28. schôdza

4.5.2021 - 28.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:03 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 9:56

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, bavíme sa o skrátenom legislatívnom návrhu, teda k tomuto štátnemu rozpočtu, a preto nebudem hovoriť až tak veľa o obsahu, to sa prihlásim do rozpravy v prvom čítaní. Chcem opraviť pána ministra, neviem, kto tu bude teda poobede, lebo teraz máme skrátené legislatívne konania a Igor Matovič určite na tom prvom čítaní nebude. Takže nebavme sa tu, že Igor Matovič tu nemal byť.
Ja považujem za nehoráznosť, nehoráznosť, že zo dňa na deň, zvečera do rána sa predloží navýšenie rozpočtu, ktorý je zákonom roka, do Národnej rady o 3,5 mld. To, čo povedal kolega, áno, to je celý výber dane z príjmu fyzických osôb. Viac ako výber dane z príjmu právnických osôb. Polovička celej dépeháčky za celý rok. A my sa tu ideme baviť v skrátenom legislatívnom konaní o takto dôležitej veci. To sú peniaze, čo stále rozprávate, vašich daňových poplatníkov, vašich voličov. Tu si niekto povie, že lusknutím prsta navýši výdavky o 3,5 mld. Nebudem hovoriť tie čísla a už som tu spomínal to, že vy ste si nafúkli výdavky oproti roku 2019 o 50 %, 50 %. Toto je to šetrenie? Toto ten Útvar hodnoty za peniaze? Ďalej sa budem k tomu vyjadrovať potom v rozprave. Ale opäť k tomu postupu.
Ja som sa dnes ponáhľal na výbor pre financie a rozpočet, boli zápchy v Bratislave, prišiel som asi o päť minút neskôr, ale začalo asi o desať neskôr, lebo aj iní kolegovia mali problém. Ale čakal som, že dostanem odpovede na moje otázky, že aká je štruktúra, aký je, aká je štruktúra tých výdavkov. Viete, pán minister, nemám ho tu teda, pánovi Budajovi to zbytočne budem hovoriť, ale dôležité je, čo je na týchto dvoch stranách. Nie to, čo je v tej predkladacej správe. Lebo tu sa hovorí 2,4 mld. nie na to, čo ste hovorili, pán minister, ale do Všeobecnej pokladničnej správy, ide to na rezervu na COVID navýšenie. Čo sme sa dozvedeli? Nič. Že máme schváliť alebo teda nie my, ale to bol asi odkaz pre poslancov SaS, aby schválili zákon o dlhovej brzde a všetko bude v poriadku. Na to som odpovedal, tak dlh a výdavky sú v rukách tejto vlády a keď si táto vláda povie, že tie výdavky nebude míňať nepotrebuje žiadne výdavkové limity. Je to vo vašich rukách.
Čo sa týka postupu, nevieme nič o tom, čo idete schvaľovať. Pani Pleštinská, tieto agitky si nechajte, to proste, to sem nepatrí, tu sa bavíme o peniazoch. Viete, čo idete, za čo idete hlasovať? Ja nie. Ja som bol minister financií. Ekonómovia sa pýtajú, ekonómovia sa pýtajú, kam tie výdavky idete dávať.
Vrátim sa k tomu, lebo ma tu upozorňuje pán minister, pri rozprave. Ale, ale toto je proste neprijateľné, aby sme tu bavili v skrátenom legislatívnom konaní o tak dôležitej veci. O rozpočte by sme sa nemali vôbec baviť v skrátenom legislatívnom konaní. To považujem za vylúčené. Jeden deň to príde, doobeda, ráno si dáme o pol deviatej výbor, to som sa dozvedel včera večer. Keby som nemohol tak ani, tak bohužiaľ. Teraz rýchlo si tu schválime o 11-tej skrátené legislatívne konanie, prvé čítanie, druhé, bum a 3,5 mld. v lufte a nevieme na čo idú. Nevieme.
Takže o obsahu budem hovoriť bližšie potom v tom prvom čítaní, určite nie za prítomnosti Igora Matoviča, ktorý je v Spojených štátoch, možno rieši agendu pána Sulíka alebo neviem koho. Lebo on na to má čas a rozpočet tu hodí len tak do vlády, bez neho sa to schváli a ide to dokonca v parlamente. To je nehoráznosť, nehoráznosť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.5.2021 o 9:56 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:00

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, máte úplnú pravdu. Ja keď som včera zachytil vlastne len v médiách, ako poslanec Národnej rady, že vláda nám tu hodila tri skrátené legislatívne konania o mimoriadne závažných veciach, prišla tu s obsiahlymi zákonmi, o ktorých sme nič netušili, nemohli sme ich predtým vidieť, nemohli sme sa s nimi zoznámiť. Netušíme, teda zrejme že neprebehlo žiadne pripomienkové konanie, nikto sa k nim nemohol vyjadriť. Predkladá nám tu navýšenie dlhu štátneho rozpočtu o 3,5 milióna eur, 3,5 miliardy eur v tomto roku, teda výdavkov, minister Budaj, pretože Matovič je niekde v Spojených štátoch amerických a my to schvaľujeme v skrátenom legislatívnom konaní.
Včerajšok bol tak šialený deň, že toto by možno pred možno 10, 15 rokmi nikto na Slovensku neveril, že nejaká vláda dokáže v jeden deň urobiť toľko neuveriteľných prešľapov a takto vrcholne si znepriateliť celý národ. A my tu sedíme a teraz môžme sa konečne zoznamovať s tým, čo nám vlastne oni predložili. Máme tu o tom rokovať s nejakou profesionalitou, keď človek má na to pár hodín, aby si to načítal po celodennom rokovaní a oni sa tvária že pracujú pre ľudí. Veď to je neuveriteľný výsmech, to je neuveriteľné, čo si dovoľujú. Takáto hanba celosvetová.
Minister financií v Spojených štátoch amerických a my tu v skrátenom legislatívnom konaní máme schváliť ďalších 3,5 mld. eur, o ktoré zadlžia obyvateľov Slovenskej republiky a nepovedia ani na čo, ani na čo. Skrátka chcú, potrebujú, tak to len tak hodíme. Veď to ako keby to bolo 3,5 eura. Ja, ja, mne sa zastavuje rozum, ja strácam reč, ja nechápem, koľko ešte koaliční poslanci ste schopní zniesť. Koľko ste im ešte schopní schváliť. Veď sa zobuďte!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:00 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:02

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Pán Kamenický, tu v tejto sále pred chvíľou sa splnili moje slová, že sa bude iskriť medzi Sulíkom a Matovičom. Veru sa iskrí, sú pnutia medzi nimi a poriadne. A k tej sekere za 3,5 mld. v skrátenej časovej forme. No čo sa dá čakať, keď Matovič cap sa stal záhradníkom. Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:02 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:03

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Kamenický, poukázali ste na to, že vám tu chýbajú nejaké odborné vyjadrenia alebo reakcie. Dúfam, že ste nečakal, že niekto sa odborne k tomu z OĽANO vyjadrí. Dúfam, to bola taká asi rečnícka otázka. Lebo ja neviem, kto odborne by sa k tomu vyjadril. Som rád, že aspoň pán Viskupič vystúpil. Vadí vám pán minister Budaj, že nevie vám vysvetliť nič odborné alebo že, nie že vám vadí, ale že nevie k tomu nič povedať odborné. No, ja si myslím, že keby tu bol Matovič s tým dreveným počítadlo, ani on by vám nevedel k tomu nič povedať. Preto mu toto vyhovuje.
Ja si neviem predstaviť, že Matovič by vám ako bývalému ministrovi financií vysvetlil, čo len jednu kapitolu alebo jednu vec z tohto predkladaného návrhu o navýšení 3,5 mld. A viete, aspoň tu vidno, že kto vlastne je naďalej premiérom Slovenskej republiky. Lebo agendu Sulíkovu sa rozhodne tieňový premiér Matovič ísť vyriešiť do Spojených štátov sám, sám. A Sulík pekne bude ticho doma a veci, ktoré spadajú pod jeho ministerstvo, rieši nejaký pán s dreveným počítadlom, ktorý mal tu predkladať navýšenie rozpočtu alebo zmenu rozpočtu.
Ale tiež si myslím, že tak, ako pri posledných predkladaných bodoch, keď tu sedel, a ani raz nezdvihol oči od toho pultíka, kde sedí pán minister Budaj, ani raz, ak ste si všimli. Predkladal tu dva zákony alebo tri. Ani na sekundu nezdvihol oči, lebo sa bál niekomu pozrieť do očí a vedel, že keď sa niekto niečo spýta, tak nevie o tom povedať absolútne nič. Takéhoto odborníka sme si dali za ministra financií, kolegovia, kolegyne. Keď príde o mesiac s 5 miliardami, tak čo spravíte? Zasa mu to zahlasujete jako ovečky, že?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:03 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:05

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Základnou otázkou bolo, tu sa hovorilo, že sa minula miliarda, treba ďalšie miliardy. A to sa nerátalo v rozpočte na rok ´21, že tu budú výdavky s COVID-om? Rátalo, a to hovoril aj pán Viskupič dneska na výbore. A tu sa idú, že tam už boli zarátané v rozpočte tie peniaze a miliarda bola navyše, navyše. A prečo idú ďalších 2,4 mld., ešte tu rozpíšu hlúposti. To je nehoráznosť, čo sa tu deje na Slovensku. Vy idete zdvihnúť dlh niekde do astronomických výšok o ďalších 3,5 mld. Deficit 10, 11 %. Vy ste nám vyčítali vyrovnaný rozpočet? Však sa zobuďte! My sme mali 1-percentný deficit, vy máte 11. Čo tu robíte? Však vy zruinujete celú Slovenskú republiku!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:05 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:06

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
V rozprave teraz vystúpi pán poslanec Boris Susko.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:06 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:06

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, milé kolegyne, kolegovia, pán minister tu viackrát sa ohradil v tejto rozprave, že sme v skrátenom legislatívnom konaní a že nerozprávame o skrátenom legislatívnom konaní. Tak ja v mojom príspevku budem rozprávať len o skrátenom legislatívnom konaní.
Návrh na skrátené legislatívne konanie schvaľuje vláda. Schválila ho včera. Návrh, opakujem, na skrátené legislatívne konanie, kde sa má navýšiť deficit štátneho rozpočtu o 3,5 mld. eur. Návrh na skrátené legislatívne konanie, ktorý sme dostali písomne, ktorý bol predložený písomne, do Národnej rady poslancom Národnej rady na to, aby poslanci Národnej rady zvážili, či takýto zákon, takáto novela zákona, v tomto prípade zákona o štátnom rozpočte, kde sa má zvýšiť deficit o 3,5 mld. eur, či sú dané dôvody na to, aby takýto proces mohol ísť v skrátenom legislatívnom konaní alebo nie.
No a teraz poďme k tomu odôvodneniu. Odôvodnenie takéhoto skráteného legislatívneho konania, kde sa má Slovenská republika zadlžiť o 3,5 mld. eur, má tri vety. Z toho samotné odôvodnenie je len jedna veta. Prečítam: "Nakoľko pandémia tohto vírusu spôsobila a ešte stále spôsobuje rozsiahle negatívne vplyvy na európsku a domácu ekonomiku, je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia na zmiernenie týchto vplyvov na hospodárstvo Slovenskej republiky. Účelom návrhu zákona je prijať nevyhnutné úpravy v súvislosti s aktuálnou situáciou a riešiť krytie opatrení na boj s pandémiou. Ide predovšetkým o nákup vakcín, liekov, zdravotníckych pomôcok, ako aj zabezpečenie financovania schválených a pripravovaných schém pomoci podnikateľskému prostrediu a občanom." To je všetko, čo v tomto návrhu je. Nič iné tam nie je. Z tohto môžme konštatovať, že odôvodnenie je len jedna veta, lebo účel zákona nie je zdôvodnenie. Čiže zdôvodnenie je, že je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenie, opatrenie na zmiernenie týchto vplyvov na hospodárstvo Slovenskej republiky.
Vážené kolegyne a kolegovia, zákon o rokovacom poriadku v § 89 ods. 1, ktorý upravuje skrátené legislatívne konanie a na ktoré sa tento návrh aj odvoláva, hovorí v ods. 1, že: Musia byť splnené minimálne dve podmienky na to, aby mohlo byť skrátené legislatívne konanie schválené. A to, že musí ísť o mimoriadnu okolnosť, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. To znamená, musí tu byť mimoriadna okolnosť a musí dôjsť alebo musí to byť hrozba, ale to musí byť reálne hrozba, že dôjde k ohrozeniu základných ľudských práva a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Už to, že či je to mimoriadna okolnosť, alebo nie je, je sporné, pretože áno, máme tu pandémiu a tá pandémia nevznikla včera ani pred mesiacom, ani pred polrokom, ale vznikla už pred vyše rokom. Čiže či takúto okolnosť môžme dnes považovať za mimoriadnu okolnosť, je už samo osebe sporné.
Ale čo je úplne nemysliteľné, je, že v tomto návrhu sa nedočítame absolútne nič o tom, že čo odôvodňuje toto skrátené legislatívne konanie. Aké základné práva a slobody ľudské sú ohrozené, aké hrozia štátu značné hospodárske škody. Veď to musí byť vyčíslené, veď to musí byť napísané, aké hospodárske škody štátu hrozia. To nestačí napísať, že je nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia na zmiernenie týchto vplyvov na hospodárstvo Slovenskej republiky. Veď to je absurdné, aby sme z takýchto dôvodov išli v skrátenom legislatívnom konaní pri zvyšovaní deficitu štátneho rozpočtu o 3,5 mld. eur.
Takže, vážení kolegovia, ja si myslím, že toto je hrubé a úplne arogantné porušenie legislatívnych pravidiel a zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. A chcem poďakovať strane SaS za to, že sa k tomuto postavila tak, ako sa postavila.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.5.2021 o 10:06 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:10

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán Susko, presne ste poukázali na to, že táto vláda si vymýšľa skrátené legislatívne konania len preto, aby nám tu podhodili nejaké veci, o ktorých ani oni sami nemajú potuchy, čo v nich je. Nakoniec samotný minister hospodárstva, keď vystúpil, tak bolo vidieť, že nevie, na aké položky to má ísť, pretože keby bol presvedčený o tom, že navýšiť deficit o 3,5 mld. dáva zmyslel, no, tak by povedal, že áno, dáva to zmysel. Ale to, že sami to nechcú teraz podporiť v skrátenom konaní, je len dôkaz toho, že oni sami nevedia, čo vnútri tam je a na čo to má byť použité.
To sú výdavky, ktoré sú na vyššej úrovni, ako všetky daňové príjmy od fyzických osôb, a to čo je absolútne neprijateľné, že táto vláda jednoducho zruinovala Slovensko, oni nás vydali na cestu Grécka. Toto sú veci, ktoré nikto nikdy, žiadne generácie nesplatia. Narobiť za jeden rok 11 mld., 11 mld. deficitu, to je 12 rokov smeráckych vlád, o ktorých hovoria, že tak strašne kradli, pretože ani smeráci nerobili 1 mld. každý rok. Mali aj nižšie deficity.
Takže, prosím vás, spamätajte sa! Pretože to, čo tu narobíte, si vám dovolím len tak pripomenúť, že Gréci predtým, ako skrachovali, tak mali pár mesiacov predtým ešte olympiádu a hovorili, že oni sú nejakí juhoeurópsky tiger. A to čo tu vy míňate tie peniaze bez rozmyslu, že cez víkend vás napadnú stámiliónové výdavky a potom tu dôjdete vysvetľovať, že vy potrebujete na troch vetách len tak navýšiť 3,5 mld., veď to sú nehorázne peniaze. Kto to má zaplatiť?
Ja akceptujem, že tu je poslankyňa, ktorá 85-tisíc vojakov považuje za našu armádu, ale toto neni realita. Sa normálne pozrite na tie čísla, čo vy tu robíte.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:10 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:12

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Susko, veľmi správne ste povedal, že vláda si schválila. Vláda si schválila skrátené legislatívne konanie a chce zadlžiť Slovenskú republiku o 3,5 mld. eur. Igor Matovič, keď bol opozičným politikom tuná, vyskakoval ako blázon z lavíc, keď si smerácke vlády chceli schváliť troška vyšší rozpočet, už tuná vyskakoval, že kde tieto peniaze pôjdu, kto to kedy splatí, veď Slovensko sa zadlží. A, ľaľa, čo sa stalo? Tri a pol miliardy len tak z vačku daňových poplatníkov. Toto je totálne chrapúnstvo, toto ešte nedokázala žiadna vláda v novodobej histórii Slovenskej republiky.
Vládu Igora Matoviča či už ako premiéra, alebo ako tieňového premiéra budú už naveky všetky generácie nazývať iba ako vládou skrátených legislatívnych konaní. V tejto disciplíne ste naozaj nieže majstrami Európy, ale majstrami sveta, pretože toľko skrátených legislatívnych konaní, koľko prešlo v tomto pléne za minulý kalendárny rok a za tento kalendárny rok, toto sa naozaj nepodarilo ešte asi žiadnej vláde, ktorá kedy vládla.
Pán poslanec Susko spomínal, že ak sú dôvody na skrátené legislatívne konanie, musia byť tam preukázateľne značné hospodárske škody. V tomto odôvodnení nie sú. Nie sú tam odôvodnené, ak by bolo ohrozené zdravie alebo ľudské práva občanov Slovenskej republiky, tiež to tam vôbec nie je spomenuté. Ohrozenie majetku občanov Slovenskej republiky, žiadna zmienka.
Čiže ja naozaj nevidím ani najmenší dôvod, aby ste sa vy ako správny gazda, správali k štátnemu rozpočtu ako k svojmu rodinnému, pretože minúť 3,5 mld. to nie je minúť 35 eur na mesiac.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:12 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:14

Lucia Drábiková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán kolega, hovoríte správne, že pandémiu sme tu mali aj minulý rok. Pandémia minulý rok a pandémia začiatkom tohto roku sú dve veci. Pandémia podobne ako niektoré iné krízy je typická aj tým, že je nepredvídateľná. To, ako vyzerala druhá vlna COVID-u, si dovolím povedať, sa ťažko dalo predpokladať minulý rok.
Áno, vláda prijala rozpočet, ktorý uvažoval nad pokrytím všetkých tých výdavkov, avšak priebeh druhej vlny pandémie priniesol ďalšie nové výzvy. Čím navyšujeme ten rozpočet? Máme tu množstvo príplatkov pre COVID oddelenia, rôzne dávky pomoci či už pre ľudí v núdzi, pre rodiny, pre pracovníkov, ktorí pracujú v zdravotníctve. Tých výdavkov bolo naozaj mnoho a bolo ich oveľa viac, ako sa dalo minulý rok predpokladať. Takisto nemocnice a celé hospodárstvo bolo zaťažené oveľa viac, ako sa dalo predpokladať minulý rok.
Čo sa týka hospodárskych škôd, veď pokiaľ štát má hospodáriť a už nie sú kryté tie ďalšie výdavky, ktoré vystali práve preto, že tá druhá vlna bola taká silná, pretože nám sem prišli britské mutácie, pretože sme tu mali nezodpovedných občanov, aj preto ako haprovali rôzne dodávky vakcín a podobne, preto potrebujeme mať tie výdavky kryté. Toto je dôvod a toto sú podľa môjho názoru naozaj vážne dôvody na to, aby ten rozpočet bol upravený pre potreby toho, čo už teraz vieme, ako sa tá pandémia a tie náklady vyvíjali za týchto päť mesiacov tohto roku.
Čiže takto to ja vidím a verím, že aj... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.5.2021 o 10:14 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video