43. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.9.2021 o 10:10 hod.
PaedDr. Mgr.
Miroslav Suja
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ako veľmi dobré vystúpenie, nedá sa nesúhlasiť, možno pár drobností. Vrátil by som sa k niektorým veciam.
Minister alebo ministerstvo životného prostredia likviduje vidiek, a vláda nič nerobí. Programové vyhlásenie vlády je len zdrapom papiera. Ja sa pýtam, čo robí Sulík, keď chce naštartovať regióny alebo transformovať regióny? Viete, len z rečí, len z rečí sa tí ľudia na tom vidieku nenajedia a z tých hádok, ktoré tu počúvame vo vládnej koalícii. V programovom vyhlásení vlády máte jasne napísané – pomoc poľnohospodárstvu. Živočíšna výroba – nič, jedna veľká nula. Rastlinná výroba – tak málo, že sa o tom ani neoplatí hovoriť. Ja neviem, o čom to vlastne tam hovoríte v tom programovom vyhlásení vlády?
Kolega Takáč to veľmi dobre povedal, ja neviem, hovoríme o potravinovej sebestačnosti. No aký je opak? Z 800 kamiónov sa blížime k 1 000, ak už nie sme.
Hovoril Sulík o zastabilizovaní cien. No ale podľa SaS-ky zastabilizovanie cien znamená, že ceny rastú všetkého, všetkých komodít, nielen potravín, energií, stavebných materiálov, úplne všetkého. To je podľa SaS-ky zastabilizovanie cien, kolegovia, že budú stále stúpať? A ľudia nepočujú nič, len hádky.
Viete, 20 minút tu trieskal, včera som to počúval, samý balast, samý balast. Neviem, či to tu písal pred tým a nemal sa čas pripraviť, alebo čo to bolo, alebo bol z toho hotový, že mu zavreli Plačkovú a nevie, kto mu bude dodávať materiál. Ja si to neviem vysvetliť. Hlavnú organizátorku, propagátorku strany, ani sa nečudujem.
Takže skúsme sa prestať, kolegovia, hádať a začnite robiť niečo konečne pre ľudí. Lebo absolútne to ľudí na vidieku, ja chodím na vidieku každý deň, po vidieku, ich nezaujíma vaše hádky, absolútne ich to nezaujíma. Ani tlačovky nekonečné tu v Národnej rade. Oni chcú vidieť výsledky!
Rozpracované
Vystúpenia
18:30
Vystúpenie v rozprave 18:30
Ľuboš BlahaAko ešte...
Ako ešte raz, kolegovia, ja neviem, či ste vy zažívali Igora Matoviča, čo ten tu stváral, keď sme my vládli, jak tu behal s tými tričkami a s tými tabuľkami, jak tu po nás vrieskal, jak tu vulgarizmy dával a tak ďalej, a my normálne pripomenieme politicky Richardorvi Sulíkovi, aké mal kšefty, ako čo zbabral v minulosti, a on sa urazí a odíde. To nemyslíme vážne?! To už máme naozaj parlament tak dehonestovať, tak degradovať, že my tu budeme s našimi útlocitnými ministríkami hovoriť v rukavičkách, len aby náhodou neodišli a aby nám niečo teda povedali o tom, čo na Slovensku má byť? Preboha, však oni nekomunikujú teraz konkrétne s poslancami a s parlamentom, oni komunikujú celému národu.
Tu hrozí, že budú o stovky eur zdvihnuté ceny energií, a Sulík si odíde. Sulík si proste odíde. On sa urazí, nafučí sa. To, to myslíme vážne? Ako toto tu nebolo že rande SMER-u so Sulíkom, toto je parlamentná schôdza, kde ten Sulík má povinnosť, psiu povinnosť sedieť a vysvetľovať občanom Slovenskej republiky, čo bude s cenami energií. A namiesto toho sa urazí ako ohrdnutá nevesta. Takto to proste fungovať nemôže a ja sa čudujem, že tomuto infantilnému spôsobu politiky ako dávate prednosť.
Viete, Sulík tu mal dvadsať minút. Dvadsať minút. Presne toľko dvadsať minút, koľko mal Robert Fico. Robert Fico to využil na to, aby tu odborne predniesol stav energetiky, a Sulík sa dovalil a povedal, lebo Fico, lebo Fico, Brhel, Fico, lebo Fico, lebo Fico, lebo Fico. Toto, na toto využil Sulík svoj drahocenný čas dvadsať minút.
Tak potom čo čakáte od nás? Že my budeme teraz v rukavičkách? No samozrejme, že mu pripomenieme, čo on páchal v OLO. A keby sme boli moc zlí, tak sme mu tu mohli pripomínať Kočnera, raňajky a tak ďalej, ale veď zmyslom je diskusia o energetike, o tom, čo bude do budúcnosti, a nie aby si tu on odfrkol, že Robert Fico môže za všetko, ešte aj za vojnu v Afganistane. Takýmto spôsobom to nemôže fungovať.
My sme očakávali riešenia. Celý národ očakával riešenia. Čo spraviť, aby sme nemali rekordné zvyšovanie cien energií? Veď to zasiahne, opakujem, každú rodinu. A vy na to kašlete a on sa urazí. Toto je naozaj fraška, obyčajná fraška.
Pre SMER sú chlebové témy prioritné, primárne. My ich budeme neustále otvárať. Nielen dnešná schôdza je o chlebe, ale aj zajtrajšia o cene potravín. Aj otázka verejných financií, otázka sociálneho štátu. My budeme dokola otvárať chlebové témy. Vy sa môžte urážať, koľko chcete. Môžte tu vybiehať, môžte búchať dverami, my o tom budeme hovoriť! A ľudia vidia, že sa bojíte týchto tém, že nemáte riešenia.
A ja som dúfal, že dneska, keď sa už aj teda urazil ten Sulík, že tu bude normálna programová diskusia. Však to bolo normálne zvykom, že tak máme tu ľavicovú stranu SMER – sociálna demokracia, my ponúkneme náš ľavicový pohľad, vy ste tu mohli ponúknuť váš pravicový pohľad. Tu sa mohol striedať jeden poslanec opozície a koalície za druhým. Ale nie, vám odíde Sulík a vy ste úplne ponkoví. Vy ste tu dokázali akurát toho Kazdu postaviť, čo bol úplne najsmiešnejší (povedané so smiechom) výkon, pardon, chcel som povedať výron, aký v parlamente zaznel. Toto myslíme vážne? Však vy neviete niečo povedať na obhajobu Sulíka pre budúcnosť energetiky?
Ja si myslím, že tá diskusia, programová, na Slovensku, zmysel aj v týchto témach. Máme tu na jednej strane ľavicový koncept sociálneho a regulačného štátu, ktorý je postavený na neokeynesiánskej ekonómii, a máme tu na druhej strane neoliberálny koncept, ktorého zástancami je Richard Sulík, ktorý je postavený na tom, čo Robert Fico presne citoval Joa Stiglitza, na deregulácii, liberalizácii a privatizácii. To je mantra neoliberalizmu už dobrých päťdesiat rokov, ak rátame 30. roky, kedy začal Friedrich von Hayek, ale ešte to nebolo v praxi, tak už pomaly sto rokov.
No ale neoliberálny model sa vyčerpal v roku 2008. Prišla obrovská globálna finančná kríza práve kvôli neoliberalizmu, práve kvôli deregulácii. Sulík je dneska fosília. Sulík je už dneska prežitok. Neoliberalizmus je v celom svete na smiech, ale on to tu ďalej opakuje ako zombík a furt dokola dáva: deregulácia, privatizácia, liberalizácia. Dokonca v prípade energetiky odporúča deregulovať ceny energetiky. Pri prakticky monopolnom sektore on odporúča, aby si tu nadnárodné korporácie určovali zdvíhanie cien energie, aby mali čo najmastnejšie zisky. Veď to je úplne absurdné. To už nie je ani liberalizmus. To je absurdita. To je Hlava XXII.
Tak on najskôr spoločne s Miklošom rozpredali štátny majetok v oblasti energetiky, strategický štátny majetok, teraz opäť spolu s Miklošom chce odovzdať možnosť zdvíhať si ceny týmto monopolom, koľko len chcú, aby mohli nadnárodné korporácie nechutne bohatnúť. O tomto je Sulík, o tomto je SaS-ka, o tomto je ten váš slávny neoliberalizmus.
A my ako ľavičiari máme plné právo na to upozorňovať a hovoriť, že my chceme niečo iné. My chceme normálny sociálny štát.
Ale toto je otázka odbornej diskusie. Však si, preboha, čítajte, ja neviem, pán Sulík, ja očakávam, že pán Sulík aspoň niečo číta, lebo vaši pročkovia v parlamente zjavne nemajú ani tento dar, ale však čítajte tú odbornú literatúru, však sa zamyslite nad tým, čo hovorí ten Stiglitz. On analyzoval politiku Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky za posledných 50 rokov a dospel k tomu, že deregulácia, liberalizácia a privatizácia vedie do pekla. O tom hovoril Robert Fico. Vedie to do pekla.
Však to začalo v 70. rokoch, kedy si veľké nadnárodné korporácie a západné banky naliali tonu peňazí, kopu peňazí do mimovládok, ktoré začali tento neoliberálny naratív šíriť a potom ste to mali v médiách, v mimovládkach, všade. Ovládli centrálne banky, ovládli rôzne vlády. Potom sa dostali do Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, ktorú takisto ovládli. A potom prišli prvé experimenty.
Bolívia bola prvá. Kde je dneska Bolívia? Jeden z najchudobnejších štátov Latinskej Ameriky.
Druhé bolo Chile, Pinochetovo Chile. Tam využili to, že prišiel autoritársky prevrat, generál fašista sa dostal k moci, zbavil sa odborov, nechal ich povraždiť, zmiznúť, zabili Allendeho, a on prišiel s neoliberálnym experimentom, kde sprivatizoval všetko, ešte aj dôchodky a zdravotníctvo. Toto bol neoliberalizmus v praxi.
Pokračovalo to Reaganom, Thatcherovou, pokračovalo to celou Európskou úniou, jeden štát za druhým, ale najhoršie bolo, čo spáchali v Afrike a v Ázii. Však tie krajiny všecky do jedného kľakli. Viete prečo? Lebo im Medzinárodný menový fond prikázal, že sa musia otvoriť, liberalizovať, deregulovať, privatizovať. A čo spravili? No samozrejme, tam tí miestni náčelníci veľmi radi sa nechali skorumpovať a vypredali celý sektor, celý národný sektor, štátny, zahraničným mamutom, zahraničným molochom a oni zbohatli a tie krajiny padli na ústa. Jedna po druhej. Však sa pozrite, v akom stave je Afrika. Oni kolonizovali Afriku, kolonizovali Áziu, kolonizovali Latinskú Ameriku. Ono sa tomu tak pekne hovorí, že liberalizácia, deregulácia, privatizácia, to je kolonizácia.
Zrazu nemáte žiad... ste to, čo jeden ľavicový politik v roku ´89 povedal aj vo vzťahu k Slovensku, k Československu: „Budete otroci vo vlastnej krajine.“ No to sa presne stalo. Oni to tu celé skolonizovali. Všetko to ten Mikloš s Dzurindom rozpredali do zahraničia a Sulík pokračuje v tejto ceste a Sulík im radil. Toto je ten neoliberálny program, ktorý my ako ľavičiari odmietame.
A opakujem, nehovorí to len Joe Stiglitz, profesor ekonómie. Ja viem, že vy máte iných profesorov, ako je Pročko, ktorý dokáže najlepší kotúľ vpred, ale počúvajte, preboha, trošku aj profesorov zo zahraničia. Počúvajte Dani Rodrika. Dani Rodrik, nie, nie, to nie je prášok na pranie, Dani Rodrik je profesor ekonómie, žiaden marxista, žiaden komunista, normálny centrista, alebo resp. ľavocentristický ekonóm. Však si ho vypočujte, ako zlyhala globalizácia neoliberálneho razenia. On hovorí o tom, že trhy absolútne vytlačili štáty.
Čo to znamená trhy? Trh znamená banky, obrovský finančný kapitál a obrovské nadnárodné korporácie. A tie zničili možnosť štátov sa brániť. Tie zničili možnosť štátov chrániť ľudí, lebo to je zmyslom štátu, alebo malo byť zmyslom štátu. A namiesto toho tu vznikol tento koncept neliberálneho štátu, ktorý akurát pomáha bankám a korporáciám, aby bohatli – a toto je presne to, čo Robert Fico hovoril –, aby bohatí boli bohatší, aby chudobní boli chudobnejší.
Opakujem, pozrite sa za posledných 50 rokov kvôli neoliberálnemu modelu. Všade vo svete sa zvyšuje nerovnosť, bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. Pozrite sa, ako ste dorantali Afriku, Áziu, Latinskú Ameriku.
Samir Amin, ďalší z politológov, ktorého si možno popletiete s práškom na pranie, lebo nemáte vzdelanie, Samir Amin jednoznačne povedal, že východná a stredná Európa boli experiment. Oni zničili tieto režimy, aby sa mohli zmocniť nášho priemyslu a potom tu to zmangľovali, skolonizovali a ovládli západné korporácie. Oni sa zbavili konkurencie a ešte aj dostali lacnú pracovnú silu. Práve kvôli ľuďom ako Mikloš, Dzurinda a Sulík. To bol neoliberálny prevrat. A toto hovorí Samir Amin. Opakujem, nie, nie je to prášok na pranie.
Susan Strange, tá takisto používa príklad Slovenska, strednej Európy. A ona hovorí veľmi otvorene, však vy ste sa, preboha, vzdali suverenity, národnej suverenity.
Toto nie je otázka iba sociálna, že tu mangľujete pracujúcich ľudí, to je otázka aj národná, že jedného dňa, keď si tu tie energetické molochy, ktoré ste sprivatizovali, sprivatizovali a ktoré keď si jedného dňa zmyslia, že vás vypnú, tak nás tu vypnú. My nemáme v rukách základné strategické sektory pre bezpečnosť krajiny. Nás môžu kedykoľvek vypnúť.
My sme sa vzdali suverenity a spoliehame sa, náš veľký americký brat a veľký nemecký brat nás zakaždým budú chrániť. Takto nás hodia do koša, keď bude treba. O tom je geopolitika. Myslíte si, že sa budú spoliehať na to, nejakých malých? My sa musíme chrániť sami. A my sa takto hádžeme do koša, všetky naše nástroje na to, aby sme si zachovali nejakú národnú suverenitu. Veď toto je vlastizrada a ja som presvedčený, že stačí čítať Susan Strangeovú. Nemusíte teraz nevyhnutne čítať iba Pročkove spisy, mohli by ste niekedy siahnuť aj po naozaj odbornej literatúre.
Walden Bello, filipínsky sociológ a ekonóm, hovorí veľmi otvorene o dvoch typoch neoliberalizmu a tie dva typy neoliberalizmu tu máme dodnes.
Jeden typ neoliberalizmu je ten sulíkovský, alebo na Slovensku sulíkovský, to je ten robustný, primitívny pravicový koncept, že štát je zlý vlastník a všetko sprivatizujme, deregulujme, liberalizujme. To je ten pravicový typický, on to nazýva hard, ťažký neoliberalizmus. To bola Thatcherová, to bol Reagan, spoločnosť je zlo, spoločnosť je mŕtva, spoločnosť neexistuje, iba individualizmus a tupá privatizácia. To sa vyčerpalo.
Na miesto tohto neoliberalizmu prišiel nový, tzv. mäkký liberalizmus alebo liberalizmus, neoliberalizmus light. Predstaviteľmi sú napríklad George Soros, to hovorí Walden Bello, ekonóm. A títo tzv. progresívni neoliberáli, oni urobia to isté: privatizovať, deregulovať, liberalizovať. Len ešte okrem toho hovoria o tých postmoderných témach, že chráňme pritom menšiny, natrieme to na ružovo, budeme ochraňovať gayov, budeme ochraňovať multi-kulti, ale inak je to ten istý neoliberalizmus. To je napríklad Progresívne Slovensko na Slovensku.
To sú proste dve formy liberalizmu, ktoré ženú túto krajinu a celý svet do záhuby. Svet neni individualistický, svet neni darwinistický, my chceme normálne fungovať, spolupracovať, aby naše národy, aby naše štáty, aby naše spoločnosti prosperovali ako celok, nielen hŕstka mafiánov, oligarchov a zbohatlíkov, ako je Sulík alebo Matovič. My chceme prosperovať všetci.
Čiže, dámy a páni, toto celé má históriu. Neoliberalizmus začal niekedy v 70. rokoch naberať na sile vďaka chicagskej škole, možno ste niekedy počuli o menách, ako je Milton Friedman alebo Gary Becker, a to sú veci, ktoré sa už dávno vyčerpali. Už na to konečne zabudnite.
Nie, štát nie je zlý vlastník. Vy keď ste v čase, keď ste vy rozpredávali telekomunikácie do zahraničia s heslom „Štát je zlý vlastník“, viete, kto si ich kúpil? Nemecký štát. Tu sa krásne ukazuje, ako ste strašne pomýlení. Štát nemusí byť zlý vlastník. Štát môže veľmi dobre manažovať a zároveň tie zisky potom idú celej spoločnosti, krajine, národu, a nie do vačkov západných korporácií, nie do vačkov na západ.
Celý koncept, Thomas Piketty na to krásne upozornil, celý koncept Európskej únie znamená to, že si tu nadnárodný kapitál a európsky kapitál prišiel a všetky tie zisky vyťahuje zo Slovenska. On zo Slovenska vytiahol podľa Pikettyho 4,8 % HDP a cez kohézne fondy sme sem naliali 2,2 %, čo si vyrátate, že to je strata, že sa vyťahujú peniaze odtiaľto, mangľujeme sa, žmýkame sa.
Ale vy tlieskate, lebo máte na čele takýchto sulíkov, ktorí nerozmýšľajú, ktorí len potrebujú zbohatnúť. A to sú presne tie jeho kšefty, ako boli v OLO a všetko to, čo sa týka aj toho, že však vy zoberiete, preboha, dôchodcom, zoberiete pracujúcim ľuďom minimálnu mzdu, zoberiete deťom obedy zadarmo a potom rvete stovky miliónov bankám na odvode. Toto ste vy. To je neoliberálna pravica. A my máme právo to odmietať.
A ja potom počúvam Sulíka, že vaši voliči tomu nerozumejú, že vy tu môžte rozprávať, čo chcete. No vaši voliči sú zjavne dostatočne pribrzdení, že tomu nerozumejú. Čo urážate našich voličov?! Naši voliči veľmi presne vedia, sú to pracujúci ľudia, majú praktické problémy. Chcú vedieť, čo ponúknete, ako vyriešite ceny energií. Kvôli vám im sa znižuje životná úroveň. Kvôli vám porastú ceny energií, lebo s tým nič nerobíte. A vy teraz idete im nadávať, že tomu nerozumejú? No Sulík tomu už len rozumie.
Čítali ste jeho diplomovú prácu? On tam použil štyri knižky! Štyri monografie použil Sulík do svojej diplomovej práce, si pamätám doteraz, jak sa vysmieval Dankovi, že použil tri. A on použil štyri! Bravó! Úžasné! Tódová použila dve. Oni majú asi nejaké preteky. V normálnej humanitárnej vede používate v diplomovej práci asi 50-60 kníh. Ja by som študenta vyšmaril, keby použil menej ako tridsať. A Sulík si tu spravil oplácnutú prácu so štyrmi knihami! To ako, a tento človek sa hrá na mudrlanta, on sa tu hrá na najmúdrejšieho, on by tu išiel poučovať Joa Stiglitza!
Toto je podľa mňa, páni kolegovia, niečo, čo je absolútne nepredstaviteľné. Ja som presvedčený, že tu môže byť normálna programová diskusia. Ponúkame odborné pohľady na to, ako má vyzerať sociálny a regulačný štát. Ponúkame odborníkov, ktorí o tom píšu takéto tučné knihy (rečník prstami ľavej ruky naznačil hrúbku kníh), ktoré vy v živote čítať nebudete a vy namiesto toho, aby ste sa zapojili do tej diskusie, tak ste ticho, čušíte a ešte sa tento Sulík urazí. Asi by ukázal, že odborne a intelektuálne na to jednoducho nemá a že Robert Fico by si ho schoval do vačku.
My chceme počuť riešenia. Je to tak veľa? Riešenia toho, že tu prichádza cenová kríza, plynová kríza, rast cien potravín. Chceme počuť riešenia, ale nie my preto, lebo z roztopaše nemáme čo robiť. Ľudia sa nás na to pýtajú, občania Slovenskej republiky chcú počuť riešenia. A opakujem, v sektore, ktorý je prakticky monopolný, v sektore, kde je nevyhnutné, aby štát zasiahol, nemôžete tu blúzniť, že tu máme deregulovať, že tu nemáme o cenách hovoriť.
Ja si pamätám Richarda Sulíka, ktorý pred rokom sa postavil, keď si zvolili vlastného šéfa ÚRSO, ako tu povedal, ceny energií klesnú. Toto povedal Richard Sulík. A dneska zrazu, ani rok neprešiel a vidíme tu rekordný nárast cien energií. Tak sa pýtam Sulíka: „Kdepak soudruzi z NDR udělali chybu?“ Tak zjavne nemá riešenia, zjavne nevie, čo robí, zjavne sú to absolútni diletanti a amatéri a zjavne neoliberálne recepty nefungujú.
Dámy a páni, viem, že s vami nemá zmysel diskutovať (smiech v sále), viem (reakcia z pléna), že nemáte na to, žiaľ, mentálnu kapacitu, pani Zemanová by nám najradšej zavrela ústa, pretože slovám, ako je Stiglitz a Walden Bello nerozumie, to je príliš ťažké na ňu. Pán Kazda, ten sa vyzná v herbári a v rastlinkách. Ďalších ani nepoznám, vy ste absolútne nepodstatní.
Ale chcel by som poprosiť ľudí na Slovensku, tlačme na nich, tlačme na nich, aby konečne prinášali riešenia, aby konečne prestali s týmto neoliberálnym experimentom, aby konečne prestali zapredávať Slovenskú republiku, aby konečne robili niečo pre ľudí.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave
28.9.2021 o 18:30 hod.
Mgr. PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
Vážené dámy, vážení páni, to, čo tu dnes predviedol minister Richard Sulík, je fraška. Nafučaný minister utečie z parlamentu, to sme tu naozaj ešte nemali. On sa urazil, že nedostal od svojich koaličných poslancov viac priestoru, pretože, áno, koaličná väčšina má v rukách osud schôdze. A potom sa tu ja dozviem ešte od nejakého z tých pánov poslancov z koalície, že ja za to môžem, lebo som si dovolil kritizovať Richarda Sulíka.
Ako ešte raz, kolegovia, ja neviem, či ste vy zažívali Igora Matoviča, čo ten tu stváral, keď sme my vládli, jak tu behal s tými tričkami a s tými tabuľkami, jak tu po nás vrieskal, jak tu vulgarizmy dával a tak ďalej, a my normálne pripomenieme politicky Richardorvi Sulíkovi, aké mal kšefty, ako čo zbabral v minulosti, a on sa urazí a odíde. To nemyslíme vážne?! To už máme naozaj parlament tak dehonestovať, tak degradovať, že my tu budeme s našimi útlocitnými ministríkami hovoriť v rukavičkách, len aby náhodou neodišli a aby nám niečo teda povedali o tom, čo na Slovensku má byť? Preboha, však oni nekomunikujú teraz konkrétne s poslancami a s parlamentom, oni komunikujú celému národu.
Tu hrozí, že budú o stovky eur zdvihnuté ceny energií, a Sulík si odíde. Sulík si proste odíde. On sa urazí, nafučí sa. To, to myslíme vážne? Ako toto tu nebolo že rande SMER-u so Sulíkom, toto je parlamentná schôdza, kde ten Sulík má povinnosť, psiu povinnosť sedieť a vysvetľovať občanom Slovenskej republiky, čo bude s cenami energií. A namiesto toho sa urazí ako ohrdnutá nevesta. Takto to proste fungovať nemôže a ja sa čudujem, že tomuto infantilnému spôsobu politiky ako dávate prednosť.
Viete, Sulík tu mal dvadsať minút. Dvadsať minút. Presne toľko dvadsať minút, koľko mal Robert Fico. Robert Fico to využil na to, aby tu odborne predniesol stav energetiky, a Sulík sa dovalil a povedal, lebo Fico, lebo Fico, Brhel, Fico, lebo Fico, lebo Fico, lebo Fico. Toto, na toto využil Sulík svoj drahocenný čas dvadsať minút.
Tak potom čo čakáte od nás? Že my budeme teraz v rukavičkách? No samozrejme, že mu pripomenieme, čo on páchal v OLO. A keby sme boli moc zlí, tak sme mu tu mohli pripomínať Kočnera, raňajky a tak ďalej, ale veď zmyslom je diskusia o energetike, o tom, čo bude do budúcnosti, a nie aby si tu on odfrkol, že Robert Fico môže za všetko, ešte aj za vojnu v Afganistane. Takýmto spôsobom to nemôže fungovať.
My sme očakávali riešenia. Celý národ očakával riešenia. Čo spraviť, aby sme nemali rekordné zvyšovanie cien energií? Veď to zasiahne, opakujem, každú rodinu. A vy na to kašlete a on sa urazí. Toto je naozaj fraška, obyčajná fraška.
Pre SMER sú chlebové témy prioritné, primárne. My ich budeme neustále otvárať. Nielen dnešná schôdza je o chlebe, ale aj zajtrajšia o cene potravín. Aj otázka verejných financií, otázka sociálneho štátu. My budeme dokola otvárať chlebové témy. Vy sa môžte urážať, koľko chcete. Môžte tu vybiehať, môžte búchať dverami, my o tom budeme hovoriť! A ľudia vidia, že sa bojíte týchto tém, že nemáte riešenia.
A ja som dúfal, že dneska, keď sa už aj teda urazil ten Sulík, že tu bude normálna programová diskusia. Však to bolo normálne zvykom, že tak máme tu ľavicovú stranu SMER – sociálna demokracia, my ponúkneme náš ľavicový pohľad, vy ste tu mohli ponúknuť váš pravicový pohľad. Tu sa mohol striedať jeden poslanec opozície a koalície za druhým. Ale nie, vám odíde Sulík a vy ste úplne ponkoví. Vy ste tu dokázali akurát toho Kazdu postaviť, čo bol úplne najsmiešnejší (povedané so smiechom) výkon, pardon, chcel som povedať výron, aký v parlamente zaznel. Toto myslíme vážne? Však vy neviete niečo povedať na obhajobu Sulíka pre budúcnosť energetiky?
Ja si myslím, že tá diskusia, programová, na Slovensku, zmysel aj v týchto témach. Máme tu na jednej strane ľavicový koncept sociálneho a regulačného štátu, ktorý je postavený na neokeynesiánskej ekonómii, a máme tu na druhej strane neoliberálny koncept, ktorého zástancami je Richard Sulík, ktorý je postavený na tom, čo Robert Fico presne citoval Joa Stiglitza, na deregulácii, liberalizácii a privatizácii. To je mantra neoliberalizmu už dobrých päťdesiat rokov, ak rátame 30. roky, kedy začal Friedrich von Hayek, ale ešte to nebolo v praxi, tak už pomaly sto rokov.
No ale neoliberálny model sa vyčerpal v roku 2008. Prišla obrovská globálna finančná kríza práve kvôli neoliberalizmu, práve kvôli deregulácii. Sulík je dneska fosília. Sulík je už dneska prežitok. Neoliberalizmus je v celom svete na smiech, ale on to tu ďalej opakuje ako zombík a furt dokola dáva: deregulácia, privatizácia, liberalizácia. Dokonca v prípade energetiky odporúča deregulovať ceny energetiky. Pri prakticky monopolnom sektore on odporúča, aby si tu nadnárodné korporácie určovali zdvíhanie cien energie, aby mali čo najmastnejšie zisky. Veď to je úplne absurdné. To už nie je ani liberalizmus. To je absurdita. To je Hlava XXII.
