7. schôdza

12.5.2020 - 20.5.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vstup predsedajúceho

19.5.2020 o 18:44 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 18:37

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Skôr, ako dám slovo pánovi poslancovi Kazdovi s faktickou poznámkou, iba chcem pripomenúť, že ak tento bod neprerokujeme do devätnástej hodiny, tak sa stretneme ráno o deviatej. A ak ho prerokujeme, tak sa stretneme poobede o štrnástej zajtra.
Takže s faktickou poznámkou pán poslanec Kazda.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

19.5.2020 o 18:37 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:39

Radovan Kazda
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja sa to tiež pokúsim teda skrátiť. Ja mám v podstate iba jednu otázku na pána poslanca. Keď sme hovorili o tom, že kto čo seje, kto čo zasial, tak mňa naozaj zaujíma, že procesne, že prečo stále navrhujete pána Blahu, keď, veď naozaj sa stačí pozrieť, že čo on za sebou zanechal, stačí sledovať jeho statusy, vygoogliť si, čo sú argumentačné chyby, čo sú manipulačné fauly, metódy v debatách, čo sú logické chyby, a tam sa dá veľmi jednoducho zistiť, akým spôsobom on berie lož ako pracovnú metódu, ako si vytvára svoj vlastný hodnotový systém založený na vymyslenom nejakom, nejakej konštrukcii, z ktorej potom, samozrejme, obviňuje aj opozíciu. To je čisto iba praktická vec, čo sa týka manipulačných metód v debatách.
A potom si kladiem znovu otázku, že keď viete, že má takúto zahraničnú politickú orientáciu, ktorá je naprosto v rozpore so zahraničnopolitickou orientáciou Slovenska a aj vašej strany, tak zase si kladiem tú istú otázku, že prečo ho stále nominujete, keď je, keď poznáte tieto dva, dva jasné rozpory, s ktorými vlastne nesúhlasí nielen koalícia, ale bezpochyby, predpokladám, že aj veľmi veľká časť poslancov SMER-u.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2020 o 18:39 hod.

Ing.

Radovan Kazda

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 18:40

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Pán poslanec Kremský.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

19.5.2020 o 18:40 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:40

Peter Kremský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Blanár, vy tu hovoríte o tom, že keď niekto podvádza, tak si nevie predstaviť, že by niekto nepodvádzal. Ja len zopakujem, že vy pôsobíte v politike dlhé roky a aj ste na nej zbohatol, máte pozemky v Bernolákove, ktoré majú hodnotu o milión vyššiu eur, ako keď ste ich kupoval. Vieme, že takýmto spôsobom sa dlhé roky robí korupcia. Kúpili ste ich od človeka, ktorý cez Slovenský pozemkový fond si vybavoval pridelenie pozemkov v lukratívnych zónach. Takisto sme veľa počuli o vašich rôznych nákupoch na žilinskej župe. Ja si myslím, že keď človek sa do takýchto vecí zapletie, tak postupne si na ne tak zvykne, že už mu pripadajú normálne a že už potom má pocit, že všetci to asi tak robia a že aj oni to pokladajú za normálne. My to za normálne nepokladáme a my sme rozhodnutí takúto korupciu zo Slovenska vykoreniť.
Takže to je to, prečo aj sme sa postavili voči takým nomináciám a je to preto, že jednoducho takíto ľudia by Slovensku nerobili dobré meno. Takisto ako by im nerobili dobré meno ďalší, ktorí sa tu objavujú. Ja si myslím, že to už jednoducho treba pochopiť a uveriť tomu, pretože, samozrejme, že vy tiež ste vždy mali plné ústa rečí o boji proti korupcii, ale je zjavné, že ste to nemysleli vážne. My na rozdiel od vás to vážne myslíme. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2020 o 18:40 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 18:40

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
Ako posledný s faktickou poznámkou pán poslanec Kuffa.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

19.5.2020 o 18:40 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:42

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Kolegovia, ale ja vám to znova pripomeniem. To pravidlo je tu zaužívané dlhé roky. Päť ku trom. Ťažko sa vám to počúva, ale kým neskončí rozprava, stále to tu zaznie. Päť ku trom a nijaké šesť ku dvom. Vy ste kto, že vy kádrujete tuná ľudí? Za koho sa pasujete? Ten áno, ten nie, toho dáme tam, toho tam. Kto kádroval vašich ľudí, ktorých ste si vy nominovali do týchto stálych delegácií? Môžem mať výhrady voči nemu a proste tak, ale jednoducho akceptujem ako tieto veci. Ja môžem mať iný názor, ale nie teraz, že vy budete si vyberať ľudí. Tých troch predsedov má nárok opozícia a opozícia si môže tam nanominovať poslancov Národnej rady, koho uzná z poslancov Národnej rady, koho uzná za vhodných. A nie vy tu budete teraz vyberať tuná medzi týmito ľuďmi.
No, či je tu ktosi vystrašený. My nie sme vystrašení z týchto útokov a obyčajne takto reagujú zbabelí a slabí ľudia. To si dobre zapamätajte. Zbabelí a slabí ľudia takto reagujú. Nikto neni tuná vydesený z vás, nemyslite si. Práve to tuná z tých hrdinov alebo možno internetových hrdinov, že by sa človek bál. Takú figu borovú. Nebojíme sa vás, nemusíte sa obávať. Vôbec sa vás nebojíme. Aj tie útoky, ktoré tuná sú, aj tie vaše posmechy, všetko toto prežijeme. Naopak, tieto vaše posmechy, útoky, výpady, tie nás budú stále len posilňovať, aby sme my išli ďalej. A my vieme, že ideme správnou cestou, lebo keby ste si nás nevšímali a žiadne útoky by neboli, koľko je tu možno takýchto vystúpení, ktoré nikto si ani nevšimne. Nikto si ich nevšimne. A tu prejde aj štyri roky a takí poslanci tu budú, že nikto si ich nevšimne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2020 o 18:42 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 18:42

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
S reakciou na faktické poznámky pán poslanec Blanár.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

19.5.2020 o 18:42 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:44

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Osuský, áno, nekádrovali ste pána Kmeca, len ste ho neurobili vedúceho delegácie. To je vaše vysvetlenie. Čiže ten plurál je absolútne na mieste, ale nie je to dôležité.
Pán poslanec Baránik, čiže vaše logické vysvetlenie je také, že keby vedel, že kto je, tak sa s ním už môže stretávať. To je absurdné. To znamená, s hocikým, s ktorým sa stretol a bavil sa o voľbe druhý najvyšší ústavný činiteľ, je to neprijateľné. Ale vy to obhajujete, ale čo k tomu iné dodať. A k tomu, čo ste hovorili o tom, že ja som klamár, nehnevajte sa ešte raz to zopakujem: Klamár nikdy neuverí druhému, že neklame.
Pani Zemanová, viete, aký je rozdiel medzi Glváčom a pánom Sulíkom? Že pán Glváč už nie je v politike, ale pán Sulík je podpredseda vlády a vy ho bez problémov kryjete. A to je veľký rozdiel.
Pán Kazda, prečo ste sa nevyjadrili k tomu pomeru, ktorý nezohľadňuje výsledok vo voľbách? To ste obišli. Len ste hovorili o všelijakých iných veciach. To ste mali povedať, prečo ste teda nám zobrali jeden post. Chcel som aspoň jeden vážny argument, ale to ste nepovedali, lebo to vám nevyhovuje v tej matrici, ktorú máte napísanú ako pán Kremský.
Pán Kremský, viete, ja vás nepoznám nejako osobne, ale môžem podľa toho, čo ste vy o mne povedali, povedať, že vy ste takisto zbohatol, ste takisto skorumpovaný a urobili ste na tom predchádzajúcom svojom pôsobení, kde ste boli, toľko vecí, že sa vám ešte na to príde. Toto je presne príklad, ako vy fungujete. To znamená, nič nemáte v rukách, ale automaticky odsúdite, hocikoho hodíte kdesi, kde nepatrí. A to sa vám môže vrátiť, pán Kremský, ale nechcem vám to priať, pretože to nie je cieľom našej práce. Cieľom našej práce je si povedať argumenty a hlasovanie, ako povedala pani Zemanová, rozhodne a ja to budem rešpektovať. Len som sa snažil vysvetliť, že to nerešpektuje pomer zastúpenia, k ktorému ste mi ani jeden z vás nedali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2020 o 18:44 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 18:44

Gábor Grendel
Skontrolovaný text
V rozprave vystúpi ako posledný ústne prihlásený pán poslanec Beluský.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

19.5.2020 o 18:44 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 18:47

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi vrátiť diskusiu k tomuto bodu k obsahu, to znamená o vedúcich a členoch stálych delegácií Národnej rady Slovenskej republiky do medzinárodných parlamentných organizácií.
Zároveň by som chcel ešte na úvod povedať, že si teda vážim to, že napriek tomu, že už sa blížime ku koncu rokovacieho dňa, tak takmer tretina rokovacej sály je plná. Dúfam, že to takto bude aj počas ďalších rokov tohto volebného obdobia a že naozaj tí občania budú mať taký pozitívny symbol, signál od Národnej rady, že im na občanoch a ich potrebách naozaj záleží.
Prečo som sa prihlásil do rozpravy? Mojím cieľom je tiež podať pozmeňujúci a doplňujúci návrh, pretože na zahraničnom výbore, ktorý schválil tento návrh uznesenia, boli tiež dvaja nominanti, ktorí boli nominovaní naším poslaneckým klubom, vyškrtnutí. Mňa mrzí to, že to bolo urobené ešte pred prijatím toho uznesenia, že sme nedostali tú informáciu o tom, že je tam nejaký personálny problém, skôr, aby sme mohli tie nominácie prípadne upraviť. Ja sa nechcem nejakým spôsobom venovať tomu alebo kritizovať to, prečo niektorých nominantov schvaľujete, prečo niektorých nominantov neschvaľujete, máte väčšinu, máte možnosť o týchto veciach rozhodovať. Ja a moji kolegovia to v tejto konkrétnej veci rešpektujeme (zaznievanie gongu), preto sme si dovolili naše nominácie upraviť tak, aby to malo, tak, aby to bolo cez túto snemovňu priechodné. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás.

Beluský, Martin, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Navrhujeme teda zmeny v dvoch delegáciách, Parlamentné zhromaždenie NATO a Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, kde teda zamietnutých nominantov nahradzujeme novými nominantami, konkrétne v NATO, v Parlamentnom zhromaždení NATO tam za člena navrhujeme Mareka Kotlebu, ktorý bol v uznesení schválený ako náhradník. Za náhradníka navrhujeme Eduarda Kočiša. A v Parlamentnom zhromaždení Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, tam za náhradníka namiesto Milana Mazureka navrhujeme Rastislava Schlosára.
Teraz mi dovoľte, aby som prečítal znenie tohto doplňujúceho a pozmeňujúceho návrhu.
Doplňujúci a pozmeňujúci návrh poslanca Martina Beluského k návrhu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky na vymenovanie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za vedúcich stálych delegácií Národnej rady Slovenskej republiky do medzinárodných parlamentných organizácií a ich členov (tlač 99).
1. V bode II sa za slová "Peter Kmec (SMER – SD)" dopĺňajú slová v novom riadku "Marek Kotleba (ĽS Naše Slovensko)".
2. V bode II sa slová "Marek Kotleba (ĽS Naše Slovensko)" nahrádzajú slovami "Eduard Kočiš (ĽS Naše Slovensko)".
3. V bode III sa za slová "Roman Foltín (SaS)" dopĺňajú slová v novom riadku "Rastislav Schlosár (ĽS Naše Slovensko)".
Vážená snemovňa, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovolím si vás požiadať, aby zajtra o štrnástej hodine ste vyjadrili tomuto návrhu súhlas. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.5.2020 o 18:47 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom