48. schôdza

19.10.2021 - 12.11.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:18 hod.

BSc.

Patrick Linhart

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:14

Jana Majorová Garstková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Suja, pri vás som si zvykla, že ste odborník skutočne na slovo vzatý na každú jednu tému, ktorá sa rieši v parlamente. Vyjadrujete sa ku všetkému. Dnes ste sa aj elegantne obliekli, aby ste si dali videjko na svoj fejsbúčik. Vlastne nič iné ani reálne nerobíte. Všetko kritizujete, prekrúcate, urážate kolegu.
Vo Svite, ktorý ste spomínali, sa uskutočnilo jedno z odborných stretnutí vedenie environrezortu, zástupcovia pôdohospodárstva sa stretli s ochranármi, lesníkmi, predstaviteľmi samospráv, neštátnymi vlastníkmi lesných pozemkov, mimovládnymi organizáciami a podnikateľmi v cestovnom ruchu. Témou stretnutí bola novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá sa pripravuje aj niekoľko mesiacov a chodilo sa kvôli nej do terénu. Činnosť v národných parkoch je podriadená ochrane životného prostredia. V súčasnosti chránené územia nie sú dostatočne chránené. Na druhej strane reforma neznemožní úplne ťažbu dreva, v nižších stupňoch ochrany bude hospodárenie pokračovať. Len by malo byť ohľaduplnejšie k miestnej flóre a faune. Každá jedna pracovná sila bude potrebná.
Tiež som sa zúčastnila pracovného stretnutia v Štrbe so zástupcami regionálneho ZMOS pod Tatrami, podľa ktorého v súčasnosti nie je dobrá ani správna dvojkoľajnosť v štátnej správe na území národných parkov. Správa národných parkov a Správa štátnych lesov tento systém správy územia je potrebné zmeniť. Ja osobne som sa roky venovala regionálnemu rozvoju, ktorý je tiež s týmto návrhom zákona prepojený. A vo Svite ste sa pasovali za nejakého zástupca ľudu alebo niečo také. To, čo vy ste tam dorábali, to bola hanba, hanba. A prítomní z vás boli zhrození. A vy si myslíte ešte, aký ste obrovský frajer, ale nie ste. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:14 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:16

Tomáš Šudík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vďaka za slovo.
Pán Suja, kolega, neviem, čo ste tu na začiatku vyvádzal alebo rozprával a čítali ste tu vzdelania poslancov a ich pracovné zasadenie, kde pracujú, že sa podpísali pod tento zákon. Neviem, kde ste tieto informácie vytiahli, či ste napísali meno do Googlu a vám niečo našla Wikipédia. Pretože ak by som išiel vašou metódou, tak o vás som sa na Wikipédii dozvedel, dočítal, že ste mestský poslanec. A teraz mám ísť tou metódou a poviem, že pán Suja, ktorý je mestský poslanec, ako sa on vyjadruje k národným parkom? To čo je za prístup.
Veď existujú ešte aj rôzne ďalšie vzdelávania. Každý poslanec sa môže o nejakú tému zaujímať, získavať informácie, skúsenosti. Teraz kto čo má vyštudované sa nemôže vyjadriť k národným parkom? To je teraz čo? A kľudne si pozrite na stránke ministerstva životného prostredia, na ich facebookovej stránke, kde je vymenovaný, aby som to presne povedal, asi 65 vedcov, profesorov, ktorí sa vyjadrujú k tejto problematike a téme a podporujú túto dôležitú reformu. A oni sú čo? Oni sa tomu nerozumejú? Sú tam rôzni ľudia z rôznych oblastí. Z oblastí lesov, ochrany prírody a tak ďalej a tak ďalej. Názor týchto ľudí je úplne stratený? Naňho prihliadať nechcete? Len tu vymenujete zoznam poslancov. Lebo to tu nie je vôbec odborná diskusia, čo ste nám tu vôbec v úvode povedali.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:16 hod.

Bc.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:18

Patrick Linhart
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne slovo. Ospravedlňujem sa, nemal som tu svoju kartu.
Pán poslanec Suja, ja nesúhlasím s takýmto nekvalitným kádrovaním predkladateľov tohto návrhu zákona. A pokiaľ to robíš, musíš to robiť poriadne. Ja tú úlohu za teba dokončím, teda v niektorých prípadoch. Takisto nesúhlasím s tým, aby, čo povedala tuto pani Zemanová, že sa nemôžeme my zúčastňovať ako poslanci a členovia výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie akcií, ktorých si sa ty zúčastnil, veď to je naša svätá povinnosť. Veď sme poslanci Národnej rady, sme zástupcovia ľudu a takýchto aktivít, takýchto aktivít jednoducho, takéto aktivity musíme vyvíjať, takýchto stretnutí sa musíme zúčastniť.
Ja by som nekádroval všetkých, teda, neviem, koľko mám čas, ešte minútu, nekádroval by som všetkých a nehádzal by som všetkých do jedného vreca kvôli kvalifikácii alebo nekvalifikácii. Ja som takisto robil pre retail, čiže v podstate pre otravinárov. Dovážal som do Írska napríklad slovenské výrobky, až napokon som si uvedomil, že túto prácu nechcem robiť, pretože tie výrobky nie sú kvalitné a skončil som s touto činnosťou. Prišiel som o vyšší než poslanecký mesačný plat tým, že som skončil, lebo mám svoje presvedčenie.
Napríklad pani Zemanová tiež má svoje presvedčenie. Dnes je z nej environmentalistka. A aby si vedel, pán Suja, tak pani Zemanová riadila alebo propagovala, alebo lobovala za špeciálne družstvo v Palárikove. Je to chov ošípaných, najväčší znečisťovatelia pôdy a vody. A dnes táto pani Zemanová jednoducho sa uvedomila a stala sa z nej veľká environmentalistika a všade vidíme vlastne napísané piár článočky v médiách, ako ona bojuje za Žitný ostrov, za zdravú vodičku, za detičky a za naše životné prostredie. Čiže ľudia sa môžu meniť, pán Suja.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:18 hod.