Tak on najskôr spoločne s Miklošom rozpredali štátny majetok v oblasti energetiky, strategický štátny majetok, teraz opäť spolu s Miklošom chce odovzdať možnosť zdvíhať si ceny týmto monopolom, koľko len chcú, aby mohli nadnárodné korporácie nechutne bohatnúť. O tomto je Sulík, o tomto je SaS-ka, o tomto je ten váš slávny neoliberalizmus.
A my ako ľavičiari máme plné právo na to upozorňovať a hovoriť, že my chceme niečo iné. My chceme normálny sociálny štát.
Ale toto je otázka odbornej diskusie. Však si, preboha, čítajte, ja neviem, pán Sulík, ja očakávam, že pán Sulík aspoň niečo číta, lebo vaši pročkovia v parlamente zjavne nemajú ani tento dar, ale však čítajte tú odbornú literatúru, však sa zamyslite nad tým, čo hovorí ten Stiglitz. On analyzoval politiku Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky za posledných 50 rokov a dospel k tomu, že deregulácia, liberalizácia a privatizácia vedie do pekla. O tom hovoril Robert Fico. Vedie to do pekla.
Však to začalo v 70. rokoch, kedy si veľké nadnárodné korporácie a západné banky naliali tonu peňazí, kopu peňazí do mimovládok, ktoré začali tento neoliberálny naratív šíriť a potom ste to mali v médiách, v mimovládkach, všade. Ovládli centrálne banky, ovládli rôzne vlády. Potom sa dostali do Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, ktorú takisto ovládli. A potom prišli prvé experimenty.
Bolívia bola prvá. Kde je dneska Bolívia? Jeden z najchudobnejších štátov Latinskej Ameriky.
Druhé bolo Chile, Pinochetovo Chile. Tam využili to, že prišiel autoritársky prevrat, generál fašista sa dostal k moci, zbavil sa odborov, nechal ich povraždiť, zmiznúť, zabili Allendeho, a on prišiel s neoliberálnym experimentom, kde sprivatizoval všetko, ešte aj dôchodky a zdravotníctvo. Toto bol neoliberalizmus v praxi.
Pokračovalo to Reaganom, Thatcherovou, pokračovalo to celou Európskou úniou, jeden štát za druhým, ale najhoršie bolo, čo spáchali v Afrike a v Ázii. Však tie krajiny všecky do jedného kľakli. Viete prečo? Lebo im Medzinárodný menový fond prikázal, že sa musia otvoriť, liberalizovať, deregulovať, privatizovať. A čo spravili? No samozrejme, tam tí miestni náčelníci veľmi radi sa nechali skorumpovať a vypredali celý sektor, celý národný sektor, štátny, zahraničným mamutom, zahraničným molochom a oni zbohatli a tie krajiny padli na ústa. Jedna po druhej. Však sa pozrite, v akom stave je Afrika. Oni kolonizovali Afriku, kolonizovali Áziu, kolonizovali Latinskú Ameriku. Ono sa tomu tak pekne hovorí, že liberalizácia, deregulácia, privatizácia, to je kolonizácia.
Zrazu nemáte žiad... ste to, čo jeden ľavicový politik v roku ´89 povedal aj vo vzťahu k Slovensku, k Československu: „Budete otroci vo vlastnej krajine.“ No to sa presne stalo. Oni to tu celé skolonizovali. Všetko to ten Mikloš s Dzurindom rozpredali do zahraničia a Sulík pokračuje v tejto ceste a Sulík im radil. Toto je ten neoliberálny program, ktorý my ako ľavičiari odmietame.
A opakujem, nehovorí to len Joe Stiglitz, profesor ekonómie. Ja viem, že vy máte iných profesorov, ako je Pročko, ktorý dokáže najlepší kotúľ vpred, ale počúvajte, preboha, trošku aj profesorov zo zahraničia. Počúvajte Dani Rodrika. Dani Rodrik, nie, nie, to nie je prášok na pranie, Dani Rodrik je profesor ekonómie, žiaden marxista, žiaden komunista, normálny centrista, alebo resp. ľavocentristický ekonóm. Však si ho vypočujte, ako zlyhala globalizácia neoliberálneho razenia. On hovorí o tom, že trhy absolútne vytlačili štáty.
Čo to znamená trhy? Trh znamená banky, obrovský finančný kapitál a obrovské nadnárodné korporácie. A tie zničili možnosť štátov sa brániť. Tie zničili možnosť štátov chrániť ľudí, lebo to je zmyslom štátu, alebo malo byť zmyslom štátu. A namiesto toho tu vznikol tento koncept neliberálneho štátu, ktorý akurát pomáha bankám a korporáciám, aby bohatli – a toto je presne to, čo Robert Fico hovoril –, aby bohatí boli bohatší, aby chudobní boli chudobnejší.
Opakujem, pozrite sa za posledných 50 rokov kvôli neoliberálnemu modelu. Všade vo svete sa zvyšuje nerovnosť, bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. Pozrite sa, ako ste dorantali Afriku, Áziu, Latinskú Ameriku.
Samir Amin, ďalší z politológov, ktorého si možno popletiete s práškom na pranie, lebo nemáte vzdelanie, Samir Amin jednoznačne povedal, že východná a stredná Európa boli experiment. Oni zničili tieto režimy, aby sa mohli zmocniť nášho priemyslu a potom tu to zmangľovali, skolonizovali a ovládli západné korporácie. Oni sa zbavili konkurencie a ešte aj dostali lacnú pracovnú silu. Práve kvôli ľuďom ako Mikloš, Dzurinda a Sulík. To bol neoliberálny prevrat. A toto hovorí Samir Amin. Opakujem, nie, nie je to prášok na pranie.
Susan Strange, tá takisto používa príklad Slovenska, strednej Európy. A ona hovorí veľmi otvorene, však vy ste sa, preboha, vzdali suverenity, národnej suverenity.
Toto nie je otázka iba sociálna, že tu mangľujete pracujúcich ľudí, to je otázka aj národná, že jedného dňa, keď si tu tie energetické molochy, ktoré ste sprivatizovali, sprivatizovali a ktoré keď si jedného dňa zmyslia, že vás vypnú, tak nás tu vypnú. My nemáme v rukách základné strategické sektory pre bezpečnosť krajiny. Nás môžu kedykoľvek vypnúť.
My sme sa vzdali suverenity a spoliehame sa, náš veľký americký brat a veľký nemecký brat nás zakaždým budú chrániť. Takto nás hodia do koša, keď bude treba. O tom je geopolitika. Myslíte si, že sa budú spoliehať na to, nejakých malých? My sa musíme chrániť sami. A my sa takto hádžeme do koša, všetky naše nástroje na to, aby sme si zachovali nejakú národnú suverenitu. Veď toto je vlastizrada a ja som presvedčený, že stačí čítať Susan Strangeovú. Nemusíte teraz nevyhnutne čítať iba Pročkove spisy, mohli by ste niekedy siahnuť aj po naozaj odbornej literatúre.
Walden Bello, filipínsky sociológ a ekonóm, hovorí veľmi otvorene o dvoch typoch neoliberalizmu a tie dva typy neoliberalizmu tu máme dodnes.
Jeden typ neoliberalizmu je ten sulíkovský, alebo na Slovensku sulíkovský, to je ten robustný, primitívny pravicový koncept, že štát je zlý vlastník a všetko sprivatizujme, deregulujme, liberalizujme. To je ten pravicový typický, on to nazýva hard, ťažký neoliberalizmus. To bola Thatcherová, to bol Reagan, spoločnosť je zlo, spoločnosť je mŕtva, spoločnosť neexistuje, iba individualizmus a tupá privatizácia. To sa vyčerpalo.
Na miesto tohto neoliberalizmu prišiel nový, tzv. mäkký liberalizmus alebo liberalizmus, neoliberalizmus light. Predstaviteľmi sú napríklad George Soros, to hovorí Walden Bello, ekonóm. A títo tzv. progresívni neoliberáli, oni urobia to isté: privatizovať, deregulovať, liberalizovať. Len ešte okrem toho hovoria o tých postmoderných témach, že chráňme pritom menšiny, natrieme to na ružovo, budeme ochraňovať gayov, budeme ochraňovať multi-kulti, ale inak je to ten istý neoliberalizmus. To je napríklad Progresívne Slovensko na Slovensku.
To sú proste dve formy liberalizmu, ktoré ženú túto krajinu a celý svet do záhuby. Svet neni individualistický, svet neni darwinistický, my chceme normálne fungovať, spolupracovať, aby naše národy, aby naše štáty, aby naše spoločnosti prosperovali ako celok, nielen hŕstka mafiánov, oligarchov a zbohatlíkov, ako je Sulík alebo Matovič. My chceme prosperovať všetci.
Čiže, dámy a páni, toto celé má históriu. Neoliberalizmus začal niekedy v 70. rokoch naberať na sile vďaka chicagskej škole, možno ste niekedy počuli o menách, ako je Milton Friedman alebo Gary Becker, a to sú veci, ktoré sa už dávno vyčerpali. Už na to konečne zabudnite.
Nie, štát nie je zlý vlastník. Vy keď ste v čase, keď ste vy rozpredávali telekomunikácie do zahraničia s heslom „Štát je zlý vlastník“, viete, kto si ich kúpil? Nemecký štát. Tu sa krásne ukazuje, ako ste strašne pomýlení. Štát nemusí byť zlý vlastník. Štát môže veľmi dobre manažovať a zároveň tie zisky potom idú celej spoločnosti, krajine, národu, a nie do vačkov západných korporácií, nie do vačkov na západ.
Celý koncept, Thomas Piketty na to krásne upozornil, celý koncept Európskej únie znamená to, že si tu nadnárodný kapitál a európsky kapitál prišiel a všetky tie zisky vyťahuje zo Slovenska. On zo Slovenska vytiahol podľa Pikettyho 4,8 % HDP a cez kohézne fondy sme sem naliali 2,2 %, čo si vyrátate, že to je strata, že sa vyťahujú peniaze odtiaľto, mangľujeme sa, žmýkame sa.
Ale vy tlieskate, lebo máte na čele takýchto sulíkov, ktorí nerozmýšľajú, ktorí len potrebujú zbohatnúť. A to sú presne tie jeho kšefty, ako boli v OLO a všetko to, čo sa týka aj toho, že však vy zoberiete, preboha, dôchodcom, zoberiete pracujúcim ľuďom minimálnu mzdu, zoberiete deťom obedy zadarmo a potom rvete stovky miliónov bankám na odvode. Toto ste vy. To je neoliberálna pravica. A my máme právo to odmietať.
A ja potom počúvam Sulíka, že vaši voliči tomu nerozumejú, že vy tu môžte rozprávať, čo chcete. No vaši voliči sú zjavne dostatočne pribrzdení, že tomu nerozumejú. Čo urážate našich voličov?! Naši voliči veľmi presne vedia, sú to pracujúci ľudia, majú praktické problémy. Chcú vedieť, čo ponúknete, ako vyriešite ceny energií. Kvôli vám im sa znižuje životná úroveň. Kvôli vám porastú ceny energií, lebo s tým nič nerobíte. A vy teraz idete im nadávať, že tomu nerozumejú? No Sulík tomu už len rozumie.
Čítali ste jeho diplomovú prácu? On tam použil štyri knižky! Štyri monografie použil Sulík do svojej diplomovej práce, si pamätám doteraz, jak sa vysmieval Dankovi, že použil tri. A on použil štyri! Bravó! Úžasné! Tódová použila dve. Oni majú asi nejaké preteky. V normálnej humanitárnej vede používate v diplomovej práci asi 50-60 kníh. Ja by som študenta vyšmaril, keby použil menej ako tridsať. A Sulík si tu spravil oplácnutú prácu so štyrmi knihami! To ako, a tento človek sa hrá na mudrlanta, on sa tu hrá na najmúdrejšieho, on by tu išiel poučovať Joa Stiglitza!
Toto je podľa mňa, páni kolegovia, niečo, čo je absolútne nepredstaviteľné. Ja som presvedčený, že tu môže byť normálna programová diskusia. Ponúkame odborné pohľady na to, ako má vyzerať sociálny a regulačný štát. Ponúkame odborníkov, ktorí o tom píšu takéto tučné knihy (rečník prstami ľavej ruky naznačil hrúbku kníh), ktoré vy v živote čítať nebudete a vy namiesto toho, aby ste sa zapojili do tej diskusie, tak ste ticho, čušíte a ešte sa tento Sulík urazí. Asi by ukázal, že odborne a intelektuálne na to jednoducho nemá a že Robert Fico by si ho schoval do vačku.
My chceme počuť riešenia. Je to tak veľa? Riešenia toho, že tu prichádza cenová kríza, plynová kríza, rast cien potravín. Chceme počuť riešenia, ale nie my preto, lebo z roztopaše nemáme čo robiť. Ľudia sa nás na to pýtajú, občania Slovenskej republiky chcú počuť riešenia. A opakujem, v sektore, ktorý je prakticky monopolný, v sektore, kde je nevyhnutné, aby štát zasiahol, nemôžete tu blúzniť, že tu máme deregulovať, že tu nemáme o cenách hovoriť.
Ja si pamätám Richarda Sulíka, ktorý pred rokom sa postavil, keď si zvolili vlastného šéfa ÚRSO, ako tu povedal, ceny energií klesnú. Toto povedal Richard Sulík. A dneska zrazu, ani rok neprešiel a vidíme tu rekordný nárast cien energií. Tak sa pýtam Sulíka: „Kdepak soudruzi z NDR udělali chybu?“ Tak zjavne nemá riešenia, zjavne nevie, čo robí, zjavne sú to absolútni diletanti a amatéri a zjavne neoliberálne recepty nefungujú.
