65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2022 o 9:58 hod.

Ing.

Miroslav Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 9:45

Miroslav Kollár

Vystúpenie v rozprave 9:45

Miroslav Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ako som hovoril, nie je to úplne štandardný návrh, ja rozumiem, že rozdelenie pozícií predsedov výborov je súčasťou nejakej politickej dohody na základe výsledku volieb. Na druhej strane máme mimoriadnu situáciu, napokon aj tie obrazovky a dnešné vystúpenie ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského sú toho dôkazom.
Prečo teda podávam návrh na odvolanie pána Kéryho z funkcie predsedu Zahraničného výboru Národnej rady? Jednoducho z dôvodu jeho dlhodobého spochybňovania oficiálnej zahraničnej politiky Slovenskej republiky, opakovaného šírenia lží a zavádzania o tvorbe, výkone a súvislostiach zahraničnej politiky Slovenskej republiky, ale predovšetkým preto, že vo viacerých verejných vystúpeniach ako predseda Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky v súvislosti s vojnou na Ukrajine komunikoval stanoviská zhodné s ruskou vojenskou propagandou. V reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine predseda Zahraničného výboru Národnej rady Marián Kéry prebral komunikačný naratív ruskej vojnovej propagandy, keď tvrdil zhodne s pozíciou a komunikáciou Ruskej federácie, že Slovensko by odovzdaním protiraketového systému S-300 Ukrajine bolo zatiahnuté do vojenského konfliktu.
Marián Kéry je tiež jedným z mála oficiálnych predstaviteľov Slovenskej republiky, ktorý spochybnil vyhostenie 35 ruských diplomatov zo Slovenska, pričom rozhodnutie slovenskej diplomacie dokonca verejne označil za aplikáciu princípu kolektívnej viny.
Slovenské spravodajské služby dlhé roky vo svojich pravidelných výročných správach, ktoré prerokúvame aj tuná v Národnej rade, upozorňujú na špionážne aktivity Ruskej federácie zamerané proti Slovenskej republike. Rovnako v týchto správach upozorňujú na hybridné hrozby a dezinformačné aktivity Ruskej federácie, ktorých cieľom je spochybňovanie oficiálnych inštitúcií Slovenskej republiky, ako aj nášho zahraničnopolitického ukotvenia v Európskej únii a v NATO. O týchto skutočnostiach je predseda zahraničného výboru Marián Kéry nepochybne dobre informovaný.
Po tom, čo začiatkom marca 2022 Ruská federácia už aj oficiálne zaradila Slovensko na zoznam cudzích štátov, o ktorých sa domnieva. že sa dopúšťajú nepriateľských činov proti Rusku, ruským spoločnostiam a občanom, predseda výboru Marián Kéry vyhlásil, bolo to v televízii Markíza 3. apríla 2022, že Rusko aj napriek správam našich služieb a invázii na Ukrajinu stále považuje za nášho priateľa. A už pred začiatkom vojny na Ukrajine Marián Kéry ako predseda Zahraničného výboru Národnej rady opakovane klamal a zavádzal slovenskú verejnosť. Tvrdil napríklad, že pokiaľ ruské vojská sa nepriblížili k ukrajinskej hranici, nikto nebol ochotný viesť s Moskvou žiadny dialóg (RTVS, 13. februára 2022). Ide o zjavnú lož, pretože dialóg medzi Ukrajinou a Ruskom, ako aj medzi Európskou úniou a Ruskom prebiehal a prebieha neustále, či už na bilaterálnej, alebo multilaterálnej úrovni.
Z môjho pohľadu jednoducho pôsobenie predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky Mariána Kéryho významne narúša konsenzus slovenskej zahraničnej politiky, jej dobré meno, naše dobré susedské vzťahy s Ukrajinou, spojenecké vzťahy Slovenska s Európskou úniou a NATO a spochybňuje naše štátne a bezpečnostné inštitúcie. Ja plne rešpektujem rozdelenie pozícií v tomto parlamente, ja si myslím, že aj v samotnom zahraničnom výbore je viacero opozičných poslancov, ktorí by túto funkciu vedeli zastávať dôstojnejšie a tak, aby sa slovenský parlament nemusel hanbiť nie pred prezidentom Ukrajiny, ale pred občanmi Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

10.5.2022 o 9:45 hod.

Ing.

Miroslav Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:50

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec, prepáčte, ale toto sa fakt nehanbíte tuto urobiť? Toto sa fakt nehanbíte? Vy tu idete perzekvovať poslanca Národnej rady za jeho nejaký názor? Vy tu idete hovoriť o tom, že jedna strana propagandy, o ktorej sa tu bavíme, je pravda a tá druhá je lož, všetko je lož? Tu je propaganda z obidvoch strán, pán poslanec. Ja vám pripomeniem, ako sa obrázky zo zemetrasenia v Haiti prezentovali ako zábery z Ukrajiny, ako sa obrázky z tornáda v Českej republike prezentovali ako zábery z Ukrajiny. Čiže vy tu nehovorte o tom, že jedna strana je pravda. Viete, ja keď si pozriem to, čo sa dialo včera na Slavíne, tak, tak nechápem, kam sme sa to dostali. To sú zas tí, ktorí si myslia, že jediní majú vo všetkom pravdu. Ale, preboha, však politika je o tom, že tu každý máme rôzne názory a máme právo ich vysloviť. A jak ste povedali, opoziční... opozícia tu musí mať nejaké právo na niektoré pozície, a vy nemáte právo to takto hodnotiť a súdiť. Prečo tu súdite ľudí? Ja toto fakt nechápem. Máte, skutočne sme sa dostali do doby, že má niekto patent na pravdu, bude ho prezentovať a toho druhého bude odcudzovať?
Viete, ako to skončí? Veľmi zle. Toto sa robilo v diktatúrach, nie v demokratických krajinách. Však za to ste tu štrngali v roku 1989? Ja neviem, kam sme sa to dostali. Keď už sa nedovolí ľuďom 9. mája položiť kvety na Slavín, lebo si ho niekto sprivatizuje a hovorí ,my máme pravdu´. Hej a ja keď som videl zábery z Poľska, jak tam krv alebo čo, nejakú farbu lejú na veľvyslanca, prepáčte, toto je tá kultúra, toto je tá demokracia? Kam sme sa dostali? To je oficiálny zástupca nejakej svetovej veľmoci a toto tu chceme obhajovať? Budeme sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2022 o 9:50 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:52

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Pravdou je, že aj na Slovensku sa v roku 1944 našli jedinci, ktorí po obsadení krajiny Wehrmachtom považovali Adolfa Hitlera za priateľa a Wehrmacht za záchrancu. A tiež boli nepochybne istí, že majú pravdu a že akákoľvek iná pravda je propaganda.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2022 o 9:52 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:53

Radovan Kazda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, ja budem tiež krátko.
Pán poslanec, ja ti ďakujem za tvoj príspevok, lebo v podstate s dôvodmi, ktoré si uviedol, absolútne sa stotožňujem, boli veľmi dobre zdôvodnené. To, s čím mám trochu problém, je to, že my sme v súčasnosti konfrontovaní s tým, že kto z opozičných politikov zo strany SMER by mohol byť lepším a teda minimálne aspoň seriózne argumentujúcim predsedom zahraničného výboru. Celá strana SMER – SD sa po, síce už aj predtým, ale po tejto, po Putinovej agresii stala hlásateľom putinovskej propagandy, stala sa, stojí na námestí, kde ich predseda hovorí o tom, že raz sa ľudia dozvedia o fašizme na Ukrajine, a toto sú politici, ktorí naprosto v jednotnej línii s predsedom strany, takisto aj s podpredsedom Blahom hlásajú takéto nezmysly, takéto kraviny. Takže v tomto momente naozaj je parlament konfrontovaný s tým, že či ponechať extrémistov, extrémistov na poste zahraničného výboru, alebo teda urobiť nejaké zásadné opatrenie proti tomu, čo by však bolo teda zase v rozpore s tým, že ten post patrí v zmysle koaličných pravidiel, teda parlamentných pravidiel opozícii.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2022 o 9:53 hod.

Ing.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:54

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Naopak, pán kolega, ja sa musím zastať predsedu zahraničného výboru Mariána Kéryho, ktorý si zodpovedne plní funkciu. Za to, že má názor iný možno na konflikt, ktorý je na Ukrajine, prosím vás pekne, ja od februára, ale nie od toho 28. februára, ale už dávno ako predtým, možno od januára, tak odporná propaganda, ktorá sa tuná spustila, no tak my všetci len teraz budeme zvelebovať Zelenského.
Včera tuším vyhlásil to, že keď Slovenská republika neodmietne dodávky plynu, no tak on odpojí Slovenskú republiku od dodávok plynu. Prosím vás pekne, to vy na to nereagujete? To čo to má znamenať? Čo to má znamenať? My milióny hektolitrov nafty a benzínu posielame na Ukrajinu, ktoré idú hore komínom. Kde ste ekoteroristi? To vám nevadí, že z Ameriky my dovážame teraz ropu, ideme dovážať ropu a plyn? To nám nikomu nevadí? Tak toto je tá ekológia, ktorú vy tuná hlásate? Prosím vás pekne, to je tak hnusná a odporná propaganda jak za čias studenej vojny, ktorú sme tu mali za komunizmu. Taká je hnusná a odporná tá propaganda. Keď sme aj počuli, na zahraničnom výbore sme mali ešte pred tým konfliktom na Ukrajine pozvaného jak ruského, tak ukrajinského veľvyslanca. No viete, tak som sa zamyslel ako nad tým. Áno, môžte to nazvať propaganda, ale ruský veľvyslanec sa sťažoval, že na Ukrajine v Odese zaživa upaľujú ľudí, na Ukrajine, a to bolo ešte pred tým konfliktom na Ukrajine. Prosím vás pekne, len to, čo povie Zelenskyj, tak to je to sväté a posvätné. Už kto si, keď si dovolí Zelenského alebo Ukrajinu kritizovať, no tak je už označený za rusofila a podobne.
Nesúhlasím s tým, aby sme predsedu zahraničného výboru odvolávali.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2022 o 9:54 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56

Ondrej Ďurica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán kolega, takýto návrh na odvolanie pána Kéryho z funkcie ja vnímam vyslovene ako politiku krvavých očí. Vy jednoducho čakáte, kedy váš oponent vyjadrí názor, ktorý nekorešponduje s tým názorom, ktorý máte vy, ale predsa o tom je demokracia, o tom je diskusia, o tom je parlament, že tu každý má snáď mať právo na svoj názor.
A bola tu spomenutá propaganda. Veď si spomeňme, pod akou propagandou sa vtrhlo do Iraku, že sa tam hovorilo o chemických zbraniach, to sa nepotvrdilo, ale keď sa hovorilo o tom, že v Iraku sú chemické zbrane, celý svet híkal a povedal, že treba tam ísť, treba tam jednoducho útočiť. Zomrelo tam príliš veľa ľudí aj civilistov, neskôr sa ukázalo, že tam chemické zbrane neboli, a celý svet mlčal, všetci boli ticho. Jednoducho netreba byť v tomto smere jednostranný, treba byť objektívny a treba byť zdržanlivý, pretože sa nachádzame v mimoriadne zložitej situácii a aj konflikt na Ukrajine má, má dve strany, to nie je jednostranná záležitosť.
Ale nie o tom chcem hovoriť, to nech si vyhodnotí každý sám. Ale jednoducho nemôže tu odznieť a prepáčte mi, nebudem reagovať teraz na vás, ale na kolegu, ktorý sa prihlásil vo faktickej. Nemôže tu odznieť, že Kéry je extrémista a nemôže byť predsedom výboru. To je fakt pán Kéry extrémista? To už takto ďaleko sme zašli, že akýkoľvek iný názor už nebude považovaný za určitú pluralitu, ale bude považovaný za extrém? Veď takto sa nedá, preboha, pozerať ani, ani na politiku a nedá sa takto ani v občianskej spoločnosti nažívať. Veď to je choré!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2022 o 9:56 hod.

Ondrej Ďurica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:58

Miroslav Kollár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Skúsim krátko na tému propaganda. Ja som primátor mesta, posledné týždne robím všetko pre to, aby sme sa postarali o stovky ľudí, väčšinou matiek s deťmi z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom, teraz cestou sem som ešte vybavoval ďalší byt, aby sme ich mali kde umiestniť. Vy si myslíte, že to preto utekajú z Ukrajiny, aby robili propagandu, lebo nič iné nepotrebujú vo svojom živote, len bývať v Hlohovci, natlačení v malých bytoch, a čakať, kým sa budú môcť vrátiť domov? Nežartujte!
Ja tu nikomu neupieram v parlamente prezentovať svoje názory, ja len hovorím, že funkcia predsedu zahraničného výboru s pomýleným kompasom, hodinami, kalendárom, aký ho má pán Kéry, je jednoducho nedôstojná tohto parlamentu. A ja rešpektujem to rozdelenie tých pozícií a keď ste sa pýtali, ja chápem, že keď sa pozerám, kto tam je zo SMER-u v tom výbore, tak hrozí, že navrhnú pána Blahu. Ale z tohto pohľadu, keď tu platil úzus na začiatku, že nevolíme extrémistov za šéfov výborov, tak si myslím, že pokiaľ parlament bude pokračovať v tejto praxi, tak nehrozí, že by taký pán Blaha sa stal predsedom výboru, napokon je tam pán Kmec, ktorý tiež na kandidátke SMER-u sa dostal do parlamentu, ktorý, si myslím, že je v zahraničnej politike zorientovaný. Čiže z tohto pohľadu to nevnímam ako problém.
A objektívny a zdržanlivý. Myslím si, že sa snažím byť čo najobjektívnejší a držím sa faktov a držím sa počtov civilných obetí, ktoré by nemuseli byť, keby Putin nevtrhol na Ukrajinu. A to, že som zdržanlivý, ja som síce mierny človek, ale priznám sa, že keď počúvam tie príbehy tých ukrajinských matiek s deťmi, mám veľký problém tuná vystupovať takýmto spôsobom, pokojne a slušne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.5.2022 o 9:58 hod.

Ing.

Miroslav Kollár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
65. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia 2
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:10

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda parlamentu. Najskôr chcem veľmi oceniť vaše vystúpenie verejné, že ste sa ohradili voči tomu, aby Slovensko bolo vydierané tým, že môže byť odstrihnuté od ropy a plynu. A chcem vás poprosiť, dajte hlasovať o tom, že pred tým, ako dnes pán prezident Ukrajiny vystúpi, že ho poslanci Národnej rady žiadame, aby sa jasne dištancoval od vyjadrení ministra hospodárstva, že Slovensko, ak sa neodreže od ruského nejakého plynu, ropy, že nás od toho odreže Ukrajina. Myslím si, že je to dôstojné na, vzhľadom na tú pomoc, ktorú Ukrajine občania Slovenskej republiky adresujú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

10.5.2022 o 11:10 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:11

Michal Šipoš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Na základe dohody troch koaličných poslaneckých klubov – OĽANO, SaS a SME RODINA – žiadam zaradiť do programu parlamentnú tlač 781, je to zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí, za parlamentnú tlač 857, to je novela Trestného zákona. Potom vyradiť z programu parlamentnú tlač 874, ústavný zákon, európske záležitosti, a parlamentnú tlač 931, to je rokovací poriadok parlamentu, a presunúť ich na najbližšiu riadnu schôdzu parlamentu.
Za ďalšie zaradiť parlamentné tlače v tomto poradí: tlač 840, novela zákona o potravinách, následne tlač 929, príspevok pri narodení dieťaťa, následne tlač 852, novela Zákonníka práce, sezónne práce, následne tlač 762, mediálny zákon, následne 898, zákon o publikáciách a na záver 857, novela Trestného zákona na koniec schôdze.
Odôvodnenie: Cieľom je zefektívniť priebeh nadchádzajúcej schôdze (smiech v sále) Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

10.5.2022 o 11:11 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video