49. schôdza

14.4.2026 - 7.5.2026
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:05 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:05

Peter Stachura
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Marek, ďakujem veľmi pekne za predĺženie tohto návrhu, žiaľ, neprešiel vo výbore. Ja by som chcel upriamiť pozornosť aj na ten časový rámec. Predstavte si, že s týmto sme boli vo výbore 9. 10. 2025. Osem mesiacov, dlhých osem mesiacov prešlo, kým sme mohli vôbec túto vec prerokovať v parlamente, v Národnej rade Slovenskej republiky. Neuveriteľné, skutočne neuveriteľné, akým spôsobom tu krivíme tento legislatívny proces. No a samozrejme, ďakujem ti veľmi pekne za obsahovú stránku. Pomenoval si úplne presne, kde sú problémy. Ja k tomu tiež rád vystúpim a poviem obsahovo, čo sa toho týka. Ja som rád a chcem to ešte raz poznamenať, že našťastie, našťastie, nie sme úplnou banánovou republikou. Našťastie tu fungujú ešte aj niektoré úrady a som rád, že týmto megaškandálom za 2 miliardy € sa zaoberá aj prokurátor, prokuratúra Slovenskej republiky a dúfam, že dôjde k dôslednému prešetreniu celej tejto kauzy, pretože tu ide skutočne nielen o tie financie, ktoré si spomínal, ale aj o zdravie občanov. To, čo si spomínal, že tie jednotlivé záchranky, ktoré teda nevedia, budú, nebudú, na ako dlho budú, tak už ďalej neinvestujú, chodia na starých ojazdených záchrankách, neinvestujú do vybavenia a toto už je priame ohrozovanie potom aj poskytovanej zdravotnej starostlivosti do budúcna. No a kde je Kamil? Kamil, ten sa schoval, ten je preč, ten chodí po medifuturách, točí sa kdesi, hrúti, strihá pásky. No, úplný bezradný. To je úplný šaško v priamom prenose, pretože on skutočne, to je ťažký omyl, že takýto človek sa dostal do vedenia rezortu zdravotníctva. Bohužiaľ, bohužiaľ. Pán poslanec
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:05 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:07

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Myslím si, že, keď povieme, že pán minister Šaško je šaško skutočný, tak to nie je nejaká urážka. Jednoducho je to tak, je to fakt. Nielen, spomínal si Fica, nielen Fico. Vedel o tomto a urobil vo vláde veľké bububu, ale veď sám veľký národný hrdina, buditeľ, milovník semaforov a iných tekutých kvasených nápojov povedal, že toto je škandál. Že poďme toto riešiť, že ideme vlastne národ okradnúť o 800 miliónov. Ale, čo sa stalo? Národný buditeľ a milovník semaforov neurobil nič. Len urobil bububu. A nič sa nestalo. A Fico? Fico, ten povedal, že toto, čo ste urobili, ale, preto, lebo podľa mňa ho hlasáci neinformovali o svojom kšefte. Podľa mňa ho, ako pamätáte si na to video, keď Počiatek povedal Trnkovi, že Slota je kráľ, lebo oholil Fica o polovicu, ešte aj z polovice, o tie dve miliardy. Takže podľa mňa tu hlasáci, dobre si to Marek popísal, neinformovali Roberta Fica, že idú oholiť národ o 800 miliónov. No a keďže na 800 miliónoch sa dá dobre podeliť, tak Robert Fico síce urobil bububu, ale oni urobili ďalšie veci, o ktorých aj ja v rozprave budem rozprávať a v tých veciach vlastne pokračujú a ten národ ešte môže prísť o peniaze. Ten národ ešte môže prísť o veľké peniaze. Takže ja sa ešte do rozpravy zapojím. Verím, že aj pán Stachura. Reagovať
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:07 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:09

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za vaše faktické poznámky, kolegovia. Ja by som to tak zhrnul, že pre súčasného pána zdravotníctva je pacient, že na poslednom mieste a nehovoríme to len v prípade tohto záchrankového tendra. Ale povedal to nedávno aj pán ombudsman, verejný ochranca práv, ktorý kritizoval to, že pán minister Kamoša nič nerobí s narastajúcimi poplatkami pre ľudí, ktoré stávajú alebo začínajú byť už porušením ich základných ľudských práv. Povedal: „Vyhovuje to poisťovniam, vyhovuje to poskytovateľom, vyhovuje to ministerstvu a kto sa bude biť za pacienta? No určite to nebude náš minister zdravotníctva Kamil Šaško a v tomto prípade je to úplne presne to isté. A zvrzal tender, ako sa dalo. Kto vie, kto všetko ho do toho namočil. Namiesto toho, aby ho vyriešil, tak ho vyriešiť nevie. A samozrejme, posledný v rade je pacient. Biznis toky idú, peniažky idú. A pacient sa vozí na starých sanitkách bez ďalších investícií do tejto úkreatívnej služby. Hoci štát poctivo platí aj amortizáciu už ďalšieho nového vybavenia, ktorý pacient nemá. Takto to žel funguje za ministrovania tohto nášho pána ministra zdravotníctva. Ďalší v rozprave.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:09 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 16:11

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Naozaj osobou pána ministra Kamila Šaška, ktorý je pre mňa taká figúrka, ktorú dosadili hlasáci, preto, aby mohli dobre riadiť ministerstvo. Pán Migaľ, viete, kto je pán Migaľ? To je ten vydierač z HLAS-u, ktorý už nie je v HLAS-e, ale so Šalitrošom zakladajú stranu a niečo so žalúdkom, lebo oni potom, keď hlasujú zle, tak im je strašne zle, takže aj to súvisí so zdravotníctvom. Pán Migaľ povedal o Petrovi Pellegrinim, že on riadi celú stranu a on riadi zdravotníctvo. Čiže môžeme sa domnievať na základe hodnotiaceho úsudku pána Migaľa, že pán prezident tento kšeft urobil. Na základe toho, čo povedal pán Migaľ, sa toho môžeme kľudne aj obávať, lebo pán Peter Pellegrini bol už zapletený do viacerých tendrov, či je to už ten mýtny tender. A pán minister Šaško je pre mňa naozaj taká figúrka, ktorému poviete a on to urobí. On je pre mňa taký výkonný práporčík HLAS-u, tak ako je výkonný práporčík Michelko v kultúre. Čo je ale pre mňa veľmi, veľmi také, na do očí bijúce, je pohľad na pána Šaška, keď sa to celé prevalilo. Ja som nevidel človeka, ktorý by pred sebou netlačil tú väzenskú celu, keď pil tie vody. Keď preglgal, on koľko vypil vtedy? 6, 5 l či 7 l, hovorili novinári? Vody, keď pohárik za pohárikom pil, keď sa ho novinári spytovali, čo sa deje a on: „Nič sa nedeje, všetko je v poriadku.“ A pil vodu za vodou. Už som nespomínal pána Danka. A SNS, ktorý tu búchal do stola a rozprával, že tento tender je niečo odporné a on sa postaví a zariadi, aby tento tender neprešiel a aby boli z toho vyvodené konc... no úplne až strašné veci. A čo sa stalo? Pán Danko akoby, čo nebuchol do stola. Myslím, že si narazil prst. Bolel ho prst, tak potom povedal, že nemôžem búchať do stola, lebo ma bolí prst. A stihol. Stikol, oni sú v tomto úplne, že geniálni. Oni chvíľočku povydierajú, tak ako Migaľ, ako Danko, a nakoniec týchto 800 miliónov ešte je ohrozených, pretože nielenže je tento tender protizákonný a vyšetruje ho polícia, ale sa odvolali tí, čo nakúpili dopredu tie sanitky, pretože sanitky sú nakúpené dopredu, tak tí sa idú súdiť so štátom a chcú, lebo Šaško povedal, že tento tender, všetko je v poriadku, všetko je zmazané. To hovoria vám. Keď vám nejaký vládny činiteľ povie, že všetko je v poriadku, prosím vás pekne, vtedy spozornite, vtedy si dajte pozor, lebo Tak tí sa idú súdiť so štátom a chcú, lebo Šaško povedal, že tento tender, všetko je už v poriadku, všetko je zmazané. To hovoria vám. Keď vám nejaký vládny činiteľ povie, že všetko je v poriadku, prosím vás pekne, vtedy spozornite, vtedy si dajte pozor, lebo nič nie je v poriadku. Práve opak je pravdou, v tej chvíli si dávajte pozor. Čiže? Jednoducho, naozaj my ešte môžeme prísť pri tomto obrovskom podvode o peniaze. A o koho zase ide? No o občanov, o zdravie občanov. Oni rozprávajú o tom, ako naozaj pri tých, zase som pri tých predvolebných sľuboch, ale čo vám sľubovali? Lepšie zdravotníctvo. Veď oni rozprávali, že konečne sa tu začne v zdravotníctve poctivo pracovať. Poctivo pracovať. Viete, s kým išiel Robert Fico do Vietnamu teraz? Neboli by sme sa to dozvedeli, keby si pani Martina Šimkovičová nepridá fotky. S pánom Haščákom. S pánom Haščákom. A všetci veľmi dobre vieme, všetci veľmi dobre vieme, ako zdravotná poisťovňa, ktorej je šéfom pán Haščák, zarába na zdravotníctve. A pre mňa je to naozaj jeden z najhorších zárobkov na svete, keď niekto zarába na zdraví iných ľudí. My sa stále tvárime, že máme zdravotníctvo zadarmo. Nie je to pravda. Už tu predo mnou spomínané poplatky, ktoré si vyberajú lekári, poplatky, ktoré si vyberajú lekári, tak to je niečo, čo je amorálne. Je to amorálne. Predstavte si babičku, ktorá príde k tomu lekárovi a má dať 20 € za nejaké vyšetrenie navyše. Tí ľudia, ktorí žijú zo 400 – 600 €, ledva vyžijú, tak ešte na tomto ich zdierame. Namiesto toho, aby sme 800 miliónov dali ľuďom, tak my ich dáme niekomu, kto na tom zarába, a obyčajní ľudia, tak si ani lieky nekupujú. Ten chudobný človek si nekúpi lieky, lebo na to nemá. Ale Kamil Šaško napríklad na príkaz svojho šéfa a vedenia urobil tender, na ktorom mali zarobiť obrovské peniaze. No je toto svinstvo? No je toto svinstvo. Ako to inak pomenujem? Je to expresívne slovo, ale je to svinstvo. To nie je normálne. To nie je čestné ani spravodlivé. Ako ste už počuli. Skoro rok to tu chceme, aby sa to tu prejednalo. Skoro rok. Lebo opakovanie je matka múdrosti. Ale tu sa to dá ešte sofistikovanejšie povedať. Opakovanie ukazuje na kšeftárov a zlodejov. Lebo oni viete, čo robia? Stokrát opakovaná lož sa u nich stáva pravdou. Oni vám stokrát budú rozprávať, stokrát klamstvo. Budú vám rozprávať, že sme psychopati, že sme blázni, že robíme strašné veci. Čo? Zlodej kričí: „Chyťte zlodeja.“ Oni, poviem to na tomto príklade, naozaj teraz využívajú tú Šimečkovu matku na to, aby prekrývali svoje obrovské kšefty, obrovské kšefty a ich ovečky vrieskajú. Tá Šimečková matka, to je teraz problém, to je problém národa. Nie 800 miliárd, teda 800 miliónov, ktoré chceli ukradnúť, nie 10 miliónov Bartekových, ktoré mal dostať, nie 40 miliónov, ktoré si dal Migaľ so sebou, ale toto je problém. A týmto prekrývajú. Týmto to prekrývajú. Ja netvrdím, že nespravila niečo, za čo by… Teda netvrdím ani, že spravila. Ja hovorím, nech to vyšetrí riadne prokuratúra, nech to vyšetria policajti a keď je Šimečkova matka za niečo zodpovedná, nech sa páči. Nech sa páči. Ale ja určite nebudem tvrdiť, že by za to mal Šimečka nejako prijať zodpovednosť. Má prijať zodpovednosť Robert Fico za svojho brata? Viete o tom, že v roku 2012 bol obvinený Ficov brat z daňového podvodu a zmizlo mu daňové účtovníctvo aj poradenstvo, všetky daňové doklady mu zmizli z polície? Tak ty o tom vieš, nie? Nie. Má byť… Netýkajte mi, dobre? Ďakujem. Riško Raši tu povedal, že tykanie je normálne. Tibor, ty mi raz tykáš, raz vykáš. Tak potom si musíme utriediť veci. Buď si budeme vykať, onikať alebo zamykať. To musíme si vytriediť. Raz mi tykáš, raz vykáš. Pán poslanec, po slovensky: netýkajte mi. To je celé, čo chcem od vás, nič viac. Môžete pokračovať. A prečo mi potom ty tykáš? Teraz mi vykáš. Teraz hráš formu pred ľuďmi. Vrátim sa k predmetu veci, a to je to, že tento tender, na ktorý poukazuje Marek, hnutie SLOVENSKO, na ktorý poukazujú aj KDH-ci, pán Stachura, na ktorý poukazuje aj pán Dvořák z Progresívneho Slovenska, na ktorý poukazujú aj normálni ľudia, ktorí pracujú v zdravotníctve a videli, čo sa deje, je obrovská zlodejina. A ešte raz to musím povedať a budem to opakovať. Toto je obrovská krádež. Namiesto toho, aby sme použili peniaze pre ľudí, ktorí to potrebujú. Namiesto toho, aby sme dali peniaze chorým, zdravotne postihnutým, aby sme dali peniaze, veď dobre, veď v tých osadách rómskych v poriadku, máme tam žltačky. Jasné. A aká je tam tá sociálna situácia, aká je? Veď Peťo Polák vám o nej určite porozpráva, aká