28. schôdza

4.5.2021 - 28.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.5.2021 o 9:56 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:54

Marián Viskupič
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Začnem od konca ku kolegynke Zitke Pleštinskej. Zitka, hovoril som o, o programe stability, nie o pláne obnovy, to je trošku iný dokument a, ale okej. K programu teda k plánu obnovy súhlas, ale o ňom som nehovoril. Ku kolegom ostatným, úplne zdieľam ten názor, potrebujeme aj, aj, aj my a myslím, že aj pre všetkých ostatných vytvoriť nejaký časový priestor, takže ja verím, že v druhom čítaní budeme, budeme rokovať až budúci týždeň, uvidíme ako sa to podarí, ale samozrejme dáva to zmysel. Ten, ten čas tu je a je potrebný, je potrebný. To, to nie je 15 mil., to je 3,5 mld. Ja len, aby sme vnímali, že 3,5 mld. zvýšenie deficitu je polovica celého ročného výberu DPH na Slovensku. Všetci na všetkých blokoch, čo máme všetku DPH-čku, proste to je polovica toho čo sa za rok vyzberá.
=====
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 9:54 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:55

Marián Viskupič
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Ja len aby sme vnímali, že 3,5 mld. zvýšenie deficitu je polovica celého ročného výberu DPH na Slovensku. Všetci na všetkých blokoch, čo máme, všetku DPH-áčku proste to je polovica toho, čo sa za rok vyzberá. Je to viac ako polovica kompletného výberu dane z príjmov fyzických a právnických osôb, je to strašne veľa peňazí, strašne veľa peňazí. No a budem sa snažiť možno byť optimistickejší, ale nie vždy to úplne ide. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

13.5.2021 o 9:55 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:56

Ladislav Kamenický
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, bavíme sa o skrátenom legislatívnom návrhu, teda k tomuto štátnemu rozpočtu. A preto nebudem hovoriť až tak veľa o obsahu. To sa prihlásim do rozpravy v prvom čítaní. Chcem opraviť pána ministra, neviem kto tu bude teda po obete, lebo teraz máme skrátené legislatívne konania a Igor Matovič určite na tom prvom čítaní nebude. Takže nebavme sa tu, že Igor Matovič tu nemal byť. Ja považujem za nehoráznosť, nehoráznosť, že zo dňa na deň, z večera do rána sa predloží navýšenie rozpočtu, ktorý je zákonom roka, do Národnej rady o 3,5 mld. To čo povedal kolega, áno, to je celý výber dane z príjmu fyzických osôb. Viac ako výber dane z príjmu právnických osôb. Polovička DPH-áčky celej za celý rok. A my sa tu ideme baviť v skrátenom legislatívnom konaní o takto dôležitej veci. To sú peniaze, to čo stále rozprávate vašich daňových poplatníkov, vašich voličov. Tu si niekto povie, že lusknutím prsta navýši výdavky o 3,5 mld. Nebudem hovoriť tie čísla a už som tu spomínal to, že vy ste si nafúkli výdavky oproti roku 2019 o 50 %, 50 %. Toto je to šetrenie, toto ten Útvar hodnoty za peniaze? Ďalej sa budem k tomu vyjadrovať potom k rozprave. Ale opäť k tomu postupu. Ja som sa dnes ponáhľal na výbor pre financie a rozpočet, boli zápchy v Bratislave, prišiel som asi o päť minút neskôr, ale začalo asi o desať neskôr, lebo aj iní kolegovia mali problém. Ale čakal som dostanem odpovede na moje otázky, že aká je štruktúra, aký je, aká je štruktúra tých výdavkov. Viete pán minister, nemám ho tu teda, pánovi Budajovi to zbytočne budem hovoriť, ale dôležité je čo je na týchto dvoch stranách. Nie čo je v tej predkladacej správe. Lebo tu sa hovorí 2,4 mld. nie na to čo ste hovorili pán minister, ale do Všeobecnej pokladničnej správy ide to na rezervu na COVID navýšenie. Čo sme sa dozvedeli? Nič. Že máme schváliť, alebo teda nie my, ale to bol asi odkaz pre poslancov SaS, aby schválili zákon o dlhovej brzde a všetko bude v poriadku. Na to som odpovedal, tak dlh a výdavky sú v rukách tejto vlády a keď si táto vláda povie, že tie výdavky nebude míňať nepotrebuje žiadne výdavkové limity. Je to vo vašich rukách. Čo sa týka postupu. Nevieme nič o tom čo idete schvaľovať pani Pleštinská. Tieto agitky si nechajte, to proste, to sem nepatrí, tu sa bavíme o peniazoch. Viete čo idete, za čo idete hlasovať? Ja nie. Ja som bol minister financií. Ekonómovia sa pýtajú, ekonómovia sa pýtajú kam tie výdavky idete dávať.
Vrátim sa kto k tomu, lebo opravdu ma tu upozorňuje pán minister, pri rozprave. Ale, ale toto je proste neprijateľné, aby sme tu bavili v skrátenom legislatívnom konaní o tak dôležitej veci. O rozpočte by sme sa nemali vôbec baviť v skrátenom legislatívnom konaní. To považujem za vylúčené. Jeden deň to príde, doobeda, ráno si dáme o pol deviatej výbor, to som sa dozvedel včera večer. Keby som nemohol tak ani, tak bohužiaľ. Teraz rýchlo si tu schválime o 11-tej skrátené legislatívne konanie, prvé čítanie, druhé, bum a 3,5 mld. v lufte a nevieme na čo idú. Nevieme. Takže o obsahu budem hovoriť bližšie potom v tom prvom čítaní, určite nie za prítomnosti Igora Matoviča, ktorý je v Spojených štátoch, možno rieši agendu pána Sulíka, alebo neviem koho. Lebo on na to má čas a rozpočet tu hodí len tak do vlády, bez neho sa to schváli a ide to dokonca v parlamente. To je nehoráznosť, nehoráznosť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.5.2021 o 9:56 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:00

Milan Mazurek
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán poslanec, máte úplnú pravdu, ja keď som včera zachytil vlastne len v médiách, ako poslanec Národnej rady, že vláda nám tu hodila tri skrátené legislatívne konania o mimoriadne závažných veciach, prišla tu s obsiahlymi zákonmi o ktorých sme nič netušili, nemohli sme ich predtým vidieť, nemohli sme sa s nimi zoznámiť. Netušíme, alebo teda zrejme že neprebehlo žiadne pripomienkové konanie, nikto sa k nim nemohol vyjadriť. Predkladá nám tu navýšenie dlhu štátneho rozpočtu o 3,5 mil. eur, 3,5 mld. eur v tomto roku, teda výdavkov. Minister Budaj, pretože Matovič je niekde v Spojených štátoch amerických a my to schvaľujeme v skrátenom legislatívnom konaní.
Včerajšom bol tak šialený deň, že toto by možno pred možno 10, 15 rokmi nikto na Slovensku neveril, že nejaká vláda dokáže v jeden deň urobiť toľko neuveriteľných prešľapov a takto vrcholne si znepriateliť celý národ. A my tu sedíme a teraz môžme sa konečne zoznamovať s tým, čo nám vlastne oni predložili. Máme tu o tom rokovať s nejakou profesionalitou, keď človek má na to pár hodín, aby si to načítal po celodennom rokovaní a oni sa tvária že pracujú pre ľudí. Veď to je neuveriteľný výsmech, to je neuveriteľné čo si dovoľujú. Takáto hanba celosvetová. Minister financií v Spojených štátoch amerických a my tu v skrátenom legislatívnom konaní máme schváliť ďalších 3,5 mld. eur o ktoré zadlžia obyvateľov Slovenskej republiky a nepovedia ani na čo, ani na čo. Skrátka chcú, potrebujú, tak to len tak hodíme. Veď to ako kedy to bolo 3,5 eura. Ja, ja, mne sa zastavuje rozum, ja strácam reč, ja necháme, koľko ešte koaliční poslanci ste schopní zniesť. Koľko ste im ešte schopní schváliť. Veď sa zobuďte.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:00 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:02

Stanislav Mizík
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Pán Kamenický, tu v tejto sále pred chvíľou sa splnili moje slová, že sa bude iskriť medzi Sulíkom a Matovičom. Veru sa iskrí, sú pnutia medzi nimi a poriadne. A k tej sekere za 3,5 mld. v skrátenej časovej forme. No čo sa dá čakať keď Matovič cap sa stal záhradníkom. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:02 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:03

Miroslav Suja
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pán poslanec Kamenický, poukázali ste na to, že vám tu chýbajú nejaké odborné vyjadrenia alebo reakcie. Dúfam, že ste nečakal, že niekto sa odborne k tomu z OĽANO vyjadrí. Dúfam, to bola taká asi rečnícka otázka. Lebo ja neviem, kto odborne by sa k tomu vyjadril. Som rád, že aspoň pán Viskupič vystúpil. Vadí vám pán minister Budaj, že neviem vám vysvetliť nič odborné, alebo že nie že vám vadí, ale že neviem k tomu nič povedať odbore. No, ja si myslím, že keby tu bol Matovič s tým dreveným počítadlo, ani on by vám nevedel k tomu nič povedať. Preto mu toto vyhovuje.
Ja si neviem predstaviť, že Matovič by vám vysvetlil, ako bývalému ministrovi financií, čo len jednu kapitolu alebo jednu vec z tohto predkladaného návrhu o navýšení 3,5 mld. A viete, aspoň tu vidno, že kto vlastne je naďalej premiérom Slovenskej republiky. Lebo agendu Sulíkovu sa rozhodne tieňový premiér Matovič ísť vyriešiť do Spojených štátov sám, sám. A Sulík pekne bude ticho doma a veci, ktoré spadajú pod jeho ministerstvo rieši nejaký pán s dreveným počítadlom, ktorý mal tu predkladať navýšenie rozpočtu, alebo zmenu rozpočtu. Ale tiež si myslím, že tak ako pri posledných predkladaných bodoch keď tu sedel, a ani raz nezdvihol oči od toho pultíka, kde sedí pán minister Budaj, ani raz, ak ste si všimli. Predkladal tu dva zákony alebo tri. Ani na sekundu nezdvihol oči, lebo sa bál niekomu pozrieť do očí a vedel, že keď sa niekto niečo spýtal, tak nevie o tom povedať absolútne nič. Takéhoto odborníka sme si dali za ministra financií, kolegovia, kolegyne. Keď príde o mesiac s 5 miliardami tak čo spravíte, zasa mu to zahlasujete jako ovečky, že.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:03 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:05

Ladislav Kamenický
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Základnou otázkou bolo, tu sa hovorilo, že sa minula miliarda treba ďalšie miliardy. A to sa nerátalo v rozpočte na rok 21, že tu budú výdavky s COVID-om? Rátalo a to hovoril aj pán Viskupič dneska na výbore. A tu sa idú, že tam už boli zarátané v rozpočte tie peniaze a miliarda bola navyše, navyše. A prečo idú ďalších 2,4 mld., ešte tu rozpíšu hlúposti. To je nehoráznosť čo sa tu deje na Slovensku. Vy idete zdvihnúť dlh niekde do astronomických výšok o ďalších 3,5 mld. Deficit 10, 11 %. Vy ste nám vyčítali vyrovnaný rozpočet. Však sa zobuďte. My sme mali 1-percentný deficit, vy máte 11. Čo tu robíte, však vy zruinujete celú Slovenskú republiku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:05 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:06

Gábor Grendel
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
V rozprave teraz vystúpi pán poslanec Boris Susko.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:06 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:06

Boris Susko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, milé kolegyne, kolegovia, pán minister tu viackrát sa ohradil v tejto rozprave, že sme v skrátenom legislatívnom konaní a že nerozprávame o skrátenom legislatívnom konaní. Tak ja v mojom príspevku budem rozprávať len o skrátenom legislatívnom konaní.
Návrh na skrátené legislatívne konania schvaľuje vláda. Schválila ho včera. Návrh, opakujem, na skrátené legislatívne konanie, kde sa navýšiť deficit štátneho rozpočtu o 3,5 mld. eur. Návrh na skrátené legislatívne konanie, ktorý sme dostali písomne, ktorý bol predložený písomne do Národnej rady poslancom Národnej rady na to, aby poslanci Národnej rady zvážili či takýto zákon, takáto novela zákona, v tomto prípade zákona o štátnom rozpočte, kde sa má zvýšiť deficit o 3,5 mld. eur, či sú dané dôvody na to, aby takýto proces mohol ísť v skrátenom legislatívnom konaní alebo nie.
No a teraz poďme k tomu odôvodneniu. Odôvodnenie takéhoto skráteného legislatívneho konania, kde sa má Slovenská republika zadlžiť o 3,5 mld. eur má tri vety, z toho samotné odôvodnenie je len jedna veta. Prečítam, nakoľko pandémia tohto vírusu spôsobila a ešte stále spôsobuje rozsiahle negatívne vplyvy na európsku aj domácu ekonomiku, je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia na zmiernenie týchto vplyvov na hospodárstvo Slovenskej republiky. Účelom návrhu zákona je prijať nevyhnutné úpravy v súvislosti s aktuálnou situáciou a riešiť krytie opatrení na boj s pandémiou. Ide predovšetkým o nákup vakcín, liekov, zdravotníckych pomôcok, ako aj zabezpečenie financovania schválených a pripravovaných schém pomoci podnikateľskému prostrediu a občanom. To je všetko čo v tomto návrhu je. Nič iné tam nie je. Z tohto môžme konštatovať, že odôvodnenie je len jedna veta, lebo účel zákona nie je zdôvodnenie. Čiže zdôvodnenie je, že je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenie, opatrenie na zmiernenie týchto vplyvov na hospodárstvo Slovenskej republiky.
Vážené kolegyne a kolegovia, zákon o rokovacom poriadku v § 89 ods. 1, ktorý upravuje skrátené legislatívne konanie a na ktoré sa tento návrh aj odvoláva hovorí v odseku 1: že musia byť splnené minimálne dve podmienky na to, aby mohlo byť skrátené legislatívne konanie schválené. A to, že musí ísť o mimoriadnu okolnosť, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. To znamená, musí tu byť mimoriadna okolnosť a musí dôjsť alebo musí by to byť hrozba, ale to musí byť reálne hrozba, že dôjde k ohrozeniu základných ľudských práva a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Už to, že či je to mimoriadna okolnosť alebo nie je sporné, pretože áno, máme tu pandémiu a tá pandémia nevznikla včera, ani pred mesiacom, ani pred pol rokom, ale vznikla už pred vyše rokom. Čiže či takúto okolnosť môžme dnes považovať za mimoriadnu okolnosť je už samo osebe sporné. Ale čo je úplne nemysliteľné je, že v tomto návrhu sa nedočítame absolútne nič o tom, že čo odôvodňuje toto skrátené legislatívne konanie. Aké základné práva a slobody ľudské sú ohrozené. Aké hrozia štátu značné hospodárske škody. Veď to musí byť vyčíslené, veď to musí byť napísané, aké hospodárske škody štátu hrozia. To nestačí napísať, že je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia na zmiernenie týchto vplyvov na hospodárstvo Slovenskej republiky. Veď to je absurdné, aby sme z takýchto
=====
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.5.2021 o 10:06 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:10

Boris Susko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
hrozia štátu značné hospodárske škody. Veď to musí byť vyčíslené, veď to musí byť napísané, aké hospodárske škody štátu hrozia. To nestačí napísať, že je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia na zmiernenie týchto vplyvov na hospodárstvo Slovenskej republiky. Veď to je absurdné, aby sme z takýchto dôvodov išli v skrátenom legislatívnom konaní pri zvyšovaní deficitu štátneho rozpočtu o 3,5 mld. eur.
Takže, vážení kolegovia, ja si myslím, že toto je hrubé a úplne arogantné porušenie legislatívnych pravidiel a zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. A chcem poďakovať strane SaS za to, že sa k tomuto postavila tak ako sa postavila. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.5.2021 o 10:10 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video