22. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, budem krátko hovoriť, ale pán minister mi povedal, že môžem aj dlho, ale dalo by sa aj dlho, ale možno v úlohe štátu, ale koniec koncov som to tu spomínal, možno ešte bude príležitosť, kde ešte to budem spomínať. Viete, že kedy, alebo či si to náhodou nemýlime, že čo je alebo čo nie je úlohou štátu. A úlohou štátu je, okrem iného, funkcie štátu, nechcem byť, že základná, nejaká stredná škola, že ideme si hovoriť, že načo vznikol vôbec štát, načo si ľudia vytvorili štát, ale úlohou štátu je sa postarať o tých, čo sa nevládzu o seba postarať. Neviem, bol by som prípadne rád, keby sme sa možno na tomto, nie je to žiadna atómová fyzika, dá sa to aj pochopiť a toto by malo byť úlohou štátu. Hej? Že úlohou štátu by sa malo vedieť postarať o tých, čo sa nedokážu. Pokiaľ sa to začne preklápať, že štát sa začne starať o tých, čo sa vládzu o seba postarať, dlho to nepotrvá. Dlho to nepotrvá, lebo tí, čo vládzu, si na to zvyknú, očakávania sa budú zvyšovať, apetít sa bude zvyšovať, očakávanie pri televízore sa bude zvyšovať, bude sa hroziť voličským správaním a zmenou voličského správania, ak nedoručíte výsledky. Je to cesta do pekla. Celý populizmus je cesta do pekla, vážení, a vy ste sa na ňu vydali. Vy učíte ľudí, ktorí sa vládzu o seba postarať, čakaj pri televízore, čo bude zadarmo. Vy ich to učíte, nie ja. Nie pravica.
My sme tu tak šialení, že my dokonca ideme meniť naratív toho, že tak, jak je čierna a biela, tak ako je ráno a večer, tak je aj pravica, aj ľavica. Aj tí, čo ju nevolia, uznávajú, že pravica je dôležitá. Aj tí, čo ju nevolia, ju uznávajú, že je dôležitá. Lebo dôležitá je na to, že robí rovnováhu. Rovnováha je princíp. Niekto povie pán Boh, niekto povie príroda, proste dala veciam mieru, rovnováha je princíp. Akonáhle narušíte princíp, dlho to nepotrvá. Dlho to nepotrvá. Keď začnete dávať ľuďom, ktorí sa vládzu o seba postarať a povedať im, choďte, počkajte niečo bude zadarmo, skončíte zle. A my s vami! Populizmus zabíja. Dlhy odpisuje len vojna. Neviem, čo ešte chcete epickejšie alebo silnejšie počuť na to, aby ste si uvedomili, že cesta, ktorou sa vydávate, je zlá cesta. Ale hovorím to, taký úvod, kvôli tomu, že ja nemám s tým problém, práve naopak, lebo toto je úlohou štátu. Úlohou štátu je sa starať o tých, čo sa nevládzu o seba postarať a tu hovorím super, bodaj by sme mali peniaze na to. Ale viete, čo nám hrozí? Nám hrozí, že nebudeme mať na to peniaze práve preto, že robíte, čo robíte.
Pán minister, vy ste mi neodpovedali v záverečnom slove. Neodpovedali ste mi na moju otázku, že prečo dávate bankám, koľko, 50, 100 mil. euro, podľa to, že ako kto sa bude chuti tá služba z tých dôchodkov. Vy ste mi na to neodpovedali. A ja sa pýtam, bankári potrebujú pomôcť? Ja sa pýtam, banky potrebujú zaopatriť? Vymeniť plienku? Toto potrebujú banky? Vy potrebujete bankám poslať z peňazí, ktoré sú určené na dôchodky? Načo? Plienku potrebujú bankári vymeniť? Vy im posielate, pán minister, tak ste sa tu hmýrili, jak teda mi to idete natrieť, že čo ten Hlina, o čom rozpráva. Nič, ticho. Obišli ste to mlčaním.
A ja sa znova pýtam. Ako je vôbec možné, že Sociálna poisťovňa z peňazí, ktoré sú poslané na dôchodky, aby bolo z čoho vyplácať dôchodky, vypláca provízie bankovým spoločnostiam a operátorom platobných brán. Ako je to vôbec možné? Ako si to vôbec môžte dovoliť? Že zriadite takéto niečo. A ešte to odpromujete. Sociálna poisťovňa si dá tlačovú správu, že aká je ona proklientská. Že proklientsky teda vytvorila nejaký systém, ktorý umožní podnikateľom zjednodušiť systém, že nepomýlia sa vo variabilnom symbole. No neúročno. Neúročno. Ale nepoviete to, že za tým sú skryté poplatky, ktoré platí Sociálna poisťovňa tým bankám z peňazí určené na dôchodky. Z tých peňazí, ktoré by ste mohli dať trebárs na túto odľahčovaciu službu, na tú pomoc, nepoviem pol slova. Kyticu vám donesiem. Nemám problém s týmto návrhom zákona. Treba pomáhať tým, ktorým treba pomáhať, ktorí sa nevládzu o seba postarať. To je úlohou štátu. To našou úlohou, poslancov. A ja sa pýtam, prečo vy pomáhate tým bankám? Prečo je také ticho ohľadom tej transakčnej dane, čo som tu minule rozprával?
Vytvorili ste sofistikovaný systém, naozaj sofistikovaný systém, klobúk dole, jak ste odpromovali už len to logo tam chýba v tom zákone o transakčných službách na tie platobné karty. Jak ste tam dali tú reklamu, že pri platbe kartou to neplatí. No neúročno, no neni to úžasné, že jak to dokážete cez zákon urobiť, proste reklamu na platbu kartou a nepoviete, že sú s tým spojené poplatky? A tu sa dozvedáme inú skutočnosť. Inú skutočnosť sa dozvedáme. Zriadená nová služba. No Ježiš, no poďme všetci, poďme. Čo sa očakáva, že čo ideme robiť? Tá nová služba znamená, že pokiaľ, a to chcem aj podnikateľov poprosiť, plaťte tak, jak ste platili. Plaťte tak, ako ste platili. Plaťte to normálne prevoďákom, plaťte to tak cez interbanking. Nevyužívajte platobnú bránu, lebo vlastne robíte problém sa sami sebe, lebo ničíte sociálny zmier, ktorý ja neviem dokedy to bude trvať, ale keď to budete robiť, ako robíte, tak raz na tie dôchodky nebude. A tí dôchodcovia nám tu budú pobehovať hladní a budú kričať: Kde sú dôchodky, Erik Tomáš, kde sú dôchodky? Nech sa páči, sociálna dala na poplatky bankám. Podnikatelia, kľudne plaťte jak doteraz, dávajte pozor, aby sa účtovníčka nepomýlila vo variabilnom symbole, lebo ak to má byť len problém a ak len kvôli tomu to zriadili, dajte pozor, nech sa nepomýli. Ale len keby taký Volkswagen zaplatil cez platobnú bránu svoje odvody Sociálnej poisťovni, tak koľko? Koľko taký Volkswagen mesačne? Koľko, 100-, 200-, 300-tisíc mesačne bude musieť poslať Sociálna poisťovňa tým platobným providerom? A to sú koho peniaze? To sú ich peniaze? Keď mne bolo dneska povedané, že to je bankové tajomstvo. Ja vravím, že to nie je bankové tajomstvo. My máme právo vedieť a budem sa na to pýtať, aké podmienky boli dohodnuté pri tých transakčných poplatkoch, ktoré sú zložené z troch častí. A môžu dosahovať pri B2B biznise až 1,5 %. Budem sa pýtať. A nech Sociálna poisťovňa, nech povie, pán Tomáš, povedzte Sociálnej poisťovni, nech povie, aká je výška tých transakčných poplatkov, koľko dohodli, keď využije niekto platbu tou platobnou bránou cez platobnú kartu. Nech povie. Bude to zaujímavé vidieť. A budem sa, budeme teda pýtať a prečo? Prečo vôbec, hej? A to je taký soft nástroj, že soft nástroj teraz ponúkate túto opciu, že môžte zaplatiť a čo sa potom pritlačí, že dáte nejaký hard nástroj, že budete penalizovať tých, ktorí nevyužijú tú službu? Bo aj k tomu možno ste ochotní dôjsť, aby ste pomohli tým, ktorí potrebujú prebaliť. Lebo bankári, z tohto vyzerá, že potrebujú prebaliť, lebo dostávajú peniaze zo Sociálnej poisťovne. Zo Sociálnej poisťovne dostávajú peniaze dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a bankári. Tak ste to nastavili, nie ja.
Neviem, pán minister, nedá mi, aby som sa znova, teda môžte sa na mňa hnevať, v tom nie je nič osobné, v tom je len verejný záujem a ten ja tu sa snažím zastupovať. A idem proti sebe, však to pôsobí divne aj pre mňa a už aj sa niekto na mňa hnevá a neviem čo, že či chápem, nechápem. Viete čo? Ja chápem. Ja chápem podnikateľskému princípu. Máš zarobiť, ale aj cena to, ako zarobíš, má svoju cenu. Ak máš zarobiť na tom, že nebude na plienky, ale ty budeš mať, nie som si celkom istý, či toto zrovna je model. Zdá sa, že v karpatskom socializme nevadí, že morálne zábrany nevadia, tu absolútne nič neplatí, vám je to úplne jedno. Vy ste horší jak Octavianus, ktorému nevadilo vyberať peniaze zo záchodov, nie? Nech sa páči, ale dovoľte mi sa na to pýtať. To právo, dokonca povinnosť, ja cítim u seba, že ju mám a budem sa pýtať, budem sa pýtať opäť a znova, načo to vlastne zriaďovali túto možnosť a ako dohodli tie transakčné poplatky s tým spojené. A či tam niekoho neťuklo v tom, no moment, ale však to budeme platiť z tých peňazí, ktoré sú na dôchodky, to by sme nemali. Však vy by ste, pre pána kráľa, nemali platiť peniaze, ktoré sú na dôchodky bankám. Či zle hovorím? Mám pocit, že dobre hovorím.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
Vystúpenia
16:40
Vystúpenie v rozprave 16:40
Andrea TurčanováA k tej vašej poznámke, pán minister, o tom, že by ste chceli aby sme širokou podporou podporili zákony. Áno, ja som za. Vtedy budú zákona dobré, ak sa dohodneme na nich opozícia a koalícia. Čo mi k tomu ale chýba, napríklad však pán predsedajúci, pán Danko aj v poslednej televíznej debate zdôraznil, že vy budete hlasovať len za návrhy, ktoré sú z koaličnej dielne a ani super dobrý opozičný návrh nemôže prejsť, preto je potom veľmi ťažko žiadať od nás podporu pre super dobrých aj koaličných návrhoch. Ale myslím si, že mali by sme naozaj všetci spoločne ukazovať celému Slovensku, že sa vieme spojiť a nájsť zhodu na dobrých veciach a dobrých riešeniach.
Prečo o tom hovorím, lebo takýto dobrý návrh je práve tento návrh 408, parlamentná tlač 408 a zároveň sa chcem poďakovať aj pani kolegyni Novákovej, ktorá vlastne pripravila, predpokladám, že po dohode s ministerstvom práce, pozmeňujúci návrh, ktorý odstránil isté disproporcionality, kvôli ktorým by sme sa povedzme tiež mohli uvažovať o tom, že sa zdržíme. Ale chcem dopredu avizovať, že tento zákon považujem za dobrý a prospešný a teda napriek dohode v koalícii, že za nič opozičné nezahlasujete, my ako opozícia tento návrh podporíme, minimálne za stranu KDH hovorím teraz.
Chcem sa úplne, keďže pán minister vo svojom príhovore sa vlastne venoval dosť podrobne tomuto zákonu, tak nebudem kolegov oberať o čas a hovoriť o tom veľmi dlho, ale musím povedať, že naozaj oceňujem že to riešenie, ktoré bolo pôvodne dohodnuté medzi neverejnými poskytovateľmi a ZMOS-om, že z tohto návrhu zákona vypadne, teda ak prejde aj pozmeňujúci návrh, pretože naozaj pre samosprávy to neriešilo nič, ktoré čelia teda nedostatku financií a nedostatku odborných kapacít. A ako aj pán minister na výbore povedal, aj tak by to riešenie platilo len rok, lebo budeme mať úplne nový zákon, čiže úplne s týmto súhlasím, je to v poriadku. Naozaj vítam aj úpravu odľahčovacej služby, aj to, že sa posúva možnosť súčasného poberania opatrovateľského príspevku a opatrovateľskej služby do 40 hodín mesačne. Je to veľmi, myslím si, že veľmi dobrý a ústretový krok. Rovnako vítam aj zmenu alebo nezohľadňovanie príjmu opatrovanej osoby do príspevku na opatrovanie alebo príspevku na osobnú asistenciu a veľmi by som chcela oceniť aj to, že pri zdravotne ťažko postihnutých deťoch sa vlastne sa vlastne ochrana príspevku zo súčasných 100 zvyšuje na 200 eur. Čiže toto sú, myslím, že tak akože sumárne veci naozaj, ktoré podporujeme a ktoré si veľmi vážim.
Ja som pôvodne chcela predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý by trošku sa venoval aj limitom na, teda nielen na strane opatrovanej osoby, ale hlavne na strane opatrovateľa, lebo viem, že u dôchodkov je to tak, že vlastne dôchodcovi sa nebude krátiť tento opatrovateľský príspevok, ale pri pracujúcich, ktorí sú hlavne, povedzme si, rodiny s deťmi, stále máme v zákone dvaapolnásobok životného minima, čo konkrétne predstavuje sumu 684,97 eura a povedzme si, to je suma, ktorá nedosahuje ani výšku životného minima. Čiže ak povedzme otec rodiny opatruje svoje dieťa alebo povedzme svojho rodiča, tak my sme ho zaškatuľkovali, že nesmie viac ako 684 eur si privyrobiť a ak je to viacdetná rodina, vlastne držíme ich veľmi nízko pod hranicou. Ja som aj na našom výbore prosila koaličných poslancov, aby si tento môj návrh osvojili a niekto ho predložil, lebo tam stačí úplne, aby sme vypustili tú hornú hranicu príjmu, ktorú si môže zarobiť, a myslím si, že by sme týmto trošku otvorili ľuďom ruky. Samozrejme, že za podmienky, že by musela ostať vykonávanie zamestnania, že nesmelo by byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ale povedzme si, covid nás naučil práci z domu, dneska mnoho ľudí pracuje z domu, má pružný pracovný čas a tak naozaj tú starostlivosť o tú svoju opatrovanú osobu si vie zabezpečiť buď osobne, alebo aj svojim príbuzným, keďže si vedia ten pracovný čas rozdeliť.
Ďakujem veľmi pekne za vypočutie a verím, že naozaj širokou väčšinou tento zákon bude podporený. Ešte raz vďaka, končím.
Vystúpenie v rozprave
22.10.2024 o 16:40 hod.
Ing.
Andrea Turčanová
Videokanál poslanca
Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, prosím, prepáčte mi, ak sa ešte na minútku vrátil k predchádzajúcemu vystúpeniu pán ministra k zákonu 400, teda alebo k parlamentnej tlači 410, lebo bolo označené KDH, že nechce podporiť tento návrh o minimálne mzde. Minimálna mzda, keďže sa vracia prepočet z 57 % na 60 %, my sme s týmto oká, za toto, s týmto súhlasíme, máme trošku výhrady k tým iným ďalším prílepkom, ktoré v tom zákone sú, preto sa náš klub zdrží pri tomto hlasovaní, to len na úvod.
A k tej vašej poznámke, pán minister, o tom, že by ste chceli aby sme širokou podporou podporili zákony. Áno, ja som za. Vtedy budú zákona dobré, ak sa dohodneme na nich opozícia a koalícia. Čo mi k tomu ale chýba, napríklad však pán predsedajúci, pán Danko aj v poslednej televíznej debate zdôraznil, že vy budete hlasovať len za návrhy, ktoré sú z koaličnej dielne a ani super dobrý opozičný návrh nemôže prejsť, preto je potom veľmi ťažko žiadať od nás podporu pre super dobrých aj koaličných návrhoch. Ale myslím si, že mali by sme naozaj všetci spoločne ukazovať celému Slovensku, že sa vieme spojiť a nájsť zhodu na dobrých veciach a dobrých riešeniach.
Prečo o tom hovorím, lebo takýto dobrý návrh je práve tento návrh 408, parlamentná tlač 408 a zároveň sa chcem poďakovať aj pani kolegyni Novákovej, ktorá vlastne pripravila, predpokladám, že po dohode s ministerstvom práce, pozmeňujúci návrh, ktorý odstránil isté disproporcionality, kvôli ktorým by sme sa povedzme tiež mohli uvažovať o tom, že sa zdržíme. Ale chcem dopredu avizovať, že tento zákon považujem za dobrý a prospešný a teda napriek dohode v koalícii, že za nič opozičné nezahlasujete, my ako opozícia tento návrh podporíme, minimálne za stranu KDH hovorím teraz.
Chcem sa úplne, keďže pán minister vo svojom príhovore sa vlastne venoval dosť podrobne tomuto zákonu, tak nebudem kolegov oberať o čas a hovoriť o tom veľmi dlho, ale musím povedať, že naozaj oceňujem že to riešenie, ktoré bolo pôvodne dohodnuté medzi neverejnými poskytovateľmi a ZMOS-om, že z tohto návrhu zákona vypadne, teda ak prejde aj pozmeňujúci návrh, pretože naozaj pre samosprávy to neriešilo nič, ktoré čelia teda nedostatku financií a nedostatku odborných kapacít. A ako aj pán minister na výbore povedal, aj tak by to riešenie platilo len rok, lebo budeme mať úplne nový zákon, čiže úplne s týmto súhlasím, je to v poriadku. Naozaj vítam aj úpravu odľahčovacej služby, aj to, že sa posúva možnosť súčasného poberania opatrovateľského príspevku a opatrovateľskej služby do 40 hodín mesačne. Je to veľmi, myslím si, že veľmi dobrý a ústretový krok. Rovnako vítam aj zmenu alebo nezohľadňovanie príjmu opatrovanej osoby do príspevku na opatrovanie alebo príspevku na osobnú asistenciu a veľmi by som chcela oceniť aj to, že pri zdravotne ťažko postihnutých deťoch sa vlastne sa vlastne ochrana príspevku zo súčasných 100 zvyšuje na 200 eur. Čiže toto sú, myslím, že tak akože sumárne veci naozaj, ktoré podporujeme a ktoré si veľmi vážim.
Ja som pôvodne chcela predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý by trošku sa venoval aj limitom na, teda nielen na strane opatrovanej osoby, ale hlavne na strane opatrovateľa, lebo viem, že u dôchodkov je to tak, že vlastne dôchodcovi sa nebude krátiť tento opatrovateľský príspevok, ale pri pracujúcich, ktorí sú hlavne, povedzme si, rodiny s deťmi, stále máme v zákone dvaapolnásobok životného minima, čo konkrétne predstavuje sumu 684,97 eura a povedzme si, to je suma, ktorá nedosahuje ani výšku životného minima. Čiže ak povedzme otec rodiny opatruje svoje dieťa alebo povedzme svojho rodiča, tak my sme ho zaškatuľkovali, že nesmie viac ako 684 eur si privyrobiť a ak je to viacdetná rodina, vlastne držíme ich veľmi nízko pod hranicou. Ja som aj na našom výbore prosila koaličných poslancov, aby si tento môj návrh osvojili a niekto ho predložil, lebo tam stačí úplne, aby sme vypustili tú hornú hranicu príjmu, ktorú si môže zarobiť, a myslím si, že by sme týmto trošku otvorili ľuďom ruky. Samozrejme, že za podmienky, že by musela ostať vykonávanie zamestnania, že nesmelo by byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ale povedzme si, covid nás naučil práci z domu, dneska mnoho ľudí pracuje z domu, má pružný pracovný čas a tak naozaj tú starostlivosť o tú svoju opatrovanú osobu si vie zabezpečiť buď osobne, alebo aj svojim príbuzným, keďže si vedia ten pracovný čas rozdeliť.
Ďakujem veľmi pekne za vypočutie a verím, že naozaj širokou väčšinou tento zákon bude podporený. Ešte raz vďaka, končím.
Rozpracované
16:46
Vystúpenie v rozprave 16:46
Alojz HlinaMy sme tu tak šialení, že my dokonca ideme meniť naratív toho, že tak, jak je čierna a biela, tak ako je ráno a večer, tak je aj pravica, aj ľavica. Aj tí, čo ju nevolia, uznávajú, že pravica je dôležitá. Aj tí, čo ju nevolia, ju uznávajú, že je dôležitá. Lebo dôležitá je na to, že robí rovnováhu. Rovnováha je princíp. Niekto povie pán Boh, niekto povie príroda, proste dala veciam mieru, rovnováha je princíp. Akonáhle narušíte princíp, dlho to nepotrvá. Dlho to nepotrvá. Keď začnete dávať ľuďom, ktorí sa vládzu o seba postarať a povedať im, choďte, počkajte niečo bude zadarmo, skončíte zle. A my s vami! Populizmus zabíja. Dlhy odpisuje len vojna. Neviem, čo ešte chcete epickejšie alebo silnejšie počuť na to, aby ste si uvedomili, že cesta, ktorou sa vydávate, je zlá cesta. Ale hovorím to, taký úvod, kvôli tomu, že ja nemám s tým problém, práve naopak, lebo toto je úlohou štátu. Úlohou štátu je sa starať o tých, čo sa nevládzu o seba postarať a tu hovorím super, bodaj by sme mali peniaze na to. Ale viete, čo nám hrozí? Nám hrozí, že nebudeme mať na to peniaze práve preto, že robíte, čo robíte.
Pán minister, vy ste mi neodpovedali v záverečnom slove. Neodpovedali ste mi na moju otázku, že prečo dávate bankám, koľko, 50, 100 mil. euro, podľa to, že ako kto sa bude chuti tá služba z tých dôchodkov. Vy ste mi na to neodpovedali. A ja sa pýtam, bankári potrebujú pomôcť? Ja sa pýtam, banky potrebujú zaopatriť? Vymeniť plienku? Toto potrebujú banky? Vy potrebujete bankám poslať z peňazí, ktoré sú určené na dôchodky? Načo? Plienku potrebujú bankári vymeniť? Vy im posielate, pán minister, tak ste sa tu hmýrili, jak teda mi to idete natrieť, že čo ten Hlina, o čom rozpráva. Nič, ticho. Obišli ste to mlčaním.
A ja sa znova pýtam. Ako je vôbec možné, že Sociálna poisťovňa z peňazí, ktoré sú poslané na dôchodky, aby bolo z čoho vyplácať dôchodky, vypláca provízie bankovým spoločnostiam a operátorom platobných brán. Ako je to vôbec možné? Ako si to vôbec môžte dovoliť? Že zriadite takéto niečo. A ešte to odpromujete. Sociálna poisťovňa si dá tlačovú správu, že aká je ona proklientská. Že proklientsky teda vytvorila nejaký systém, ktorý umožní podnikateľom zjednodušiť systém, že nepomýlia sa vo variabilnom symbole. No neúročno. Neúročno. Ale nepoviete to, že za tým sú skryté poplatky, ktoré platí Sociálna poisťovňa tým bankám z peňazí určené na dôchodky. Z tých peňazí, ktoré by ste mohli dať trebárs na túto odľahčovaciu službu, na tú pomoc, nepoviem pol slova. Kyticu vám donesiem. Nemám problém s týmto návrhom zákona. Treba pomáhať tým, ktorým treba pomáhať, ktorí sa nevládzu o seba postarať. To je úlohou štátu. To našou úlohou, poslancov. A ja sa pýtam, prečo vy pomáhate tým bankám? Prečo je také ticho ohľadom tej transakčnej dane, čo som tu minule rozprával?
Vytvorili ste sofistikovaný systém, naozaj sofistikovaný systém, klobúk dole, jak ste odpromovali už len to logo tam chýba v tom zákone o transakčných službách na tie platobné karty. Jak ste tam dali tú reklamu, že pri platbe kartou to neplatí. No neúročno, no neni to úžasné, že jak to dokážete cez zákon urobiť, proste reklamu na platbu kartou a nepoviete, že sú s tým spojené poplatky? A tu sa dozvedáme inú skutočnosť. Inú skutočnosť sa dozvedáme. Zriadená nová služba. No Ježiš, no poďme všetci, poďme. Čo sa očakáva, že čo ideme robiť? Tá nová služba znamená, že pokiaľ, a to chcem aj podnikateľov poprosiť, plaťte tak, jak ste platili. Plaťte tak, ako ste platili. Plaťte to normálne prevoďákom, plaťte to tak cez interbanking. Nevyužívajte platobnú bránu, lebo vlastne robíte problém sa sami sebe, lebo ničíte sociálny zmier, ktorý ja neviem dokedy to bude trvať, ale keď to budete robiť, ako robíte, tak raz na tie dôchodky nebude. A tí dôchodcovia nám tu budú pobehovať hladní a budú kričať: Kde sú dôchodky, Erik Tomáš, kde sú dôchodky? Nech sa páči, sociálna dala na poplatky bankám. Podnikatelia, kľudne plaťte jak doteraz, dávajte pozor, aby sa účtovníčka nepomýlila vo variabilnom symbole, lebo ak to má byť len problém a ak len kvôli tomu to zriadili, dajte pozor, nech sa nepomýli. Ale len keby taký Volkswagen zaplatil cez platobnú bránu svoje odvody Sociálnej poisťovni, tak koľko? Koľko taký Volkswagen mesačne? Koľko, 100-, 200-, 300-tisíc mesačne bude musieť poslať Sociálna poisťovňa tým platobným providerom? A to sú koho peniaze? To sú ich peniaze? Keď mne bolo dneska povedané, že to je bankové tajomstvo. Ja vravím, že to nie je bankové tajomstvo. My máme právo vedieť a budem sa na to pýtať, aké podmienky boli dohodnuté pri tých transakčných poplatkoch, ktoré sú zložené z troch častí. A môžu dosahovať pri B2B biznise až 1,5 %. Budem sa pýtať. A nech Sociálna poisťovňa, nech povie, pán Tomáš, povedzte Sociálnej poisťovni, nech povie, aká je výška tých transakčných poplatkov, koľko dohodli, keď využije niekto platbu tou platobnou bránou cez platobnú kartu. Nech povie. Bude to zaujímavé vidieť. A budem sa, budeme teda pýtať a prečo? Prečo vôbec, hej? A to je taký soft nástroj, že soft nástroj teraz ponúkate túto opciu, že môžte zaplatiť a čo sa potom pritlačí, že dáte nejaký hard nástroj, že budete penalizovať tých, ktorí nevyužijú tú službu? Bo aj k tomu možno ste ochotní dôjsť, aby ste pomohli tým, ktorí potrebujú prebaliť. Lebo bankári, z tohto vyzerá, že potrebujú prebaliť, lebo dostávajú peniaze zo Sociálnej poisťovne. Zo Sociálnej poisťovne dostávajú peniaze dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a bankári. Tak ste to nastavili, nie ja.
Neviem, pán minister, nedá mi, aby som sa znova, teda môžte sa na mňa hnevať, v tom nie je nič osobné, v tom je len verejný záujem a ten ja tu sa snažím zastupovať. A idem proti sebe, však to pôsobí divne aj pre mňa a už aj sa niekto na mňa hnevá a neviem čo, že či chápem, nechápem. Viete čo? Ja chápem. Ja chápem podnikateľskému princípu. Máš zarobiť, ale aj cena to, ako zarobíš, má svoju cenu. Ak máš zarobiť na tom, že nebude na plienky, ale ty budeš mať, nie som si celkom istý, či toto zrovna je model. Zdá sa, že v karpatskom socializme nevadí, že morálne zábrany nevadia, tu absolútne nič neplatí, vám je to úplne jedno. Vy ste horší jak Octavianus, ktorému nevadilo vyberať peniaze zo záchodov, nie? Nech sa páči, ale dovoľte mi sa na to pýtať. To právo, dokonca povinnosť, ja cítim u seba, že ju mám a budem sa pýtať, budem sa pýtať opäť a znova, načo to vlastne zriaďovali túto možnosť a ako dohodli tie transakčné poplatky s tým spojené. A či tam niekoho neťuklo v tom, no moment, ale však to budeme platiť z tých peňazí, ktoré sú na dôchodky, to by sme nemali. Však vy by ste, pre pána kráľa, nemali platiť peniaze, ktoré sú na dôchodky bankám. Či zle hovorím? Mám pocit, že dobre hovorím.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, budem krátko hovoriť, ale pán minister mi povedal, že môžem aj dlho, ale dalo by sa aj dlho, ale možno v úlohe štátu, ale koniec koncov som to tu spomínal, možno ešte bude príležitosť, kde ešte to budem spomínať. Viete, že kedy, alebo či si to náhodou nemýlime, že čo je alebo čo nie je úlohou štátu. A úlohou štátu je, okrem iného, funkcie štátu, nechcem byť, že základná, nejaká stredná škola, že ideme si hovoriť, že načo vznikol vôbec štát, načo si ľudia vytvorili štát, ale úlohou štátu je sa postarať o tých, čo sa nevládzu o seba postarať. Neviem, bol by som prípadne rád, keby sme sa možno na tomto, nie je to žiadna atómová fyzika, dá sa to aj pochopiť a toto by malo byť úlohou štátu. Hej? Že úlohou štátu by sa malo vedieť postarať o tých, čo sa nedokážu. Pokiaľ sa to začne preklápať, že štát sa začne starať o tých, čo sa vládzu o seba postarať, dlho to nepotrvá. Dlho to nepotrvá, lebo tí, čo vládzu, si na to zvyknú, očakávania sa budú zvyšovať, apetít sa bude zvyšovať, očakávanie pri televízore sa bude zvyšovať, bude sa hroziť voličským správaním a zmenou voličského správania, ak nedoručíte výsledky. Je to cesta do pekla. Celý populizmus je cesta do pekla, vážení, a vy ste sa na ňu vydali. Vy učíte ľudí, ktorí sa vládzu o seba postarať, čakaj pri televízore, čo bude zadarmo. Vy ich to učíte, nie ja. Nie pravica.
My sme tu tak šialení, že my dokonca ideme meniť naratív toho, že tak, jak je čierna a biela, tak ako je ráno a večer, tak je aj pravica, aj ľavica. Aj tí, čo ju nevolia, uznávajú, že pravica je dôležitá. Aj tí, čo ju nevolia, ju uznávajú, že je dôležitá. Lebo dôležitá je na to, že robí rovnováhu. Rovnováha je princíp. Niekto povie pán Boh, niekto povie príroda, proste dala veciam mieru, rovnováha je princíp. Akonáhle narušíte princíp, dlho to nepotrvá. Dlho to nepotrvá. Keď začnete dávať ľuďom, ktorí sa vládzu o seba postarať a povedať im, choďte, počkajte niečo bude zadarmo, skončíte zle. A my s vami! Populizmus zabíja. Dlhy odpisuje len vojna. Neviem, čo ešte chcete epickejšie alebo silnejšie počuť na to, aby ste si uvedomili, že cesta, ktorou sa vydávate, je zlá cesta. Ale hovorím to, taký úvod, kvôli tomu, že ja nemám s tým problém, práve naopak, lebo toto je úlohou štátu. Úlohou štátu je sa starať o tých, čo sa nevládzu o seba postarať a tu hovorím super, bodaj by sme mali peniaze na to. Ale viete, čo nám hrozí? Nám hrozí, že nebudeme mať na to peniaze práve preto, že robíte, čo robíte.
Pán minister, vy ste mi neodpovedali v záverečnom slove. Neodpovedali ste mi na moju otázku, že prečo dávate bankám, koľko, 50, 100 mil. euro, podľa to, že ako kto sa bude chuti tá služba z tých dôchodkov. Vy ste mi na to neodpovedali. A ja sa pýtam, bankári potrebujú pomôcť? Ja sa pýtam, banky potrebujú zaopatriť? Vymeniť plienku? Toto potrebujú banky? Vy potrebujete bankám poslať z peňazí, ktoré sú určené na dôchodky? Načo? Plienku potrebujú bankári vymeniť? Vy im posielate, pán minister, tak ste sa tu hmýrili, jak teda mi to idete natrieť, že čo ten Hlina, o čom rozpráva. Nič, ticho. Obišli ste to mlčaním.
A ja sa znova pýtam. Ako je vôbec možné, že Sociálna poisťovňa z peňazí, ktoré sú poslané na dôchodky, aby bolo z čoho vyplácať dôchodky, vypláca provízie bankovým spoločnostiam a operátorom platobných brán. Ako je to vôbec možné? Ako si to vôbec môžte dovoliť? Že zriadite takéto niečo. A ešte to odpromujete. Sociálna poisťovňa si dá tlačovú správu, že aká je ona proklientská. Že proklientsky teda vytvorila nejaký systém, ktorý umožní podnikateľom zjednodušiť systém, že nepomýlia sa vo variabilnom symbole. No neúročno. Neúročno. Ale nepoviete to, že za tým sú skryté poplatky, ktoré platí Sociálna poisťovňa tým bankám z peňazí určené na dôchodky. Z tých peňazí, ktoré by ste mohli dať trebárs na túto odľahčovaciu službu, na tú pomoc, nepoviem pol slova. Kyticu vám donesiem. Nemám problém s týmto návrhom zákona. Treba pomáhať tým, ktorým treba pomáhať, ktorí sa nevládzu o seba postarať. To je úlohou štátu. To našou úlohou, poslancov. A ja sa pýtam, prečo vy pomáhate tým bankám? Prečo je také ticho ohľadom tej transakčnej dane, čo som tu minule rozprával?
Vytvorili ste sofistikovaný systém, naozaj sofistikovaný systém, klobúk dole, jak ste odpromovali už len to logo tam chýba v tom zákone o transakčných službách na tie platobné karty. Jak ste tam dali tú reklamu, že pri platbe kartou to neplatí. No neúročno, no neni to úžasné, že jak to dokážete cez zákon urobiť, proste reklamu na platbu kartou a nepoviete, že sú s tým spojené poplatky? A tu sa dozvedáme inú skutočnosť. Inú skutočnosť sa dozvedáme. Zriadená nová služba. No Ježiš, no poďme všetci, poďme. Čo sa očakáva, že čo ideme robiť? Tá nová služba znamená, že pokiaľ, a to chcem aj podnikateľov poprosiť, plaťte tak, jak ste platili. Plaťte tak, ako ste platili. Plaťte to normálne prevoďákom, plaťte to tak cez interbanking. Nevyužívajte platobnú bránu, lebo vlastne robíte problém sa sami sebe, lebo ničíte sociálny zmier, ktorý ja neviem dokedy to bude trvať, ale keď to budete robiť, ako robíte, tak raz na tie dôchodky nebude. A tí dôchodcovia nám tu budú pobehovať hladní a budú kričať: Kde sú dôchodky, Erik Tomáš, kde sú dôchodky? Nech sa páči, sociálna dala na poplatky bankám. Podnikatelia, kľudne plaťte jak doteraz, dávajte pozor, aby sa účtovníčka nepomýlila vo variabilnom symbole, lebo ak to má byť len problém a ak len kvôli tomu to zriadili, dajte pozor, nech sa nepomýli. Ale len keby taký Volkswagen zaplatil cez platobnú bránu svoje odvody Sociálnej poisťovni, tak koľko? Koľko taký Volkswagen mesačne? Koľko, 100-, 200-, 300-tisíc mesačne bude musieť poslať Sociálna poisťovňa tým platobným providerom? A to sú koho peniaze? To sú ich peniaze? Keď mne bolo dneska povedané, že to je bankové tajomstvo. Ja vravím, že to nie je bankové tajomstvo. My máme právo vedieť a budem sa na to pýtať, aké podmienky boli dohodnuté pri tých transakčných poplatkoch, ktoré sú zložené z troch častí. A môžu dosahovať pri B2B biznise až 1,5 %. Budem sa pýtať. A nech Sociálna poisťovňa, nech povie, pán Tomáš, povedzte Sociálnej poisťovni, nech povie, aká je výška tých transakčných poplatkov, koľko dohodli, keď využije niekto platbu tou platobnou bránou cez platobnú kartu. Nech povie. Bude to zaujímavé vidieť. A budem sa, budeme teda pýtať a prečo? Prečo vôbec, hej? A to je taký soft nástroj, že soft nástroj teraz ponúkate túto opciu, že môžte zaplatiť a čo sa potom pritlačí, že dáte nejaký hard nástroj, že budete penalizovať tých, ktorí nevyužijú tú službu? Bo aj k tomu možno ste ochotní dôjsť, aby ste pomohli tým, ktorí potrebujú prebaliť. Lebo bankári, z tohto vyzerá, že potrebujú prebaliť, lebo dostávajú peniaze zo Sociálnej poisťovne. Zo Sociálnej poisťovne dostávajú peniaze dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a bankári. Tak ste to nastavili, nie ja.
Neviem, pán minister, nedá mi, aby som sa znova, teda môžte sa na mňa hnevať, v tom nie je nič osobné, v tom je len verejný záujem a ten ja tu sa snažím zastupovať. A idem proti sebe, však to pôsobí divne aj pre mňa a už aj sa niekto na mňa hnevá a neviem čo, že či chápem, nechápem. Viete čo? Ja chápem. Ja chápem podnikateľskému princípu. Máš zarobiť, ale aj cena to, ako zarobíš, má svoju cenu. Ak máš zarobiť na tom, že nebude na plienky, ale ty budeš mať, nie som si celkom istý, či toto zrovna je model. Zdá sa, že v karpatskom socializme nevadí, že morálne zábrany nevadia, tu absolútne nič neplatí, vám je to úplne jedno. Vy ste horší jak Octavianus, ktorému nevadilo vyberať peniaze zo záchodov, nie? Nech sa páči, ale dovoľte mi sa na to pýtať. To právo, dokonca povinnosť, ja cítim u seba, že ju mám a budem sa pýtať, budem sa pýtať opäť a znova, načo to vlastne zriaďovali túto možnosť a ako dohodli tie transakčné poplatky s tým spojené. A či tam niekoho neťuklo v tom, no moment, ale však to budeme platiť z tých peňazí, ktoré sú na dôchodky, to by sme nemali. Však vy by ste, pre pána kráľa, nemali platiť peniaze, ktoré sú na dôchodky bankám. Či zle hovorím? Mám pocit, že dobre hovorím.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Rozpracované
16:55
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:55
Martina Bajo HolečkováĎakujem veľmi pekne, pán poslanec Hlina, za to, že ste vlastne poukázali na to, kde naozaj by sa dali nájsť peniaze. Pretože ja si pamätám, že v prvom čítaní, pán minister, vy ste hovorili o tom, že príspevok na opatrovanie sa nebude krátiť aj teda u pracujúcich, že budete hľadať spôsob, ako toto krátenie, poviem to, že zrušiť, že to pokladáte za nejaký historický krok a mne je veľmi ľúto, že dnes...
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Hlina, za to, že ste vlastne poukázali na to, kde naozaj by sa dali nájsť peniaze. Pretože ja si pamätám, že v prvom čítaní, pán minister, vy ste hovorili o tom, že príspevok na opatrovanie sa nebude krátiť aj teda u pracujúcich, že budete hľadať spôsob, ako toto krátenie, poviem to, že zrušiť, že to pokladáte za nejaký historický krok a mne je veľmi ľúto, že dnes v druhom čítaní ten návrh sa teda nezmenil a že to krátenie jednoducho pri pracujúcich ľuďoch ostáva pri opatrovateľskom príspevku a ja toto vnímam, ako vaše nesplnenie sľubu, ktorý ste nám tu dal už počas prvého čítania. A je mi veľmi ľúto, že naozaj vládna koalícia jednak nepodporila naše návrhy, lebo my sme to už podávali z opozície a teda sme čakali s nádejou a na to čakali tisícky tých ľudí, ktorí naozaj doma opatrujú svojich blízkych, že už konečne sa tento problém raz a navždy vyrieši, ale žiaľ, teda prišlo len k čiastkovému riešeniu a to mi je úprimne, úprimne ľúto.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
22.10.2024 o 16:55 hod.
Mgr.
Martina Bajo Holečková
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Hlina, za to, že ste vlastne poukázali na to, kde naozaj by sa dali nájsť peniaze. Pretože ja si pamätám, že v prvom čítaní, pán minister, vy ste hovorili o tom, že príspevok na opatrovanie sa nebude krátiť aj teda u pracujúcich, že budete hľadať spôsob, ako toto krátenie, poviem to, že zrušiť, že to pokladáte za nejaký historický krok a mne je veľmi ľúto, že dnes v druhom čítaní ten návrh sa teda nezmenil a že to krátenie jednoducho pri pracujúcich ľuďoch ostáva pri opatrovateľskom príspevku a ja toto vnímam, ako vaše nesplnenie sľubu, ktorý ste nám tu dal už počas prvého čítania. A je mi veľmi ľúto, že naozaj vládna koalícia jednak nepodporila naše návrhy, lebo my sme to už podávali z opozície a teda sme čakali s nádejou a na to čakali tisícky tých ľudí, ktorí naozaj doma opatrujú svojich blízkych, že už konečne sa tento problém raz a navždy vyrieši, ale žiaľ, teda prišlo len k čiastkovému riešeniu a to mi je úprimne, úprimne ľúto.
Ďakujem veľmi pekne.
Rozpracované
16:58
Vystúpenie v rozprave 16:58
Veronika VeslárováVážené poslankyne, vážení poslanci, vážený pán minister... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím kľud v sále. Nech sa páči, pani poslankyňa.
Veslárová, Veronika, poslankyňa NR SR
Sociálne služby by mali byť pre všetkých, ktorí ich potrebujú, a už včera som...
Vážené poslankyne, vážení poslanci, vážený pán minister... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím kľud v sále. Nech sa páči, pani poslankyňa.
Veslárová, Veronika, poslankyňa NR SR
Sociálne služby by mali byť pre všetkých, ktorí ich potrebujú, a už včera som hovorila pánovi ministrovi na výbore pre sociálne veci, že vítame tento návrh zákona, ktorý pomáha zdravotne znevýhodneným ľuďom, ale v prípade navýšenia opatrovateľskej služby v domácnosti pre poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie tento návrh zákona nepokrýva všetkých poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie, pretože samosprávy nemajú dostatočne kvalifikovaný personál, aby poskytli opatrovateľskú službu v domácnosti pre všetky diagnózy, pre všetkých zdravotne znevýhodnených, ako napríklad pre ľudí s poruchou autistického spektra, pretože opatrovateľské kurzy sú nastavené tak, že poskytujú opatrovanie prevažne pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu, čo sa týka aj praktickej časti, aj administratívnej časti a následného testu. Takže samosprávy vedia zabezpečiť iba pre týchto ľudí opatrovateľskú službu v domácnosti, ale nie pre ľudí, ktorí majú nejaké mentálne znevýhodnenie a práve tí potrebujú tú opatrovateľskú službu v domácnosti, aby si opatrovatelia oddýchli a teda nastúpila k nim kvalifikovaná opatrovateľská služba. A akreditáciu na tento kurz dáva práve ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, čiže by som ocenila keby sa pán minister nad tým zamyslel, že aj takýmto spôsobom treba pomáhať tým ľuďom. Lebo je to áno, na samospráve, ako ste, pán minister, uviedli, ale ten kurz akredituje ministerstvo práce.
Ďakujem veľmi pekne.
Vystúpenie v rozprave
22.10.2024 o 16:58 hod.
Mgr.
Veronika Veslárová
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené poslankyne, vážení poslanci, vážený pán minister... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím kľud v sále. Nech sa páči, pani poslankyňa.
Veslárová, Veronika, poslankyňa NR SR
Sociálne služby by mali byť pre všetkých, ktorí ich potrebujú, a už včera som hovorila pánovi ministrovi na výbore pre sociálne veci, že vítame tento návrh zákona, ktorý pomáha zdravotne znevýhodneným ľuďom, ale v prípade navýšenia opatrovateľskej služby v domácnosti pre poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie tento návrh zákona nepokrýva všetkých poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie, pretože samosprávy nemajú dostatočne kvalifikovaný personál, aby poskytli opatrovateľskú službu v domácnosti pre všetky diagnózy, pre všetkých zdravotne znevýhodnených, ako napríklad pre ľudí s poruchou autistického spektra, pretože opatrovateľské kurzy sú nastavené tak, že poskytujú opatrovanie prevažne pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu, čo sa týka aj praktickej časti, aj administratívnej časti a následného testu. Takže samosprávy vedia zabezpečiť iba pre týchto ľudí opatrovateľskú službu v domácnosti, ale nie pre ľudí, ktorí majú nejaké mentálne znevýhodnenie a práve tí potrebujú tú opatrovateľskú službu v domácnosti, aby si opatrovatelia oddýchli a teda nastúpila k nim kvalifikovaná opatrovateľská služba. A akreditáciu na tento kurz dáva práve ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, čiže by som ocenila keby sa pán minister nad tým zamyslel, že aj takýmto spôsobom treba pomáhať tým ľuďom. Lebo je to áno, na samospráve, ako ste, pán minister, uviedli, ale ten kurz akredituje ministerstvo práce.
Ďakujem veľmi pekne.
Rozpracované
17:00
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:00
Michal TrubanTak ja by som veľmi rád počul, keďže pán minister ide aj vystúpiť, že by povedal, ako to je nakoniec dohodnuté, že či to je na nule, či sa niečo dohodlo, alebo sú tam nejaké percentá. Pretože naozaj ak tam sú, tak tie peniaze môžu byť veľké, ktoré potom odchádzajú z dôchodkov.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
22.10.2024 o 17:00 hod.
Ing.
Michal Truban
Videokanál poslanca
Ďakujem Veronike za vystúpenie a keďže aj o peniaze, o ktoré sa aj ona, zaujíma rieši Sociálna poisťovňa, tak ja by som sa chcel rovnako spýtať aj pána ministra na to, čo tu pán Hlina hovoril. Lebo ja sám som implementoval v rôznych firmách viacero platobných brán a viem si predstaviť, že tie percentá sú aj od jednej do troch percent, ale viem si predstaviť, že pri takých obrovských objemoch, ako to má aj Sociálna poisťovňa, to môže byť dohodnuté aj na nule alebo na veľmi blízkej hranici toho.
Tak ja by som veľmi rád počul, keďže pán minister ide aj vystúpiť, že by povedal, ako to je nakoniec dohodnuté, že či to je na nule, či sa niečo dohodlo, alebo sú tam nejaké percentá. Pretože naozaj ak tam sú, tak tie peniaze môžu byť veľké, ktoré potom odchádzajú z dôchodkov.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
17:01
Vystúpenie 17:01
Erik TomášA teraz, pani Holečková, čo pán Dostál, reagujem na pani Holečkovú, ste uviedli niečo, čo naozaj už ani neviem, ako to nazvať, že som ja niečo klamal a podviedol niekoho. Áno, to ste povedali. Tak ja vám ešte raz, pani Holečková, zopakujem niečo. Opatrovateľské príspevky sa krátia buď na základe príjmu odkázanej osoby, alebo na základe príjmu samotného opatrovateľa. Od začiatku som tvrdil, že ideme zrušiť krátenie opatrovateľských príspevkov na základe príjmu odkázanej osoby, a to bez ohľadu na to, či ide o ekonomicky aktívneho opatrovateľa, alebo opatrovateľa v dôchodkovom veku. Tak kde som koho oklamal, pani Holečková, čo som iné predtým tvrdil, ako teraz robím. Tak ja vás pekne poprosím, už keď dávate takú dávku neodbornosti do svojich príspevkov, tak aspoň neklamte. Pretože áno, tak presne, ako som povedal, sa zruší krátenie opatrovateľských príspevkov aj pre opatrovateľov v ekonomicky aktívnom veku, ale na základe príjmu odkázanej osoby, pani Holečková. A nikdy nič som iné netvrdil.
A čo sa týka, bavili sme sa o tom aj na sociálnom výbore, chýbali ste tam, neviem, či už teda ten prestup do KDH k progresívcom to spôsobil, že nie ste členom sociálneho výboru, neviem fakt, prepáčte, veď to zistíme, možno ste chýbali, a tam sme sa bavili aj o tom, či ešte neupraviť aj krátenie opatrovateľských príspevkov na základe príjmu opatrovateľa. Ale samotný zákon, ten kontroverzný zákon z dielne bývalej vládnej koalície tuto priniesol pozitívnu zmenu, že zvýšil tú hranicu príjmu z dvojnásobku na dvaapolnásobok životného minima a tak sme sa nejak všetci zhodli, že tak je to v poriadku. Takže keď niečo poviete, pani poslankyňa, naozaj buďte korektná a hlavne buďte odborná, to vás chcem poprosiť.
Pán Hlina, ja sa vôbec nevyhýbam vašej téme, ktorú ste si včera videjkami otvorili pred Sociálnou poisťovňou, ale fakt nechápem, čo má táto téma spoločné s minimálnou mzdou, alebo čo má táto téma spoločné s pomocou odkázaným ľuďom so zákonom o sociálnych službách. A ja chcem na rozdiel od vás dodržať nejaké pravidlá a preto chcem diskutovať naozaj o tom, čoho sa ten zákon týka. Sociálna poisťovňa vám už pripravuje odpoveď, aj pána Trubana to zaujímalo, pripravuje, len vám chcem už dopredu povedať, že atakujete kilečko, čiže ideológiu vlastnej politickej strany, ktorú teraz zastupujte, už asi tretia, štvrtá v poradí. Áno, musel som si to aj ja, keď ste vy, tak aj ja. Vy mne vyčítate, že som zo SMER-u išiel do HLAS-u a vy ste už prešli asi štyrmi stranami, štyrmi ideológiami, štyrmi bránami, o ktorých tu teraz rozprávate, ste prešli. (Povedané so smiechom.) Takže od vás je to vážne komické. Ale dobre, veď ste taký komik toho parlamentu, ale v dobrom to myslím, zabávate ako publikum, lebo naozaj snažíte sa vystupovať k väčšine zákonov, aj k našim sociálnym, ale vôbec nie k obsahu. Vôbec nie k obsahu.
Neviem, čo ste chceli povedať tým, že, k tomu jedinému, tým jediným čím ste sa dotkli toho zákona o sociálnych službách, to akože tí zdravotne znevýhodnení ľudia zneužívajú systém a mali by sme na to dávať pozor a nemali by sme teda platiť každému z nich. No, pán Hlina, musím povedať, že sa pripravuje naozaj reforma financovania sociálnych služieb, ku ktorej som prizval ako minister práce aj opozičných kolegov a boli niektoré poslankyne, vrátane pani poslankyne z Progresívneho Slovenska zdravotne znevýhodnenej, a tá koncepcia naozaj myslí aj na to. Zároveň sa, samozrejme, pripravuje aj reforma posudkovej činnosti a naozaj vedieme aj tvrdšie rokovania, aby teda tie pravidlá naozaj boli presné. Ale aby ste vy robili nejaký paušálny záver, že my týmto zákonom ideme platiť aj ľuďom, ktorí si to nezaslúži, no neviem, či toto je dobrá politika, pán Hlina. Určite to nie je dobrý marketing od vás.
Čiže ešte raz. Tým, čo ste včera urobili voči Sociálnej poisťovni, atakujete ideológiu vlastnej strany, ktorá to vraj mala v kilečku, bol som informovaný, vášho osobného priateľa Richarda Sulíka, ktorý vás označil nedávno za priateľa. A Sociálna poisťovňa pripravuje jasné stanovisko. Vraj je to jedna z posledných inštitúcií, ktorá to ešte neimplementovala. Takže ja sa tiež, samozrejme, na to pozriem, len, prepáčte, mám toľko práce, že nemôžem, že vy natočíte video a potom tu pretláčate cez iné zákony túto tému hneď reagovať. Neberte to ani ako neslušnosť, ale nejakých pravidiel by sme sa teda mali držať.
A na pani kolegyňu z Progresívneho Slovenska, hovoríte, už sme na tom hovorili na sociálnom výbore, chcem opäť zopakovať, že zabezpečenie odľahčovacej služby je v kompetencii miest a obcí. My teraz nastavujeme zákon a zároveň sme prijali teda projekt jednak národný zo štátnych peňazí a potom národný, teda národný termínovo z eurofondov, kde sa teda pokúsime prefinancovať ekonomicky oprávnené náklady, ekonomicky oprávnené náklady na strane klienta a na strane samosprávy, ale ináč ako keby sme suplovali tú úlohu samosprávy vo výbere proste tých opatrovateľov pre konkrétne diagnózy. Môžme sa na to pozrieť, ja som pripravený s vami o tom, samozrejme, diskutovať, len toto je, ako som povedal, podaná pomocná ruka z ministerstva práce. Mohli sme schváliť zákon a nechať to celé, tú odľahčovaciu službu, opäť na samosprávach, ale dobre viete, že by to nefungovalo. A aj budú problémy na začiatku, určite budú problémy, že nie je dostatok miest, nie je dostatok opatrovateľov, uvedomujeme si to, len keby sme ani nezačali, tak potom sa nikde nepohneme. Čiže tiež by som tak trošku aj od vás čakal viac podpory, pretože snažíme sa, hej. Je to pilotný projekt, urobíme maximum, čo sa dá, len suplujeme teraz naozaj kompetencie samosprávy a ja si teda veľa sľubujem od reformy posudkovej činnosti aj od reformy financovania sociálnych služieb.
Vopred ďakujem za širokú podporu. Ja si myslím, že aj pán Hlina zahlasuje za toto.
Ďakujem pekne.
Ďakujem veľmi pekne. Ani neviem, čím začať, ale začnem svojou obľúbenkyňou pani Holečkovou, ktorá zase bola mimo ako vždy. A mne je naozaj ľúto, naozaj mi je to ľúto, že členka sociálneho výboru hovorí o niečom, pričom netuší, o čom hovorí. Fakt. A nestalo sa to, pani poslankyňa, prepáčte, po prvýkrát. Napríklad boli sme raz spolu v diskusii, keď ste si vy ako poslankyňa, ktorá sedíte v parlamente, ani nevšimli, že zákon, ktorý zavádzal skutočný 13. dôchodok, išiel v riadnom legislatívnom procese. Hovorili ste o skrátenom legislatívnom procese. Potom som si všimol ako ste dokonca napadli Agentúru SMER za to, že vraj Agentúra SMER dostala príspevok od štátu a že to je vlastne príspevok pre Ficovho syna, až ste zistili, že je to príspevok pre zdravotne znevýhodneného človeka. No hanba. Prepáčte, hanba.
A teraz, pani Holečková, čo pán Dostál, reagujem na pani Holečkovú, ste uviedli niečo, čo naozaj už ani neviem, ako to nazvať, že som ja niečo klamal a podviedol niekoho. Áno, to ste povedali. Tak ja vám ešte raz, pani Holečková, zopakujem niečo. Opatrovateľské príspevky sa krátia buď na základe príjmu odkázanej osoby, alebo na základe príjmu samotného opatrovateľa. Od začiatku som tvrdil, že ideme zrušiť krátenie opatrovateľských príspevkov na základe príjmu odkázanej osoby, a to bez ohľadu na to, či ide o ekonomicky aktívneho opatrovateľa, alebo opatrovateľa v dôchodkovom veku. Tak kde som koho oklamal, pani Holečková, čo som iné predtým tvrdil, ako teraz robím. Tak ja vás pekne poprosím, už keď dávate takú dávku neodbornosti do svojich príspevkov, tak aspoň neklamte. Pretože áno, tak presne, ako som povedal, sa zruší krátenie opatrovateľských príspevkov aj pre opatrovateľov v ekonomicky aktívnom veku, ale na základe príjmu odkázanej osoby, pani Holečková. A nikdy nič som iné netvrdil.
A čo sa týka, bavili sme sa o tom aj na sociálnom výbore, chýbali ste tam, neviem, či už teda ten prestup do KDH k progresívcom to spôsobil, že nie ste členom sociálneho výboru, neviem fakt, prepáčte, veď to zistíme, možno ste chýbali, a tam sme sa bavili aj o tom, či ešte neupraviť aj krátenie opatrovateľských príspevkov na základe príjmu opatrovateľa. Ale samotný zákon, ten kontroverzný zákon z dielne bývalej vládnej koalície tuto priniesol pozitívnu zmenu, že zvýšil tú hranicu príjmu z dvojnásobku na dvaapolnásobok životného minima a tak sme sa nejak všetci zhodli, že tak je to v poriadku. Takže keď niečo poviete, pani poslankyňa, naozaj buďte korektná a hlavne buďte odborná, to vás chcem poprosiť.
Pán Hlina, ja sa vôbec nevyhýbam vašej téme, ktorú ste si včera videjkami otvorili pred Sociálnou poisťovňou, ale fakt nechápem, čo má táto téma spoločné s minimálnou mzdou, alebo čo má táto téma spoločné s pomocou odkázaným ľuďom so zákonom o sociálnych službách. A ja chcem na rozdiel od vás dodržať nejaké pravidlá a preto chcem diskutovať naozaj o tom, čoho sa ten zákon týka. Sociálna poisťovňa vám už pripravuje odpoveď, aj pána Trubana to zaujímalo, pripravuje, len vám chcem už dopredu povedať, že atakujete kilečko, čiže ideológiu vlastnej politickej strany, ktorú teraz zastupujte, už asi tretia, štvrtá v poradí. Áno, musel som si to aj ja, keď ste vy, tak aj ja. Vy mne vyčítate, že som zo SMER-u išiel do HLAS-u a vy ste už prešli asi štyrmi stranami, štyrmi ideológiami, štyrmi bránami, o ktorých tu teraz rozprávate, ste prešli. (Povedané so smiechom.) Takže od vás je to vážne komické. Ale dobre, veď ste taký komik toho parlamentu, ale v dobrom to myslím, zabávate ako publikum, lebo naozaj snažíte sa vystupovať k väčšine zákonov, aj k našim sociálnym, ale vôbec nie k obsahu. Vôbec nie k obsahu.
Neviem, čo ste chceli povedať tým, že, k tomu jedinému, tým jediným čím ste sa dotkli toho zákona o sociálnych službách, to akože tí zdravotne znevýhodnení ľudia zneužívajú systém a mali by sme na to dávať pozor a nemali by sme teda platiť každému z nich. No, pán Hlina, musím povedať, že sa pripravuje naozaj reforma financovania sociálnych služieb, ku ktorej som prizval ako minister práce aj opozičných kolegov a boli niektoré poslankyne, vrátane pani poslankyne z Progresívneho Slovenska zdravotne znevýhodnenej, a tá koncepcia naozaj myslí aj na to. Zároveň sa, samozrejme, pripravuje aj reforma posudkovej činnosti a naozaj vedieme aj tvrdšie rokovania, aby teda tie pravidlá naozaj boli presné. Ale aby ste vy robili nejaký paušálny záver, že my týmto zákonom ideme platiť aj ľuďom, ktorí si to nezaslúži, no neviem, či toto je dobrá politika, pán Hlina. Určite to nie je dobrý marketing od vás.
Čiže ešte raz. Tým, čo ste včera urobili voči Sociálnej poisťovni, atakujete ideológiu vlastnej strany, ktorá to vraj mala v kilečku, bol som informovaný, vášho osobného priateľa Richarda Sulíka, ktorý vás označil nedávno za priateľa. A Sociálna poisťovňa pripravuje jasné stanovisko. Vraj je to jedna z posledných inštitúcií, ktorá to ešte neimplementovala. Takže ja sa tiež, samozrejme, na to pozriem, len, prepáčte, mám toľko práce, že nemôžem, že vy natočíte video a potom tu pretláčate cez iné zákony túto tému hneď reagovať. Neberte to ani ako neslušnosť, ale nejakých pravidiel by sme sa teda mali držať.
A na pani kolegyňu z Progresívneho Slovenska, hovoríte, už sme na tom hovorili na sociálnom výbore, chcem opäť zopakovať, že zabezpečenie odľahčovacej služby je v kompetencii miest a obcí. My teraz nastavujeme zákon a zároveň sme prijali teda projekt jednak národný zo štátnych peňazí a potom národný, teda národný termínovo z eurofondov, kde sa teda pokúsime prefinancovať ekonomicky oprávnené náklady, ekonomicky oprávnené náklady na strane klienta a na strane samosprávy, ale ináč ako keby sme suplovali tú úlohu samosprávy vo výbere proste tých opatrovateľov pre konkrétne diagnózy. Môžme sa na to pozrieť, ja som pripravený s vami o tom, samozrejme, diskutovať, len toto je, ako som povedal, podaná pomocná ruka z ministerstva práce. Mohli sme schváliť zákon a nechať to celé, tú odľahčovaciu službu, opäť na samosprávach, ale dobre viete, že by to nefungovalo. A aj budú problémy na začiatku, určite budú problémy, že nie je dostatok miest, nie je dostatok opatrovateľov, uvedomujeme si to, len keby sme ani nezačali, tak potom sa nikde nepohneme. Čiže tiež by som tak trošku aj od vás čakal viac podpory, pretože snažíme sa, hej. Je to pilotný projekt, urobíme maximum, čo sa dá, len suplujeme teraz naozaj kompetencie samosprávy a ja si teda veľa sľubujem od reformy posudkovej činnosti aj od reformy financovania sociálnych služieb.
Vopred ďakujem za širokú podporu. Ja si myslím, že aj pán Hlina zahlasuje za toto.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
17:08
Vystúpenie spoločného spravodajcu 17:08
Alena NovákováVystúpenie spoločného spravodajcu
22.10.2024 o 17:08 hod.
PhDr. MBA
Alena Nováková
Videokanál poslancaVážené kolegyne, kolegovia, o predmetnom návrhu zákona pod tlačou 408 sa bude hlasovať zajtra o sedemnástej hodine. Ďakujem.
Rozpracované
17:09
Vystúpenie 17:09
Erik TomášEšte raz, keď mám teda slovo, chcem upresniť, že o zákone o minimálnej mzde sa bude hlasovať zajtra o jedenástej a o zákone o sociálnych službách zajtra o sedemnástej. Teraz máme dva podľa mňa veľmi rýchle zákony, kde asi nebude veľa prieku. Aj pán Hlina odišiel, tak už možno sa nebude k tomu...
Ešte raz, keď mám teda slovo, chcem upresniť, že o zákone o minimálnej mzde sa bude hlasovať zajtra o jedenástej a o zákone o sociálnych službách zajtra o sedemnástej. Teraz máme dva podľa mňa veľmi rýchle zákony, kde asi nebude veľa prieku. Aj pán Hlina odišiel, tak už možno sa nebude k tomu vyjadrovať.
Je to zákon o cestovných náhradách, len aby ste rozumeli, niekedy sa na služobné cesty využívajú aj autá, súkromné autá zamestnancov a sú preplácané za to náhrady. Ale teraz keďže máme už veľa elektrických vozidiel a plug in hybridov, tak chceme upraviť to vyplácanie a preplácanie cestovných náhrad aj k týmto moderným, novým vozidlám, takže sa takto prispôsobujeme novej dobe.
Ďakujem pekne.
Pán predsedajúci, som presvedčený, že je to záujmom o moje zákony. (Povedané s pobavením.) Ďakujem veľmi pekne aj koalícii, aj opozícii.
Ešte raz, keď mám teda slovo, chcem upresniť, že o zákone o minimálnej mzde sa bude hlasovať zajtra o jedenástej a o zákone o sociálnych službách zajtra o sedemnástej. Teraz máme dva podľa mňa veľmi rýchle zákony, kde asi nebude veľa prieku. Aj pán Hlina odišiel, tak už možno sa nebude k tomu vyjadrovať.
Je to zákon o cestovných náhradách, len aby ste rozumeli, niekedy sa na služobné cesty využívajú aj autá, súkromné autá zamestnancov a sú preplácané za to náhrady. Ale teraz keďže máme už veľa elektrických vozidiel a plug in hybridov, tak chceme upraviť to vyplácanie a preplácanie cestovných náhrad aj k týmto moderným, novým vozidlám, takže sa takto prispôsobujeme novej dobe.
Ďakujem pekne.
Rozpracované
17:11
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 283/2002 o cestovných náhradách v znení...
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 283/2002 o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, tlač 409a.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením 482 z 18. septembra 2024 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre sociálne veci. Určila zároveň výbor pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 409, prerokovali a doporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť všetky určené výbory. Uznesenie výboru Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplývajú žiadne pozmeňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča návrh zákona ako celok schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 73 z 22. októbra 2024. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady, zároveň aj určil náhradníkov a spravodajcov.
Ďakujem, pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
(Rečníčke sa neskôr zapol mikrofón.) Teraz. Ďakujem. No to je ten svet techniky. My sme vždycky za tie papiere, lebo keď zlyhá technika, tak to máme napísané. Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 283/2002 o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, tlač 409a.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením 482 z 18. septembra 2024 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre sociálne veci. Určila zároveň výbor pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 409, prerokovali a doporučili Národnej rade Slovenskej republiky schváliť všetky určené výbory. Uznesenie výboru Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy nevyplývajú žiadne pozmeňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča návrh zákona ako celok schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 73 z 22. októbra 2024. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informovala o výsledku rokovania výborov a predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady, zároveň aj určil náhradníkov a spravodajcov.
Ďakujem, pán predsedajúci, otvorte rozpravu.
Rozpracované
17:14
Áno, ďakujem veľmi pekne. No jednoducho dobrý zákon, tak verím, že všetci podporíte, z dielne ministerstva práce, a hlasovanie navrhujem zajtra o jedenástej. Ďakujem.
Rozpracované