je situácia, ale preboha, veď poďme tam, poďme to riešiť. Veď na to sú peniaze, ale nie, my dáme Daškovi, splnomocnencovi a jeho rodine 750 miliónov. Bum! A nič sa nedeje. Danko povie, že toto je odporné a mal by Daško odstúpiť. To hovorí v televízii Andrej Danko. Myslíte, že zase sa niečo bude diať? Že povie Ficovi: Fico, odvolaj toho Daška, lebo dal svojej rodine 750 miliónov? Ale Daško čo rozpráva? Fú, tí Polákovci, to ako robia zle. Fú, tí Polákovci vám idú ublížiť. Vždy robia z tých, ktorí pomáhajú, zločincov a tí, ktorí okrádajú, tak tí sú tu v tejto republike najčestnejší a tí sú najkrajší, najmilší a naj naj naj naj. Čiže ja verím, že ešte sa dnes dozviete veci a na toto treba poukazovať. Na toto netreba nikdy zabudnúť. Takéto podvody treba ľuďom hovoriť. Toto vám chceli spraviť a oni sú najradšej, keď to všetko utíchne. Keď sa… keď už to tak vysmradí a už nebude ten smrad z toho podvodu, ale ten podvod je tu stále. Ďakujem veľmi pekne. Na vystúpenie.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

4.5.2026 o 16:11 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:21

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pekne, Jožo, za toto vystúpenie a ty si sa tam dotkol aj Roberta Fica. Akým spôsobom zakročil v tejto kauze? My, čo sledujeme to zdravotníctvo už dlhšie roky, vnímame, že to zdravotníctvo sa snaží byť ovládané oligarchami. Na jednej strane pánom Haščákom z Penty a teraz v posledných rokoch veľmi do popredia vystupuje práve spoločnosť Agel, ktorá podľa všetkých mediálnych informácií, ale nielen z nich, aj z jasných skutkových konaní ministerky, ktorá nastúpila na ministerstvo, úplne evidentne hrala v prospech Agelu. Tento tender mal aj takto dopadnúť. To samozrejme zákulisie tvrdí, že Penta sa cítila veľmi nespokojná a až urazená. Oni na tom tendri naozaj nemali skoro nič dostať. No a z tohto pohľadu, keď teraz vidíme, ako sa Robert Fico ukazuje s Jaroslavom Haščákom, ako ho berú na všetky možné svoje služobné cesty, sa zdá, že naozaj pôsobenie Penty v zdravotníctve opäť niekto tu sleduje, aby sa posilnilo. A práve jeden z takých zákulisných dôvodov, prečo aj tento tender nemohol byť ukončený tak, ako bol ukončený, je, že s touto finančnou skupinou sa to dobre neprejednalo. No uvidíme, ako sa to ďalej bude vyvíjať. V každom prípade ani jedno, ani druhé pre slovenské zdravotníctvo a pre pacienta nie je dobré a vôbec už nie pre celú našu politiku a spoločnosť. Ďakujem ti. Ďalší v poradí pán poslanec.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:21 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:23

Peter Pollák
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem ti, Jozef, veľmi pekne. Veľmi dobre si to tam pospájal, všetky tie kauzy naprieč celým tým koaličným spektrom, od dvojmiliónového tendra až po rómske osady. Ale absolútne máš pravdu vo všetkom a všetko to akosi poprepájal a presne tak. Presne tak. Vieš, Jozef, keby si dal dnes aj vrece zemiakov na stoličku splnomocnenca vlády pre rómske komunity, tak urobil by si menšie škody, ako vlastne dnes žijeme. A to hovorím z dôvodu toho. A to ty si to podčiarkol. My tu máme naozaj komunity na Slovensku, ktoré trpia, áno, nejakými chorobami, či žltačkami a tak ďalej. Je tu historicky najviac peňazí, 1 miliarda eur. A keď vyjdeme ako šafári, Alexander Daško ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity, s týmito peniazmi, tak sa to prestalo páčiť. Predstavte si, aj Róbertovi Ficovi, aj Jurajovi Gerőmu. A zajtra vám to predstavíme aj na tlačovej konferencii. Čo vlastne urobili, aký proces urobili s úradom splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu v dôsledku toho, ako Alexander Daško bačuje. 750 000 €, áno, Jozef, dohodil Alexander Daško svojej žene. A my máme informácie o ďalších prepojeniach, ktoré pomaličky budeme zverejňovať a ja viem, že kolegom, napríklad z ľudskoprávneho výboru, ktorí sú členmi tohto výboru zo strany SMER, je ťažko počúvať o Alexandrovi Daškovi a vidím ich sklesnuté pohľady do zeme, keď sa o ňom rozprávame. A ja som na druhej strane aj rád, že práve poslanci za stranu SMER, keď sa bavíme o nejakých dôležitých témach smerom k rómskej komunite, tak takto vedia vysypať riešenia pre rómsku komunitu. Naozaj som rád. Ja som im to povedal a máte to aj na zázname v rámci ľudskoprávneho výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. A som rád, že SMER má vo svojich radoch aj takýchto poslancov. Škoda, škoda, že to neprenesú aj k splnomocnencovi vlády pre rómske menšiny. Reagovať bude pán poslanec Pročko.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:23 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:25

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
No. Ja len chcem zhodnotiť všetko, čo ste povedali, že vlastne tu išlo o obrovské peniaze a vplyv. Tender a zákazka za akvárium za 2 miliardy. A viete, rozhodovalo sa, kto bude prevádzkovať záchranky. Podozrenia tu boli, že boli víťazi dopredu známi a úspešné silné finančné skupiny, ako tu spomínal aj Marek a Agel. Bolo to netransparentné. To je najdôležitejšie, že celé toto bolo netransparentné. Neboli zverejnené všetky informácie. Komisia a proces boli málo kontrolovateľné. Zrušil sa tender a práve to bol veľký problém. Minister zdravotníctva tender zrušil počas procesu, vraj údajné chyby, ale generálny prokurátor povedal, že bol zrušený nezákonne. To znamená, že my ešte môžeme prísť o obrovské peniaze, o obrovské peniaze. Polícia to začala vyšetrovať, ale keďže viete, priatelia, kto má v rukách políciu, takže ministerstvo zdravotníctva vedie minister Zala, Šaško. Ministrom vnútra je minister Košúta Ještok: „Neotvor si svoju schránku.“ A ja som hlboko presvedčený, že aj tu sa nebude vyšetrovať tak, ako by sa malo vyšetrovať, pretože skúsenosti, ktoré máme teraz s vyšetrovaním, a osobne aké mám ja skúsenosti, keď podám trestné oznámenie, tak vyšetrovatelia povedia jednoducho, že to také ako je, to nič, sa nestalo, priestupok. Nič sa nestalo. Je príkaz ministerstva nevyšetrovať žiadne veci. A to je smutné. V dnešnej dobe, kedy sa chvália, že polícia je naozaj v rukách spravodlivých. No tak ako strana HLAS má políciu, strana HLAS má ministra Šaška, tak ja som absolútne presvedčený o tom, že nič sa nevyšetrí a zarobí na tom ten, kto to celé vymyslel. To ešte uvidíte. O slovo požiadal pán
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:25 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie spoločného spravodajcu 16:27

Peter Stachura
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Uvážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, možno je to aj dobré, že, že ideme takým tempom, akým ideme v tomto parlamente, pretože aspoň máme možnosť vystúpiť, aby sa na to nezabudlo, lebo ľudský rozum má možno túto šťastie a tú smolu, že teda prichádzajú nové a nové impulzy a na tie staré sa zabúda, ale na toto by sa naozaj nemalo zabudnúť, pretože toto je skutočne megaškandál, megapodvod, ťažko sa hľadajú slová, ako vôbec zareagovať na to, čo sa tu udialo. Čo vyústilo až do spoteného Kamila Šaška pri tlačovej konferencii a že to tento, tento Kamil ustál, že ešte stále je ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky, je ďalší megaškandál, pretože po tak zbabranom tendri, po tak zle nastavenom tendri, kde nám hrozia žaloby, kde, kde koná už prokuratúra, ÚBOK a tak ďalej a ešte nevieme, aký bude záver, že tento chalanisko tu ešte stále má tú odvahu a drží tú vlajku a ide ďalej, je naozaj odvážne a neuveriteľné, že takýto pán ešte stále strihá pásky. Ja by som si dovolil ešte jednu dôležitú vec povedať, čo je dôležité, že v akom paradoxnom svete my tu žijeme na Slovensku. Ja som si pozeral teraz pred chvíľou, že ako je teda riešená záchranná zdravotná služba v Nemecku, v Rakúsku? No predstavte si, že Notfall alebo Notarzt-Dienst tam začal fungovať po druhej svetovej vojne od roku 1960. Predstavte si, Nemecký červený kríž, Deutsche Rote Kreuz, začal po vojne organizovať túto záchrannú zdravotnú službu. Dodnes ju ďalej organizuje. Dodnes na nej participuje a nikoho ani nenapadne. Skutočne nikoho ani nenapadne, aby niekto, nejaký Zajac, nejaký Rudolf prišiel a zmenil tento systém na systém licencií, ktoré sa budú v šesťročných intervaloch opakovať, respektíve, že sa sprivatizuje polovica celého Skutočne nikoho ani nenapadne, aby niekto, nejaký Zajac, nejaký Rudolf prišiel a zmenil tento systém na systém licencií, ktoré sa budú v šesťročných intervaloch opakovať, respektíve že sa sprivatizuje polovica celého systému. Predstavte si, že aj tí Nemci, dobre, sú Nemci, že sú pedantní, poctiví, chcú verejné dobro, možno viac ako my. Ale neverím, lebo aj u nás sú ľudia, ktorí chcú verejné dobro, ale sú bezradní, lebo tí, ktorí verejné dobro nechcú, sa, bohužiaľ, dostávajú na vrcholné pozície a potom rozhodujú pre seba, pre svojich vyvolených. Ale predstavte si, že toto by sa mohlo udiať v Nemecku. Že by Červený kríž v Nemecku, takáto uznávaná inštitúcia, ktorá naozaj organizuje celú záchrannú zdravotnú službu, že by vlastne si dovolil niekto v parlamente alebo v nejakej strane prísť s tým, že tento systém je zlý a poďme ho sprivatizovať? Neexistuje, neexistuje. Neviem, čím sme si zaslúžili Slovensko to, že sme tu mali Zajaca a iné iné tvory, ale toto, čo sa udialo tuná v roku 2005, je absurdné. Viete, my sme si sprivatizovali polovicu nášho záchranného zdravotného systému. Systému, ktorý tu je pre ľudí. Systému, ktorý patrí do zdravotnej starostlivosti, ktorý patrí medzi kritickú infraštruktúru štátu. Tu zrazu niekto si predstavil, že a dobre by to bolo sprivatizovať, lebo však to je všetko štátne zlé. Poďme to sprivatizovať. Poďme to trhnúť. Poďme to trhnúť. A stalo sa to. Stalo sa a od roku 2005 Slovenská republika hurá licencuje, každých šesť rokov tu robíme licencie, cirkusy, divadlá. Tá posledná, ten posledný výber, ktorý bol preložený na Úrad pre dohľad, už teraz nehovorím o šaškovom škandále, ktorý prakticky ani nebol, alebo sa tvárime, že nebol, organizoval pán Palko. Riaditeľ Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol predsedom komisie, ktorá vyberala posledný záchrankový tender, prosím pekne. Ja sa doteraz trochu hnevám a hanbím, že túto túto, že on bol dočasným aj ministrom zdravotníctva, ktorého inicioval pán Heger a bol nasledovníkom Lengvarského. Hanbím sa za to skutočne, že táto osoba, že táto osoba vlastne vôbec je riaditeľom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá bola súčasťou tohto tendra v roku 2019. Hanbím sa za to. Naozaj. A hnevám sa aj na mojich kolegov, s ktorými inak súhlasím, zo strany bývalej OĽaNO. Ale prečo sme vlastne takto postihnutí? Čo s tým ideme urobiť? Teraz je šanca a bola šanca, ale my vieme, s Marekom veľmi dobre vieme, keď začnete niečo riešiť a chcete to vrátiť späť tam, kam to má patriť, chcete to vrátiť do štátnych rúk, lebo je to kritická infraštruktúra štátu, tak ako povedal, že tak ako hasiči, tak ako policajti, tak majú patriť aj záchranky pod štát, pretože takto to je normálne, tak začnú vám hádzať polená pod nohy všetci zaradom, pretože zrazu vylezú zo všetkých úkrytov kadejaké kreatúry, ktoré zrazu zistia, že hops, ale by mi urezali moje moje biznisy, moje plány. Čo s tým? Takto to treba zastaviť. Toho zlého Krajčiho, toho treba všetkých treba zrušiť. Všetkých treba zastaviť, lebo mi idú siahať na moje peniaze. To je absurdné. Plán bol taký, že sa urobí záchranná zdravotná služba, ktorá bude štátna a bude jednotná. A za to sa netreba hanbiť. Toto je normálna prirodzená vec vo všetkých kultúrnych slušných krajinách v Európskej únii. To nie je žiaden etatizmus. To nie sú žiadne tuná výmysly Krajčiho, Stachu, nejakých etatistov. To je úplne normálna prirodzená vec. To, že si to rudý Zajac rozmyslel inak, je, boží aj on? Historická skúsenosť, z ktorej sme sa nepoučili, pretože naďalej tendrujeme a vidíte, k čomu tieto tendre smerujú. K tomu, že Kamil Šaško, dúfam, ja veľmi dúfam, že bude niesť za to aj politickú, aj trestnoprávnu zodpovednosť a že prokuratúra, ktorá celý tento proces vyšetruje, nepoľaví, že bude naďalej pracovať aj ÚBOK a všetky ostatné inštitúty, ktoré tu máme v tejto krajine, aby sa tento megatender jasne a zrozumiteľne vyšetril. Chcem povedať ešte na záver, aby som nerozprával len veci z minulosti, ktoré ale treba povedať. Chcem povedať aj do budúcnosti, čo s tým chceme urobiť. Veľmi dobre to vystihol Marek Krajčí, keď hovoril, že situácia v súčasnosti je ešte horšia, ako bola. Pretože sa neinvestuje, pretože tie spoločnosti, ktoré nevedia, budú tam rok, dva, tri, donekonečna, neinvestujú do záchraniek, neinvestujú do vybavenia. Toto je obrovský problém, ale dostávajú peniaze, akoby investovali. Dostávajú peniaze, akoby investovali. Každým rokom sa im ešte aj navyšuje tento paušál. Každým rokom sa navyšuje paušál. My tu plačeme, že nemáme na ambulancie, ambulancie musia vyberať poplatky a tu zrazu si predstavte, že niekto vyberá peniaze len tak cenovým opatrením, nafixovaným, ešte zvalorizovaným každý rok bez problémov, bez problémov. Problém celého zdravotníctva je distribúcia zdrojov. A tá distribúcia zdrojov je katastrofálna na Slovensku. Toto je jeden z príkladov, že niekde nalejeme kopec peňazí, niekde uškrtíme a potom sa divíme, no však to je, že krásne vedia profitovať tieto tieto záchranky. No a potom sa pozriete, že niekde vám padá strop. No, pretože tá distribúcia je absolútne nevyvážená. Je absolútne nevyvážená. Čo záchranári? Ďalší obrovský problém. Uvedomuje si vôbec niekto z tej Kamilovej družiny, z tej šarády, že sú v neistote, že vôbec nevedia, akého budú mať zamestnávateľa za chvíľu? Že ako dlho bude toto provizórium trvať? Bude to mesiace, roky, donekonečna, dokedy? Kamil strihá pásky. On je cestovateľ. To je cestovateľ, strihá, chodí kade-tade, ale nerieši základnú vec. Ako sa postavil k tejto problematike. Sľúbil, že to vyrieši, s nikým nerozprával. Nakoniec si povedal, že teda dá to pod nemocnice. Už aj to je ticho, lebo všetci to odmietli. To znamená, že čo? To znamená, že teraz budeme bohato platiť tieto firmy, ktoré tam už dávno nemali byť. A proste všetci sú spokojní. Ja tomu ako naozaj nerozumiem. Naozaj tomu nerozumiem. Ako vôbec niečo také dokáže prejsť. Viete, lebo, že to je taký megaškandál. Taký megaškandál. Kamil sa usmieva bez problémov. Bez problémov tuná funguje ďalej. A riadi, riadi, v úvodzovkách, riadi ministerstvo zdravotníctva. Človek, ktorý zvrzal celý tender, my sme mu povedali, že toto bude ho stáť hlavu. Mýlili sme sa. Fakt som tomu neveril a neverím tomu dodnes, že dokázal tento megapodvod prežiť politicky. Neuveriteľné. Naozaj pre mňa neuveriteľné. Takže na záver ešte chcem povedať jednu vec. Ak by kúsok súdnosti bol v tejto krajine a medzi ľuďmi, ktorí teraz rozhodujú o našich osudoch, tak vy ste urobili aspoň jedno. By ste dali ten zbytok záchraniek, pripravili sa na to, nakúpili záchranky, kým je tu toto provizórium, aby to už konečne mohol prebrať štát v zmysle bratislavskej a košickej záchrannej zdravotnej služby, ktoré by si podelili tie ostatné ostatné body. Nelicencovalo by sa, bolo by to raz a navždy štátne, tam, kde to patrí, tam, kde to majú Nemci, tam, kde to majú Rakúšania, tam, kde to má nemecký Červený kríž a všetky ostatné dobročinné organizácie. A potom sa môžeme baviť aj o efektivite. A potom sa môžeme aj baviť o tom, aby tam nebol zase nejaký grázel, ktorý nemá na starosti verejný záujem, ale chce sa len obohatiť. Ale záchranná zdravotná služba je kritickou infraštruktúrou štátu, má patriť štátu a nie je to hanba povedať to nahlas. Marek, ďakujem ti veľmi pekne za toto uznesenie a snáď si to aspoň niekto vypočuje. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

4.5.2026 o 16:27 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:38

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Aj ja ti ďakujem, Peťo, za výborné vystúpenie. Kedysi aj mnohé veci zhrnul a ešte podčiarkol a aj trošku možno komunikačne lepšie vysvetlil. Jednu vec, ktorú si nepovedal, ale hovoril si o zbabranom tendri a možno sa k tomu ešte ja dostanem, si vypýtam ja raz slovo. Prokurátor podal na Kamila Šaška 32 správnych žalôb. Najskôr v prvej fáze mohlo ministerstvo reagovať tak, že by vyhovelo protestom prokurátora a nemuselo sa súdiť s prokurátorom. Avšak kamošiáško to neurobil. To znamená, že momentálne teraz sa bude Ministerstvo zdravotníctva súdiť so štátom, teda s Generálnou prokuratúrou. A samozrejme, pokiaľ ministerstvo prehrá, čo ja osobne si myslím, že prehrá, tak neúspešní uchádzači sa budú môcť súdiť so štátom o náhradu škody alebo ušlý zisk. Takže nestačilo, že spôsobil prúser jak hrom, že tento megaškandál takto zorganizoval, že takto dopadol. On ešte aj spôsobom, ako ho zrušil, pretože čakal príliš dlho, bol na dovolenke, čakal, čakal, čakal, až mu to poslali. Až mu to poslali a tým pádom, to rozhodnutie, prokurátor hovorí, že je platné. Takže výsledok tendra by mal byť platný. A tým, že on platný tender zrušil, tak samozrejme štátu vzniknú ďalšie škody. A vieš, čo si myslím? Ja si myslím, že toto, keby videl Robert Fico, že však ako som mu prikázal ten tender zrušiť a on ho takto neskoro zrušil, že takto to celé dopadlo, tak ja by som ho okamžite odvolal ako člena vlády. Však takéhoto neschopného ministra, povie mu zrušiť tender a on počká si až, kým je právoplatný a potom ho zruší? Však to som mu nekázal. Alebo, že by to Robertovi Ficovi vlastne nevadilo? Neviem. Neviem, čo sa tu deje, ako keby šiel v tom s ním. Pán poslanec, prečo?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:38 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:40

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ja si tiež myslím, že celé to vymyslel niekto iný, nie Kamil Šaško a to pozadie je veľmi zaujímavé. A tiež si tiež sa nieže domnievam, ale môj hodnotiaci úsudok, aby ma nikto nezažaloval. Môj hodnotiaci úsudok je, že pán Šaško vie aj o tomto, čo sa bude diať. Že vie o tom, že jednoducho bude môcť byť štát zažalovaný, lebo ten tender je právoplatne uznaný Generálnou prokuratúrou. Takže tu nie, že človek si povie: „Vieš, čo tu, čo to o, čo tu asi ide?“ No ide o kšeft. Ide o kšeft. Sanitky sú nakúpené, tender je potvrdený, tak niekto vycucia opäť od štátu, vycucia peniaze. A ten štát spravujú ľudia, ktorí tieto tendre spôsobujú a potom sa potom sa podelí, potom tebe dám z toho kšeftu niečo. Tebe dám z toho kšeftu niečo. A povedali ste, pán Stachura, naozaj, že to treba pripomínať, že ste rád, že, že to bolo pred síce ôsmym mesiacom podané, ale áno, treba to pripomínať, treba pripomínať tieto veci každý jeden deň, každý jeden deň. Prečo prečo ľudia nemajú na lieky? Prečo ľudia nemajú na tie poplatky? Prečo ľudia nemajú na dôchodky? Prečo im chcú teraz brať dôchodky, ktoré im akože vraj dali, ale teraz im už tie dôchodky nebudú brať. Teda im budú brať tie pochodky, už nebudú dostávať. Jednoducho všetko to, čo ľudia dostali za našej vlády, im zobrali a všetko to, čo mali tie výhody, už nemajú. A navyše, kšeftovaním a dávaním mnoho stoviek miliónov na takéto tendre, tí ľudia prichádzajú aj možnosť, aby mali to tú zdravotnícku pomoc lepšiu. Je to choré, je to choré. Vystúpi ďalej.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:40 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom