38. schôdza

27.11.2018 - 7.12.2018
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

6.12.2018 o 16:53 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16:26

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov vystúpil k návrhu vlády Slovenskej republiky na vymenovanie guvernéra Národnej banky Slovenska a k návrhu vlády Slovenskej republiky na vymenovanie viceguvernéra Národnej banky Slovenska ako spravodajca Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet.
Predmetné návrhy boli doručené poslancom Národnej rady Slovenskej republiky ako tlač 1248 a tlač 1249. Vláda Slovenskej republiky v súlade s § 7 ods. 2 zákona č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov predložila tieto návrhy a zároveň požiadala o ich prerokovanie na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady posúdil oba uvedené návrhy podľa zákona o rokovacom poriadku a svojimi rozhodnutiami č. 1301 a 1302 z 29. novembra 2018 pridelil oba návrhy výboru pre financie a rozpočet na prerokovanie s termínom do 7. decembra 2018.
Gestorský výbor prerokoval oba návrhy a prijal k nim uznesenia č. 373 a č. 374 zo 6. decembra 2018, v ktorých a) konštatuje, že návrhy spĺňajú náležitosti podľa § 7 ods. 2 a § 7 ods. 4 zákona Národnej rady č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov, b) súhlasí s návrhom vlády na vymenovanie guvernéra Národnej banky Slovenska, tlač 1248, a tiež s návrhom vlády na vymenovanie viceguvernéra Národnej banky Slovenska, tlač 1249, c) odporúča Národnej rade Slovenskej republiky schváliť návrh vlády Slovenskej republiky na vymenovanie Ing. Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska, návrh vlády Slovenskej republiky na vymenovanie Ing. Jozefa Hudáka, PhD., MBA, za viceguvernéra Národnej banky Slovenska.
Výbor ma zároveň určil za spravodajcu výboru.
Týmto môžme, vážený pán predseda, otvoriť rozpravu. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

6.12.2018 o 16:26 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:28

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, premiér Peter Pellegrini dnes na finančnom výbore predstavil návrh vlády na vymenovanie viceguvernéra Národnej banky Slovenska. Pri kandidátovi Slovenskej národnej strany však premiér úplne zlyhal, nepreveril si jeho minulosť a svojím návrhom ohrozuje dôveryhodnosť a nezávislosť Národnej banky Slovenska.
Úlohou národnej banky je dohľad nad finančným trhom a ochrana občanov pred podvodníkmi, ktorí sa snažia získať ich peniaze.
Slovenská národná strana však do vedenia národnej banky navrhuje človeka, ktorý pôsobil ako priamy nominant ľudí a spoločností, ktorí za takýmito podvodmi stáli. Vo svojom životopise, ktorý pán Hudák priložil k návrhu na zvolenie do funkcie viceguvernéra NBS, pán Hudák si uvádza jedinú relevantnú pracovnú skúsenosť na túto funkciu, keď dva roky pôsobil ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Tatra. Dnes táto spoločnosť patrí pod iným menom do portfólia J&T, ale v čase, keď tam bol pán Hudák generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva, tak táto spoločnosť mala dvoch majiteľov. Prvým majiteľom bola nebankovka Horizont Slovakia. Všetci si spomínate na nebankovky, konkrétne táto nebankovka Horizont Slovakia okradla desaťtisíce klientov o stovky miliónov eur.
Druhým akcionárom poisťovne Tatra bola spoločnosť CI Holding. Táto spoločnosť neskôr skrachovala a bola takisto zapletená do pochybných obchodov za milióny eur. Polícia v sídle firmy robila raziu, tu mám rozhodnutie súdu, a na základe informácií práve z Národnej banky Slovenska viedla trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin podvodu voči tejto spoločnosti. Okrem iného spoločnosť CI Holding bola prepojená personálne s Podielovým družstvom Slovenské investície, v ktorom boli znehodnotené vklady tisícov obyčajných ľudí, a takisto sa tam stratil slovenský národný poklad, na ktorý sa zbierali celé generácie Slovákov.
Prečo to hovorím? Hovorím to preto, že návrh na menovanie pána Hudáka na čelo poisťovne Tatra dal osobne pán Libor Červenka z predstavenstva CI Holding. Mám to tu, zápisnica z valného zhromaždenia. Viete veľmi dobre, tí, ktorí ste podnikali, že nenavrhujete, keď navrhujete za predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa, čo sú dve najdôležitejšie funkcie vo firme, tak nenavrhujete niekoho z ulice, ale navrhujete nejakého blízkeho partnera, navrhujete obchodného partnera, človeka, ktorému dôverujete a ktorého poznáte. Preto zrejme aj pán Libor Červenka navrhoval do vedenia poisťovne Tatra pána Hudáka.
Považujem preto za neprijateľné, aby sa viceguvernérom Národnej banky Slovenska stal človek, ktorý pracoval ako nominant spoločností spájaných s podvodmi, v ktorých mnohí Slováci prišli o svoje celoživotné úspory. Dnes my považujeme za toxickú spoločnosť Bašternáka alebo Kočnera. Ja ale považujem nebankové firmy za oveľa horšiu spoločnosť. Bašternák a Kočner okradli štát, čiže okradli nás všetkých, ale nebankovky sa špeciálne zameriavali na drobných sporiteľov, zameriavali sa na starších ľudí a týchto často okradli o posledné, posledné peniaze, a to považujem ešte za oveľa horšie, ako je Bašternák.
Vrátim sa ešte k menu pána Červenku. Pán Červenka sa spomína aj pri sporoch okolo spoločnosti CIRIDIS. Určite si na tú spoločnosť spomínate. Boli to spory a obchody, v ktorých prišiel o obrovské peniaze hokejista Miro Šatan. A tento človek nominoval pána Hudáka do, za predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa poisťovne Tatra. Mimochodom, s pánom Červenkom sa stretol na zasadnutí Dozornej rady poisťovne Tatra v čase, keď ju ovládal CI Holding, aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Máme tu zápis uložený v zbierke listín okresného súdu, ktorý to potvrdzuje.
A toto je krásnym príkladom podstaty akože národného cítenia Slovenskej národnej strany, keď jej predseda spolupracoval s ľuďmi spájanými s defraudáciou slovenského národného pokladu. Jeho časť, pre informáciu, Matica slovenská uložila do zmeniek spoločnosti CI Holding práve v tom čase, v roku 2005, a druhú časť potom Matica vložila do Podielového družstva Slovenské investície, ktoré tiež skrachovalo, a peniaze sa vyparili.
Už len na ilustráciu, v akej spoločnosti sa pohyboval kandidát Slovenskej národnej strany na post viceguvernéra národnej banky, uvediem iný príklad z jeho životopisu. Pred tým, ako prešiel do poisťovne Tatra, pán Hudák pracoval v jednej firme v Prahe ako nominant istého pána Hubináka. To, že bol nominant, zase máme výpis z listín. Pánovi Hubinákovi, aby sme si vedeli predstaviť, v akej spoločnosti sa pohybuje budúci viceguvernér, ktorého, dúfam, nezvolíte, pánovi Hubinákovi je venovaný jeden odsek aj v spise Gorila, ktorá je zverejnená na internete. Môžete Gorile veriť, neveriť, ale nič dobré sa tam na pána Hubináka nepíše. Môžem zacitovať: "Haščák vysvetľuje, že Rehák so Struhárom sa stali miliardármi práve cez Duckého. Haščák hovorí, že celý projekt Globtel pripravoval Emil Hubinák. Ducký ho ale podviedol, zrealizoval to cez Reháka a Struhára. Haščák sa pýta Malchárka, či vie, kto je Emil Hubinák. Malchárek hovorí, že ho pozná, že Hubinák bol riaditeľom telekomunikácií za SOP, kde spoločne pôsobili. Haščák pokračuje, že Hubinák si miesto riaditeľa telekomunikácií kúpil práve kvôli Globtelu (a tak ďalej). Hubinák nakoniec dostal od Reháka a Struhára za Globtel nejaké peniaze. Malchárek hovorí, že má jednu lepšiu kamarátku, ktorej je Hubinák strýkom. Hubinák je podľa neho povýšenecký, arogantný (a tak ďalej), investuje peniaze do nehnuteľností. Malchárek rozpráva ako pred siedmimi rokmi chodil Hubinák na SOP v oblekoch za 100-tisíc korún, so zlatými hodinkami." A tak ďalej a tak ďalej.
No, nominant na post viceguvernéra nie je len bývalý sused pána Danka. S tým by problém nebol. Susedom môže byť ktokoľvek, ale je to súčasť skupiny ľudí, v ktorej sa Andrej Danko pohyboval už pred mnohými rokmi a ktorí sú poznačení vážnymi kauzami. Pán Danko sa bude pravdepodobne brániť, že na jeho kandidáta útočíme, pretože sme v opozícii. Ale opak je pravdou. My v hnutí OĽANO vždy presadzujeme, aby dôležité funkcie v štáte obsadzovali v prvom rade odborníci bez ohľadu na politickú príslušnosť. Vo februári Robert Fico ako premiér navrhol vymenovať do funkcie druhého viceguvernéra NBS pána Ódora. A v parlamente ho podporili všetci naši poslanci. Celý náš klub. Ak premiérovi Pellegrinimu záleží na tom, aby Národná banka plnila svoju úlohu, aby chránila ľudí na Slovensku pred podvodníkmi, tak mal by ešte tento návrh na viceguvernéra NBS, mal by ho stiahnuť. Ale v každom prípade apelujem na vás ako poslancov, Národná banka Slovenska je jedna z najdôležitejších finančných inštitúcií. Okrem toho, že dozerá na finančné operácie, dozerá, robí finančný dohľad aj nad tým, aby sa nestali obeťami podvodov občania, dozerá na operácie spojené s praním špinavých peňazí, a je neprijateľné, aby človek, ktorý bol nominantom ľudí zapletených v takýchto kauzách, aby sa teraz stal viceguvernérom NBS. To je naozaj ako urobiť capa záhradníkom.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

6.12.2018 o 16:28 hod.

Mgr. art. M.A. ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani poslankyňa Remišová, sú to zaujímavé informácie a ja by som chcel využiť faktickú poznámku na to, aby som sa vás spýtal, pána podpredsedu vlády Rašiho, ktorý tu ten návrh uviedol, či tieto skutočnosti boli známe aj členom vlády, keď rozhodovali o návrhu tohto kandidáta na viceguvernéra, alebo sú to aj pre neho nové informácie. Teda či ste tento návrh predložili parlamentu s vedomím si týchto závažných skutočností, alebo ste sa teda neinformovali o tom a nemali ste informáciu, koho vlastne navrhujete parlamentu zvoliť za viceguvernéra Národnej banky Slovenska. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2018 o 16:39 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:40

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Ďakujem za možnosť reagovať na kolegu Dostála. Ja som nehovorila o tom, ako prebiehal finančný výbor, ale kolega Heger povie aj potom reakciu pána Hudáka, ako veľmi nedôveryhodne sa pán Hudák na výbore obhajoval. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2018 o 16:40 hod.

Mgr. art. M.A. ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:40

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Kolegyne, kolegovia, pán podpredseda vlády. Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Častokrát tu spomíname alebo citujeme NBS-ku, dnes môžme hovoriť o Národnej banke Slovenska a naozaj táto inštitúcia si určite zaslúži túto debatu, zaslúži si vyzdvihnúť tú jej dôležitosť na Slovensku. A dôležitosť z dvoch dôvodov, pretože naozaj vidíme, že na Slovensku musíme chrániť inštitúcie, ktoré sú nezávislé alebo, resp. mali by byť nezávislé, aby nezávislými ostali. Táto vláda robí krok za krokom a postupne zaberá územie a vnáša alebo vyberá nezávislosť z týchto inštitúcií práve svojimi nomináciami a je len málo príkladov, kde sa také niečo nedeje. Národná banka Slovenska viac-menej sa snažila byť od tohto uchránená. Naozaj nesiahlo sa nikdy na to, aby straník zasadol na miesto vedenia tejto inštitúcie. A tak ako povedala aj kolegyňa Remišová, tak mali sme tu, pred rokom to bolo, myslím, nepamätám si úplne presne, nomináciu na viceguvernéra po odchádzajúcom pánovi Tóthovi a nominácia bola pán Ódor. Hoci to bola nominácia koalície, tak s týmto menom vôbec nebol problém, pretože toto sú presne typy ľudí, ktorí by mali zastávať takéto funkcie. Sú to ľudia, ktorí sú renomovaní, sú odborníkmi v brandži, majú za sebou výsledky, skúsenosti na dôležitých funkciách, a pri pánovi Ódorovi nebolo potrebné ani nejako veľa rozprávať, lebo aj verejnosť ho poznala, poslanci ho poznali po práci a podobne.
Dnes tu máme pána Hudáka, ktorého naozaj nepozná, nepozná ho odborná verejnosť, nepoznáme ho my a nepoznajú ho médiá. Je to človek, ktorý, aj ten životopis, keď sme si pozerali, tak z toho životopisu, ten skôr hrá proti nemu ako zaňho. A keď teda na výbore sme ho konfrontovali s týmito informáciami, tak prišiel s informáciou nejakého menovca, čo sme ani nepochopili vlastne, na čo reaguje a pre krátkosť času sa to nedalo ani vysvetliť, pretože to je tiež jeden z problémov, že ten výbor trval veľmi krátko a nebolo možné naozaj absolvovať kvalitnú, kvalitnú diskusiu.
Aby som sa vrátil teda k Národnej banke Slovenska ako takej, ja len potvrdím to, čo povedala aj kolegyňa Remišová, táto inštitúcia si musí zachovať svoju nezávislosť a musí si zachovať svoju odbornosť, pretože práve v časoch, či už krízových, potrebuje veľmi flexibilne konať. Nesmie tam byť ani štipka politiky. Práve pri dohľade nad finančným trhom. Alebo pri takej kompetencii, ako je zodpovednosť za oblasť dohľadu nad aplikovaním pravidiel boja proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Toto sú veľmi dôležité veci, kde človek musí naozaj byť odborník a musí vedieť, že nerozmýšľam a nesnažím sa, nie som ovplyvnený nikým, som proste úplne presný, čistý a idem, idem po veciach v prospech Slovenska.
Uvedomme si, že Národná banka Slovenska sa vyjadruje aj k opatreniam vlády. Vyjadruje sa k rozpočtu na budúci rok, k rozpočtu, ktorý má byť vyrovnaný, ktorý sme tu schvaľovali, Národná banka Slovenska pomenovala riziká 400 miliónov. Čiže toto budú ľudia, ktorí sú dnes nominovaní, sa budú musieť k tomu vyjadriť, že rok predtým Národná banka Slovenska pomenuje riziká vo výške 400 miliónov a oni sa k tomu budú musieť priznať. Ale to sú riziká voči ich nominantom alebo, respektíve ich materským stranám. A preto Národná banka Slovenska by mala ostať nezávislá, aby dokázala biť naozaj bičom alebo palicou, keď to tak v dobrom poviem, na akúkoľvek stranu, ktorá bude pri moci, a toto by jej malo ostať.
Takže z tohto pohľadu naozaj buďme veľmi, veľmi zodpovední pri tejto voľbe, aby sme uchránili, uchránili Slovensko a aby sme uchránili túto inštitúciu objektívnou, nezávislou a odbornou, pretože to je dneska v stávke nomináciami. A musíme si uvedomiť, že záujmy strán, ktoré nominujú týchto svojich nominantov, nie sú záujmy Slovenska. Sú to záujmy tých konkrétnych strán. Ale Národná banka Slovenska nebude hájiť záujmy týchto strán, ani nesmie. Národná banka Slovenska je tu ako keby nadčasová inštitúcia, ktorá nemôže byť ovplyvňovaná tým, kto je momentálne pri moci, a nemôžme dovoliť takúto privatizáciu Národnej banky Slovenska, ktorá sa tu vlastne ide udiať, a práve naopak ako jeden z posledných pilierov, kde ešte môže ostať tá nezávislosť. Tak neskĺznite, kolegovia v koalícii, k tomu, aby ste si takto na poslednú chvíľu, ešte kým vládnete, uzurpili aj ďalšiu inštitúciu, ktorej sa darilo udržať si ten svoj nezávislý a odborný štít.
Ďakujem pekne. Skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

6.12.2018 o 16:40 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:46

Veronika Remišová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegovi Hegerovi a ja len doplním, že pozrite, aj pánovi Kažimírovi by sa dalo vytýkať, že on je podpredseda najsilnejšej strany na Slovensku. Ja by som, ja teda verím, že pán Kažimír, ak sa stane guvernérom v Národnej banke Slovenska, tak z tohto postu rezignuje, lebo tá banka naozaj musí byť nezávislá, ale pánovi Kažimírovi sa nedá vytýkať, že by nemal dostatok skúseností na tento post. A to, že tam bude mať pravú ruku viceguvernéra, ktorý nemá skúsenosti, je neschopný a pohyboval sa v takej spoločnosti, ako sa pohyboval, tak to veľmi sťaží situáciu aj samotnému guvernérovi.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2018 o 16:46 hod.

Mgr. art. M.A. ArtD.

Veronika Remišová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:47

Eugen Jurzyca
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dobre, Edo, si to povedal. Chcem povedať, že je pravda, že vyrovnaný rozpočet ešte nikdy nebol tak blízko, ale pravda je aj to, že riziko politického ovládnutia NBS tiež ešte nikdy nebolo tak blízko, aspoň čo ja si pamätám. A nehovorím, že to je fatálne, ale to riziko je a určite budeme veľmi podrobne sledovať, ako sa vývoj bude, ako sa situácia bude vyvíjať.
Doplním to hlasovanie, bolo to 7. 2., ten viceguvernér mal 122 hlasov za, OĽANO, všetci, čo hlasovali, hlasovali za, aj opozičná SaS, teda aj opozičné OĽANO. No, je to silný mandát, ktorý dostal vo februári viceguvernér. Čakajme, čo sa udeje dnes, myslím si, že vzhľadom na ten doterajší vývoj aj informácie, ktoré tu odzneli aj dnes, že to teda takýto mandát nebude.
A ešte drobné veci k tomu, že NBS-ka je naozaj dôležitá. K tomu, čo si hovoril, Edo, len to, že NBS-ka robí aj analýzy potrebnosti štrukturálnych reforiem. A to je tiež strašne dôležité pre Slovensko, nemať takéto niečo obsadené politicky. A má vplyv aj na rozhodovanie Európskej centrálnej banky a teda v prípade nejakej krízy môžeme vplývať alebo NBS môže vplývať na to, či budú použité na riešenie nákupy dlhopisov zadlžených krajín alebo záporné úrokové miery, a k tomu máme svoj názor a verím, že odborne ho bude presadzovať NBS-ka.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2018 o 16:47 hod.

Ing.

Eugen Jurzyca

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:49

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja by som sa vyjadril pár slovami k nominácii na guvernéra Národnej banky. Vychádzam z toho, že pán Kažimír si dlhodobo tu pestuje nejakú takú povesť, že je nejaký profesionál, že je nepolitický, apolitický, avšak sú určité silné indikácie, že pravý opak je pravdou. Jednak je podpredsedom, ako to bolo spomenuté, politickej strany, ktorú veľmi veľa komentátorov považuje za zločineckú organizáciu zameranú na vykrádanie rozpočtov, čo v prípade Národnej banky je o to horší prípad preto, lebo Národná banka nemá obvykle kontrolné mechanizmy zvonku, ako je to u iných štátnych inštitúcií. Čiže u tej Národnej banky je veľká pravdepodobnosť, že bude v rukách niekoho, ako je podpredseda politickej strany SMER, veľmi ohrozená, pokiaľ ide o jej rozpočet.
Ďalšia taká indikácia toho, že toto je krajne nevhodný kandidát, spočíva v tom, že kandidát Kažimír podal žalobu na jedného poslanca, ktorý reagoval v diskusii na tvrdenie kolegu Krajniaka, že na ministerstve financií pod jeho vedením fungujú zločinecké organizácie. V tej reakcii bolo povedané, že pán Kažimír z toho dôvodu, že je, že je šéfom ministerstva, že vlastne je súčasťou tej zločineckej organizácie, za čo si pán Kažimír najal advokáta pána Kočnera a žaluje tohto poslanca za utŕhanie na cti. Toto podľa mňa nie je vhodný kandidát na guvernéra.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2018 o 16:49 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:51

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Áno, ďakujem pekne za všetky pripomienky, ktoré zazneli ako dobré doplnenie. Pán Kažimír je dlhoročný súpútnik Roberta Fica. To vieme všetci. A to hovorí samo za seba, čiže ja myslím, že práve pán Ódor aj pán Tóth sú tým benchmarkom toho, ako by mala byť táto inštitúcia obsadzovaná. Pretože jednak aj tak, ako si povedal, Eugen, pán Ódor dostal silný mandát práve kvôli svojim výsledkom. To nebola žiadna osobná sympatia. Tu vôbec nešlo o to, aký je človek v súkromí alebo podobne, ale zaňho hovoria výsledky, pretože práve takíto ľudia takéhoto typu sa na túto inštitúciu hodia. Iní sa hodia zase na niečo iné. Ale táto inštitúcia potrebuje mať presne tých odborníkov, ktorí hľadia na merito veci, nemajú skúsenosť s politikou práve preto, aby sa nesprávali politicky, ale aby sa správali vždy odborne, zodpovedne a nezávislo, pretože táto inštitúcia má presne tento duch, tohto ducha a má tento účel, a to musíme chrániť. A ja si myslím, že máme takýchto ľudí, ako bol pán Tóth alebo pán Ódor, ďalších, ktorí by mohli, a práve pre nich je ten kariérny rast pripravený v týchto inštitúciách. Čiže ak my tieto funkcie obsadzujeme nomináciami politickými, tak ako keby bránime rozvoju týchto kapacít, lebo to sú kapacity. To sú naozaj odborné kapacity, ktorých potrebujeme práve aj v tých krízových časoch. Lebo na koho sa obrátite, keď ste v ťažkostiach? Na odborníkov, ktorí tomu rozumejú, a čím fundovanejší odborníci sú, tým viac má tá krajina nabité.
A my toto si potrebujeme jednak chrániť, potrebujeme si to vychovávať takýchto odborníkov a potrebujeme im dávať priestor, takže ten benchmark je práve v tých menách, ktoré tu zazneli, pán Ódor, pán Tóth a pod., a toto sú ľudia, od ktorých by sme mali, kde by sme mali hľadať, výhradne by sme mali hľadať nástupcov na tieto funkcie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2018 o 16:51 hod.

