90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 10:33 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:31

Marek Šefčík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Igor, ty si predstavil nielen pomoc, ale aj cestu, odkiaľ na to vziať, a to je tiež veľmi dôležité. Reči o samosprávach, ktoré tu počúvame, sú skutočne iba výhovorkami. Ty si vymenoval veci, ktoré sa nám v prorodinnej politike za tri roky podarilo presadiť. Vyzliekol si donaha tzv. sociálnu demokraciu. Odhalil si rozdiel medzi tým, ak si niekto len dokola hovorí sociálny demokrat, ale myslí len a len na seba a svojich spolupáchateľov, a nami v OĽANO, ktorí sme skutočne prorodinné a sociálne opatrenia presadili do praxe.
A dovoľ mi povedať ešte jednu vec k tomu, čo je v návrhu zákona pre tých mladých. Ja som bol v televíznej relácii s jednou vysokoškoláčkou a tá hovorila, čo ste v OĽANO presadili pre mladých? Čo ste v OĽANO spravili pre nás? A hovorili sme o tom, že keď idú mladí brigádovať, tak tam je už od roku 2015 200 eur nezdaniteľných a že oni to by, by chceli, aby aspoň na tých 500 eur sa to vyšplhalo, aby to sa im nezdaňovalo. No a ja si myslím, že v tomto zákone je predstavená úplná bomba pre mladých ľudí a je to v istom zmysle lákadlo pre nich, aby neodchádzali do zahraničia, aby ostali tu. My sa snažíme aj týmto krokom spraviť podmienky pre mladých ľudí, pre mozgy, pre budúcnosť našej krajiny, aby zostali na Slovensku pracovať. Robíme to, aby sme im pomohli.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 10:31 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:33

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
To, že treba pomáhať pracujúcim matkám, pochopili aj mnohé nadnárodné spoločnosti a firmy, ktoré im začali vytvárať lepšie podmienky, či už sú to rôzne škôlky vo firmách, detské kútiky, pomáhajú im skrátením pracovného času. A je pravda, Igor, čo si povedal, že štát na pracujúce matky dlhodobo kašlal a vôbec sa o ich problematiku nezaujímal a nepresadzoval vôbec nič, a preto je najvyšší čas im pomôcť aj formou tohto návrhu zákona, s ktorým prichádzaš. Upozorňuje na to dlhodobo aj Republiková únia zamestnávateľov a asociácia zamestnávateľských zväzov, ktorá tvrdí, že štát dlhodobo nepomáha pracujúcim matkám. A toto je ten návrh zákona, ktorý majú šancu podporiť všetci poslanci v tomto pléne bez rozdielu politického trička.
Ďalej súhlasím s tým, čo si povedal, že nie je dobré, ak sa podsúva mantra, že sa opäť bude brať samosprávam. Je to taká obľúbená mantra sociálnych demokratov, že teda sociá... že samosprávy, obce a mestá prídu o ďalšie peniaze. Tuto vysvetlil pán poslanec Igor Matovič, že 180 miliónov eur bude z, výnimka, zrušenie výnimky ľudí, ktorí majú nadmerný príjem, a takisto vyberú na DPH... (nezrozumiteľne vyslovené, pozn. red.), ktorý vy ste nerobili. Je to jednoducho fakt.
A povedzme si, stále hovoríme o samosprávach, že to sú tie čisté inštitúcie. Veď NKÚ dlhodobo upozorňuje na to, že mnohé samosprávy nepostupujú transparentne pri predaji majetku. Pozrime sa na platy primátorov a starostov. Mnohí zarábajú viac ako poslanci alebo ministri. Takže nehovorme o tom, že samosprávy sú na dne a padajú na hubu. Nie je to pravda. Nejdeme brať samosprávam, ideme pomáhať ľuďom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 10:33 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:34

Peter Pollák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Súhlasím s tebou, Igor, že treba pomáhať a tak ako sme pomohli Ukrajincom, tak treba pomôcť aj slovenským rodinám, slovenským matkám a slovenským otcom. Je tu určitá skupina ľudí, ktorá sa oháňa tým, ako pomáha Ukrajincom, ale, ja som za veškerú pomoc Ukrajine naozaj, a ja by som sa chcel prihovoriť aj týmto, tejto skupine politikov a poslancov, ktorí nastúpia dnes do parlamentu, aby konečne pomohli aj slovenským rodinám, slovenským matkám a slovenským otcom. Žijeme na Slovensku a naozaj tie slovenské matky si zaslúžia za 30 rokov ničnerobenia v tejto otázke a prilepšenia ich platov alebo teda postavenia na pracovnom trhu, aby sme konečne urobili ten krok dopredu. Zároveň budem im vyčítať, samozrejme, tak ako to je teraz, keď sa oháňajú a chvália daňovým bonusom a zvýšenými prídavkami na deti, že toto je aj ich práca. Nie, nie, nie, nie, nie. Pri tých rozhodujúcich momentoch, kedy naozaj bolo treba pomôcť pri tomto návrhu, kedy sme naozaj bojovali asi s každým, aby dnes bolo realitou 200 euro na dieťa, tak by ste sa iba takto z diaľky prizerali, ale dnes nemáte problém sa týmto chváliť.
A viem predpokladať, že aj keď tento návrh zákona vy jednoducho budete iba sa takto z diaľky prizerať, že neskôr sa týmto návrhom budete chváliť. Nie. Máte jedinečnú príležitosť tento návrh zákona podporiť a stáť v rovnakom šíku ako my. Prestaňte naozaj s tými kopancami, ale bojujme naozaj za tie správne veci, za slovenské matky, za slovenské rodiny. Ukrajine sme pomohli tak, ako sme vedeli. My sme stáli vtedy s vami na jednej strane a dnes je čas naozaj pomôcť slovenským matkám a slovenským rodinám.
Vyzývam vás, vyzývam vás k tomu, aby sme podporili slovenské matky a slovenské rodiny.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 10:34 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:36

Anna Záborská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda.
Ja ďakujem tebe, Igor, že si zosumarizoval a pripomenul všetky tie aktivity, ktoré sa za toto volebné obdobie urobili, pretože často sa na to zabúda. Keď si hovoril o dôležitosti matiek pre túto spoločnosť a ich istú obetu za to, že porodia a starajú sa o deti, spomenul si, že obetujú svoju profesionálnu kariéru, alebo ju majú podstatne sťaženú a ťažšie sa presadzujú ako ženy, ktoré deti nemajú. Ale chcem pripomenúť, že nielen toto. Matky, ktoré majú deti a, samozrejme, majú ich aj pre radosť v tej rodine, ale zároveň sa obetujú pre dobro spoločnosti, pri každom tehotenstve riskujú svoj život. V rokoch 2007 až 2018 umrelo v Slovenskej republike v priebehu tehotnosti a do 42 dní po jej skončení 84 matiek, z toho 31 zomrelo priamo, teda v súvislosti s tehotenstvom. Sú to nezanedbateľné čísla a aj toto treba pripísať k dobru tým matkám, ktorým chceme aj túto obetu vynahradiť týmto zákonom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 10:36 hod.

MUDr.

Anna Záborská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:38

Milan Kuriak
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Igor, chcem ti z tohto miesta poďakovať v mene všetkých ľudí, rodín, matiek, starých mám za to, čo si doteraz pre tých najzraniteľnejších urobil za obdobie niečo viac ako tri roky. Všetci vieme, nielen v tomto pléne, ale aj verím, že väčšina ľudí na Slovensku, vieme, koľko si pre budovanie prorodinného a sociálneho štátu obetoval. Nemal si problém sa vzdať ani pre mnohých lukratívneho postu ministra len preto, aby si pomohol rodinám s deťmi, matkám, aby si pomohol tým najzraniteľnejším. Verím tomu, že toto ti ľudia na Slovensku nikdy nezávidia a viem, že toto nerobíš kvôli politickým bodom, ale robíš to zo srdca a robíš, robíš to preto, lebo, lebo naozaj v tvojom DNA je pomoc a máš empatiu voči tým najslabším. Naozaj za toto si ťa veľmi vážim. Ja som rád, že môžem byť svojou maličkosťou aj ja súčasťou tohto budovania možno časom naozaj najprorodinnejšieho a najsociálnejšieho štátu v Európe a za všetkých aj kolegov poslancov, ktorí sme toho súčasťou, ti chcem poďakovať. Ale chcem poďakovať aj napríklad exministrovi Milanovi Krajniakovi, ktorý tiež, ako som ho sledoval za tie tri roky, tak bol pri mnohých veľmi dobrých veciach, čo sa týka pomoci naozaj aj rodinám, zdravotne postihnutým, dôchodcom a aj tým najzraniteľnejším. Naozaj ešte raz, ďakujem ti v mene všetkých matiek, všetkých rodín... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2023 o 10:38 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:18

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Vážené kolegyne, kolegovia, žiadam o termínovanie bodu 112, návrhu skupiny poslancov NR SR na schválenie stanoviska k zákazu spaľovacích motorov na úrovni EÚ od roku 2035, je to tlač 1712, na dnes o 14.00 h. Odôvodnenie: Chcem poukázať na nejednoznačné znenie ústavného zákona č. 397/2004 o spolupráci Národnej rady a vlády SR v náležitostiach EÚ, ktoré teoreticky pripúšťa aj výklad, že sa neprerokované uznesenie po 14. dňoch stáva platné. Dnes je 14. deň od podania do podateľne Národnej rady. V záujme toho, aby nevznikli pochybnosti, aké je stanovisko Národnej rady, v tejto veci je žiadúce, aby Národná rada návrh prerokovala a hlasovaním schválila svoje stanovisko.
Ďakujem pekne a prosím o podporu.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.5.2023 o 11:18 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:20

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán predseda.
Po dohode s viacerými poslaneckými klubmi navrhujem termínovať bod 130, číslo parlamentnej tlače 1598, je to moja novela školského zákona, informovaný súhlas, na stredu 17. 5. od 9.00 h. A novelu poslancov Svrčeka a Lukáča o sociálnom poistení, číslo tlače 1397, bod 66 na štvrtok 18. 5. od 9.00 h.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.5.2023 o 11:20 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:22

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ďakujem pekne, pán predseda.
V mene troch poslaneckých klubov OĽANO, SaS a SME RODINA žiadam o zmenu termínu hlasovania o tlači 1402, bod číslo 5, a to na štvrtok 18. 5. 2023 o sedemnástej hodine. Zdôvodnenie: Je potrebné otvoriť ministrom rozpravu v druhom čítaní a podať pozmeňujúci návrh riešiaci ako termín účinnosti, tak aj vyprecizovanie predmetu pôvodného návrhu a dnes sa nám to nepodarilo ministra tu dotiahnuť, lebo je s premiérom.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.5.2023 o 11:22 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:23

Vladimíra Marcinková
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán predseda. Prosím o presun tlače 1484 na zajtra o pätnástej hodine. Ide o druhé čítanie. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.5.2023 o 11:23 hod.

Mgr.

Vladimíra Marcinková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:24

Tomáš Taraba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja mám dva procedurálne. Ten prvý je, že by som chcel stiahnuť na prepracovanie zákon tlač 1695, to je vlastne zákon na zvýšenie zákonnosti pri vyšetrovaní a pri práci prokuratúry. Myslím si, že po tom, čo Slovensko videlo ako na Špecializovanom trestnom súde takmer excitoval človek, lebo mu nebol pripustený inzulín, tak som rád, ak by som mohol zapracovať do zákonu aj túto skutočnosť, aby sudcovia s potenciálnymi nehumánnymi až sadistickými sklonmi nemali miesto v slovenskej justícii. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

16.5.2023 o 11:24 hod.

Ing. Mgr.

Tomáš Taraba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video