BSc.

Patrick Linhart

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:20

Ján Benčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som sa chcel vyjadriť k tomu, že akým spôsobom sa vy, pán Suja, vyjadrujete o svojich kolegoch a kolegyniach a s akým dešpektom až pohŕdaním sa vyjadrujete o minulosti ministra životného prostredia, čo je veľmi zarážajúce vzhľadom na práve vašu minulosť, pán Suja. Zatiaľ čo Ján Budaj je jednou z tvári novembra ´89 a jeden z hlavných protagonistov tých udalostí. A bez novembra ´89 by sme tu asi jeden z nás nesedeli. Sedeli by tu úplne iní ľudia. Asi členovia jednej strany a nimi tolerovaní nejakí tajtrlíci. Z toho hľadiska ja to pokladám za vyslovene neakceptovateľné, aby ste sa vy takto vyjadrovali.
A druhá vec sa týka hlasitosti vášho prejavu. Ja neviem, vy ste starší presne o šesť dní ako môj syn a na mojom synovi nebadám, že by ako dobre nepočul, pretože zvyčajne takto kričia starší ľudia, ktorí už dobre nepočujú a zrejme sa domnievajú, že ani ostatní nepočujú.
A posledná vec je tá, že ste sa tu neraz dostali do konfliktu s kolegom, ktorý vás obvinil z užívania anabolických steroidov, že z toho pochádza vaša agresivita. No vy ste sa ohradili, tak je nemám dôvod vám neveriť, ale neviem, či je to lepšie. Pretože pokiaľ by ste užívali anaboliká a vaša agresivita by pochádzala len z toho, po ich vysadení by sa to upravilo. A ak táto agresivita, neprehliadnuteľná agresivita, je prirodzeným rysom vašej povahy, je to podľa mňa omnoho horšie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:20 hod.

Ján Benčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:22

Richard Takáč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Kolega poslanec Miro Suja, ja by som ťa doplnil v niektorých veciach, čo sa týka tvojho vystúpenia z hľadiska pohľadu tretieho sektora a mimovládnych organizácií, kde si podľa mňa presne poznamenal zneužívanie zo strany týchto mimovládok tej situácie, ktorá tu je, že ukazujú holiny, kde hovoria o tom, ako lesníci drancujú tie naše lesy. Ale potom už nepovedia to bé, že v skutočnosti nejde o to, že to niekto vydrancoval a vyťažil, ale v skutočnosti ide o to, že tam padla veterná kalamita a museli to drevo vyťažiť z tohto dôvodu, aby tam nevzniklo veľké ložisko lykožrúta. A to je to zavádzanie z tejto strany.
A také isté zavádzanie je aj prostredníctvom niektorých médií, ako sú napríklad Aktuality, Denník N a SME.
Ja som tu sedel doobeda a prečítal som si na Aktualitách článok. Pribudne 6,5-tisíc hektárov pralesov. Poslanci schválili rezerváciu Pralesy Slovenska. Rozmýšľam nad tým, že teda a hľadám, že akí poslanci, lebo však my sme tu takéto nič nemali. A potom si v druhom denníku prečítam, že vláda schválila návrh. Takže, dámy a páni, tu pekne vidíme, ako médiá občanom Slovenskej republiky podsúvajú rôzne dezinformácie. A presne to je príklad aj toho, ktorí sme tu už, a, chválabohu, predseda výboru pre pôdohospodárstvo Jaro Karahuta to sa snaží zmeniť vo svojom pozmeňovacom návrhu, kde hovorí o tom, vy tvrdíte v koalícii, ktorí toto predkladáte, že sa to nedotýka súkromných vlastníkov a podielníkov a Jaro Karahuta z koalície predkladá pozmeňovací, kde to upravuje, lebo sa to dotýka týchto. To je presne to klamstvo.
A ako ďalšie klamstvo tu je aj o tom, kde ministerstvo životného prostredia na svojej stránke hovorí o poľovníctve, o poľovačke v piatom stupni, že to dovolí, a pritom ten zákon to zakazuje. Takže samotné mini... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:22 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:24

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Na jednej strane tu zaznelo aj v rámci rozpravy, že to boli verejné diskusie, pán kolega, ako si to spomínal, a pán Šíbl sám ako to odprezentoval tu, že proste sa to na verejných stretnutiach. A na druhej strane, keď ty sa ohradíš voči tomu, že vo Svite ťa nepustili ako poslanca Národnej rady na verejnú diskusiu, tak tu počúvam, že tuná mnohí kolegovia a kolegyne sú z toho pohoršení. Sú pohoršení z toho, no strašne.
Do radu ako tých koaličných poslancov by som len chcel povedať toľko. Viete, vy si asi sedíte na ušiach. Vy nemáte v úcte ani svojho bývalého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, ktorý tu kvalifikovane vystúpil. A keď už on vám argumentuje, vlastný kolega z vášho klubu, a vy všetky tie jeho slová, argumenty hádžete len tak do koša. No tak potom, čo vás o tom môže ako presvedčiť? Dve celá deväť milióna ľudí žijúcich na vidieku je pre vás menej, ako nejakých šesť, v úvodzovkách, nejakých vedcov renomovaných a podobne, šesť alebo šesťdesiat, alebo koľko. A keď sú takí ako tuná pán kolega Šíbl, tak ďakujem veľmi pekne. Toto je univerzitný profesor? Však robí hanbu našemu vysokému školstvu. Takýto človek na lesníckej univerzite alebo fakulte nemá čo robiť, ani nemá tam čo hľadať. To je čosi úplne strašné. Vy idete zničiť, zničiť idete tu životné prostredie a ožobráčiť ľudí na vidieku. Idete vyhnať ľudí z vidieku. Kde sa tí ľudia zamestnajú? A že nemá to negatívny dopad na sociálne prostredie? (Reakcia z pléna.) Má! Však reagujem naňho, nehovo..., neskáčte mi do reči! (Reakcia z pléna.) Spomenul v rozprave (zaznievanie gongu), neskáčte mi do reči. A, samozrejme, má to negatívny dopad aj na rodiny.
Pán predsedajúci, vráťte mi čas, mi tu skáču do reči. Buďte taký láskavý, vráťte mi ten čas. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:24 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:26

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tak na začiatok by som chcel povedať, že som bol pri zrode viacerých územných plánov ako VÚC a miest. Súčasne sa venujem na TUZVO participačným procesom pri požiadavkách verejnosti na ekosystémové služby lesa, aby sme si vyjasnili niektoré veci, keď sa vám niečo nepáči. Takže zaoberám sa presne touto problematikou na lesníckej fakulte.
Pán Szőllős, ja som povedal, že ste teológ a geograf a že to má najbližšie k tomuto, k týmto predkladateľom. Klamal som? Nie. Takže nerozumiem, čo hovoríte. Hovoril som ešte o programe starostlivosti o les, ale k tomu ste sa nevyjadril.
Kazda, ja som nepovedal, že nemôžu predkladať zákony. Ja hovorím, poslanci majú nárok predkladať zákony, ale je dobré, ak predkladáme zákony, ktoré sa dotknú miliónov ľudí, aby sme mali nejakú odbornosť. A vyjadrovať sa k zákonu, ako ja sa vyjadrujem, to je právo nás každého. To je v poriadku, ale nedovolil by som si predkladať taký zákon, ktorý sa dotkne miliónov ľudí a nemám k nemu aspoň základné vzdelanie. Takže asi tak.
Pani Zemanová, viete, vy si vyberáte ľudí, ktorí sa môžu zúčastniť na prerokovaniach a ktorí nie. Ja, samozrejme, nemám také vzdelanie ako poslankyňa Tabák a Čekovský, preto som tam nemohol byť, lebo tí tam tak mohli byť dopočtu. Takže, pani Zemanová, ale čo sa dá čakať od liberálov, ktorí sú tolerantní ku každému, ako povedal Sulík, ale iba v tom prípade, ak má rovnaký názor ako vy. Ak liberál má, má, proti liberálom je nejaký iný názor, vtedy nie sú tolerantní k nikomu. Ale u vás v SaS-ke som si na to zvykol.
Pani poslankyňa Tabák, my predkladáme aj dobré zákony pre ľudí a je vaša hanba, že ich nepodporíte, koaličných poslancov, vďaka nejakej koaličnej zmluve. Koľko zákonov dobrých, ktoré predkladala vládna koalícia, som ja podporil? Desiatky! Desiatky! Takže prešli zákony, aj ktoré som podporil, ktoré ste predkladali vy. Vy sa môžte pozrieť do zrkadla pri tom kúpaní v piatom stupni ochrany, že či vy podporujete dobré zákony pre ľudí.
A čo sa týka tých anabolík. Ja som sa objednal na antidopingovú skúšku, pani poslankyňa Tabák, ja som nepredával zápasy ako vy a kvôli tomu bol aj odsúdený.
Ďalej už nestíham, pôjdem do rozpravy.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 14:26 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:28

Jaromír Šíbl
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážení páni poslanci, poslankyne, vážený pán predsedajúci... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Procedurálny návrh bude až po skončení rozpravy.

Šíbl, Jaromír, poslanec NR SR
Ja som si iniciatívne zobral k srdcu pripomienky kolegov tuto z opozície a naozaj mám osobne úprimný záujem na tom, aby neboli žiadne pochybnosti o tom, že tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý som včera predniesol, bol prednesený korektne v súlade so všetkými pravidlami, ako nám to určuje rokovací poriadok. Preto sa ospravedlňujem, že teda z vášho hodnotného času odkrojím asi ďalšiu hodinu, ale chcem predísť akýmkoľvek pochybnostiam o korektnosti prednesenia tohoto návrhu, takže ho prednesiem ešte raz. Ešte raz sa ospravedlňujem za to, že vás týmto spôsobom ukrátim o váš (zaznievanie gongu) hodnotný čas.
Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jaromíra Šíbla k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 591.
1. Čl. I znie:
"Čl. I
Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení zákona č. 525/2003 Z. z., zákona č. 205/2004 Z. z., zákona č. 364/2004 Z. z., zákona č. 587/2004 Z. z., zákona č. 15/2005 Z. z., zákona č. 479/2005 Z. z., zákona č. 24/2006 Z. z., zákona č. 359/2007 Z. z., zákona č. 454/2007 Z. z., zákona č. 515/2008 Z. z., zákona č. 117/2010 Z. z., zákona č. 145/2010 Z. z., zákona č. 408/2011 Z. z., 180/213 Z. z. (180/2013 Z. z., pozn. red.), zákona č. 207/2013 Z. z., zákona č. 311/2013 Z. z., zákona č. 506/2013 Z. z., zákona č. 35/2014 Z. z., zákona č. 198/2014 Z. z., zákona č. 314/2014 Z. z., zákona č. 324/2014 Z. z., zákona č. 91/2016 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 240/2017 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 284/2018 Z. z., zákona č. 310/2018 Z. z., zákona č. 150/2019 Z. z., zákona č. 221/2019, zákona č. 356/2019 Z. z., zákona č. 460/2019 Z. z. a zákona č. 74/2020 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 5 ods. 7 sa za slová "podľa § 65 ods. 1 písm. k)" vkladá čiarka a slová "§ 65a a § 65b".
2. V § 65a ods. 1 sa na konci pripájajú tieto slová: "okrem úloh, ktoré sú v pôsobnosti správy národného parku podľa § 65 ods. 3".
3. V § 65a ods. 2 písm. s) sa na konci pripájajú tieto slová: "a osobitných predpisov 99)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 99 znie:
"99) Napríklad § 9 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov, § 51 zákona č. 364/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov".
4. V § 65a ods. 2 písmeno t) znie:
"t) užíva pozemky v chránených územiach a ich ochranných pásmach, ktoré sú predmetom nájmu podľa § 30 ods. 8 a § 61b, ako aj iné pozemky, ktoré má v nájme alebo výpožičke alebo v správe, ak nie sú predmetom nájmu alebo výpožičky,".
5. Za § 65a sa vkladá § 65b, ktorý znie:
„§ 65b
Správa národného parku
(1) Zriaďujú sa
a) Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici,
b) Správa Pieninského národného parku so sídlom v Spišskej Starej Vsi,
c) Správa Národného parku Malá Fatra so sídlom vo Varíne,
d) Správa Národného parku Veľká Fatra so sídlom v Martine,
e) Správa Národného parku Nízke Tatry so sídlom v Banskej Bystrici,
f) Správa Národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi,
g) Správa Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej,
h) Správa Národného parku Slovenský kras so sídlom v Brzotíne,
i) Správa Národného parku Poloniny so sídlom v Stakčíne.
(2) Správa národného parku je odborná organizácia ochrany prírody a krajiny, ktorá zabezpečuje úlohy na úseku ochrany prírody a krajiny podľa tohto zákona a osobitných predpisov98b) na území národného parku a jeho ochranného pásma, ako aj v ďalšom území vymedzenom v rozhodnutí ministerstva, ktorým sa ustanoví územná pôsobnosť správy národného parku. Správa národného parku je príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.
(3) Správa národného parku vo svojej územnej pôsobnosti plní úlohy podľa § 65a ods. 2 písm. a) až c), f) až ze) a zg). Na činnosti vykonávané alebo obstarávané správou národného parku pri zabezpečení plnenia jej úloh podľa tohto zákona sa ustanovenia § 65a ods. 4 a 5 vzťahujú rovnako.
(4) Pri správe národného parku pôsobí rada národného parku ako konzultačný, odborný a iniciačný orgán pre záležitosti národného parku, ktorého zloženie a pôsobnosť upravuje štatút správy národného parku. Rada národného parku sa zriadi do troch mesiacov odo dňa zriadenia správy národného parku.
(5) Správa národného parku spravuje pozemky vo vlastníctve štátu vrátane podielov vo vlastníctve štátu na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach, ktoré sa v celosti alebo sčasti nachádzajú v národnom parku, ako aj iné nehnuteľnosti a majetok, ktorého správu nadobudla podľa § 104i, a plní úlohy súvisiace so správou tohto majetku.
(6) Správa národného parku vykonáva podľa osobitných predpisov100aaa) práva vlastníka100aab) k pozemkom, ktorých vlastník nie je známy alebo ktorých vlastník je známy, ale jeho trvalý pobyt alebo sídlo nie je známe100aac) (ďalej len „nezistený vlastník") vrátane podielov nezistených vlastníkov na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach, ktoré sa v celosti alebo sčasti nachádzajú v národnom parku, ako aj iným nehnuteľnostiam, ak právo nakladania k nim nadobudla podľa § 104i ods. 9, a to aj vtedy, ak vlastnícke právo nezistených vlastníkov je sporné."
Poznámky pod čiarkou k odkazom 100aaa až 100aac znejú:
100aaa) Napríklad zákon č. 229/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon č. 330/1991 Zb., zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom v znení neskorších predpisov, zákon č. 326/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 66/2009 Z. z. o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 97/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov.
100aab) § 123 Občianskeho zákonníka.
100aac) § 13 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov."
6. Za § 104h sa vkladá § 104i, ktorý znie:
"§ 104i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2022
(1) Správy národných parkov podľa § 65b ods. 1 sa zriaďujú 31. marca 2022. Na správy národných parkov prechádza 1. apríla 2022 majetok vo vlastníctve štátu v správe Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, ktorý je potrebný na zabezpečenie plnenia ich úloh podľa tohto zákona, ako aj súvisiace práva a povinnosti; vymedzenie majetku, ktorý prechádza do správy správ národných parkov, a s tým súvisiace práva a povinnosti vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov a iných vzťahov zamestnancov Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a správy národných parkov upravia v protokole o prechode správy majetku.
(2) Príspevková organizácia Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici sa od 1. apríla 2022 zlučuje s príspevkovou organizáciou Správa Tatranského národného parku. Príspevková organizácia Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici jej zlúčením s príspevkovou organizáciou Správa Tatranského národného parku 1. apríla 2022 zaniká. Majetok vo vlastníctve štátu v správe príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici prechádza 1. apríla 2022 do správy príspevkovej organizácie Správa Tatranského národného parku, ak odsek 3 neustanovuje inak. Na Správu Tatranského národného parku prechádzajú 1. apríla 2022 aj práva a povinnosti príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych a iných právnych vzťahov zamestnancov, ak odsek 3 neustanovuje inak. To nepijem, ďakujem. (Rečníkovi ponúkli nápoj.) To nepatrí k tomu. Ak odsek 3 neustanovuje inak. Ustanovenia osobitného predpisu127) sa na zlúčenie príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici s príspevkovou organizáciou Správa Tatranského národného parku nepoužijú.
(3) Pozemky vo vlastníctve štátu a podiely vo vlastníctve štátu na pozemkoch a iný nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu v správe príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici v Pieninskom národnom parku a jeho ochrannom pásme prechádza 1. apríla 2022 do správy príspevkovej organizácie Správa Pieninského národného parku. Na príspevkovú organizáciu Správa Pieninského národného parku prechádzajú 1. apríla 2022 aj práva a povinnosti príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici súvisiace so správou tohto majetku a plnením úloh podľa tohto zákona vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych a iných právnych vzťahov zamestnancov, ktorí vykonávajú činnosť vo vzťahu k územiu Pieninského národného parku a jeho ochranného pásma.
(4) Pozemky vo vlastníctve štátu a podiely vo vlastníctve štátu na pozemkoch a iný nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu v Národnom parku Slovenský raj, ktorý je v správe právnických osôb v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva, ktoré vykonávajú správu majetku štátu podľa osobitného predpisu,128) (ďalej len "správca lesného majetku vo vlastníctve štátu") prechádza 1. apríla 2022 do správy príspevkovej organizácie Správa Národného parku Slovenský raj. Na príspevkovú organizáciu Správa Národného parku Slovenský raj prechádzajú 1. apríla 2022 aj práva a povinnosti správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu súvisiace so správou tohto majetku vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych a iných právnych vzťahov zamestnancov, ktorí vykonávajú činnosť vo vzťahu k územiu Národného parku Slovenský raj.
(5) Pozemky vo vlastníctve štátu a podiely vo vlastníctve štátu na pozemkoch a iný nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu v národných parkoch v územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany, ktorý je v správe správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu okrem pozemkov, podielov na pozemkoch a iného nehnuteľného majetku podľa odsekov 2 až 4 prechádza 1. apríla 2022 do správy správ národných parkov, v územnej pôsobnosti ktorých je príslušný národný park. Do správy správ národných parkov prechádzajú 1. apríla 2022 podľa prvej vety aj pozemky vo vlastníctve štátu a spoluvlastnícke podiely vo vlastníctve štátu na pozemkoch, ktoré sa sčasti nachádzajú v národných parkoch v územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany. Na správy národných parkov prechádzajú 1. apríla 2022 aj práva a povinnosti správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu súvisiace so správou majetku podľa prvej a druhej vety.
(6) Ak štvrtá veta neustanovuje inak, pozemky vo vlastníctve štátu a podiely vo vlastníctve štátu na pozemkoch a iný nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu v národných parkoch, ktorý je v správe Slovenského pozemkového fondu a správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu okrem pozemkov, podielov na pozemkoch a iného nehnuteľného majetku podľa odsekov 2 až 5, prechádza 1. januára 2023 do správy správ národných parkov, v územnej pôsobnosti ktorých je príslušný národný park. Do správy správ národných parkov prechádzajú 1. januára 2023 podľa prvej vety aj pozemky vo vlastníctve štátu a spoluvlastnícke podiely vo vlastníctve štátu na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach, ktoré sa sčasti nachádzajú v národných parkoch. Na správy národných parkov prechádzajú 1. januára 2023 aj práva a povinnosti správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu súvisiace so správou majetku podľa prvej a druhej vety vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych a iných právnych vzťahov zamestnancov, ktorí vykonávajú činnosť vo vzťahu k územiu príslušného národného parku. Ak sa do 31. decembra 2022 vyhlásia zóny národného parku, pozemky vo vlastníctve štátu a podiely vo vlastníctve štátu na pozemkoch a iný nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu a súvisiace práva a povinnosti uvedené v prvej až tretej vete prechádzajú do správy správ národných parkov, v územnej pôsobnosti ktorých je príslušný národný park, prvým dňom po uplynutí troch mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým sa zóny národného parku vyhlásia.
(7) Spolu s nehnuteľným majetkom podľa odsekov 4 až 6 prechádza dňom nadobudnutia správy majetku podľa odsekov 4 až 6 zo správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu a Slovenského pozemkového fondu do správy správ národných parkov aj hnuteľný majetok vo vlastníctve štátu v správe správcu lesného majetku štátu a Slovenského pozemkového fondu a nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu nachádzajúci sa mimo národných parkov v správe správcu lesného majetku štátu, ktorý bezprostredne slúži alebo ktorý je potrebný na zabezpečenie správy nehnuteľného majetku podľa odsekov 4 až 6 a plnenie úloh správ národných parkov podľa tohto zákona, najmä administratívne budovy, hospodárske budovy, pozemky, motorové vozidlá a materiálno-technické vybavenie.
(8) Správy národných parkov vstupujú dňom nadobudnutia správy podľa odsekov 2 až 7 do práv a povinností správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu a Slovenského pozemkového fondu vyplývajúcich zo všeobecne záväzných právnych predpisov a záväzkových vzťahov, najmä do práv a povinností
a) správcu poľnohospodárskeho a lesného majetku vo vlastníctve štátu podľa osobitných predpisov129), vrátane zastupovania štátu pred súdmi a orgánmi verejnej moci130), a to aj v konaniach začatých pred prechodom správy podľa odsekov 2 až 7,
b) zástupcu štátu ako vlastníka nehnuteľností v konaniach o obnovenej evidencii pozemkov131) a v konaniach o pozemkových úpravách,132)
c) Slovenského pozemkového fondu k podielom spoločnej nehnuteľnosti a správcu spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti alebo jej podielov podľa osobitného predpisu133) vrátane konaní pred súdom alebo pred orgánom verejnej správy a to aj v konaniach začatých pred prechodom správy podľa odsekov 2 až 7 a účasti na valných zhromaždeniach a vo volených orgánoch pozemkových spoločenstiev,
d) správcu zdrojov lesného reprodukčného materiálu,134)
e) vyplývajúcich z nájomných vzťahov a obdobných právnych vzťahov135)
k pozemkom a inému majetku, ktorého správa je predmetom prechodu podľa odsekov 2 až 7,
f) vyplývajúcich z čerpania štrukturálnych fondov Európskej únie,136)
g) v oblastí múzeí podľa osobitného predpisu,137)
h) povinnej osoby správcu poľnohospodárskeho a lesného majetku vo vlastníctve štátu podľa osobitných predpisov,138)
i) doterajšieho užívateľa podľa osobitných predpisov,139)
j) obhospodarovateľa lesa podľa osobitného predpisu,140)
k) osoby vykonávajúcej činnosti s lesným reprodukčným materiálom,141)
l) vyplývajúcich zo správy majetku štátu, úloh poľovníckej organizácie a užívateľa poľovných pozemkov podľa osobitného predpisu,142)
m) hospodárskeho subjektu alebo prepravcu dreva podľa osobitných predpisov,143)
n) vyplývajúcich z obchodnoprávnych vzťahov týkajúcich sa pozemkov, ktorých správa je predmetom prechodu správy.
(9) Odseky 2 až 8 sa primerane vzťahujú aj na prechod práv a povinností správcu lesného majetku vo vlastníctve štátu a Slovenského pozemkového fondu podľa osobitných predpisov100aaa), vzťahujúcich sa na pozemky nezistených vlastníkov vrátane podielov nezistených vlastníkov na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach.
(10) Správca lesného majetku vo vlastníctve štátu, Slovenský pozemkový fond a správy národných parkov v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky do dátumu prechodu správy pozemkov upravia podrobnosti o prechode správy majetku a s tým súvisiacich práv a povinností podľa odsekov 2 až 9 vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov a iných vzťahov zamestnancov v protokole o prechode správy majetku, ktorý obsahuje najmä vymedzenie majetku, ktorý prechádza do správy správ národných parkov, s tým súvisiace práva a povinnosti a spôsob rozdelenia pozemkov vo výlučnom vlastníctve štátu sčasti zasahujúcich na územie národného parku. Ministerstvo a ministerstvo pôdohospodárstva spoločne koordinujú a určujú postup správcov lesného majetku vo vlastníctve štátu, Slovenského pozemkového fondu, Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky a správ národných parkov podľa prvej vety."
Poznámky pod čiarou k odkazom 127 až 143 znejú:
"127) § 21 ods. 11 a 13 zákona č. 523/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
128) § 17 ods. 1 zákona č. 229/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
§ 50 a § 50a zákona č. 326/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov.
129) Napríklad zákon č. 326/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 97/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov.
130) § 50 ods. 6 zákona č. 326/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov.
131) Prvá časť zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.
132) Zákon č. 330/1991 Zb. v znení neskorších predpisov.
133) Zákon č. 97/2013 Z. z. v znení neskorších predpisov.
134) § 3 písm. a) zákona č. 138/2010 Z. z. o lesnom reprodukčnom materiáli v znení neskorších predpisov.
135) Napríklad § 13 ods. 4 zákona č. 504/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, § 51b zákona č. 326/2005 Z. z., § 12 ods. 2 zákona č. 97/2013 Z. z. v znení zákona č. 110/2018 Z. z.
136) Zákon č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
137) Zákon č. 206/2009 Z. z. o múzeách a galériách o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.
138) Napríklad druhá a tretia časť zákona č. 229/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, § 50
až 50b zákona č. 326/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov.
139) Napríklad tretia a štvrtá časť zákona č. 229/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, § 15b ods. 2 zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov.
140) § 2 písm. p) a § 4 až 4g zákona č. 326/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov.
141) § 2 písm. y) zákona č. 138/2010 Z. z.
142) Zákon č. 274/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov.
143) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 995/2010 z 20. októbra 2010, ktorým sa ustanovujú povinnosti hospodárskych subjektov uvádzajúcich na trh drevo a výrobky z dreva (Ú. v. EÚ L 295, 12. 11. 2010) v platnom znení.
Zákon č. 113/2018 Z. z. o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh a o zmene a doplnení zákona č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 355/2019 Z. z."."
2. Za čl. I sa vkladajú nové čl. II až IV, ktoré znejú:
„Čl. II
Zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení zákona č. 42/1992 Zb., zákona č. 93/1992 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 186/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 205/1996 Z. z., zákona č. 64/1997 Z. z., zákona č. 80/1998 Z. z., zákona č. 72/1999 Z. z., zákona č. 175/1999 Z. z., zákona č. 456/2002 Z. z., zákona č. 172/2003 Z. z., zákona č. 504/2003 Z. z., zákona č. 12/2004 Z. z., zákona č. 549/2004 Z. z., zákona č. 595/2006 Z. z., zákona č. 523/2007 Z. z., zákona č. 571/2007 Z. z., zákona č. 285/2008 Z. z., zákona č. 396/2009 Z. z., zákona č, 139/2010 Z. z., zákona č. 559/2010 Z. z., zákona č. 145/2013 Z. z., zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 140/2014 Z. z., zákona č. 122/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z. a zákona č.158/2019 Z. z. sa mení a dopÍňa takto:
1. V § 17 ods. 1 písm. a) bode 6 sa za slovami "republiky, štátny podnik" vypúšťa čiarka a slová "Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici".
2. V § 17 ods. 1 písm. a) sa dopÍňa bodom 7, ktorý znie:
"7. ktoré spravuje organizácia ochrany prírody a krajiny, 16ab)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 16ab znie:
16ab) § 65 ods. 1 písm. k), § 65a a § 65b zákona č. 543/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov."
3. V § 17 ods. 1 písm. b) sa za slovami "republiky, štátny podnik" vypúšťa čiarka a slová "Štátne lesy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici" a na konci sa pripájajú tieto slová "a ktoré spravuje organizácia ochrany prírody a krajiny".
4. V § 18 sa za slovami "pozemkový fond" vkladá čiarka a slová "organizácia ochrany prírody a krajiny" a za slovom "fondu" sa vkladá čiarka a slová "organizácie ochrany prírody a krajiny".
ČI. III... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále!

Šíbl, Jaromír, poslanec NR SR
... zákon č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 293/1992 Zb., zákona Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 187/1993 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z., zákona č. 80/1998 Z. z., zákona č. 256/2001 Z. z., zákona č. 420/2002 Z. z., zákona č. 518/2003 Z. z., zákona č. 217/2004 Z. z., zákona č. 523/2004 Z. z., zákona č. 549/2004 Z. z., zákona č. 571/2007 Z. z., zákona č. 285/2008Z. z., zákona č. 66/2009 Z. z., zákona č. 499/2009 Z. z., zákona č. 136/2010 Z. z., zákona č. 139/2010 Z. z., zákona č. 559/2010 Z. z., zákona č. 547/2011 Z. z., zákona č. 345/2012 Z. z., zákona č. 145/2013 Z. z., zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 115/2014 Z. z., zákona č. 363/2014 Z. z., zákona č. 122/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 153/2017 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 119/2019 Z. z., zákona č. 211/2019 Z. z. a zákona č. 151/2021 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 3 ods. 2 druhej vete sa slová "správcom lesného majetku vo vlastníctve štátu5a)" nahrádzajú slovami "správcom, ktorým je správca lesného majetku vo vlastníctve štátu5a) a organizácia ochrany prírody a krajiny, 5aa)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 5aa) znie:
"5aa) § 65 ods. 1 písm. k), § 65a a § 65b zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov."
2. V § 34 ods. 3 druhej vete sa slová "lesnými pozemkami, 22c)" nahrádzajú slovami "lesnými pozemkami 22c) a pozemkov, s ktorými nakladá organizácia ochrany prírody a krajiny,22d)" a na konci sa pripájajú tieto slová "okrem podielov na spoločnej nehnuteľnosti, s ktorými nakladá organizácia ochrany prírody a krajiny22d)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 22d) znie:
"22d) § 65b ods. 6 zákona č. 543/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov."
3. V § 34 ods. 14 sa na konci pripájajú tieto slová "a organizácia ochrany prírody a krajiny vo veciach pozemkov a podielov spoločnej nehnuteľnosti, podľa osobitného predpisu23haa)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 23haa) znie:
"23haa) § 65a ods. 2 písm. s) a § 65b ods. 5 a 6 zákona č. 543/2002 Z. z. v znení zákona č. .../2021 Z. z."
Čl. IV
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 131/1996 Z. z., zákona č. 80/1998 Z. z., zákona č. 219/2000 Z. z., zákona č. 193/2001 Z . z., zákona č. 419/2002 Z. z., zákona č. 503/2003 Z. z., zákona č. 549/2004 Z. z., zákona č. 218/2005 Z. z., zákona č. 537/2006 Z. z., zákona č. 396/2009 Z. z., zákona č. 139/2010 Z. z., zákona č. 241/2012 Z. z., zákona č. 57/2013 Z. z., zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 34/2014 Z. z., zákona č. 115/2014 Z. z., zákona č. 24/2015 Z. z., zákona č. 122/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 153/2017 Z. z. a zákona č. 110/2018 Z.
z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 4 ods. 3 sa slová "ak ide o lesný pozemok, aj správca lesného majetku vo vlastníctve štátu (ďalej len "správca")" nahrádzajú slovami "ak ide o lesný pozemok alebo pozemok podľa osobitného predpisu7aa), aj správca, ktorým je správca lesného majetku vo vlastníctve štátu7ab) a organizácia ochrany prírody a krajiny7ac) (ďalej len "správca")".
Poznámky pod čiarou k odkazom 7aa až 7ac znejú:
"7aa) § 65b ods. 5, 6 zákona č. 543/2002 Z. z. v znení zákona č. .../2021 Z. z.
7ab) § 2 písm. q) zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení neskorších predpisov.
7ac) § 65 ods. 1 písm. k), § 65a a § 65b zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov."
2. V § 7 ods. 1 štvrtej vete sa za slová "lesné pozemky" vkladajú slová "alebo pozemky podľa osobitného predpisu7aa)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 13a) znie:
13a) § 65b ods. 6 zákona č. 543/2002 Z. z. v znení zákona č. .../2021 Z. z."
3. V § 13 časť vety za bodkočiarkou znie: "obdobne postupuje správca, ak ide o lesné pozemky alebo pozemky podľa osobitného predpisu13a)".
4. V § 16 ods. 1 písm. c) sa za slová "lesné pozemky" vkladajú slová "a pozemky podľa osobitného predpisu13a)".
5. V § 16 ods. 1 písm. c) a § 19 ods. 3 sa vypúšťa odkaz 30aa vrátane poznámky pod čiarou k odkazu 30aa."
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
3. Čl. II znie:
"Čl. II
Zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch v znení zákona č. 275/2007 Z. z., zákona č. 359/2007 Z. z., zákona č. 360/2007 Z. z., zákona č. 540/2008 Z. z., zákona č. 499/2009 Z. z., zákona č. 117/2010 Z. z., zákona č. 96/2012 Z. z., zákona č. 345/2012 Z. z., zákona č. 115/2013 Z. z., zákona č. 180/2013 Z. z., zákona č. 182/2014 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 153/2017 Z. z., zákona č. 110/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 158/2019 Z. z. a zákona č. 355/2019 Z. z., zákona č. 120/2021 Z. z. a zákona č. 310/2021 Z. z. sa mení a dopÍňa takto:
