Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, pani predkladateľka, poslankyňa Elenka Červeňáková, pani spravodajkyňa. Chcel som privítať jedinú zástupkyňu ženského pohlavia v pléne, ale vlastne už tu nie je, takže, ctení kolegovia. Dovoľte, aby som aj ja povedal pár slov k tejto naozaj veľmi aktuálnej téme, ktorá trápi nielen celé slovenské zdravotníctvo, ale postupne bude trápiť a tak už teraz trápi, myslím si, že každého jedného z nás, pretože každý jeden z nás sa môže veľmi ľahko ocitnúť v situácii, keď zdravotnú starostlivosť bude potrebovať, a zdravotná starostlivosť v súčasnosti bez sestier sa neposkytuje a ani sa v budúcnosti poskytovať nebude.
Chcel by som povedať, že naše hnutie už vo svojom predvolebnom programe si jasne zadefinovalo, že tento problém je vážny a navrhovalo zvýšenie platov zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám a v podstate počas celého nášho pôsobenia po voľbách od roku 2016 sme túto tému istým spôsobom živili a tlačili pred sebou a téma momentálne tento rok naozaj eskaluje. My sme iniciovali a na základe podnetu jeden poslanecký prieskum tu v Univerzitnej nemocnici Bratislava a nakoľko sme sa dozvedeli, že nám kolabujú niektoré oddelenia, najmä chirurgické disciplíny, nakoľko chýbajú sestry. Najmä niektoré naozaj odborné sestry, sestry-inštrumentárky, pokiaľ ich dotyčné oddelenie nemá dostatok a v tomto prípade aspoň tri, tak stráca schopnosť poskytovať nepretržitú zdravotnú starostlivosť. A k tejto situácii už ale aj v Petržalke došlo.
Čo to znamená? Znamená to, že mnohí z nás, ktorí, keď sa dostaneme do nemocnice a zrazu nám povedia, že z technických príčin nemôže byť náš výkon realizovaný a ide o plánovaný výkon a pošlú nás domov, častokrát za tým je práve aj tento fakt, že nie sú sestry a tým pádom nedokážu zabezpečiť zdravotnú starostlivosť. Samozrejme, následkom sú potom zvýšené čakacie doby, predlžujúce sa čakacie doby a každému z nás je jasné, že počet pacientov nie je nižší, ale je vyšší a bude vyšší, že aj naša populácia bude postupne prestarnutejšia. Je to trend vo všetkých krajinách a najmä v Európe, že budeme čím ďalej tým viac potrebovať zdravotnú starostlivosť. Samozrejme, tým pádom musíme byť pripravení do nej viac investovať. Že sa budeme dožívať vyššieho priemerného veku. V roku 2050, som čítal, že napríklad v Holandsku už ten priemerný vek bude atakovať hranicu 100 rokov. A, samozrejme, ten priemerný vek sa zvyšuje aj u nás. Sme krajina, ktorá má jednu z najnižších pôrodností v Európe, čo znamená, opäť väčšia prestarnutosť našej populácie a náklady do zdravotníctva, ktoré budeme musieť dávať, je veľmi ťažko, budú môcť hradiť len aktívni poistenci. To znamená, toto sú naozaj vážne veci. A keď sa rozprávame o nedostatku kvalifikovaného zdravotného personálu, najmä lekárov, sestier, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov, tak tento problém nie je len v našej krajine, ale je v podstate v krajinách, vo všetkých krajinách Európskej únie, je to veľmi vážny problém. A krajiny pripravujú rôzne programy tak, aby zatraktívnili povolanie ako lekárov, tak aj sestier, a lákajú a najmä sestry z krajín východnej Európy do svojich krajín, samozrejme, tie podmienky sú ďaleko lepšie a to platové ohodnotenie ani nehovoriac.
Teraz stojíme naozaj pred podľa mňa jednoznačnou vecou a ja som presvedčený, že to pochopilo už aj ministerstvo zdravotníctva. Je nám ľúto, že tak neskoro, že platy sestier v Slovenskej republike treba, a teraz poviem, nieže zvýšiť, ale zreálniť. Prečo hovorím zreálniť?
V roku 2015 podľa štatistiky OECD, ktorá vyšla v roku 2017, bol plat zdravotnej sestry v krajinách OECD na úrovni 114 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, teda v ich národnom hospodárstve. Toto by mohol byť, toto by mohlo byť určité, by som povedal, porovnávacie kritérium. Takže nehovoríme o nominálnych číslach a je jasné, že sestry u nás nemôžu zarábať v nominále také, také naozaj mzdy ako v Rakúsku, v Nemecku alebo v iných krajinách na západ od nás, ale samozrejme je vždy veľmi dôležité, aby sme porovnávali ich platové ohodnotenie na základe platov, ktoré sú v našom národnom hospodárstve. A chcem vám povedať, že v roku 2015 na základe týchto údajov OECD tá priemerná mzda sestry a pôrodnej asistentky v našom hospodárstve bola 97 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve Slovenskej republiky. Keď sa pozrieme na momentálne aktuálne čísla, ktoré vyšli aj v ročenke Štatistického úradu, a pozrieme sa na priemernú mzdu sestry v minulom roku, priemerná mzda sestry v minulom roku bola 868 eur, prosím pekne. A určite viete, že v minulom roku priemerná mzda v našom hospodárstve bola 954 eur. Z toho veľmi jednoznačne vyplýva, že je to na úrovni 91 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Takže dokonca sa zdá, že im tie mzdy reálne klesajú. Čo je však dôležité v tejto situácii povedať, že tak isto ako aj iní zdravotní pracovníci, aj sestry, ich mzda sa skladá zo základnej mzdy a potom samozrejme z určitých príplatkov k tejto mzde, ktoré sú samozrejme generované nadčasmi, ktoré zdravotní pracovníci musia v súčasnosti v zdravotníckych zariadeniach slúžiť. A, prosím pekne, neviem, či by ste si tipli, ale priemerná základná mzda zdravotnej sestry v roku 2017 bola 652 eur. Takže ony sa potom v priemere dostali na tých 868 eur vďaka ich obetavosti, nadčasom, ktoré slúžia. A to, že tá situácia je momentálne kritická, to vám nemusím vysvetľovať. Tých sestier je nedostatok a sestra Elenka Červeňáková to jasne, naša poslankyňa a zástupkyňa sestier v parlamente Elenka Červeňáková to jasne povedala. Ony chýbajú v podstate v každej jednej nemocnici a sám som o tom presvedčil osobne rozhovormi s riaditeľmi. Niktorý nepovedal, že by mal sestier dostatok. A samozrejme tým pádom tie sestry, ktoré na oddeleniach zostávajú, musia vykrývať tento nedostatok svojou obetavosťou. Takže samozrejme hovoriť aj o priemernej mzde, tak ako to veľmi rado hovorí aj ministerstvo, že napríklad vo fakultných nemocniciach je ešte vyššia. no áno, je, ale, žiaľ, na úkor prečerpanosti sestier, postupného vyhorenia sestier. A potom samozrejme sa nesmieme čudovať, že tieto sestry odchádzajú z nášho zdravotníctva preč a že nie je záujem o povolanie sestry.
Prosím vás, ja si netrúfam povedať, či vôbec existuje ešte nejaký vzdelávací odbor v našej krajine, ktorý by generoval zo svojich absolventov len 44 % ľudí, ktorí sa zamestnajú nakoniec to, čo študovali. A toto je prípad fakúlt ošetrovateľstva. Len 44 % absolventov ošetrovateľstva sa nakoniec zamestná v našom slovenskom zdravotníctve. No to je katastrofa.
Ďalší úplne, by som povedal, alarmujúci fakt je, ako už bolo povedané, že počet zdravotných sestier v našom zdravotnom systéme, vážení páni v sále a dámy, ktoré počúvajú, neustále klesá. My sme jediná krajina v Európskej únii, kde nám klesol počet sestier. Všade v iných krajinách počet sestier stúpa. My sme za posledných 16 rokov stratili zo systému 10-tisíc sestier a tá perspektíva, o ktorej tu hovorila pani poslankyňa, je rovnako dramatická do budúcna. Keď máme takú nízku úspešnosť implementovania nových absolventov do nášho systému teraz, ja sa pýtam, kedy to naozaj ale totálne skolabuje?
Preto si myslím, vážení poslanci, poslankyne, že teraz v období rekordnej ekonomickej konjunktúry, ktoré Slovenská republika zažíva, bez akýchkoľvek nadsázok, vieme o tom, tie ekonomické údaje sú veľmi dobré, čo znamená, že štát si prichádza na rekordné príjmy na daniach a tak isto zdravotné poisťovne odvádzajú od aktívnych poistencov rekordné príjmy. Teda prijímajú rekordné príjmy od svojich poistencov. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá naozaj má veľmi triezve odhady, dá sa povedať, najmä keď hovoríme o minulých rokoch, odhaduje, že rast výdavkov v slovenskom zdravotníctve za rok 2019, teda v budúcom roku bude o 690 miliónov eur. A ja sa pýtam, či z týchto 690 miliónov eur, ktoré plánujeme investovať do slovenského zdravotníctva, by nebolo viac ako racionálne investovať do zvýšenia alebo navýšenia platov sestrám a pôrodným asistentkám.
Tá situácia je absolútne alarmujúca a myslím, že toto navýšenie je absolútne nevyhnutné, a finančné prostriedky na to sú. Stačí naozaj len prejaviť svoju vôľu a zodpovednosť za stav slovenského zdravotníctva. A ja verím, že ministerstvo financií to potom aj zohľadní vo svojom rozpočte alebo v rozpočte na zdravotníctvo. Ale ja hovorím, aj keby nezohľadnilo, keby bol prijatý taký zákon, ja som presvedčený, že v systéme budúci rok na navýšenie platov financie budú a v podstate už aj sú. Všeobecná zdravotná poisťovňa za I. štvrťrok roku 2018 t. r. zaknihovala zisk vyše 40 miliónov eur, 40,9 milióna eur. Veľmi dobre viete, že za minulý rok všetky tri zdravotné poisťovne vykázali zisk takmer 60 miliónov eur. Naozaj tie príjmy tu sú a tá situácia nebude z ekonomického hľadiska možno už taká prajná ako teraz, aby sme sa o takomto navýšení miezd bavili.
To, čo tu bolo spomenuté a ja by som sa rád k tomu vrátil, je naozaj ten fakt, že lekári si v roku 2011 nátlakovými akciami vymohli navýšenie svojich miezd a pravidelnú ročnú valorizáciu. Dalo by sa očakávať, že zamestnávatelia budú namietať voči tomuto pravidelnému navyšovaniu miezd. Avšak boli by ste prekvapení, prezident Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá združuje tak privátne, alebo tak aj štátne nemocnice, môžme povedať, tento krok pochválil a prednedávnom aj povedal, že tento systém mzdového automatu zastabilizoval stavy lekárov v ich nemocniciach. Ony sú samozrejme stále nedostatkové, ale nikto z nás si nevie predstaviť, čo by sa stalo, keby k takémuto zastabilizovaniu platových pomerov lekárov v našom systéme došlo. Ten stav by sme mali v súčasnosti ale absolútne kritický. Preto je úplne oprávnené predpokladať, že pokiaľ by k takémuto navýšeniu miezd, systematickému navýšeniu miezd, ako predkladá aj tento náš návrh, došlo, tá situácia by minimálne sa výrazne pohla k lepšiemu. Hoci stále treba sa rozprávať o tom, že našim sestrám potrebujeme naozaj zlepšovať ich pracovné podmienky. My hovoríme o tom, že je nevyhnutné sa naozaj pozerať do budúcna s tým, že sestrám treba zvyšovať aj ich kompetencie, čo treba samozrejme zohľadniť pri nastavení ich vzdelávania a postupne naozaj robiť kroky tak, aby sestry mohli v budúcnosti aj prevziať určité kompetencie, ktoré môžu vykonávať a vykonávajú už v niektorých krajinách na západ od nás a ktoré v súčasnosti u nás vykonávajú len lekári. Hovorím napríklad o prevencii, hovorím napríklad o tom, že sestra by úplne kľudne mohla posudzovať také tie bežné virózy, ktorých je najviac v ambulanciách našich všeobecných lekárov, a samozrejme dalo by sa rozprávať aj ďalej.
Takže ja si myslím, že stojí pred nami nie ľahká cesta, ktorá, ktoré naše zdravotníctvo nevyhnutne vyžaduje, reformná cesta určite v každom prípade, ale myslím si, že začať tým, že zachraňujeme situáciu navyšovaním miezd sestrám a pôrodným asistentkám je tá správna cesta v tejto situácii. Preto dovoľte, aby som ešte raz poďakoval za vašu pozornosť a poprosil vás, aby ste zvážili všetky tieto argumenty a podporili tento náš návrh zákona.
Ďakujem pekne.