49. schôdza

14.4.2026 - 7.5.2026
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

30.4.2026 o 14:40 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie 14:40

Ladislav Kamenický
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Takže som tu za pána ministra Huliaka z ministerstva cestovného ruchu a športu.
Takže odpoveď pre pani: Vážená pani poslankyňa, áno.
Odpoveď. (Veľmi slabý potlesk jedného poslanca.)
Skryt prepis

Vystúpenie

30.4.2026 o 14:40 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Poslať e-mailom

Vystúpenie 14:41

Robert Kaliňák
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán poslanec. Pani poslankyňa Kosová? Ježiši Kriste, ja som si to potom zle prečítal.
Pani poslankyňa, veľmi sa vám ospravedlňujem, a tým pádom ste mi vyrazili vlastne aj môj prvý argument, že u vás je pochopiteľné, že nemusíte vedieť nič o tradíciách ozbrojených síl. Čiže, čiže áno. Opäť a opäť sme, a opäť sme pri tom násilí, pani poslankyňa, že ste rada, že ste niečo vyrazili. To je vec. Častokrát otvorené dvere. Najmä otvorené dvere.
Čiže čo je veľmi dôležité v prípade akýchkoľvek útvarov ozbrojených síl, treba vedieť, že v mnohých štátoch, a myslím, že v drvivej väčšine je to nielen o samotnom samopale a vystrelenom náboji, ale aj o určitých tradíciách a histórii, na ktorej je to postavené. Iste, rovnakú otázku by mohla postaviť aj poslankyňa britského parlamentu McKosová a pýtať sa, že čo je to za blbosť, že proste testujete, ako prispeje k obranyschopnosti to, že proste tých škótskych gajdošov tam proste stále udržujete? Veď to v stredoveku malo svoju hlavu a pätu a dnes to tú svoju hlavu a pätu nemá, že prečo vyhadzujete peniaze na nové dudy, ktoré treba kúpiť do britskej armády? Akým spôsobom budete s týmito dudami bojovať v zásade v tomto storočí? Čiže úroveň tej otázky je presne taká istá.
Tradície, ktoré so sebou nesú ozbrojené sily, sú presne aj v tejto kultúrnej oblasti, vždy boli, vždy sú. Nakoniec akékoľvek bojové pesničky, akékoľvek folklórne pesničky sa presúvajú. A slovenské ozbrojené sily majú svoju históriu relatívne krátku v porovnaní so stáročiami niektorých plukov a práporov a čiat, ktoré majú v iných krajinách. A preto bolo prirodzené, že sa Vojenský umelecký súbor aj po roku ´93 transformoval do viacerých verzií. No a čo je najväčšou tradíciou, ktorá pomohla slovenskému národu prežiť tisíc rokov v maďarskom kráľovstve so svojím vlastným jazykom, so svojou vlastnou kultúrou a popri jazyku, ktorý teda môžeme používať, aj keď už NATO nám tú angličtinu do toho dáva veľmi veľa, sú to pochopiteľne aj takéto tradície folklórne. Aj preto súbor Jánošík má svoje pevné miesto v ozbrojených silách, nielen preto, že pôsobil vo vnútri a pomáhal udržiavať tradície, ktoré sú a prepájal vlastne ten civilný folklórny sektor s vojenským, ale, samozrejme, aj reprezentoval v zahraničí a častokrát pozitívne upozornil, že pozrite sa, aké skvelé tradície majú aj v takom malom Slovensku, ako je práve to naše. A preto nápad pána poslanca, ktorý
===== (201.)
Reprezentoval v zahraničí a častokrát pozitívne upozornil, že pozrite sa, aké skvelé tradície majú aj v takom malom Slovensku, ako je práve to naše. A prečo? Nápad pána poslanca. Ktorý prišiel, pán poslanec Malatinec, ktorý prišiel s tým, že vlastne mali by sme sa zamyslieť nad týmto obnovením takéhoto zboru a zároveň pritom množstvo peňazí, ktoré sa nám podarilo ušetriť z niektorých nie úplne ideálne plánovaných akcií Ministerstva obrany v minulosti. Tak sme si povedali, že určite je vhodné, aby sme zase nejaké státisíce obetovali práve smerom k tej tradícii, pretože ja neviem, možno s tým niekto má problém, že byť slovenský je dnes out. Že to nie je cool, že to nie je moderné. Ale ja si myslím, že je, pretože práve aj ozbrojené sily stavajú na mnohých tradíciách. Toto je jedna zo súčastí, ktorá s tým platí. Preto si myslím, že častokrát, a to mi už úplne nebolo jasné a to je tá schizofrénia, ktorú som ja naznačoval aj pri prvej otázke. Že na jednej strane ste kritizovali Roberta Fica, že je izolovaný a nikto sa s ním nechce baviť, a dnes je Robert Fico kritizovaný, že sa až príliš baví s tými európskymi lídrami alebo svetovými lídrami. Toto je podobný prípad. Mnohí z vás boli na rôznych podujatiach, kde sa kritizovalo, že slovenská kultúra nedostáva dostatočné množstvo podpory, alebo že niektoré alternatívne práve umelecké smery by mali byť podporované. Ja som zvedavý, čo ešte vylezie z kontroly tých 300 000 v tej špeciálnej tanečnej skupiny. Ktorá to má, že ako to tam vlastne fungovalo, keď dobre, nebudem sa vracať k týmto veciam. Ale platí, že toto zase je o podpore kultúry. A tá výhoda je, že z ušetrených prostriedkov a marginálne číslo z tých ušetrených prostriedkov mohli investovať do opätovného budovania tradícií, ktoré sú súčasťou vojenského života, pretože vojenské umelecké súbory sú, boli a budú súčasťou vojenského života. Doplňujúca otázka od pani Kosovej. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie

30.4.2026 o 14:41 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Poslať e-mailom

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:46

Ingrid Kosová
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Odpoveď, ktorá ma ako vždy nesmierne pobavila. Podľa mňa ste sa s tým narodil, to sa nedá naučiť takto rozprávať, ale k veci. A ja som Zvolenčanka. A budete sa čudovať, som spätá s Jánošíkom od malička. Môj otec dlhé roky hrával vo folklórnom súbore Pecníkovci. Môj brat dokonca bol na vojne v Jánošíku. A pamätám si aj na to, keď pred, myslím, že 10 rokmi zrušili Jánošíka, pretože sa nedalo ufinancovať tento súbor. A teraz pre mňa je otázka, prečo po viac ako 10 rokoch v čase konsolidácie opätovne ideme vraziť teda niekoľko nie státisícov, ale miliónov do znovuzavedenia Jánošíka. A pýtam sa to aj v kontexte nielen konsolidácie, ale aj toho, že vieme, že sa bude kupovať aj ten kultúrny dom vo Zvolene od Ministerstva obrany, čiže to sú ďalšie milióny v čase konsolidácie, kde bude sídliť Jánošík. A pýtam sa to aj v kontexte toho, že mám manžela vojaka. A teda viem, 25 rokov, čo spolu žijeme, aké ťažké je byť vojakom, že si musí kúpiť kancelársku stoličku, že si musí kúpiť kancelárske pomôcky, aby vôbec mal na čo písať, že si musí stlačiť do fax ten copy, pretože armáda nemá na to, aby vytlačila nejaké materiály. Že keď bol dispečer alebo technik na rote, tak kupoval za svoje vlastné peniaze materiály do auta, aby vôbec mohli jazdiť, že mal počítač z roku päť a radšej si nosil svoj vlastný. A mňa teda trápi skôr, že tí vojaci chudáci nemajú s čím pracovať. A my ideme investovať do niečoho, čo sme zrušili pred 10 rokmi, lebo na to neboli peniaze. A dokonca sa ide kupovať aj dom kultúry. Takže toto ma trápi. Budem rada, keď mi na to odpoviete. Ďakujem. Pán minister Kaliňák.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

30.4.2026 o 14:46 hod.

Ing. Mgr. PhD.

