ale chcem sa predsa len vrátiť, aby sme si všetci uvedomili, o čo vlastne s tou mobilitou na Slovensku ide. V podstate mobilita na Slovensku súvisí s tým, že sme koncentrovali priemysel na západ krajiny. V súčasnosti vlastne potrebujeme dostať ľudí či už z východu, alebo zo stredu Slovenska na západ krajiny z dôvodu automobiliek. S tým súvisia aj vlastne nižšie mzdy na východnom Slovensku a juhu stredu Slovenka. Preto nikdy nedokážeme vyrovnať prirodzene mzdy na východe Slovenska tak ako na západe, pretože je tu veľmi silný priemysel a tobôž automobilový, ktorý dokáže vybičovať tie mzdy do iných výšok ako na východe alebo teda juhu stredného Slovenska. Preto chcem dať do pozornosti, aby sme si uvedomili, že minimálna mzda je len jeden z prostriedkov, ako riešiť odchod ľudí z východu Slovenska, pretože to nám nevyrovná mzdy, pretože celý priemysel máme na západe krajiny.
Čo sa týka mobility ako takej, tak v posledných dňoch bol zverejnený prieskum, ktorý hovorí o tom, že nezamestnaní sú čoraz menej ochotní presúvať sa za prácou. To musíme brať ako fakt, s ktorým budeme robiť my politici a na základe toho by sme mali vlastne ponúkať aj legislatívu alebo, aby korešpondovala s tým, čo sa nachádza vonku. Ochota cestovať za prácou sa koncom minulého roka znížila o päť percentuálnych bodov, to jest na 56,7 percenta. Ľudia odchádzajú za prácou, chcú maximálne dochádzať za tou prácou maximálne jednu hodinu denne, a teda chceli by do toho investovať len 50 eur mesačne. Musíme si to uvedomovať ako politici, že toto ľudia maximálne sú ochotní investovať do mobility. Musíme si zvážiť, aké prostriedky my im ponúkame a či je to vyrovnané s tým, čo ľudia žiadajú. V opačnom prípade naozaj nastane to, čo aj nastáva na východnom Slovensku, že radšej odchádzajú do Viedne.
Najvýraznejšie sú ochotní cestovať mladí ľudia do 24 rokov, pretože nie sú zakorenení v rámci regiónu. Všeobecne platí, že čím vyšší vek, tak tým sa ochota cestovať za prácou znižuje. Aj tam vidím problém, že aktívna sociálna politika je postavená pre ľudí zamestnať sa nad 50 rokov len na eurofondoch, to znamená, aj to by sme mali zohľadňovať ako neskôr, keď títo ľudia nechcú nám cestovať za prácou alebo teda nevládzu, alebo nie sú ochotní. Na druhej strane eurofondy budú končiť, to sú zase ďalšie veci, ktoré musíme zohľadňovať v legislatíve do budúcnosti. Ukazuje sa, že ochota odísť za prácou inde je nižšia v prípade žien než mužov a menej sa chcú presúvať teda starší ľudia ako mladší ľudia. Tu sa potvrdzuje to, že východné Slovensko sa nám vyľudňuje, a teda musím potvrdiť aj slová kolegov z východného Slovenska, ktorí naozaj hovoria pravdu, že v podstate ak sa chceme stretávať so svojimi spolužiakmi, tak už ani nemáme s kým.
Ženy sú navyknuté zostávať doma a byť nablízku rodine. Práca na týždňovky bola na Slovensku vždy skôr doménou mužov a na tom sa postupom času veľa nemení. To znamená, ani ženy nám nebudú výrazne odchádzať na západ krajiny, a teda tiež nebude pre nich atraktívny príspevok na mobilitu.
Ak ideme hovoriť konkrétne o prostriedku sťahovania sa za prácou, tak na to, aby človek mohol požiadať o príspevok, musí dokonca predložiť pracovnú zmluvu a zároveň sa kvôli práci presťahovať aspoň 70 kilometrov. Meníme to na 50, ale v podstate akože je ten istý problém, čo sa týka genézy toho, ako ľudia rozmýšľajú, že ani to nebude stačiť na to, aby sme týchto ľudí motivovali. Dokonca nielen presťahovať sa, ale aj zmeniť trvalý pobyt. Samozrejme, to však nie je všetko. Na dotáciu bude mať nárok len človek, ktorý bol predtým evidovaný na úrade práce a to najmenej tri mesiace. Príspevok tak nezíska človek, ktorý už prácu má a len si zmení trvalé bydlisko, to je podstatné. Ak vieme, že taká je skutočnosť a ľudia nám nechcú odísť za prácou, ale máme ľudí, ktorí sú napríklad ochotní zmeniť pracovné miesto a preobsadiť ho iným, do koncepcie mobility na Slovensku nám nezapadajú ľudia, ktorí už pracujú, len ľudia nezamestnaní. To je opäť, ak chceme vlastne robiť s koncepciou mobility, musíme hovoriť aj o tom, či do kategórie ľudí nebudú spadať aj ľudia, ktorí sú ochotní zmeniť prácu a dochádzať, ale už teraz majú nejakú prácu. Do budúcnosti je potrebné zaoberať sa aj touto problematikou.
Ja som podala žiadosť o teda informácie na ústredie práce a pýtala som sa, aký počet ľudí využívalo príspevok na podporu mobility za prácou. A teda odpovedali mi, že v rámci uvedeného príspevku bolo od jeho zavedenia, teda od roku 2006 podporených 1 598 osôb. To znamená, že to všetko, čo deklaroval výskum alebo prieskum teda, tak hovorí o tom, že naši ľudia sú skutočne málo motivovaní k mobilite, a teda malá časť ľudí je ochotná dochádzať za prácou a toto nie je ten nosný prostriedok, ktorý nám vyrieši problém voľných pracovných miest na Slovensku.
Taktiež som sa pýtala, či sleduje ústredie práce príspevok na podporu mobility a či mal zároveň vplyv na zmenu trvalého pobytu uchádzača o zamestnanie. Odpoveďou bolo, príspevok na podporu mobility za prácou sa poskytuje v prípade zmeny prechodného aj trvalého pohybu. Uvedenú skutočnosť ústredie práce nesleduje a nevyhodnocuje. Je v dispozícii žiadateľa zvoliť si zmenu prechodného alebo trvalého pobytu pred podaním žiadosti o poskytnutie príspevku. To je ďalšia vec, kedy nesledujeme vzájomnú logistiku vecí, či sa nám darí riešiť to, čo v našej krajine vyriešiť chceme. Ak by sme sledovali jednotlivé indikátory, ktoré súvisia jedna s druhým, tak by sme pochopili, že opäť siahame po nástrojoch, ktoré nemajú veľkú efektivitu.
Zmeny majú stáť približne 2,86 mil. eur v budúcom roku a financované budú z Operačného programu Ľudské zdroje. Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu má dosiahnuť 428 893 eur. Opätovne sa mi vidí, že ako keby sme chceli len vyčerpať peniaze z eurofondov, ale nesledujeme konkrétny účel toho, či to našej krajine naozaj pomôže, alebo pomôže v tom, čo chceme, aby pomohlo našej krajine.
A ešte chcem upozorniť na také tri dôležité veci, a to je, práve súvisí s cudzincami a s ich výkonom práce na území Slovenskej republiky. Opäť som na základe žiadosti o informácie sa dopytovala, koľko týchto ľudí vlastne skutočne pracuje, lebo narábame s rôznymi číslami. A teda k 31. decembru to bolo 49 478 osôb. To znamená, ide o takmer identický počet osôb, ktorých máme dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky a sú v evidencii úradov práce, čiže ide takmer o identický počet. Taktiež chcem upozorniť na jednu skutočnosť, že prijímame v rámci sociálneho piliera a sociálnych práv na medzinárodnej úrovni rôzne smernice a dohovory, ktoré budú mať vplyv aj na to, ak prijmeme takéhoto človeka, tak môže sa prihlásiť do doplnkového dôchodkového poistenia, a teda môže poberať aj štátne sociálne dávky, ako to je teda s našimi občanmi v Rakúsku a kde teraz vlastne veľká diskusia je o tom, či teda nebudú pozastavené práve prídavky pre deti, ktorých rodičia pracujú v Rakúsku. Je to jedna vec, kde dnes z tých 49 478 päťstotridsaťštyri tých cudzincov už poberá konkrétne prídavok na dieťa. Do budúcnosti musíme rátať aj s tým, aj s doplnkovým dôchodkovým poistením, ktorý štát naozaj stojí dosť peňazí, aby teda udržal dôchodkový systém.
Po b, nájomné bývanie sa predražuje na západe krajiny z toho titulu a tiež slovenskí podnikatelia nedokážu preplatiť automobilky, a tak chýba pracovná sila našim slovenským podnikateľom a nemôžu si brať ďalšie zákazky, hoci by teda záujem o tieto zákazky bol. Z toho dôvodu, že som si aj zisťovala, že či teda vidíme súvislosti v tom, čo prijímame, chcem upozorniť na to, že skutočne musíme si vždy dopredu rozmyslieť, aké kroky, aké nástroje použijeme k tomu, aby sme vyriešili to, čo naozaj naša krajina potrebuje vyriešiť. A momentálne si myslím, že nič tým nepoškodíme, ale výrazne si nepomôžeme.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

7.2.2018 o 16:14 hod.

PhDr.

Soňa Gaborčáková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:26

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Gaborčáková, ono je vidno teraz ten priepastný rozdiel, keď vystupujete vy ako poslankyňa zo Starej Ľubovne a keď nás chcú poúčať poslanci, ktorí žijú ako pán predkladateľ Petrák v Hurbanovej Vsi, ktorá je 40 km od Bratislavy a ani po dvoch otázkach mi neodpovedal, ako často na ten východ chodí a aké reálne má skúsenosti, takže očividne sa tejto otázke vyhýba.
Vy ste napríklad teraz popreli jeho slová o tom, že východ sa nevyľudňuje alebo nebude vyľudňovať, pretože na rozdiel od neho a ako to vidím aj ja, máte reálne skúsenosti a vidíte, že ten východ sa naozaj vyľudňuje a že naozaj tam prebieha niečo, čo je veľmi nebezpečné, pretože tam už neostáva v podstate nikto, len dôchodcovia a asociáli v osadách. A keď to takto chceme dobačovať, tak ja neviem, čo bude so Slovenskom o 20, 30 rokov vládnutia takejto sociálnej vlády.
Áno, môžu sa nám vysmievať, viete, demagógovia ako pán Tomáš a hovoriť, že no tak si zariaďte, aby sa dostal Jaguar do Stropkova s dvetisíceurovými platmi. No v poriadku, keď ten Jaguar do toho Prešova, Stropkova nechce ísť, tak ste si tých pol miliardy eur, ktoré očividne majú, tie, ktoré očividne táto vláda má, mali odložiť a investovať ich do slovenských podnikateľov, do slovenských podnikov na východe Slovenska. A nieže zoberú peniaze slušných pracujúcich ľudí, ktorí doslova drú za 400, 500 eur, a za ich peniaze postavia fabriku niekde, kde nezamestnanosť takmer nie je a následne títo ľudia platia nielen zisky veľkých nadnárodných firiem, ale ešte aj zamestnanie cudzincov na svojom vlastnom území. Viete, takto sa ani kolónia nespráva ako to, čo robí s nami vláda SMER-u.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:26 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:27

Natália Grausová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pani poslankyňa Gaborčáková, ja by som chcela iba trochu doplniť ani tak nie reagovať na vašu rozpravu, ale doplniť to a povedať, že považujem od vládnej koalície za vrchol drzosti a arogancie a za jedno nehanebné klamstvo a nehanebnú lož hovoriť o znižovaní nezamestnanosti, pretože to znižovanie nezamestnanosti na Slovensku sa deje len preto, že máme reálne okolo 300-tisíc ľudí, a to tých najschopnejších, že ich máme v zahraničí. Tak, prosím vás, prestaňte už takto hnusne, nehanebne klamať.
Vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2018 o 16:27 hod.

MUDr.

Natália Grausová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video