83. schôdza

1.2.2023 - 17.2.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.2.2023 o 17:25 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

16:55

Miroslav Urban
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Naozaj sa ukázalo, že minské dohody bol jeden podvod, klamstvo, aby mala Ukrajina čas získať na vyzbrojenie svojej armády. O vojne, ktorá prebieha na Ukrajine, dopredu vedel pán Zelenský, aj to sám povedal, vedela o tom aj generalita NATO, aj naša armáda. Obyčajní civilisti o tom, samozrejme, nevedeli. Tie rezolúcie, ktoré teraz prijímame voči Rusku, ja nechápem, či to má byť ako psychologická príprava na vojnu, nikdy sme podobné rezolúcie voči iným krajinám, voči Spojeným štátom americkým neprijímali.
Ako sa spomínalo, Saudi, je to absolútna monarchia, diktatúra, totalita, kde stúpa počet vrážd, popráv svojich oponentov, viedli vojnu proti Jemenu, zabíjali civilistov, nič sa nedialo. No prečo sa tam nič nedialo? Pretože Saudi majú kontrakty za niekoľko stomiliárd dolárov na americké zbrane. Mne to príde ako absolútne pokrytectvo, odkiaľ vôbec bereme morálne právo niečo vyčítať Rusku, keď zároveň podporujeme a sme ticho, keď prebiehajú vojny, intervencie v Iraku, Sýrii, Afganistane, v Líbyi, v Jemene, to nám nevadí, tam ľudia môžu umierať, na Ukrajine nemôžu.
Vďaka.
Skryt prepis

15.2.2023 o 16:55 hod.

MUDr.

Miroslav Urban

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:55

Tomáš Lehotský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán Suja, mne sa naozaj nemusíte ospravedlňovať za to, že máte zlú pamäť a nedostatok vedomostí, to si vyriešte samy. A predpokladám, že v tej vašej reči zaznelo množstvo klamstiev a poloprávd, ako to už býva zvykom, bohužiaľ, nedá sa fakt čekovať úplne všetko v tej rýchlosti, tak vyberiem si jednu vec.
Vy ste spomínali to, že ruské sankcie, sankcie voči Rusku nefungujú a že my všetci ostatní, Európa trpí a Rusku sa darí tak ako predtým, no nie je to pravda. Ruská ekonomika klesla, tie odhady sú minimálne na 2,5 % HDP a európska ekonomika stúpa, aj tá naša na Slovensku, tak nerozumiem, z čoho usudzujete, že, že ruskej ekonomike sa darí a sankcie nefungujú. Navyše tie čísla, ktoré citujú články, dodáva Rusko. A to, čo už ste nespomínali, a tam je to zavádzanie, všetky tie články, ktoré hovoria o vývoji ekonomike v Rusku, spomínajú, že tie čísla sú neoveriteľné a že pochádzajú z Ruska. To ste ale už, samozrejme, nespomenuli. A tým, ktorým tá pamäť na rozdiel od vás funguje, tak tí si veľmi dobre pamätajú, že Rusi naozaj dokážu s číslami veľmi pekne manipulovať. To sú tie sovietske plány, ktoré sa plnili na 120 %, to je tá účasť na voľbách, ktorá prekonáva stopercentnú účasť, a to sú tie veľké Putinové úspechy v tých voľbách.
Skryt prepis

15.2.2023 o 16:55 hod.

Ing.

Tomáš Lehotský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

16:55

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem za slovo.
Pán Lehotský, no podľa toho, že za to, že vás nepoznám, tak som nevzdelaný, no ak som, dobre si pamätám, tak ja som hovoril o zdrojoch, nemecká televízia, OSN, CNN, ja som nespomínal žiaden zdroj z Ruska, lebo žiaden som nepoužil naschvál kvôli takým jednoduchým ľuďom ako ste vy, lebo by to nepochopili.
Teda čo sa týka civilných strát, tak podľa Benčíka, Osuského, predkladateľov civilné straty sú v poriadku, keď sú vedené, keď je vedená vojna Američanmi a ich spojencami. Ale keď sú vedené, ktorú vedie vojnu alebo konflikt Rusko, tak už to nie je v poriadku, to je také, také farizejské, ale čo od vás.
Mám ešte jednu minútu, tak chcel by som vyzvať (ruch v sále), aby Národná rada odsúdila agresiu Azerbajdžanu voči Arménsku, ktorá bola ničím nevyprovokovaná, už keď takto chceme. Vyzývam vás, vážení kolegovia, kolegyne, aby sme verejne sa pridali a odsúdili agresiu Azerbajdžanu voči Arménsku. Ak nie, schvaľujete všetko to, čo sa v tej vojne stalo, schvaľujete kroky agresora aj jeho obetí.
Skryt prepis

15.2.2023 o 16:55 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:10

Juraj Krúpa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda.
Znova tu máme diskusiu, ktorá sa opiera o hodnotové nastavenie a hodnotovú orientáciu, ktorá nás vždy takto vie rozoštvať. Ja len si dovolím pripomenúť kolegyniam a kolegom, my patríme na západ kultúrne, historicky aj hodnotovo. Boli sme z tohto kultúrneho a hodnotového prostredia vytrhnutí na štyridsať rokov, čo sa hlboko vrylo aj do duší a myslí veľa našich kolegov, ktorí majú taký ten, ten, ten, tú afinitu, ten vrelý vzťah k Rusku a vyslovene trpia takou tou rusofíliou. A, bohužiaľ, problém na Slovensku so slovenským vlastenectvom je, že je absolútne prepletené s rusofíliou. Ako keby samostatná vlastenecká idea alebo cítenie slovenské vyprchalo. Všetko je to prepojené s ruským cítením. Ono to má svoju históriu a svoje korene, ku ktorým sa aj dnes dostanem a ja vám to tu aj prečítam. Čo je ale dôležité v kontexte tohto uznesenia je to, že prečo ho predkladáme. Bolo tu už uvedené určite aj predkladateľom a určite ho aj ďalší ľudia už sa k tomu vyjadrovali.
Jedna vec je pravda a je to holý fakt, dnes neexistuje jednotná definícia terorizmu. Jednoducho sú viaceré, každá medzinárodná organizácia má svoju, ale panuje naprieč celým spektrom napriek tejto absencii zhoda, že čo je cieľom terorizmu. No a cieľom terorizmu je zastrašenie celej populácie, pričom tá nepredvídateľnosť postupu teroristu ešte zvyšuje strach a pocit teroru. Čiže sú to také tie zatýkania bezhlavé, každý desiaty alebo podľa zlovôle, alebo sú to popravy, sú to únosy a tak ďalej. Čo má vlastne za cieľ zastrašovať obyvateľstvo, čo vlastne stiera tie rozdiely medzi štátnym terorizmom aj neštátnym terorizmom, pretože v týchto prípadoch, o ktorých sa bavíme, tak sa tu bavíme o štátnom terorizme. Tu treba dať, samozrejme, doplnok, že terorizmus je súčasťou tzv. asymetrickej vojny. Samozrejme, tu máme aj osobitnú teóriu štátom podporovaného terorizmu. Len čo vnímame dnes a čo vidíme, je to, že Kremeľ sa správa veľmi podobne ako nacistické Nemecko počas druhej svetovej vojny. A z toho potom patrične aj vyplýva, že tu máme sympatizantov, ktorým sa takéto správanie páči, pretože však ľudáctvo a klérofašizmus je tu hlboko zakorenené. Ono treba vedieť aj tie paralely medzi nacistickým Nemeckom a Ruskom dnešnej doby. Vieme napríklad povedať aj to, že Rusko, podobne ako nacistické Nemecko, sa nedokázalo vyrovnať so svojím údelom, ktorý má, takisto ako Nemecko po prvej svetovej vojne, čo vyústilo do druhej svetovej vojny. To isté, tá istá paralela platí aj dnes. Kremeľ sa nedokázal vysporiadať s tým, že sa mu rozpadol Sovietsky zväz, že sú tam nezávislé štáty, nezávislé republiky, ktoré on vníma ako svoje vlastné rebelujúce regióny. To, čo vidíme dnes, je vlastne to, že Rusko chce zničiť samotnú a samostatnú Ukrajinu a chce zničiť aj svojbytný národ ukrajinský. Rozhodlo sa urobiť genocídu. Je to vyslovene spôsob ako likvidovať fyzicky, ako zlikvidovať kultúrnu a politickú entitu tohto národa.
Spôsob boja, ktoré si ruské vedenie zvolilo v sebe, samozrejme, obsahuje aj útoky na civilné ciele a infraštruktúru. No a na týchto územiach, samozrejme, porušujú aj práva miestneho obyvateľstva a uskutočňujú voči nemu systematickú politiku zastrašovania a tzv. deukrajinizácie. Zdokumentované sú prípady vrážd, mučenia, väznenia, únosov a deportácií. Rusko tak porušuje nielen ustanovenia medzinárodného práva zakazujúce použitie sily pri riešení medzinárodných sporov, čiže just ad bellum, ale priamo aj humanitárne právo upravujúce spôsob vedenia vojny a vojnových aktivít, ako aj ochrany obetí, čiže jus in bello.
Vzhľadom na toto všetko, samozrejme, by malo reagovať aj medzinárodné spoločenstvo, ktoré aj reaguje. Tým ako som aj začal na začiatku, že patríme k tomu západu, teda k tomu civilizovanému svetu, tak to, tento civilizovaný svet tieto kroky a tieto teroristické činy, ktoré Rusko robí, odsudzuje a my k nim patríme, my sa k tomu pridávame. Jedným z týchto nástrojov, ktorý tu je, je toto uznesenie je to, že to uľahčí v budúcnosti vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý bude odsudzovať tieto teroristické činy a hrozbu alebo teda aj porušovanie humanitárneho práva a zastrašovanie civilného obyvateľstva.
Kolegovia, toto sú všetko fakty. Problém je, že tu máme vytvorenú akúsi, ako som spomínal, afinitu a lásku voči Rusku. Jednoducho si to pletieme s tým, čo je náš národnoštátny záujem. A ja vám to tu rád prečítam. Ide o to, že tu máme určité proruské cítenie, ktoré vychádza z viacerých faktorov. Je to, samozrejme, cítenie, ktoré pochádza z národného hnutia 19. - 20. storočia, komunistická ideológia orientovaná na ZSSR, pacifizmus slovenskej spoločnosti a štyridsať rokov praktického života v sovietskom bloku. To slovenské proruské cítenie slovenského národného hnutia z 19. storočia v podstate pramení z toho, že snívalo o nejakom vytvorení Ruskej ríše alebo Slovanskej ríše. K tomuto zámeru mali Slováci vlastne za cieľ sa podriadiť a tomuto slovanskému štátu alebo superštátu, kde by sa v podstate mohli usídliť. Čiže tam ani nešlo o nejakú emancipáciu národnú, ale išlo o to, že niekam budeme patriť, niekto kto nás ochráni. A tento naratív pokračuje dodnes a výsledkom je, že dnešní vlastenci si slovenské vlastenectvo bez spojenia s Ruskom ani nevedia predstaviť, a preto je aj spochybňovanie vlastenectva oprávnené. Komunistická ideológia je to vlastne loajalita k Moskve. Bola základným predpokladom akejkoľvek kariéry v Komunistickej strane a v socialistickom Československu a to v mnohých aj zostalo. Tento postoj pretrval, samozrejme, aj v situácii, keď Rusko žiadnym spôsobom nemožno považovať za krajinu, kde by sa presadzovali nejaké ľavicové alebo socialistické ideály. Loajalita k ZSSR sa pretransformovala k loajalite alebo aspoň teda k rešpektu voči Rusku a len myšlienku, že by sme sa proti Rusku mohli postaviť, intuitívne vnímame ako neprípustné.
Pacifizmus, je to v podstate, milí kolegovia, rusofili, ignorácia ruského militarizmu, autoritárstva a imperializmu. To je ten problém toho fiktívneho Ruska, vo svojich predstavách nevnímajú teda Rusko ako skutočne je, ale akým by ho chceli mať. A táto snaha týchto politicky neuvedomelých národov sa do niečoho nemiešať v nádeji, že ak nebudeme provokovať, všetko okolo nás prehrmí, ignorovanie bezpečnostných otázok a silne moralizujúci prístup k zahraničnej politike, to, čo sme tu počuli pred chvíľkou, že keď oni, tak aj tí druhí a ochota prijať akékoľvek usporiadanie, aj ruskú hegemóniu s nádejou, že nebude vojna a zabíjanie. A to je presne aj ten následok roku 1968 a normalizácia, ktoré sú u nás prezentované ako pozitívne príklady. Pritom pokus vyhnúť sa boju a zápasu a ustupovanie útočníkovi je absolútne neruské správanie, odpudzujúce a odporujúce ruskej tradícii, mysleniu a kultúre. Na ruskej strane môže vyvolávať len pohŕdavý úsmev, pretože v Rusku platí skôr ´pusť v boy, choď rokovoy´. Teda tak nech je radšej boj, hoci osudový. Štyridsať rokov praktického života v sovietskom bloku je to masívna propaganda velebiaca všetko sovietske a ruské, budovanie pocitu príslušnosti k impériu, socialistickému táboru s prirodzeným vodcovstvom ZSSR, reálne pretláčanie ruskej kultúry a väzieb na ZSSR, akademická, inštitucionálna spolupráca, filmy, umenie, literatúra, nízka znalosť západných jazykov, že kolegovia, obmedzený kontakt so západnými krajinami v čase formatívnej mladosti, vytvorenie si emotívneho vzťahu k ruskému prostrediu a, samozrejme, aj oneskorená modernizácia.
Bohužiaľ, sa už viac k nej nemôžem dostať, takže toto je ten problém, ktorý tu máme a z ktorého sa vy nedokážete vymaniť, a preto tu budete obhajovať všetky zverstvá ruské len preto, lebo ste rusofili.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.2.2023 o 17:10 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:25

Eduard Kočiš

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:25

Alojz Baránik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, kolega Juraj, bolo by to pekné, keby všetko, čo si povedal, bola pravda v tom, že len takýmito motiváciami sú vedení tí, ktorí obhajujú dnešné Rusko a všetko to, čo Rusko robí. Bohužiaľ, realita je taká, že tzv. elity tejto skupiny slovenského národa tie nerozmýšľajú takto. Tie, bohužiaľ, sú vedené inými motiváciami a motiváciami takými, kde im ide o uchmatnutie moci spolu so SMER-om a zriadenie tu nejakého Orbánovského štátu a na to využívajú, áno, tú mentalitu rusofilskú, ktorú si spomínal. Čiže v prípade týchto našich, bohužiaľ, kolegov mnohí z nich sú polyhistori, hovoria plynule rôznymi jazykmi údajne, ale je to situácia taká, že oni vedia veľmi dobre, čo robia. Kašlú na Slovensko, oni jednoducho chcú sa uchopiť spolu so SMER-om moci. Pretože všetci vieme, že fašisti a komunisti mali k sebe blízko. Je to proste zločinec ako zločinec a my tu máme dočinenia so zločincami, nie s nejakými naivnými rusofilmi. Bohužiaľ, realita je takáto.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.2.2023 o 17:25 hod.

JUDr.

Alojz Baránik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:25

Juraj Krúpa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ďakujem veľmi pekne. Myslím si, že to, čo hovoril pán Kočiš, som aj v podstate všetko vysvetlil v mojom prejave a áno, asi som tých informácii povedal strašne veľa, že ich asi všetky nestihol zachytiť, ale naozaj vychádzajme z historických faktov a tak ako som spomenul, historicky, kultúrne jednoducho patríme na západ. Ono sa to už vidí napríklad aj na architektúre. Odkiaľ pokiaľ je gotika, ako sa vyvíjala naša história v spojitosti s kým a tak ďalej, že to Rusko vtedy zohrávalo len tú okrajovú úlohu. My sme tu aj za tých 40 rokov nejakým spôsobom zidealizovali tú Ruskú federáciu a vidíme v nej niečo iné, ako sama je a jednoducho myslím, si, že všetko, čo bolo potrebné k tomuto povedať, som už povedal. Samozrejme, že toto bolo skôr také akademické a vidím, že na takéto fakty veľa faktických poznámok nie je, pretože tam nejde o emócie, takže kolegovia by sa potom aj museli priznať presne tu k rôznym faktom, ktoré tam boli spomenuté a, samozrejme, kolega Baránik. Spomínal aj tú motiváciu, ale ja vychádzam presne aj z toho predpokladu, ktorý som tu uviedol niekoľko tých bodov tie fakty, ktoré vedú k tomu, že naši vlastenci sú prepojení takto s rusofiliou, čo ja teda považujem stále za veľkú tragédiu. To potom, samozrejme, má za následok aj to, že tie pohnútky, ktoré sú k tým ďalším krokom v tom sa viac priľnúť ku Kremľu alebo zneužívať dezinformácia alebo už teda aj priamo kolaborovať s touto mocnosťou. Sú už potom aj ľahko ospravedlniteľné a potom tu vidíme aj tieto momenty, ktoré tu máme a ktoré chcú zvrtnúť dejiny a chcú zo Slovenska spraviť akúsi socialistickú republiku na spôsob Bieloruska.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.2.2023 o 17:25 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 17:25

Ondrej Ďurica
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Aj som premýšľal, či sa prihlásim do tejto rozpravy, pretože keď si uvedomujem, do akej roviny sa dostáva táto diskusia, tak mám pocit, že je zbytočné čokoľvek povedať a je zbytočné byť akokoľvek vecný a objektívny a snažiť sa tu o nejakú pravdu alebo aspoň sa baviť objektívne v tej rovine akejsi pravdy alebo skutočnosti, ktoré či už historicky, alebo zo súčasnosti vieme celkom jasne pomenovať a vieme sa o tú pravdu alebo o tie skutočnosti oprieť. Aj na základe tých posledných, či už faktických, alebo, alebo vyjadrení v rozprave mojich predrečníkov, to je len potvrdením toho, čo hovorím, že vy nás obviňujete z toho, že doslova sa budem snažiť citovať "obhajujeme zločiny Ruska a že by sme boli najradšej, keby sme boli nejakým spôsobom prepojený alebo pripojený k Ruskej federácii a že by sme boli najradšej, keby tu bolo v podstate nejaké Rusko a boli sme jeho súčasťou". Tak ako tu odznelo od mojich kolegov my nesledujeme ani ukrajinský záujem, ani ruský záujem, ani americký záujem. My sledujeme slovenský záujem a Slovensko je krajina, ktorú máme radi a v ktorej žijeme a pre ktorú pracujeme aj v tomto parlamente. Len problém je ten, že toto uznesenie, tak ako tu už odznelo, považujeme za nevyvážené. Považujeme ho za nevyvážené v kontexte udalostí, ktoré nie sú otázkou ďalekej minulosti, ale sú otázkou vojenských konfliktov, ktoré sa odohrali a ktoré my ako či už poslanci alebo všeobecne, keď to zoberieme ako občania, ako pozorovatelia vieme hodnotiť a vieme sa na ne pozerať doslova v priamom prenose.
Boli tu vojenské konflikty, ktoré viedlo NATO alebo viedli Spojené štáty Americké, o ktorých sa tu nikdy nehovorilo v takomto kontexte. Bola to vojna v Iraku, ktorá bola v podstate vyvolaná pod zámienkou výskytu zbraní hromadného ničenia. Nakoniec sa ukázalo, že táto zámienka sa nepotvrdila, že tieto zbrane sa tam nikdy nenašli. To sú veci, ktoré nehodnotíme my ani ich nekomentujeme alebo neposudzujeme, nevyhodnocujeme ich my. To sú závery, ktoré boli prijaté na medzinárodnej úrovni a to sú fakty, ktoré jednoducho sú dané. Sú ďalšie konflikty, sú ďalšie revolúcie v iných štátoch.
Kolega Dostál tu dnes povedal na adresu Ukrajinu, že Ukrajina má právo vybrať si, kam bude smerovať svoju politiku a kam chce patriť. A ja s tým súhlasím, ale to isté platí pre Líbyu, pre Irak, pre Sýriu a pre ďalšie krajiny, v ktorých prebiehali vojenské konflikty a ktoré, ktorým predchádzali rôzne revolúcie a prevraty. Samozrejme, tá debata bola emotívna. Odznelo tu množstvo argumentov, ktoré v podstate ani nejak neprispeli k tej debate a niekedy sme zachádzali ústami niektorých rečníkov do ďalekej minulosti a histórie. Je pravda, že históriu treba poznať, a treba si z nej zobrať ponaučenie a tak ďalej, ale ja apelujem práve na to, že to, čo sme tu my popísali, čo sme nejakým spôsobom snažili zvýrazniť ako moment, ktorý nám chýba v tom celospoločenskom pohľade na udalosti na Ukrajine, je práve to, čo hovorím, to sú konflikty a vojenské operácie, ktoré viedla Aliancia alebo Spojené štáty Americké v krajinách, ktoré som tu menoval a ktoré sa neodohrali tak dávno. Preto si myslíme, že to uznesenie má silnú dávku pokrytectva, pretože tam chýba tento fakt a koniec koncov aj tá debata dokazuje, že tu stoja proti sebe dva tábory s úplne iným videním sveta. Minimálne v tej otázke zahraničnej politiky, ale ja mám pocit a nechcem teraz byť jediným majiteľom pravdy, ale mám pocit, že zatiaľ čo my hodnotíme objektívne obidve strany mince, tak vy vidíte ako keby iba jednu stranu tej mince, že vy prehliadate to, čo tu my menujeme, čo je absolútne zrejmé tie konflikty a tie udalosti, ktoré sme my dávali do pozornosti, o ktoré sme sa opierali. Tu jednoducho boli, to sú nie naše výmysly, ani argumenty, o ktorým by ste mohli povedať, že sme si ich zobrali ako nejaký proruskí fanatici do úst len preto, aby sme, aby sme na ne poukázali. Toto je to, čo nám vadí v tom vašom prístupe. Tá jednostrannosť, neobjektivita a neschopnosť diskutovať v rovine, že áno, pokiaľ ideme hovoriť o tomto, tak povedzme aj to bé. To je celé.
A môžem vás ubezpečiť hoci neviem, či vás presvedčím, ale nás vôbec nevedie to, aby sme sa stotožňovali s tým, čo sa deje na Ukrajine. My túto vojnu odmietame, odmietli sme ju hneď. Tak ako som povedal kolega Mazurek, kolega Suja prichýlili vo svojich domovoch mnohé ukrajinské rodiny. Boli to matky s deťmi. Vidíme, čo sa deje a práve pretože odmietame takéto vojenské konflikty, si myslíme a sme o tom presvedčení, že neustále podporovanie, vojenské podporovanie tohto konfliktu bez toho, aby sa všetky strany, ktoré sú v tomto konflikte akokoľvek angažované snažili o diskusiu, o mierovú cestu riešenia, že takéto neustále pumpovanie zbraní na Ukrajinu tento konflikt prehlbuje, predlžuje a že to nikam dlhodobo nevedie. Nehovoríme to my ako poslanci Národnej rady, hovoria to mnohí politológovia, mnohí komentátori, ktorí sú relevantní posudzovať vývoj tohto konfliktu a zohľadňujú, samozrejme, všetky aspekty toho, čo sa deje, či už na Ukrajine, alebo celkovo v medzinárodnom meradle.
Takže chcem len, aby zaznelo, že hnutie REPUBLIKA ústami svojich poslancov nevystupovala v tomto bode z pozície obhajcu Ruska. Vystupujeme z pozície poslancov Národnej rady, ktorí hája slovenský záujem a pozerajú sa na to, akým smerom sa tieto udalosti môžu ďalej vyvíjať a sme presvedčení o tom, že táto cesta, ktorú zvolila aj súčasná odvolaná vláda, a to sú konkrétne vyjadrenia v súvislosti s migmi, to je darovanie vojenskej techniky a tak ďalej, že toto nie je správna cesta a vidia to tak aj občania Slovenskej republiky.
A keď budete o nás hovoriť, že sme nejakí proruskí alebo sfanatizovaní alebo máme podobné motívy, tak vás môžem ubezpečiť, že podobne to vnímajú aj ľudia na Slovensku, ktorí nesúhlasia s takouto rétorikou a s takýmito konkrétnymi krokmi, ktoré predstavitelia slovenskej politiky a odvolanej vlády robia smerom k tomuto vojenskému konfliktu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.2.2023 o 17:25 hod.

Ondrej Ďurica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:25

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Ďurica, zareagujem na to, na tú časť vášho vystúpenia, kde ste reagovali na moje slová, že každá krajina má právo si vybrať. Ja som to použil v kontexte s Ukrajinou a v tom slovazmysle, že Ukrajina má právo sa rozhodnúť, že či sa chce orientovať na východ alebo na západ. Do akých integračných projektov a spoločenstiev sa chce zapojiť a že má o tom rozhodovať Ukrajina a jej ľud, nie Rusko. A vy ste povedali však aj Líbya, aj Sýria a Irak majú právo sa rozhodnúť. No dovolím si poukázať na pár drobných rozdielov. Líbya, Sýria aj Irak boli brutálne diktatúry. Neexistovala tam žiadna opozícia. Naopak oponenti miestnych diktátorov boli prenasledovaní, väznení a vraždení. Neboli tam dodržiavané ľudské práva. Ukrajina bola a je demokracia. Konajú sa tam demokratické voľby, existuje tam opozícia, dodržiavajú sa tam ľudské práva, je tam slobodná tlač. Nie je dokonalá, to nikto netvrdí, že je dokonalá. Je, áno, je tam, je tam aj korupcia, áno, nachádzajú sa tam aj extrémisti, na rozdiel do slovenského parlamentu ale v ukrajinskom parlamente extrémisti nezasadajú.
A Irak a ďalší rozdiel je v tom, že v Líbyi a v Sýrii boli občianske vojny, ktoré predsa nevyprovokoval západ. Západ tam v určitom okamihu zasiahol. Irak preukázateľne mal zbrane hromadného ničenia, mal chemické zbrane, ktoré preukázateľne použil proti vlastným obyvateľom proti, proti Kurdom. Na Ukrajine nebola občianska vojna, na Ukrajine boli nepokoje vyvolané Ruskom podporovanými militantmi. A USA ani žiadny iný západný štát si neprivlastnil ani milimeter územia dotknutých štátov, Rusko už anektovalo Krym a teraz anektovalo ďalšie územie. Relativizovať tieto rozdiely je proruský postoj a presne to vy robíte.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.2.2023 o 17:25 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:40

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Hovoríte, že predsa súhlasíte s tým, že si krajina má možnosť vybrať, napriek tomu z vystúpení z vášho brehu zaznelo, že NATO dalo prísľub o nerozširovaní. Za prvé, je to blaf a za druhé, oveľa dôležitejšie je to, že za mňa, za občanov Slovenskej republiky ani za kohokoľvek druhého nemôže ktokoľvek dávať nejaké sľuby, čo ja budem chcieť. Samozrejme, mohli nás nevziať, vziať len niektorých, urobiť to akokoľvek, ale neexistuje, aby sa niekto zaviazal, že tam tých neprijme za nás. Čo to je? To sme čo? Podriadení otroci, nemáme nárok? Toľkoto k tomu právu na vlastné rozhodnutie.
Pokiaľ ide o to, že vám chýba ohodnotenie Saudskej Arábie vojny v Jemene alebo čohokoľvek, preboha, dneska ste doniesli uznesenie o Michalovciach, čo vám tri roky bráni priniesť rovnako dobré alebo zlé uznesenie o Jemene, prečo to chcete od nás? Nemáte plné práva poslancov predkladať uznesenia, to je úplne smiešne.
A posledná vec, ktorú naznačil Ondrej, viete ja som bol pozorovať ostatné zatiaľ parlamentné voľby na Ukrajine. Neonacisti, o ktorých sa tak hovorí, tam ostali dve aj niečo desatín percenta a ostali pekne pred dverami parlamentu na mraze na rozdiel od Slovenska. Takže keď Slovensko hovorí o Ukrajine ako o štáte neonacistov a skorumpovanom, tak nech sa Slovensko pozre do zrkadla a to len uvidí veci.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.2.2023 o 17:40 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video