83. schôdza

1.2.2023 - 17.2.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:21 hod.

Bc.

Dominik Drdul

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 16:08

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister v demisii, dámy a páni, začnem, začnem tým, že ma neuveriteľne fascinuje schopnosť predstaviteľov SaS hovoriť za iných. Nedávno tu bola pani poslankyňa Kolíková, ktorá povedala, že tých 1,2 mil. ľudí, ktorí sa zúčastnili na referende, to mysleli inak. Že oni to majú v hlavách úplne inak, ako si my myslíme. Dnes tu počúvam, že SMER – slovenská sociálna demokracia má nejaký iný názor na Európsku úniu, na NATO, ja neviem, kde na to chodíte, pán poslanec, ale ste posledný, ku ktorému by som sa ja prihováral a mu vysvetľoval, aká je orientácia politickej strany, ktorú vediem 23 rokov.
Jediný problém, ktorý tu máme, dámy a páni, je naše rozdielne nazeranie na konflikt na Ukrajine. A dovoľte mi úplne čerstvý príklad, kým sa dostanem k tomu, kvôli čomu som sa prihlásil do rozpravy. Teraz sme skončili stretnutie, pán minister v demisii, s veľvyslancami Európskej únie, s veľvyslancom Spojených štátov a Veľkej Británie. Stretnutie, na ktorom bol podpredseda Národnej rady pán Blanár, ja a predseda zahraničného výboru Marián Kéry. Nie som ten, čo by vynášal informácie z takýchto interných stretnutí, bolo nás tam asi 30 alebo 35 dohromady, lebo došli aj viacerí z ambasád, ale vznikla téma, aký je plán na Ukrajine. Viete, čo je smutné? Oni nemajú žiadny plán.
Pýtali sa nás, aký máte vy plán v SMER-e – slovenská sociálna demokracia, keď hovoríte, že v prípade účasti vo vláde nechcete posielať zbrane na Ukrajinu. Áno, ja to hovorím veľmi jasne a otvorene, toto je politika, kde sa ja hlásim k tomu, čo napríklad hovorí maďarský premiér, čo hovoria aj iní štátnici mimo Európskej únie.
Táto politika je legitímna a ja chcem všetkých poprosiť, aby ak používame slovo mier a mierové riešenie na Ukrajine, aby ste nepoužívali okamžite prívlastok, že sme extrémisti, keď hovoríme o mieri alebo mierovom riešení.
Na odpoveď, alebo na otázku, pán minister v demisii, že aký máme teda plán, keď nechceme posielať zbrane na, zbrane na Ukrajinu, som odpovedal, no my sme doteraz nepočuli od Európskej únie jednu jedinú mierovú iniciatívu napriek tomu, že Únia reprezentuje 500 mil. obyvateľov, a nepočuli sme žiadnu mierovú iniciatívu ani od najzodpovednejšej krajiny, od Spojených štátov amerických. Prečo napríklad sa minimálne nedohodnú na tom, že nastane nejaké prímerie a nesadnú si všetci za jeden stôl? Pretože niekde treba začať a my tvrdíme, že treba začať za rokovacím stolom. A spýtal som sa veľvyslancov najrozhodujúcejších krajín, pokiaľ ide o Ukrajinu a zásobovanie zbraňami, aký máte vy plán? A pozerali na mňa a odpovedali, no, budeme ďalej posielať zbrane na Ukrajinu. A to je plán? Nechať Ukrajinu v ďalšej päťročnej krvavej vojne, toto je plán, preboha? Naviac je málo pravdepodobné, že niekto je schopný v konvenčnej vojne poraziť Ruskú federáciu, to je málo pravdepodobné. Tak čo je horšie, že my sa hlásime k mierotvorcom, hovoríme o mierovom riešení, nech sa jednoducho urobí dohoda o prímerí a začne sa rokovať, alebo bezhlavo posielať na dennej báze ďalšie a ďalšie zbrojené dodávky na Ukrajinu bez výsledku?
Pán minister v demisii, predpokladám, že máte pravidelne informácie z ukrajinského frontu, a tie zrovna nie sú povzbudivé v tomto okamihu. Asi máte informácie aj o tom, aké neúspechy ukrajinská armáda dosahuje, hoci sa slovenské médiá snažia za každú cenu to vykresliť inak. Ja nie som a nikdy nebudem advokátom Ruska, pretože tvrdím, že ide o porušenie medzinárodného práva, ale plán nechať zabíjať ďalších civilistov, tisíce ľudí, či sú to Rusi, Ukrajinci na Ukrajine, toto pre mňa, prepáčte, plánom nie je. A som rád, že dnes toto stretnutie s veľvyslancami prebehlo, pretože sme si to mohli vykonzultovať, a som rovnako rád, že môžem aj na iných stretnutiach hovoriť to, čo hovorím otvorene na tlačových konferenciách alebo pri iných príležitostiach.
Pán minister v demisii, chcem využiť materiál, ktorý ste predložili, aby som predložil k tomuto vašemu materiálu návrh uznesenia, ktorý nemení nič na tom, čo ste vy predložili do uznesenia, ale chcem niečo iné navrhnúť, aby Národná rada prijala. Pán minister, bolo tu niekoľko pokusov, pýtame sa to verejne, zatiaľ tie odpovede nedostávame ani z ministerstva obrany, ani od pani prezidentky, ste takí bobríci mlčanlivosti, pretože sa asi bojíte, že keď tá pravda vyjde na povrch, tak to nebude pekné. Jedna vec je istá, pán minister, že po voľbách príde nová vláda, ja neviem, ako tá vláda bude vyzerať, to, ja nemám krištáľovú guľu, možno bude OĽaNO opäť sedieť v tej vláde, ale ak OĽaNO v tej vláde sedieť nebude, tak určite bude musieť nový minister obrany prísť so všetkými informáciami pre verejnosť, čo ste všetko urobili, pokiaľ ide o zbrojné dodávky smerom na Ukrajinu a v akom stave je obranyschopnosť Slovenskej republiky. Keďže tieto informácie nie sú k dispozícii, vyhýbate sa im a pravdepodobne aj viete prečo, tak navrhujem, aby sme dnes k tomu vašemu materiálu schválili jedno uznesenie, ktoré reaguje na množstvo takých zvláštnych situácií.
Ja uvediem jednu, vy ste napríklad povedali, pán minister v demisii, že systém S-300 bol zastaralý, nepoužiteľný, nefunkčný, a o tri týždne na to, čo bol doručený na Ukrajinu, sa objavili správy, že ako perfektne pomáha chrániť ukrajinský vzdušný priestor, tak ste tam asi črepiny neposlali. Nehovoriac o množstve iných vecí, kde ste sa zamotali, a preto by som chcel, aby ste možno kapli božskú, neviem, či Národná rada vás k tomu prinúti, bol by som veľmi rád, keby vás k tomu prinútila, a navrhujem, aby sme prijali nasledujúce uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k vašemu návrhu na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských štátov NATO na území Slovenskej republiky, teda nové uznesenie k tlači 1419. Opakujem, nedotýkame sa obsahu vašeho uznesenia ani vašeho materiálu.
Národná rada Slovenskej republiky žiada
A. ministra obrany Slovenskej republiky v demisii, aby písomne v termíne do 8. februára 2023 predložil predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky informáciu
1. aké rozhodnutie bolo prijaté v súvislosti s uzemnenými bojovými lietadlami MIG-29, najmä či bolo prijaté rozhodnutie darovať uvedené lietadlá ukrajinskej armáde,
2. aký bol skutočný technický stav systému S-300 darovaného ukrajinskej armáde, keď krátko po jeho presunutí na územie Ukrajiny boli zverejnené informácie, že systém S-300 poskytuje Ukrajine cennú ochranu,
3. aký je skutočný stav ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ak dve americké batérie systému Patriot sú presunuté alebo sa presúvajú z územia Slovenskej republiky, čo dnes potvrdil aj americký veľvyslanec,
4. ako dlho budú bojové lietadla Poľska a Českej republiky kontrolovať vzdušný priestor Slovenskej republiky a aký je časový harmonogram nasadenia bojových lietadiel Maďarska na území Slovenska,
5. kedy po darovaní 30 bojových vozidiel pechoty 1 ukrajinskej armáde bude dokončená dodávka zostávajúcich 14 nemeckých tankov Leopard slovenskej armáde,
6. aký je skutočný technický stav nemeckých tankov Leopard, ktoré mali byť dodané slovenskej armáde a či je nutná ich technická oprava,
7. kedy slovenská armáda vytvorí novú špecializáciu profesionálneho vojaka, nabíjača do nemeckého tanku Leopard,
8. aký je skutočný objem a druhy munície, skutočné počty ručných zbraní a iných zbraní či vojenského vybavenia, ktoré doteraz Slovenská republika odovzdala ukrajinskej armáde.
B. Národná rada žiada predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, aby túto písomnú informáciu doručil všetkým poslancom Národnej rady Slovenskej republiky ihneď po jej obdržaní.
A chcem požiadať, keď budeme o piatej o tom hlasovať, Národnú radu, aby toto uznesenie schválila.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

1.2.2023 o 16:08 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:17

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Budem sa venovať na úvod trošku histórii a mierotvorstvu. Keď verní spojenci Stalin a Hitler v zastúpení Molotov a Ribbentrop začali druhú svetovú vojnu útokom na Poľsko, možno netušili, že karta sa obráti a verní bratia sa rozkmotria. Keď si tuná počúvam reči o ušetrení civilných obetí, ktoré vznikajú, samozrejme, len tým, že jedna strana vraždí tie civilné obete, ma napadá, že ako bolo múdre urobiť prímerie a zrušiť bránenie Leningradu a dohodnúť sa s veľkonemeckou ríšou povedzme na tom, pokiaľ dostane veľkonemecká ríša Rusko a odkiaľ to Rusko bude Rusko. Inými slovami, toto sú tie správne výzvy k mierotvorstvu a ja sa čudujem, iste by ste kritizovali v tom čase Sira Winstona Churchilla, nehovoriac o Američanoch, že dodávali Rusku všetky možné zbrane, benzín, žrádlo, všetko. Bolo to, samozrejme, predlžovanie krvavej vojny, pretože stačilo to zabaliť, dohodnúť sa, urobiť prímerie a bojovať za mier.
Pokiaľ ide teda o to stretnutie s veľvyslancami, viete, poviem vám to tak, oni tí veľvyslanci tu nedriemu, oni o vás vedia, oni, samozrejme, prídu, pretože ich pozve podpredseda Národnej rady, tak sa patrí prísť. Ale predstava, že nevedia, s kým sedeli za jedným stolom, je naivná. Vedia o vás všetko a nemajte o tom, čo o vás vedia, ilúzie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:17 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:19

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Bojovať zbraňami proti vojne je asi úplne rovnaká hlúposť, ako bojovať proti alkoholizmu alkoholom. Túto múdru vetu povedal jeden múdry pán, ktorý sa volal William Wood, bol to zakladateľ Armády spásy a britský metodistický kazateľ a zakladateľ mnohých humanitárnych a humánnych organizácií. Proti alkoholu, aby ho alkoholik nepil, viete použiť antabus, ale aby sa nevyvolávala vojna a neeskaloval vojenský konflikt, na to je treba v prvom rade zdravý rozum. A v tomto prípade zdravý rozum úplne zlyhal ako na strane západu, ako na strane východu.
Mocnosti sa jednoducho rozhodli a vytvorili si na území 40-miliónového národa permanentný, skoro rok trvajúci vojenský konflikt a ešte v žiadnom vojenskom konflikte neboli nikdy žiadni víťazi, ale všetci sú iba porazení. V tomto prípade sú porazené ženy, porazené sú deti, porazení sú starci. Takže obhajovať či už stranu A, alebo stranu B nie je ani rozumné, nie je ani dobré, ale vždy treba pozerať na každú jednu problematiku úplne triezvo, nepozerať na ňu cez prsty a hlavne vždy hľadať mierové riešenie. A v tomto prípade všemožná európska a všemocná Európska únia, Európska komisia, Európsky parlament, NATO úplne zlyhali, pretože v prvom prípade je vždy rozumné hľadať riešenia už v zárodku konfliktu a hľadať ich za mierovým stolom, hľadať ich počas rozhovorov diplomatických sekcií a múdrych pánov diplomatov, ktorí tak krásne a kvetnato vždy vedia rozprávať, ako je ten mier a mierová situácia na prvom mieste, ale keď môžu vojenskému konfliktu buď zabrániť, alebo ho obmedziť, alebo ho na nejakú dobu odstrániť, tak jediným ich mierovým riešením je viac zbraní, viac nábojov, viac munície. A toto je veľmi zlé.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:19 hod.

PhDr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:21

Dominik Drdul
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ak sa v niečom zhodneme, tak sa zhodneme v tom, že invázia na Ukrajinu bola naozaj porušením medzinárodného práva a veľmi brutálnym porušením medzinárodného práva, avšak v situácii, keď jeden štát bez akéhokoľvek legitímneho dôvodu rieši svoje zahraničnopolitické ambície ozbrojeným konfliktom, povedať, že teda však poďme sa dohodnúť na mieri, je niečo ako žene, ktorá je týraná, povedať, že však sa k nemu vráť a zostaň tam, však on ťa raz prestane biť. V medzinárodnom spoločenstve je presne jeden jediný štát, ktorý dokáže na Ukrajine zjednať do sekundy mier, je ním Ruská federácia.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:21 hod.

Bc.

Dominik Drdul

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:22

Miroslav Urban
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Súhlasím, je absurdné, že v Európe teraz beží vojenský konflikt a neprebiehajú žiadne mierové iniciatívy, ktoré by tento konflikt zastavili. Ako keby Európa nemala žiaden plán, ako zastaviť túto vojnu. Poraziť nukleárnu mocnosť, ako je Rusko, sa mi zdá veľmi málo pravdepodobné alebo skôr nepravdepodobné. Poraziť Rusko konvenčnými zbraňami, nech ich tam dodávate aj desať-dvadsať rokov, nie je možné. Obsadiť Krym, kde je strategický prístav Sevastopoľ, ak trocha rozumiete geopolitike, tak viete, že Rusi o ten Krym neprídu a radšej pôjdu do tretej svetovej vojny, Ak sa na to tešíte, super.
Rusko nie je hrozbou pre NATO, ja tomu nerozumiem. Ak NATO má pätnásťkrát väčší, má pätnásťkrát väčší arzenál alebo aj, vlastne náklady na zbrojenie okolo 800-900 mld. a Rusi majú možno 80 alebo 60 mld., tak ako, ak majú pätnásťkrát väčší rozpočet, prečo by sme sa my mali báť Ruska? Ja si nemyslím, že Rusko zaútočí na Slovensko, boli by hlúpi. To je úplne absurdná predstava. Aby zaútočili na Poľsko, prečo by to robili? Však sme pätnásť-, dvadsaťkrát silnejší, to nemá, to nedáva žiaden zmysel.
Ako dlho bude trvať vojna, rozmýšľali ste vôbec nad tým? Za posledný rok Spojené štáty poslali na Ukrajinu zbrane za 100 mld. dolárov. Vojna v Afganistane, ktorú tam viedli Američania, ich stála dvetisíc miliárd. Dvadsať rokov podporovali túto vojnu, ktorú nakoniec Američania prehrali. Dvadsať rokov, dvetisíc miliárd! Američania sú schopní túto vojnu na Ukrajine živiť dvadsať rokov! To vám neni ľúto tých Ukrajincov?! (Reakcie z pléna.) No, ale je, áno, presne preto treba začať riešiť tieto problémy mierovou cestou, nie vojnou, ktorá naozaj môže trvať desiatky rokov.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:22 hod.

MUDr.

Miroslav Urban

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:24

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Fico, vy hovoríte, že my plán pre Ukrajinu nemáme. Ale máme, my jej pomáhame brániť sa, brániť životy, brániť jej územie. Vy ste, pán poslanec Fico, tvrdili, že Rusko nikdy nenapadne svojho slovanského brata, a to ešte deň či dva pred tým, ako sa tak skutočne stalo, ako Putinove vojská agresívne vtrhli na ukrajinské územie. A skandovali ste, nikdy proti Rusku!
Plán nechať zabíjať tisíce ľudí, hovoríte, že to nie je plán. Veď to nikto ani nerobí, my, ako som spomínal, len pomáhame Ukrajine, aby sa bránila. Opýtam sa vás, pán poslanec Fico, kedy ste vy využili svoje kontakty a šli do Ruska rokovať o mieri? Kedy ste poslali nejaký oficiálny list do Ruska Putinovi alebo predstaviteľom Ruska, akú aktivitu ste vyvinuli k naplneniu mieru?
Práve vy, pán Fico, ktorý ako trojnásobný premiér sa tu chválite, že máte výborné kontakty. Kedy ste vyzvali Putina, aby stiahol svoje vojská z územia Ukrajiny, tak by sa skončila vojna a nastolil by sa mier. Alebo túto cestu vy nevidíte, nechcete vidieť? Aj teraz si zakrývate oči. Ukrajina predsa nepozvala Putinových vojakov, aby prišli zabíjať ľudí na ich územie, veď to je absurdné! To si môže myslieť len Fico, Blaha a podobní.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:24 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:26

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Som veľmi rád, že vďaka Robertovi Ficovi konečne v tejto sále zaznelo slovo mier. Pretože keď počúvame pána Naďa a ďalších vojnových štváčov, tak to je naozaj iba o tom, ako predlžovať vojnu a ako eskalovať konflikt s Ruskou federáciou, čo napokon môže viesť až k jadrovému konfliktu a to som zvedavý, čo potom budete robiť. Potom budú tie vaše vojnové rečičky naozaj všetkým veľmi užitočné.
Viete, najsmutnejšie na tom celom je, že história nás učí, že každá vojna raz skončí, že jedného dňa jednoducho ten mier musí prísť, tá mierová dohoda musí prísť. Ja len nerozumiem, prečo teraz musíme čakať rok, dva, tri, štyri, päť, dvadsať a futrovať do tej Ukrajiny tie zbrane, aby to došlo o dvadsať rokov, aby tu mohlo byť o desiatky alebo stovky tisíc Ukrajincov mŕtvych viac, lebo toto je jediná logika za tým celým. Vy len predlžujete ukrajinské utrpenie. A čím viac zbraní posielate, aj vy, vaša vláda, na Ukrajinu režimu, skorumpovanému režimu Volodymyra Zelenského, tým viac to len predlžuje vojnu a tým viacej Ukrajincov zomrie. Čiže tak pán Naď, tak pani Čaputová, ako každý z vás, ktorí hlasujú za zbrane na Ukrajinu, má na svedomí krv Ukrajincov. Môžte dokola trepotať tými ukrajinskými vlajočkami, môžte tu vykrikovať banderovské pozdravy, ale ste to vy, ktorí môžu za utrpenie Ukrajincov. Mňa mrzí to, že sa prestáva myslieť v tejto hystérii proti Rusom na slovenské národné záujmy. Naším záujmom nie je byť participujúcou stranou vo vojne, na žiadnej strane. Našou úlohou je chrániť slovenských občanov a zabezpečiť prosperitu slovenským občanom. Vy kašlete na ľudí na Slovensku! Vy len posielate zbrane na Ukrajinu a to je tá tragédia. A ešte navyše pán minister obrany Naď obnažuje obranyschopnosť Slovenskej republiky. S-tristovku poslal na Ukrajinu, BVP-čka na Ukrajinu, MiG-y sú uzemnené a Nemci sem poslali jeden hrdzavý tank. Toto je výsledok ministrovania pána Naďa! Gratulujem!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:26 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:28

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážení kolegovia, ja si rád vypočujem rôzne, rôzne názory v debatách aj rôznych analytikov. Ja som minule počul jednu úžasnú vetu, ktorú, na ktorej sa zhodli obidvaja teda komentátori, ktorí povedali, že čím viac tankov pôjde na Ukrajinu, tým menej zomrie Ukrajincov v konflikte s Ruskom. To je, to je strach, toto je teda logika, ktorej teda ja nechápem. Ja poviem otvorene, čím viac sa bude futrovať zbraní, tak tým sa bude predlžovať konflikt.
My vieme veľmi dobre, že táto vojna je proxy vojnou na Ukrajine, ktorú musí rozhodnúť Rusko a musí ju rozhodnúť Spojené štáty. Takisto, samozrejme, Európska únia by mala robiť všetko pre to, aby chránila aj Európska únia, takisto Slovenská republika svoje záujmy. To znamená, aby sme sa nezaťahovali do tretej svetovej vojny. Ak to budeme takto robiť, tak všetci, všetci v Európe budú trpieť, bude trpieť Ukrajina. A kto sa bude tešiť? Spojené štáty.
Pán Naď, vy ste, vy ste odoslali všetky naše zbrane na Ukrajinu, rozprávate tu o desiatkach miliónov, ktoré ste zinkasovali, a vy budete asi vyhadzovať tie dolárovky takto do vzduchu, aby nás tu chránili. Kde sú MiG-y uzemnené, S-tristovku ste darovali, BVP-čka odišli, odišli húfnice. A ja vám poviem jedno, my chodíme medzi ľudí a jeden človek ma zastavil, ja už neviem ani, ako sa volá ani odkiaľ bol, a povedal mi, že viete, my už v tých skladoch máme asi len dva granáty. Vy ste demilitarizovali Slovenskú republiku. Toto je, toto je tá vaša ochrana bezpečnosti na Slovensku! A potom čo urobíte? Budete desaťnásobne predražené zbrane nakupovať v Spojených štátoch, pán Naď, to je pravda. Bude to veľký biznis, akurát Európa, Slovensko, Ukrajina, všetci budú trpeť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:28 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:30

Richard Takáč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán predseda, tak ako si aj ty vo svojom vystúpení a aj si chcel určite doplniť to vystúpenie. A určite si vnímal jednotlivé faktické poznámky jednotlivých moralizujúcich sa poslancov a ktorí moralizujú celú spoločnosť. A sú to ľudia, ktorí hovorili o tom a stále hovoria o tom, že napríklad tí ľudia v tej Juhoslávii si zaslúžili to bombardovanie a to zabíjanie. Alebo určití poslanci, ktorí hovoria o tom, že mier prišiel zo západu, že nás oslobodili Američania. Alebo hovoria o tom, že Sovietsky zväz si zabíjal svojich vojakov preto, aby si zvyšoval počet mŕtvych. Však to sú úplne choré a zvrátené veci. Áno, majú veľký strach, majú strach z vlády, ktorá príde potom, lebo sa pozerá na tú situáciu úplne iným spôsobom. Pozerá sa na to, že nie dodávka zbraní, ale hlavne rokovanie ohľadom mieru. Však si uvedomme, je to úplne zvrátené a choré. Americká... Američania už do tejto chvíle asi 27 mld. eur vo forme zbraní na Ukrajinu. Však to sú, to sú scestné sumy. Prečo to tam dávajú? Len tak? A potom sa čudujeme, že fakt reálne hovoríme o tom, že to je, že to je proste vojna medzi Amerikou a Ruskou federáciou.
Dámy a páni, prirodzene žiadame v rámci uznesenia informácie o S-tristovke, stíhačkách, všetkom možnom, čo sa odovzdalo na Ukrajinu. Ja sa len čudujem, keď počujem v televíznej diskusii alebo v televíziách všeobecne informácie o tom, ako sme odovzdali nefunkčnú muníciu a zariadenia a dostávame za to finančné prostriedky. Tak neviem, načo odovzdávame nefunkčné veci. No a treba si uvedomiť, každá vojna končí vyjednávaním. Prečo nevyjednávať hneď? Počuli ste niekde hovoriť o mieri? Dennodenne dodávame informácie, ako sa tam bojuje, koľko je mŕtvych, koľko sa tam zbraní dodalo z akej krajiny. Jednotlivé členské štáty aj Európskej únie, aj Američania sa pretŕhajú v tom, že kto koľko tam zbraní dá. Nikto nehovorí o mieri. OSN, NATO, Európska únia, nikto!
Dámy a páni, musíme zastaviť tieto veci!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:30 hod.

Ing.

Richard Takáč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:32

Ondrej Ďurica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Myslím si, že najväčšou tragédiou je to, že skutočne tie štáty, ktoré majú rétoriku postavenú jednostranne a pozerajú sa len jedným okom na tento konflikt, ako keby skutočne nemali žiadny plán, a možno to je práve plán Európskej únie nemať žiadny plán, pretože tu nie je vidieť naozaj žiadne posuny, žiadny pokus o akúkoľvek inú rétoriku, akýkoľvek iný názor. A myslím si, že je veľmi nebezpečné, že aj v spoločnosti, aj s pričinením médií tu vzniká hystéria, kedy každý pohľad na vojnu na Ukrajine je odsudzovaný a je okamžite voči takýmto názorom zahájená kampaň.
Ja sa dotknem jedného, jedného momentu, ktorý spomenul predrečník, a to je komplet S-300. Ja som slúžil, pán minister, u protivzdušného vojska a bol som neďaleko, pár metrov deň čo deň od tohto kompletu. A naozaj ma fascinovalo to, keď sme hovorili, že ten komplet je potrebné, je potrebné odovzdať Ukrajine. Pokiaľ ja mám svoje praktické vedomosti a informácie od ľudí, ktorí na tých kompletoch do poslednej chvíle slúžili, tie komplety boli v poriadku, fungovali úplne v poriadku. A pokiaľ to tak nie je, pokiaľ to tak nie je, tak tá bojaschopnosť, ktorú my sme deklarovali, tak nebola. A vtedy človeku zastane rozum a pýta sa, kde je teda pravda. Klame ma minister Naď alebo ma klame moja osobná skúsenosť, alebo kolegovia, s ktorými som deň čo deň celé roky slúžil? Takže ja by som bol veľmi vďačný za tú vašu odpoveď a reakciu na to, ako to bolo s tou S-tristovkou. A pozdravujem všetkých kolegov, ktorí, ktorým bolo veľmi ľúto za týmto kompletom, pretože tomu venovali celý svoj profesionálny život.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.2.2023 o 16:32 hod.

Ondrej Ďurica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video