40. schôdza

16.9.2021 - 7.10.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

22.9.2021 o 15:33 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 15:28

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Poslednú faktickú poznámku k tomuto príspevku má pán poslanec Ján Blcháč. Nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.9.2021 o 15:28 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:31

Ján Blcháč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Sú to presne tri týždne, odkedy sme mali možnosť 1. septembra tohto roku si pripomenúť výročie prijatia Ústavy Slovenskej republiky. No a poďme si to porovnať. Ako pamätáme si vystúpenie najvyšších ústavných činiteľov, respektíve aj predstaviteľov politických strán, a pamätáme si aj, čo povedali, akú ódu na ústavu, aké ódy na ústavu prednášali, a dosť. A dneska to majú potvrdiť alebo zajtra.
Pamätáme si, že HLAS – sociálna demokracia prijal Deklaráciu 1. septembra práve na Deň ústavy a som rád, že aj pán kolega Milan Mazurek oceňuje tento text, ktorý bol prečítaný Petrom Pellegrinim, naším predsedom, a že dostane určite podporu viacerých poslancov. A ja by som bol naozaj rád, keby dostal podporu celej snemovne, pretože ak teda už tu bolo povedané, čo znamená slovo demokracia, šibrinkujeme s týmto slovom hore-dole, ľud chce, aby bolo referendum, demokracia je vláda ľudu a tí, ktorí sa oháňajú slovom demokracia, by to mali rešpektovať. Takže uvidíme, ako to vlastne pri tom hlasovaní dopadne.
Mňa len napadá na záver taký jeden príklad, že včera sme tu mali pozvánku na rôzne semináre počas, aj počas zasadnutia parlamentu dokonca, bolo niečo o cyklistike a boli nejaké iné semináre, bývajú. Asi by sme sa zhodli na tom, že pokiaľ by bol vyhlásený seminár na tému demokracia, tak by sme možno aj prerušili schôdzu, aby niekto fundovaný povedal tým alebo presvedčil tých, ktorí toto slovo ešte nerozlúštili, aby ho rozlúštili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.9.2021 o 15:31 hod.

Ing. PhD.

Ján Blcháč

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:31

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Na faktické poznámky bude teraz reagovať pán poslanec Milan Mazurek. Nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.9.2021 o 15:31 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:33

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za konštruktívne a súhlasné faktické poznámky. Som veľmi rád, že sa tento prejav stretol s porozumením a akceptáciou. Budem sa venovať pánovi Žiakovi, pretože ten má taký talent streliť úplne mimo.
Pán Žiak, vy ste sa pýtali, že kde som bol v roku 2018, keď došlo k brutálnej vražde nevinných dvoch mladých ľudí. Čo som robil, že som tu ticho sedel, že som toleroval nejaké vládne prešľapy a niečo podobné. Viete, načo to hovoríte, keď by vám dalo päť minút overiť si to na stránkach Národnej rady, tam si nájdete môj profil, pozriete si moje vystúpenia, moje hlasovania a budete mať všetky odpovede. V každom jednom momente som hlasoval za pád vtedajšej vlády. Nepodporil som ani vznik novej vlády, ktorá vznikla tou výmenou.
A, mimochodom, to ma dojalo, vraj trápna rošáda, ktorú urobila minulá vláda, a, prosím vás pekne, vy ste urobili čo? Vy ste urobili desaťnásobne trápnejšiu rošádu, pretože vy ste vymenili Hegera s Matovičom a celému Slovensku ste predstavili novú reformnú vládu. Vláda, ktorá bude iná. Akurát všetci ostali rovnakí. Vy chcete hovoriť o trápnych rošádach?! Načo tieto termíny vôbec používate? Veď to si strieľate sám do kolena.
Pán Žiak, povedali ste mi, že prečo som nebol na tých apolitických Šeligových protestoch. Apolitických! Šeligových! Pána bývalého podpredsedu parlamentu, ktorý sa musel vzdať tej funkcie len preto, že nedodržiaval vlastné nariadenia. Čo chcete odo mňa? Aby ja som stál na jednom pódiu s daňovým a pozemkových podvodníkom Kiskom? S daňovým podvodníkom Matovičom? S feťákom Trubanom? S agresívnym násilníkom Hlinom? Prepáčte, do takejto spoločnosti ja sa nechystám pridať a z toho dôvodu som nebol na týchto protestoch a od začiatku som hovoril to, čo sa ukázalo ako fakt. Vy ste hanebne zneužili vraždu dvoch mladých ľudí, aby ste prevzali moc, a dnes devastujete Slovensko, preto som s vami na týchto veciach nekooperoval. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.9.2021 o 15:33 hod.

Bc.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:33

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Toto bol záverečný príspevok vo všeobecnej rozprave. Vyhlasujem rozpravu za skončenú.
Chcem sa spýtať, či navrhovateľ chce zaujať stanovisko. Nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.9.2021 o 15:33 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:35

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne aj za priebeh celej tejto diskusie. Až na jedno vystúpenie boli všetky naozaj k veci a podporné.
Naozaj vás chcem poprosiť, kolegyne, kolegovia z koalície, keby ste si ju mohli aspoň prečítať. Tá deklarácia má jeden a pol A štvorky. Prosím, prečítajte si ju, aby ste naozaj videli, že to nie je žiadna politická deklarácia, ale je to deklarácia, ktorá hovorí o tom, že moc u nás pochádza z ľudu a ľud má právo kedykoľvek nám ju odobrať. Nie je na tom nič ideologické, nič, čo by sa mohlo nejakým spôsobom stať predmetom politického súperenia. Ak máte aspoň štipku nejakých hodnôt v sebe a úctu k občanom tejto krajiny, tak vás prosím o podporu tejto deklarácie, hoc je to len deklarácia a nikoho nezaväzuje k ničomu, ale, ako povedal pán poslanec Mazurek, bolo by to aspoň nejaké gesto aj voči ľuďom, že si ich vážime, ale aj nejaký odkaz vláde, že by mala niečo robiť.
No, milujem v rozpravách, keď sa ľudia, o ktorých ani nevieme, čo predtým robili, pýtajú ostatných, kde šúchali nohami. Pán poslanec Žiak, ja netuším, ani kde vy ste doteraz šuchtali nohami. Pani, nechajte ho, idem mu hovoriť, tak nech ma počúva. Ja neviem, kde ste vy doteraz šúchali nohami. A možno vy ste po tých protestoch behali, kľudne, v poriadku, ale chcem vám povedať jednu vec. Keď ste chceli našu vládu položiť, tak ste mohli na to využiť ústavné právo, tak ako je v ústave napísané, kľudne ste mohli priniesť 300-tisíc podpisov a ja vám garantujem, že ak by som bol býval vtedy v pozícii predsedu vlády Slovenskej republiky, čo pravdepodobne už som asi vtedy bol, tak vám garantujem, že by som urobil všetko pre to, aby som vôľu ľudu vyslyšal a predčasné voľby alebo referendum by sme vypísali. Ale neviem, čo ste robili, akí ste boli pohodlní, že ste si nedali ani toľko námahy, aby ste takúto petíciu zorganizovali a vôľu ľudí si vypočuli aj čiernu na bielom na papieri. Vám stačilo len behať po námestiach a tak ďalej a to robíte aj teraz. Som zvedavý, ako budete hlasovať, kde máte vyjadriť svoj názor, či rešpektujete vôľu ľudí a rešpektujete slovenskú ústavu.
Prosím vás pekne, ešte ste mladý na to, aby ste tu ostatných kolegov poučovali, kto kde šúchal nohami a tak ďalej. Budeme sa baviť možno niekedy a rád pôjdem s vami do debaty a budem sa vás pýtať, čo ste vy ešte za svoj život urobili pre Slovenskú republiku. Veľmi sa na tú debatu teším. Trošku skromnosti, mladý pán.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.9.2021 o 15:35 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:35

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Chce sa vyjadriť k rozprave pán spravodajca? Nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.9.2021 o 15:35 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:37

Boris Susko
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo, vážený pán predsedajúci. V prvom rade sa chcem ospravedlniť a opraviť chybu, ktorú som uviedol v spravodajskej informácii. Ústavnoprávny výbor návrh poslancov prerokoval na dnešnej schôdzi, teda 22. septembra, nie 21., ako som povedal.
A druhá vec, pán predsedajúci, chcel by som navrhnúť, aby sa o tomto uznesení k tomuto bodu hlasovalo zajtra o jedenástej hodine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.9.2021 o 15:37 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 15:37

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Berieme na vedomie. Bude sa hlasovať zajtra o jedenástej a prerušujem rokovanie o tomto bode programu.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, teraz pristúpime k prvému čítaniu o

návrhu poslanca Miroslava Urbana na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Návrh zákona má tlač 618. Návrh na jeho pridelenie na prerokovanie výborom je v rozhodnutí číslo 633.
Dávam slovo pánovi poslancovi Miroslavovi Urbanovi, aby návrh zákona uviedol. Nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

22.9.2021 o 15:37 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:39

Miroslav Urban
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, do Národnej rady Slovenskej republiky predkladám návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, zákon o výchove, vzdelávaní, zákon o sociálnej práci, o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny atď.
Navrhovaná úprava zákonu má dva hlavné aspekty, tak to spomeniem len v krátkosti.
Na úvod, prvý aspekt je ochrana práv dieťaťa v zmysle ochrany pred agendou dotýkajúcou sa sexuality, sexuálnej orientácie, odchýliek od rodovej identity vo výchovnovzdelávacom procese a v mediálnom priestore s cieľom zdravého psychického vývoja maloletých.
Druhý aspekt je ochrana detí pred osobným kontaktom s osobou, ktorá bola právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin proti životu a zdraviu, proti slobode a dôstojnosti, proti rodine a mládeži a proti právam a slobodám. Cieľom je ochrana detí pred kontaktom s osobou, ktorá bola odsúdená z dôvodu sexuálnej deviácie, pedofílie.
To je len krátky úvod k zákonu, bližšie o zákone poviem v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.9.2021 o 15:39 hod.

MUDr.

Miroslav Urban

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom