51. schôdza

23.11.2021 - 14.12.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.12.2021 o 15:01 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 15:01

Vladimír Lengvarský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Bude to veľmi rýchle.
Vážený pán poslanec, rúška, respirátory sa vzhľadom na moc šírenia vírusu stali vo svete základným pilierom pre boj s vírusom a tvoria účinnú, nenákladnú a minimálne limitu... a maximálne limitujúcu bariéru pre šírenie vírusu od infikovanej osoby a zároveň aj bariéru pre zdravú osobu, pokiaľ obe tieto osoby majú respirátor nasadený správne cez noc aj ústa. Množstvo literatúry publikovanej na túto tému výrazne presahuje časové možnosti tejto hodiny odpovedí, a tak som si dovolil vybrať iba 17 štúdií publikovaných v renomovaných žurnáloch, ako je Lancet, Science, BMH, inštitúciami ako CDC. Asi to tu nebudem čítať, odovzdávam tieto štúdie, môžte si ich študovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

2.12.2021 o 15:01 hod.

brig. gen. MUDr. MPH

Vladimír Lengvarský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:01

Milan Laurenčík
Skontrolovaný text
Pán poslanec má doplňujúcu otázku. Ešte stihne, nech sa páči.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2021 o 15:01 hod.

Ing.

Milan Laurenčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:03

Martin Čepček
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, to bola otázka od občana, nie odo mňa. Ale tak celkom ma to zaujímalo, lebo sa šíri kadečo. Aj o tom, že sa zrážajú vodné pary v tých respirátoroch. Výrobca odporúča maximálne dve hodiny nosiť respirátor denne a tak ďalej, potom ho vymeniť. No, ale mňa by zaujímalo, ako sa vy pozeráte na to, že ministri tejto vlády aj premiér v podstate, sa mi dostalo také video, kde každý tvrdil iné čísla, čo sa týka boja pandémie, teda vakcína, pani Remišová tvrdila, že vakcína stojí 20 euro, pán Heger povedal, že 40. Umelá pľúcna ventilácia, pani Remišová povedala 20-tisíc, pán premiér povedal 12-tisíc a že lockdown nás stojí 300 miliónov, to povedala pani Remišová a pán Matovič povedal 450 miliónov. Tak v podstate občania si majú ktoré čísla brať, že sú relevantné? Viete mi k tomu niečo povedať?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2021 o 15:03 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 15:03

Vladimír Lengvarský
Skontrolovaný text
Tak nemá to súvis s touto otázku, ale aspoň na úvod sa pokúsim. Jedna vakcína stojí cca 20 eur, to je pravda. A keďže potrebujeme dve dávky, tak dvakrát dvadsať je štyridsať. V tom je asi tá diskrepancia. A potom, samozrejme, tie ostatné cifry neviem komentovať, ale myslím, že toto sú otázky, ktoré teda je možné interpretovať viacerými spôsobmi. Takže ja by som sa nezaoberal rúškami, ja by som sa zaoberal očkovaním v prvom rade.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

2.12.2021 o 15:03 hod.

brig. gen. MUDr. MPH

Vladimír Lengvarský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 15:07

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Ja mám interpeláciu na pána ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky, na pána Doležala a interpelácia sa týka nedostatočného financovania reálnych nákladov preneseného výkonu štátnej správy zo strany štátu.
Vážený pán minister, v súlade s čl. 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona o rokovacom poriadku si vám dovoľujem podať nasledovnú interpeláciu:
V rámci decentralizácie verejnej správy prešli kompetencie zo štátu na samosprávy bez toho, aby bol realizovaný audit, čo výkon tej-ktorej úlohy reálne stojí. Ako príklad si dovolím uviesť poskytovanie dotácií zo štátneho rozpočtu obciam na úhradu nákladov preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného poriadku a bývania, ktoré sa dlhé roky dialo na základe výnosu ministerstva dopravy z roku 2010, ide o výnos z 21. decembra 2010 o poskytovaní dotácií zo štátneho rozpočtu obciam na úhradu nákladov preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného poriadku a bývania.
K nepatrnej aktualizácii koeficientu uvedeného v § 3 ods. 1, sa suma 0,93 eura nahradila sumou 1,11 eura, došlo až v roku 2018 opatrením ministerstva dopravy a výstavby zo 16. marca 2018, ktorým sa mení zmienený výnos o poskytovaní dotácií, odkedy je – od roku 2018 – opäť nemenný a nezohľadňuje teda ani infláciu a už vôbec nie valorizácie platov a nárast počtu zamestnancov, ktorí si riadne plnenie preneseného výkonu v prospech obyvateľov vyžaduje.
Samosprávy dlhodobo hlásia vláde, že financovanie preneseného výkonu zo strany štátu je výrazne podhodnotené oproti reálnym nákladom. Keďže pôsobím aj ako poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto a vypuklosť tohto dlhé roky vládami neriešeného problému vnímam aj na základe reality v rámci mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Dotácie na prenesený výkon zo štátu pre stavebný úrad mestskej časti aktuálne ročne dosahujú približne 60-tisíc eur, pričom len mzdové náklady úradu na túto kompetenciu ročne dosahujú približne 400-tisíc eur. 60-tisíc a 400-tisíc.
Staré Mesto dostáva mzdové prostriedky na zhruba na dva a pol až troch ľudí, pritom stavebný úrad mal v uplynulom období priemerne 15 zamestnancov, traja - pätnásti. Mestská časť je nútená tento počet vzhľadom na rozsah úloh a množstvo práce ešte zvýšiť na približne 20 zamestnancov. Nehovoriac o tom, že mestská časť má aj ďalšie náklady súvisiace s plnením prenesených kompetencií, konkrétne ide o náklady na priestory, kancelárske vybavenie, poradenstvá, poštovné, energie a iné nie úplne zanedbateľné nákladové položky. Keď to zhrniem, náklady na prevádzku stavebného úradu v Starom meste sa pohybujú ročne na úrovni okolo 600-tisíc eur, pričom dotácia od štátu pokrýva len desatinu z nich. V tejto súvislosti si dovolím upozorniť, že podľa čl. 71 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky platí, citujem: "Na obec a vyšší územný celok možno zákonom preniesť výkon určených úloh miestnej štátnej správy. Náklady takto preneseného výkonu štátne správy uhrádza štát." Ako vidíme na tomto prípade, v niektorých prípadoch je to jedna desatina z tých reálnych nákladov.
Dovolím si vás preto, pán minister, v tejto súvislosti interpelovať a požiadať o odpovede na nasledovné otázky:
1. Na základe čoho boli v minulosti v rámci decentralizácie verejnej správy určené sumy vo výnosoch, resp. opatreniach ministerstva, ktoré slúžia na dotovanie preneseného výkony štátnej správy na jednotlivých úsekoch v pôsobnosti ministerstva samosprávam?
2. Disponuje ministerstvo nejakými v minulosti realizovanými auditmi, ktoré svojho času preukazovali, že nastavenie dotácie na prenesený výkon štátnej správy na jednotlivých úsekoch v pôsobnosti ministerstva boli za minulých vlád považované za dostatočné? Ak áno, môžete ich zverejniť?
3. Uvedomuje si ministerstvo, že dotovanie preneseného výkonu štátnej správy na jednotlivých úsekoch v pôsobnosti ministerstva a rovnako aj iných ministerstiev sa javí na základe reálnych nákladov samospráv ako hrubo nedostatočné a štát neuhrádza náklady, ktoré by podľa čl. 71 ústavy hradiť mal? Ak áno, tak ako a kedy chce ministerstvo túto situáciu riešiť.
Ďakujem. Interpeláciu podávam aj písomne.
Skryt prepis

Vystúpenie

2.12.2021 o 15:07 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 15:13

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Ja mám tri interpelácie. Dovoľujem si ich predniesť. Boli, samozrejme, odovzdané aj písomne do podateľne.
Prvá interpelácia je určená pánovi ministrovi dopravy a výstavby Slovenskej republiky Andrejovi Doležalovi.
Vážený pán minister, v súlade s čl. 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona o rokovacom poriadku si vám dovoľujem podať nasledovnú interpeláciu. Obyvateľov mesta Žarnovica dlhodobo trápi problém so zvýšeným hlukom z rýchlostnej cesty R1, ktorá prechádza intravilánom mesta Žarnovice v časti ulice Sandrická, Fraňa Kráľa a Lukavica.
Tento hluk prekračuje prípustné hodnoty hluku z dopravy, tak ako ich upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 549/2007, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí, a tým spôsobuje veľmi negatívne následky pre život a zdravie obyvateľov tohto mesta.
Mesto Žarnovica už niekoľko rokov žiada Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Národnú diaľničnú spoločnosť vybudovať protihlukovú bariéru, ktorá by zabránila negatívnym dôsledkom hlukovej záťaže pre obyvateľov tohto mesta, keďže táto nebola zhotovená v čase budovania rýchlostnej komunikácie R1. Viaceré stanovené termíny na vybudovanie tejto bariéry už uplynuli, naposledy bolo dňa 4. februára 2021 mestu Žarnovica doručené oznámenie, kde Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky vydalo rozhodnutie, ktorým bolo Národnej diaľničnej spoločnosti a. s. ako správcovi rýchlostnej cesty R1 nariadené v termíne do 31. 12. 2031 zabezpečiť výstavbu protihlukových opatrení.
V reakcii na tento veľmi neskorý termín v septembri 2021 občania mesta Žarnovica zorganizovali petíciu občanov mesta Žarnovica za urýchlenú výstavbu protihlukových opatrení, ktorú podpísalo viac ako 2-tisíc občanov Slovenskej republiky, ktorá bola odovzdaná Ministerstvu dopravy a výstavby Slovenskej republiky a ďalším siedmim inštitúciám. V tejto petícii občania požiadali Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, aby nariadilo Národnej diaľničnej spoločnosti a. s. povinnosť vybudovať predmetné protihlukové opatrenie už v termíne do 31. 12. 2022.
V nadväznosti na uvedené si vám preto dovoľujem položiť tieto dve otázky:
1. Prečo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky stanovilo posledný termín na vybudovanie protihlukových opatrení pri rýchlostnej ceste R1 pri meste Žarnovica až na 31. december 2031 a prečo nepodniklo všetky potrebné kroky na to, aby sa tieto opatrenia mohli zrealizovať už v skoršom termíne, t. j. v termíne do 31. decembra 2022 tak, ako to požadujú vo vyššie uvedenej petícii občania Slovenskej republiky?
2. Ak je dôvodom na vytýčenie tohto neskorého termínu nedostatok financií, prečo Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky nenavrhlo vláde Slovenskej republiky navýšenie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na realizáciu tohto projektu?
Druhá interpelácia je určená pánovi ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pánovi Branislavovi Gröhlingovi.
Vážený pán minister, v súlade s čl. 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov si vám dovoľujem podať nasledovnú interpeláciu.
V južných okresoch Slovenska je množstvo lokalít, kde majú slovenskí rodičia problém umiestniť svoje dieťa do slovenskej školy v prijateľnej vzdialenosti od miesta trvalého bydliska. Najvypuklejšia situácia je v obciach v okolí Šamorína, ale lokalít s týmto problémom je množstvo. V nadväznosti na uvedené informácie si vás dovoľujem požiadať o vysvetlenie a zodpovedanie nasledovných otázok:
1. Čo ste od začiatku volebného obdobia spravili pre odstránenie diskriminácie slovenských detí na národnostne zmiešaných územiach, kde sa kvôli nedostatku základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským nemôžu vzdelávať vo svojom materinskom jazyku?
2. Aké konkrétne systémové riešenia plánujete do budúcnosti realizovať v tejto veci, a to aj v prípade ak miestna územná samospráva zložená zväčša z poslancov maďarskej národnosti sabotuje požiadavku na vznik slovenskej školy?
A posledná tretia interpelácia sa týka ministra zdravotníctva Slovenskej republiky pána doktora Vladimíra Lengvarského.
Vážený pán minister, v súlade s čl. 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov si vám dovoľujem podať nasledovnú interpeláciu.
Liek Ivermectin, ktorý pomáha pri liečbe ochorenia COVID-19 a pri liečbe príznakov koronavírusovej infekcie, sa využíval v zahraničí už dlhšiu dobu, no na Slovensku nebol dostupný. Aj z tohto dôvodu si ho lekári, farmaceuti, bežní ľudia začali sami objednávať zo zahraničia. Avšak ešte začiatkom roka boli tieto zásielky liekov po dovezení na Slovensko zadržiavané colníkmi. Ako dôvod sa najskôr uvádzalo to, že liek nie je na Slovensku registrovaný, neskôr po registrácii lieku sa ako dôvod zadržania zásielok Ivermectinu uvádzalo, že liek je iba na lekársky predpis. Takto boli podľa medializovaných informácií zásielky Ivermectin zadržiavané napríklad v colnom sklade v Žiline. V nadväznosti na uvedené informácie si vás dovoľujem požiadať o vysvetlenie a zodpovedanie nasledujúcich otázok:
1. Čo sa stalo s týmto zadržaným liekom a kde sa momentálne nachádza?
2. Čo sa stalo konkrétne so zásielkou, ktorá bola zadržaná v Žiline?
3. Aké kroky robí ministerstvo zdravotníctva ohľadne liečenia pacientov s COVID-19?
Ďakujem veľmi pekne.
A ešte na záver, pán podpredseda, vám chcem pripomenúť § 130 ods. 7, ktorý hovorí o počte členov vlády, ktorí by mali byť prítomní na tomto bode. Ja som túto požiadavku kvôli zdržovaniu nechcel tu otvárať, ale bol by som rád, keby sa do budúcnosti toto zabezpečili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

2.12.2021 o 15:13 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 15:25

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ono to je také trošku zvláštne, pán predseda, teda, kolegovia, kolegyne, lebo už v podstate tretí krát dnes začínam hovoriť o tej istej téme, ale zase ono sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti. Takže prepáčte, že niektorí z vás budete počuť to, čo už ste počuli predtým, ale môžme to urobiť aj tak, aby ste mohli na mňa reagovať. Veľmi rád, nechcem sa takýmto spôsobom cez úvodné slovo skrývať v rozprave. Tak môžme to urobiť aj tak, že vlastne úvodné slovo by som ukončil a rovno sa prihlásim prvý do rozpravy. Aj tak sa dá? Dobre a ešte, samozrejme, že aj spravodajkyňa. Takže ja by som týmto úvodné slovo ukončil, však mal som vlastne už dvakrát úvodné slovo. Takže hlásim sa zároveň aj ako prvý do rozpravy. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

2.12.2021 o 15:25 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:26

Anna Mierna
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 832 z 1. decembra 2021 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, tlač 807, na prerokovanie výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet s tým, že o výsledku prerokovania uvedeného návrhu budeme informovať Národnú radu Slovenskej republiky.
Výbor pre financie a rozpočet prerokoval tento návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na svojej 70. schôdzi 1. decembra 2021 a prijal k nemu uznesenie č. 270, ktorým odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s prerokovaním vládneho návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov. Je to tlač 808 v skrátenom legislatívnom konaní na jej 51.schôdzi.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu. Ďakujem, nech sa páči, pán minister.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

2.12.2021 o 15:26 hod.

Ing.

Anna Mierna

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:28

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Dovoľte mi teraz ísť možno na to trošku cez čísla, lebo ono sa to patrí vzhľadom na to, že zastupujem ministerstvo financií, aby sme na to pozreli vlastne možno cez fakty, aby sme odložili bokom emócie.
Máme 870-tisíc dôchodcov, ktorí sa už očkovali dvomi dávkami. Zjednodušene povedané, dôchodcov, ktorí veria v to, že vakcína chráni ich život a z týchto niečo vyše 200-tisíc sa zatiaľ zaočkovalo treťou dávkou. Čiže približne 670-tisíc dôchodcov zatiaľ treťou dávkou chránených nie je. Ďalšie číslo veľmi dôležité je, že 380-tisíc dôchodcov nemáme chránených ani jednou dávkou, ktorí sú z tejto rizikovej skupiny, ale, bohužiaľ, neuverili tomu, že by vakcína mohla nejakým spôsobom chrániť ich život, a tým pádom sú mimoriadne ohrození.
Že mimoriadne ohrození sú, sú zase jednoznačné fakty, v nemocniciach vidieť. Viac ako 80 %, 83 % pacientov momentálne v nemocniciach sú neočkovaní, 90% pacientov sú nad 60 rokov a viac ako 90% zomretých sú takisto nad 60 rokov. Z nich 90 % je tých, ktorí neboli očkovaní. Pri zaočkovaní približne 58 % z dospelej populácie je každému, kto absolvoval aspoň 2-3 prvé ročníky na základnej škole jasné, že očkovanie mimoriadne efektívne funguje.
Útvar hodnoty za peniaze, ktorý by mal posudzovať každú jednu investíciu, vyhodnotil ešte v lete počas očkovacej lotérie v materiáli k očkovacej lotérii, že aká je vlastne spoločenská hodnota očkovania. Samozrejme, že sa to vyvíjalo od toho, že kto koľko mal rokov a naozaj pri tých najmladších ľuďoch to bolo pár sto eur, ale pri dôchodcoch v priemere nad 60 rokov spoločenská hodnota bola 12 700 euro. Inak povedané, keď veľmi-veľmi preženiem, keď nezaočkujeme ani jedného dôchodcu alebo zaočkujeme milión dôchodcov, tak keď nás milión dôchodcov zaočkovať bude stáť 12,7 miliardy eur, tak nám to za stojí. Sú na to presné metodiky, ako sa vypočítavá spoločenská hodnota očkovania aj spoločenská hodnota života, bohužiaľ.
Ale teda na základe tejto presnej metodiky Útvar hodnoty za peniaze, naozaj expertný ústav, do ktorého ja som nedodal jedného, jediného človeka, čiže má tú tradíciu už, chvalabohu, dlhoročnú na ministerstve financií, vypočítal, že teda zaočkovať v priemere jedného alebo priemerná hodnota zaočkovania jedného človeka s vekom nad 60 rokov je pre nás ako Slovenskú republiku hodné približne 12 700 eur. Samozrejme, úplne najlacnejšie je, aby dôchodca prišiel sám, aby sa zaočkoval sám bez akejkoľvek kampane, bez akejkoľvek motivácie. Vtedy môžme povedať, že jedno očkovanie s dvomi dávkami alebo s jednou dávkou nás stojí približne vakcína 20 eur, lekár 20 eur, je to 40 eur, ak to je dvomi dávkami 80 eur, ak je to tromi dávkami veľmi zjednodušene, veľmi zhruba 120 eur. Áno 120 voči 12-tisíc je jedna stotina. Bolo by úplne najlepšie, aby nám všetci dôchodci prišli alebo aspoň ten milión dôchodcov prišiel sám od seba, aby sme zaočkovali milión dôchodcov krát 120 eur tromi dávkami. Máme to za 120 miliónov eur za sebou a povieme si, že sme ušetrili 99 % voči tej spoločenskej hodnote očkovania, ako to vypočítal Útvar hodnoty za peniaze.
Lenže sami poznáme realitu. Bohužiaľ, tých bludov bolo narozprávaných kopa, či už o tom, že očkovaním sa do vás pichá nejaký čip alebo či o tom, že priamo vakcína obsahuje bunky nenarodených detí alebo plodov a rôzne strašenia o tom, aké rôzne následky vakcína bude mať. Ako dostatočne nebola testovaná, ako sú to pokusy na ľuďoch, ako sú to pokusy o nové ovládnutie sveta, ako sú to pokusy o to, aby teraz starí ľudia vymreli po očkovaní a podobne. Bohužiaľ, existuje mnoho ľudí a nielen tých starších, ale aj tých mladších, ktorí týmto veciam uverili a kvôli tomu sa očkovať neišli.
Dnešná situácia, keď sa teda znova vraciam k číslam je taká, že z 1 250 000 ľudí starších ako 60 rokov na Slovensku máme zaočkovaných dvomi dávkami alebo poviem tromi dávkami 200-tisíc ľudí, dvomi dávkami 670-tisíc ľudí. To znamená, dokopy s tými tromi je to, očkovaných máme 870-tisíc ľudí a 380-tisíc ľudí nemáme očkovaných vôbec.
Zároveň vidíme, čo nám to teda spôsobuje v nemocniciach a že sme dosiahli kritické množstvo pacientov a dosiahli sme asi, aj, by som povedal, hranicu, kritickú hranicu trpezlivosti možno aj zdravotníkov, ktorí pôsobia v tých nemocniciach. Predpokladám, že veľmi málo z nás, myslím, že od vás Kotlebovcov, pán Urban, alebo z Republiky medzičasom, ten vie, o čom rozprávam. Pán Raši zrejme ten v nemocnici nie je a neviem, či chodí slúžiť, neviem, či tu sú nejakí ďalší aktívni lekári a zdravotné sestry, ktorí by priamo zažívali denno-denne alebo videli aspoň raz toho COVID-ového pacienta v tom kritickom stave. Títo ľudia vedia naozaj, aká extrémne vypätá situácia v nemocniciach je, čo to znamená stáť nad pacientom, o ktorom viete, že síce sa možno svojím vlastným rozhodnutím do tej situácie dostal, ale v súlade s Hippokratovou prísahou vám záleží do posledného jeho dychu na jeho živote. A títo reálni lekári, zdravotné sestry a iní zdravotnícki pracovníci doslova volajú, jak smädní na púšti po tom, aby sme im nejakým spôsobom pomohli.
Samozrejme, ak by to bolo o tom čisto len o slobodnom rozhodnutí ľudí a by sme sa mohli spoliehať, že tí ľudia nebudú ovplyvnení rôznymi tými bludmi, ktoré som hovoril na začiatku, tak o pomoc by nevolali. Len, bohužiaľ, tento zápas o ich názor alebo ich presvedčenie v otázke vakcinácie sme prehrali. Za tejto situácie, keď vidíme, aké to má nedozierne následky, či už to je na zdravie, životy priamo tých ľudí, ktorí v tých nemocniciach sú, ale logicky aj na zdravie tých ľudí, ktorí sa do nemocnice nedostanú alebo vyhnú sa tej nemocnici, ale nakoniec neviem, určite máte aj vy známych, ktorí pol roka nemajú čuch, nemajú chuť, majú problémy so srdcom a podobne po prekonaní COVID-u, tak tie zdravotné následky sú mnohých, mnohých ľudí.
Ale nie je to len teda o tých zdravotných následkoch, je to extrémnej vyčerpanosti zdravotníckych pracovníkov, zdravotných sestier, lekárov. Je to o mimoriadnom strese v spoločnosti, o napätí, ktoré pôsobí doslova ako katalizátor na také nejaké skryté zlo v nás, ktoré sa počas takýchto kríz potom dostáva na svetlo sveta a nerobí to dobre. Ja viem, že sú v tejto sále politici, ktorým táto situácia vyhovuje a v podstate, nechcem povedať, že sa modlia za to, ale tešia sa z toho, keď ráno vidia, že situácia sa zhoršuje. Ale nie je v súlade s tým, čo sme tu, a ja som bol jedným z vás, pred rokom a trištvrte tu na ústavu prisahali.
Súčasťou tej prísahy bol prísľub, že budeme robiť všetko preto, aby sme chránili životy, aby sme chránili zdravie, aby sme sledovali verejný záujem a nielen záujem samých seba. Mám trošku obavy, že zobudiť sa s tým, aby som si pozrel graf, a keď tých úmrtí za predošlý deň je viac, keď tých chorých je viac a hreje to niektorého politika pri srdiečku, je v príkrom rozpore s tým naším sľubom na ústavu. My by sme mali zastupovať záujem ľudí, je nás alebo vás 150 vyvolených, ktorí máte mimoriadne dôležitú úlohu chrániť verejný záujem a sledovať dobro pre všetkých ľudí bez ohľadu na to, či vás volili, nevolili, alebo koho voliť v budúcnosti budú. Bohužiaľ, ale priznajme si a dajme si ruku na srdce, ja verím tomu, že aj tí, ktorí to robia, robia to čisto z politických dôvodov, že vedia, že keď budú burcovať proti opatreniam, proti očkovaniu a šíriť bludy, verím tomu, že v tom vašom živote v priebehu dňa, večer, ráno, pri modlitbe alebo mimo, sa to svedomie zobúdza a kladiete si sami otázku, že či konáte dobro, že či to svoje vlastné, ten svoj vlastný záujem alebo politický záujem nenadraďujete nad záujem ľudí, ktorých by ste mali zastupovať, nad záujem vašich vlastných voličov a na vás sa spolieham pri hlasovaní o tomto návrhu zákona.
Viem, že to je ťažké si niekedy v takýchto situáciách priznať, že som zlyhal alebo urobil som chybu. Ja som si ju priznal za posledného pol roka, trištvrte roka viackrát a ak sa vás akákoľvek moja chyba dotkla, veľmi sa za ňu ospravedlňujem.
Ak považujete za chyby to, že poviem Ficovi, že to je podľa mňa skorumpovaný cynický bastard. No hold, naozaj ho považujem za skorumpovaného cynického bastarda a v tomto si nepomôžem, lebo jednoducho tak sa správa.
Na druhej strane verím, že v takýchto zlomových situáciách, kedy sa rozhoduje o tom, že naozaj zásadne na tej križovatke, ktorým smerom sa vydáme, dokážete vyhodnotiť, že by sme mohli ťahať spolu. Predkladám tému, ktorá nás môže spájať. Spájať tých, ktorí cítia zodpovednosť voči životom v koalícii, ktorí cítia zodpovednosť voči verejným financiám a chcú chrániť verejné financie cez vyššiu zaočkovanosť ľudí a chcú chrániť nemocnice pred kolapsom, ktorá dokáže spojiť aj teda tých ľudí z opozície, ktorí najmä si hovoria, že sú sociálne cítiaci a zastupujú sociálnu demokraciu. Ale áno, spolieham sa aj na to, že takýto návrh zákona dokáže podporiť aj lekár pôsobiaci v opozičných radoch, opozičnej politickej strany, ktorá vakcináciu spochybňuje. Lebo si myslím naozaj, že to je v súlade s Hippokratovou prísahou a je to jeden z nástrojov, ako život a zdravie chrániť.
Mám úprimný pocit, že rozhodnutie, ktoré urobíme, je de facto posledná šanca pre stovky ľudí, ktorí, ak ich hodíme cez palubu len preto, lebo návrh predkladá Matovič, zbytočne zomrú. Mám úprimný pocit, že robíme rozhodnutie, ktorým môžeme ušetriť Slovenskej republike vo verejných financiách doslova miliardy eur z najbližších lockdownov, z tohto lockdownu a môžme usporiť práve tým, že skrátime to utrpenie ekonomického uzatvorenia ekonomiky, na ktoré doplácame mnohí, na ktoré doplácajú deti v školách, na ktoré doplácajú podnikatelia dotknutých prevádzok, je ich viac ako 100-tisíc, na ktoré doplácajú dôchodci svojím životom a svojím zdravím.
Preto by som bol veľmi rád, aby sme, aby ste boli otvorené, aby ste mali otvorené svoje duše a srdcia napriek tomu, že ste dali vaše striktné vyjadrenia o tom, ako tento návrh zákona nepodporíte. Akoby ste chceli dvesto eur v hotovosti, tristo eur za očkovanie a podobne, ale chcem vám k tomu aj takto verejne povedať stanovisko, že prečo si myslím, že ten návrh by sa výrazne míňal účinku.
My sme ponúkli cez sprostredkovateľský bonus ľuďom 90 eur v podstate keš, týmto nad 60 rokov, ak sa zaočkujú. Sami vieme, že to zásadne s číslami nepohlo. Ak ľuďom necháme motiváciu dvesto, tristo eur v kupónoch, ktoré môžu minúť v prevádzkach, tá motivácia bude veľmi podobná ako deväťdesiat eur keš a obávam sa, že by sme situácii zásadne nepomohli, len by sme minuli kopu peňazí, ale neusporili by sme, nebolo by to z úspor, ktoré môžme reálne získať vtedy, keď sa nám kopa-kopa ľudí preočkuje treťou dávkou alebo sa nám niekoľko desiatok tisíc zaočkuje, ktorí by vôbec zaočkovaní neboli.
Zároveň si myslím, že neísť a nepodporiť tento návrh a nechať to tak, by som povedal, že naverímboha, no však keď sa teda nezaočkovali, nech si znášajú dôsledky svojho rozhodnutia, tak je obrovské riziko v situácii, keď vieme, že nám prichádza omikron na Slovensko. Ja som si včera pozeral konkrétny región okolo Pretória, Johannesburgu, v ktorom omikron prvýkrát bol identifikovaný, a ten nárast je tam katastrofický. Nárast do tisíc percent v tom regióne počtu, počtu infikovaných v priebehu jedného týždňa, v priebehu siedmich dní, je niečo, keď sa nám rozmohne na Slovensku, tak budeme naozaj v stave nieže humanitárnej krízy, ale budú nám umierať ľudia na chodbách nemocníc. Budú nám zomierať doma, lebo nebude mať šancu pre neho prísť ani záchranka, lebo nebude miesto v nemocnici.
Ešte raz hovorím. Viem, že sú v tejto sále ľudia, politici, ktorí nazývajú sami seba politikmi, ktorí sa budú tešiť vtedy, keď takto tá situácia na Slovensku bude vyzerať. A ja tu stojím pred vami práve preto, aby sme sa tejto situácii vyhli, aby sme urobili to, čo je v našich silách, aby sme sa pokúsili zachrániť stovky, keď nie tisícky životov dôchodcov, áno, tých pre mnohých z vás nehodných, hlúpych, ktorí sa nedali zaočkovať. A chcem vás presvedčiť tým, čo som už hovoril dneska dvakrát a poviem to tretíkrát, tí ľudia mnohí z toho nemôžu, za to nemôžu, že sa nedali zaočkovať. Jednoducho my sme neargumentovali dostatočne, my sme dostatočne nepresviedčali a prehrali sme ten argumentačný boj alebo súboj argumentov s ľuďmi, ktorí týchto dôchodcov strašili čipmi a bludmi. Preto my sme zodpovední za ich životy. My si tú zodpovednosť zo seba ako pilát nezmyjeme, aj keď by sme sa akokoľvek snažili.
Jasné, že vy si kladiete otázku teda, že ako, ja radový poslanec som zodpovedný za to, že sme nevyhrali argumentačný súboj s konšpirátormi alebo antivaxermi. Priamo, samozrejme, že nie každý, jasné, možno, máme svoje Facebooky a podobne, ale možno sú to práve potom tá zodpovednosť, tá zdieľaná zodpovednosť pri takýchto kľúčových rozhodnutiach, kde môžme svojím rozhodnutím urobiť dobrú vec a ja naozaj verím a do poslednej chvíle budem veriť, že naši kolegovia zo strany SaS sa rozhodnú tú dobrú vec podporiť a aspoň pár z nich sa nájde, ktorí si povedia, že život dôchodcu za našu ochranu a pomoc určite stojí. Že si povedia, že ten dôchodca, ktorý podľahol tým bludom, možno za to nemôže, ale nám napriek tomu na jeho živote záleží, chceme ho chrániť a chceme pomôcť, aby sme tej ochrane pomohli.
Tie dôvody sú, samozrejme, opakoval by som sa, ale asi aj si ich treba zopakovať, sú viaceré a to je to, že účinnosť vakcín najmä pri starších ľuďoch po šiestich mesiacoch dramaticky klesá. Dosahuje približne štvrtinovú ochranu alebo účinnosť voči tomu, ako bola tesne alebo teda pár týždňov po druhej vakcíne, a preto je nevyhnutná vlastne tretia dávka. Keď si poviete, že teraz dobre, tretia dávka bude zase biznis pre niekoho, pre nejakú farmaceutickú spoločnosť, no nebude, tie vakcíny máme v chladničkách. Tie vakcíny buď vyočkujeme, alebo ich vylejeme do Dunaja, lebo expirujú a na nič nám nebudú a žiaden život tým nezachránime.
Niektorí z vás navrhovali aj teda rôzne iné mechanizmy, že návrh, myslím, že zo strany SMER-u, bol, že dajme tých 500 eur všetkým, že vtedy ten návrh podporia, ale to je naozaj, by som povedal, také opäť zahrávanie sa s nevedomosťou alebo spoliehanie sa na nevedomosť svojich vlastných voličov. Ja verím, že aj voliči SMER-u si uvedomujú, že náš návrh nie je o rozdávaní, náš návrh je o tom, aby sme motivovali tých ľudí, ktorí sa už rozhodli očkovať, aby sa preočkovali treťou dávkou, lebo je to najlacnejšia forma a najúčinnejšia forma, aby sme chránili nemocnice od pretlaku pacientov, ktorý tam dnes zažívame.
Ak by sme dali každému dôchodcovi 500 eur, žiadnu motiváciu by sme k očkovaniu nemali. Mali by sme rovnako plné nemocnice, mali by sme rovnako zostresovaných zdravotníkov, mali by sme obrovské ekonomické škody z nasledujúcich vĺn a lockdownov. Obdobne, aj keď nie tak drasticky populistický návrh teda bol ten zo strany HLAS-u, 200 eur všetkým, 300 eur na očkovanie. Len platí to, čo som povedal predtým, obávam sa, že pri 300 eurách na očkovanie by tá motivácia bola natoľko slabá, že by sa nám zaočkovala možno len polovička z tých ľudí, ktorých môžme zaočkovať vyššou sumou. Preto ten návrh nieže odmietam preto, že by sme nechceli, ale preto, že by sa míňal účinku, ktorý tým sledujeme alebo cieľ, ktorý tým sledujeme.
Zaregistroval som však návrh, ktorý, si myslím, že stojí za zváženie a viem sa za neho postaviť. Ten návrh spočíva v tom, že by sme nechali tú motiváciu za očkovanie 500 eur a do tohto návrhu, ktorý predkladám, by sme vsunuli samostatný paragraf 100-eurového bonusu na energie pre všetkých dôchodcov. Bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní, alebo zaočkovaní nie sú. Áno, stálo by nás to približne 110 miliónov eur navyše, ale vyriešili by sme aj ten problém, ktorý tu niektorí z vás otvárajú, že dôchodcom treba pomôcť s energiami a zároveň by sme nezmenšili motiváciu zaočkovania.
Ak si myslíte, že toto je cesta, ja som otvorený ako minister financií sa na túto otázku s vami baviť, na to však treba tento návrh zákona posunúť do riadneho konania, do prvého čítania a sme otvorení, áno, pridať nejaký bonus pre všetkých dôchodcov bez ohľadu na to, či budú zaočkovaní, alebo nebudú zaočkovaní, na energie. Sumu, ktorú som počul, 100 eur, zdá sa mi rozumná, je to 110 miliónov eur dôchodcom, ak si viete predstaviť hľadať dohodu na takomto nejakom návrhu, sme pripravení s vami rokovať. Ruka je podaná voči všetkým v tejto sále. Či to je SaS alebo ktorákoľvek opozičná strana alebo nezaradený poslanec.
Keď zhrniem len pár tých dôvodov, ktoré som ešte nespomenul, prečo očkovať máme a prečo teda máme maximálne vyvinúť úsilie, aby sa nám čo najviac dôchodcov zaočkovalo, tak je to, samozrejme, hroziaci omikron a pripraviť sa na omikron. Potreba posilňujúcej dávky, keďže účinnosť výrazne klesá, čiže potreba preočkovať tých ľudí, ktorí boli dvomi dávkami, preočkovať ich treťou. Ďalší dôvod, že neočkovaný dôchodca alebo dávno očkovaný dôchodca je mimoriadne ohrozený tým, že jednoducho tá jeho imunita nie je dostatočná. Ďalší dôvod, prečo som chcel a snažil som sa to urýchliť tento návrh, bol ten, aby sme sa pokúsili preočkovať čo najviac dôchodcov ešte pred vianočnými sviatkami a Novým rokom, kde napriek odporúčaniam určite sa nájde mnoho príbuzných, ktorí prídu navštíviť svoju babičku, deduška a bol by som veľmi rád, aby ich prišli navštíviť v takom stave, že už ako tak chránení sú.
Samozrejme, tým, ako je myslený tento návrh, že následne tých približne 500 mil. eur by sa dalo použiť vo všetkých tých dotknutých službách malých a drobných živnostníkov, tak je potreba špeciálne pomôcť najpostihnutejším sektorom, samozrejme, okrem tých troch bežných schém, ktoré naplno bežia. Potrebujeme výrazne zmenšiť tlak na nemocnice a zmenšiť stres zdravotníckych pracovníkov. Potrebujeme umožniť plánované operácie, keď budeme mať nemocnice vyťažené covidom a na smrť unavených lekárov a zdravotné sestry, potom to práve vyúsťuje do toho, že sa odkladajú plánované operácie, na čo môžu doplatiť zdravím a životom ďalší ľudia.
Samozrejme, platí to, čo som povedal, očkovací poukaz bude môcť využiť senior priamo sám, môže sa s ním podeliť s kýmkoľvek, môže ho využívať jeho dieťa, jeho vnuk, môžu ho využívať naraz, môžu ho vymeniť so svojimi deťmi a vnúčatami za peniaze, je to čisto-čisto len na dohode v rámci rodiny, ale keď sa rozhodne, že si ho vymení za peniaze so svojím susedom, známym alebo úplne s neznámym človekom, že ho jednoducho predá, je to na ňom. Lebo peniaze za očkovací poukaz tak či tak na konci skončia v tých dotknutých sektoroch a štát ich preplatí len vtedy, kedy budú zaúčtované v ekase, to znamená, naozaj tá služba bola poskytnutá. Čiže ľudia sú úplne slobodní v tom, akým spôsobom by následne poukaz využívali a na jaké služby, inak povedané, keď sa niekto rozhodne, keď to preženiem, vymeniť poukaz za peniaze a za to ísť na nákup do potravín alebo zaplatiť energie, je to čisto-čisto jeho slobodné rozhodnutie.
Za 500 eur sa dá ísť na týždeň, dvaja ľudia, nie síce honosnú v päťhviezdičkovom hoteli, honosný v päťhviezdičkovom hoteli pobyt, ale za 500 eur dvaja ľudia na sedem dní pobytu s polpenziu bez problémov vedia ísť na dovolenku. Ak sú to dvaja dôchodci, tak môžu ísť za 500 eur na pobyt do kúpeľov. Najmenší problém rozšíriť služby, kde sa to čerpať dá, na kúpele, aby teda bolo to viac ešte na mieru šité dôchodcom.
Naozaj v tomto sme otvorení, tak ako návrh zákona je napísaný, tak dáva vlastne následne právomoc vláde určiť presné služby a podmienky, za akých sa môže čerpať a sme otvorení rôznym návrhom, s ktorými prídete. Platí, samozrejme, to, že čo som hovoril viackrát, týchto 500 mil. eur, ak by sa zaočkovalo, povedzme, že preočkovali všetci tí, čo majú tretiu dávku a následne aj nejakí noví by pribudli, či 400, 500 mil. eur, sú peniaze de facto a hovorím to ako minister financií s plnou vážnosťou, sú pre nás peniaze zadarmo. To sú peniaze, ktoré ušetríme na tom, že v budúcnosti nebudeme platiť mnohonásobne viac za zdravotnú starostlivosť a za odškodňovanie prevádzok zatvorených v lockdownoch. Keď dáme teraz, ušetríme viacnásobne viac v budúcnosti, čo by sme platili tak či tak.
Čiže keď vás niekto straší, že toto je nezodpovedné rozhodnutie z vašej strany ako poslancov voči verejným financiám, presný opak je pravdou. Možno to zo strany tých ľudí, ktorí takto strašia, je ješitnosť alebo sleposť, alebo neviem, ako by som to nazval, ale možno bezcit voči dôchodcom a k ich životom. Každopádne sú to peniaze, ktoré ušetríme na tom, že do budúcna nebudeme musieť poskytovať zdravotnú starostlivosť v nemocniciach tým zaočkovaným dôchodcom a nebudeme musieť zatvárať ekonomiku.
Opakoval by som sa, tých argumentov je určite viac, bol by som veľmi rád, aby ste dokázali tento návrh zákona posunúť do prvého čítania a zopakujeme ešte raz na konci, áno sme otvorení, ak chcete, aby sme pridali do znenia zákona aj priamu finančnú pomoc príspevok na energie dôchodcom, sme tomu otvorení to urobiť. Viem si predstaviť špeciálne okrem očkovacieho bonusu dať 100 eur na energie pre všetkých dôchodcov bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Bude to, síce to nebude úplne návrh, ktorý ste predkladali vy z opozície, bude to niečo medzi tým, ale hlavne sa zachová tá motivácia, aby rozdiel za očkovanie bol dodatočných 500 eur, aby to bolo dostatočne efektívne, razantné a aby sme maximalizovali spoločnú pravdepodobnosť úspechu.
Budem rád, ak sa nájdu hlasy zodpovedných poslancov v tejto sále, ktorí tomuto návrhu dajú šancu na život v prvom a následne aj v druhom čítaní, a na koniec ho spoločne schválite. Ak sa rozhodnete neschváliť, bude mi to veľmi ľúto, bude to vizitka každého jedného, kto ten návrh nepodporil, bude to svedomie každého jedného, kto ten návrh nepodporil a bude to jeho zodpovednosť. Je to de facto posledná šanca, aby sme zachránili stovky, keď nie tisícky životov. Veľakrát, áno, nevinných dôchodcov ktorí podľahli bludom, a my sme ich v tom nechali. Nebojovali sme dostatočne proti tým bludom a nechali sme, aby ich mysle a strachy ovládli ľudia, ktorí ich klamali, veľakrát len a len za účelom, aby na tom politicky získali. Pevne verím, že ako najvyšší zástupcovia štátu, priamo volení zástupcovia ľudí, budete cítiť zodpovednosť a doslova tlkot srdce každého jedného nevinného dôchodcu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.12.2021 o 15:28 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:58

Miroslav Urban
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Tak by som sa prihovoril ako hlavný opozičný vakcinátor, ja očkovanie podporujem, vždycky som to tvrdil a v tejto svojej pravde zostávam a odporúčam to ľuďom nad 60 rokov, ale cez to všetko si nemyslím, že ten 500-eurový príspevok má nejaký zmysel. Mne chýba komunikácia vždycky, ako sa navonok tieto, tá očkovacia kampaň prezentuje a nemyslím si, že by to bolo systémové riešenie ani, že by to malo byť nejaké definitívne koncové riešenie, ktoré by nám pomohlo z tejto epidémie sa dostať.
Chýba mi teda analýza, že či ten 500-eurový príspevok naozaj zvýši očkovanie u tých seniorov, keď vieme, že len 30-40% ľudí, chce ísť na tú tretiu dávku. A ja myslím, že všetko to stojí na argumentoch a musíme si hovoriť pravdu.
Kolektívnu imunitu nedosiahneme, bohužiaľ, mysleli sme si to, ale tým, že sú tu stále tie nové varianty nemyslím si, že skončíme, eradikujeme covid ako pri detskej obrne. Vakcína nie je sloboda, všetci si myslia, že áno, zaočkujeme sa a budeme mať pohodu, ale áno, chráni nás pred ťažkým priebehom aj pred úmrtím predovšetkým tých starých, je to tak, ale nemôžu čakať tí ľudia viacej, že sa zaočkujú a budú si žiť, ako treba.
Určite by som zostal pri tom dobrovoľnom očkovaní. Spomínali ste ten omikron. My ani sami netušíme, aký bude mať priebeh táto infekcia, či budú tie vakcíny účinné, do akej miery, či to neskončí tá epidémia pri tom omikrone, vytlačí deltu a bude koniec. Ani tých 500 mil. eur, ja si myslím že omnoho lepšie by bolo, keby sa investovali do zdravotníctva, aby sme mali naozaj lepšie dostupné nemocnice, aby bol motivovaní personál.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.12.2021 o 15:58 hod.

MUDr.

Miroslav Urban

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video