Dámy a páni, viem, že s vami nemá zmysel diskutovať (smiech v sále), viem (reakcia z pléna), že nemáte na to, žiaľ, mentálnu kapacitu, pani Zemanová by nám najradšej zavrela ústa, pretože slovám, ako je Stiglitz a Walden Bello nerozumie, to je príliš ťažké na ňu. Pán Kazda, ten sa vyzná v herbári a v rastlinkách. Ďalších ani nepoznám, vy ste absolútne nepodstatní.
Ale chcel by som poprosiť ľudí na Slovensku, tlačme na nich, tlačme na nich, aby konečne prinášali riešenia, aby konečne prestali s týmto neoliberálnym experimentom, aby konečne prestali zapredávať Slovenskú republiku, aby konečne robili niečo pre ľudí.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
18:47
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:47
Miroslav ŽiakJa keď som bol malý, tak na dedine bolo také, chodilo také auto. Ono vždy vytiahlo žumpu a potom to následne vykydalo na, následne to vykydalo na pole. Volali sme ho hovnocuc. A vy ste taký hovnocuc slovenskej...
Ja keď som bol malý, tak na dedine bolo také, chodilo také auto. Ono vždy vytiahlo žumpu a potom to následne vykydalo na, následne to vykydalo na pole. Volali sme ho hovnocuc. A vy ste taký hovnocuc slovenskej politiky, lebo vy pozbierate špinu, povymýšľate, pofabulujete a následne to tu v pléne alebo na svojich tupých videách vygrciate, doslova vygrciate von a pošpiníte celú spoločnosť. Štvete ľudí, hecujete ľudí a svojimi klamstvami a tváriť sa tu ako odborník, lebo načítate si 3-4 mená, urážate všetkých ostatných, lebo v živote ste nepracoval, v živote ste nerobil, akože ste napísal pár článkov, no vy ste len svätec. Prd sa tomu rozumiete a ste pre mňa jeden veľký hovnocuc. (Ruch v sále.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.9.2021 o 18:47 hod.
Ing.
Miroslav Žiak
Videokanál poslanca
Pán poslanec Blaha, aj keď pani prezidentka vyzvala na nejaký ten zmier a ukľudnenie vášní, no ja si neodpustím, ja si neodpustím. No prišli ste, zasmradil ste, pošpinil ste, ogrcal ste, pourážal ste, ako len vy dokážete.
Ja keď som bol malý, tak na dedine bolo také, chodilo také auto. Ono vždy vytiahlo žumpu a potom to následne vykydalo na, následne to vykydalo na pole. Volali sme ho hovnocuc. A vy ste taký hovnocuc slovenskej politiky, lebo vy pozbierate špinu, povymýšľate, pofabulujete a následne to tu v pléne alebo na svojich tupých videách vygrciate, doslova vygrciate von a pošpiníte celú spoločnosť. Štvete ľudí, hecujete ľudí a svojimi klamstvami a tváriť sa tu ako odborník, lebo načítate si 3-4 mená, urážate všetkých ostatných, lebo v živote ste nepracoval, v živote ste nerobil, akože ste napísal pár článkov, no vy ste len svätec. Prd sa tomu rozumiete a ste pre mňa jeden veľký hovnocuc. (Ruch v sále.)
Rozpracované
18:48
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:48
Tomáš TarabaAle ja by som nedával úplne tejto vláde takú váhu, ako ty si teraz dával, že tu je nejaký boj liberalizmu a podobne, podľa mňa to sú, to sú príliš sofistikované veci. Proste toto je normálne plácanie zo dňa na deň, to, to nemá toto nejak veľmi, že hlavu, pätu, riadenie tohoto štátu.
Ale ja si myslím, že opozícia po prvé nemala by byť naozaj...
Ale ja by som nedával úplne tejto vláde takú váhu, ako ty si teraz dával, že tu je nejaký boj liberalizmu a podobne, podľa mňa to sú, to sú príliš sofistikované veci. Proste toto je normálne plácanie zo dňa na deň, to, to nemá toto nejak veľmi, že hlavu, pätu, riadenie tohoto štátu.
Ale ja si myslím, že opozícia po prvé nemala by byť naozaj útlocitná, že my sa tu ďakujeme vôbec, že tu je nejaká schôdza. Veď v poriadku, nemali si ju otvoriť, mali ukázať, že majú tých ľudí úplne v paže, v poriadku, mohli ju odignorovať. Ale keď ju otvorili, tak majú povinnosť tu sedieť všetci, ktorých sa to týka. Takže to je k tomu zvolaniu schôdze.
A s čím trochu nesúhlasím, že podľa mňa konkurencia nie je zlá, len konkurencia má vtedy význam, keď, alebo konkurenčné prostredie dokonale vidíme napríklad v niektorých sektoroch ekonomiky, kde sa to prejavuje tým, že každý rok sú nižšie a nižšie ceny toho istého výrobku, pretože tam je dokonalá konkurencia, pretože musia bojovať o produktivitu, o tú maržu. To, čo je problém na tom energetickom trhu, že tam nie je dokonalá konkurencia, tam je obyčajný oligopol a deregulácia v tomto prípade bude naozaj znamenať, že pár hráčov sa dohodne, aké tie ceny budú. A keď sa pár súkromných hráčov má takto dohodnúť, pretože tá časť tej ceny je naozaj takto tvorená pár dominantnými výrobcami, no tak potom je úplne logické, že do toho musí vstúpiť štát.
No a v prípade Slovenska, keď vidíme, ako vstúpili oni do míňania peňazí na nezmyselné veci, tak oni majú úplnú že psiu povinnosť, aby do toho vstúpili a tie ceny jednoducho garantovali ľuďom a garantovali podnikom. A najmä, myslím si, že treba tiež začať hovoriť o tej fotovoltaike, že to je jeden obyčajný lobistický biznis, ktorý nám predražuje cenu energie.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.9.2021 o 18:48 hod.
Ing. Mgr.
Tomáš Taraba
Videokanál poslanca
Ľuboš, Ľuboš, keby si takto vystúpil, to je pravda, ty, tak mal by si náklad mainstreamu.
Ale ja by som nedával úplne tejto vláde takú váhu, ako ty si teraz dával, že tu je nejaký boj liberalizmu a podobne, podľa mňa to sú, to sú príliš sofistikované veci. Proste toto je normálne plácanie zo dňa na deň, to, to nemá toto nejak veľmi, že hlavu, pätu, riadenie tohoto štátu.
Ale ja si myslím, že opozícia po prvé nemala by byť naozaj útlocitná, že my sa tu ďakujeme vôbec, že tu je nejaká schôdza. Veď v poriadku, nemali si ju otvoriť, mali ukázať, že majú tých ľudí úplne v paže, v poriadku, mohli ju odignorovať. Ale keď ju otvorili, tak majú povinnosť tu sedieť všetci, ktorých sa to týka. Takže to je k tomu zvolaniu schôdze.
A s čím trochu nesúhlasím, že podľa mňa konkurencia nie je zlá, len konkurencia má vtedy význam, keď, alebo konkurenčné prostredie dokonale vidíme napríklad v niektorých sektoroch ekonomiky, kde sa to prejavuje tým, že každý rok sú nižšie a nižšie ceny toho istého výrobku, pretože tam je dokonalá konkurencia, pretože musia bojovať o produktivitu, o tú maržu. To, čo je problém na tom energetickom trhu, že tam nie je dokonalá konkurencia, tam je obyčajný oligopol a deregulácia v tomto prípade bude naozaj znamenať, že pár hráčov sa dohodne, aké tie ceny budú. A keď sa pár súkromných hráčov má takto dohodnúť, pretože tá časť tej ceny je naozaj takto tvorená pár dominantnými výrobcami, no tak potom je úplne logické, že do toho musí vstúpiť štát.
No a v prípade Slovenska, keď vidíme, ako vstúpili oni do míňania peňazí na nezmyselné veci, tak oni majú úplnú že psiu povinnosť, aby do toho vstúpili a tie ceny jednoducho garantovali ľuďom a garantovali podnikom. A najmä, myslím si, že treba tiež začať hovoriť o tej fotovoltaike, že to je jeden obyčajný lobistický biznis, ktorý nám predražuje cenu energie.
Rozpracované
18:50
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:50
Peter KremskýTakisto tie vaše prejavy o tom, ako treba zoštátniť všetko a štát nemusí byť zlý vlastník, no veď nemusí, samozrejme, že nemusí. Ale keď sa pozreme na železnice, keď sa pozreme na Národnú diaľničnú spoločnosť a podobné štátne firmy, ukážte mi, kde je dobrý vlastník ten štát? Kde bol za vašej vlády dobrý vlastník? Všade vyrábal straty, všade vyrábal nekvalitu.
A keď sme už pri tom, v tom vašom neokomunistickom nadšení vám úplne uniká, že tých solárnych oligarchov ste vyrobili vy. To vyrobila vaša vláda v roku 2009. Tých ste vybudovali vy a nepáčia sa vám, akurát, že to sú vaši ľudia, ktorých ste si tam nasadili. A možno ste si ani nevšimli, že v lete tohto roka sme výnosy práve tých solárnych firiem znížili na polovicu.
No ale to vám nepasuje do kšeftu. A tak ste si tu zarečnili, osem vašich poslancov vás počúvalo, hlavne váš veľký učiteľ Robert Fico, tomu sa to páčilo. Tak ste spokojný, gratulujem..
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.9.2021 o 18:50 hod.
Mgr.
Peter Kremský
Videokanál poslanca
Ďakujem. No, pán kolega Blaha, ja to chcem len tak zarámcovať. Vy sa tu pasujete za socialistu, ale vy nie ste socialista, vy ste obyčajný neokomunista. A prejavuje sa to aj týmto vaším prejavom, ktorý tu máte, že nedáte žiadne vecné argumenty, šírite tu ideológiu, dourážate všetkých okolo, to je ten typický komunistický spôsob, ktorý sme my starší zažili aj osobne a tí mladší možno z počutia a určité nejaké prejavy komunistov sa dajú stiahnuť na YouTube, takže chcem to len zarámcovať.
Takisto tie vaše prejavy o tom, ako treba zoštátniť všetko a štát nemusí byť zlý vlastník, no veď nemusí, samozrejme, že nemusí. Ale keď sa pozreme na železnice, keď sa pozreme na Národnú diaľničnú spoločnosť a podobné štátne firmy, ukážte mi, kde je dobrý vlastník ten štát? Kde bol za vašej vlády dobrý vlastník? Všade vyrábal straty, všade vyrábal nekvalitu.
A keď sme už pri tom, v tom vašom neokomunistickom nadšení vám úplne uniká, že tých solárnych oligarchov ste vyrobili vy. To vyrobila vaša vláda v roku 2009. Tých ste vybudovali vy a nepáčia sa vám, akurát, že to sú vaši ľudia, ktorých ste si tam nasadili. A možno ste si ani nevšimli, že v lete tohto roka sme výnosy práve tých solárnych firiem znížili na polovicu.
No ale to vám nepasuje do kšeftu. A tak ste si tu zarečnili, osem vašich poslancov vás počúvalo, hlavne váš veľký učiteľ Robert Fico, tomu sa to páčilo. Tak ste spokojný, gratulujem..
Rozpracované
18:52
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:52
Ľuboš BlahaPán Žiak, ja sa hlbočím, ja som tu dal prednášku o Stiglitzovi a Rodrikovi a vy ste ma dokázali tak intelektuálne a odborne odzbrojiť tým vaším úžasným slovom o tej žumpe a tak ďalej, to bolo fantastické. To je ako naozaj, som rád, že Národná rada má nového Pročka, nového intelektuálneho titana! Fekálny slovník, urážky, ja neviem, toto ak je vizitka SaS, prepáčte, mňa to uraziť nemôže, takisto ako keď ide okolo mňa pes a...
Pán Žiak, ja sa hlbočím, ja som tu dal prednášku o Stiglitzovi a Rodrikovi a vy ste ma dokázali tak intelektuálne a odborne odzbrojiť tým vaším úžasným slovom o tej žumpe a tak ďalej, to bolo fantastické. To je ako naozaj, som rád, že Národná rada má nového Pročka, nového intelektuálneho titana! Fekálny slovník, urážky, ja neviem, toto ak je vizitka SaS, prepáčte, mňa to uraziť nemôže, takisto ako keď ide okolo mňa pes a šteká, tak vás nemôže uraziť hav-hav. Takisto ma nemôže uraziť Žiak, jednobunkovec, intelektuálne dno.
Ale chcel by som reagovať na pána Kremského, ktorý sa aspoň pokúsil o niečo, aj keď nerozumie pojmom. Viete, keď hovorím o Susan Strangeovej alebo keď hovorím o Dani Rodrikovi a vy použijete pojem neokomunista, tak ste tak strašne smiešny a trápny, viete, ono to sledujú možno aj nejakí ekonómovia, ktorí sa teraz momentálne chytajú za bruchá a ležia na zemi. Lebo použiť pri Dani Rodrikovi, ktorého som citoval a ktorého recepty som sa snažil podporiť – hovoriť, že neokomunista? Rodrik? Susan Strangeová? Vy ste sa, človeče, ale úplne zbláznili! A to mám pocit, že ste sa snažili byť intelektuálnejší ako Žiak, ale to zjavne nevyšlo.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
28.9.2021 o 18:52 hod.
Mgr. PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne.
Pán Žiak, ja sa hlbočím, ja som tu dal prednášku o Stiglitzovi a Rodrikovi a vy ste ma dokázali tak intelektuálne a odborne odzbrojiť tým vaším úžasným slovom o tej žumpe a tak ďalej, to bolo fantastické. To je ako naozaj, som rád, že Národná rada má nového Pročka, nového intelektuálneho titana! Fekálny slovník, urážky, ja neviem, toto ak je vizitka SaS, prepáčte, mňa to uraziť nemôže, takisto ako keď ide okolo mňa pes a šteká, tak vás nemôže uraziť hav-hav. Takisto ma nemôže uraziť Žiak, jednobunkovec, intelektuálne dno.
Ale chcel by som reagovať na pána Kremského, ktorý sa aspoň pokúsil o niečo, aj keď nerozumie pojmom. Viete, keď hovorím o Susan Strangeovej alebo keď hovorím o Dani Rodrikovi a vy použijete pojem neokomunista, tak ste tak strašne smiešny a trápny, viete, ono to sledujú možno aj nejakí ekonómovia, ktorí sa teraz momentálne chytajú za bruchá a ležia na zemi. Lebo použiť pri Dani Rodrikovi, ktorého som citoval a ktorého recepty som sa snažil podporiť – hovoriť, že neokomunista? Rodrik? Susan Strangeová? Vy ste sa, človeče, ale úplne zbláznili! A to mám pocit, že ste sa snažili byť intelektuálnejší ako Žiak, ale to zjavne nevyšlo.
Ďakujem veľmi pekne.
Rozpracované
9:46
Ako som povedal, sú predpoklady, že budúci rok cena či plynu, elektriky alebo tepla vzrastie o viac ako 20 %, a preto všetci si dobre uvedomujeme, že to bude mať veľmi fatálny dopad hlavne na tie, na tie najslabšie sociálne, sociálne skupiny.
Včera sme mali možnosť vidieť vystúpenie ministra hospodárstva pána Sulíka, kde sme sa v jeho dvadsaťminútovom vystúpení dozvedeli – len Fico, Fico, SMER a neviem čo všetko, ale nedozvedeli sme sa za dvadsať minút to, čo chce ako či ministerstvo, resp. vláda riešiť z hľadiska zvyšovania cien, aby na Slovensku tí najslabší, hlavne sociálne najslabší, neboli postihnutí. Určite si všetci uvedomujeme, že to bude mať neskutočný dopad na týchto, na týchto ľudí.
Vieme, že táto vláda nevie ponúknuť riešenia, a mali sme možnosť vidieť aj teraz, keď nám zase zarezali tri ďalšie schôdze, kde sme chceli hovoriť o zvyšovaní cien potravín, o zdravotníctve a, samozrejme, o totálne rozvrátených verejných financiách. My sa snažíme ako SMER – sociálna demokracia ponúkať riešenia a hovoriť hlavne o týchto, poviem to tak, chlebových témach tu v Národnej rade, lebo vláda, ministri sú podriadení Národnej rade a musia sem chodiť, nie opačne, že my budeme čakať a tešiť sa, keď sem príde minister nám niečo povedať.
Ak si pamätáte, bola tlačová konferencia, kde sme sa dozvedeli, teda tlačová konferencia ministra Sulíka so štátnym tajomníkom pánom Galekom, ktorí, ktorí začali hovoriť o zvyšovaní cien, kde sme sa tiež nedozvedeli nič, len sme sa dozvedeli, že za to môže SMER a Fico.
A napríklad úplne také klamstvo, ktoré bolo povedané na tejto tlačovej konferencii, bolo o tom, že prečo hovoriť v Národnej rade, že však nech príde Robert Fico na výbor pre, hospodársky výbor, kde je členom, kde sa nezúčastňuje. Však všetci dobre vieme, že nie, pán Robert Fico nie je členom hospodárskeho výboru, čiže úplne jednoznačne zas klamali títo páni. A najhoršie potom, že ešte aj pani Zemanová to na tlačovej konferencii hovorila, že pán Fico nechodí na výbor, kde je členom, na výbor pre hospodárstvo, pritom to vôbec, vôbec nie je pravda.
Čiže tak ako som povedal včera, z vystúpenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka sme sa dozvedeli, že za všetkým je Robert Fico a strana SMER – sociálna demokracia, čiže za všetko môžeme, za všetko môžeme my.
Skúsim troška tak aj teraz priamo k tej, k tej, zvyšovaní ceny elektriky. Už to tu viackrát bolo povedané, že táto cena elektriky je zložená, zo 40 % je to silová zložka a 60 % je to, je to, poviem to tak, taká distribučná zložka, resp. TPS, a týchto 60 % je tvorených napríklad TPS-kou, sú tam rôzne prenosové poplatky a distribučné poplatky.
A tu chcem povedať, a to tu ešte nezaznelo, kde aj na tlačovej konferencii minister hospodárstva Sulík hovoril o tom, že cena sa zvyšuje preto, lebo strana SMER alebo neviem čo všetci my sme tu zanechali nejaký dlh vyše 300 mil. eur.
Dámy, páni, tu chcem povedať, že, a vysvetliť, o čo sa v skutočnosti jedná a čím sa oháňa minister hospodárstva z hľadiska tých 300 mil., ktoré vlastne akože on musí nejakým spôsobom teraz sanovať, musí to zaplatiť.
Tých 300 mil. je historický dlh, ktorý si nárokujú distribučné spoločnosti od, od ÚRSA, týchto 300 mil. si nárokujú od ÚRSA. Ale chcem povedať, že to sú, to sú vymyslené, vymyslené milióny, ktoré si vymysleli tieto distribučné spoločnosti.
A samozrejme, že to vyhovuje Richardovi Sulíkovi, že on musí zaplatiť tých 300 mil. týmto distribučným spoločnostiam, lebo však on je s nimi, on je s nimi kamarát. Videli sme minulý rok, ako si neuplatnil predkupné právo pri Východoslovenskej distribučnej spoločnosti. Vidíte to jednoznačné prepojenie? On hovorí o tom, že musí zaplatiť, alebo teda ÚRSO bude musieť zaplatiť nejaký, nejaký historický dlh, ktorý si vyúčtovali tieto distribučné spoločnosti, bolo to za obdobie zhruba nejako roky 2009 až 2018, teraz to troška už inak funguje, kde sa baví o tom, kde hovoríme o tom, že tých 300 mil. malo vzniknúť tým spôsobom, že vlastne, samozrejme, distribučné spoločnosti vtedy vyplácali v týchto rokoch tie dotácie, ktoré boli vyplácané na biomasu, bioplynky, fotovoltaiku atď. Teraz to funguje trošku iným spôsobom. A je tam, je tam rozdiel.
Tie distribučky si vyúčtovali 300 mil., ale v tom čase ÚRSO, kde bol napríklad šéfom pán Holjenčík, pán Jahnátek, hovorili o tom, že to sú vymyslené čísla týchto distribučných spoločností.
A teraz hovorí Richard Sulík, minister hospodárstva, že preto sa zvyšuje cena, že nemôžu znížiť tú cenu pre ľudí na Slovensku, lebo tam je 300 mil. sekera, ktorú musia zaplatiť. Ale to ÚRSO to nemusí zaplatiť, ale musí, Richard Sulík hovorí, že, áno, musia, samozrejme, však on je kamarát s tými distribučnými spoločnosťami. Však tie, tie, neuplatnil si predkupné právo, Richard Sulík len pokračuje v privatizácii, ktorú začal ešte s Miklošom v rokoch, keď vládol Dzurinda na Slovensku. To je len pokračovanie dokončenia tohto celého procesu.
Takže tuto jednoznačne myslím si, že pre každého normálneho je evidentné, že pri týchto distribučkách sú to vymyslené. Keď sme tam boli my, tak sme nechceli to zaplatiť, lebo vieme o tom, že sú to vymyslené čísla, týchto 300 mil., ale prišiel Richard Sulík, liberálna, liberálna strana s liberálnym myslením, kde hovoria, že všetko vyrieši trh, tak už hovorí o tom, že to treba zaplatiť a že kvôli tomu sa nemôže zastabilizovať cena, ale sa bude zvyšovať cena.
Poviem ešte informáciu, koľko majú tieto distribučné spoločnosti marže. Majú hrubú maržu distribučných spoločností, je 50 %, dámy a páni, 50 % je hrubá marža distribučných spoločností a Richard Sulík si minulý rok neuplatnil predkupné právo na Východoslovenskú distribučnú spoločnosť, odovzdal, odovzdal toto do rúk jednej nemeckej spoločnosti, ktorá už pomaly za chvíľu bude monopolom na Slovensku.
To je len pokračovanie celej privatizácie, ktorú začal, začal Dzurinda na Slovensku.
A zoberme si, distribučná spoločnosť je čo? Však to sú tie stĺpy, rozvody, ktoré sú poťahané po celom, po celom Slovensku. Však to vybudovali naši otcovia, naši starí otcovia a my sme to teraz odovzdali nemeckému vlastníkovi a ďalej s tým SaS-ka, ďalej pokračuje.
Však máme možnosť vidieť aj vystúpenia poslancov za SaS-ku, ktorí tu hovoria o tom, pán Kazda, ktorý hovorí o tom, že načo nám je vlastná pôda, vlastné lesy, však to nám, to nepotrebujeme, to všetko predajme, dajme to súkromníkom. Toto je presne zmýšľanie liberálov na Slovensku. Všetko vyrieši voľný trh, štát nič nepotrebuje vlastniť, všetko sprivatizujme, predajme, nič nepotrebujeme mať, nech sa o všetko starajú, nech sa o všetko starajú zahraniční vlastníci na Slovensku. Toto je veľké, veľká hrozba pre Slovensko a ja pevne verím, že toto všetko vidia občania na Slovensku a podľa toho sa aj pri najbližších voľbách zachovajú.
Takže myslím si, že je veľmi potrebné, je veľmi potrebné, ale, bohužiaľ, táto vláda a včera sme mali možnosť vidieť, že Richard Sulík niežeby začal svoj príhovor a vystúpenie tým, že by nám tu vymenoval kroky, ktoré ide robiť na to, aby sa nezvyšovala cena pre občanov na Slovensku či elektriky, plynu alebo tepla, ale povie, za to môže SMER, za to môže Fico, a nevyriešil za dvadsať minút nič, potom sa tu len dožadoval nezmyselného vystúpenia.
Všetci dobre vieme, že keď chce začať vystúpenie, tak má povedať základné nosné veci a potom môže rozprávať všelijaké tie nezmysly, ktoré on rozprával prvých dvadsať minút.
Ešte poviem, a už to tu viackrát bolo spomenuté, pani Galeková, ktorá v tom čase bola manželka pána Galeka, ktorá jednoznačne bola šéfka tej fotovoltaiky na Slovensku, v rokoch 2010 a 2012 bolo najviac povoleniek podpísaných a to bolo za vlády, za vlády SaS-ky, ktorá tu bola a mala svojho ministra, svojho ministra. Takže, viete, a tu potom taká argumentácia koaličných niektorých zo SaS-ky, že však to nie, to pani Galeková, ona nie, to bola len organizácia. Ako toto, len keby chlp, sa stalo nám v predchádzajúcom volebnom období, tak tu sú plné ulice a tu kričíte, zvolávate mimoriadne schôdze a neviem čo všetko, všetko sa tu deje.
Za vlád SMER-u – sociálnej demokracie vždy ceny boli stabilizované, ceny klesali. Vždy za vlád pravice, či to bolo 2010, 2012 a vidíme to aj teraz, sa ceny idú rapídne zvyšovať. Všetci si dobre pamätáme, veľmi dobre to máme v pamäti, výroky ministra hospodárstva Sulíka, ktorý minulý rok hovoril o tom, ako bude všetko zastabilizované, budú sa práveže znižovať ceny – a teraz realita je aká? Úplný opak, úplný opak.
Dámy a páni, ešte spomeniem o tej hovorenej transformácii regiónu Hornej Nitry. Ja som z Prievidze, pochádzam, veľmi dobre toto poznám. Tu taká argumentácia, že SaS-ka toto celé naštartovala a neviem čo všetko riešila. No, bohužiaľ, vďaka tejto vláde, vďaka tejto vláde sa tento proces zastavil, zamrazil a nič sa tam nerieši. Tak ako bolo povedané už tuto viackrát, nesú plnú zodpovednosť za to, že tí ľudia tam budú prichádzať o prácu a nebudú mať adekvátne ďalšie zamestnanie.
V roku 2018 za predchádzajúcej našej vlády sa naštartoval proces transformácie regiónu Hornej Nitry. Ešte vtedajší eurokomisár Maroš Šefčovič to celé naštartoval a patríme medzi štyri, štyri krajiny v rámci Európskej únie, kde je pilotný projekt v rámci transformácie, kde majú byť na to vyčlenené finančné prostriedky. Za nás, ešte si pamätám, bolo vyčlenených skoro 960 mil. euro na tento región Hornej Nitry z hľadiska transformácie. Matovič minulý rok išiel do Bruselu a prišiel s tým, ako fantasticky vybavil nie 960, ale 430 mil. eur, a podotýkam, že nielen región Hornej Nitry do toho je zaradený, ale už je do toho zaradený aj banskobystrický, aj bratislavský a už aj košický. Takže vidíme neschopnosť tejto vlády. Nič sa nerieši. Jedine dva projekty, ktoré doteraz od roku 2018 boli úspešné a jeden projekt mal Trenčiansky samosprávny kraj a druhý vlastne je projekt, kde je mesto Handlová, Prievidza a Nováky, kde ide hlavne o rekvalifikáciu týchto zamestnancov baní, kde končí to roku 2023. Ich taká stále rozprávajúca, nejaký alobal, alobal, alobal, to je rozprávka, ktorú si niekto vymyslel, len aby o tomto tu rozprávali a stále o tomto tu rozprávajú.
Treba povedať a chcem to povedať, táto vláda nič s transformáciou regiónov Hornej Nitry nerobí. Jedine, čo robia, je, že sa doťahuje minister hospodárstva s vicepremiérkou, ministerkou MIRRI, pani Remišovou o tom, kto toto celé bude riadiť a spravovať. Minister hospodárstva chcel nejakého splnomocnenca pre transformáciu, Remišová chcela zase niečo iné a doťahujú sa a tým, že sa doťahujú medzi sebou, trpí celý región. Nie sú tam reálne podporené reálne projekty, kde by sa mohli zamestnať ľudia v rámci tohto regiónu. Nie je nič. Vôbec. Všetko spí.
A ja, ja si osobne a som o tom presvedčený, že pri tejto transformácii, kde sú na to vyčlenené peniaze, kde už by sa reálne mohli podporiť projekty, napríklad tam je, TATRAVAGÓNKA tam má celkom zaujímavý projekt, kde by sa mohli rekonštruovať a vyrábať nové vagóny, čo je podľa mňa veľmi dobrá práca pre tých baníkov, ktorí skončia prácu v tej bani, tak samozrejme, že nič sa nerieši a reálne my môžeme sa dostať do štádia, verím, že sa to tak nestane, ale ja mám veľké obavy, že áno, že prídeme o tieto finančné prostriedky, lebo tieto finančné prostriedky sa už môžu aj čerpať.
Dámy a páni, chcel by som ešte povedať k tomu, že so zvyšovaním cien elektriky, plynu a tepla priamo súvisí aj zvyšovanie cien potravín na Slovensku. Pred malou chvíľou nám koalícia zarezala schôdzu, kde sme chceli hovoriť o zvyšovaní cien potravín a má to priamy súvis. Len si zoberte, taký, ja neviem, chovateľ kurčiat, ktorý vykuruje buď plynom, vykuruje elektrikou alebo nejakým takýmto spôsob, neskutočný dopad to má na zvyšovanie, zvyšovanie cien potravín v obchodoch. Vidíme, čo sa napríklad teraz deje vo Veľkej Británii.
Dámy a páni, včera sme sa od ministra hospodárstva nedozvedeli, sme sa nedozvedeli, akým spôsobom chce zastabilizovať a zamedziť rapídnemu zvyšovaniu cien elektriny, tepla a plynu. A preto musím povedať, že aj pri zvyšovaní cien potravín táto vláda nič nerobí. Vôbec nič nerobí. Odflákli sme z hľadiska Plánu obnovy a odolnosti pre poľnohospodárov a potravinárov jednu veľkú nulu, jednu veľkú nulu a nerobí žiadne kroky na to, aby nejakým spôsobom zastabilizovala rapídne zvyšovanie cien. Vidíme všetky organizácie, slovenskú poľnohospodársku, pôdohospodársku, potravinársku komoru, ktorá volá po tom, že sa rapídne zvyšujú ceny potravín, bude to mať neskutočný dosah na obyvateľstvo na Slovensku, a ministerstvo a vláda nič nerobí. Nič. Žiadne kroky.
A tu vám poviem príklad, tak ako som povedal pri distribučných spoločnostiach, ktoré majú 50 % hrubú maržu, zahraničnú, ktorú si vyvážajú všetku von, vôbec nič tu nezostane, tak toto isté máme aj pri obchodných reťazcoch.
Dámy a páni, nebudem spomínať názov, ale poviem dva reťazce na Slovensku, ktoré majú jedného nemeckého majiteľa, za päť rokov, za päť rokov na Slovensku mali čistý zisk necelú jednu miliardu eur. Čistý zisk. Jeden vlastník, jeden Nemec, jeden majiteľ dvoch reťazcov na Slovensku, jedna miliarda zisku. Myslíte, že tie peniaze zostali tu? No určite nezostali. A to hovoríme o oficiálnej jednej miliarde a to sa ešte nebavíme o ďalších, ktoré sú vyťahované cez rôzne právne služby, rôzne analýzy, reklamu, prieskumy a tak ďalej. Reálne sa môžme baviť o zisku pre tohto jedného nemeckého majiteľa v obchodných reťazcoch na Slovensku može jeden a pol miliardy za päť rokov. To je neskutočné.
A slovenskí potravinári, poľnohospodári, ktorí dodávajú do týchto reťazcov, napríklad aj tí pekári, sú na hrane v nákladoch, ktoré napríklad na tom rožku alebo na tom chlebe, ktorý dodávajú do toho obchodného reťazca, sú tam, sú tam, sú tam pomaly na nule, sú radi, že len to tam dodajú, to nehovorím o praktikách, ktoré na nich využívajú, využívajú tieto obchodné reťazce, tak, samozrejme, obchodný reťazec 70, 80, 90 % marža napríklad na rožku, na chlebe a tak ďalej. To je presne to taký ten pohľad, taký pohľad tejto vládnej koalície.
Však musí byť aj ten, aj tá distribučná spoločnosť, aj ten obchodný reťazec musí byť solidárny s tými ľuďmi na Slovensku pri takýchto ťažkých situáciách a musia si proste odkrojiť z toho svojho zisku. To je proste fakt. Ako je to, je to neskutočné a ja pevne verím, že všetci ľudia na Slovensku vidia, ako sa táto vláda stavia, či pri otváraní mimoriadnych schôdzí, či pri postoji toho, že my tu v pléne chceme počuť, aké kroky vláda ide robiť, čo chce, čo ponúka, aby zastabilizovala tak rapídne zvyšovanie cien elektriky, plynu, tepla a, samozrejme, aj potravín.
Nehovorím o, o totálnom právnom a sociálnom rozvrate Slovenska. Nehovorím o totálnom proste zdĺžení krajiny ako takej. Ako financie sú úplne niekde dovidenia.
A včera máme možnosť si vypočuť vystúpenie pani prezidentky z tohto miesta, kde ani jednou vetou nespomenula, kde sa Slovensko z hľadiska zadlženia a rozvratu verejných financií nachádza.
Dámy a páni, neviem, prečo si pred týmto všetkým zakrývate oči, ale takto to ďalej nemôže byť a ja pevne verím, že ľudia si už na toto všetko spravili svoj názor. A poviem ešte takú, takú výzvu, ja viem teda, že možnože to je jak hrach hádzať o stenu, ale hovorím, máte možnosť pri schválení tohto návrhu uznesenia, ktoré sme podali z hľadiska zvyšovania cien elektriky, plynu a tepla, dať možnosť ministrovi hospodárstva a vám, vašej vláde, aby nám povedali, ako idú robiť tieto veci. Čiže môže pán minister Sulík pekne do 15. októbra nám toto spracovať.
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, druhý deň ideme pokračovať v rámci zvolanej mimoriadnej schôdze k návrhu uznesenia k výraznému zvyšovaniu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky na hlavne budúci rok, rok 2022, kde už medializované informácie hovoria o tom, že cena či elektriky, plynu, tepla má rásť až o 20 %, možnože aj viacej. Samozrejme, je tu aj veľké riziko, to je vlastne v rámci druhého bodu návrhu tejto schôdze, a to je rizika s príjmom do štátneho rozpočtu pre sprevádzkovanie plynu plynovodu Nord Stream 2, kde je veľké ohrozenie, že bude neskutočne veľký výpadok financií do štátneho rozpočtu.
Ako som povedal, sú predpoklady, že budúci rok cena či plynu, elektriky alebo tepla vzrastie o viac ako 20 %, a preto všetci si dobre uvedomujeme, že to bude mať veľmi fatálny dopad hlavne na tie, na tie najslabšie sociálne, sociálne skupiny.
Včera sme mali možnosť vidieť vystúpenie ministra hospodárstva pána Sulíka, kde sme sa v jeho dvadsaťminútovom vystúpení dozvedeli – len Fico, Fico, SMER a neviem čo všetko, ale nedozvedeli sme sa za dvadsať minút to, čo chce ako či ministerstvo, resp. vláda riešiť z hľadiska zvyšovania cien, aby na Slovensku tí najslabší, hlavne sociálne najslabší, neboli postihnutí. Určite si všetci uvedomujeme, že to bude mať neskutočný dopad na týchto, na týchto ľudí.
Vieme, že táto vláda nevie ponúknuť riešenia, a mali sme možnosť vidieť aj teraz, keď nám zase zarezali tri ďalšie schôdze, kde sme chceli hovoriť o zvyšovaní cien potravín, o zdravotníctve a, samozrejme, o totálne rozvrátených verejných financiách. My sa snažíme ako SMER – sociálna demokracia ponúkať riešenia a hovoriť hlavne o týchto, poviem to tak, chlebových témach tu v Národnej rade, lebo vláda, ministri sú podriadení Národnej rade a musia sem chodiť, nie opačne, že my budeme čakať a tešiť sa, keď sem príde minister nám niečo povedať.
Ak si pamätáte, bola tlačová konferencia, kde sme sa dozvedeli, teda tlačová konferencia ministra Sulíka so štátnym tajomníkom pánom Galekom, ktorí, ktorí začali hovoriť o zvyšovaní cien, kde sme sa tiež nedozvedeli nič, len sme sa dozvedeli, že za to môže SMER a Fico.
A napríklad úplne také klamstvo, ktoré bolo povedané na tejto tlačovej konferencii, bolo o tom, že prečo hovoriť v Národnej rade, že však nech príde Robert Fico na výbor pre, hospodársky výbor, kde je členom, kde sa nezúčastňuje. Však všetci dobre vieme, že nie, pán Robert Fico nie je členom hospodárskeho výboru, čiže úplne jednoznačne zas klamali títo páni. A najhoršie potom, že ešte aj pani Zemanová to na tlačovej konferencii hovorila, že pán Fico nechodí na výbor, kde je členom, na výbor pre hospodárstvo, pritom to vôbec, vôbec nie je pravda.
Čiže tak ako som povedal včera, z vystúpenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka sme sa dozvedeli, že za všetkým je Robert Fico a strana SMER – sociálna demokracia, čiže za všetko môžeme, za všetko môžeme my.
Skúsim troška tak aj teraz priamo k tej, k tej, zvyšovaní ceny elektriky. Už to tu viackrát bolo povedané, že táto cena elektriky je zložená, zo 40 % je to silová zložka a 60 % je to, je to, poviem to tak, taká distribučná zložka, resp. TPS, a týchto 60 % je tvorených napríklad TPS-kou, sú tam rôzne prenosové poplatky a distribučné poplatky.
A tu chcem povedať, a to tu ešte nezaznelo, kde aj na tlačovej konferencii minister hospodárstva Sulík hovoril o tom, že cena sa zvyšuje preto, lebo strana SMER alebo neviem čo všetci my sme tu zanechali nejaký dlh vyše 300 mil. eur.
Dámy, páni, tu chcem povedať, že, a vysvetliť, o čo sa v skutočnosti jedná a čím sa oháňa minister hospodárstva z hľadiska tých 300 mil., ktoré vlastne akože on musí nejakým spôsobom teraz sanovať, musí to zaplatiť.
Tých 300 mil. je historický dlh, ktorý si nárokujú distribučné spoločnosti od, od ÚRSA, týchto 300 mil. si nárokujú od ÚRSA. Ale chcem povedať, že to sú, to sú vymyslené, vymyslené milióny, ktoré si vymysleli tieto distribučné spoločnosti.
A samozrejme, že to vyhovuje Richardovi Sulíkovi, že on musí zaplatiť tých 300 mil. týmto distribučným spoločnostiam, lebo však on je s nimi, on je s nimi kamarát. Videli sme minulý rok, ako si neuplatnil predkupné právo pri Východoslovenskej distribučnej spoločnosti. Vidíte to jednoznačné prepojenie? On hovorí o tom, že musí zaplatiť, alebo teda ÚRSO bude musieť zaplatiť nejaký, nejaký historický dlh, ktorý si vyúčtovali tieto distribučné spoločnosti, bolo to za obdobie zhruba nejako roky 2009 až 2018, teraz to troška už inak funguje, kde sa baví o tom, kde hovoríme o tom, že tých 300 mil. malo vzniknúť tým spôsobom, že vlastne, samozrejme, distribučné spoločnosti vtedy vyplácali v týchto rokoch tie dotácie, ktoré boli vyplácané na biomasu, bioplynky, fotovoltaiku atď. Teraz to funguje trošku iným spôsobom. A je tam, je tam rozdiel.
Tie distribučky si vyúčtovali 300 mil., ale v tom čase ÚRSO, kde bol napríklad šéfom pán Holjenčík, pán Jahnátek, hovorili o tom, že to sú vymyslené čísla týchto distribučných spoločností.
A teraz hovorí Richard Sulík, minister hospodárstva, že preto sa zvyšuje cena, že nemôžu znížiť tú cenu pre ľudí na Slovensku, lebo tam je 300 mil. sekera, ktorú musia zaplatiť. Ale to ÚRSO to nemusí zaplatiť, ale musí, Richard Sulík hovorí, že, áno, musia, samozrejme, však on je kamarát s tými distribučnými spoločnosťami. Však tie, tie, neuplatnil si predkupné právo, Richard Sulík len pokračuje v privatizácii, ktorú začal ešte s Miklošom v rokoch, keď vládol Dzurinda na Slovensku. To je len pokračovanie dokončenia tohto celého procesu.
Takže tuto jednoznačne myslím si, že pre každého normálneho je evidentné, že pri týchto distribučkách sú to vymyslené. Keď sme tam boli my, tak sme nechceli to zaplatiť, lebo vieme o tom, že sú to vymyslené čísla, týchto 300 mil., ale prišiel Richard Sulík, liberálna, liberálna strana s liberálnym myslením, kde hovoria, že všetko vyrieši trh, tak už hovorí o tom, že to treba zaplatiť a že kvôli tomu sa nemôže zastabilizovať cena, ale sa bude zvyšovať cena.
Poviem ešte informáciu, koľko majú tieto distribučné spoločnosti marže. Majú hrubú maržu distribučných spoločností, je 50 %, dámy a páni, 50 % je hrubá marža distribučných spoločností a Richard Sulík si minulý rok neuplatnil predkupné právo na Východoslovenskú distribučnú spoločnosť, odovzdal, odovzdal toto do rúk jednej nemeckej spoločnosti, ktorá už pomaly za chvíľu bude monopolom na Slovensku.
To je len pokračovanie celej privatizácie, ktorú začal, začal Dzurinda na Slovensku.
A zoberme si, distribučná spoločnosť je čo? Však to sú tie stĺpy, rozvody, ktoré sú poťahané po celom, po celom Slovensku. Však to vybudovali naši otcovia, naši starí otcovia a my sme to teraz odovzdali nemeckému vlastníkovi a ďalej s tým SaS-ka, ďalej pokračuje.
Však máme možnosť vidieť aj vystúpenia poslancov za SaS-ku, ktorí tu hovoria o tom, pán Kazda, ktorý hovorí o tom, že načo nám je vlastná pôda, vlastné lesy, však to nám, to nepotrebujeme, to všetko predajme, dajme to súkromníkom. Toto je presne zmýšľanie liberálov na Slovensku. Všetko vyrieši voľný trh, štát nič nepotrebuje vlastniť, všetko sprivatizujme, predajme, nič nepotrebujeme mať, nech sa o všetko starajú, nech sa o všetko starajú zahraniční vlastníci na Slovensku. Toto je veľké, veľká hrozba pre Slovensko a ja pevne verím, že toto všetko vidia občania na Slovensku a podľa toho sa aj pri najbližších voľbách zachovajú.
Takže myslím si, že je veľmi potrebné, je veľmi potrebné, ale, bohužiaľ, táto vláda a včera sme mali možnosť vidieť, že Richard Sulík niežeby začal svoj príhovor a vystúpenie tým, že by nám tu vymenoval kroky, ktoré ide robiť na to, aby sa nezvyšovala cena pre občanov na Slovensku či elektriky, plynu alebo tepla, ale povie, za to môže SMER, za to môže Fico, a nevyriešil za dvadsať minút nič, potom sa tu len dožadoval nezmyselného vystúpenia.
Všetci dobre vieme, že keď chce začať vystúpenie, tak má povedať základné nosné veci a potom môže rozprávať všelijaké tie nezmysly, ktoré on rozprával prvých dvadsať minút.
Ešte poviem, a už to tu viackrát bolo spomenuté, pani Galeková, ktorá v tom čase bola manželka pána Galeka, ktorá jednoznačne bola šéfka tej fotovoltaiky na Slovensku, v rokoch 2010 a 2012 bolo najviac povoleniek podpísaných a to bolo za vlády, za vlády SaS-ky, ktorá tu bola a mala svojho ministra, svojho ministra. Takže, viete, a tu potom taká argumentácia koaličných niektorých zo SaS-ky, že však to nie, to pani Galeková, ona nie, to bola len organizácia. Ako toto, len keby chlp, sa stalo nám v predchádzajúcom volebnom období, tak tu sú plné ulice a tu kričíte, zvolávate mimoriadne schôdze a neviem čo všetko, všetko sa tu deje.
Za vlád SMER-u – sociálnej demokracie vždy ceny boli stabilizované, ceny klesali. Vždy za vlád pravice, či to bolo 2010, 2012 a vidíme to aj teraz, sa ceny idú rapídne zvyšovať. Všetci si dobre pamätáme, veľmi dobre to máme v pamäti, výroky ministra hospodárstva Sulíka, ktorý minulý rok hovoril o tom, ako bude všetko zastabilizované, budú sa práveže znižovať ceny – a teraz realita je aká? Úplný opak, úplný opak.
Dámy a páni, ešte spomeniem o tej hovorenej transformácii regiónu Hornej Nitry. Ja som z Prievidze, pochádzam, veľmi dobre toto poznám. Tu taká argumentácia, že SaS-ka toto celé naštartovala a neviem čo všetko riešila. No, bohužiaľ, vďaka tejto vláde, vďaka tejto vláde sa tento proces zastavil, zamrazil a nič sa tam nerieši. Tak ako bolo povedané už tuto viackrát, nesú plnú zodpovednosť za to, že tí ľudia tam budú prichádzať o prácu a nebudú mať adekvátne ďalšie zamestnanie.
V roku 2018 za predchádzajúcej našej vlády sa naštartoval proces transformácie regiónu Hornej Nitry. Ešte vtedajší eurokomisár Maroš Šefčovič to celé naštartoval a patríme medzi štyri, štyri krajiny v rámci Európskej únie, kde je pilotný projekt v rámci transformácie, kde majú byť na to vyčlenené finančné prostriedky. Za nás, ešte si pamätám, bolo vyčlenených skoro 960 mil. euro na tento región Hornej Nitry z hľadiska transformácie. Matovič minulý rok išiel do Bruselu a prišiel s tým, ako fantasticky vybavil nie 960, ale 430 mil. eur, a podotýkam, že nielen región Hornej Nitry do toho je zaradený, ale už je do toho zaradený aj banskobystrický, aj bratislavský a už aj košický. Takže vidíme neschopnosť tejto vlády. Nič sa nerieši. Jedine dva projekty, ktoré doteraz od roku 2018 boli úspešné a jeden projekt mal Trenčiansky samosprávny kraj a druhý vlastne je projekt, kde je mesto Handlová, Prievidza a Nováky, kde ide hlavne o rekvalifikáciu týchto zamestnancov baní, kde končí to roku 2023. Ich taká stále rozprávajúca, nejaký alobal, alobal, alobal, to je rozprávka, ktorú si niekto vymyslel, len aby o tomto tu rozprávali a stále o tomto tu rozprávajú.
Treba povedať a chcem to povedať, táto vláda nič s transformáciou regiónov Hornej Nitry nerobí. Jedine, čo robia, je, že sa doťahuje minister hospodárstva s vicepremiérkou, ministerkou MIRRI, pani Remišovou o tom, kto toto celé bude riadiť a spravovať. Minister hospodárstva chcel nejakého splnomocnenca pre transformáciu, Remišová chcela zase niečo iné a doťahujú sa a tým, že sa doťahujú medzi sebou, trpí celý región. Nie sú tam reálne podporené reálne projekty, kde by sa mohli zamestnať ľudia v rámci tohto regiónu. Nie je nič. Vôbec. Všetko spí.
A ja, ja si osobne a som o tom presvedčený, že pri tejto transformácii, kde sú na to vyčlenené peniaze, kde už by sa reálne mohli podporiť projekty, napríklad tam je, TATRAVAGÓNKA tam má celkom zaujímavý projekt, kde by sa mohli rekonštruovať a vyrábať nové vagóny, čo je podľa mňa veľmi dobrá práca pre tých baníkov, ktorí skončia prácu v tej bani, tak samozrejme, že nič sa nerieši a reálne my môžeme sa dostať do štádia, verím, že sa to tak nestane, ale ja mám veľké obavy, že áno, že prídeme o tieto finančné prostriedky, lebo tieto finančné prostriedky sa už môžu aj čerpať.
Dámy a páni, chcel by som ešte povedať k tomu, že so zvyšovaním cien elektriky, plynu a tepla priamo súvisí aj zvyšovanie cien potravín na Slovensku. Pred malou chvíľou nám koalícia zarezala schôdzu, kde sme chceli hovoriť o zvyšovaní cien potravín a má to priamy súvis. Len si zoberte, taký, ja neviem, chovateľ kurčiat, ktorý vykuruje buď plynom, vykuruje elektrikou alebo nejakým takýmto spôsob, neskutočný dopad to má na zvyšovanie, zvyšovanie cien potravín v obchodoch. Vidíme, čo sa napríklad teraz deje vo Veľkej Británii.
Dámy a páni, včera sme sa od ministra hospodárstva nedozvedeli, sme sa nedozvedeli, akým spôsobom chce zastabilizovať a zamedziť rapídnemu zvyšovaniu cien elektriny, tepla a plynu. A preto musím povedať, že aj pri zvyšovaní cien potravín táto vláda nič nerobí. Vôbec nič nerobí. Odflákli sme z hľadiska Plánu obnovy a odolnosti pre poľnohospodárov a potravinárov jednu veľkú nulu, jednu veľkú nulu a nerobí žiadne kroky na to, aby nejakým spôsobom zastabilizovala rapídne zvyšovanie cien. Vidíme všetky organizácie, slovenskú poľnohospodársku, pôdohospodársku, potravinársku komoru, ktorá volá po tom, že sa rapídne zvyšujú ceny potravín, bude to mať neskutočný dosah na obyvateľstvo na Slovensku, a ministerstvo a vláda nič nerobí. Nič. Žiadne kroky.
A tu vám poviem príklad, tak ako som povedal pri distribučných spoločnostiach, ktoré majú 50 % hrubú maržu, zahraničnú, ktorú si vyvážajú všetku von, vôbec nič tu nezostane, tak toto isté máme aj pri obchodných reťazcoch.
Dámy a páni, nebudem spomínať názov, ale poviem dva reťazce na Slovensku, ktoré majú jedného nemeckého majiteľa, za päť rokov, za päť rokov na Slovensku mali čistý zisk necelú jednu miliardu eur. Čistý zisk. Jeden vlastník, jeden Nemec, jeden majiteľ dvoch reťazcov na Slovensku, jedna miliarda zisku. Myslíte, že tie peniaze zostali tu? No určite nezostali. A to hovoríme o oficiálnej jednej miliarde a to sa ešte nebavíme o ďalších, ktoré sú vyťahované cez rôzne právne služby, rôzne analýzy, reklamu, prieskumy a tak ďalej. Reálne sa môžme baviť o zisku pre tohto jedného nemeckého majiteľa v obchodných reťazcoch na Slovensku može jeden a pol miliardy za päť rokov. To je neskutočné.
A slovenskí potravinári, poľnohospodári, ktorí dodávajú do týchto reťazcov, napríklad aj tí pekári, sú na hrane v nákladoch, ktoré napríklad na tom rožku alebo na tom chlebe, ktorý dodávajú do toho obchodného reťazca, sú tam, sú tam, sú tam pomaly na nule, sú radi, že len to tam dodajú, to nehovorím o praktikách, ktoré na nich využívajú, využívajú tieto obchodné reťazce, tak, samozrejme, obchodný reťazec 70, 80, 90 % marža napríklad na rožku, na chlebe a tak ďalej. To je presne to taký ten pohľad, taký pohľad tejto vládnej koalície.
Však musí byť aj ten, aj tá distribučná spoločnosť, aj ten obchodný reťazec musí byť solidárny s tými ľuďmi na Slovensku pri takýchto ťažkých situáciách a musia si proste odkrojiť z toho svojho zisku. To je proste fakt. Ako je to, je to neskutočné a ja pevne verím, že všetci ľudia na Slovensku vidia, ako sa táto vláda stavia, či pri otváraní mimoriadnych schôdzí, či pri postoji toho, že my tu v pléne chceme počuť, aké kroky vláda ide robiť, čo chce, čo ponúka, aby zastabilizovala tak rapídne zvyšovanie cien elektriky, plynu, tepla a, samozrejme, aj potravín.
Nehovorím o, o totálnom právnom a sociálnom rozvrate Slovenska. Nehovorím o totálnom proste zdĺžení krajiny ako takej. Ako financie sú úplne niekde dovidenia.
A včera máme možnosť si vypočuť vystúpenie pani prezidentky z tohto miesta, kde ani jednou vetou nespomenula, kde sa Slovensko z hľadiska zadlženia a rozvratu verejných financií nachádza.
Dámy a páni, neviem, prečo si pred týmto všetkým zakrývate oči, ale takto to ďalej nemôže byť a ja pevne verím, že ľudia si už na toto všetko spravili svoj názor. A poviem ešte takú, takú výzvu, ja viem teda, že možnože to je jak hrach hádzať o stenu, ale hovorím, máte možnosť pri schválení tohto návrhu uznesenia, ktoré sme podali z hľadiska zvyšovania cien elektriky, plynu a tepla, dať možnosť ministrovi hospodárstva a vám, vašej vláde, aby nám povedali, ako idú robiť tieto veci. Čiže môže pán minister Sulík pekne do 15. októbra nám toto spracovať.
Ďakujem veľmi pekne.
Rozpracované
10:07
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:07
Eduard KočišAle ja sa pýtam, aké opatrenia táto vláda robí, aké riešenia ponúka? Ale v tejto situácii počúvame iba lebo Pellegrini, lebo Fico, lebo SMER, lebo HLAS a stále sa krútime dookola.
Nízkopríjmové skupiny obyvateľstva toto zvyšovanie cien energií pocítia najviac a kroky tejto vlády a poukazovanie na krokov (kroky, pozn. red.) vlád minulých nie sú príliš zdravou formou, ako bojovať proti tomuto zvyšovaniu cien energií, vody, plynu, elektrickej energie. A tieto prekáračky naozaj nepomôžu bežným pracujúcim občanom, ktorí platia dane, chodia do práce a nie sú naozaj pre tento štát príťažou a na týchto občanov sa najmä zabúda.
Ak ministerstvo hospodárstva tvrdí, pracujeme na tom, budú riešenia predostrené už v blízkej budúcnosti, ale zatiaľ naozaj sme nedostali jediné relevantné riešenie, akým spôsobom chce táto vláda na čele s vicepremiérom Sulíkom pokračovať.
Každá vláda musí hlavne obmedziť, a táto vláda obzvlášť, zisky distribučných spoločností a následne tieto finančné prostriedky premostiť do cien koncových, do koncových cien energií, pretože koncová cena energie ovplyvňuje najmä to, čo zaplatí v konečnom dôsledku spotrebiteľ občan. A keď sa budeme stále baviť iba o fotovoltaike, tak je to hlúposť, pretože cena tejto zelenej energie je niekoľkokrát vyššia.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.9.2021 o 10:07 hod.
Mgr.
Eduard Kočiš
Videokanál poslanca
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega, vo svojom príspevku si naozaj zhodnotil iba situáciu, ktorou sa naozaj populácia Slovenskej republiky musí zaujímať, a to je neustále zvyšovanie alebo predpokladané zvyšovanie cien energií minimálne o 20%. Táto situácia vyplýva z údajného bývalého zadlženia, ktoré nám tu zanechali vlády buď Roberta Fica, alebo Petra Pellegriniho a na týchto prekáračkách naďalej postavil svoju rétoriku minister hospodárstva pán Sulík.
Ale ja sa pýtam, aké opatrenia táto vláda robí, aké riešenia ponúka? Ale v tejto situácii počúvame iba lebo Pellegrini, lebo Fico, lebo SMER, lebo HLAS a stále sa krútime dookola.
Nízkopríjmové skupiny obyvateľstva toto zvyšovanie cien energií pocítia najviac a kroky tejto vlády a poukazovanie na krokov (kroky, pozn. red.) vlád minulých nie sú príliš zdravou formou, ako bojovať proti tomuto zvyšovaniu cien energií, vody, plynu, elektrickej energie. A tieto prekáračky naozaj nepomôžu bežným pracujúcim občanom, ktorí platia dane, chodia do práce a nie sú naozaj pre tento štát príťažou a na týchto občanov sa najmä zabúda.
Ak ministerstvo hospodárstva tvrdí, pracujeme na tom, budú riešenia predostrené už v blízkej budúcnosti, ale zatiaľ naozaj sme nedostali jediné relevantné riešenie, akým spôsobom chce táto vláda na čele s vicepremiérom Sulíkom pokračovať.
Každá vláda musí hlavne obmedziť, a táto vláda obzvlášť, zisky distribučných spoločností a následne tieto finančné prostriedky premostiť do cien koncových, do koncových cien energií, pretože koncová cena energie ovplyvňuje najmä to, čo zaplatí v konečnom dôsledku spotrebiteľ občan. A keď sa budeme stále baviť iba o fotovoltaike, tak je to hlúposť, pretože cena tejto zelenej energie je niekoľkokrát vyššia.
Rozpracované
10:09
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:09
Marian KotlebaNa druhej strane ale treba povedať, pán poslanec, že nie je celkom pravda to, čo ste hovorili, že za vlády SMER-u ceny energií klesali alebo boli stabilné, pretože aj počas minulej vlády,...
Na druhej strane ale treba povedať, pán poslanec, že nie je celkom pravda to, čo ste hovorili, že za vlády SMER-u ceny energií klesali alebo boli stabilné, pretože aj počas minulej vlády, kde SMER hral prvé husle, tak ceny energií stúpali, čiže tu treba povedať niečo iné a to som od vás nepočul, a síce, že kým budeme v Európskej únii, kým, kým sa bude naša energetika riadiť zahraničnými pravidlami z cudziny, z Bruselu, tak vždy, vždy budú rásť ceny energií.
A preto je potrebné, aby aj vaša strana nabrala odvahu a povedala, že obrovskou chybou bola privatizácia, obrovskou chybou bola, bol taký likvidačný vstup do Európskej únie, kde Európska únia určovala aj našu energetickú politiku. Veľmi dobre si pamätáme likvidáciu bloku v Jaslovských Bohuniciach a dnes na to všetci doplácame. Dnes doplácame na to, že vlastne tá Únia z nás potrebuje mať konzumentov energeticky nesebestačných, konzumentov potravinovo nesebestačných. A kým vláda, to je jedno ktorá, nenaberie odvahu začať Slovensko opäť stavať na nohy, tak to bude už len horšie a budú na to doplácať ľudia znova a znova.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.9.2021 o 10:09 hod.
Ing. Mgr.
Marian Kotleba
Videokanál poslanca
Pán poslanec, určite sa s vami dá vo veľkej miere súhlasiť, a to, čo dnes pripravuje vláda pre všetkých obyvateľov Slovenska, najmä tých, ktorí už dnes veľmi ťažko vyžijú vo svojich bytoch, vo svojich domoch, tak to je masaker, to je neľudský masaker.
Na druhej strane ale treba povedať, pán poslanec, že nie je celkom pravda to, čo ste hovorili, že za vlády SMER-u ceny energií klesali alebo boli stabilné, pretože aj počas minulej vlády, kde SMER hral prvé husle, tak ceny energií stúpali, čiže tu treba povedať niečo iné a to som od vás nepočul, a síce, že kým budeme v Európskej únii, kým, kým sa bude naša energetika riadiť zahraničnými pravidlami z cudziny, z Bruselu, tak vždy, vždy budú rásť ceny energií.
A preto je potrebné, aby aj vaša strana nabrala odvahu a povedala, že obrovskou chybou bola privatizácia, obrovskou chybou bola, bol taký likvidačný vstup do Európskej únie, kde Európska únia určovala aj našu energetickú politiku. Veľmi dobre si pamätáme likvidáciu bloku v Jaslovských Bohuniciach a dnes na to všetci doplácame. Dnes doplácame na to, že vlastne tá Únia z nás potrebuje mať konzumentov energeticky nesebestačných, konzumentov potravinovo nesebestačných. A kým vláda, to je jedno ktorá, nenaberie odvahu začať Slovensko opäť stavať na nohy, tak to bude už len horšie a budú na to doplácať ľudia znova a znova.
Rozpracované
10:10
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:10
Miroslav SujaMinister alebo ministerstvo životného prostredia likviduje vidiek, a vláda nič nerobí. Programové vyhlásenie vlády je len zdrapom papiera. Ja sa pýtam, čo robí Sulík, keď chce naštartovať regióny alebo transformovať regióny? Viete, len z rečí, len z rečí sa tí ľudia na tom vidieku nenajedia a z...
Minister alebo ministerstvo životného prostredia likviduje vidiek, a vláda nič nerobí. Programové vyhlásenie vlády je len zdrapom papiera. Ja sa pýtam, čo robí Sulík, keď chce naštartovať regióny alebo transformovať regióny? Viete, len z rečí, len z rečí sa tí ľudia na tom vidieku nenajedia a z tých hádok, ktoré tu počúvame vo vládnej koalícii. V programovom vyhlásení vlády máte jasne napísané – pomoc poľnohospodárstvu. Živočíšna výroba – nič, jedna veľká nula. Rastlinná výroba – tak málo, že sa o tom ani neoplatí hovoriť. Ja neviem, o čom to vlastne tam hovoríte v tom programovom vyhlásení vlády?
Kolega Takáč to veľmi dobre povedal, ja neviem, hovoríme o potravinovej sebestačnosti. No aký je opak? Z 800 kamiónov sa blížime k 1 000, ak už nie sme.
Hovoril Sulík o zastabilizovaní cien. No ale podľa SaS-ky zastabilizovanie cien znamená, že ceny rastú všetkého, všetkých komodít, nielen potravín, energií, stavebných materiálov, úplne všetkého. To je podľa SaS-ky zastabilizovanie cien, kolegovia, že budú stále stúpať? A ľudia nepočujú nič, len hádky.
Viete, 20 minút tu trieskal, včera som to počúval, samý balast, samý balast. Neviem, či to tu písal pred tým a nemal sa čas pripraviť, alebo čo to bolo, alebo bol z toho hotový, že mu zavreli Plačkovú a nevie, kto mu bude dodávať materiál. Ja si to neviem vysvetliť. Hlavnú organizátorku, propagátorku strany, ani sa nečudujem.
Takže skúsme sa prestať, kolegovia, hádať a začnite robiť niečo konečne pre ľudí. Lebo absolútne to ľudí na vidieku, ja chodím na vidieku každý deň, po vidieku, ich nezaujíma vaše hádky, absolútne ich to nezaujíma. Ani tlačovky nekonečné tu v Národnej rade. Oni chcú vidieť výsledky!
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.9.2021 o 10:10 hod.
PaedDr. Mgr.
Miroslav Suja
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ako veľmi dobré vystúpenie, nedá sa nesúhlasiť, možno pár drobností. Vrátil by som sa k niektorým veciam.
Minister alebo ministerstvo životného prostredia likviduje vidiek, a vláda nič nerobí. Programové vyhlásenie vlády je len zdrapom papiera. Ja sa pýtam, čo robí Sulík, keď chce naštartovať regióny alebo transformovať regióny? Viete, len z rečí, len z rečí sa tí ľudia na tom vidieku nenajedia a z tých hádok, ktoré tu počúvame vo vládnej koalícii. V programovom vyhlásení vlády máte jasne napísané – pomoc poľnohospodárstvu. Živočíšna výroba – nič, jedna veľká nula. Rastlinná výroba – tak málo, že sa o tom ani neoplatí hovoriť. Ja neviem, o čom to vlastne tam hovoríte v tom programovom vyhlásení vlády?
Kolega Takáč to veľmi dobre povedal, ja neviem, hovoríme o potravinovej sebestačnosti. No aký je opak? Z 800 kamiónov sa blížime k 1 000, ak už nie sme.
Hovoril Sulík o zastabilizovaní cien. No ale podľa SaS-ky zastabilizovanie cien znamená, že ceny rastú všetkého, všetkých komodít, nielen potravín, energií, stavebných materiálov, úplne všetkého. To je podľa SaS-ky zastabilizovanie cien, kolegovia, že budú stále stúpať? A ľudia nepočujú nič, len hádky.
Viete, 20 minút tu trieskal, včera som to počúval, samý balast, samý balast. Neviem, či to tu písal pred tým a nemal sa čas pripraviť, alebo čo to bolo, alebo bol z toho hotový, že mu zavreli Plačkovú a nevie, kto mu bude dodávať materiál. Ja si to neviem vysvetliť. Hlavnú organizátorku, propagátorku strany, ani sa nečudujem.
Takže skúsme sa prestať, kolegovia, hádať a začnite robiť niečo konečne pre ľudí. Lebo absolútne to ľudí na vidieku, ja chodím na vidieku každý deň, po vidieku, ich nezaujíma vaše hádky, absolútne ich to nezaujíma. Ani tlačovky nekonečné tu v Národnej rade. Oni chcú vidieť výsledky!
Rozpracované
10:13
Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:13
Ľuboš BlahaA dobre to vidieť na regióne hornej Nitra, o ktorej si hovoril, my sme spoločne chodili teraz po Prievidzi, po hornej Nitre a ľudia nám to všade rozprávali, oni sa na ľudí absolútne vykašlali. Vykašlali sa na robotníkov, vykašlali sa na baníkov, oni si povedia, zrušíme uhlie a starajte sa. Voľný trh, toto je ten neoliberálny recept, ktorý jednoducho nefunguje.
A to platí aj pre oblasť potravín, o ktorých si hovoril, keď, preboha, tu nadnárodné reťazce a koncerny majú ryžu neuveriteľné zisky a ešte idú zdražovať ceny potravín. Tak sa vás pýtame, čo s tým hodlá štát robiť? To nie že voľný trh. My musíme, preboha, tým chudobným ľuďom pomáhať. Veď to ten chudobný človek naozaj pocíti najviac, keď sa mu zdražujú potraviny, zdražujú energie, to sú veci, bez ktorých sa žiť nedá. Ja chápem, že Sulík so svojimi milionárskymi príjmami, ktoré tu získal vďaka tomu, že tu robil kšefty s OLO a podobne, ten nemá tento problém, ten si kupuje kaviár, ale bežný človek má vážny problém s tým, že stúpajú ceny energií a ceny potravín. A keď vidíme tie obrovské zisky reťazcov, tak to je naozaj absurdné, že toto tolerujeme.
Ja som presvedčený, že sulíkovský voľný trh nemôže byť riešenie a to, čo hovorí Rišo Takáč pravidelne, potravinová sebestačnosť. Preboha, za socializmu tu bola 100-percentná potravinová sebestačnosť, dneska sme na úrovni, myslím, hovoril si, 38 %. Veď to je tragédia, to je národná tragédia. My sme absolútne vystavení voľnému trhu, to znamená, že záujmom nadnárodných korporácií a západných mocností. A toto nesmieme tolerovať. Liberalizmus zlyháva dnes a denne, my ponúkame alternatívu a tou je sociálny štát.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
29.9.2021 o 10:13 hod.
Mgr. PhDr. PhD.
Ľuboš Blaha
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pán poslanec Takáč, veľmi dobre si upozornil na to, ako kašlú na ľudí, a keď sa ich pýtame na základné veci, aby vysvetlili, čo budú robiť, aby nedošlo k takému obrovskému nárastu v cenách potravín, v cenách energií a tak ďalej, tak Sulík jednoducho utečie s parlamentu alebo jednoducho zarežú všetky schôdze, ktoré sme iniciovali. To je typická neoliberálna politika. Ich ľudia a hlavne chudobní ľudia absolútne, absolútne nezaujímajú.
A dobre to vidieť na regióne hornej Nitra, o ktorej si hovoril, my sme spoločne chodili teraz po Prievidzi, po hornej Nitre a ľudia nám to všade rozprávali, oni sa na ľudí absolútne vykašlali. Vykašlali sa na robotníkov, vykašlali sa na baníkov, oni si povedia, zrušíme uhlie a starajte sa. Voľný trh, toto je ten neoliberálny recept, ktorý jednoducho nefunguje.
A to platí aj pre oblasť potravín, o ktorých si hovoril, keď, preboha, tu nadnárodné reťazce a koncerny majú ryžu neuveriteľné zisky a ešte idú zdražovať ceny potravín. Tak sa vás pýtame, čo s tým hodlá štát robiť? To nie že voľný trh. My musíme, preboha, tým chudobným ľuďom pomáhať. Veď to ten chudobný človek naozaj pocíti najviac, keď sa mu zdražujú potraviny, zdražujú energie, to sú veci, bez ktorých sa žiť nedá. Ja chápem, že Sulík so svojimi milionárskymi príjmami, ktoré tu získal vďaka tomu, že tu robil kšefty s OLO a podobne, ten nemá tento problém, ten si kupuje kaviár, ale bežný človek má vážny problém s tým, že stúpajú ceny energií a ceny potravín. A keď vidíme tie obrovské zisky reťazcov, tak to je naozaj absurdné, že toto tolerujeme.
Ja som presvedčený, že sulíkovský voľný trh nemôže byť riešenie a to, čo hovorí Rišo Takáč pravidelne, potravinová sebestačnosť. Preboha, za socializmu tu bola 100-percentná potravinová sebestačnosť, dneska sme na úrovni, myslím, hovoril si, 38 %. Veď to je tragédia, to je národná tragédia. My sme absolútne vystavení voľnému trhu, to znamená, že záujmom nadnárodných korporácií a západných mocností. A toto nesmieme tolerovať. Liberalizmus zlyháva dnes a denne, my ponúkame alternatívu a tou je sociálny štát.
Ďakujem pekne.
Rozpracované