1. V poznámke pod čiarou k odkazu 3 sa citácia "§ 65 ods. 1 písm. k) devätnásty bod zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny" nahrádza citáciou "§ 65 ods. 1 písm. k), § 65a a § 65b zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov".
2. V § 16 ods. 4 písm. e) sa slová "organizácia ochrany prírody" nahrádzajú slovami "organizácia ochrany prírody a krajiny25a) (ďalej len "organizácia ochrany prírody")".
Poznámka pod čiarou k odkazu 25a znie:
25a) § 65 ods. 1 písm. k), § 65a a § 65b zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov."
3. V § 16a ods. 2 sa nad slovom "prírody" vypúšťa odkaz 27a vrátane poznámky pod čiarou k odkazu 27a.
4. V § 28 ods. 4 a 5 sa vypúšťajú slová "a krajiny".
5. V § 50 ods. 3 druhej vete sa na konci pripájajú tieto slová "a lesných pozemkov a iného lesného majetku vo vlastníctve štátu v národných parkoch, ktorých správa bezodplatne prechádza na organizáciu ochrany prírody".
6. V § 50 ods. 7 sa slová "zriadenej Ministerstvom" nahrádzajú slovami "v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva".
7. V § 50 sa za ods. 18 vkladá nový ods. 19, ktorý znie:
"(19) Správca v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky uvádza na trh drevo a výrobky z dreva pochádzajúceho z národného parku prostredníctvom organizácie lesného hospodárstva v zakladateľskej pôsobnosti ministerstva v rozsahu, ktorý upravia zmluvou."
Doterajší odsek 19 sa označuje ako odsek 20."
4. Za čl. II sa vkladajú nové čl. III a IV, ktoré znejú:
"Čl. III
Zákon č. 66/2009 Z. z. o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopÍňa takto:
V § 3 ods. 2 sa za slová "pozemkový fond" vkladá čiarka a slová "organizácia ochrany prírody a krajiny7a)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 7a znie:
"7a) § 65b zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov."
Čl. IV
Zákon č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v znení zákona č. 34/2014 Z. z., zákona č. 110/2018 Z. z. a zákona č. 91/2020 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 1 ods. 1 písm. b) sa za slová "(ďalej len "fond")", vkladá čiarka a slová "organizácie ochrany prírody a krajiny,1aa)".
Poznámka pod čiarou k odkazu 1aa znie:
"1aa) § 65b zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení zákona č. .../2021 Z. z."
2. § 10 sa dopĺňa odsekom 7, ktorý znie:
"(7) Na správu podielov spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu a nakladanie s podielmi spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve nezistených vlastníkov, ktoré spravuje a s ktorými nakladá organizácia ochrany prírody a krajiny podľa osobitného predpisu22a) sa odseky 1 a 2 nevzťahujú. Na právne postavenie organizácie ochrany prírody a krajiny v pozemkovom spoločenstve sa primerane vzťahujú ustanovenia tohto zákona o fonde."
Poznámka pod čiarou k odkazu 22a znie:
"22a) § 65b ods. 5 a 6 zákona č. 543/2002 Z. z. v znení zákona č. .../2021 Z. z."."
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
5. Čl. III znie:
"Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2022 okrem čl. II až VII, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. apríla 2022."
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.11.2021 o 14:28 hod.

RNDr. PhD.

Jaromír Šíbl

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:16

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
36
Ďakujem pekne, kolega Jaro Šíbl, za prečítanie pozmeňovacieho návrhu. Myslím si, že je to správne, aby to bolo korektné na stole. Návrh, o ktorom sa ešte môže rokovať, a aby bolo možné aj o ňom hlasovať, ak dôjde k takej situácii. Takže, bol to hrdinský výkon. Sme poučení, ako treba čítať poslanecké pozmeňovacie návrhy. Takže do budúcnosti asi dostaneš medailu čítania pozmeňovacích návrhov. Takže ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 16:16 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:17

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
To bol taký hrdinský výkon, ale ja vám, pán Šíbl, poradím voľačo. Veď vy ste univerzitný profesor? Vy neviete ani čítať. Pánovi rektorovi dnes napíšte žiadosť, aby vás uvoľnil z univerzity. Veď tí študenti tam musia zaspať. Vy ste to umelo naschvál naťahovali, aby ste mali priestor ešte na rokovanie a ľudia tu protestujú von. Preto to skrátim a nebudem viac rozprávať. Ale to je úplne ostuda, hanba, pán Šíbl, toto, čo ste tu predviedli.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2021 o 16:17 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video