Ingrid Kosová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 14:48

Robert Kaliňák
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
A ja som naozaj rád, že vás dokážem pobaviť, ale pravda je tá, že úplne moji pedagógovia by s vami nesúhlasili, najmä tí zo základnej školy, že by ich moje odpovede až tak bavili. Ale to bol pokus o žart, ktorý nevyšiel. Nemusí každý. Čiže teraz, keď motáš kam? Viete, keď dáte bez ušľachtilosti zeleninárovi spravovať atómovú elektráreň, tak a on potrebuje nejakým spôsobom prezentovať, že je schopný ekonóm, tak si pozrie tabuľky bez kontextu a povyškrtáva všetko, čo sa mu nepáči. A tak sa na jednom mieste objavili dve položky. Jánošík, bojové vrtuľníky boli presne v tom istom čase zrušené. A tak ako pri bojových vrtuľníkoch sa ukázalo, že to patrí medzi jednu z najväčších chýb a takéto šetrenie spôsobilo obrovské peniaze, ktoré dnes musíte do tých bojových vrtuľníkov investovať, pretože udržiavanie stojí výrazne menej ako znovuobnovenie. A dnes máme úlohu od NATO vybudovať túto spôsobilosť za viac ako 2,5 miliardy. A my sa ju snažíme robiť v stovkách, pretože sme našli cestu, ako sa to dá urobiť, aby to bolo efektívne, aby bolo to lacnejšie a zase sme ušetrili peniaze. To isté platí aj preto. To nie je preto, že by bol neufinancovateľný Jánošík. To nie je preto. Ale preto, že si povedal, že on chce sa pochváliť nejakými číslami. Úplne zbytočne zrušil Jánošík, ktorý nenásobil a nedelil problémy ozbrojených síl. A teraz to, na čo sa vy sťažujete, pani poslankyňa, že si musel kúpiť svoju stoličku a že si kupuje svoje kancelárske potreby a tak ďalej, je vecou, s ktorou ja bojujem, odkedy som prišiel. Nie preto, že by neboli peniaze na to, pretože sme ich ušetrili dosť. Pretože v rámci ich fantastických predpisov je to, čo tvrdím vždy, keby dnes prišiel Rus, tak sa otočí, zľakne a utečie naspäť. A nie preto, že sú na neho namierené kvalitné kanóny, ale keby zbadal tie predpisy, čo si boli schopné ozbrojené sily vyprodukovať, tak vlastne by pochopil, že sa tu nedá existovať. Na jednu služobnú cestu, tuto váš pán Hanzel by si potreboval vypísať, sa ho opýtajte doma, že potrebujú ísť zo Zvolena, ja neviem, kde pôsobí. Nie je to podstatné. Nechcem ani, by som povedal, pátrať, aby náhodou nemali pocit, že má nejakú protekciu alebo čo. Určite nemá. Tak proste predstavte si, že sa potrebuje dostať zo Zvolena, keď sme o ňom hovorili, na služobnú cestu niekam do Piešťan alebo do Trenčína, do Nemšovej, do skladu. Sedem podpisov potrebuje na to. A to je táto byrokracia, je katastrofálna. Práve aby sa toto nestalo, tak sme pripravili model, ktorý presadzujem rok, konkrétne rok, aby každý útvar na tieto mini nákupy mal k dispozícii minimálne 50 000. To sú tieto eurové súčiastky. Lampička do auta nie je, nesvieti svetlo, auto je pokazené. Lebo on musí urobiť obstarávanie. Hej? A keďže práve táto konkrétna lampička nie je obstaraná, musí čakať v poradí obstarávania, až nejaký konkrétny úrad, teraz si nepamätám, ako sa presne volá, akvizícia, neviem čo, všetko, dá zaradiť do obstarávania tento typ lampičky, ktorý pokiaľ nebude v tom aute, to auto bude mimo výjazd. Klasická byrokracia. To sú, nič iné nerobím, len snažíme sa zlikvidovať všetky jednotlivé predpisy, ktoré tomuto zdravému rozumu bránia. A toto napríklad konkrétne ja očakávam aj od nového náčelníka Generálneho štábu. So starým sme to už začali, s novým chcem, aby toto bola jedna z jeho priorít. Vojak je tam na to, aby bol pripravený na svoju úlohu. Nie každý musí držať samopal v ruke, pretože logistika, zabezpečenie a ostatné veci, to je vlastne jedna ku dvom. Hej? A to v každej krajine a ukázalo sa napríklad, či už to bude v Iráne alebo v iných konfliktoch tuto v okolí, proste bez logistiky na zásobovanie, či už muníciou, náhradnými dielmi, ani sa nepúšťajte do žiadneho vojnového konfliktu, lebo nemôžete ustáť. A preto je dôležitá táto logistika. Čiže nie je problém, ako ste sa pokúsili naznačiť, medzi zdrojmi na Jánošík a tým, že je problém s nejakým papierom, lebo to nie je o tom, že by neboli peniaze, ale o tom, že vlastne nemajú nástroj, ako ho kúpiť. Pretože tých požiadaviek je obrovské množstvo. A preto sme teraz pustili, ja si myslím, že to funguje už od začiatku roka, kedy každý útvar na takéto drobné nákupy má kartu s 50 000 kreditom, minie ho, vypýta si ďalšie. Ale žiadame, aby neformálne proste každú vec, ten veliteľ bude zodpovedný za to, aby toto všetko ten každý jeden vojak mal k dispozícii, aby jeho práva náš čas vypršal, pán
Skryt prepis