Ing.

Eduard Heger

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:53

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, tak ako tu moji kolegovia predo mnou sa vyjadrili, že na túto funkciu, do týchto pozícií by mali ísť ľudia nezávislí, ktorí budú dozerať na to, ako je táto krajina spravovaná, ako funguje finančný trh, ako fungujú banky. Dnes vieme, ako niektoré banky sú napojené alebo sú vlastníctvom finančných skupín, ktoré majú veľmi blízko k tejto vládnej koalícii. Všetka česť Petrovi Kažimírovi ako ministrovi financií, je šikovný politik, dobrý a spoľahlivý člen politickej strany SMER, ale nie je nezávislý. Podľa mňa je nesprávne riešenie, ak ho Národná rada zvolí do funkcie predsedu NBS.
Kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som pripomenul jednu veľkú kauzu, ktorá ešte na Slovensku stále hrozí. Slovensku stále hrozí, že bude musieť zaplatiť 300 mil. eur do rozpočtu EÚ za zlé vyrúbenie ciel za tovar z Číny. Kvôli tejto kauze dobrovoľne odstúpil prezident Finančnej správy Imrecze. Problémom je, že o diere vo výbere ciel musel vedieť aj minister Kažimír. Tovar prichádza na Slovensko, štatistika zachytáva, že tovar prichádza na Slovensko, zachytáva, v akej výške prichádza na Slovensko a minister Kažimír vidí aj to, ako sa clá vyberajú. A to, že medzi tým je diera, aj to vidí. Že s tým nič nerobil? Je za to zodpovedný, mal konať. Ako tento prípad dopadne, v tejto chvíli je ťažko povedať, ale nepokladám to za správne.
Ak minister financií a jeho pravá ruka, ktorá roky zastávala a riešila finančnú správu, a on ako minister financií, aj keby nevidel, čo prichádza z Bruselu, je politicky zodpovedný za výber cla a daní, tak jednoducho musíme povedať, že nesie prinajmenšom takú mieru zodpovednosti, lebo videl z Európskej únie, zo štatistiky, koľko prichádza a jemu museli úradníci predložiť, že, pán minister, ale tu niečo nesedí, ale mávol rukou a prikryl to. Nech mi je dovolené, že to je môj názor. Za takého zlyhanie nie je možné udeliť dobrú trafiku. A táto vládna koalícia dnes chce udeliť dobrú trafiku, lukratívne miestečko.
A tak som sa zahral ešte s jednou myšlienkou. Politická strana SMER má niekoľko ministrov v tejto vláde. Nad ministrom Lajčákom visí otáznik, zostane alebo odíde? Prijme sa jeho demisia alebo neprijme? Špekuluje sa o tom, či Robert Fico, poslanec a predseda politickej strany, môže ísť a môže sa stať ministrom zahraničných vecí. Ale dobre by bolo, keby sme sa zamysleli aj nad tým, že Robert Fico rovnako môže si sadnúť na post ministra financií a kontrolovať, ako tečú peniaze koaličným partnerom. Možno, že tá dvojica Robert Fico a Robert Kaliňák bude mať dve voľné miesta vo vláde v pozícii politickej strany SMER, na ktorý má právo nominovať politická strana SMER a Pellegrini ako predseda vlády svojich nominantov. A prezident nemá možnosť výberu a odmietnutia, len súhlasiť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

6.12.2018 o 16:53 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video