88. schôdza

14.3.2023 - 31.3.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

22.3.2023 o 9:06 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:40

Magdaléna Sulanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené, vážená kolegyňa, vážení kolegovia, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Tomáša Tarabu na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov (tlač 1499). V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 26. apríla 2023 a v gestorskom výbore do 28. apríla 2023.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

21.3.2023 o 18:40 hod.

Ing.

Magdaléna Sulanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:42

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, predstavitelia OĽANO nedávno, pred chvíľou teda prezentovali nejaký návrh zákona, aby tuším dve tretiny mzdy poslancov Národnej rady uhrádzali politické strany a nie teda Národná rada a to z toho dôvodu, že politické strany dostávajú veľké finančné zdroje a myslím si, že tu bolo povedané, že v podstate s tými miliónmi ani nemajú čo robiť. Tak ja som očakával, že keď teda niekto skonštatuje, že nemá čo robiť s tými miliónmi, ktoré dostáva, tak príde s návrhom zákona, aby tie milióny nedostávali politické strany. Je úplne na Západe normálne, že politické strany, ktoré majú desaťtisíce členov, tak získavajú nejaký príspevok, aj keď podľa mňa v normálnom prostredí, ak je niekto veľký fanúšik politickej strany, tak rád jej prispeje, rovnako tak ako keď niekto chodí do obľúbenej reštaurácie, taktiež tým, že tam chodí, tak ju udržuje pri živote. A tu zase vznikla taká anomália, že v podstate tí, ktorí sú najväčší obhajcovia voľnej súťaže a podobne, tak úplne jednou rukou nemajú žiaden problém hlasovávať za to, aby, aby tu existovala neférová politická súťaž, to znamená, niektoré vybrané politické strany dostanú milióny, niektoré ich nedostanú a čo už je v podstate základný predpoklad toho, že vzniká iba nejaká úzka skupina strán, ktoré vedia sa dostať k veľkým peniazom, a následne je tu aj podozrenie, že v podstate veľká časť tej, možno tej politickej agendy je len o tom, aby dostali tie peniaze.
Takže keď prišiel návrh z radov koalície o tom, aby sa politi... v podstate predstavitelia parlamentu platili z centrál politických strán, čo je podľa mňa priamo že útok na demokratické zriadenie, pretože nemôže nejaký predseda politickej strany určovať, že kto dostane výplatu a nie, keď je zástupcom ľudu. Môžme sa, samozrejme, baviť o tom, aby išli platy poslancov dole alebo kohokoľvek, ak na to tá vôľa je, tak nech je. Ale na to, aby boli poslanci vydierateľní svojimi politickými šéfmi len preto, že by chceli hlasovať podľa vedomia a svedomia a oni podľa toho im budú určovať, že koľko majú a nemajú dostať peňazí v rámci výplaty, tak považujem potom za dôležité a z toho dôvodu v nadväznosti na to sme predložili tento návrh zákona, aby jednoducho keď tu je konštatovanie, že politické strany majú príliš veľa miliónov, mimochodom, toto volebné obdobie je to 75 miliónov, máme tu stranu napríklad, ktorá má agendu urobenú z toho, že treba znížiť príspevky štátu cirkvám, pričom tie cirkvi robia nielen duchovnú, ale veľkú aj sociálnu a humanitárnu pomoc naprieč spoločnosťou na Slovensku, tak tá istá politická strana, teraz myslím SaS, vôbec jej nevadí, že ona dostáva milióny aj od ľudí, ktorí možno by jej nikdy nič nedali.
Takže aby sme to dali teda do poriadku, tak sme prišli s návrhom zákona, aby jednoducho ak tu konštatujú predstavitelia tých politických strán, že majú veľké milióny, tak aby tie milióny nemuseli dostať, aby sme ich odbremenili od tejto ťarchy, keď nevedia, čo s tými peniazmi robiť, pretože Slovensko je v stave, že veľmi veľa ľudí tie peniaze tak potrebuje, že vie, čo by s nimi vedelo robiť, potrebuje to v podstate každý jeden segment spoločnosti, kde sa pozrieme. Takže tento návrh zákona predpokladá, že tá posledná tranža, ktorá by mala teraz prísť, tak by jednoducho neprišla.
Takže toto je návrh toho zákona a verím teda, že tí, ktorí sa tu sťažujú, že majú veľa peňazí na účtoch a nevedia čo s nimi, že za ten zákon budú hlasovať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

21.3.2023 o 18:42 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:46

Ján Blcháč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, bol som určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona, a preto predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona, ktorý spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Jeho súčasťou je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Vychádzajúc z mojich oprávnení, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Ústavnoprávny výbor Národnej rady. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 26. apríla 2023 a gestorský výbor do 28. apríla 2023.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

21.3.2023 o 18:46 hod.

Ing. PhD.

Ján Blcháč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 18:49

Filip Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Jedná sa o návrh zákona, ktorý už v tomto volebnom období raz bol. Ide o zmenu § 27, ktorý hovorí o územiach európskeho významu. Dáva tam podmienku vyhlásenia týchto území takú, že vlastník musí dať písomný súhlas so zaradením tohto, teda svojich pozemkov do tejto sústavy chránených území. Pridala sa tam ešte taká vec, že keď sa zvolávajú tie stretnutia, že známi vlastníci, ktorí sú, musia im byť doručené písomné pozvánky, nie, ako to je dnes, že sa to zverejňuje iba vyhláškou na úradnej tabuli ministerstva, ktorú bežní ľudia, bežní vlastníci nesledujú, čiže mnohokrát im aj táto informácia unikne.
Tak ako som spomínal, už vo februári 2022 sme túto iniciatívu mali. V tom období sa prerokovalo vtedy viac ako sto území, tiež sa to snažili ministerstvo cez tie vyhlášky zaradiť do sústavy Natura 2000. Vidíme aj dneska, že ministerstvo ide ako parný valec v tejto svojej ochranárskej tvrdej iniciatíve a zase rozbehli obdobné prerokovania k územiam európskeho významu, zase tam je niekoľko desiatok týchto ÚEV-čiek, ktoré rozširujú už existujúce územia o nové parcely. Preto sme priniesli opäť tento návrh zákona, pretože je vysoko aktuálny. A nedá mi spomenúť aj dnešný výbor, na ktorom sme boli s kolegami a bol tam štátny tajomník Kiča, ktorý vystupoval a tak nás kritizoval, že jemu je ľúto, že niektorí poslanci sa dali na tú stranu a že nejakým spôsobom že blokovali alebo sabotovali tieto prerokovania.
Ja môžem povedať, že ja som na to hrdý, že sa to dokázalo takto zvrátiť. To prvé také to prerokovanie, kedy prišiel ten zvrat, bolo vo Važci, tam sa rokovalo k piatim obciam a tam sme prišli na ten mechanizmus, ktorým sa dalo dosiahnuť to, že tieto územia vlastníkom neboli vyhlásené, následne sme potom pokračovali, prišli Liptovské Revúce, tam sa pridal, pridali už aj kolegovia k tejto legitímnej obštrukcii, ktorú, ktorú sme v podstate robili, a podarilo sa nám zvrátiť na niekoľko tisícov hektárov území, aby bez súhlasu vlastníka tieto územia neboli zaradené do tohto zoznamu, do zoznamu týchto území alebo, ako to voláme, do Natury 2000. Pokiaľ nebude zmenený zákon o ochrane prírody a krajiny tak, že tam vlastník dostane to postavenie a že jednoducho bude vyžadovaný ten písomný súhlas, tak ja dopredu hovorím, vždy tu budeme vyvíjať takéto iniciatívy na takéto obštrukcie a vždy budeme stáť na strane vlastníkov, aby sme hájili ich práva.
Ďakujem, toľko v úvodnom slove.
Skryt prepis

Vystúpenie

21.3.2023 o 18:49 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:52

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1507). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z opatrení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 26. apríla 2023 a v gestorskom výbore do 28. apríla 2023.
Pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

21.3.2023 o 18:52 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:53

Filip Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Zabudol som ešte jednu poznámku poznamenať, lebo keď som sa bavil o tom s niektorými poslancami, narazil som na takú výčitku, že prečo to neaplikujeme na všetky tie chránené územia, čo sa týka toho písomného súhlasu. No, nemôžme to momentálne aplikovať, pretože ten paragraf, ktorý všeobecne rieši tieto chránené územia, bol na februárovej schôdzi, hlasovalo sa o ňom, čiže vzťahuje sa tam ešte tá šesťmesačná lehota, preto ja som dal tento návrh, som momentálne stiahol len na územie európskeho významu, ktoré sú mimochodom akože vysoko aktuálne. Toľko.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

21.3.2023 o 18:53 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:54

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja by som len v krátkosti chcel zhrnúť, že aj Svit, aj Liptovské Revúce, Važec, Banská Štiavnica, kde sme bojovali niekedy viacerí kolegovia z opozície, niekedy každý jednotlivo, kto ako to mal bližšie. Podarilo sa nám zastaviť tieto bláznovstvá. Ako príklad, vážení kolegovia, chcem určiť jeden prípad z Banskej Štiavnice, keď za územia európskeho významu alebo za územia, ktoré sú hodné ochrany, určili títo blázni ekoteroristi aj prístupovú cestu na Počúvadlo, aj asfaltové parkovisko na Počúvadle a podobne. Tak aspoň vidíme, že akí profesionáli toto pripravujú. Jednoducho to preklopili z Googlu map a dali to všetko. Išlo i o kvantitu územia a vôbec nepozerali, čo kde sa nachádza.
Bol problém tam s krajinnými ekológmi, ktorí zásadne nesúhlasili s týmto návrhom vyhlasovania území európskeho významu. Boli to odborníci, ktorí povedali, že v Štiavnici konkrétne sú možno dve veci, ktoré sú vhodné na ochranu, ináč celá tá Štiavnica je vhodná na turizmus. Nikto nepočúval absolútne nikoho.
A vravím, že ak takto chceme pokračovať ďalej, tak nieže vyľudníme ten vidiek a zabijeme, ale vlastne znehodnotíme celé laznícke osídlenie na Slovensku. A ako hovoria ľudia žijúci na vidieku, Slovensko bez vidieka nie je Slovensko. Mali by sme si to uvedomiť a nie prijímať takéto opatrenia ako ďalší príklad z Banskej Štiavnici, kde majiteľ nejakého rodinného domu vynde z predzáhradky a je rovno na území európskeho významu a nemá tam čo robiť, hoci to je jeho pozemok. Má k nemu právnický vzťah, ale už cezeň nemôže chodiť. Alebo má ohradenú ohradu, kde bez jeho vedomia vstúpili nejakí... ja neviem, čo to už mohli byť, ktorí vytyčujú trasy pre turistov a namaľovali mu turistickú trasu krížom cez jeho ohrady, kde má dobytok a podobne. Pritom ich tam vôbec nepustil.
Ďalšia vec taká. Chcú si stavať prístrešky pre zvieratá, ktoré sú tam desiatky rokov, a tie sa, niektoré sa už rozpadli, generácie, a musia požiadať o stanovisko. Tak štátna ochrana prírody im povedali, nedostanú, nesúhlasíme s tým, lebo v budúcnosti, v budúcnosti sa tam uvažuje, že tam budú územia európskeho významu. To znamená, že aj tie, ktoré nenavrhnú za vyhlásenie, ani tam im nedovolia rozvíjať daný región. Čo má za následok, že tí ľudia stade odchádzajú alebo dožívajú a mladí tam neostávajú. Tak bol by som rád, keby tento návrh prešiel, podľa mňa je to veľmi dobrý návrh a budeme hlasovať za. Hlasovanie by malo byť zajtra o jedenástej.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.3.2023 o 18:54 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
88. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia
 

Uvádzajúci uvádza bod 9:02

Štefan Holý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážené páni poslanci, vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam, tzv. katastrálny zákon, v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, bol vypracovaný s cieľom odstrániť nedostatky katastrálneho zákona, ktoré vznikli jeho početnými novelizáciami, čím bola z legislatívno-technického a vecného hľadiska narušená vnútorná konzistentnosť tohto právneho predpisu.
Vládny návrh zákona zavádza na základe požiadavky Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky evidovanie ruín ako kultúrnych pamiatok. Vládny návrh zákona ďalej podrobnejšie upravuje právne postavenie a kompetencie katastrálnej inšpekcie, precizuje a dopĺňa právnu úpravu katastrálnych konaní. Vládnym návrhom zákona sa zjednodušuje návrh na začatie katastrálneho konania v listinnej podobe. Podrobnejšie sa upravuje konanie o zázname, pričom sa zavádza možnosť vykonania záznamu v časti. Rovnako sa precizuje právna úprava konania o poznámke. Bližšie sa upravuje prešetrovanie údajov katastra a zároveň sa ustanovuje lehota na toto prešetrenie.
V súvislosti s prístupom k údajom katastra prostredníctvom katastrálnych portálov sa zavádza povinná bezplatná registrácia na účel plnenia povinností vyplývajúcich z právnych predpisov upravujúcich nakladanie s osobnými údajmi a za účelom zabezpečenia ochrany osobných údajov osôb evidovaných v katastri, ako aj na účel zabránenia zneužívania údajov katastra. Údaje z tejto registrácie budú môcť byť použité aj pre potreby orgánov činných v trestnom konaní. Vládny návrh zákona taktiež ustanovuje novú skutkové podstaty priestupkov, ako aj porušenia poriadku na úseku katastra nehnuteľností.
Vládnym návrhom zákona sa zároveň upravuje zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 202/1995 Z. z., to je devízový zákon, a zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/95 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, zákon č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách, zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov a zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/91 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu predloženého návrhu. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

22.3.2023 o 9:02 hod.

Mgr.

Štefan Holý

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:06

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, pani kolegyňa, páni kolegovia, dovoľte, aby som predniesol spravodajskú správu. V súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona pod tlačou 1468.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel jeho navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 26. apríla 2023 a v gestorskom výbore do 28. apríla 2023.
Pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu k tomuto bodu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

22.3.2023 o 9:06 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:06

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Iba asi hlasovanie, že budeme dneska o jedenástej hodine.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.3.2023 o 9:06 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video