Vystúpenie

30.4.2026 o 14:48 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Poslať e-mailom

Vystúpenie 14:54

Boris Susko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa Števová. Disciplinárny návrh proti sudcovi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Jurajovi Klimentovi bol podaný na základe nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý ako najvyššia súdna autorita na Slovensku konštatoval, že sudca Kliment svojím úmyselným protiprávnym konaním hrubým spôsobom porušil ústavné práva Mareka Paru a že jeho verejné vyhlásenia proti Marekovi Parovi z ústavnoprávneho hľadiska predstavovali kvalifikovaný dôvod na jeho vylúčenie z výkonu úkonov trestného konania. Tento názor umocnila aj Súdna rada Slovenskej republiky, ktorá k tejto veci prijala obdobné stanovisko. Je preto absolútne vylúčené, že sa podanie disciplinárneho návrhu zakladalo na motívoch politickej pomsty alebo zastrašovania sudcov. V danom prípade úmyselné protiprávne konanie sudcu vyvrcholilo až do protizákonného obmedzenia osobnej slobody, teda závažným spôsobom zasiahol do jeho základného ľudského práva na osobnú slobodu, čo konštatoval samotný Ústavný súd Slovenskej republiky. Disciplinárny návrh som podal v dôsledku nezákonného konania sudcu. Ide o zákonom predpokladaný a predvídateľný postup. Je potrebné zdôrazniť, že súd v časti disciplinárneho návrhu konštatoval vinu. Pán Kliment, ešte raz. Najvyšší správny súd v disciplinárnom konaní konštatoval vinu pána Klimenta. Samotný súd potvrdil, že časť môjho disciplinárneho návrhu bola dôvodná. To znamená, že tu nešlo o žiaden vykonštruovaný útok, ale o vec, ktorá mala reálny základ. Z dôvodu premlčania však nebol uložený trest, pričom samotné premlčanie, dovoľujem si povedať, možno považovať za veľmi sporné, pretože pani Kolíková o tom vedela a mohla tento návrh takisto podať a z nejakých dôvodov ho nepodala a ešte to aj obhajovala pred Najvyšším správnym súdom, ktorý jej v tomto nedal za pravdu. Meritorne kategoricky odmietam útoky a obvinenia, že by sme zastrašovali sudcov a ako minister spravodlivosti využívam svoje zákonné oprávnenie podať disciplinárny návrh vždy, keď som presvedčený, že existujú relevantné dôvody, pričom o takomto návrhu nerozhodujem ja, ale rozhoduje nezávislý a nestranný disciplinárny senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Zároveň platí, že ani sudcovia nie sú nedotknuteľní a podliehajú rovnakým princípom zodpovednosti ako iní nositelia verejnej moci. Práve preto právny poriadok umožňuje ministrovi spravodlivosti podať disciplinárny návrh v prípade, keď existuje podozrenie na porušenie povinnosti. A takýto postup nemožno považovať za zásah do nezávislosti súdnictva. Teda na záver treba konštatovať, že konám legitímne a Ministerstvo spravodlivosti pod mojím vedením postupuje striktne v medziach zákona, na rozdiel od obdobia rokov 2020 až 2023, keď vtedajšia vládna garnitúra brutálnym spôsobom zneužívala moc voči práve súdnej moci. Poďme si teda pripomenúť, čo sa tu dialo v rokoch 2020 až 23. Bolo to obdobie, keď pani exministerka spravodlivosti Mária Kolíková pod vedením vlády Ľudovíta Ódora, respektíve predchádzajúcich, ale najmä teda, keď sa bavíme o strane Progresívne Slovensko, ktorú viedol aj Ľudovít Ódor, ktorý je dnes vaším kolegom v Progresívnom Slovensku a vtedy pani Kolíková ešte ani nebola do funkcie ministerky ustanovená a telefonicky sa vyhrážala vybraným členom Súdnej rady, aby sa vzdali svojich funkcií. Toto je podľa vás rešpekt k súdnej moci? Iste. Pani Kolíková už ako ministerka v rozpore so zákonom odvolala predsedu Okresného súdu Bratislava III napríklad preto, že jej nešiel po ruke, čo bolo vlani, minulý rok, potvrdené správnym súdom v Bratislave, ktorý konštatoval v tejto veci nezákonné konanie pani ministerky. Potom tu máme známe kauzy Búrka, Víchrica a ďalšie, ktoré mali byť symbolom akéhosi očistenia súdov v očiach voličov predchádzajúcej vládnej koalície, čo aj pani exministerka x-krát takýmto spôsobom prezentovala, že je to očistenie justície. Dnes vidíme, že títo sudcovia, ktorým boli zničené... váš čas vypršal.
Skryt prepis

Vystúpenie

30.4.2026 o 14:54 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Poslať e-mailom

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:59

Zuzana Števulová
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Asi by som na vašom mieste zvažovala slová, lebo keď poviete, že bývalá ministerka sa niekomu telefonicky vyhrážala, mali by ste na to mať minimálne právoplatný rozsudok súdu, keďže vyhrážanie sa, nebezpečné vyhrážanie, je trestné.
===== (209.)
Asi by som na vašom mieste zvažovala slová, lebo keď poviete, že bývalá ministerka sa niekomu telefonicky vyhrážala, mali by ste na to mať minimálne právoplatný rozsudok súdu, keďže vyhrážanie sa, nebezpečné vyhrážanie, je trestný čin. Ale nechám to na bývalú Kolíkovú, aby sa s týmto vysporiadala sama, otázku som položila ja. A naozaj ma fascinuje, že tie vaše údajné návrhy, ktoré robíte prísne v medziach zákona a konáte čestne, spravodlivo a férovo, akosi vždy pochádzajú z dielne napríklad pána Paru. To musí byť asi naozaj najlepší advokát na Slovensku. Ani sa nečudujem, že sa mu tak hrnú štátne zákazky a klienti, ktorých obhajuje, a že má čestné miesto na tlačovkách predsedu vlády, ktorými sa venuje či už kauze Očistec alebo útokom na sudcov a sudkyne. Napríklad, ako sme nedávno videli pri sudkyni Pamele Záleskej. A tu sa chcem spýtať: vy ako minister spravodlivosti pre celé Slovensko, podotýkam, že vy nie ste ministrom spravodlivosti pre SMER alebo podľa želania SMER-u, ale teda ste ministrom spravodlivosti pre všetkých občanov a občianky Slovenska, vrátane sudkyne Pamely Záleskej. Čo hovoríte na to, že sa Najvyšší súd Slovenskej republiky ohradil proti tomu, aby jeho rozhodnutie bolo podkladom pre trestné stíhanie, ktorým sa vyhrážali z tlačovky na Úrade vlády? Chcela by som k tomu vaše stanovisko. Ďakujem, pán minister.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

30.4.2026 o 14:59 hod.

JUDr.

