27. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 13:04 hod.
Mgr. PhD.
Karol Farkašovský
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Prejav ministra obrany hodnotím ako vecný, faktický a vysoko fundovaný. Myslím, že dal odpoveď mnohým, ktorí mali a šírili pochybnosti súvisiace s procesom modernizácie slovenských ozbrojených síl. Je veľa vecí, na ktoré sa dá reagovať, a predpokladám, že ešte budú reagovať kolegovia, ale ja by som rád zdôraznil dve veci, a tou je koncepčnosť a medzinárodný rozmer. Dlhodobý plán rozvoja obrany a Ozbrojených síl Slovenskej republiky do roku 2030 je totiž prvý koncepčný materiál svojho druhu a je to plán ďalekosiahlych investícií do ozbrojených síl. Nejde však iba o čísla a o prvotnú, hoc aj nevyhnutnú, potrebu obnoviť techniku, výzbroj alebo vojenský materiál, musíme trošku vidieť aj ďalekonosnejšiu perspektívu. Je veľmi dôležité z hľadiska dobrého mena Slovenska vyslať signál aj do sveta našim partnerom v NATO, že to s obranyschopnosťou myslíme vážne a že držíme svoj záväzok 2 % hrubého domáceho produktu do obrany. Aj spoluprácou s Fínskom dokazujeme, že máme solídny potenciál, že sme otvorení a schopní kooperovať a že si Slovensko buduje povesť spoľahlivého partnera. Skúsme si teda pre objektivitu aj dnes nastaviť optiku tak, aby sme dokázali vidieť aj širšie súvislosti. Ďakujem pekne.
Rozpracované
Vystúpenia
10:55
Vystúpenie v rozprave 10:55
Peter GajdošČiže aj pre nás politikov, myslím si, že by malo byť takým mementom, že skutočne treba rešpektovať operačné požiadavky ozbrojených síl, generálov. Ja ich rešpektujem, rešpektujem, sú to moji generáli. Ale zároveň chcem zvýrazniť, že sa nezbavujem zodpovednosti za riadenie a zodpovednosť za rezort ministerstva obrany. To je určitá odpoveď aj na pánov poslancov, ktorí narážali na niektorú záležitosť z väzenia a podobne.
A nerád by som skĺzol do roly nejakej taktickej úrovne, pretože s pánom poslancom Krajniakom by sme o tejto veci mohli dlho debatovať, ale Archimedov zákon platí aj v armáde, teda musím povedať, pretože o desať ton ťažší boxer určite plávať nebude. Naše operačné požiadavky sú jasné a ja za to geopolitické rozmiestnenie Slovenskej republiky skutočne nemôžem. A pokiaľ chceme v boji, v operácii prekonávať vodné prekážky, tak by sme potom museli budovať ozbrojené sily s ďalšími ženijnými prápormi, a na to nám peniaze určite tento štát nedá. Ale nechcem skĺznuť do takých detailov a zároveň aj riešenia personálnych vecí, lebo ja si ctím zákon 281. A pán Šebo si dal žiadosť do civilu, no poviete, mám mu teda zakázať, aby odišiel? Nerozumiem tomu.
No a na záver by som, čo sa týka tohto úvodu, iba povedal, že skutočne, prepáčte, myslím si, a pretože sme mali aj prednášku vojenské spravodajstvo na výbore pre kontrolu vojenského spravodajstva ohľadom hybridných vojen, toto je taká orná pôda dnes pre spravodajské služby cudzích mocností. Ale poďme teda k veci.
Skutočne predstupujem pred vás, aby som vyjadril sa k návrhu skupiny poslancov Národnej rady na prijatie uznesenia Národnej rady k dlhodobému plánu a aktuálnemu stavu modernizácie ozbrojených síl. Mojím cieľom je skutočne uviesť na pravú mieru viaceré nepravdivé, respektíve neobjektívne, neúplné a až niekedy zavádzajúce tvrdenia a hodnotenia, ktoré skutočne obsahuje.
Chcem vás všetkých ubezpečiť, že si vážim váš záujem o obranu štátu. A rovnako tak si vážim aj spätnú väzbu, aj kritické slová na moju prácu, respektíve na prácu rezortu, ktorý riadim, pokiaľ je táto kritika úprimná, stavaná na objektívnych argumentoch a obsahuje realistické odporúčania do budúcnosti ako zlepšiť, skvalitniť alebo zefektívniť našu prácu v prospech obrany Slovenskej republiky a v prospech našich ozbrojených síl, čo verím teda, že je naším spoločným aj záujmom.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi na úvod môjho vystúpenia objasniť situáciu a stav, ktorý bol v rezorte obrany pri mojom prevzatí funkcie ministra obrany v marci 2016. Túto situáciu zásadne ovplyvnili vonkajšie, ale aj vnútorné faktory. Z hľadiska vonkajších to bola najmä zásadná zmena bezpečnostného prostredia, na ktorú, ako som už uviedol, čiastočne reagovala aj predchádzajúca vláda Slovenskej republiky v roku 2014 schválením viacerých súvisiacich dokumentov na zníženie týchto bezpečnostných rizík. Bezpečnostné prostredie sa vyznačovalo naďalej rastúcou dynamikou vývoja a zložitosťou, okrem nestabilnej situácie na východ od našich hraníc, kde sa situácia mohla vystupňovať až do väčšieho konfliktu s podstatným dopadom na bezpečnosť Slovenskej republiky a jej spojencov a partnerov, sa stupňovala nestabilita aj južne od európskeho kontinentu, čo negatívne ovplyvňovalo situáciu v európskych štátoch z hľadiska hlavne hrozieb ako terorizmus a taktiež migrácia. Samozrejme, že táto situácia zvyšovala nároky na zachovanie bezpečnosti občanov a zaručovanie obrany štátu.
Z hľadiska vnútorných faktorov ovplyvňoval situáciu v rezorte obrany predovšetkým reálny stav v oblasti zabezpečenia obrany štátu, najmä hlboké zdrojové deficity v ozbrojených silách, ktoré sa dlhodobo vytvárali a neriešili a ktorých odstraňovanie si vyžaduje skutočne dlhodobé úsilie. Viaceré kľúčové oblasti pritom už mali charakter krízového stavu. Napriek tomu kritickému stavu v rezorte obrany boli obranné výdavky naďalej veľmi nízke, iba približne, na úrovni približne cca 1,1 percenta HDP a v reálnych číslach naďalej hlboko pod úrovňou rozpočtu v období pred ekonomickou krízou v roku 2008.
Celkovo môžem konštatovať, že pri mojom nástupe do funkcie úroveň zabezpečenia obrany bola negatívne ovplyvnená najmä nižšou úrovňou rozpracovanej oblasti riadenia obrany štátu s dôrazom na riadenie obrany pri najzávažnejších krízových situáciách, vojna a vojnový stav, výraznou dlhodobou nerovnováhou medzi úlohami a zdrojmi na ich plnenie, neefektívnosťou systému obranného plánovania a absenciou prepojenia strategických cieľov programových priorít rozpočtu a obstarávania, nižšou úrovňou pripravenosti ozbrojených síl najmä ako dôsledok nedoplnenosti jednotiek personálom, obmedzenia výcviku z hľadiska zdrojov a stavu učební výcvikovej základe, na ktoré taktiež neboli peňazí. Zastaranosti väčšiny hlavných druhov výzbroje a techniky, ktorá je skutočne po životnosti, ktoré majú nízku prevádzkyschopnosť a bojové parametre nezodpovedajúce požiadavkám moderného bojiska a interoperability so spojeneckými silami. Ďalej bola úroveň zabezpečenia obrany limitovaná najmä zaostávaním rozvoja spôsobilosti ozbrojených síl, nenaplnením kvalitatívnych a kvantitatívnych požiadaviek s cieľom spôsobilosti stanovených NATO pre Slovenskú republiku, deficitom zásob ozbrojených síl, predovšetkým munície, náhradných dielcov a v neposlednom rade zlým technickým stavom a zastaranosťou infraštruktúry štátu v správe ministerstva obrany.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, nechcem vás zaťažovať ďalšími podrobnosťami, ktoré si môžete prečítať nielen v Bielej knihe o obrane Slovenskej republiky schválenej našou vládou v septembri v roku 2016, ale aj v následných vecne súvisiacich dokumentoch verejného charakteru. Chcem však zvýrazniť, ako som už uviedol, že je tu z hľadiska hodnotenia stavu zabezpečenia obrany štátu viditeľná obsahová paralela s podobnými dokumentami z rokov 2011 až roku 2016. Potvrdzuje sa v nich aj kontinuita pretrvávania existujúcich problémov a nedostatkov v oblasti obrany štátu, najmä v oblasti rozvoja ozbrojených síl. Potvrdzuje sa však zároveň aj to, že o týchto problémoch v rezorte obrany a najmä v ozbrojených silách vedeli všetky vlády od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Len chýbali relevantné rozhodnutia a riešenia tohto stavu, vrátane zdrojov. Potvrdzuje sa, že za súčasný stav v oblasti obrany štátu nesú zodpovednosť aj predchádzajúce vlády, ktoré nevnímali túto oblasť ako jednu z hlavných priorít svojej politiky a spoliehali sa, že všetko vyrieši naše členstvo asi v NATO.
Zložitosť situácie pri nástupe umocňovala aj skutočnosť, že sme sa nemohli oprieť o aktuálne zásadné strategické, koncepčné a plánovacie dokumenty pre dlhodobý rozvoj obrany štátu, vrátane ozbrojených síl. Znie to až skutočne neskutočne, že Slovenská republika v tak zložitých vonkajších, ako aj vnútorných podmienkach nemala zodpovedajúce aktuálne strategické dokumenty. Platná bezpečnostná stratégia a obranná stratégia z roku 2005 zjavne už nevyhovovali zmenenému bezpečnostnému prostrediu, ktoré už som spomínal, ani stavu zabezpečovania obrany štátu. Chýbala samostatná vojenská stratégia a rovnako aktuálny dlhodobý rámec výstavby a rozvoja ozbrojených síl. Ostatné koncepčné dokumenty systému obrany a zabezpečenia bezpečnostného systému štátu sú ešte staršieho dáta, keďže boli schválené vládou Slovenskej republiky v roku 2002.
Vzhľadom na množstvo problémov a kritických oblastí sme museli bezprostredne riešiť základnú otázku, čo robiť, aby sa situácia nezhoršovala a obranyschopnosť Slovenskej republiky neklesla na úroveň, ktorá by bola neakceptovateľná nielen našimi spojencami v NATO, aby sme zostali dôveryhodným partnerom a zároveň, a to chcem zdôrazniť, bola by proti záujmom Slovenskej republiky a jej občanom.
Tieto zásadné skutočnosti nás viedli k formulovaniu cieľov, úloh a priorít vlády Slovenskej republiky v jej programovom vyhlásení na roky 2016 – 2020 v časti ozbrojené sily. Musím aj s odstupom dvoch rokov potvrdiť, že programové vyhlásenie jasne definovalo, čo je potrebné v tejto oblasti urobiť, aby sa okrem operatívneho riešenia aktuálnych krízových stavov vytvorili predpoklady aj pre koncepčný, systémový, dlhodobo stabilný a zdrojovo zabezpečený rozvoj v oblasti obrany Slovenskej republiky vrátane jej ozbrojených síl. Môžem vás ubezpečiť, že tieto úlohy programového vyhlásenia vlády aj zodpovedne plníme.
Vážení páni poslanci, pani poslankyne, dovoľte mi zvýrazniť, že v zmysle zákona práve ministerstvo obrany zodpovedá za riadenie a kontrolu obrany Slovenskej republiky, ako aj výstavbu, riadenie a kontrolu ozbrojených síl v Slovenskej republike. A preto sme spracovali dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl s výhľadom do roku 2030, vychádza z kaskády strategických dokumentov bezpečnostnej obrannej a vojenskej stratégie, ktoré reagujú na zmenu bezpečnostnej situácie, stanovujú strategické ciele a návody na ich dosiahnutie. Ide o prvý reálny plán obranných investícií do roku 2030. Vlastný plán je vo svojej prvej časti prepojený na vojenskú stratégiu, špecifikuje budúcu štruktúru a spôsobilosti ozbrojených síl, stanovuje priority rozvoja v oblasti personálu, výzbroje, infraštruktúry a výcviku. Jeho jadrom je zoznam hlavných projektov modernizácie výzbroje, techniky, komunikačných a informačných systémov a infraštruktúry s harmonogramom realizácie a uvedením ich prepojenia na jednotlivé spôsobilosti. Za spôsobilosť v tomto zmysle je považovaná komplexná schopnosť vykonávať určitú činnosť a je tvorená organizačnou jednotkou, napríklad rotou, práporom, brigádou, jej vycvičením a v zmysle príslušných doktrín pripraveným personálom, výzbrojou, zásobami munície a materiálu, infraštruktúrou a podobne. Harmonogram obsahuje plánované termíny realizácie projektov, počet plánovaných kusov, prípadne súprav v jednotlivých rokoch a predpokladané náklady. V závere je popísaný spôsob realizácie týchto projektov, ktorý predpokladá zapojenie slovenského obranného priemyslu, európske riešenia najmä v rámci stálej štruktúrovanej spolupráce, takzvané PESCO v Európskej únii, V4 alebo V4 plus a aj cestou dvoj- a viacstrannej spolupráce. Celý plán je založený na predpoklade, že bude naplnený prísľub daný v NATO a na, súčasne splnená časť podmienok na zapojenie sa do PESCO v rámci Európskej únie, teda vyčleňovať na obranu 1,6 percenta z HDP do roku 2020 a 2 percentá z HDP od roku 2024. Na obstaranie hlavnej výzbroje a techniky ozbrojených síl a súvisiaceho výskumu a vývoja sa vyčlení podľa kritérií NATO minimálne 20 percent z obranných výdavkov. Plán vychádza z prognózy makroekonomického vývoja Slovenskej republiky.
V súčasnosti rozpracovávame a pripravujeme ďalšie rozvojové projekty, ktoré plánujeme predložiť na prerokovanie a schválenie vláde. Vykonávame úpravy programovacieho cyklu obranného plánovania, ktorý bude alokovať finančné zdroje v strednodobom plánovacom horizonte. K uvedeným procesom využívame systém obranného plánovania ako štandardného nástroja manažmentu zdrojov v rámci NATO spolu s ďalšími kontrolnými nástrojmi, ktoré zabezpečujú efektívnosť celého procesu.
Za splnenie cieľa budem považovať dosiahnutie úplnej a certifikovanej danej spôsobilosti, čo je jednou z podmienok, o ktorej hovoril aj pán poslanec, nie iba realizáciou modernizačného projektu bez vykonania ďalších nadväzných krokov.
V rámci politicko-vojenskej ambície kladiem dôraz na to, aby ozbrojené sily boli pripravené zabezpečovať nedotknuteľnosť vzdušného priestoru Slovenskej republiky v rámci integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO s názvom NATINAMDS. Plniť úlohy súvisiace s podporou zahraničných ozbrojených síl, ktorú poskytuje Slovenská republika ako hostiteľská krajina. Plniť úlohy v silách rýchlej reakcie NATO a Európskej únie. Ozbrojené sily musia byť schopné spolupracovať s ozbrojenými silami iných krajín vrátane spolupráce v oblasti výcviku, plniť úlohy mimo územia Slovenskej republiky v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti, tak ako je to teraz v krajinách B3, na území členského štátu NATO a humanitárnej pomoci, a vyčleňovať vojenský personál do štruktúr a vojenských veliteľstiev NATO, ale aj v Európskej únii.
Preto je modernizácia a výmena zastaranej výzbroje jednou z najdôležitejších priorít dlhodobého plánu. Základom prebudovania a rozvoj spôsobilostí schopných zaručovať obranu štátu je modernizácia výzbroje, techniky, materiálov komunikačno-informačných systémov. Respektíve celková obmena zastaranej techniky, pri ktorej ďalšie vylepšovanie už nie je, samozrejme, efektívne. Pri príprave projektov vyzbrojovania je záujem nájsť čo najefektívnejšie riešenie, avšak pri dodržaní platnej legislatívy, čiže transparentne.
Pre dosiahnutie požadovaných spôsobilostí ozbrojených síl som stanovil tieto nasledovné priority realizácie hlavných projektov vyzbrojovania, ktoré tu už boli aj spomínané:
Po prvé, sú to projekty na zvýšenie kvalitatívnych parametrov hlavnej bojovej techniky pozemných síl na zabezpečenie kriticky nedostatkových spôsobilostí mechanizovanej brigády ako nášho záväzku voči NATO. V tejto oblasti sú riešené projekty týkajúce sa bojových obrnených vozidiel 8 x 8 s ukončením do roku 2024, viacúčelových taktických vozidiel 4 x 4 s ukončením do roku 2029, protitankových systémov, modernizácie bojových vozidiel pechoty s ukončením do roku 2023, ktoré sme už začali, delostreleckých palebných systémov, nákladné automobily stredné, ťažké, malé, ale aj automobily a poľné nemocnice.
Po druhé, projekty na zvýšenie kvalitatívnych parametrov hlavnej bojovej techniky vzdušných síl. Medzi hlavné projekty považujem dokončenie obmeny dopravných lietadiel, viacúčelových vrtuľníkov, viacúčelových taktických lietadiel, 3D rádiolokátorov stredného dosahu, malého dosahu a blízkeho dosahu, letiskových rádiolokátorov, cvičné lietadlá, ľahké viacúčelové vrtuľníky a bezpilotné prostriedky.
Po tretie, projekty na dosiahnutie požadovanej úrovne interoperability, komunikačno-informačných systémov, vrátane zabezpečenia prenosu utajovaných informácií a ochrany a obrany vlastných sietí v kybernetickom priestore. Táto oblasť zahŕňa projekty, ako sú technický prostriedok MILSEC na vytváranie, spracovávanie, prezeranie, ukladanie, tlač a archivovanie národných utajovaných skutočností do stupňa utajenia D, čo je dôverné, a vykonávanie utajovanej komunikácie, mobilný komunikačný systém v súlade so štandardami NATO. Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti prostredia KIS rezortu, čo je Komunikačný informačný systém rezortu obrany Slovenskej republiky, vojenský informačný systém o území, komunikačný systém vzdušných síl, bojový komunikačný rádiový systém, brigádny systém velenia a riadenia, aplikačné, integračné prostredia pre utajované a neutajované prostredie, systém stacionárneho komunikačného prostredia, ale aj komplety rádio-technického prieskumu.
Po štvrté, sú to projekty modernizácie, obmeny ďalšej techniky a materiálu pozemných síl, vzdušných a silách pre špeciálne operácie s prihliadnutím na plnenie prijatých záväzkov. V tejto oblasti sú zahrnuté oblasti, ako je modernizácia a obmena BVP, delostrelecké palebné systémy, protitankový raketový komplet stredného dosahu, tzv. tristovky, protilietadlový raketový komplet malého dosahu KUB-y, zdravotnícke vozidlá, systémy vysokej dostupnosti dát, ženijná technika, tanková technika a dielenská technika. Hlavne projekty vyzbrojovania plánujem realizovať ako samostatné projekty alebo súčasťou, alebo s účasťou v medzinárodných projektoch. Mojím záujmom je aktívne sa podieľať na iniciatívach NATO a využívať agentúry NATO, participovať na nových iniciatívach v Európskej únii, v tzv. PESCO CARD a podľa možností spolupracovať v rámci regionálnej spolupráce, ako som spomínal už, V4 alebo V4 plus.
V rámci projektov vyzbrojovania spolu s účelovou podporou výskumu a vývoja na podporu obrany štátu chceme prednostne využívať kapacity a možnosti, tak ako som spomínal, domáceho obranného priemyslu Slovenskej republiky.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, v ďalšej časti môjho vystúpenia som sa rád dotkol projektov, ktoré sú spomínané v odôvodnení návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady a ktoré tu už boli spomínané pánom poslancom Krajniakom.
V odôvodnení k zvolaniu tejto schôdze Národnej rady Slovenskej republiky jej iniciátori dávajú za vinu ministerstvu obrany, že koná v rozpore s princípmi, ktoré uviedlo v dôvodovej správe k uzneseniu vlády Slovenskej republiky týkajúce sa projektov 8 x 8 a 4 x 4. Prepáčte, ale svojimi vyjadreniami osočujete a znevažujete úsilie zamestnancov ministerstva o nápravu stavu, ktorý nevznikol mojím nástupom na funkciu v roku 2016, ale je výsledkom, ako som už spomínal, dlhodobého zanedbávania v oblasti modernizácie ozbrojených síl. Iniciátori tejto schôdzi idú tak ďaleko, že ho dokonca prirovnávajú k tzv. nástenkového tendru, ktorý bol predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Chcel by som zdôrazniť v tejto veci, že všetky princípy uvádzané v predmetnej dôvodovej správe sú veľmi prísne dodržiavané a skutočne aj realizované.
V tejto súvislosti sa tiež častokrát používa otázka transparentnosti, resp. netransparentnosti celého procesu. Dovolím si krátke zamyslenie. Ako si predstavujeme teda etalón transparentnosti? Kto má k dispozícii v tejto chvíli jeho presnú definíciu? Alebo kto vie určiť jeho presnú mieru? Pre mňa ako ústavného činiteľa znamená transparentnosť prísne a presné dodržiavania ústavných zákonov a ostatných legislatívnych noriem tohto štátu. Za štyri mesiace trvania tejto štvavej kampane som nepočul jediný argument, ktorý by preukázal porušenie akejkoľvek právnej normy v celom procese. V prípade, že niekto takýmto argumentom disponuje, mal by si splniť svoju základnú občiansku povinnosť, a to riadne a bezodkladne ho predložiť orgánom činným v trestnom konaní. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, predseda NR SR
Poprosím, musím, pán minister, musím poprosiť pánov poslancov, myslím, že nájdeme všeobecný súhlas, že môže pokračovať bez obmedzia času. Ďakujem.
Gajdoš, Peter, minister obrany SR
Ďakujem. Ministerstvo obrany dokumenty, ktoré sa týkajú projektu bojových obrnených vozidiel 8 x 8 spracovalo so súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky a verejnosti prostredníctvom elektronických a printových médií poskytlo všetky potrebné informácie o prijatých rozhodnutiach. Tieto informácie boli poskytnuté vždy po rokovaniach Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky na tlačových konferenciách alebo vyhláseniach ministerstva obrany. Bez problémov som prijal pozvanie na vysvetlenie do výboru pre obranu a bezpečnosť, nielen čo sa týka 4 x 4 alebo 8 x 8, ale aj v procese vysvetlenia tzv. krádeže alebo stratenej munície v muničných skladoch.
Mediálna kampaň spochybňujúca celý projekt bola odštartovaná vyhlásením prezidenta Združenia bezpečnostného obranného priemyslu, budem používať skratku ZBOP, ktoré je vlastne občianskym združením, a podľa mojich informácií nebolo toto vyhlásenie konzultované so všetkými členmi prezídia a už vôbec nie so sekciou výrobcov obranného priemyslu. Sekcia výrobcov obranného priemyslu pod záštitou Slovenskej priemyselnej a obchodnej komory združuje výrobcov a celý projekt podporila pritom. Toto je oficiálna sekcia výrobcov obranného priemyslu. Toto vyhlásenie bolo poskytnuté na prieskum ministerstvo obrany uzatvorilo 30. decembra 2016 dohodu so ZBOP-om o zabezpečení spolupráce, v rámci ktorej boli vykonané viaceré formálne, ale aj neformálne rokovania a v rámci ktorých boli prerokované aj otázky projektu bojových obrnených vozidiel 8 x 8.
Uvediem príklad: 21. septembra 2017 boli na ministerstve obrany rokovania so zástupcami obranného priemyslu Slovenskej republiky, kde boli prediskutované všetky relevantné otázky projektu a zástupcovia spoločností mali možnosť prezentovať svoje návrhy možnej budúcej participácie na riešení projektu, ako aj možnosť prezentovať svoje produkty obranného priemyslu. Na uvedenom stretnutí sa osobne zúčastnili členovia Prezídia ZBOP vrátane jeho prezidenta. A ďalšie stretnutie so zástupcami tohto združenia bolo aj 24. októbra 2017. Pardon (rečník si odpil vodu z pohára).
Na základe týchto faktov mi neostáva nič iné, ako konštatovať, že sa nejedná o diskrimináciu obranného priemyslu, ale len o pokus podporiť niektoré z iných výrobcov bez ohľadu na to, či spĺňa alebo nespĺňa požadované parametre a či je v možnostiach ministerstva obrany takéto vozidlo obstarať a prevádzkovať v ozbrojených silách.
Ostro sa ohradzujem proti ďalším tvrdeniam, ktoré uvádzate už v spomínanom odôvodnení tejto schôdze. Dovoľte citovať: "Nákup bojových obrnených vozidiel 8 x 8 za 417 miliónov euro a bojových obrnených vozidiel, viacúčelových taktických vozidiel 4 x 4 sa deje v utajení. Špecifikáciu áut, ktorá by umožnila porovnať ceny, nepoznajú ani ministerskí úradníci, nikto tak nevie vierohodne dokázať, či zvolený spôsob vlastného vývoja na platforme vozidla Patria je ten najvhodnejší." Vážení prítomní, ja by som tiež chcel položiť otázku. Ktorých ministerských úradníkov máte na mysli? Či tých, ktorí reálne a v súlade so smernicou ministerstva č. 60 z roku 2012 o vyzbrojovaní intenzívne pracujú v tzv. projektových tímoch a pripravujú podklady pre rozhodnutie vlády Slovenskej republiky? Alebo tých, ktorí vám donášajú častokrát nezákonne získané polopravdy, niekedy klamstvá a komentujú veci, za ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť a, žiaľbohu, im ani nerozumejú? (Potlesk.) To sú tie zdroje z armádneho prostredia, ktoré vás informovali o katastrofálnom výsledku vojskových skúšok, ktoré však na Slovensku ešte ani nezačali. (Potlesk.) A pokiaľ a pokiaľ váš dotyčný zdroj, ktorý v rozpore s platným zákonom 215, zvýrazňujem, z roku 2004, neustále platný, informuje neopravné osoby a démonizuje bežné vízie a problémy, ktoré každý projekt prináša, tak potom máte pravdu, títo úradníci o tak citlivých záležitostiach informovaní nie sú.
Dovoľte ešte jednu poznámku. Na jednej strane tvrdíte, že sa nejedná o žiadny výskum a vývoj, a na druhej strane pri realizácii a riešení konkrétnych vývojových úloh okamžite spochybňujete spôsobilosť celého projektu. Vráťme sa však k informovanosti. Všetky detaily a konkrétne cenové ponuky sú uvedené v prílohe k materiálu k uzneseniu vlády Slovenskej republiky z 15. novembra 2017. Aby som dokončil tie skúšky, aby vedeli všetci, aká je pravda. Skončili sa podnikové kontrolne skúšky na území Slovenskej republiky, VVP Záhorie, vozidlo bolo prevezené do VVP Lešť, kde boli poučení naši vojaci o budúcnosti vykonávania skúšok z hľadiska časového harmonogramu, ktorý máme, a sme vojaci a ho plníme. V súčasnosti sa nachádza toto vozidlo vo Fínsku a vykonávajú sa na ňom skúšky. Takže toto je realita, pravda, plníme úlohy podľa plánu a skutočne firmy, ktoré riešia uvedené záležitosti so 100-percentnou účasťou štátu, zodpovedajú za to, akým spôsobom budú realizované požiadavky, nie moje, ale Ozbrojených síl Slovenskej republiky ohľadom tých taktických požiadaviek, ktoré sme tuná spomínali.
Informácie, ktoré obsahujú menované projekty vyzbrojovania technickej a výrobnej a obchodnej povahy nie sú verejnosti bežne dostupné. A ministerstvo obrany je povinné zodpovedajúcim spôsobom zabezpečiť ich ochranu. Tieto povinnosti vyplývajú z Obchodného zákonníka, ktorý okrem iného upravuje inštitút ochrany obchodného tajomstva. Ministerstvo obrany pre zabezpečenie týchto práv a zamedzenia neoprávnenej manipulácie s poskytovanými informáciami projekty vyzbrojovania vcelku alebo v ich časti spracováva ako utajované skutočnosti v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností. Naviac tento materiál obsahuje analýzy, ktoré majú vplyv na realizáciu hospodárskych opatrení v prípade krízy a krízového stavu a taktiež obsahujú citlivé informácie o realizácii medzinárodných rokovaní a obsahujú informácie, ktoré sú svojím obsahom utajovanou skutočnosťou cudzej moci. V súlade s platným zákonom, internými a s internými smernicami bol tento materiál stanovený do príslušného stupňa utajenia, ktorý by mal rešpektovať každý slušný občan Slovenskej republiky, ak si dovolím použiť výraz z vašej obľúbenej terminológie.
Ministerstvo v rámci riešenia projektu oslovilo viacerých výrobcov a s požiadavkou na predloženie informácií o podmienkach akvizície bojového obranného vozidla 8 x 8. Na základe analýzy predmetnej informácie, ako i prieskumu dostupných produktov na trhu špecialisti na uvedenú oblasť konštatovali, že v súčasnosti sa takýto produkt obstarať priamou cestou nedá. Z tohto zásadného dôvodu sme sa rozhodli ísť cestou výskumu a vývoja nového výrobku v oblasti obrany a bezpečnosti. Tých dôvodov bolo samozrejme viac, napríklad ekonomických, tých spomínaných 4 milióny euro s DPH za cenu jedného vozidla. Pre porovnanie, vami a médiami ospevovaný kontrakt na nákup vozidiel Boxer pre Litvu je priemerná cena na úrovni 5,26 milióna s DPH euro za jeden kus. Za orientačne rovnakú cenu bol ponúkaný aj nám. Médiami zverejnené informácie vytrhnuté z kontextu k ponuke nemeckej súkromnej spoločnosti my vnímame ako hrubú dezinformáciu zo strany autorov článkov so snahou poškodiť ministerstvo obrany. Prepáčte. V súčasnosti čakáme na odpoveď od tejto spoločnosti, aby nám dovolili využiť informácie predloženej ponuky. Takže pokiaľ niekto má tak dobré kontakty, my len uvítame kladnú odpoveď čo najskôr a celú dokumentáciu v objeme 400 strán sme pripravení ponúknuť verejnosti.
Ďalšie ponuky, ktoré sme obdŕžali ako informácie o prebiehajúcich akvizíciách, ktoré sme získali z dostupných zdrojov, sú výrazne vyššie, ako je naša. Ak však niekto má konkrétnu ponuku, ktorá by bola aspoň o 10 % lacnejšia ako súčasná cena vozidla, je vítaný u nás na ministerstve a naši odborníci sú pripravení s ním túto záležitosť diskutovať. Ak však takúto ponuku nikto nemá, ide len o fabulovanie a vytĺkanie, prepáčte, politického kapitálu.
Ďalšou významnou úlohou bolo zapojiť do projektu aj slovenský obranný priemysel. Vážení páni poslanci, panie poslankyne, v súlade so smernicou Európskej únie č. 81/2009 sú akékoľvek offsety nepovolené. To znamená, že nemôžeme dať do podmienok súťaže mieru zapojenia slovenského priemyslu, pretože takáto súťaž by bola proti zákonom v Slovenskej republike a Európskej únii. Dovoľte mi pripomenúť, že programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky ma zaväzuje podporiť slovenský obranný priemysel a jeho potenciál k teda zabezpečeniu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ako i exportu. Naviac je náš priemysel skutočne spôsobilý vyrábať takéto produkty, ktoré sú porovnateľné kvalitou i cenou s renomovanými svetovými výrobcami, a bolo by trestuhodné takýto potenciál nevyužiť.
Nami realizovaný projekt je založený na medzinárodnej spolupráci s renomovaným a dôveryhodným partnerom, ktorá v zmysle tejto smernice, ktorú som spomínal v horeuvedených častiach, o koordinácii postupov pre zadávanie určitých zákaziek na práce, zákaziek na dodávku tovaru a zákaziek na služby verejnými obstarávateľmi alebo obstarávateľmi v oblastiach obrany a bezpečnosti umožňuje realizovať spoluprácu najmenej dvoch krajín v oblasti výskumu a vývoja. Tento návrh medzinárodnej spolupráce v oblasti výskumu a vývoja bojových obrnených vozidiel 8 x 8 bol dôsledne posúdený odbornými zložkami ministerstva a vyhodnotený ako oveľa výhodnejší vo všetkých kritériách obstarania, než iba nákup nových hotových vozidiel bez pridanej hodnoty pre Slovenskú republiku. Bol posúdený z ekonomického, sociálneho, vojensko-technického a výrobno-technologického hľadiska. Tento návrh bol predmetom rezortného a medzirezortného pripomienkového konania a teda podliehal dôkladnej kontrole nielen odborníkmi ministerstva obrany, ale aj ostatných rezortov.
V súlade s týmto procesom sa Ministerstvo obrany Slovenskej republiky rozhodlo vyhľadať spomedzi všetkých štátov Európskej únie strategického partnera, ktorý by sa spolupodieľal na výskume a vývoji takéhoto nového výrobku v oblasti obrany a bezpečnosti, ktorý by spĺňal požadované parametre a vlastnosti a schopnosti samozrejme. V súlade s uvedeným bola za strategického partnera vybraná Fínska republika, u ktorej sa našiel v rámci spolupráce v oblasti výskumu a vývoja najväčší prienik a v najväčšej miere vyhovovali potrebám Slovenskej republiky. Dovoľte mi ešte pripomenúť jednu závažnú skutočnosť. Platforma pochádzajúca z produkcie spoločnosti Patria bola selektovaná ako najlepší kompromis medzi cenou a výkonom už v období predchádzajúcej vlády a bolo to testované na VTSU Záhorie. Pokus o realizáciu vzájomnej spolupráce s Poľskou republikou s vozidlom Rosomak na podvozku Patria s inštaláciou nášho zbraňového systému bol riešený už v roku 2014. Žiaľ, podmienky, ktoré mali predurčovať výhodnosť tejto spolupráce, to znamená, dosiahnuť rovnako výhodné podmienky výmeny výrobkov na jednej a druhej strane sa nepodarilo naplniť. Naviac cenové relácie, ktoré poľská strana ponúkala, boli ekonomicky menej výhodné ako tie, čo sme dosiahli rokovaním s fínskym partnerom.
Ak to teda môžem zhrnúť, už pred viac ako štyrmi rokmi vybrala pre vozidlo 8 x 8 platformu vozidla Patria. Rozdiel medzi predchádzajúcim a súčasným projektom je v lepšej cene, v modernej verzii a v zbraňovom systéme najnovšej generácie slovenskej výroby. To všetko vyvinuté špeciálne pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky.
V súlade so zákonom č. 343 o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov uvedený program spolupráce vychádzajúci z výskumu a vývoja, ktorý spoločne vykonáva Slovenská a Fínska republika pri vývoji nového výrobku v oblasti obrany a bezpečnosti, vyústil k uzatvoreniu technickej dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Fínskej republiky, čo bolo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Výsledkom výskumu a vývoja v súlade s technickou dohodou je teda overiť si skutočnosť, že je možné vyrobiť nový výrobok s parametrami, vlastnosťami a schopnosťami požadovanými zo strany Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nový výrobok v oblasti obrany a bezpečnosti, ktorého požadované parametre nemá iný výrobok nachádzajúci sa na trhu, môže následne Slovenská republika po ukončení výskumu a vývoja za účelom zhodnotenia investovaných financií odkúpiť. Úspešným zavŕšením celého projektu Slovenská republika získa tzv. priemyselné vlastníctvo a bude spôsobilá realizovať podstatnú časť výroby vlastnými kapacitami a zároveň zabezpečí celý ďalší životný cyklus. Štátu prechádza duševné vlastníctvo jedinečnej konfigurácie a interface medzi podvozkom a zbraňovým systémom. Tieto podmienky umožnia prípadný export v spolupráci s partnerskou stranou a ďalší vývoj a modernizáciu týchto vozidiel v budúcnosti vlastnými silami, čiže vo vlastných podnikoch.
Častokrát počúvam spochybňovanie realizácie vývoja a výskumu. Pokúsim sa objasniť niekoľko technických detailov, v čom uvedený výskum spočíva. Povinnosťou nášho partnera bolo zhotoviť podvozok, ktorý bude mať základnú balistickú ochranu v tzv. leveli 3 s možnosťou zvýšenia a zároveň si zachová mobilitu do tej úrovni, že bude schopné prekonávať pri maximálnej hmotnosti 26 ton vhodné prekážky bez prípravy plavbou.
Slovenská republika vyvinie zbraňový systém v podobe diaľkovo ovládanej veže s nezávislým veliteľským panoramatickým zameriavačom a s integrovaným protitankovým raketovým kompletom najnovšej generácie, čož je novinka. V podobe zahájenia projektu takéto vozidlo na trhu nebolo k dispozícii, ako som už spomínal, a v prípade vývoja takéhoto vozidla by sme museli akémukoľvek výrobcovi naviac zaplatiť v cene celého kontraktu. Projekt vozidiel 8 x 8 je vysoko odborný projekt bez akýchkoľvek vplyvov do prípravy návrhov, riešení, bol riešený projektovým tímom v zložení z odborníkov ministerstva obrany a Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Plne sme rešpektovali požiadavky ozbrojených síl.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, chcel by som zároveň zdôrazniť, že v zmysle zákona č. 575/2001 ministerstvo obrany je oprávnené realizovať vlastný vývoj a výskum. Doteraz bolo od vzniku Slovenskej republiky realizovaných celkovo 138 projektov, čiže nie len Gajdoš, z ktorých niektoré svojím objemom finančných prostriedkov výrazne prevyšovali súčasný projekt vývoja bojových obrnených vozidiel 8 x 8, zdôrazňujem, vývoja. Nerozumiem teda, prečo je ministerstvo obrane dané za vinu, že realizuje opatrenia napĺňaniu poslania s využitím vlastných výskumno-vývojových kapacít a v rozsahu pridelených zdrojov a právomocí k zabezpečeniu obranyschopnosti Slovenskej republiky.
Kritizujete nás za to, že sa snažíme podporiť domáci priemysel. Investovať peniaze daňových poplatníkov na Slovensku, zabezpečiť obranyschopnosť Slovenskej republiky vlastnými silami a prostriedkami a prispieť aj k rozvoju ekonomiky a získania moderných poznatkov a technológií zo sveta, zo zahraničia.
Ďalej mi dovoľte vyjadriť sa k ďalším vašim tvrdeniam. Citujem: "Otázne je aj deklarovaných 70-percentné zapojenie domáceho obranného priemyslu, keďže v skutočnosti pôjde o montáž komponentov dovezených zo zahraničia. Novinári opakovane usvedčili ministerstvo, že nehovorí pravdu, keď tvrdí, že nemecké a francúzske firmy nechceli spolupracovať so slovenskými firmami alebo že tender nie je možný pre časovú tieseň." Môžem len konštatovať, že 70-percentné zapojenie domáceho priemyslu bolo konzultované s odborníkmi slovenského priemyslu a bolo konštatované, že vozidlo bude spĺňať podmienky na ochrannú značku "vyrobené na Slovensku" a zároveň celý životný cyklus realizovaný na Slovensku bude zhruba v 70-percentnej celkovej nákladovosti. Musíme si uvedomiť, že pri realizácii sériovej výroby dokážeme toto číslo povedať, pardon, musíme si uvedomiť, že až pri realizácii sériovej výroby dokážeme toto číslo povedať s absolútnou presnosťou.
K ďalšiemu konštatovaniu ohľadne mediálneho dokazovania si, či boli firmy ochotné spolupracovať, môžem len zopakovať, že pre naplnenie platnej legislatívy a pre naplnenie vlastných kapacít sme vybrali riešenie typu vláda – vláda, ktoré vyhovovalo našim požiadavkám a možnostiam. Vyjadrenie, že k projektu modernizácie ministerstvo odmietlo pustiť analytikov z Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií, prepáčte, je do neba volajúce klamstvo. Dovoľte pár postrehov.
V rámci medzirezortného pripomienkového konania pri príprave materiálu do vlády Slovenskej republiky bolo vykonané medzirezortné konferenčné pripomienkové konanie, stretnutie medzi zástupcami ministerstva obrany a všetkých zainteresovaných ministerstiev. Na rokovaní vlády Slovenskej republiky pri predkladaní materiálov bol čítaný ministrom financií posudok Útvaru hodnota za peniaze. Medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Útvarom hodnota za peniaze prebieha intenzívna komunikácia, o čom sú aj písomné dôkazy. Počas rokovaní boli prediskutované otázky investičných a prevádzkových nákladov počas obdobia životnosti techniky, odborné a ekonomické hodnotenia alternatív spolu s odporúčanou alternatívou a špecifikácia nákupu zvolenej alternatívy obstarania. Všetky pripomienky v rámci medzirezortného pripomienkového konania, ktoré boli uplatnené zo strany ministerstva financií, boli akceptované. Ak by to tak nebolo, nebolo by možné predložiť uvedený materiál do vlády Slovenskej republiky na schválenie. Preto sa ohradzujem proti takýmto tvrdeniam.
Vážení prítomní, predkladatelia dnešného návrhu, toto je ďalší dôkaz toho, že pred vytĺkaním politického kapitálu vás nezastaví skutočne asi nič, ani obranyschopnosť Slovenskej republiky, poškodzovanie dobrého mena slovenských priemyselných subjektov, znižovanie dôveryhodnosti ozbrojených síl v očiach širokej verejnosti a zahraničných partnerov. Vaše súčasné aktivity už v dnešnej dobe podľa môjho názoru poškodzujú exportný potenciál nášho obranného priemyslu a v prípade, že nebudú realizované jednotlivé modernizačné projekty včas a v dostatočnej kvalite, aj obranyschopnosť Slovenskej republiky.
V otázke transparentnosti pri procese obstarania vozidiel 8 x 8, môžem len zopakovať, že v procese prípravy návrhu riešenia projektu, ako aj oprávnenosti nákladov ministerstvo obrany posudzovalo všetky dostupné spôsoby a formy obstarania, vyberalo sa skutočne zo všetkých možností. Nechcem ich tu citovať. Posudzovali sa pozitíva, ale aj negatíva týchto spôsobov obstarania s prihliadnutím na špecifiká projektu. Našou filozofiou je, aby čo najväčšia časť investovaných prostriedkov zostala na území Slovenskej republiky a súčasne výroba a výdavky a dodávky by boli realizované v čo v najväčšej miere vlastnými kapacitami slovenského obranného priemyslu. Myslím si, že na tom skutočne nič nie je zlé. Pre naplnenie tohto cieľa bolo vybrané najvhodnejšie riešenie obstarania – obstaranie uzatvorením dohôd medzi vládami dvoch krajín.
Zástupcovia obranného priemyslu Slovenskej republiky deklarovali pripravenosť na výrobu a zabezpečenie dodávok bojových obrnených vozidiel. Týmto riešením sa dôsledne napĺňa operačná požiadavka ozbrojených síl a ustanovenia programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2016 až 2020 o podpore slovenského obranného priemyslu. Súčasne realizáciou tohto projektu formou vláda – vláda získame vojenské a ekonomické prínosy, ako sú využitie vlastného vývoja určitých komponentov so 100-percentným zaistením bezpečnosti dodávok v čase krízovej situácie. Myslí sa tým vojna, vojnový stav. Zvýšenie zamestnanosti, hovorilo sa tu 50 %, obidva projekty by mali dosiahnuť aj zvýšenie do 150 pracovných miest. Nárast objemu výroby spojený s vyšším odvodom do štátneho rozpočtu zo strany jednotlivých výrobcov a subdodávateľov. Podpora a prehĺbenia integrácie a ukotvenia kľúčových priemyselných odvetví Slovenskej republiky, ako napríklad strojárstva a elektrotechniky. Zvýšenie udržania zamestnanosti vysokokvalifikovaných zamestnancov v dlhodobom horizonte. Vytvorenie predpokladov pre predaj výzbroje aj na ďalšie zahraničné trhy s adekvátnym prínosom opäť do štátneho rozpočtu. Udržanie kľúčových schopností obranného priemyslu Slovenskej republiky a rozvoj technologického a vedomostného potenciálu vo vývoji a výrobe špičkových technológií. Zvýšenie spôsobilosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky obstaraním výzbroje spĺňajúcej požadované štandardy NATO a kompatibility pri spoločnom nasadení koaličných síl do operácií. Zabezpečenie a poskytnutie výcviku jednotiek a obsluhu výzbroje vlastnými obrannými kapacitami.
Na záver tejto časti môžem opäť konštatovať, že vyjadrenia o nedodržaní transparentnosti pri nákupe vozidiel 8 x 8 sú len účelovým spochybnením reálne prebiehajúcich procesov. Mimochodom, celý proces bol však riadne oznámený Európskej komisii, ktorá nevzniesla žiadne námietky. Argumentujete možnou korupciou a pritom naším strategickým partnerom je Fínsko. Podľa viacerých neziskových organizácií hodnotiacich úroveň korupcie v jednotlivých krajinách patrí Fínsko medzi krajiny s najmenšou mierou korupcie. Skutočne si myslíte teda, že by takýto partner išiel do vzťahu vláda – vláda, pokiaľ by mal akékoľvek pochybnosti o transparentnosti celého procesu? (Potlesk.) Európska komisia nemá pochybnosti, Fínsko nemá pochybnosti, ale slovenská opozícia vyjadruje znepokojenie nad transparentnosťou celého procesu.
Kričíte, že nemáte dostatok informácii, avšak naše pozvanie na Industry Day, kde boli prezentované vozidlá 4 x 4 a funkčný demonštrátor 8 x 8, prijal iba jeden opozičný poslanec, pán Vašečka. (Potlesk.)
K otázke nevôle koaličných partnerov o podozrení nehospodárnosti a nevhodnosti postupov ministerstva, vyjadrenia predsedu vlády Slovenskej republiky o pripustení, že Slovensko nakoniec vyvinuté transporty nekúpi a usporiada medzinárodný tender, opäť môžem len povedať, že platí uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 537 z roku 2017 z 15. novembra, ktoré ministerstvu obrany a mne ukladá po výrobe prototypu vozidla 8 x 8 vykonať kontrolu na vojskové skúšky a následne do konca roku 2018 predložiť do vlády Slovenskej republiky ich výsledky s návrhom riešenia obstarania vozidiel 8 x 8. V súčasnosti prebieha proces vykonávania skúšok, proces výskumu a vývoja, teda nie je ešte ukončený. V prípade kladných výsledkov a realizácie technicko-organizačných opatrení, verím, že vozidlo sa stane súčasťou výzbroje ozbrojených síl a jeho kvality prispejú k zvýšeniu našej bezpečnosti.
V tejto súvislosti by som chcel ubezpečiť, že odborníci, ktorí sa na vývoji a skúškach vozidla podieľajú, na rozdiel od vás teda, pán poslanec Krajniak, nechcem sa vás nejakým spôsobom dotknúť, v Afganistane boli. Som presvedčený, že nikto z nich by nikdy nedoporučil a neodporučil akýkoľvek zbraňový systém do používania, ktorý by nezaručoval maximálnu možnú mieru využiteľnosti pri vedení bojovej činnosti. V tom prípade by to bola skutočne sebevražda.
Zopár slov k projektu 4 x 4. Projekt bojového obrneného vozidla 4 x 4 bol pripravovaný v súlade so smernicami ministerstva obrany o vyzbrojovaní na základe požiadavky ozbrojených síl. Za týmto účelom bola vypracovaná štúdia realizovateľnosti. Súčasťou štúdie bola analýza parametrov v tejto dobe vyrábaných vozidiel 4 x 4 s posúdením zhodnosti parametrov oproti požadovaným. V štúdii boli prvé kalkulácie nákladov na obstaranie vozidla a logistickú podporu v rámci životného cyklu, hlavných komponentov zbraňových a komunikačných systémov a doplnkovej výbavy. Na základe rozhodnutia kolégia ministra obrany bol spracovaný a odsúhlasený návrh na obstaranie a finančné zabezpečenie projektu, ktorý slúžil ako podklad pre spracovanie materiálu do vlády Slovenskej republiky. V opätovnej snahe dosiahnuť ekonomické benefity, bezpečnosť dodávky a samostatnosť pri zabezpečení krízy a krízového stavu ministerstvo obrany navrhlo riešenia vývoja vozidla spĺňajúceho požiadavky ozbrojených síl v spolupráci so strategickým partnerom regionálneho významu.
Do dnešnej doby boli vykonané rokovania so 14 potenciálnymi dodávateľmi a fyzicky bolo prezentovaných a čiastočne odskúšaných 11 typov vozidiel. Prebiehajú zložité analýzy a ďalšie rokovania o potencionálnom zapojení slovenských vývojových a výskumných kapacít. Predpoklad ukončenia týchto procesov a príprava materiálu do vlády Slovenskej republiky je v prvej polovici roku 2018. Všetky zverejniteľné informácie budú včas poskytnuté verejnosti, tak ako bolo aj uznesenie vlády vrátané komuniké z rokovania vlády.
K ďalším skutočnostiam, ktoré uvádzate v odôvodnení tejto schôdze, dovolím si zásadne namietať, že "doterajšie správanie ministerstva pri nákupe stíhačiek je rovnako podozrivé", a taktiež, že "SNS sa snaží nákup alebo prenájom nových stíhačiek čo najviac predražiť". Pre realizáciu obmeny lietadiel MIG 29 Ozbrojených síl Slovenskej republiky rezort obrany Slovenskej republiky v uplynulých rokoch uskutočnil množstvo krokov. Požiadavka na projekt viacúčelové taktické lietadlá – obmena stíhacích lietadiel bola spracovaná dňa 19. 9. 2013. V decembri 2013 bola dokončená analýza možnosti ďalšieho riešenia rozvoja taktického letectva, zabezpečenia ochrany vzdušného priestoru. Pre realizáciu modernizácie vzdušných síl rezort obrany spracoval koncepciu rozvoja vzdušných síl, ktorú vláda Slovenskej republiky schválila dňa 14. 5. 2014. Koncepcia rozvoja vzdušných síl stanovila ako riešenie problematík taktického letectva prenájom, nákup letových hodín a nových taktických lietadiel. V rámci prieskumu a zisťovania možnosti riešenia problematiky taktických lietadiel zaslalo ministerstvo obrany v rokoch 2013 – 2014 vybraným svetovým výrobcom a vládam požiadavku o informácie, tzv. request for informations ohľadne prenájmu nových taktických lietadiel.
Oslovené strany vo svojej odpovedi uviedli, okrem švédskej strany, že neposkytujú prenájom taktických lietadiel. Jedine švédska strana odpovedala, že je možný prenájom, teda nákup letových hodín taktických lietadiel JAS 39 Gripen pre Slovenskú republiku. V októbri 2014 môj predchodca vydal úlohu realizovať obmenu lietadiel MIG 29, vláda Slovenskej republiky 18. 3. 2015 schválila svojím uznesením návrh na vyjadrenie súhlasu zahájením rokovaní k obmene taktických lietadiel. V nadväznosti na súhlas vlády Slovenskej republiky pokračovalo ministerstvo obrany v spoločných rokovaniach s agentúrou FMV ohľadom prípravy kontraktu prenájmu nových taktických lietadiel JAS 39 Gripen. Cieľom rokovaní bolo uzatvorenie potrebných zmluvných dokumentov na prenájom, ešte raz zvýrazňujem, prenájom alebo nákup letových hodín taktických lietadiel JAS 39 Gripen, čiže lietadlá by sme nevlastnili týmto spôsobom.
Rokovania však nedospeli k podpisu potrebných zmlúv na prenájom lietadiel JAS 39 z nasledujúcich dôvodov: Švédska strana počas celých rokovaní deklarovala iný právny výklad pojmu prenájom ako slovenská strana. Neschopnosť dohodnúť sa na právnom poriadku pri riešení sporov, absencia sankcií za nedodržanie zmluvných záväzkov, neprimerané a nejednoznačne vymedzené sankcie za porušenie zmluvných povinnosti slovenskou stranou, absencia voľby rozhodného práva, uplatnenie zmluvy o dvojitom zdanení, zrážková daň, švédska strana požadovala neuplatňovanie, zrážkovú daň v tomto kontrakte.
Myslíte si, že takto nevýhodný kontrakt som mal podpísať? Asi nie.
Preto pre zabezpečenie pokračovania procesu obmeny lietadiel MIG 29 rezort obrany spracoval a predložil do vlády Slovenskej republiky návrh na rozšírenie môjho mandátu na rokovanie jednak s ďalšími vládami a ďalšími možnosťami zabezpečovania novej techniky formou nákupu, prenájmu alebo lízingu. Vzhľadom na všetky okolnosti návrh na zabezpečenie vzdušného priestoru predložiť na rokovanie Bezpečnostnej rady a vlády Slovenskej republiky na schválenie najneskôr 29. júna 2018, tak ako rozhodol predseda vlády. Za účelom získania úplnej a konečnej ponuky sme oslovili vládu Spojených štátov amerických a Švédska. Z toho vyplýva, že nebudeme nakupovať ruskú techniku. A môžem vás ubezpečiť, že obmena lietadiel je jednou z našich priorít.
K samotnej prevádzke MIG 29 v rámci abonenta by som rád zvýraznil niektoré fakty. V roku 2016 prevádzkyschopnosť lietadiel MIG 29 dosiahla najvyššiu schopnosť v rámci trvania abonentskej zmluvy, to znamená, za všetky predchádzajúce obdobia. Áno, v roku 2017 sme mali nižšiu úroveň oproti 2016 na tento stav, ale nemá vplyv iba úroveň zabezpečenia abonentskej zmluvy, ale aj nedostatok zdrojov v rezorte, ktorý sa za, ktorý má za následok za zhoršujúci stav jednak pozemného zabezpečenia prevádzky, infraštruktúry a údržby letiskových plôch.
Páni poslanci, panie poslankyne, musíme si tiež uvedomiť, že výmena modernej leteckej techniky nie je skutočne riešenie čarovným prútikom, ktorá odstráni problémy v prevádzke. Ministerstvo obrany Slovenskej republiky musí uvážlivo zvážiť všetky aspekty, ktoré sprevádzajú túto akvizíciu. Musíme vyriešiť problémy personálne, s infraštruktúrou, s prechodným výcvikom a toto všetko musí byť harmonizované a zabezpečené potrebnými zdrojmi.
Ako ďalší príklad netransparentnosti nákupu na ministerstve obrany uvádzate aj nákup lietadiel dopravných C 27 JE Spartan. Uvádzate, že hoci nákup uskutočnil môj predchodca, ja pokračujem v utajovaní detailov kontraktu.
K obstaraniu lietadiel C 27 Spartan vám teda poviem nasledovné: Pri obstaraní týchto lietadiel rezort obrany od samého začiatku postupoval transparente a v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Požiadavku na riešenie operačnej potreby dopravného letectva rezort začal riešiť v roku 2005, čiže pozrite si, 13-ročná doba. Za účelom obstarania taktických dopravných lietadiel ministerstvo obrany v zmysle uznesenia vlády č. 466 zo dňa 9. 7. 2008 vyhlásilo dňa 5. 8. 2008 verejnú obchodnú súťaž. Vyhlásená verejná obchodná súťaž bola uskutočnená v zmysle platnej legislatívy Slovenskej republiky. Boli uskutočnené tri kolá súťaže, pričom regulárnym víťazom tejto medzinárodnej súťaže sa stala spoločnosť Aeronautica s lietadlom C 27 Spartan, v súčasnosti je to spoločnosť Leonardo, pretože prešla fúziou.
Od roku 2008 do roku 2014 Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na základe rôznych príčin neuzavrelo, neuzatvorilo zmluvný vzťah s víťazom súťaže. Nemožnosť obstarania lietadiel sa v tej dobe zdôvodňovala rôzne. V tejto súvislosti považujem za nutné vás informovať, že Ministerstvo obrany Slovenskej republiky v novembri 2010 za vedenia môjho predchodcu pána Galka dostalo novú ponuku na dodanie dvoch lietadiel C 27 JE Spartan, ktorá ministerstvom obrany v danej dobe nebola akceptovaná. Išlo pritom o zníženie ceny dvoch lietadiel a sumu 13 miliónov euro, uvedené lietadlá boli predurčené pre Bulharskú republiku. Pýtam sa pána poslanca, keď tak oduševnene deklaruje váš, teda deklarujete váš úprimný záujem o bezpečnosť Slovenskej republiky, prečo ste teda neušetrili túto sumu? Pričom mne sa vyčíta, že som dokázal na projekte uplatniť iba 879-tisíc, to je tých spomínaných približne 900-tisíc euro zmluvnej pokuty.
Čo sa týka informácií a špekulácií, že pokračujem v utajovaní detailov kontraktu, môžem vás ubezpečiť, že to tak nie je. Postupujem presne v súlade s platnou legislatívou. Uzatvorené zmluvy nie sú povinne zverejňovanými zmluvami podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Technický popis lietadiel, popis logistickej podpory a výcviku, informácie o operatívnych náhradných dieloch, popis dostupnosti náhradných dielov systému tvoria obchodné a výrobné tajomstvo spoločnosti Leonardo a nie sú tretím stranám zverejňované. Talianska strana o tejto skutočnosti písomne informovala ministerstvo obrany pri podpise zmlúv dňa 29. 10. 2014 a opakovane potvrdila svoje stanovisko listom zo dňa 19. 5. 2017. Zároveň sme začali všetky kroky za účelom úpravy infraštruktúry, samozrejme aj na letisku Kuchyňa.
Vážení prítomní, zároveň chcem opätovne zdôrazniť, že súčasné vedenie Ministerstva obrany Slovenskej republiky postupovalo pri rokovaniach so zahraničným partnerom vysoko efektívne, ekonomicky a v súlade so všetkými právnymi normami. V minulosti na tomto projekte mohla byť dosiahnutá aj vyššia miera úspor, čo je zrejmé z môjho vystúpenia, a skutočne som hrdý, že aspoň takto sumu sa nám podarilo ušetriť.
V krátkosti sa ešte aj dotknem témy obstarania spomínaných rádiolokátorov 3D stredného dosahu. Obstaranie rádiolokátorov začal riešiť už môj predchodca, pán minister alebo exminister Glváč. Pre riešenie uvedenej situácie rezort obrany Slovenskej republiky uskutočnil v minulosti niekoľko krokov. Bezpečnostná rada Slovenskej republiky a vláda Slovenskej republiky dňa 3. 12. 2014 schválila návrh riešenia zabezpečenia obnovy a prevádzky rádiolokačnej techniky. Ministerstvo obrany dňa 22. 12. 2014 vyhlásilo predbežné oznámenie pre zákazky v oblasti obrany a bezpečnosti ohľadom obstarania 3D radarov. Dňa 3. 6. 2015 bola vyhlásená verejná medzinárodná súťaž na obstaranie štyroch súprav 3 plus 1 ako opcia rádiolokátorov 3D stredného dosahu, ktorá je realizovaná postupom užšej súťaže s medzinárodnou účasťou.
Predpoklad dodania štyroch kusov 3D radarov bol stanovený na roky 2016 až 2019 v celkovej sume 60 miliónov euro. Vzhľadom k tomu, že súťažné podklady obsahujú utajované informácie, výberové konanie musí byť realizované vo vyhradenom režime. To predpokladá v prvom kroku podpis zmlúv o postúpení utajovaných skutočností, tzv. ZOPUS a bez tohto podpisu nie je možné poskytnúť spoločnostiam, výrobcom radarov utajované informácie. Do dnešného dňa po dva a trištvrte roku sa to skutočne nepodarilo, nie našou vinou, ale vinou firiem. Stále nie sú s uchádzačmi uzatvorené potrebné tieto zmluvy. Ak teda dospejeme k záveru, že zrušíme použitý postup obstarávania 3D radarov, zvýrazňujem, zatiaľ sme súťaž nezrušili, tak to bude po zvážení všetkých okolností a po dôslednom vyhodnotení udalostí, ktoré bezprostredne predchádzali prijatiu tohto rozhodnutia. A teda zároveň zdôrazňujem, že nie je pravdou, ešte raz, že tender na radary už bol zrušený, tak ako to zaznelo v niektorých médiách.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, pokiaľ nájdeme konsenzus na realizáciu potrebných modernizačných projektov, pokiaľ nenájdeme teda konsenzus na realizáciu potrebných modernizačných projektov, skutočne ohrozujeme samú podstatu štátnosti. Ozbrojené sily sú jedným z nositeľov, zasluhujú si pozornosť a podporu a myslím si, že teda nie účelovú škandalizáciu.
Nám nevadí kritika, nám nevadí kontrola, pokiaľ je konštruktívna a s čistým úmyslom, vrátane budúceho poslaneckého prieskumu. Opakujem, my sa nebránime diskusii v odbornej rovine a snažíme sa prijímať maximálne efektívne opatrenia k splneniu úloh, ktoré nám vyplývajú z Ústavy Slovenskej republiky a platnej legislatívy.
Ďakujem skutočne za pozornosť a moje, verím tomu, že nie vyčerpávajúce pre vás objasnenie problematiky. Ďakujem. (Potlesk.)
Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, vážené médiá, milé deti, ktoré sú hore. Nadviažem na pána predsedu výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva, zároveň môjho tieňového kolegu pána ministra ohľadom Winstona Churchilla, pretože včera zhodou okolností po štrnástich hodinách práce sa mi podarilo vzhliadnuť jeden dokument, a to zhodou okolností z druhej svetovej vojny, obrana Londýna a kobercové nálety na Nemecko. A musím povedať, že aj takýto vysoký politik rešpektoval a akceptoval rozhodnutia svojich generálov a air maršálov.
Čiže aj pre nás politikov, myslím si, že by malo byť takým mementom, že skutočne treba rešpektovať operačné požiadavky ozbrojených síl, generálov. Ja ich rešpektujem, rešpektujem, sú to moji generáli. Ale zároveň chcem zvýrazniť, že sa nezbavujem zodpovednosti za riadenie a zodpovednosť za rezort ministerstva obrany. To je určitá odpoveď aj na pánov poslancov, ktorí narážali na niektorú záležitosť z väzenia a podobne.
A nerád by som skĺzol do roly nejakej taktickej úrovne, pretože s pánom poslancom Krajniakom by sme o tejto veci mohli dlho debatovať, ale Archimedov zákon platí aj v armáde, teda musím povedať, pretože o desať ton ťažší boxer určite plávať nebude. Naše operačné požiadavky sú jasné a ja za to geopolitické rozmiestnenie Slovenskej republiky skutočne nemôžem. A pokiaľ chceme v boji, v operácii prekonávať vodné prekážky, tak by sme potom museli budovať ozbrojené sily s ďalšími ženijnými prápormi, a na to nám peniaze určite tento štát nedá. Ale nechcem skĺznuť do takých detailov a zároveň aj riešenia personálnych vecí, lebo ja si ctím zákon 281. A pán Šebo si dal žiadosť do civilu, no poviete, mám mu teda zakázať, aby odišiel? Nerozumiem tomu.
No a na záver by som, čo sa týka tohto úvodu, iba povedal, že skutočne, prepáčte, myslím si, a pretože sme mali aj prednášku vojenské spravodajstvo na výbore pre kontrolu vojenského spravodajstva ohľadom hybridných vojen, toto je taká orná pôda dnes pre spravodajské služby cudzích mocností. Ale poďme teda k veci.
Skutočne predstupujem pred vás, aby som vyjadril sa k návrhu skupiny poslancov Národnej rady na prijatie uznesenia Národnej rady k dlhodobému plánu a aktuálnemu stavu modernizácie ozbrojených síl. Mojím cieľom je skutočne uviesť na pravú mieru viaceré nepravdivé, respektíve neobjektívne, neúplné a až niekedy zavádzajúce tvrdenia a hodnotenia, ktoré skutočne obsahuje.
Chcem vás všetkých ubezpečiť, že si vážim váš záujem o obranu štátu. A rovnako tak si vážim aj spätnú väzbu, aj kritické slová na moju prácu, respektíve na prácu rezortu, ktorý riadim, pokiaľ je táto kritika úprimná, stavaná na objektívnych argumentoch a obsahuje realistické odporúčania do budúcnosti ako zlepšiť, skvalitniť alebo zefektívniť našu prácu v prospech obrany Slovenskej republiky a v prospech našich ozbrojených síl, čo verím teda, že je naším spoločným aj záujmom.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi na úvod môjho vystúpenia objasniť situáciu a stav, ktorý bol v rezorte obrany pri mojom prevzatí funkcie ministra obrany v marci 2016. Túto situáciu zásadne ovplyvnili vonkajšie, ale aj vnútorné faktory. Z hľadiska vonkajších to bola najmä zásadná zmena bezpečnostného prostredia, na ktorú, ako som už uviedol, čiastočne reagovala aj predchádzajúca vláda Slovenskej republiky v roku 2014 schválením viacerých súvisiacich dokumentov na zníženie týchto bezpečnostných rizík. Bezpečnostné prostredie sa vyznačovalo naďalej rastúcou dynamikou vývoja a zložitosťou, okrem nestabilnej situácie na východ od našich hraníc, kde sa situácia mohla vystupňovať až do väčšieho konfliktu s podstatným dopadom na bezpečnosť Slovenskej republiky a jej spojencov a partnerov, sa stupňovala nestabilita aj južne od európskeho kontinentu, čo negatívne ovplyvňovalo situáciu v európskych štátoch z hľadiska hlavne hrozieb ako terorizmus a taktiež migrácia. Samozrejme, že táto situácia zvyšovala nároky na zachovanie bezpečnosti občanov a zaručovanie obrany štátu.
Z hľadiska vnútorných faktorov ovplyvňoval situáciu v rezorte obrany predovšetkým reálny stav v oblasti zabezpečenia obrany štátu, najmä hlboké zdrojové deficity v ozbrojených silách, ktoré sa dlhodobo vytvárali a neriešili a ktorých odstraňovanie si vyžaduje skutočne dlhodobé úsilie. Viaceré kľúčové oblasti pritom už mali charakter krízového stavu. Napriek tomu kritickému stavu v rezorte obrany boli obranné výdavky naďalej veľmi nízke, iba približne, na úrovni približne cca 1,1 percenta HDP a v reálnych číslach naďalej hlboko pod úrovňou rozpočtu v období pred ekonomickou krízou v roku 2008.
Celkovo môžem konštatovať, že pri mojom nástupe do funkcie úroveň zabezpečenia obrany bola negatívne ovplyvnená najmä nižšou úrovňou rozpracovanej oblasti riadenia obrany štátu s dôrazom na riadenie obrany pri najzávažnejších krízových situáciách, vojna a vojnový stav, výraznou dlhodobou nerovnováhou medzi úlohami a zdrojmi na ich plnenie, neefektívnosťou systému obranného plánovania a absenciou prepojenia strategických cieľov programových priorít rozpočtu a obstarávania, nižšou úrovňou pripravenosti ozbrojených síl najmä ako dôsledok nedoplnenosti jednotiek personálom, obmedzenia výcviku z hľadiska zdrojov a stavu učební výcvikovej základe, na ktoré taktiež neboli peňazí. Zastaranosti väčšiny hlavných druhov výzbroje a techniky, ktorá je skutočne po životnosti, ktoré majú nízku prevádzkyschopnosť a bojové parametre nezodpovedajúce požiadavkám moderného bojiska a interoperability so spojeneckými silami. Ďalej bola úroveň zabezpečenia obrany limitovaná najmä zaostávaním rozvoja spôsobilosti ozbrojených síl, nenaplnením kvalitatívnych a kvantitatívnych požiadaviek s cieľom spôsobilosti stanovených NATO pre Slovenskú republiku, deficitom zásob ozbrojených síl, predovšetkým munície, náhradných dielcov a v neposlednom rade zlým technickým stavom a zastaranosťou infraštruktúry štátu v správe ministerstva obrany.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, nechcem vás zaťažovať ďalšími podrobnosťami, ktoré si môžete prečítať nielen v Bielej knihe o obrane Slovenskej republiky schválenej našou vládou v septembri v roku 2016, ale aj v následných vecne súvisiacich dokumentoch verejného charakteru. Chcem však zvýrazniť, ako som už uviedol, že je tu z hľadiska hodnotenia stavu zabezpečenia obrany štátu viditeľná obsahová paralela s podobnými dokumentami z rokov 2011 až roku 2016. Potvrdzuje sa v nich aj kontinuita pretrvávania existujúcich problémov a nedostatkov v oblasti obrany štátu, najmä v oblasti rozvoja ozbrojených síl. Potvrdzuje sa však zároveň aj to, že o týchto problémoch v rezorte obrany a najmä v ozbrojených silách vedeli všetky vlády od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Len chýbali relevantné rozhodnutia a riešenia tohto stavu, vrátane zdrojov. Potvrdzuje sa, že za súčasný stav v oblasti obrany štátu nesú zodpovednosť aj predchádzajúce vlády, ktoré nevnímali túto oblasť ako jednu z hlavných priorít svojej politiky a spoliehali sa, že všetko vyrieši naše členstvo asi v NATO.
Zložitosť situácie pri nástupe umocňovala aj skutočnosť, že sme sa nemohli oprieť o aktuálne zásadné strategické, koncepčné a plánovacie dokumenty pre dlhodobý rozvoj obrany štátu, vrátane ozbrojených síl. Znie to až skutočne neskutočne, že Slovenská republika v tak zložitých vonkajších, ako aj vnútorných podmienkach nemala zodpovedajúce aktuálne strategické dokumenty. Platná bezpečnostná stratégia a obranná stratégia z roku 2005 zjavne už nevyhovovali zmenenému bezpečnostnému prostrediu, ktoré už som spomínal, ani stavu zabezpečovania obrany štátu. Chýbala samostatná vojenská stratégia a rovnako aktuálny dlhodobý rámec výstavby a rozvoja ozbrojených síl. Ostatné koncepčné dokumenty systému obrany a zabezpečenia bezpečnostného systému štátu sú ešte staršieho dáta, keďže boli schválené vládou Slovenskej republiky v roku 2002.
Vzhľadom na množstvo problémov a kritických oblastí sme museli bezprostredne riešiť základnú otázku, čo robiť, aby sa situácia nezhoršovala a obranyschopnosť Slovenskej republiky neklesla na úroveň, ktorá by bola neakceptovateľná nielen našimi spojencami v NATO, aby sme zostali dôveryhodným partnerom a zároveň, a to chcem zdôrazniť, bola by proti záujmom Slovenskej republiky a jej občanom.
Tieto zásadné skutočnosti nás viedli k formulovaniu cieľov, úloh a priorít vlády Slovenskej republiky v jej programovom vyhlásení na roky 2016 – 2020 v časti ozbrojené sily. Musím aj s odstupom dvoch rokov potvrdiť, že programové vyhlásenie jasne definovalo, čo je potrebné v tejto oblasti urobiť, aby sa okrem operatívneho riešenia aktuálnych krízových stavov vytvorili predpoklady aj pre koncepčný, systémový, dlhodobo stabilný a zdrojovo zabezpečený rozvoj v oblasti obrany Slovenskej republiky vrátane jej ozbrojených síl. Môžem vás ubezpečiť, že tieto úlohy programového vyhlásenia vlády aj zodpovedne plníme.
Vážení páni poslanci, pani poslankyne, dovoľte mi zvýrazniť, že v zmysle zákona práve ministerstvo obrany zodpovedá za riadenie a kontrolu obrany Slovenskej republiky, ako aj výstavbu, riadenie a kontrolu ozbrojených síl v Slovenskej republike. A preto sme spracovali dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl s výhľadom do roku 2030, vychádza z kaskády strategických dokumentov bezpečnostnej obrannej a vojenskej stratégie, ktoré reagujú na zmenu bezpečnostnej situácie, stanovujú strategické ciele a návody na ich dosiahnutie. Ide o prvý reálny plán obranných investícií do roku 2030. Vlastný plán je vo svojej prvej časti prepojený na vojenskú stratégiu, špecifikuje budúcu štruktúru a spôsobilosti ozbrojených síl, stanovuje priority rozvoja v oblasti personálu, výzbroje, infraštruktúry a výcviku. Jeho jadrom je zoznam hlavných projektov modernizácie výzbroje, techniky, komunikačných a informačných systémov a infraštruktúry s harmonogramom realizácie a uvedením ich prepojenia na jednotlivé spôsobilosti. Za spôsobilosť v tomto zmysle je považovaná komplexná schopnosť vykonávať určitú činnosť a je tvorená organizačnou jednotkou, napríklad rotou, práporom, brigádou, jej vycvičením a v zmysle príslušných doktrín pripraveným personálom, výzbrojou, zásobami munície a materiálu, infraštruktúrou a podobne. Harmonogram obsahuje plánované termíny realizácie projektov, počet plánovaných kusov, prípadne súprav v jednotlivých rokoch a predpokladané náklady. V závere je popísaný spôsob realizácie týchto projektov, ktorý predpokladá zapojenie slovenského obranného priemyslu, európske riešenia najmä v rámci stálej štruktúrovanej spolupráce, takzvané PESCO v Európskej únii, V4 alebo V4 plus a aj cestou dvoj- a viacstrannej spolupráce. Celý plán je založený na predpoklade, že bude naplnený prísľub daný v NATO a na, súčasne splnená časť podmienok na zapojenie sa do PESCO v rámci Európskej únie, teda vyčleňovať na obranu 1,6 percenta z HDP do roku 2020 a 2 percentá z HDP od roku 2024. Na obstaranie hlavnej výzbroje a techniky ozbrojených síl a súvisiaceho výskumu a vývoja sa vyčlení podľa kritérií NATO minimálne 20 percent z obranných výdavkov. Plán vychádza z prognózy makroekonomického vývoja Slovenskej republiky.
V súčasnosti rozpracovávame a pripravujeme ďalšie rozvojové projekty, ktoré plánujeme predložiť na prerokovanie a schválenie vláde. Vykonávame úpravy programovacieho cyklu obranného plánovania, ktorý bude alokovať finančné zdroje v strednodobom plánovacom horizonte. K uvedeným procesom využívame systém obranného plánovania ako štandardného nástroja manažmentu zdrojov v rámci NATO spolu s ďalšími kontrolnými nástrojmi, ktoré zabezpečujú efektívnosť celého procesu.
Za splnenie cieľa budem považovať dosiahnutie úplnej a certifikovanej danej spôsobilosti, čo je jednou z podmienok, o ktorej hovoril aj pán poslanec, nie iba realizáciou modernizačného projektu bez vykonania ďalších nadväzných krokov.
V rámci politicko-vojenskej ambície kladiem dôraz na to, aby ozbrojené sily boli pripravené zabezpečovať nedotknuteľnosť vzdušného priestoru Slovenskej republiky v rámci integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO s názvom NATINAMDS. Plniť úlohy súvisiace s podporou zahraničných ozbrojených síl, ktorú poskytuje Slovenská republika ako hostiteľská krajina. Plniť úlohy v silách rýchlej reakcie NATO a Európskej únie. Ozbrojené sily musia byť schopné spolupracovať s ozbrojenými silami iných krajín vrátane spolupráce v oblasti výcviku, plniť úlohy mimo územia Slovenskej republiky v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti, tak ako je to teraz v krajinách B3, na území členského štátu NATO a humanitárnej pomoci, a vyčleňovať vojenský personál do štruktúr a vojenských veliteľstiev NATO, ale aj v Európskej únii.
Preto je modernizácia a výmena zastaranej výzbroje jednou z najdôležitejších priorít dlhodobého plánu. Základom prebudovania a rozvoj spôsobilostí schopných zaručovať obranu štátu je modernizácia výzbroje, techniky, materiálov komunikačno-informačných systémov. Respektíve celková obmena zastaranej techniky, pri ktorej ďalšie vylepšovanie už nie je, samozrejme, efektívne. Pri príprave projektov vyzbrojovania je záujem nájsť čo najefektívnejšie riešenie, avšak pri dodržaní platnej legislatívy, čiže transparentne.
Pre dosiahnutie požadovaných spôsobilostí ozbrojených síl som stanovil tieto nasledovné priority realizácie hlavných projektov vyzbrojovania, ktoré tu už boli aj spomínané:
Po prvé, sú to projekty na zvýšenie kvalitatívnych parametrov hlavnej bojovej techniky pozemných síl na zabezpečenie kriticky nedostatkových spôsobilostí mechanizovanej brigády ako nášho záväzku voči NATO. V tejto oblasti sú riešené projekty týkajúce sa bojových obrnených vozidiel 8 x 8 s ukončením do roku 2024, viacúčelových taktických vozidiel 4 x 4 s ukončením do roku 2029, protitankových systémov, modernizácie bojových vozidiel pechoty s ukončením do roku 2023, ktoré sme už začali, delostreleckých palebných systémov, nákladné automobily stredné, ťažké, malé, ale aj automobily a poľné nemocnice.
Po druhé, projekty na zvýšenie kvalitatívnych parametrov hlavnej bojovej techniky vzdušných síl. Medzi hlavné projekty považujem dokončenie obmeny dopravných lietadiel, viacúčelových vrtuľníkov, viacúčelových taktických lietadiel, 3D rádiolokátorov stredného dosahu, malého dosahu a blízkeho dosahu, letiskových rádiolokátorov, cvičné lietadlá, ľahké viacúčelové vrtuľníky a bezpilotné prostriedky.
Po tretie, projekty na dosiahnutie požadovanej úrovne interoperability, komunikačno-informačných systémov, vrátane zabezpečenia prenosu utajovaných informácií a ochrany a obrany vlastných sietí v kybernetickom priestore. Táto oblasť zahŕňa projekty, ako sú technický prostriedok MILSEC na vytváranie, spracovávanie, prezeranie, ukladanie, tlač a archivovanie národných utajovaných skutočností do stupňa utajenia D, čo je dôverné, a vykonávanie utajovanej komunikácie, mobilný komunikačný systém v súlade so štandardami NATO. Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti prostredia KIS rezortu, čo je Komunikačný informačný systém rezortu obrany Slovenskej republiky, vojenský informačný systém o území, komunikačný systém vzdušných síl, bojový komunikačný rádiový systém, brigádny systém velenia a riadenia, aplikačné, integračné prostredia pre utajované a neutajované prostredie, systém stacionárneho komunikačného prostredia, ale aj komplety rádio-technického prieskumu.
Po štvrté, sú to projekty modernizácie, obmeny ďalšej techniky a materiálu pozemných síl, vzdušných a silách pre špeciálne operácie s prihliadnutím na plnenie prijatých záväzkov. V tejto oblasti sú zahrnuté oblasti, ako je modernizácia a obmena BVP, delostrelecké palebné systémy, protitankový raketový komplet stredného dosahu, tzv. tristovky, protilietadlový raketový komplet malého dosahu KUB-y, zdravotnícke vozidlá, systémy vysokej dostupnosti dát, ženijná technika, tanková technika a dielenská technika. Hlavne projekty vyzbrojovania plánujem realizovať ako samostatné projekty alebo súčasťou, alebo s účasťou v medzinárodných projektoch. Mojím záujmom je aktívne sa podieľať na iniciatívach NATO a využívať agentúry NATO, participovať na nových iniciatívach v Európskej únii, v tzv. PESCO CARD a podľa možností spolupracovať v rámci regionálnej spolupráce, ako som spomínal už, V4 alebo V4 plus.
V rámci projektov vyzbrojovania spolu s účelovou podporou výskumu a vývoja na podporu obrany štátu chceme prednostne využívať kapacity a možnosti, tak ako som spomínal, domáceho obranného priemyslu Slovenskej republiky.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, v ďalšej časti môjho vystúpenia som sa rád dotkol projektov, ktoré sú spomínané v odôvodnení návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady a ktoré tu už boli spomínané pánom poslancom Krajniakom.
V odôvodnení k zvolaniu tejto schôdze Národnej rady Slovenskej republiky jej iniciátori dávajú za vinu ministerstvu obrany, že koná v rozpore s princípmi, ktoré uviedlo v dôvodovej správe k uzneseniu vlády Slovenskej republiky týkajúce sa projektov 8 x 8 a 4 x 4. Prepáčte, ale svojimi vyjadreniami osočujete a znevažujete úsilie zamestnancov ministerstva o nápravu stavu, ktorý nevznikol mojím nástupom na funkciu v roku 2016, ale je výsledkom, ako som už spomínal, dlhodobého zanedbávania v oblasti modernizácie ozbrojených síl. Iniciátori tejto schôdzi idú tak ďaleko, že ho dokonca prirovnávajú k tzv. nástenkového tendru, ktorý bol predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Chcel by som zdôrazniť v tejto veci, že všetky princípy uvádzané v predmetnej dôvodovej správe sú veľmi prísne dodržiavané a skutočne aj realizované.
V tejto súvislosti sa tiež častokrát používa otázka transparentnosti, resp. netransparentnosti celého procesu. Dovolím si krátke zamyslenie. Ako si predstavujeme teda etalón transparentnosti? Kto má k dispozícii v tejto chvíli jeho presnú definíciu? Alebo kto vie určiť jeho presnú mieru? Pre mňa ako ústavného činiteľa znamená transparentnosť prísne a presné dodržiavania ústavných zákonov a ostatných legislatívnych noriem tohto štátu. Za štyri mesiace trvania tejto štvavej kampane som nepočul jediný argument, ktorý by preukázal porušenie akejkoľvek právnej normy v celom procese. V prípade, že niekto takýmto argumentom disponuje, mal by si splniť svoju základnú občiansku povinnosť, a to riadne a bezodkladne ho predložiť orgánom činným v trestnom konaní. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, predseda NR SR
Poprosím, musím, pán minister, musím poprosiť pánov poslancov, myslím, že nájdeme všeobecný súhlas, že môže pokračovať bez obmedzia času. Ďakujem.
Gajdoš, Peter, minister obrany SR
Ďakujem. Ministerstvo obrany dokumenty, ktoré sa týkajú projektu bojových obrnených vozidiel 8 x 8 spracovalo so súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky a verejnosti prostredníctvom elektronických a printových médií poskytlo všetky potrebné informácie o prijatých rozhodnutiach. Tieto informácie boli poskytnuté vždy po rokovaniach Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky na tlačových konferenciách alebo vyhláseniach ministerstva obrany. Bez problémov som prijal pozvanie na vysvetlenie do výboru pre obranu a bezpečnosť, nielen čo sa týka 4 x 4 alebo 8 x 8, ale aj v procese vysvetlenia tzv. krádeže alebo stratenej munície v muničných skladoch.
Mediálna kampaň spochybňujúca celý projekt bola odštartovaná vyhlásením prezidenta Združenia bezpečnostného obranného priemyslu, budem používať skratku ZBOP, ktoré je vlastne občianskym združením, a podľa mojich informácií nebolo toto vyhlásenie konzultované so všetkými členmi prezídia a už vôbec nie so sekciou výrobcov obranného priemyslu. Sekcia výrobcov obranného priemyslu pod záštitou Slovenskej priemyselnej a obchodnej komory združuje výrobcov a celý projekt podporila pritom. Toto je oficiálna sekcia výrobcov obranného priemyslu. Toto vyhlásenie bolo poskytnuté na prieskum ministerstvo obrany uzatvorilo 30. decembra 2016 dohodu so ZBOP-om o zabezpečení spolupráce, v rámci ktorej boli vykonané viaceré formálne, ale aj neformálne rokovania a v rámci ktorých boli prerokované aj otázky projektu bojových obrnených vozidiel 8 x 8.
Uvediem príklad: 21. septembra 2017 boli na ministerstve obrany rokovania so zástupcami obranného priemyslu Slovenskej republiky, kde boli prediskutované všetky relevantné otázky projektu a zástupcovia spoločností mali možnosť prezentovať svoje návrhy možnej budúcej participácie na riešení projektu, ako aj možnosť prezentovať svoje produkty obranného priemyslu. Na uvedenom stretnutí sa osobne zúčastnili členovia Prezídia ZBOP vrátane jeho prezidenta. A ďalšie stretnutie so zástupcami tohto združenia bolo aj 24. októbra 2017. Pardon (rečník si odpil vodu z pohára).
Na základe týchto faktov mi neostáva nič iné, ako konštatovať, že sa nejedná o diskrimináciu obranného priemyslu, ale len o pokus podporiť niektoré z iných výrobcov bez ohľadu na to, či spĺňa alebo nespĺňa požadované parametre a či je v možnostiach ministerstva obrany takéto vozidlo obstarať a prevádzkovať v ozbrojených silách.
Ostro sa ohradzujem proti ďalším tvrdeniam, ktoré uvádzate už v spomínanom odôvodnení tejto schôdze. Dovoľte citovať: "Nákup bojových obrnených vozidiel 8 x 8 za 417 miliónov euro a bojových obrnených vozidiel, viacúčelových taktických vozidiel 4 x 4 sa deje v utajení. Špecifikáciu áut, ktorá by umožnila porovnať ceny, nepoznajú ani ministerskí úradníci, nikto tak nevie vierohodne dokázať, či zvolený spôsob vlastného vývoja na platforme vozidla Patria je ten najvhodnejší." Vážení prítomní, ja by som tiež chcel položiť otázku. Ktorých ministerských úradníkov máte na mysli? Či tých, ktorí reálne a v súlade so smernicou ministerstva č. 60 z roku 2012 o vyzbrojovaní intenzívne pracujú v tzv. projektových tímoch a pripravujú podklady pre rozhodnutie vlády Slovenskej republiky? Alebo tých, ktorí vám donášajú častokrát nezákonne získané polopravdy, niekedy klamstvá a komentujú veci, za ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť a, žiaľbohu, im ani nerozumejú? (Potlesk.) To sú tie zdroje z armádneho prostredia, ktoré vás informovali o katastrofálnom výsledku vojskových skúšok, ktoré však na Slovensku ešte ani nezačali. (Potlesk.) A pokiaľ a pokiaľ váš dotyčný zdroj, ktorý v rozpore s platným zákonom 215, zvýrazňujem, z roku 2004, neustále platný, informuje neopravné osoby a démonizuje bežné vízie a problémy, ktoré každý projekt prináša, tak potom máte pravdu, títo úradníci o tak citlivých záležitostiach informovaní nie sú.
Dovoľte ešte jednu poznámku. Na jednej strane tvrdíte, že sa nejedná o žiadny výskum a vývoj, a na druhej strane pri realizácii a riešení konkrétnych vývojových úloh okamžite spochybňujete spôsobilosť celého projektu. Vráťme sa však k informovanosti. Všetky detaily a konkrétne cenové ponuky sú uvedené v prílohe k materiálu k uzneseniu vlády Slovenskej republiky z 15. novembra 2017. Aby som dokončil tie skúšky, aby vedeli všetci, aká je pravda. Skončili sa podnikové kontrolne skúšky na území Slovenskej republiky, VVP Záhorie, vozidlo bolo prevezené do VVP Lešť, kde boli poučení naši vojaci o budúcnosti vykonávania skúšok z hľadiska časového harmonogramu, ktorý máme, a sme vojaci a ho plníme. V súčasnosti sa nachádza toto vozidlo vo Fínsku a vykonávajú sa na ňom skúšky. Takže toto je realita, pravda, plníme úlohy podľa plánu a skutočne firmy, ktoré riešia uvedené záležitosti so 100-percentnou účasťou štátu, zodpovedajú za to, akým spôsobom budú realizované požiadavky, nie moje, ale Ozbrojených síl Slovenskej republiky ohľadom tých taktických požiadaviek, ktoré sme tuná spomínali.
Informácie, ktoré obsahujú menované projekty vyzbrojovania technickej a výrobnej a obchodnej povahy nie sú verejnosti bežne dostupné. A ministerstvo obrany je povinné zodpovedajúcim spôsobom zabezpečiť ich ochranu. Tieto povinnosti vyplývajú z Obchodného zákonníka, ktorý okrem iného upravuje inštitút ochrany obchodného tajomstva. Ministerstvo obrany pre zabezpečenie týchto práv a zamedzenia neoprávnenej manipulácie s poskytovanými informáciami projekty vyzbrojovania vcelku alebo v ich časti spracováva ako utajované skutočnosti v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností. Naviac tento materiál obsahuje analýzy, ktoré majú vplyv na realizáciu hospodárskych opatrení v prípade krízy a krízového stavu a taktiež obsahujú citlivé informácie o realizácii medzinárodných rokovaní a obsahujú informácie, ktoré sú svojím obsahom utajovanou skutočnosťou cudzej moci. V súlade s platným zákonom, internými a s internými smernicami bol tento materiál stanovený do príslušného stupňa utajenia, ktorý by mal rešpektovať každý slušný občan Slovenskej republiky, ak si dovolím použiť výraz z vašej obľúbenej terminológie.
Ministerstvo v rámci riešenia projektu oslovilo viacerých výrobcov a s požiadavkou na predloženie informácií o podmienkach akvizície bojového obranného vozidla 8 x 8. Na základe analýzy predmetnej informácie, ako i prieskumu dostupných produktov na trhu špecialisti na uvedenú oblasť konštatovali, že v súčasnosti sa takýto produkt obstarať priamou cestou nedá. Z tohto zásadného dôvodu sme sa rozhodli ísť cestou výskumu a vývoja nového výrobku v oblasti obrany a bezpečnosti. Tých dôvodov bolo samozrejme viac, napríklad ekonomických, tých spomínaných 4 milióny euro s DPH za cenu jedného vozidla. Pre porovnanie, vami a médiami ospevovaný kontrakt na nákup vozidiel Boxer pre Litvu je priemerná cena na úrovni 5,26 milióna s DPH euro za jeden kus. Za orientačne rovnakú cenu bol ponúkaný aj nám. Médiami zverejnené informácie vytrhnuté z kontextu k ponuke nemeckej súkromnej spoločnosti my vnímame ako hrubú dezinformáciu zo strany autorov článkov so snahou poškodiť ministerstvo obrany. Prepáčte. V súčasnosti čakáme na odpoveď od tejto spoločnosti, aby nám dovolili využiť informácie predloženej ponuky. Takže pokiaľ niekto má tak dobré kontakty, my len uvítame kladnú odpoveď čo najskôr a celú dokumentáciu v objeme 400 strán sme pripravení ponúknuť verejnosti.
Ďalšie ponuky, ktoré sme obdŕžali ako informácie o prebiehajúcich akvizíciách, ktoré sme získali z dostupných zdrojov, sú výrazne vyššie, ako je naša. Ak však niekto má konkrétnu ponuku, ktorá by bola aspoň o 10 % lacnejšia ako súčasná cena vozidla, je vítaný u nás na ministerstve a naši odborníci sú pripravení s ním túto záležitosť diskutovať. Ak však takúto ponuku nikto nemá, ide len o fabulovanie a vytĺkanie, prepáčte, politického kapitálu.
Ďalšou významnou úlohou bolo zapojiť do projektu aj slovenský obranný priemysel. Vážení páni poslanci, panie poslankyne, v súlade so smernicou Európskej únie č. 81/2009 sú akékoľvek offsety nepovolené. To znamená, že nemôžeme dať do podmienok súťaže mieru zapojenia slovenského priemyslu, pretože takáto súťaž by bola proti zákonom v Slovenskej republike a Európskej únii. Dovoľte mi pripomenúť, že programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky ma zaväzuje podporiť slovenský obranný priemysel a jeho potenciál k teda zabezpečeniu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ako i exportu. Naviac je náš priemysel skutočne spôsobilý vyrábať takéto produkty, ktoré sú porovnateľné kvalitou i cenou s renomovanými svetovými výrobcami, a bolo by trestuhodné takýto potenciál nevyužiť.
Nami realizovaný projekt je založený na medzinárodnej spolupráci s renomovaným a dôveryhodným partnerom, ktorá v zmysle tejto smernice, ktorú som spomínal v horeuvedených častiach, o koordinácii postupov pre zadávanie určitých zákaziek na práce, zákaziek na dodávku tovaru a zákaziek na služby verejnými obstarávateľmi alebo obstarávateľmi v oblastiach obrany a bezpečnosti umožňuje realizovať spoluprácu najmenej dvoch krajín v oblasti výskumu a vývoja. Tento návrh medzinárodnej spolupráce v oblasti výskumu a vývoja bojových obrnených vozidiel 8 x 8 bol dôsledne posúdený odbornými zložkami ministerstva a vyhodnotený ako oveľa výhodnejší vo všetkých kritériách obstarania, než iba nákup nových hotových vozidiel bez pridanej hodnoty pre Slovenskú republiku. Bol posúdený z ekonomického, sociálneho, vojensko-technického a výrobno-technologického hľadiska. Tento návrh bol predmetom rezortného a medzirezortného pripomienkového konania a teda podliehal dôkladnej kontrole nielen odborníkmi ministerstva obrany, ale aj ostatných rezortov.
V súlade s týmto procesom sa Ministerstvo obrany Slovenskej republiky rozhodlo vyhľadať spomedzi všetkých štátov Európskej únie strategického partnera, ktorý by sa spolupodieľal na výskume a vývoji takéhoto nového výrobku v oblasti obrany a bezpečnosti, ktorý by spĺňal požadované parametre a vlastnosti a schopnosti samozrejme. V súlade s uvedeným bola za strategického partnera vybraná Fínska republika, u ktorej sa našiel v rámci spolupráce v oblasti výskumu a vývoja najväčší prienik a v najväčšej miere vyhovovali potrebám Slovenskej republiky. Dovoľte mi ešte pripomenúť jednu závažnú skutočnosť. Platforma pochádzajúca z produkcie spoločnosti Patria bola selektovaná ako najlepší kompromis medzi cenou a výkonom už v období predchádzajúcej vlády a bolo to testované na VTSU Záhorie. Pokus o realizáciu vzájomnej spolupráce s Poľskou republikou s vozidlom Rosomak na podvozku Patria s inštaláciou nášho zbraňového systému bol riešený už v roku 2014. Žiaľ, podmienky, ktoré mali predurčovať výhodnosť tejto spolupráce, to znamená, dosiahnuť rovnako výhodné podmienky výmeny výrobkov na jednej a druhej strane sa nepodarilo naplniť. Naviac cenové relácie, ktoré poľská strana ponúkala, boli ekonomicky menej výhodné ako tie, čo sme dosiahli rokovaním s fínskym partnerom.
Ak to teda môžem zhrnúť, už pred viac ako štyrmi rokmi vybrala pre vozidlo 8 x 8 platformu vozidla Patria. Rozdiel medzi predchádzajúcim a súčasným projektom je v lepšej cene, v modernej verzii a v zbraňovom systéme najnovšej generácie slovenskej výroby. To všetko vyvinuté špeciálne pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky.
V súlade so zákonom č. 343 o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov uvedený program spolupráce vychádzajúci z výskumu a vývoja, ktorý spoločne vykonáva Slovenská a Fínska republika pri vývoji nového výrobku v oblasti obrany a bezpečnosti, vyústil k uzatvoreniu technickej dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Fínskej republiky, čo bolo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Výsledkom výskumu a vývoja v súlade s technickou dohodou je teda overiť si skutočnosť, že je možné vyrobiť nový výrobok s parametrami, vlastnosťami a schopnosťami požadovanými zo strany Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nový výrobok v oblasti obrany a bezpečnosti, ktorého požadované parametre nemá iný výrobok nachádzajúci sa na trhu, môže následne Slovenská republika po ukončení výskumu a vývoja za účelom zhodnotenia investovaných financií odkúpiť. Úspešným zavŕšením celého projektu Slovenská republika získa tzv. priemyselné vlastníctvo a bude spôsobilá realizovať podstatnú časť výroby vlastnými kapacitami a zároveň zabezpečí celý ďalší životný cyklus. Štátu prechádza duševné vlastníctvo jedinečnej konfigurácie a interface medzi podvozkom a zbraňovým systémom. Tieto podmienky umožnia prípadný export v spolupráci s partnerskou stranou a ďalší vývoj a modernizáciu týchto vozidiel v budúcnosti vlastnými silami, čiže vo vlastných podnikoch.
Častokrát počúvam spochybňovanie realizácie vývoja a výskumu. Pokúsim sa objasniť niekoľko technických detailov, v čom uvedený výskum spočíva. Povinnosťou nášho partnera bolo zhotoviť podvozok, ktorý bude mať základnú balistickú ochranu v tzv. leveli 3 s možnosťou zvýšenia a zároveň si zachová mobilitu do tej úrovni, že bude schopné prekonávať pri maximálnej hmotnosti 26 ton vhodné prekážky bez prípravy plavbou.
Slovenská republika vyvinie zbraňový systém v podobe diaľkovo ovládanej veže s nezávislým veliteľským panoramatickým zameriavačom a s integrovaným protitankovým raketovým kompletom najnovšej generácie, čož je novinka. V podobe zahájenia projektu takéto vozidlo na trhu nebolo k dispozícii, ako som už spomínal, a v prípade vývoja takéhoto vozidla by sme museli akémukoľvek výrobcovi naviac zaplatiť v cene celého kontraktu. Projekt vozidiel 8 x 8 je vysoko odborný projekt bez akýchkoľvek vplyvov do prípravy návrhov, riešení, bol riešený projektovým tímom v zložení z odborníkov ministerstva obrany a Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Plne sme rešpektovali požiadavky ozbrojených síl.
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, chcel by som zároveň zdôrazniť, že v zmysle zákona č. 575/2001 ministerstvo obrany je oprávnené realizovať vlastný vývoj a výskum. Doteraz bolo od vzniku Slovenskej republiky realizovaných celkovo 138 projektov, čiže nie len Gajdoš, z ktorých niektoré svojím objemom finančných prostriedkov výrazne prevyšovali súčasný projekt vývoja bojových obrnených vozidiel 8 x 8, zdôrazňujem, vývoja. Nerozumiem teda, prečo je ministerstvo obrane dané za vinu, že realizuje opatrenia napĺňaniu poslania s využitím vlastných výskumno-vývojových kapacít a v rozsahu pridelených zdrojov a právomocí k zabezpečeniu obranyschopnosti Slovenskej republiky.
Kritizujete nás za to, že sa snažíme podporiť domáci priemysel. Investovať peniaze daňových poplatníkov na Slovensku, zabezpečiť obranyschopnosť Slovenskej republiky vlastnými silami a prostriedkami a prispieť aj k rozvoju ekonomiky a získania moderných poznatkov a technológií zo sveta, zo zahraničia.
Ďalej mi dovoľte vyjadriť sa k ďalším vašim tvrdeniam. Citujem: "Otázne je aj deklarovaných 70-percentné zapojenie domáceho obranného priemyslu, keďže v skutočnosti pôjde o montáž komponentov dovezených zo zahraničia. Novinári opakovane usvedčili ministerstvo, že nehovorí pravdu, keď tvrdí, že nemecké a francúzske firmy nechceli spolupracovať so slovenskými firmami alebo že tender nie je možný pre časovú tieseň." Môžem len konštatovať, že 70-percentné zapojenie domáceho priemyslu bolo konzultované s odborníkmi slovenského priemyslu a bolo konštatované, že vozidlo bude spĺňať podmienky na ochrannú značku "vyrobené na Slovensku" a zároveň celý životný cyklus realizovaný na Slovensku bude zhruba v 70-percentnej celkovej nákladovosti. Musíme si uvedomiť, že pri realizácii sériovej výroby dokážeme toto číslo povedať, pardon, musíme si uvedomiť, že až pri realizácii sériovej výroby dokážeme toto číslo povedať s absolútnou presnosťou.
K ďalšiemu konštatovaniu ohľadne mediálneho dokazovania si, či boli firmy ochotné spolupracovať, môžem len zopakovať, že pre naplnenie platnej legislatívy a pre naplnenie vlastných kapacít sme vybrali riešenie typu vláda – vláda, ktoré vyhovovalo našim požiadavkám a možnostiam. Vyjadrenie, že k projektu modernizácie ministerstvo odmietlo pustiť analytikov z Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií, prepáčte, je do neba volajúce klamstvo. Dovoľte pár postrehov.
V rámci medzirezortného pripomienkového konania pri príprave materiálu do vlády Slovenskej republiky bolo vykonané medzirezortné konferenčné pripomienkové konanie, stretnutie medzi zástupcami ministerstva obrany a všetkých zainteresovaných ministerstiev. Na rokovaní vlády Slovenskej republiky pri predkladaní materiálov bol čítaný ministrom financií posudok Útvaru hodnota za peniaze. Medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Útvarom hodnota za peniaze prebieha intenzívna komunikácia, o čom sú aj písomné dôkazy. Počas rokovaní boli prediskutované otázky investičných a prevádzkových nákladov počas obdobia životnosti techniky, odborné a ekonomické hodnotenia alternatív spolu s odporúčanou alternatívou a špecifikácia nákupu zvolenej alternatívy obstarania. Všetky pripomienky v rámci medzirezortného pripomienkového konania, ktoré boli uplatnené zo strany ministerstva financií, boli akceptované. Ak by to tak nebolo, nebolo by možné predložiť uvedený materiál do vlády Slovenskej republiky na schválenie. Preto sa ohradzujem proti takýmto tvrdeniam.
Vážení prítomní, predkladatelia dnešného návrhu, toto je ďalší dôkaz toho, že pred vytĺkaním politického kapitálu vás nezastaví skutočne asi nič, ani obranyschopnosť Slovenskej republiky, poškodzovanie dobrého mena slovenských priemyselných subjektov, znižovanie dôveryhodnosti ozbrojených síl v očiach širokej verejnosti a zahraničných partnerov. Vaše súčasné aktivity už v dnešnej dobe podľa môjho názoru poškodzujú exportný potenciál nášho obranného priemyslu a v prípade, že nebudú realizované jednotlivé modernizačné projekty včas a v dostatočnej kvalite, aj obranyschopnosť Slovenskej republiky.
V otázke transparentnosti pri procese obstarania vozidiel 8 x 8, môžem len zopakovať, že v procese prípravy návrhu riešenia projektu, ako aj oprávnenosti nákladov ministerstvo obrany posudzovalo všetky dostupné spôsoby a formy obstarania, vyberalo sa skutočne zo všetkých možností. Nechcem ich tu citovať. Posudzovali sa pozitíva, ale aj negatíva týchto spôsobov obstarania s prihliadnutím na špecifiká projektu. Našou filozofiou je, aby čo najväčšia časť investovaných prostriedkov zostala na území Slovenskej republiky a súčasne výroba a výdavky a dodávky by boli realizované v čo v najväčšej miere vlastnými kapacitami slovenského obranného priemyslu. Myslím si, že na tom skutočne nič nie je zlé. Pre naplnenie tohto cieľa bolo vybrané najvhodnejšie riešenie obstarania – obstaranie uzatvorením dohôd medzi vládami dvoch krajín.
Zástupcovia obranného priemyslu Slovenskej republiky deklarovali pripravenosť na výrobu a zabezpečenie dodávok bojových obrnených vozidiel. Týmto riešením sa dôsledne napĺňa operačná požiadavka ozbrojených síl a ustanovenia programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2016 až 2020 o podpore slovenského obranného priemyslu. Súčasne realizáciou tohto projektu formou vláda – vláda získame vojenské a ekonomické prínosy, ako sú využitie vlastného vývoja určitých komponentov so 100-percentným zaistením bezpečnosti dodávok v čase krízovej situácie. Myslí sa tým vojna, vojnový stav. Zvýšenie zamestnanosti, hovorilo sa tu 50 %, obidva projekty by mali dosiahnuť aj zvýšenie do 150 pracovných miest. Nárast objemu výroby spojený s vyšším odvodom do štátneho rozpočtu zo strany jednotlivých výrobcov a subdodávateľov. Podpora a prehĺbenia integrácie a ukotvenia kľúčových priemyselných odvetví Slovenskej republiky, ako napríklad strojárstva a elektrotechniky. Zvýšenie udržania zamestnanosti vysokokvalifikovaných zamestnancov v dlhodobom horizonte. Vytvorenie predpokladov pre predaj výzbroje aj na ďalšie zahraničné trhy s adekvátnym prínosom opäť do štátneho rozpočtu. Udržanie kľúčových schopností obranného priemyslu Slovenskej republiky a rozvoj technologického a vedomostného potenciálu vo vývoji a výrobe špičkových technológií. Zvýšenie spôsobilosti Ozbrojených síl Slovenskej republiky obstaraním výzbroje spĺňajúcej požadované štandardy NATO a kompatibility pri spoločnom nasadení koaličných síl do operácií. Zabezpečenie a poskytnutie výcviku jednotiek a obsluhu výzbroje vlastnými obrannými kapacitami.
Na záver tejto časti môžem opäť konštatovať, že vyjadrenia o nedodržaní transparentnosti pri nákupe vozidiel 8 x 8 sú len účelovým spochybnením reálne prebiehajúcich procesov. Mimochodom, celý proces bol však riadne oznámený Európskej komisii, ktorá nevzniesla žiadne námietky. Argumentujete možnou korupciou a pritom naším strategickým partnerom je Fínsko. Podľa viacerých neziskových organizácií hodnotiacich úroveň korupcie v jednotlivých krajinách patrí Fínsko medzi krajiny s najmenšou mierou korupcie. Skutočne si myslíte teda, že by takýto partner išiel do vzťahu vláda – vláda, pokiaľ by mal akékoľvek pochybnosti o transparentnosti celého procesu? (Potlesk.) Európska komisia nemá pochybnosti, Fínsko nemá pochybnosti, ale slovenská opozícia vyjadruje znepokojenie nad transparentnosťou celého procesu.
Kričíte, že nemáte dostatok informácii, avšak naše pozvanie na Industry Day, kde boli prezentované vozidlá 4 x 4 a funkčný demonštrátor 8 x 8, prijal iba jeden opozičný poslanec, pán Vašečka. (Potlesk.)
K otázke nevôle koaličných partnerov o podozrení nehospodárnosti a nevhodnosti postupov ministerstva, vyjadrenia predsedu vlády Slovenskej republiky o pripustení, že Slovensko nakoniec vyvinuté transporty nekúpi a usporiada medzinárodný tender, opäť môžem len povedať, že platí uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 537 z roku 2017 z 15. novembra, ktoré ministerstvu obrany a mne ukladá po výrobe prototypu vozidla 8 x 8 vykonať kontrolu na vojskové skúšky a následne do konca roku 2018 predložiť do vlády Slovenskej republiky ich výsledky s návrhom riešenia obstarania vozidiel 8 x 8. V súčasnosti prebieha proces vykonávania skúšok, proces výskumu a vývoja, teda nie je ešte ukončený. V prípade kladných výsledkov a realizácie technicko-organizačných opatrení, verím, že vozidlo sa stane súčasťou výzbroje ozbrojených síl a jeho kvality prispejú k zvýšeniu našej bezpečnosti.
V tejto súvislosti by som chcel ubezpečiť, že odborníci, ktorí sa na vývoji a skúškach vozidla podieľajú, na rozdiel od vás teda, pán poslanec Krajniak, nechcem sa vás nejakým spôsobom dotknúť, v Afganistane boli. Som presvedčený, že nikto z nich by nikdy nedoporučil a neodporučil akýkoľvek zbraňový systém do používania, ktorý by nezaručoval maximálnu možnú mieru využiteľnosti pri vedení bojovej činnosti. V tom prípade by to bola skutočne sebevražda.
Zopár slov k projektu 4 x 4. Projekt bojového obrneného vozidla 4 x 4 bol pripravovaný v súlade so smernicami ministerstva obrany o vyzbrojovaní na základe požiadavky ozbrojených síl. Za týmto účelom bola vypracovaná štúdia realizovateľnosti. Súčasťou štúdie bola analýza parametrov v tejto dobe vyrábaných vozidiel 4 x 4 s posúdením zhodnosti parametrov oproti požadovaným. V štúdii boli prvé kalkulácie nákladov na obstaranie vozidla a logistickú podporu v rámci životného cyklu, hlavných komponentov zbraňových a komunikačných systémov a doplnkovej výbavy. Na základe rozhodnutia kolégia ministra obrany bol spracovaný a odsúhlasený návrh na obstaranie a finančné zabezpečenie projektu, ktorý slúžil ako podklad pre spracovanie materiálu do vlády Slovenskej republiky. V opätovnej snahe dosiahnuť ekonomické benefity, bezpečnosť dodávky a samostatnosť pri zabezpečení krízy a krízového stavu ministerstvo obrany navrhlo riešenia vývoja vozidla spĺňajúceho požiadavky ozbrojených síl v spolupráci so strategickým partnerom regionálneho významu.
Do dnešnej doby boli vykonané rokovania so 14 potenciálnymi dodávateľmi a fyzicky bolo prezentovaných a čiastočne odskúšaných 11 typov vozidiel. Prebiehajú zložité analýzy a ďalšie rokovania o potencionálnom zapojení slovenských vývojových a výskumných kapacít. Predpoklad ukončenia týchto procesov a príprava materiálu do vlády Slovenskej republiky je v prvej polovici roku 2018. Všetky zverejniteľné informácie budú včas poskytnuté verejnosti, tak ako bolo aj uznesenie vlády vrátané komuniké z rokovania vlády.
K ďalším skutočnostiam, ktoré uvádzate v odôvodnení tejto schôdze, dovolím si zásadne namietať, že "doterajšie správanie ministerstva pri nákupe stíhačiek je rovnako podozrivé", a taktiež, že "SNS sa snaží nákup alebo prenájom nových stíhačiek čo najviac predražiť". Pre realizáciu obmeny lietadiel MIG 29 Ozbrojených síl Slovenskej republiky rezort obrany Slovenskej republiky v uplynulých rokoch uskutočnil množstvo krokov. Požiadavka na projekt viacúčelové taktické lietadlá – obmena stíhacích lietadiel bola spracovaná dňa 19. 9. 2013. V decembri 2013 bola dokončená analýza možnosti ďalšieho riešenia rozvoja taktického letectva, zabezpečenia ochrany vzdušného priestoru. Pre realizáciu modernizácie vzdušných síl rezort obrany spracoval koncepciu rozvoja vzdušných síl, ktorú vláda Slovenskej republiky schválila dňa 14. 5. 2014. Koncepcia rozvoja vzdušných síl stanovila ako riešenie problematík taktického letectva prenájom, nákup letových hodín a nových taktických lietadiel. V rámci prieskumu a zisťovania možnosti riešenia problematiky taktických lietadiel zaslalo ministerstvo obrany v rokoch 2013 – 2014 vybraným svetovým výrobcom a vládam požiadavku o informácie, tzv. request for informations ohľadne prenájmu nových taktických lietadiel.
Oslovené strany vo svojej odpovedi uviedli, okrem švédskej strany, že neposkytujú prenájom taktických lietadiel. Jedine švédska strana odpovedala, že je možný prenájom, teda nákup letových hodín taktických lietadiel JAS 39 Gripen pre Slovenskú republiku. V októbri 2014 môj predchodca vydal úlohu realizovať obmenu lietadiel MIG 29, vláda Slovenskej republiky 18. 3. 2015 schválila svojím uznesením návrh na vyjadrenie súhlasu zahájením rokovaní k obmene taktických lietadiel. V nadväznosti na súhlas vlády Slovenskej republiky pokračovalo ministerstvo obrany v spoločných rokovaniach s agentúrou FMV ohľadom prípravy kontraktu prenájmu nových taktických lietadiel JAS 39 Gripen. Cieľom rokovaní bolo uzatvorenie potrebných zmluvných dokumentov na prenájom, ešte raz zvýrazňujem, prenájom alebo nákup letových hodín taktických lietadiel JAS 39 Gripen, čiže lietadlá by sme nevlastnili týmto spôsobom.
Rokovania však nedospeli k podpisu potrebných zmlúv na prenájom lietadiel JAS 39 z nasledujúcich dôvodov: Švédska strana počas celých rokovaní deklarovala iný právny výklad pojmu prenájom ako slovenská strana. Neschopnosť dohodnúť sa na právnom poriadku pri riešení sporov, absencia sankcií za nedodržanie zmluvných záväzkov, neprimerané a nejednoznačne vymedzené sankcie za porušenie zmluvných povinnosti slovenskou stranou, absencia voľby rozhodného práva, uplatnenie zmluvy o dvojitom zdanení, zrážková daň, švédska strana požadovala neuplatňovanie, zrážkovú daň v tomto kontrakte.
Myslíte si, že takto nevýhodný kontrakt som mal podpísať? Asi nie.
Preto pre zabezpečenie pokračovania procesu obmeny lietadiel MIG 29 rezort obrany spracoval a predložil do vlády Slovenskej republiky návrh na rozšírenie môjho mandátu na rokovanie jednak s ďalšími vládami a ďalšími možnosťami zabezpečovania novej techniky formou nákupu, prenájmu alebo lízingu. Vzhľadom na všetky okolnosti návrh na zabezpečenie vzdušného priestoru predložiť na rokovanie Bezpečnostnej rady a vlády Slovenskej republiky na schválenie najneskôr 29. júna 2018, tak ako rozhodol predseda vlády. Za účelom získania úplnej a konečnej ponuky sme oslovili vládu Spojených štátov amerických a Švédska. Z toho vyplýva, že nebudeme nakupovať ruskú techniku. A môžem vás ubezpečiť, že obmena lietadiel je jednou z našich priorít.
K samotnej prevádzke MIG 29 v rámci abonenta by som rád zvýraznil niektoré fakty. V roku 2016 prevádzkyschopnosť lietadiel MIG 29 dosiahla najvyššiu schopnosť v rámci trvania abonentskej zmluvy, to znamená, za všetky predchádzajúce obdobia. Áno, v roku 2017 sme mali nižšiu úroveň oproti 2016 na tento stav, ale nemá vplyv iba úroveň zabezpečenia abonentskej zmluvy, ale aj nedostatok zdrojov v rezorte, ktorý sa za, ktorý má za následok za zhoršujúci stav jednak pozemného zabezpečenia prevádzky, infraštruktúry a údržby letiskových plôch.
Páni poslanci, panie poslankyne, musíme si tiež uvedomiť, že výmena modernej leteckej techniky nie je skutočne riešenie čarovným prútikom, ktorá odstráni problémy v prevádzke. Ministerstvo obrany Slovenskej republiky musí uvážlivo zvážiť všetky aspekty, ktoré sprevádzajú túto akvizíciu. Musíme vyriešiť problémy personálne, s infraštruktúrou, s prechodným výcvikom a toto všetko musí byť harmonizované a zabezpečené potrebnými zdrojmi.
Ako ďalší príklad netransparentnosti nákupu na ministerstve obrany uvádzate aj nákup lietadiel dopravných C 27 JE Spartan. Uvádzate, že hoci nákup uskutočnil môj predchodca, ja pokračujem v utajovaní detailov kontraktu.
K obstaraniu lietadiel C 27 Spartan vám teda poviem nasledovné: Pri obstaraní týchto lietadiel rezort obrany od samého začiatku postupoval transparente a v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Požiadavku na riešenie operačnej potreby dopravného letectva rezort začal riešiť v roku 2005, čiže pozrite si, 13-ročná doba. Za účelom obstarania taktických dopravných lietadiel ministerstvo obrany v zmysle uznesenia vlády č. 466 zo dňa 9. 7. 2008 vyhlásilo dňa 5. 8. 2008 verejnú obchodnú súťaž. Vyhlásená verejná obchodná súťaž bola uskutočnená v zmysle platnej legislatívy Slovenskej republiky. Boli uskutočnené tri kolá súťaže, pričom regulárnym víťazom tejto medzinárodnej súťaže sa stala spoločnosť Aeronautica s lietadlom C 27 Spartan, v súčasnosti je to spoločnosť Leonardo, pretože prešla fúziou.
Od roku 2008 do roku 2014 Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na základe rôznych príčin neuzavrelo, neuzatvorilo zmluvný vzťah s víťazom súťaže. Nemožnosť obstarania lietadiel sa v tej dobe zdôvodňovala rôzne. V tejto súvislosti považujem za nutné vás informovať, že Ministerstvo obrany Slovenskej republiky v novembri 2010 za vedenia môjho predchodcu pána Galka dostalo novú ponuku na dodanie dvoch lietadiel C 27 JE Spartan, ktorá ministerstvom obrany v danej dobe nebola akceptovaná. Išlo pritom o zníženie ceny dvoch lietadiel a sumu 13 miliónov euro, uvedené lietadlá boli predurčené pre Bulharskú republiku. Pýtam sa pána poslanca, keď tak oduševnene deklaruje váš, teda deklarujete váš úprimný záujem o bezpečnosť Slovenskej republiky, prečo ste teda neušetrili túto sumu? Pričom mne sa vyčíta, že som dokázal na projekte uplatniť iba 879-tisíc, to je tých spomínaných približne 900-tisíc euro zmluvnej pokuty.
Čo sa týka informácií a špekulácií, že pokračujem v utajovaní detailov kontraktu, môžem vás ubezpečiť, že to tak nie je. Postupujem presne v súlade s platnou legislatívou. Uzatvorené zmluvy nie sú povinne zverejňovanými zmluvami podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Technický popis lietadiel, popis logistickej podpory a výcviku, informácie o operatívnych náhradných dieloch, popis dostupnosti náhradných dielov systému tvoria obchodné a výrobné tajomstvo spoločnosti Leonardo a nie sú tretím stranám zverejňované. Talianska strana o tejto skutočnosti písomne informovala ministerstvo obrany pri podpise zmlúv dňa 29. 10. 2014 a opakovane potvrdila svoje stanovisko listom zo dňa 19. 5. 2017. Zároveň sme začali všetky kroky za účelom úpravy infraštruktúry, samozrejme aj na letisku Kuchyňa.
Vážení prítomní, zároveň chcem opätovne zdôrazniť, že súčasné vedenie Ministerstva obrany Slovenskej republiky postupovalo pri rokovaniach so zahraničným partnerom vysoko efektívne, ekonomicky a v súlade so všetkými právnymi normami. V minulosti na tomto projekte mohla byť dosiahnutá aj vyššia miera úspor, čo je zrejmé z môjho vystúpenia, a skutočne som hrdý, že aspoň takto sumu sa nám podarilo ušetriť.
V krátkosti sa ešte aj dotknem témy obstarania spomínaných rádiolokátorov 3D stredného dosahu. Obstaranie rádiolokátorov začal riešiť už môj predchodca, pán minister alebo exminister Glváč. Pre riešenie uvedenej situácie rezort obrany Slovenskej republiky uskutočnil v minulosti niekoľko krokov. Bezpečnostná rada Slovenskej republiky a vláda Slovenskej republiky dňa 3. 12. 2014 schválila návrh riešenia zabezpečenia obnovy a prevádzky rádiolokačnej techniky. Ministerstvo obrany dňa 22. 12. 2014 vyhlásilo predbežné oznámenie pre zákazky v oblasti obrany a bezpečnosti ohľadom obstarania 3D radarov. Dňa 3. 6. 2015 bola vyhlásená verejná medzinárodná súťaž na obstaranie štyroch súprav 3 plus 1 ako opcia rádiolokátorov 3D stredného dosahu, ktorá je realizovaná postupom užšej súťaže s medzinárodnou účasťou.
Predpoklad dodania štyroch kusov 3D radarov bol stanovený na roky 2016 až 2019 v celkovej sume 60 miliónov euro. Vzhľadom k tomu, že súťažné podklady obsahujú utajované informácie, výberové konanie musí byť realizované vo vyhradenom režime. To predpokladá v prvom kroku podpis zmlúv o postúpení utajovaných skutočností, tzv. ZOPUS a bez tohto podpisu nie je možné poskytnúť spoločnostiam, výrobcom radarov utajované informácie. Do dnešného dňa po dva a trištvrte roku sa to skutočne nepodarilo, nie našou vinou, ale vinou firiem. Stále nie sú s uchádzačmi uzatvorené potrebné tieto zmluvy. Ak teda dospejeme k záveru, že zrušíme použitý postup obstarávania 3D radarov, zvýrazňujem, zatiaľ sme súťaž nezrušili, tak to bude po zvážení všetkých okolností a po dôslednom vyhodnotení udalostí, ktoré bezprostredne predchádzali prijatiu tohto rozhodnutia. A teda zároveň zdôrazňujem, že nie je pravdou, ešte raz, že tender na radary už bol zrušený, tak ako to zaznelo v niektorých médiách.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, pokiaľ nájdeme konsenzus na realizáciu potrebných modernizačných projektov, pokiaľ nenájdeme teda konsenzus na realizáciu potrebných modernizačných projektov, skutočne ohrozujeme samú podstatu štátnosti. Ozbrojené sily sú jedným z nositeľov, zasluhujú si pozornosť a podporu a myslím si, že teda nie účelovú škandalizáciu.
Nám nevadí kritika, nám nevadí kontrola, pokiaľ je konštruktívna a s čistým úmyslom, vrátane budúceho poslaneckého prieskumu. Opakujem, my sa nebránime diskusii v odbornej rovine a snažíme sa prijímať maximálne efektívne opatrenia k splneniu úloh, ktoré nám vyplývajú z Ústavy Slovenskej republiky a platnej legislatívy.
Ďakujem skutočne za pozornosť a moje, verím tomu, že nie vyčerpávajúce pre vás objasnenie problematiky. Ďakujem. (Potlesk.)
Rozpracované
11:55
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:55
Richard VašečkaJedna z vecí, ktorú poviem, chcem ešte vystúpiť v rozprave, je, že samozrejme niektoré veci sa môžu prebrať na výbore, niektoré dokonca ani na výbore nie, ale je dobré, aby sme to takto počuli, aby...
Jedna z vecí, ktorú poviem, chcem ešte vystúpiť v rozprave, je, že samozrejme niektoré veci sa môžu prebrať na výbore, niektoré dokonca ani na výbore nie, ale je dobré, aby sme to takto počuli, aby boli tieto veci konfrontované. Ak sa vyjadríte verejne, to znamená veci, ktoré verejné môžu a majú byť, pretože ide o verejné financie, a to naozaj nemalú čiastku, tak sa k tomu môžu vyjadriť odborníci aj médiá, je to ich úloha. A zároveň my ako politici musíme počuť politicky, o akú stratégiu ide, aký postup, pretože k tomu my pridáme svoj súhlas.
Spomínali ste Industry Day, áno, bol som tam, neviem, koľko z ľudí v sále videlo Patriu naživo aj v dynamickej ukážke, aj v statickej, aj znútra. Videl som ich, samozrejme, asi vám je jasné, že ako poslanec Národnej rady z toho, že keď sa pozerám, čo ja viem, tri hodiny na to, tak to neviem posúdiť a sú potrebné skúšky, to je veľmi dôležité, ale bol som tam.
Chcem ešte povedať, že naozaj ja som vtedy si zobral voľno z parlamentu, lebo, bohužiaľ, to bolo počas zasadnutia parlamentu, čiže chcem sa zastať kolegov, ktorí tam neboli, nie preto, že by ste, ktokoľvek z koalície, opozície nechceli, ale bolo rokovanie parlamentu.
A keď ste spomínali Afganistan, tak je to možno zvláštne, ale áno, bol som aj v Afganistane s exministrom obrany pánom Glváčom v minulom volebnom období, niektorí zástupcovia z výboru pre obranu a bezpečnosť sme boli na jeden deň na otočku v Kandaháre s našimi vojakmi. Pokladám to tiež za veľmi užitočné, aby sme o takýchto veciach naozaj nerozhodovali, že si iba vypočujeme správu, prečítame dokumenty, ale aby sme mohli naozaj zažiť niečo z toho na vlastnej koži. Ešte raz v týchto veciach môžme politicky súperiť, ale inak, čo sa týka obrany a bezpečnosti, sme spojenci.
Ďakujem vám, pán minister.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 11:55 hod.
Mgr.
Richard Vašečka
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, chcem povedať, že áno, vedieme politický zápas, ale v obrane a bezpečnosti Slovenskej republike sme spojenci a dúfam, že vždy budeme. Ja som vďačný za to, že ste vystúpili, že ste veľmi konkrétne odpovedali.
Jedna z vecí, ktorú poviem, chcem ešte vystúpiť v rozprave, je, že samozrejme niektoré veci sa môžu prebrať na výbore, niektoré dokonca ani na výbore nie, ale je dobré, aby sme to takto počuli, aby boli tieto veci konfrontované. Ak sa vyjadríte verejne, to znamená veci, ktoré verejné môžu a majú byť, pretože ide o verejné financie, a to naozaj nemalú čiastku, tak sa k tomu môžu vyjadriť odborníci aj médiá, je to ich úloha. A zároveň my ako politici musíme počuť politicky, o akú stratégiu ide, aký postup, pretože k tomu my pridáme svoj súhlas.
Spomínali ste Industry Day, áno, bol som tam, neviem, koľko z ľudí v sále videlo Patriu naživo aj v dynamickej ukážke, aj v statickej, aj znútra. Videl som ich, samozrejme, asi vám je jasné, že ako poslanec Národnej rady z toho, že keď sa pozerám, čo ja viem, tri hodiny na to, tak to neviem posúdiť a sú potrebné skúšky, to je veľmi dôležité, ale bol som tam.
Chcem ešte povedať, že naozaj ja som vtedy si zobral voľno z parlamentu, lebo, bohužiaľ, to bolo počas zasadnutia parlamentu, čiže chcem sa zastať kolegov, ktorí tam neboli, nie preto, že by ste, ktokoľvek z koalície, opozície nechceli, ale bolo rokovanie parlamentu.
A keď ste spomínali Afganistan, tak je to možno zvláštne, ale áno, bol som aj v Afganistane s exministrom obrany pánom Glváčom v minulom volebnom období, niektorí zástupcovia z výboru pre obranu a bezpečnosť sme boli na jeden deň na otočku v Kandaháre s našimi vojakmi. Pokladám to tiež za veľmi užitočné, aby sme o takýchto veciach naozaj nerozhodovali, že si iba vypočujeme správu, prečítame dokumenty, ale aby sme mohli naozaj zažiť niečo z toho na vlastnej koži. Ešte raz v týchto veciach môžme politicky súperiť, ale inak, čo sa týka obrany a bezpečnosti, sme spojenci.
Ďakujem vám, pán minister.
Rozpracované
11:57
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:57
Peter OsuskýPodobne ako kolega Krajniak, aj keď nám to komunistický luhár iste rád podsunie, nie sme zástupcami zbrojárskych firiem. Ani kolega Krajniak nezastupuje Boxera, ani ja akúkoľvek firmu. A domnievam sa, že hádam, preboha, ani vy nie ste obchodným zástupcom firmy Patria. Teda ak odhliadneme od demagógov a luhárov, toto by sa tu hádam vznášať nemalo. Dokonca som ochotný veriť tomu, že by kontrakt s fínskou vládnou protistranou nemal byť nadmerne ohrozený korupciou, i keď diskusie okolo Pandurov a ponevieranie sa rôznych Výbohov, dá sa povedať, robí neistú niekedy i pôdu vládnych kontraktov. Chcem ale každopádne povedať, že ak sa teda domnievame, že Slovensko je plné vodných tokov a nebudeme môcť stavať most cez Váh v Mikuláši, ak bude ten pôvodný vyhodený do vzduchu, tak nemám námietok, aby ten obrnený transportér plával. Nech si v mene božom pláva, ale nech pláva za peniaze, ktoré je hoden, lebo ako povedal správne kolega predrečník Vašečka, jedná sa o peniaze daňových poplatníkov a skúsenosti nás učia, že tí nie sú vždy v tejto krajine vynakladané zvlášť kontrolovane a spoľa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 11:57 hod.
MUDr. CSc.
Peter Osuský
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán minister, vy hádam o mne viete, že som vždy ten, ktorý v duchu posudkov marxistu Blahu som warmonger, teda vojnový štváč a vždy stojím za vami, keď pôjde o otázku navýšenia financovania našej obranyschopnosti, že som dokonca na rozdiel od možno vašich koaličných partnerov za rýchlejšie a razantnejšie splnenie nášho záväzku vo veci financovania našej obranyschopnosti.
Podobne ako kolega Krajniak, aj keď nám to komunistický luhár iste rád podsunie, nie sme zástupcami zbrojárskych firiem. Ani kolega Krajniak nezastupuje Boxera, ani ja akúkoľvek firmu. A domnievam sa, že hádam, preboha, ani vy nie ste obchodným zástupcom firmy Patria. Teda ak odhliadneme od demagógov a luhárov, toto by sa tu hádam vznášať nemalo. Dokonca som ochotný veriť tomu, že by kontrakt s fínskou vládnou protistranou nemal byť nadmerne ohrozený korupciou, i keď diskusie okolo Pandurov a ponevieranie sa rôznych Výbohov, dá sa povedať, robí neistú niekedy i pôdu vládnych kontraktov. Chcem ale každopádne povedať, že ak sa teda domnievame, že Slovensko je plné vodných tokov a nebudeme môcť stavať most cez Váh v Mikuláši, ak bude ten pôvodný vyhodený do vzduchu, tak nemám námietok, aby ten obrnený transportér plával. Nech si v mene božom pláva, ale nech pláva za peniaze, ktoré je hoden, lebo ako povedal správne kolega predrečník Vašečka, jedná sa o peniaze daňových poplatníkov a skúsenosti nás učia, že tí nie sú vždy v tejto krajine vynakladané zvlášť kontrolovane a spoľa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Rozpracované
11:59
Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:59
Milan KrajniakVystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 11:59 hod.
Bc.
Milan Krajniak
Videokanál poslanca
Pán minister Gajdoš, zareagujem vo vystúpení podrobnejšie na to, čo ste hovorili. Ale naozaj jedna vec ma zamrzela, lebo vojak by nemal bojovať unfair. My sme vás už na výbore pre obranu a bezpečnosť, kde ste nás pozývali na ten Industry Day, kde sa predstavovali tie transportéry, upozornili, že, bohužiaľ, proste máme vtedy parlament a nemôžme odísť. Ja chápem, že ste to už nemohli presunúť vtedy, ale, prosím vás, nevyčítajte nám to, keď viete, že sme museli byť v parlamente, najmä tí, ktorí sme predkladali návrhy zákonov. To nebolo fér.
Rozpracované
13:00
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:00
Radovan BalážTaktiež ste vo svojom príhovore zdôraznili dôležitú úlohu Útvaru hodnoty za peniaze, ktorá tvorí nevyhnutnú súčasť projektov, ktoré sú rozbehnuté na ministerstve obrany, a to taktiež nikto z opozície nevyzdvihol, že takáto aktivita ministerstva obrany voči Útvaru hodnoty za peniaze je. Preto ja váš príhovor hodnotím vysoko odborne, profesionálne a tento príhovor bol naozaj hodný trojhviezdičkového generál poručíka vo výslužbe.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 13:00 hod.
Ing.
Radovan Baláž
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Pán minister, ja by som chcel vo vašom príhovore vyzdvihnúť vysvetlenie, ktoré bolo podrobné a detailné, procesov týkajúcich sa obstarania či už bojových obrnených vozidiel 8 x 8 alebo tých viacúčelových taktických vozidiel. Taktiež ste veľmi podrobne vysvetlili, ako to je naozaj s tým nadzvukovým letectvom a ako to je s tým obstaraním rádiolokátorov. Všetky tie obvinenia, ktoré sú napísané v dôvodovej správe pri zvolaní tejto schôdze, ste podľa mňa rozdrvili na prach. Tam nezostal kameň na kameni. Tie podozrenia, ktoré opozícia má také všeobecné, ste všetky dopodrobna vysvetlili. O to viac ma to mrzí, že keď ste mali príhovor, tak neboli tu niektorí opoziční poslanci, ktorí sa hlásili do rozpravy a nebudú mať tie aktuálne informácie, aby mohli zareagovať na to, čo ste povedali. Ale na to sme si už zvykli, že si zvyknú napísať prejav deň vopred a nie sú schopní flexibilne reagovať na aktuálnu situáciu. A zase to je iba dôkaz toho, že tu niektorým poslancom z opozície nejde o objektívnu debatu, ktorá má byť odborná a vyjadrovať sa naozaj k veci, ale zanechá len nejaké politické stanoviská na vašu adresu a tým pádom aj na Slovenskú národnú stranu.
Taktiež ste vo svojom príhovore zdôraznili dôležitú úlohu Útvaru hodnoty za peniaze, ktorá tvorí nevyhnutnú súčasť projektov, ktoré sú rozbehnuté na ministerstve obrany, a to taktiež nikto z opozície nevyzdvihol, že takáto aktivita ministerstva obrany voči Útvaru hodnoty za peniaze je. Preto ja váš príhovor hodnotím vysoko odborne, profesionálne a tento príhovor bol naozaj hodný trojhviezdičkového generál poručíka vo výslužbe.
Rozpracované
13:02
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:02
Gábor GálČiže táto komunikácia nebude dobrá a tuto by sme mali troška rozbiť všetky fámy, ktoré sa tu objavujú. Lebo áno, ľahšie by sa obhajovalo, že máme medzinárodný tender na všetko, ale medzinárodný tender nie je všeliek a každý to dobre vie. Práve na transportéry mali v Čechách medzinárodný tender. A ako to dopadlo? Padli aj trestnoprávne rozsudky už. Preto veľmi vítam, keď budeme takto komunikovať, budeme mať na to priestor.
Na druhej strane mám pochopenie aj preto, že niektoré veci sa nemôžu objaviť na verejnosti, lebo "nepřítel naslouchá", ako bolo vždy na každej hláske napísané na vojne. Tiež je problém s tým, že keď rokujeme za uzatvorenými dverami na výbore, tak niektorí poslanci po skončení schôdze idú von a jedna v jednom informujú médiá, čiže celú verejnosť. Ale hovorím, že sú rôzne fámy ohľadom nákupu, teraz ste povedal, že prečo ste nepodpísali kontrakt na Gripen. Čiže všetky tieto fámy, prosím vás, alebo otázniky rad radom vysvetlíte, lebo potom vznikajú všelijaké šumy ako pri tomto, čo ste mali s ministerstvom financie hodnota za peniaze.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 13:02 hod.
Mgr.
Gábor Gál
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, ja vidím najväčší problém v komunikácii, v detailoch komunikácie. Ako teraz pán poslanec spomenul, hodnota za peniaze, toto tiež fakt, ako tá informácia bola, bola zlá, čo sa objavila vo verejnosti. Alebo čo ste spôsobili teraz vy, čo sa týka Industry Day. Proste my sme chceli ísť na to predstavenie bojových vozidiel, ale my v tejto sále sme vtedy zabezpečovali väčšinu pre vládne návrhy zákonov, čiže sme nemohli ísť. A vy ste vyzdvihli pána Vašečku, on mohol odísť, lebo je opozičný, my sme museli tu zabezpečiť vládnu väčšinu.
Čiže táto komunikácia nebude dobrá a tuto by sme mali troška rozbiť všetky fámy, ktoré sa tu objavujú. Lebo áno, ľahšie by sa obhajovalo, že máme medzinárodný tender na všetko, ale medzinárodný tender nie je všeliek a každý to dobre vie. Práve na transportéry mali v Čechách medzinárodný tender. A ako to dopadlo? Padli aj trestnoprávne rozsudky už. Preto veľmi vítam, keď budeme takto komunikovať, budeme mať na to priestor.
Na druhej strane mám pochopenie aj preto, že niektoré veci sa nemôžu objaviť na verejnosti, lebo "nepřítel naslouchá", ako bolo vždy na každej hláske napísané na vojne. Tiež je problém s tým, že keď rokujeme za uzatvorenými dverami na výbore, tak niektorí poslanci po skončení schôdze idú von a jedna v jednom informujú médiá, čiže celú verejnosť. Ale hovorím, že sú rôzne fámy ohľadom nákupu, teraz ste povedal, že prečo ste nepodpísali kontrakt na Gripen. Čiže všetky tieto fámy, prosím vás, alebo otázniky rad radom vysvetlíte, lebo potom vznikajú všelijaké šumy ako pri tomto, čo ste mali s ministerstvom financie hodnota za peniaze.
Rozpracované
13:04
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:04
Karol FarkašovskýVystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 13:04 hod.
Mgr. PhD.
Karol Farkašovský
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Prejav ministra obrany hodnotím ako vecný, faktický a vysoko fundovaný. Myslím, že dal odpoveď mnohým, ktorí mali a šírili pochybnosti súvisiace s procesom modernizácie slovenských ozbrojených síl. Je veľa vecí, na ktoré sa dá reagovať, a predpokladám, že ešte budú reagovať kolegovia, ale ja by som rád zdôraznil dve veci, a tou je koncepčnosť a medzinárodný rozmer. Dlhodobý plán rozvoja obrany a Ozbrojených síl Slovenskej republiky do roku 2030 je totiž prvý koncepčný materiál svojho druhu a je to plán ďalekosiahlych investícií do ozbrojených síl. Nejde však iba o čísla a o prvotnú, hoc aj nevyhnutnú, potrebu obnoviť techniku, výzbroj alebo vojenský materiál, musíme trošku vidieť aj ďalekonosnejšiu perspektívu. Je veľmi dôležité z hľadiska dobrého mena Slovenska vyslať signál aj do sveta našim partnerom v NATO, že to s obranyschopnosťou myslíme vážne a že držíme svoj záväzok 2 % hrubého domáceho produktu do obrany. Aj spoluprácou s Fínskom dokazujeme, že máme solídny potenciál, že sme otvorení a schopní kooperovať a že si Slovensko buduje povesť spoľahlivého partnera. Skúsme si teda pre objektivitu aj dnes nastaviť optiku tak, aby sme dokázali vidieť aj širšie súvislosti. Ďakujem pekne.
Rozpracované
13:06
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:06
Stanislav KmecVystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 13:06 hod.
Stanislav Kmec
Videokanál poslanca
Ďakujem. Súhlasím, že pod vedením ministra obrany pána Gajdoša sú aktivity podporiť domáci priemysel, investovať peniaze daňových poplatníkov na Slovensku, zabezpečiť obranyschopnosť Slovenskej republiky vlastnými silami a prostriedkami a prispieť aj k rozvoju ekonomiky a získania moderných poznatkov a technológií zo zahraničia. Ďakujem.
Rozpracované
13:06
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:06
Juraj BlanárAle ďalšia dôležitá vec, ktorú ste zdôraznili, je transparentnosť, ktorú garantujete. Celý proces ste zaslali aj na Európsku komisiu, čiže toto je niečo, čo je pre mňa naozaj presvedčujúce. No a vaše vysvetlenie alebo vyvrátenie, zároveň zdôvodnenie zvolania tejto schôdze, bolo vecné, vyčerpávajúce a predovšetkým dôveryhodné. A pre mňa je aj to, čo chcete robiť a robíte, je dôveryhodné, a preto vám v tom chcem držať palce. A dúfam, že všetko to, čo ste povedali, sa aj podarí naplniť napriek tomu, že je to spochybňované, pretože nikdy slovenská armáda nebola v takejto pozícii, že ideme takýmto masívnym spôsobom konečne ten morálny dlh, ktorý tam je, riešiť.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 13:06 hod.
Ing.
Juraj Blanár
Videokanál poslanca
Vážený pán minister, hodnotím vaše vystúpenie ako naozaj profesionálne, odborné, ale aj z hľadiska obsahového za strategické, pretože vy ste ten úvod venovali aj stratégii našich Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Hovorili ste o zastaralej technike, ktorú už môžeme dnes nazvať, že je to možno technika, ktorá by patrila už do veterán klubu, deficite zásob, náhradných dielov a tak ďalej. Ale povedali ste zásadné veci, že podmienka pre to, čo v súčasnosti robíte, je aj certifikácia, to znamená, že tá technika musí byť odobrená. A preto spochybňovanie v tomto štádiu vôbec nie je na mieste, to, čo je tu predvádzané. Takýto produkt, ako ste hovorili, bojových vozidiel 8 x 8 sa nedá priamo obstarať, a preto ideme cestou vývoja, čo ja oceňujem predovšetkým z toho pohľadu, že sa zapája náš zbrojársky priemysel až 70 %, keď bude to presné až potom, keď sa to uskutoční, a čo je aj podpora našich odborníkov, ale aj zamestnanosť a myslím si, že toto je cesta, ktorou by sme mali ísť.
Ale ďalšia dôležitá vec, ktorú ste zdôraznili, je transparentnosť, ktorú garantujete. Celý proces ste zaslali aj na Európsku komisiu, čiže toto je niečo, čo je pre mňa naozaj presvedčujúce. No a vaše vysvetlenie alebo vyvrátenie, zároveň zdôvodnenie zvolania tejto schôdze, bolo vecné, vyčerpávajúce a predovšetkým dôveryhodné. A pre mňa je aj to, čo chcete robiť a robíte, je dôveryhodné, a preto vám v tom chcem držať palce. A dúfam, že všetko to, čo ste povedali, sa aj podarí naplniť napriek tomu, že je to spochybňované, pretože nikdy slovenská armáda nebola v takejto pozícii, že ideme takýmto masívnym spôsobom konečne ten morálny dlh, ktorý tam je, riešiť.
Ďakujem.
Rozpracované
13:08
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:08
Alojz BaránikĎakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
9.2.2018 o 13:08 hod.
JUDr.
Alojz Baránik
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Rozumiem tomu, že pán minister sa cíti dotknutý tým, že sa tu hovorí o tom, že tá zákazka v sebe nesie veľké riziká korupcie alebo predpokladaná zákazka, že nesie v sebe riziko korupcie a že sa tu jedná o veľké peniaze. A predpokladám, že pán minister vie, že v prostredí, v ktorom pracuje, bohužiaľ, sa vyskytujú situácie, kde korupcia je, že sa, a je jasné, že pán minister je súčasťou vlády, ktorá podporuje korupciu, ktorá zakrýva korupciu a ktorá proti korupcii nič nerobí. Teda nie je možné sa rozumne diviť tomu, že opozícia poukazuje na slabé stránky toho celého zámeru a že sa obáva, že pri tak obrovskom presune prostriedkov, že sa korupčné prostredie nejakým spôsobom prejaví. A teda je nám to ľúto, že to takto je. Pán minister by to nemal brať osobne, ale mal by akceptovať to, že vláda, pre ktorú pracuje, má punc korupčnosti a jeho osobné snahy, vcelku verím, že sú úprimné a že on v žiadnej korupcii namočený nie je, ale avšak to sa, bohužiaľ, nedá povedať o jeho vláde ako celku.
Ďakujem.
Rozpracované