65. schôdza

26.4.2022 - 25.5.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:37 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:31

Marek Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja som veľmi rád, že pán poslanec Martin Beluský objasnil situáciu, pretože mnohí ľudia opäť uverili tým médiám a rôznym facebookovým statusom a vyjadreniam tzv. tiež politikov a nechali sa opäť oklamať, a popritom ani jeden z tých občanov si nepreštudoval ten zákon, o čom je, o čom hovorí, komu chce pridať alebo komu pridať nechce. Čiže ešte raz ďakujem, Martin Beluský, že si to vysvetlil.
A je jasné, že keby takýto zákon aj neprešiel, tak žiadny pád vlády nehrozí, pretože v minulosti aj my, aj odídenci, alebo aj iné opozičné strany hlasovali za koaličné návrhy zákonov, a to je jedno, či to bolo z dielne SaS, alebo to bolo z OĽANO, alebo od nejakých iných poslancov. Ak tie zákony majú pomôcť ľuďom, majú im uľahčiť život a hlavne v tejto situácii, ktorá je teraz, tak my sa nepozeráme absolútne na nejakú farbu politického trička, ale o to, či ten zákon môže ľuďom pomôcť, či im vie uľahčiť život a či bude prospešný pre Slovákov a pre celé Slovensko.
Preto aj ostatní poslanci, ktorí si myslia, že ten zákon nie je dokonalý, tak majú pravdu, pretože aj ja si myslím, že ten zákon nie je dokonalý. Ale keď vieme pomôcť zahraničným, tak vieme pomôcť aj Slovákom. A v prvom rade by sme mali pomáhať Slovákom. Aj keď tento zákon nie je dokonalý, podporíme ho a ja vidím, že v najbližšej dobe bude nejaká novelizácia tohto zákona, kde sa upraví, aby ešte viac pomohol Slovákom.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:31 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:33

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Beluský, pomenoval si to veľmi jasne a otvorene, to, čo už viacerí poslanci v tomto pléne vidia niekoľko mesiacov. REPUBLIKA je naozaj lokajom SMER-u. Nikdy tu nevystupujú proti oligarchom, proti finančným skupinám, proti mafii, doslova Fico ich používa ako svoje štekajúce čivavy, ktoré tu vlastne vždycky idú proti tejto vláde a teraz sa pri návrhu tohto zákona, ktorý má pomôcť rodinám, nádherne demaskovali. Nie je to REPUBLIKA, ale je to replika, ktorá vlastne nepomáha ľuďom a sociálnemu štátu, ale ak tento návrh nepodporí, ide proti ľuďom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:33 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:34

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Tak, pán poslanec Beluský, my sa asi nikdy nezhodneme, čo sa týka strán, možno v nejakej filozofii. V mnohých veciach sa nezhodneme. V mnohom sme tu na seba "útočili", teraz to berte politicky. A ja si myslím, že v každej jednej strane je nejaká výnimka. Ja som to aj kolegom povedal, že vy mi tam skutočne nesedíte. A naozaj, tak jak ste to povedali, tí radikáli z Republiky, ktorí vás nepočúvali, ktorí tu neboli celý čas, jak ste rečnili, vy ste im to všetko pekne vysvetlili, o čom je ten zákon, máte to naštudované zjavne, o čom je ten zákon. A dá sa to, presne tak ako to popísal minister aj vy, dá sa to veľmi jednoducho zhutniť do toho, že či sme prorodinne orientovaní alebo protirodinne orientovaní. A tu o nič iné nejde. Keď je tu na stole zákon, ktorý má pomôcť rodinám, tak buď ho podporíme, alebo ho nepodporíme. Tam dolu masky, teraz je to postavené takto jasne.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:34 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:35

Filip Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Beluský, presne tak, jak je nejaký návrh zákona, pri ktorom som a priori proti, nebudem hlasovať ani za jeho zaradenie, ani za zrýchlené, ani za normálne konanie. Proste budem sa ho snažiť zmiesť okamžite zo stola. Ale my tu máme na stole návrh zákona o pomoci rodinám a ja proste svojím hlasovaním nepripustím ani diskusiu ani o tom, že idem vôbec do prvého čítania? Každý tu už kričí, plače, čo sa prijalo, a ešte ani nie sme vo finále, že čo ten zákon proste prinesie, hej. Budú tam ešte nejaké pozmeňováky.
A som rád, že si vyvrátil v rozprave tú demagógiu zo strany REPUBLIKA a zo strany poslancov Mazureka a europoslanca Uhríka, čo tu hovorili, pretože tých 9 mil. na IT systém – demagógia. 500 úradníkov, lebo kontrolórov, hej, zaokrúhlene na tom ministerstve alebo akože vytvorenie nového ministerstva – demagógia. Tá parlamentná matematika, no tiež im asi veľmi nejde, pretože si to poznamenal, hej, však akože tých, v úvodzovkách, 16 nadhlasov, hej, bolo ako keby viac dostal tú podporu. Stačilo tam 67 aj tých hlasov, aby ten návrh zákona prešiel. Toľko, nebudem ďalej zdržiavať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:35 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:37

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom – aj koaličným, aj opozičným – za faktické poznámky. Samozrejme, nedá sa nič len nesúhlasiť, nedá sa nič iné, len súhlasiť, pardon.
A ja som chcel toho trošku viacej povedať, ale tých 20 minút je naozaj málo, keď človek chce sa vyjadriť k viacerým veciam, aj k skrátenému legislatívnemu konaniu, aj k nejakým sekundárnym efektom, ktoré vyvolá tento návrh zákona, pretože o tom sa tiež nehovorí ani to nejak konkrétne ten zákon nepodpisuje, ale aj to treba povedať, že aj pre samosprávy síce bude to mať ten negatívny vplyv z pohľadu daňového bonusu, ale je tam aj pozitívny vplyv na samosprávy, pretože tá podpora ti toho krúžkovného znamená, že o to nižšiu podporu môžu robiť potom samosprávy pre občianske združenia, športové kluby a podobne, ktoré tiež robia dnes cez rôzne dotácie.
Tiež treba povedať, že budú mať možnosť použiť z rezervného fondu výdavky, na tie bežné výdavky, teda nebudú mať nejaké, lepšiu možnosť alebo ďalšie finančné zdroje na to, aby im bola pomoc v týchto ťažkých časoch. Takisto aj učitelia, o tom sa tiež dlho hovorí, že by mali mať zvýšené platy. Ale veď každý učiteľ, každý, kto je šikovný, si môže spraviť vlastný krúžok, môže si takýmto spôsobom privyrobiť, presne tak, ako to fungovalo aj pred 15 rokmi. Som informatik, nech sa páči, otvorím si krúžok, budem učiť programovanie. Som matematik, nech sa páči, otvorím si krúžok, môžem ešte učiť napríklad finančné vzdelávanie a podobne. Každý si môže nájsť spôsob, jako si prilepšiť, tento zákon naozaj dáva veľké možnosti. Je to aj zvýšenie zamestnanosti, zvýšenie platov a, samozrejme, sekundárne sú to aj vyššie dane, zase cez vyšší príjem bude väčšia spotreba, bude väčší výber na dépeháčke a podobne. Čiže treba naozaj sa na ten zákon pozerať komplexným spôsobom, komplexným pohľadom, nehľadať len chyby. Treba tam hľadať aj tie veci, ktoré stoja za podporu aj za nejaké spomenutie.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:37 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:39

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Máme tu krásnu, súcitnú chvíľku, keď celé plénum zrazu pomáha spoločne rodinám, pomáha deťom, kedy jedni poslanci opozície, ktorým sa nechcem veľmi venovať, lebo to nemá cenu, hovoria z duše poslancom OĽANO, keď Igor Matovič hovorí z duše kotlebovcom, tarabovcom. Tí potom jedni cez druhých s využitím tých najprimitívnejších útokov, klamstiev, výmyslov útočia na mňa, nie preto, že by boli nahnevaní reálne na mňa, ale na to, že ich hanobia, dehonestujú a urážajú ich vlastní voliči, ktorých postupne strácajú, lebo ich voliči nechcú, aby podporili blázna v jeho funkcii a v tom vyčíňaní, ktoré tu predvádza. Hnevať sa môžu kľudne na mňa, môžu použiť tie najväčšie výmysly preto, aby argumentovali, prečo je dôležité podporiť tento nezmyselný návrh zákona.
Vo finále to mne môže byť, drahí kolegovia, úplne jedno, úplne jedno. Ja som tu mohol byť úplne ticho. Mohol som vystúpiť, povedať, prečo nepodporím tento návrh zákona, prečo je zlý, a nechať to všetko na médiá. Veď keď si dneska otvoríte ktorékoľvek médium, všade máte Matovič – ĽSNS, Matovič – ĽSNS, Matovič – Taraba a tak ďalej. Stále ste v spoločných titulkoch, dávajú vás dokopy. Vaši voliči by sa postarali o všetko.
Keby som chcel, som ticho, poviem, prečo to je nesprávne, a počkám, kým vy sami dobrovoľne ukážete všetkým vašim voličom, že jediná zmysluplná nádej na nejakú budúcnosť je hnutie REPUBLIKA. Ja som tu ale vystúpil preto, aby som vám v dobrom, v dobrom povedal, že robíte obrovskú chybu. Keď si to vypočujete v mojej minulej rozprave, je to tam povedané. Robíte podporou Matoviča obrovskú chybu. Obrovskú chybu preto, že podporujete takých, ako je tento (rečník ukázal smerom do pléna), blázon, ktorý môžeme byť radi, že je oblečený, a teraz sa tu vysmieva priamo pred pultom, ktorý sa nevie chovať nikdy. Robíte obrovskú chybu, pretože podporujete absolútne dehonestačný voči opozícii legislatívny proces a pretože práve v roku 2022, keď rodiny potrebujú podporu, keď rodiny potrebujú vidieť nejaké riešenia, tak vy im prinášate riešenia v roku 2023. Skrátka to nestačí! Áno, tak ako som to povedal, nestačí to v tejto chvíli, je toho málo a dalo by sa urobiť omnoho viac.
Lenže neurobí sa omnoho viac, nie kvôli tomu, že tento tu blázon Jozef Pročko sa tu správa ako nepríčetný, ľutujem divákov, že nevidia tú kameru, ako sa správa, ale dobre, to je on. My sme zvyknutí. To je váš kamarát, váš koaličný partner možno po novom! Ale tu ide o niečo ďaleko viac. Tu ide o to, že vy ste schopní v obhajobe Igora Matoviča zájsť až do nepríčetných rovín. Tu sa za 1,2 miliardy eur mohlo urobiť neporovnateľne viac a vy to všetci dobre viete! Práve o tomto je kritika tohto návrhu. Dalo sa urobiť neporovnateľne viac, lenže ide tu o egoistické supermaniere jedného človeka, ktorý potrebuje zapísať svoje meno do dejín Slovenskej republiky a je mu úplne jedno ako. Pritom už sa mu to dávno podarilo – celoplošným testovaním, očkovacím bonusom, lotériami, absolútnym rozhadzovaním stoviek a miliárd na nezmyselné hlúposti, ktoré dnes v rozpočte chýbajú, na nezmysly, ktoré v rozpočte chýbajú naozaj.
Ja by som doprial všetkým poslancom, všetkým občanom vidieť tú nepríčetnú tvár Jozefa Pročka, vášho najlepšieho kamaráta zrejme, ktorý spoločne s vami bude chrániť rodiny. To je úžasné! Naozaj úžasné vidieť takúto neskutočnú jednotu.
Princíp toho celého, v čom spočíva kritika opozície, prečo sa nemôže podporiť tento návrh zákona, je, že Igor Matovič tu výmenou za stovky miliónov eur, úplne nezmyselným spôsobom rozhádzané, zapisuje svoje egoistické maniere do dejín Slovenskej republiky. O tom to tu je. V minulej rozprave som sa snažil byť čo najviac konštruktívny a povedať vám, že my sme ochotní baviť sa o daňovom bonuse, sme ochotní baviť sa o rodinnom prídavku, ale vy dobre viete, že to nikdy nebude možné, pretože on to bez tých svojich krúžkov nikdy neurobí. Neurobí to kvôli tomu, že práve tie krúžky sú dôvod, prečo to predložil a prečo to skombinoval s mnohými ďalšími vecami.
Vy sami dobre viete, všetci tí, ktorí chcete Igora Matoviča zachrániť, tí, ktorí ho chcete podporiť, že keby priniesol tri rôzne návrhy, prídavky na deti, tak sa vedie normálna zmysluplná debata, priniesol daňový bonus, tak sa vedie v tomto pléne normálna debata. Ale on to musel, s nikým neodkomunikovaný návrh, ktorého dôsledky si ťažko vieme predstaviť, len tak hodiť. Na vláde tam napísal 486 zamestnancov do dôvodovej správy a 9 miliónov. Všetci klamú, klame Sulík, klame Kolíková, klame Matovičov vlastný návrh, pod ktorý sa podpísal, lebo v návrhu, ktorý doručil do parlamentu, to už nie je. Vy sa vraj dohodnete teda, či to bude 50, či 100, či 150, či 300 zamestnancov, lebo presne Igor Matovič je ten konštruktívny typ, že keď sa to tu schváli a on si vytvorí svoj systém za 400 miliónov na krúžky, tak pozve Martina Beluského, Martin, poď sem a my sa spoločne dohodneme, či budeme kontrolovať každý desiaty, päťdesiaty, stý krúžok. Naivita malého dieťaťa. On si to určí, ako bude chcieť, a vy mu k tomu dávate možnosť, či 200, či 500, či 100, či 10 zamestnancov. On sám si povie, koľko ich bude mať, a vy mu k tomu dávate voľnú ruku. Toto je presne ten problém. Načo je to v tejto chvíli dobré?
My sme prišli s protinávrhmi, ktoré môže táto vláda bez problémov urobiť. Každý dobre vie, že keď chcú zobrať Slovnaftu za ruskú ropu, mohli zastropovať palivá. Každý dobre vie, že keď majú 400 miliónov na krúžky, tak sa mohli venovať cenám potravín. Všetci dobre viete, aké eldorádo na Slovensku majú zahraničné reťazce, že zhodnocujú svoj kapitál násobne väčším spôsobom ako v zahraničí, v západnej Európe. Ja neviem teraz z hlavy tie čísla, ale viete dobre, že je to násobne viac, kdekoľvek si to môžete nájsť. Táto vláda bola schopná prijať normálne návrhy o hospodárskej mobilizácii, ktorými prikazujú občanom v prípade rozhodnutia okresného úradu prijať do vlastného domova nejakých utečencov alebo nejakých vojakov, kohokoľvek. Môžu im zobrať akýkoľvek majetok. Ale táto vláda sa bojí zakročiť proti reťazcom, aby im zastropovala ceny potravín, aby im povedala, nie, nebudeš mať 80-percentnú maržu na základných potravinách, ale 10-, 20-percentnú, pretože je to v národnom záujme, pretože nás nezaujíma, že ty si chceš ako korporát kupovať nejakú novú jachtu v Karibiku. Mohla to urobiť, ale kašle na to. Ona radšej zoberie starostovi, aby vypol ľuďom verejné osvetlenie, ona radšej zobere nejakému mestu, aby zvýšilo cenu za odvoz odpadu. To je riešenie tejto vlády! A to je to, čo opozícia kritizuje.
A vy viete veľmi dobre, že sa to dá urobiť. Táto vláda pokojne mohla zobrať bankárom, ktorí naozaj potrebujú dnes kupovať nové jachty. Ale nie, táto vláda radšej zoberie obyčajným ľuďom, ktorí to následne zaplatia na vyšších cenách v tých mestách a obciach. Nikto nevyvrátil, že to, k tomu dôjde. Naopak, starostovia, primátori, župani, tí všetci povedali, že k tomu dôjde, len koalícii to je jedno. A tí, ktorých chcú podporiť, majú zrejme taký istý názor. To sú obrovské a zásadné problémy, tu sú obrovské iné zdroje, ktoré mohli na to využiť. Tu sú úplne iné mechanizmy, ktoré mohli pomôcť úplne všetkým a nerozdeliť spoločnosť na jednu a druhú skupinu. Mohli pomôcť dôchodcom, mohli pomôcť rodičom, ktorí nemajú, rodičom, ktorí majú menej detí, mohli pomôcť ľuďom, ktorí nemajú deti, mohli pomôcť všetkým tým, že by znížili ceny palív, tým, že by znížili ceny potravín. A na to tých 1,2 miliardy mohlo výborne postačiť na vysoké opatrenia.
Ale nie, vy radšej prídete a podporíte mu nejaké jeho krúžky, lebo on chce krúžky, on musí mať krúžky. On si ich ráno vymyslí, na druhý deň ich hodí do parlamentu a vy ochotne pricválate: Igor, my chceme s tebou konštruktívne rokovať, veď ty si známy tým, že s tebou sa dá normálne hovoriť, ty si normálny, príčetný, rozumný, inteligentný človek, ktorý dá na iné rozumné návrhy a ty sa s nami dohodneš. A takto to všetko zrazu je.
Dva roky, čo sme tu poznali Igora Matoviča, to zrazu neplatí, zrazu je konštruktívny, zrazu je rozumný, zrazu sa s ním dá normálne dohodnúť a zrazu ideme spolu s ním pomáhať rodinám. Neskutočné, fakt neskutočné! O tomto je tá kritika opozície. Rozhajdákajú sa peniaze na jeho ďalšiu atómovú zbraň, pritom sa mohli použiť omnoho lepšie, omnoho zmysluplnejšie. Nemuselo tu byť, a to je jedno, či 50, či 100, či 150, či 500 úradníkov, ktorí by to kontrolovali, lebo by sa dali použiť tie prostriedky úplne inak, a o tomto je naša kritika. Vy dobre vidíte aj v opozícii, tí, ktorí to chcete podporiť, tí, ktorí chcete podržať Igora Matoviča, že po tom, čo mu neprešiel ten návrh na to, aby tu bol vzatý Fico do väzby, že po tom, čo sa mu Sulík verejne vysmial, po tom, čo tu prebieha táto neuveriteľná hádka medzi SaS-kou a medzi ďalšími stranami, ktorú my si v opozícii užívame, smejeme sa nad tým, ako fantasticky si táto vláda navzájom nakladá, že tu ani opozíciu nepotrebuje, tak po tom všetkom, keď viete, že keby Igor Matovič teraz pohorel, opäť pohorel a pochopil, že v tomto pléne mu žiadna z jeho kravín, neprediskutovaných kravín, ktoré nie je schopný dať do normálneho medzirezortného pripomienkového konania, čo kľudne s tými krúžkami urobiť mohol, kľudne to urobiť mohol, len nechce, lebo on neznesie iný názor, on ho potreboval schváliť hneď, okamžite a nájsť si na to politickú podporu. Kľudne to mohol urobiť. A keby to prešlo normálnym konaním a vyrobil sa z toho dobrý návrh, tak by sme to možno podporili aj my, keby to bolo normálne oddiskutované a vedeli by sme, že sa to funguje. A nie tak, že on to povie, presaďme to, a minister školstva povie, nebude to fungovať. Ale ja ako opozičný poslanec za to mám hlasovať, lebo je to vraj dobré, lebo je to vraj dobré.
Áno, môže to byť len nejaké politické gesto konkrétneho ministra zo strany, ktorá je proti Matovičovi. Ale o to tu teraz nejde. Takýto legislatívny proces predsa ja ako opozičný poslanec akceptovať nemôžem, nesmiem. Môžem snáď čakať od tejto vlády trochu viac, môžem snáď čakať nejaké zmysluplné činy, môžem snáď očakávať konštruktívne fungovanie. A vy veľmi dobre viete, akú má Matovič povahu, aký je zákerný, už skoro ako Martin Beluský, aký je pomstychtivý, ako dokáže útočiť a klamať, ako dokáže nenávidieť svojich oponentov a že keby mu tu neprešiel ďalší návrh, tak sa spustí tornádo udalostí.
A čo je krajšie pre opozíciu, ktorá vie, že hlasovaním za tento návrh pomôže občanom na Slovensku len omrvinkami a aj to len určitým skupinám a hovorím o tomto roku. Čo je krajšie pre opozíciu vidieť, že si títo idú navzájom po krku, že tu Matovičovi nič neprejde, že tu SaS-ke nič neprejde, že táto koaličná kríza prerástla do absurdných rozmerov. Výmenou za čo máte Matovičovi dobiť baterky, aby o tri mesiace prišiel s ďalšou bombou? A čo, zase si sadnete a budete konštruktívne rokovať, o deviatej vám to tu hodí, o jedenástej mu to podporíte? Výmenou za čo mu chcete pomôcť udržať sa normálne pri zmysloch? On vidí, že v parlamente má stále niekoho, kto mu podporí každú jednu jeho nezmyselnú hlúposť. Vždy nájde niekoho, kto sa ochotne prepožičia na to, aby tomuto človeku legitimizoval všetko to, čo tu robil, všetko to, čo tu dva roky vystrájal, všetko to, akým spôsobom pristupoval k tomuto parlamentu. A je úplne jedno, koľko klamstiev, koľko hanebných útokov si vymyslíte.
Vy sami dobre viete, že nie ja som ten, ktorý vás tu najviac kritizuje, ale vaši voliči. A to si vybavte sami! Keď vaši voliči nechcú, aby ste podporili Matoviča, je to váš problém, nie môj. Môžete argumentovať, môžete povedať čokoľvek, len chcete, ale reálne ľudia nechcú v tomto roku 23 eur na daňovom bonuse, lebo to ich nezachráni. Oni chcú, aby Matovič pochopil, že takto sa správať k Slovensku nesmie. Oni chcú, aby Matovič videl, že nie je normálne, že niekto si tu ráno niečo zmyslí a poobede majú všetci na Slovensku skákať tak, ako on vo svojej chorej hlave píska. Oni chcú, aby videli, že nemôže niekto len tak z večera do rána napísať návrh za stovky miliónov eur a len tak to hodiť. Celé Slovensko sa mu postaví naproti, nemá to ničím kryté, rozpúta peklo nielen v Národnej rade, ale v spoločnosti, ktorá si ide po krku, a že mu tu nájde poslancov, ktorí to ochotne podporia? Čo iné môže pomôcť koaličnej kríze? Čo je lepšie pre Slovensko? Matovič s nabitými baterkami a so smiešnym návrhom, ktorý v tomto roku veľa nepomôže a v ďalšom roku rozhajdáka stovky miliónov eur do priepasti, alebo vláda v nejakej demisii, vláda, ktorá si nemôže prísť na meno, vláda, kde jedna s druhou stranou si idú po krku.
Ja vám poviem rovno. Oni majú úplne opačný záujem ako ja. Ja ako opozičný poslanec, ktorý tu dva roky videl vyčíňanie tejto vlády a ktorý túto vládu už nemôže trpieť a ktorý si praje to, čo podľa mňa väčšina obyvateľov Slovenska, a to sú predčasné parlamentné voľby a koniec tejto vlády, ja chcem, aby táto vláda padla za každú cenu. A nevymením to za to, že dnes prídem s pseudonávrhom, kde Matovičovi umožním naďalej vystrájať a poviem mu, áno, Igor, je super, že dnes hodíš ľuďom takúto kosť, zatiaľ čo na kopec iných nezmyslov si dokázal vyhodiť zo dňa na deň neskutočné miliardy. Neurobím to, že prídem a budem legitimizovať to, čo tu rozprával, že on pomohol 800-tisíc dôchodcom, ktorí sa zaočkovali, a že teraz pomôže ďalším miliónom ľuďom, ale že to nie je predsa na to, aby on pomáhal každému, že štát tu nie je na to, aby pomáhal každému. Takže nezaočkovaný dôchodca môže podľa Igora Matoviča kľudne aj zdochnúť, tomu nemusí pomáhať.
Vy viete veľmi dobre, že keď toto schválite, túto pseudopomoc, tieto omrvinky v roku ´22, tak Igor Matovič nepríde celé leto s ničím ďalším. Zase sa budú hádať, zase sa budú naťahovať. SaS-ka z vlády neodíde, SaS-ka sa chce z vlády nechať vyštvať, oni neodídu, pretože by im to poškodilo. Lenže celé ďalšie mesiace si už nikto na dôchodcov, na ceny palív, na ľudí, ktorí nemajú deti, ani nespomenie. A Igor Matovič bude mať argument, veď on predsa pomohol rodinám s pomocou kotlebovcov, tarabovcov, on predsa rozdal desiatky eur ľuďom, ktorí dnes cítia obrovské zvyšovanie cien prakticky všetkého. On predsa sa postaral o to, aby v roku 2023 navýšil daňový bonus pre deti do 15 rokov na sto eur, v roku 2023. A toto všetko máme my podporiť?
Ja vám to hovorím úplne vážne. Úplne inak by sa každý jeden poslanec v tomto pléne rozprával o tomto návrhu, keby tam neboli tie krúžky, keby sa to tu viedlo úplne iným spôsobom, keby sa normálne navrhlo zvýšenie daňového bonusu, keby nemusel s každým jedným takýmto návrhom vytvoriť celospoločenský konflikt. Bolo naozaj nutné dostať sa do bodu, že máte mestá a obce v štrajkovej pohotovosti? To bolo nutné? Nedalo sa to naozaj urobiť inak? Ako tu bolo povedané, od októbra alebo novembra minulého roku tu opozícia nalieha na to, aby sa niečo s cenami a s opatreniami v tomto rozsahu robilo. Neurobilo sa nič, absolútne nič. A dnes keď sa príde, tak je to zase tým istým spôsobom. A to je celé. My to skrátka nechceme legitimizovať. My nechceme, aby bol štát riadený v konštantnom chaose, v konštantnom chaose naozaj. Nechceme prísť a povedať Igorovi, áno, výmenou za 23 eur, ktorými rodinám nepomôžeš, ti dáme stovky miliónov eur na absolútnu hlúposť, ktorá nie je s nikým odkomunikovaná. A nechceme, aby mu všetci dobili baterky a zistil, že on si vlastne môže dovoliť všetko. Lebo naozaj, keď mu toto prejde, on sa dostane do stavu, v ktorom si povie, že ja môžem všetko. Ja prídem s akoukoľvek hlúposťou, veď ja si konštruktívne sadnem s Martinom Beluským, s Tomášom Tarabom a my sa dohodneme a bude všetko fajn. A práve o tomto je celá naša kritika.
To, že ste sa znížili k rovinám nejakých trápnych urážok, to, že nechcete akceptovať, že práve Igor Matovič, ktorému by tento návrh neprešiel, by sa začal správať tak nepríčetne, že to by bola najlepšia cesta k deštrukcii tejto vlády, k úplnej deštrukcii tejto vlády, to, že nedokážete uniesť tú kritiku, nie odo mňa, ale od vašich vlastných voličov, to je váš problém. Ale ja vám teraz poviem na rovinu. Ak teda nechcete počúvať moju dobre mienenú radu, že robíte dobrú, obrovskú chybu, kľudne si nepočúvajte. Tak urobte to najlepšie, čo považujete za vhodné, zahlasujte za to, pomôžte Igorovi Matovičovi, kľudne mu to navýšte, dajte mu aj dve miliardy na jeho krúžky, odhlasujte mu to. Ak si myslíte, že konáte správne, v poriadku, veď keď je to tak jednoduché, nemusíte si tu predbiehať, kto urazí viac Mazureka alebo hnutie REPUBLIKA. Natočte videjká, aké je to fantastické, ako ľudia, vy tomu nerozumiete, nikto tomu nerozumie, Igor je skvelý a normálne sme sa s ním dohodli a prišli sme so skvelým návrhom, my mu ho preto podporíme. Veď to kľudne urobte! Mňa do toho ťahať nemusíte, veď to budete mať jednoduché. Vyhráte na plnej čiare, moje argumenty budú rozprášené, ľudia si povedia, áno, je to dobrý návrh, chce pomôcť rodinám, má to zmysel, musíme to podporiť, robíme veľmi dobre, moji poslanci za to či ono, za tú či onú politickú stranu sú výborní a ja som rád, že to Igorovi podporili. A nie je problém, nie je problém, naozaj. Viete dobre, že s týmto skrátka nepochodíte.
Čiže toľko asi z našej strany. Ja si myslím, že tu už je úplne jasné, ako to dopadne, jako to Igor nazval, prorodinná koalícia je tu jasne vytvorená. Ja vám k nej fandím, kľudne pokračujte ďalej, kľudne si vymýšľajte, klamte, tak ako to tu predviedol Beluský, ja s tým nemám problém. Je to vaša vlastná voľba, vaše vlastné rozhodnutie, kľudne si točte primitívne videá. Urážajte, využívajte osobné útoky na to, aby ste... Kľudne sa môžete správať jak Pročko, sadnúť si k nemu, veď si budete možno rozumieť, ale ja vám hovorím v dobrom, je to o vás a vašich vlastných voličoch.
My toto nepodporíme, pretože toto nepovažujeme za adekvátnu pomoc ľuďom, ktorú si zaslúžia pri všetkých tých miliardách, ktoré tu boli rozhajdákané za sprostosti, ale, naopak, požadujeme omnoho viac. A my na rozdiel od vás vieme, že s Igorom Matovičom sa normálne, príčetne rozprávať v tejto téme nedá, lebo keď niekto bojuje proti tým jeho krúžkam, tak je proste blázon, idiot, hlupák, po novom fašista alebo neviem čo, ako vás nazval v Exprese, že vy ste tí menší fašisti alebo čo. Ja neviem. Majte to, ako chcete, veľa šťastia. (Rečník dvakrát tleskol rukami.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.5.2022 o 18:39 hod.

Bc.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:56

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Milan, ja ti chcem poďakovať za tvoje vystúpenie, pretože ste sa tak trošku demaskovali, lebo čím dlhšie rozprávaš, tým viacej sa pletieš v tých tvojich všelijakých klamstvách. (Potlesk.) Ty si povedal na konci, že ja som klamal, ale buď, prosím ťa, konkrétny, máš ešte možnosť prihlásiť sa do ústnej rozpravy a povedz konkrétne, že v čom som klamal, lebo ja naozaj neviem v čom, lebo som povedal všetko iba úplnú pravdu.
Ty si povedal, že keby tam neboli tie krúžky, že tak by ste to vedeli podporiť. Tak vy by ste teda legitimizovali Matoviča, vy by ste to chceli podporiť? Však sa uvedom! Tak buď chcete ho legitimizovať, alebo nechcete legitimizovať. Vadí vám to, nevadí vám to? Chcete hovoriť o obsahu, alebo nechcete hovoriť o obsahu? Tak sa konečne, konečne si uvedomte, že čo vlastne chcete.
Na jednej strane hovoríš, že ty chceš hneď, aby bolo deštrukcia vlády, aby im nič neprechádzalo, aby tu nič neprešlo, ale ľudia potrebujú pomoc, Milan, teraz. Ty si sám povedal, že je to málo, že podľa vás je to málo, že by to malo byť viacej, ale nedali ste žiadny pozmeňujúci návrh na zvýšenie. Na jednej strane hovoríte, že je to málo, že ale uvedomujete si, že ľuďom treba pomôcť, na druhú stranu chcete deštrukciu, aby nič neprešlo. Tak chcete, aby sa pomohlo, alebo aby sa nepomohlo? Tak si vyberte.
A ďakujem ti veľmi pekne, že si mi hovoril o tom strácaní tých voličov, lebo mne to je, Milan, úprimne jedno, pretože my nie sme marketingová strana, my to nerobíme kvôli lajkom, kvôli pozretiam, kvôli zdieľaniam. My to robíme preto, lebo chceme pomôcť ľuďom, a nech mám aj mínus 14 %, je mi to úplne jedno, Milan.
A zabudol si povedať, a to som ťa tiež vyzýval, aby si povedal pravdu, prečo to nechcete podporiť. Že vy to nechcete podporiť preto, lebo to nepodporuje SMER. To si mi ty povedal, Milan, na chodbe. Povedz pravdu, keby boli smeráci za (reakcie z pléna), tak by ste boli aj vy za. To je váš jediný, jediný argument, pretože vy ste obyčajné smerácke podržtašky. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:56 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:58

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Práve máme za sebou vyjadrenie človeka, čo sa sám domotal za tieto dva dni. On začal tu rozprávať o páde vlády, a dneska sa zdržal. Oni idú položiť vládu Igora Matoviča tým, že sa, prosím pekne, zdržia.
Samozrejme, že Milanko Mazurek veľmi dobre vie, že keď tento zákon prejde a ľuďom začnú naskakovať 150-eurové a podobné čísla, on bude vždy zosobnený s tým na tej Orave, na tej Rabče, kade chodil a klamal do tváre tých ľudí, tie rodiny so štyrmi-piatimi-šiestimi deťmi, kde vykrikoval tie naučené prejavy, že na nás sa môžte spoľahnúť, že vždy my budeme hlasovať podľa toho, jak ten zákon znie, a nie, kto ho predkladá. Lenže Milanko Mazurek si tu začal sám robiť nejaké piár, do ktorého sa domotal. Domotal sa takým spôsobom, že dnes nevidí z toho jednoducho východisko. A toto bol absolútny dôkaz, povedal, že nemáme klamať. On bol ten, ktorý tu klamal, že 495 zamestnancov, štátnych zamestnancov má byť. Nikde v tom zákone to nie je.
Ja chápem, že SaS-ka nemá rada rodiny, že tu behala s tričkom, že ich predseda má v paži rodiny, ale nikdy neurobili takú špinavosť jak vy, že ste tu pustili do éteru nejaký príbeh o 9-miliónovej softvérovej aplikácii, ktorá nikde v zákone neni a to si povedal len preto, lebo si tu predtým počul päť minút Sulíka. Ty si taký rýchlokvasený intelektuál, ktorý si tu sadne a chvíľku počúva, pol dňa (reakcia z pléna, zaznievanie gongu), že kto čo povedal, a tuná to potom dáš dokopy. A preto ty hrdina si taký, taký na úrovni... (Reakcia z pléna. Vstup predsedajúceho.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec Pročko, ukľudnite sa, prosím. (Povedané súbežne s rečníkom.)

Taraba, Tomáš, poslanec NR SR
... že ja ti poviem verejne (povedané súbežne s predsedajúcim), ja ti poviem verejne (výkriky z pléna), že pôjdeme do spoločnej debaty, ja sa ti ponúknem, že do toho tvojho kultúrblogu dôjdem. A ty sa neozveš, lebo ty jediné, čo vieš, sa tu postaviť sem a to, čo si tu započul z rýchlika, zopakovať.
A jediný tvoj problém je, vždy budeš zosobnený s tým, že kto bude chcieť prísť o tých 150 eur, bude musieť voliť Mazureka. Mazurek je záruka toho, drahé slovenské rodiny, že vás oklame do papule, to je celý Mazurek. (Reakcia z pléna. Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 18:58 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:00

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Skončil tento Hviezdoslavov Kubín. Kolega Mazurek, desať minút som čakala, či poviete niečo k veci, ale vy ste opäť raz skĺzli k vašej osvedčenej mantre. Nezabudli ste spomenúť psychopata Matoviča, psychopata Pročka, migrantskú vládu, rozhajdákané peniaze na atómové zbrane, tak ste rapovali, až ste zabudli dýchať. Napriek tomu som pri vašej kadencii hodnej samopalu naozaj čakala, že poviete niečo k veci a že prídete s nejakým návrhom, ale ako obvykle som sa nedočkala. Vy ste fakt king. Lebo prežiť v parlamente celé roky na Sorosovi, to asi dokážete len vy. Ale predsa len vám to ide dolu kopcom, lebo na záver ste si, pán Mazurek, museli zatlieskať vy sám.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 19:00 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:01

Miroslav Žiak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Ja som sa musel pri tom prejave chvíľu štípať, lebo som sa pristihol pri tom, ako súhlasím s pánom poslancom Mazurekom v niektorých častiach. Samozrejme, potom prišli reťazce a neviem aké sprisahania, ale som zhrozený z tej spolupráce našich koaličných partnerov s vašimi bývalými kolegami, je to niečo neuveriteľné! Tak ako nadávali a vulgárne urážali ministra financií počas covid pandémie a zrazu sú veľkí kamaráti. Ja si myslím, že to je pre nich klinická smrť. Ich totálna smrť nastane v roku 2024, keď budú parlamentné voľby. Všetci ich voliči, ale aj voliči Tomáša Tarabu pôjdu ku vám do strany REPUBLIKA. A toho sa ja obávam, že vaša strana narastie do obludných rozmerov, lebo... lebo robíte to dobre v tomto prípade.
A mňa to mrzí, že naši koaliční to, koaliční partneri to nevidia. (Zaznievanie gongu.) Mrzí ma, že naši koaliční partneri to nevidia a nespolupracujú s tými, ktorí sú ich koaliční partneri, ale obracajú sa na opozíciu. Opakujem znova, som prokoaličný a snažím sa, aby táto koalícia fungovala čo najlepšie. Nevykrikujem, neziapem zo zadnej lavice, snažím sa diskutovať. Len, bohužiaľ, nevidím tu snahu z druhej strany.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.5.2022 o 19:01 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video