Zuzana Števulová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 15:01

Boris Susko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Vašu otázku ale dokončím. To ste presne vy, pani poslankyňa Števulová a vaši kolegovia z Progresívneho Slovenska, keď ja konám v zmysle zákona o svojich zákonných oprávneniach, tak je to zasahovanie do nezávislosti súdov, ale to, čo sa tu dialo v predchádzajúcom období, to bolo všetko v poriadku. A vy sa netvárte, pani poslankyňa, že vy ste v tom čase neboli vo vláde. Veď ste kandidovali za Progresívne Slovensko aj v minulých voľbách a za pôsobenia pani Kolíkovej ste predsa stáli na čele podriadenej organizácie ministerstva spravodlivosti. To je jedno koľko, boli ste tam. Boli ste politička a ja som nepočul za celé vaše bývalé vládne obdobie, že by ste nejakým spôsobom sa ohradili alebo vyjadrili nejakým spôsobom proti tomu, čo sa tu dialo, ako sa zneužívalo trestné právo, ako sa zastrašovali sudcovia. A čo poviete dnes? Čo poviete na vyjadrenia pána Hamrana, ktorý sa po novom stáva politikom a ktorý pred pár dňami sa vyhrážal sudcom Najvyššieho súdu, ktorý naznačoval, že no veď tu aj boli sudcovia stíhaní. V zmysle teda komentára k rozhodnutiu Najvyššieho súdu vo veci Dušana Kováčika. To ste teda ticho? To mlčíte a to je podľa vás v poriadku, že takýmto spôsobom niekto, kto sa uchádza o moc v ďalšom volebnom období, takto zastrašuje súdy už dnes? To je podľa vás v poriadku? Vy tu hovoríte, že ja tým, že využívam svoje zákonné oprávnenia, zasahujem do nezávislosti súdu. Takže zasa za týmto zasahujem, ale to, že sa tu niekto vyhráža hlbokou orbou, že sa tu vyhráža niekto tým, že veď aj sudcovia boli trestne stíhaní a môžu byť aj v budúcnosti, to je podľa vás v poriadku? Ja som nepočul nič od vás, žiadnu výtku na takéto vyjadrenia, že by ste teda s tým nesúhlasili alebo že toto je cez všetky čiary. A na vašu otázku odpovedám veľmi jednoducho. Každý občan na Slovensku má právo podať trestné oznámenie na kohokoľvek a pokiaľ ste počúvali s porozumením tlačovú konferenciu, ktorá k tomuto bola, tak to trestné oznámenie nie je za rozhodovanie, nie je za rozhodnutie. Je za nezákonnosti, ktoré boli konštatované v samotnom rozhodnutí, a tieto nezákonnosti neboli z nedbanlivosti, boli úmyselné. Ale to, či to tak bolo alebo nebolo, zase rozhodne len samotné vyšetrovanie organizované v trestnom konaní a na konci dňa súd. Nikto iný. Čiže to, čo ste celý čas tu rozprávali, že nech rozhodnú súdy, tak prečo dnes spochybňujete, že majú súdy rozhodnúť? Veď tu nikto nikoho nepopravuje politicky. Veď na to sú orgány činné v trestnom konaní, aby to vyšetrili, a súdy, aby rozhodli. A návrhové oprávnenie má každý. Takže ja by som si na vašom mieste vstúpil do svedomia a naozaj skúste sa vyjadriť aj k tým otázkam, ktoré som hovoril, že či to je v poriadku do budúcnosti alebo nie. Ja som ako minister úplne jasne odpovedal. Svojím zákonným oprávnením a jeho využitím na základe rozhodnutia Ústavného súdu nemôžem nijakým spôsobom zasahovať do nezávislosti justície. To snáď akože nemyslíte vážne. Ďakujem pekne. Vzhľadom na to, že
Skryt prepis

Vystúpenie

30.4.2026 o 15:01 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

 
Poslať e-mailom

Vystúpenie 15:05

Ladislav Kamenický
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec, aktuálne toto je odpoveď, samozrejme pána ministra zdravotníctva Šaška. Aktuálne nemáme túto tému v legislatívnom pláne a uvedená téma zároveň nie je obsahom Programového vyhlásenia vlády. Takže to je odpoveď Ministerstva zdravotníctva na vašu otázku. Ďakujem pekne a týmto čas určený na hodinu otázok.
Skryt prepis

Vystúpenie

30.4.2026 o 15:05 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Poslať e-mailom
 
49. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní
 

Vystúpenie 14:01

Marián Saloň
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť predkladá v súlade s § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon o ochrane pred odpočúvaním, správu výboru o stave použitia informačno-technických prostriedkov za prvý polrok 2025, tlač 1007. V súlade s § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov výbor požiadal Ministerstvo vnútra, Policajný zbor, Ministerstvo spravodlivosti, Zbor väzenskej a justičnej stráže a Ministerstvo financií, finančnú správu, o zaslanie správy o použití informačno-technických prostriedkov za prvý polrok 2025. Správu o použití informačno-technických prostriedkov za prvý polrok 2025 predložili všetky dotknuté subjekty vo verzii neobsahujúcej utajované skutočnosti. Údaje o použití informačno-technických prostriedkov neobsahujúce utajované skutočnosti, tak ako ich jednotlivé dotknuté subjekty predložili, sú uvedené v predloženej správe. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť uvedenú správu prerokoval 8. septembra 2025. Na 67. schôdzi prijal k nej uznesenie č. 130, ktorým ju zobral na vedomie a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vziať ju na vedomie, návrh uznesenia je aj súčasťou správy. Čiže toto je prvý polrok 2025 a teraz mi dovoľte použitie ITP za celý rok 2025. Takže Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť predkladá v súlade s § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon o ochrane pred odpočúvaním, správu výboru o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2025. To je tlač 1292. V súlade s § 9 zákona č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov výbor požiadal Ministerstvo vnútra, Policajný zbor, Ministerstvo spravodlivosti, Zbor väzenskej a justičnej stráže a Ministerstvo financií, finančnú správu, o zaslanie správy o použití informačno-technických prostriedkov za rok 2025. Správu o použití informačno-technických prostriedkov za rok 2025 predložili všetky dotknuté subjekty vo verzii neobsahujúcej utajované skutočnosti. Údaje o použití informačno-technických prostriedkov neobsahujúce utajované skutočnosti, tak, ako ich jednotlivé dotknuté subjekty predložili, sú uvedené v predloženej správe. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť uvedenú správu prerokoval 13. apríla 2026 na 77. schôdzi, prijal k nej uznesenie č. 158, ktorým ju zobral na vedomie a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vziať ju na vedomie, návrh uznesenia je súčasťou správy. Pán predsedajúci, prosím, aby ste otvorili rozpravu, zlúčenú rozpravu k obidvom bodom.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 14:01 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 14:05

Tomáš Valášek
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, Osobitný kontrolný výbor Národnej rady na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva predkladá v súlade s § 9 zákona č. 166 z roku 2003 o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov správu výboru o stave použitia informačno-technických prostriedkov za prvý polrok 2025. V súlade s § 9 zákona o ochrane pred odpočúvaním výbor požiadal Ministerstvo obrany v júli 2025 o zásadné správy o použití ITP za prvý polrok 2025. Správu o použití informačno-technických prostriedkov za prvý polrok predložilo Ministerstvo obrany vo verzii neobsahujúcej utajené skutočnosti a boli následne tieto údaje o použití informačno-technických prostriedkov, tak ako boli predložené, sú aj uvedené v správe. Osobitný kontrolný výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva uvedenú správu prerokoval, a to na 16. schôdzi 11. septembra 2025 a prijal uznesenie č. 48, ktorým vzal predmetnú správu na vedomie a rovnaký postup odporučil aj Národnej rade Slovenskej republiky. V danom uznesení ma výbor tiež poveril, aby som ako spravodajca výboru predložil Národnej rade správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa vyplývajú z rokovacieho poriadku, preto predkladám Národnej rade Slovenskej republiky návrh uznesenia, ktorý je súčasťou správy. A podobne ako môj kolega zo súvisiaceho výboru mám hneď dve správy, tak prejdem s dovolením pána predsedajúceho rovno na správu, ktorá je pod tlačou 1294. Toto je správa za celý rok 2025. Opäť raz sme si nenašli čas na prerokovanie týchto správ, tak preto máme dve naraz. Takže dovoľte mi teraz predložiť správu pod tlačou 1294. Osobitný kontrolný výbor Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva predkladá v súlade s § 9 zákona č. 166 z roku 2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov správu výboru o stave použitia informačno-technických prostriedkov za celý rok 2025. V súlade s § 9 zákona o ochrane pred odpočúvaním výbor požiadal Ministerstvo obrany Slovenskej republiky v mesiaci január 2026 o zásadné správy o použití ITP za rok 2025. Túto správu predložilo Ministerstvo obrany vo verzii neobsahujúcej utajované skutočnosti. Údaje o použití informačno-technických prostriedkov, tak ako boli predložené, sú uvedené v správe. Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva uvedenú správu prerokoval na svojej 20. schôdzi, to bolo 16. apríla 2026, a prijal k nej uznesenie č. 59, ktorým vzal predmetnú správu na vedomie, pričom rovnaký postup odporučil i Národnej rade. A podobne ako pri predošlej správe, takisto vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú, predkladám Národnej rade Slovenskej republiky návrh uznesenia, ktorý je súčasťou správy. A teraz, myslím, pán predsedajúci, už môžem... Ďakujem pekne, pán spravodajca.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 14:05 hod.

M. A.

Tomáš Valášek

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom