79. schôdza

8.12.2022 - 12.12.2022
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

8.12.2022 o 18:25 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

18:25

Jana Majorová Garstková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
V tom akom období začínala naša vláda v marci v roku 2020 vieme všetci veľmi dobre, prešli necelé tri roky a ocitáme sa opäť na rázcestí, ktoré môže veľmi veľa povedať o budúcnosti Slovenska. Výrok politika je umenie možného, poznáme všetci a som presvedčená o tom, že tridsaťtri mesiacov vlád počas, ktorých bol na čele, či už Igor Matovič, alebo Eduard Heger, sme boli svedkami, že tento výrok platí a možno aj viac než to, nikto z nás nie je bezchybný, ale keď to bolo potrebné, nepozerali sme na osobné nesympatie, spojili sme sa ešte ako štvorkoalícia, ktorá chce pomáhať Slovensku a ľuďom, ktorí tu žijú, ktorí chcú tu žiť a dokázali sme možno aj nemožné spoločne. Dokazovali sme to od samého začiatku a každý mohol vidieť, že Slovensko sa začalo stavať na nohy, začali sme spoločne presadzovať reformy. Začala sa zo Slovenska postupne stávať krajina, ktorá je hodná 21. storočia, ktorá si to po ťažkých rokoch konečne zaslúžila, hlavne si to zaslúžia občania tejto republiky a ja verím, že všetci kolegovia, ktorí tuná sedíte, hlavne zo strany HLAS a bývalí poslanci za stranu ZA ĽUDÍ, že všetci budete hlasovať podľa, SaS a Za ĽUDÍ, že všetci budete hlasovať podľa najlepšieho vedomia a svedomia a spoločne dovolíme, aby sa Slovensko opäť vrátilo z tejto cesty o niekoľko rokov naspäť.
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

Mgr.

Jana Majorová Garstková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Mária Kolíková
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán minister, nie je to o osobnom spore Richarda Sulíka a Igora Matoviča, naozaj nie. Jednoznačne spôsob vládnutia dospel do takej krízy, že nebolo vyhnutiu ako otvoriť túto tému začiatkom leta a mali sme úprimnú snahu to vyriešiť. Veľmi radi by sme s vami vládli ďalej, ale jednoducho nepodarilo sa to vyriešiť tak, aby sme mali dôveru, že ten spôsob vládnutia bude zodpovedný, slušný, dáme ľuďom nádej, aby nám to vrátili v ďalších voľbách a demokratické sily zvíťazili, lebo toto upínanie sa na niekoľko mesačné obdobie akéhokoľvek vládnutia je veľkou chybou. Je kľúčové ako budeme vládnuť a podľa toho dopadnú ďalšie voľby. Veď predsa nám nejde o to, aby sme nejako dovládli teraz, ale je predsa dôležité, aká vláda tu bude naďalej, osobitne ak sa bavíme o boji proti korupcii, veď to je úplne kľúčové, aká tu bude vláda v ďalších voľbách. Za pár mesiacov sa tu toho veľa neudeje.
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Eduard Kočiš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán Budaj, nie reforma národných parkov, za čo ste chválili SaS-ku, že vám pomohla, ale to bola deforma národných parkov pod vedením ministerstva životného prostredia. Tvrdili ste vo svojej rozprave, že voliči nemajú nejaký záložný plán, no ja si skôr myslím, že voliči práve, že majú nejaký záložný plán, pretože dostali ste ozaj, veľmi silný mandát, ale tieto vaše trenice, tieto vaše žabomyšie vojny, tento váš nesúlad, tieto vaše nie homogénne vzťahy spôsobili to, že že nedokážete spolu vládnuť pomaličky ste sa trieštili, škriepili, hádali, nevedeli ste si prísť na meno. Jeden druhému ste nadávali do idiotov, do bláznov, označovali ste sa za vrahov a jednoducho takto sa ozaj vládnuť nedá a nie je jednoducho možné, aby takáto vláda vedela vydržať spolu dlhší čas ako tento dva a polročný cyklus, ktorý nazývate vládnutím.
Vy nemáte naozaj žiaden verejný záujem pokračovať v tomto vládnutí, ale máte skôr iba osobné záujmy ako zostať pri koryte čo najdlhšie. Ospevoval ste také slová ako sloboda, západ, trhová ekonomika, to sú také vaše ideály, ale tie sa ozaj už asi nenaplnia a jedno slovo, ktoré vás tak môže definovať to je ozaj to, čo ste povedali, že demokratická vláda v úvodzovkách, dostala debakel. Áno, ak sa považujete za demokratickú vládu, čo ja vás nepovažujem, tak ste naozaj dostali jeden silný debakel a vám, pán Budaj, už vaši voliči určite už asi neprídu poďakovať, pretože ako ste spomenuli, všetky tie pseudodemokratické strany SDKÚ, KDH, ale aj tu už teraz aj OĽaNO, jednoducho zostanete, zostali ste a pôjdete na smetisko dejín.
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

PhDr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Ondrej Dostál
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Asi si budem musieť dávať pozor za kým sa hlásim s faktickými poznámkami, lebo potom som vždycky taký rozhodený na začiatku, takže, pán minister Budaj, pripomenuli ste tu modré strany, štandardné strany, ja by som rád pripomenul zasa to, že to delenie na štandardné a neštandardné strany nie je vecou existencie až SDKÚ, ale vzniklo v 90. rokoch, keď štandardnými stranami sa zvykli nazývať strany, ktoré boli demokratické a ktoré mali nejaké náprotivky v rodinách demokratických krajín, či už to boli pravicové, konzervatívne, liberálne, liberálnokonzervatívne, kresťanskodemokratické, sociálnodemokratické, alebo zelené, a tými neštandardnými boli HZDS, SNS, potom dôstojne ich rolu prevzal, prevzal SMER.
No, a tieto štandardné strany mali mnohé nedostatky, jedným z nich bola, že im po istom čase, moc udrela do hlavy, že tolerovali, tolerovali korupciu, napokon my obaja sme boli v nejakej tej štandardnej strane a obaja sme z nich práve preto vystúpili, že sa uberali spôsobom, ktorý sme nepovažovali za správny, ale mali aj jednu dobrú vlastnosť, boli to strany programové, hodnotové, ich členovia boli zjednotení okolo nejakého spoločného názoru, spoločného pohľadu na svet, spoločného hodnotového systému, neboli to strany jedného muža, neboli to eseročky, neboli to ad hoc meniace názory, podľa toho čo sa práve, čo sa práve hodí. Tak by mala normálna politika fungovať. To, čo sa tu deje a primárne pod vedením Igora Matoviča, je popratie tej normálnej politiky, je to rozvrat dôvery verejnosti v to, že demokratická politika a demokratické inštitúcie môžu fungovať normálne. To nie je nič osobné, to je jednoducho fakt a dopady na celú .... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Richard Nemec
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán minister Budaj, tiež sa vám chcem poďakovať, ako aj iným ministrom ako to hodnotia, každý máte na to svoj pohľad. Vy ste to zhodnotili presne podľa tých skúseností, ktorých máte so stranami demokratickými a naprieč celej tej histórii, v ktorej ste v politike, takže za to vám veľmi pekne ďakujem. To, že ste tu upozorňovali, že strana SaS a pán Sulík sa zapíše do kníh dejepisu, je fakt. Je dnes na ňom na rozhodnutí akými písmenami sa tam zapíše, a to už fakt bude a bude spečatený. Ja by som sa ešte obrátil na vás, oni tu tvrdia, že to nie je tak ako ste poukazovali, že to nie je spor Sulík, Matovič. Oni to teraz vo faktických popierajú, že to nie je spor Matovič, Sulík, a tým to potvrdzujú. Tým to celé potvrdzujete, že to je spor Sulík, Matovič. Tak a ja vám garantujem, ako by rýchle otočili, keby náhodou Matovič, že tak jak ho povalili z premiérskej stoličky, tak si mysleli, že sa im to podarí aj z ministerskej a zrazu sa im to nedarí, tak tie scenáre sú naštrbené, tak by otočili z hodiny, z minúty na minútu by otočili, že zrazu sa nič nestalo a ideme dál a karavana jde dál. Toto, toto nie, toto je farizejské.
Ďakujem.
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Tomáš Taraba
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Podľa mňa aj odvolávanie by malo mať nejakú úroveň a ja som tak trošku prekvapený, že ako dokázala napr. SaS dostať podpisy od strany HLAS pod dôvody odvolávania tejto vlády tie, ktoré tam sú uvedené. Prvý dôvod je, že na Slovensku neboli prijaté zákony na ochranu LGBTI, druhý dôvod je, že sa mala táto vláda vysporadúvať s mafiou, pritom, keď počúvam tuto pána Baránika, tak neviem sa vzdať pocitu, že pod mafiou rozumie predovšetkým HLAS a SMER, takže oni vlastne, my, ktorý sme osem alebo deväťkrát odvolávali Mikulca, že sa zneužíva polícia na boj proti opozícii, tak oni vlastne sa podpíšu pod niečo, že ešte sa to málo robí, malo by sa to robiť viac. Musím uznať, že týmto ste ich naozaj, to je obdivuhodný výkon, že pod niečo takéto sa podpísali, lebo je milión dôvodov, prečo odvolávať vládu, ale tieto dôvody nie sú tie, pre ktoré by sa to malo. Takže v každom prípade, hodili ste túto vládu, aby plávala bez kolesa, no a myslím si, že ako opozícia má povinnosť za to hlasovať a pán Sulík, budete musieť vy vysvetľovať, že vlastne čo ste týmto cielili, lebo to sú , to sú vaši politickí partneri, nie naši. Toto sú ľudia, s ktorými vy ste prišli k politickej moci. Vy ste ľuďom sľubovali, že s nimi zmeníte Slovensko, to že sa vám tu prestalo v tej vláde páčiť, pretože tých dva a pol roka čo vládnu, tak dva roky s vami. Ja viem, že je veľmi ťažké nájsť dôvod, ktorý i vy im viete vytknúť, pri ktorom ste neboli, to je na tom to pekné, lebo odkedy ste tam neni, sa podarili veľké veci. 200 euro pre rodiny, však to sú veľké veci, takže to sa uľahčilo tým, že ste tam neboli, ale všetko čo im vyčítate, pri tom vy ste boli, a preto si myslím, že ten zoznam je taký krátky, ktorý ste vyplodili s HLAS-om, pretože, pretože nájsť niečo čo vy ste netvorili spolu s nimi, sa asi nedá.
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Jozef Pročko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
No ja by som chcel pánovi predsedajúcemu teraz povedať, že pred chvíľou tu bol pán Pčolinský, ktorý povedal, že bude sa to tolerovať, tak potom sa dohodnite na predsedníctve, či sa to bude tolerovať, alebo nebude tolerovať, menšie vystúpenia, jeden to dovolí, druhý nie. Ja, pán Budaj, musím povedať, že naozaj tvoje vystúpenie bolo veľmi, pre mňa, úprimné. Naozaj si hovoril presne veci tak ako sú, popísal si ich presne. Nemal som žiaden pocit, že by si bol niekde zavádzal, že by si bol niekde niečo rozprával, ale si sa dozvedel, že z Budaja z roku 89, sa stal netvor. Prečo? No lebo si úprimne vystúpil. Lebo si presne veci popísal tak ako sú, tak ako sa udejú. Že čo sa zase stane, že opäť sa vráti Fico a opäť sa vrátia zlodeji, presne ako si to povedal, presne ako si to povedal. Ja mám teraz dnes jedno veľké želanie, povedal si, že pôjdeš do bufetu oslavovať, tak ja by som mal také želanie, keby si sa s faktickou prihlásil, pán Vážny a počuli sme ako žuje mu pásku, lebo oni už oslavujú, to jak tam rozpráva teraz tam vzadu, to je úžasné, lebo celý SMER už oslavuje a už koňaky tam lietajú tam u nich v kancelárii, takže do iného bufetu by si mal ísť.
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:25

Ján Budaj
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Verím, že ich nebudem potrebovať. Chcel by som srdečne poďakovať za všetky rozumné poznámky, naozaj vlastne ešte aj pánovi Tarabovi, lebo ten síce vôbec nehovoril k môjmu príspevku, ale bol prekvapivo vtipný. Moja línia, pán Grögling, je línia obhajoby verejného záujmu, vy ma prežijete a keď budem mať pohreb, tak si na túto našu polemiku spomeňte a uvidíte, že z tejto línie ja do smrti neuhnem. To už priveľa rokov utieklo, aby som ja sa jej vzdal. Pokiaľ ide o pána Dostála, tak on si povšimol, povšimol nedostatky, demokratické deficity, no pán kolega, tu sme vlastne taký intímny kruh ľudí, však toto nikto nepočúva, tak povedzme si rovno, že OĽaNO má takových 60 členov a vy máte 200, to teda som
======
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:25 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:40

Ján Budaj
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Demokratické deficity, no pán kolega, tu sme vlastne taký intímny kruh ľudí, však toto nikto nepočúva, tak povedzme si rovno, že OĽANO takových 60 členov a vy máte 200. To teraz som sa strašne sekol. (Reakcie z pléna.) 260, veď to je totálny demokratický deficit jedno aj druhé číslo. O čom sa tu bavíme. Okrem toho, až budete mať vy platformu v SaS, tak môžte OĽANO hovoriť, že ste rovnakí, rovnako tolerantní.
To len k tomu čo, čo tu zaznelo, že to je totalitné vládnutie, to zmienil pán Gröhling, nie pán Dostál.
Chcem ešte povedať, že pani Kolíková máte pravdu. Spôsob vládnutia nie je dobrý, však tá koalícia je taká, akú táto generácia, z dovolením váš ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

8.12.2022 o 18:40 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:40

Boris Susko