49. schôdza

14.4.2026 - 7.5.2026
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

4.5.2026 o 16:42 hod.

JUDr.

Igor Dušenka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 16:42

Igor Dušenka
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Je to neuveriteľné, ale tento návrh uznesenia k dvojmiliardovému záchrankovému tendru sme predkladali pred takmer ôsmimi mesiacmi. Osem mesiacov ležalo v Národnej rade toto uznesenie, ktoré reaguje na najväčšiu kauzu tejto vlády, o ktorej aj Andrej Danko, predseda Černej SMS, povedal, že je tu vata 800 miliónov €. Nežiadame pritom až tak veľa, no ani po ôsmich mesiacoch naozaj nepoznáme odpovede na základné otázky. Zoznam členov výberovej komisie, nepoznáme výsledky výberového konania, ktoré poslal bývalý riaditeľ operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Marián Povolný. Dodnes sme nevideli právnu analýzu, na základe ktorej zrušil Kamil Šaško svoje výberové konanie. Čo je však horšie, a na to sme upozorňovali od samého začiatku, kedy sme v priebehu júla a augusta dennodenne protestovali pred Ministerstvom zdravotníctva? Že tento tender bol nastavený zle? Tak bol aj nastavený zle, bol aj zle zrušený. Dnes Ministerstvo zdravotníctva, tak ako aj Marek Krajčí správne poznamenal, čelí vyše 30 správnym žalobám od generálneho prokurátora. A naozaj je obrovské riziko, že Ministerstvo zdravotníctva tieto žaloby alebo tieto súdne spory prehrá. Neúspešní uchádzači, medzi ktorými je aj sponzor strany HLAS, budú môcť štát žalovať. Niekto si povie, že to nie, veď. Tieto žaloby alebo tieto súdne spory prehrá. Neúspešní uchádzači, medzi ktorými je aj sponzor strany HLAS, budú môcť štát žalovať. Niekto si povie, že to nie, veď aj keby náhodou, veď ho na to vyzýval aj prezident, aj premiér, že človek blízky HLAS-u si nedovolí žalovať štát o 300, respektíve 400 miliónov €, ktoré mal na základe tohto tendra získať. Avšak opak je pravdou. A vidíme to už v týchto dňoch. Pár mesiacov dozadu sa z ministerskej stoličky podpredsedu vlády pre plán obnovy porúčal pán Kmec. Z dôvodu? Že dotácie z plánu obnovy prihral kamarátom, sponzorom, darcom. Sranný HLAS. Tri firmy, ktoré si mali rozdeliť 15 miliónov €, najznámejšia bolo spoločenstvo právnických osôb, na ktorého čele bol bývalý asistent Michalová, Barteková. A ten mal získať dotáciu takmer 10 miliónov €. Tri milióny mala získať firma bývalého poradcu prezidenta Pellegrini a ďalšie 3 milióny ďalší človek blízky HLAS-u. Akonáhle bol pán Kmec odvolaný, lebo bol to veľký škandál, na jeho miesto prišiel pán Drucker. Povedal, že žiadne dotácie sa vyplácať nebudú. Uzavretá kapitola. Minulý týždeň sme mali tlačovú konferenciu, kde sme upozornili na to, že máme informácie o tom, že práve tieto tri spoločnosti sa plánujú súdiť. Sa plánujú súdiť s úradom, ktorý dočasne vedie minister Drucker. A to nielen o tých 15 miliónov €, ktoré im boli takto na poslednú chvíľu odňaté. Ale idú si nárokovať ešte aj úroky z omeškania. Pričom úrok z omeškania si stanovili, alebo jedno z tých spoločenstiev stanovilo, na 12,7 %. To je pri 10-miliónovej dotácii bývalého Bartekovho asistenta 3500 € denne. Spolu si tieto tri firmy namiesto 15 miliónov € nárokujú 25 miliónov € a samozrejme uzavretie nových dotačných zmlúv. Čiže naspäť dotačné zmluvy plus úroky z omeškania. Modus operandi. Tieto tri prípady sú takou prvou lastovičkou a podľa toho, ako na to verejnosť bude reagovať, ako sa táto situácia vyvinie, tak môžeme čakať, že aj sponzori strany HLAS z pozadia záchrankového tendra sa v týchto notách zariadia a budú žalovať Ministerstvo zdravotníctva o uzavretie zmlúv na záchranky za tých 300, resp. 400 miliónov € a zároveň o úroky z omeškania. Ak to vedia, ešte niekde náhrada nemajetkovej ujmy za poškodenie dobrého mena a podobne, dankeschön. To, na čo tu Marek Krajčí aj ostatní kolegovia z hnutia SLOVENSKO upozorňujeme od leta minulého roku, sa naozaj deje. Zatiaľ na úrade podpredsedu vlády pre plán obnovy. Ale garantujem vám, že o pár mesiacov to budú skúšať aj v súvislosti so záchrankovým tendrom. Veľmi ma mrzí, že táto téma ostala takto nepovšimnutá 8 mesiacov. Lebo naozaj dnes tu o tom rokujeme vo veľmi komornej atmosfére a preto chcem aj oceniť pána spravodajcu Pala Štefanova, ktorý sa k tým našim protestom takisto pridal, aj celá strana KDH, rovnako aj kolegovia z PS a z SaS. Škoda, že títo tu už nie sú. Ale naozaj chcem ešte raz vystríhať. Tie obavy z náhrady nemajetkovej ujmy z toho, že Kamil Šaško zrušil tender, zrušil tender tak, ako zrušil, respektíve nezrušil, alebo nezákonným spôsobom, nám naozaj hrozia. Vážne hospodárske škody. Hrozia nám súdne procesy, lebo tí istí sponzori a donori strany HLAS už dnes chystajú žaloby v súvislosti s dotáciami na plán obnovy, a to šlo len o 15 miliónov €. To si nechcem predstaviť, akým spôsobom sa do toho zahryznú, ak pôjde o náhradu škody, respektíve o opätovné uzatvorenie zmlúv v stovkách miliónov € z tohto záchrankového tendra. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

4.5.2026 o 16:42 hod.

JUDr.

Igor Dušenka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:50

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
No ja chcem zareagovať na teba, pretože naozaj je to veľmi sofistikovane vymyslený princíp, že keď aj sa nepodarí ten tender, keď aj nebudú mať tých 800 miliónov zisku, tak budú mať zisk. A toto je to, toto je to, čo vám chcem povedať, Slováci, že takto sa to tu robí teraz. Oni vymyslia kšeft, na ktorom aj keď nezarobia oficiálne, teda keď im to akože zrušíme, tak aj tak zarobia, aj tak prídete o vaše peniaze. A toto im zoberme, toto nech to už skončí, a hlavne v zdravotníctve. Nech jednoducho začne fungovať princíp, že ten občan, ktorý si platí svoje zdravotné poistenie, občan, ktorý platí dane, by mal dostať adekvátnu zdravotnícku pomoc. Nie čakať niekoľko mesiacov na operáciu, nie čakať na to, že mu niekto nevie dať vyšetrenie na magnetickej rezonancii okamžite. Ale vládne nám strana, ktorá dopraje svojim ľuďom a človek, ten naozaj, tým je to jedno, veď ja len jeden taký príklad chcem povedať. Počas covidu, kedy sme sa mali spojiť, počas covidu, kedy naozaj tu bol covid a Robert Fico v tom Grécku dostal covid. On sám priznal, že to bola ťažká choroba, že on skoro zomrel, nech je toho lekára gréckeho, ktorý ho tam zachránil. Tak počas toho covidu namiesto toho, aby chodili a pomáhali, aby sme sa spojili, tak Fico chodil po námestiach a vrieskal: rúška dole. Toto tu máme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:50 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:52

Igor Dušenka
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Naozaj Kamil Šaško, do čoho sa pustí, to zbabre. A naozaj tu vystáva otázka, či je až tak neschopný, alebo to robí zámerne. Vidíte, nemocnicu v Prešove dobrovoľne odovzdal. Nech ju postaví minister obrany Kaliňák. Čo sa týka zdravotnej starostlivosti, aj verejný ochranca práv upozornil na to, že ľudia radšej nechodia k lekárovi, pretože nemajú financie na poplatky, namiesto toho, aby túto situáciu riešil. Je to dlhodobejší jav. Strká hlavu do piesku. Sám upozorňuje na to, že senior a mnohé nízko zarábajúce skupiny obyvateľstva si nevyzdvihujú lieky, že tretina receptov ostáva tak, a to je z dôvodu, že skrátka nemajú na to financie. Namiesto toho, aby riešil liekovú politiku, tak ešte sám znemožňuje prístup inovatívnych moderných liekov na slovenský trh. A neviem, kde mám ešte pokračovať, ale záchrankový tender je jasným príkladom toho, že je to len a len biznis pre svojich kamarátov. Bolo to vidno na tých tlačových konferenciách, kde spotený pil litre vody, lebo nedokázal a dodnes ani po ôsmich mesiacoch nedokáže vysvetliť, akým spôsobom ten tender bol ukončený, bol zrušený a je jasné, že aj v tých žalobách proti Generálnej prokuratúre ťahá za kratší koniec a ja sa veľmi obávam, že akonáhle prídu následne žaloby za náhradu škody, tak on sa s ním ešte aj mimosúdne vyrovná predtým, kým to aj zaplatí.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:52 hod.

JUDr.

Igor Dušenka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 16:54

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo vám, predsedajúci. Chcem sa ešte vrátiť. K tomu, čo mu rečí cez ňu? Nezákonnosti, na ktoré upozornil pán generálny prokurátor, pretože je to veľmi dôležité, ako sme hovorili. A je to dôležité najmä preto, že tým, že minister Kamoš Šaško nechcel dať do poriadku tento stav, tak ministerstvo sa bude súdiť. A následne, pokiaľ by ministerstvo, súd s generálnou prokuratúrou, správny súd s generálnou prokuratúrou prehralo, budú naozaj hroziť žaloby všetkých neúspešných uchádzačov, ktorí v tomto tendri A sa pokúšali zvíťaziť. A treba povedať, že tak sa pokúšali, že už mali nakúpené sanitky, takže plánovali, že zvíťazia. My sme s opozíciou od začiatku roku 25 upozorňovali pána ministra, že toto mu zaváňa obrovským prúserom. A teraz sa zase ja tuná vrátim. Kolegovia z KDH tu do Národnej rady predložili jeden zmysluplný návrh, ktorý, keby Kamoš vtedy akceptoval, tak sa nemuselo toto stať. Jediná vec, ktorú sme od neho chceli: pán minister, urobte to transparentne. Tak, aby bolo jasné, že tí, čo vyhrajú, si to naozaj zaslúžia. Nie. On to urobil ešte menej transparentne. On tam ešte niektoré veci zabetónoval. Všetko dal do neverejného režimu. V podstate oficiálne dodnes nevieme, kto v tej komisii mal sedieť. Samozrejme, ľudia, ktorí, keď videli, čo sa deje, tak tie informácie líkovali na verejnosť cez médiá, do opozície. A takto to šlo ďalej a on si ďalej šiel v tom, skrátka, vytýčenom smere zrealizovať tento megabiznis za 2 miliardy € pre firmy, ktoré to mali vyhrať. Až v lete došlo k obrovským protestom nielen opozície, ale aj odbornej verejnosti a zakročil vtedy premiér Robert Fico. A prikázal tender zrušiť. A ja sa teraz ešte opäť chcem vrátiť k tomu, že v tom čase, keď to Robert Fico prikázal ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi, tak v tom čase ešte mal Kamil Šaško relatívne solídny čas na to, aby to skončil skôr a tým pádom mohol zabrániť aj protestom generálneho prokurátora a reťazeniu nezákonností, ktoré následne spôsobil. Ale on pekne na dovolenočke čakal, čakal, čakal, až prišiel, a ešte keď prišiel, ešte to mohol urobiť a znova čakal, čakal, čakal, až prišlo 11. 8. 2025. Správa mu bola doručená z operačného strediska. A potom rozhodol, že sa to zastavuje. Teraz ja si dovolím len prečítať stanovisko Generálnej prokuratúry. Ja nie som právnik, ale stojí to naozaj za zmienku, že je to vážna vec, akým spôsobom minister Kamoš postupoval. Opäť, keby sa to podarilo zrušiť aspoň včas, tak by sme tu rozprávali len o obrovskej neefektivite tým, že poveril ďalších uchádzačov, ktorí teraz prevádzkujú tú službu s obrovským ziskom, lebo sa predpokladalo, že za tieto peniaze by mali do nej investovať a oni neinvestujú. Takže už tuná pacienti strácajú, áno, pravdepodobne stovky miliónov €. Ale tým, že to urobil takto, tak ešte hrozí úplne reálne, že Slovenská republika, Ministerstvo zdravotníctva, bude musieť zaplatiť odškodné všetkým tým, ktorí tú službu prevádzkovať mali a zapojili sa do tendra. Takže dvojnásobná, by som to povedal, v stovkách miliónov € hrozí škoda alebo tunel pre slovenské zdravotníctvo. A my tuná naozaj sa zbierame pre ľudí, ktorí sú ťažko chorí na všelijakých doniach a zbierkach, aby si mohli zabezpečiť liek, ktorý potrebujú, lebo systém to údajne nemá. Takže Generálna prokuratúra Slovenskej republiky preskúmala zákonnosť postupu rozhodnutí Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v konaní o vydanie povolenia na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby a dospela k záveru, že Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky svojím postupom, keď potom, ako mu 11. 8. 2025 bola doručená správa operačného strediska tiesňového volania zdravotnej záchrannej služby, ďalej len operačné stredisko, o výsledku výberového konania z 31. 7. 2025, túto správu 12. 8. 2025 vrátilo operačnému stredisku, po čom operačné stredisko 13. 8. 2025 zrušilo výberové konania a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky 8. 10. 2025 zastavilo konania vo veci žiadosti o vydanie povolenia na prevoz 25. Túto správu 12. 8. 2025 vrátilo operačnému stredisku, po čom operačné stredisko 13. 8. 2025 zrušilo výberové konanie a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky 8. 10. 2025 zastavilo konania vo veci žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotnej záchrannej služby. Konalo v rozpore so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákonom o správnom konaní. Porušenia zákona zo strany Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky spočívali v tom, že ako správny orgán nerešpektovalo zákonný príkaz, v zmysle ktorého je pri vydávaní povolení viazané výsledkom výberového konania, o ktorom komisia zriadená operačným strediskom vyhotovuje správu. Hoci doručením správy obsahujúcej všetky zákonné náležitosti Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky dňa 11. 8. 2025 vznikla Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky povinnosť konať a rozhodnúť o vydaní povolenia alebo o zamietnutí žiadosti o vydanie povolenia, a to do 10 dní od doručenia správy. Správu vrátilo operačnému stredisku a nepristúpilo k rozhodnutiu v administratívnom konaní na základe záväzného výsledku výberového konania, a to bez opory v zákone. A navyše z dôvodov Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vytklo, že boli hodnotené aj žiadosti účastníka konania, ktorý v rozhodnom čase už nebol účastníkom konania v dôsledku späťvzatia žiadosti o vydanie povolenia, ktoré boli v rozpore s obsahom spisu a skutkovým stavom veci. Všetci žiadatelia uvedení v správe v čase výberového konania a vypracovania správy o jeho výsledku boli účastníkmi konania o vydanie povolenia, hoci operačné stredisko rozhodlo 13. 8. 2025 o zrušení výberového konania. Treba zdôrazniť, že výberové konanie už právoplatne skončeného a v procese konania o vydanie povolenia bez právneho základu a bez zákonnej právomoci, čím rozhodnutie zároveň trpelo aj nedostatkom právnej formy, navyše bez splnenia podmienok pre použitie analógie práva podľa zákona o verejnom obstarávaní a spôsobom po obsahovej stránke nepreskúmateľným a arbitrárnym, a teda rozhodnutie operačného strediska je nevyhnutné považovať za nulitný správny akt. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydalo 8. 10. 2025 nezákonné rozhodnutie o zastavení konania s odôvodnením, že odpadol dôvod, pre ktorý sa konanie viedlo, ako správny orgán nepostupovalo v konaní v súlade so zákonmi a vychádzajúc zo spoľahlivo zisteného stavu veci. Tým, že zastavilo konanie ako orgán verejnej správy v rozpore so zákonnou povinnosťou, odoprelo vecne o žiadostiach rozhodnúť o vydaní povolenia alebo o zamietnutí žiadosti o vydanie povolenia, čím zasiahlo v neprospech práv účastníkov administratívneho konania. Na zistenie porušenia zákona bolo reagované protestami prokurátora 33 podanými Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky. 9. januára 2026 minister zdravotníctva Slovenskej republiky dňa 5. 1. 2026 nevyhovel protestom, ktoré som podal proti rozhodnutiam Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 8. 10. 2025, ktorými boli zastavené konania vo veci žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulantnej zdravotnej služby. Minister zdravotníctva Slovenskej republiky v konaní o protestoch neodstránil zásadné porušenia zákona, majúce charakter reťazenia nezákonnosti, ktorými Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zasiahlo v neprospech práv účastníkov administratívneho konania, preto vo veciach podám správne žaloby. V počte 32 na správny súd v Bratislave napísal generálny prokurátor. Takže, dámy a páni. Po takto zbabranom tendri naozaj minister Kamil Šaško sa tu stále premáva ako minister. Strihá pásky a tvári sa, že sa nič nestalo. To je absolútne neuveriteľné. A ja ináč by som nechcel žiť v jeho koži, pretože toto je fakt škoda, ktorá vznikla jeho konaním. Ja som zvedavý, ako sa z tejto škody bude vyviňovať, keď Ministerstvo zdravotníctva prehrá tento súdny proces s Generálnou prokuratúrou. Takže zhruba zhrnutie suma sumárum. Pacienti stále čakajú. Kto ich bude zachraňovať, pretože tí, čo to momentálne robia, nevedia, kedy skončia. Tí, čo momentálne teraz prevádzkujú záchrannú zdravotnú službu a vychádzajú z predchádzajúceho takéhoto istého zmanipulovaného tendra, ktorému predsedal súčasný predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pán Palko, sa sťažujem. Pretože dostávajú zaplatené za službu, do ktorej by mali ďalej investovať, ale oni jasne povedali, že investovať nebudú. A zároveň tí, ktorí mali tento biznis vyhrať, sa tešia, pretože je to našliapnuté tak, že Ministerstvo zdravotníctva sa bude súdiť s Generálnou prokuratúrou. Ak prehrá, budú môcť žalovať Ministerstvo zdravotníctva za ušlý zisk, ktorý určite nie vôbec mali. Z tohto pohľadu si myslím, že pokiaľ táto snemovňa Národná rada chce pomôcť tejto krajine, bolo by veľmi dobré, pokiaľ by ste zahlasovali za uznesenie, ktoré sme predložili, je tam napríklad, ako som spomenul, ten jeden bod, že ministerstvo by nám malo zverejniť tú robustnú právnu analýzu, na základe ktorej konalo, ako konalo. Ale obávam sa, keďže ju vyhlasuje za utajenú, čo tiež bude pravdepodobne v rozpore so zákonmi tejto krajiny, že tá analýza by nám toho asi veľa nepovedala a bolo by to ešte väčšie fiasko. V každom prípade minister by mal čo najrýchlejšie rozhodnúť, akým spôsobom chce túto situáciu vyriešiť a Peter Stachura povedal úplne jednoduchý spôsob, ktorým by sa to dalo zajtra urobiť naozaj. Zabezpečte sanitky bratislavskej, košickej záchranky. A máme problém vyriešený. Nebudeme už nikdy musieť tendrovať. Bude to poskytovať štát. Štát bude do tej služby seriózne investovať. Treba to nejakým spôsobom ošetriť v zákonoch, aby sa záchranári nebáli, že sa to bude nejakým spôsobom niekde, tie zisky eventuálne z toho prenášať a že nezostávalo by to v tej službe. To sú všetko jednoduché veci a môžeme ísť ďalej. Ja chcem len povedať, lebo nemáme tu teraz z opozície nikoho, kto by nejakým spôsobom reagoval na túto našu rozpravu, ale väčšinou taká výtka býva. No, čo ste s tým spravili vy? A ja by som chcel úplne jednoducho povedať, čo sme spravili. Peter to tu naznačil. Naozaj, keď sme my zvažovali, že by sme zabezpečili poskytovanie tejto služby tak, aby to zabezpečoval štát, mali sme vo vtedajšej koalícii obrovský problém. Problém so stranou Sloboda a Solidarita a problém so stranou Za ľudí. Tí si v úvodzovkách líhali na koľajnice, že v žiadnom prípade niečo takéto urobiť nemôžeme a že ďalej sa to musí takto súťažiť, aby tam sa mohli zapojiť aj súkromníci. My sme si potom povedali, dobre, s nimi nepohneme, politicky je to nepriechodné. Tak sme do plánu obnovy napísali reformu zdravotnej záchrannej služby, kde sme zažiadali a teraz už presne neviem, koľko miliónov € to bolo na to, aby štát nakúpil záchranky pre seba. A chceli sme sa pripraviť na tú súťaž. Samozrejme, že keby štát mal tie záchranky nakúpené, tak by mohol aj posilniť svoju pozíciu na trhu a nakoniec, keby bol ten tender dobre urobený, tak by to pravdepodobne mohol aj úplne s prehľadom vyhrať. Pretože si myslím, že štát tieto veci naozaj dokáže zabezpečovať, keď je dobre pripravený, najracionálnejšie, najefektívnejšie. Čo sa stalo? Po mne nastúpil na ministerstvo Vladimír Lengvarský, ktorý bol perfektný v tom, že dokázal vysabotovať už niektoré dohodnuté veci takým spôsobom, že síce nad ním blesky lietali, že, ako si to mohol dovoliť, ale vždy mu to prešlo a jedna z tých vecí bolo, že vysabotoval kompletne nákup týchto nových sanitiek pre štát. Takže premiér Heger vtedy presunul tie peniaze, presunul tie peniaze, myslím, že do nemocníc alebo kam to posunul. A viete, ako mať k dispozícii peniaze a nedokázať vytendrovať, prečítať sanitky, tak to už je naozaj, že úplne úsmevné, ale samozrejme, tušíte, čo za tým je. Za tým bol obrovský biznis a biznis kľudný, ktorý nechceli, aby štát takýmto spôsobom sa mohol vystužiť a peniaze, ktoré kľudne mohol dostať a tie sanitky sa naozaj mohli kúpiť, samozrejme, nekúpili. Žiaľ, takto to tu chodí a teraz tu máme ďalšiu kauzu, pretože áno, tie veci sa nepodarilo vyriešiť aj v minulosti. Samozrejme, tie licencie platili a platili tak, že to bolo potrebné riešiť až teraz v roku 25. Takže tak či tak by sme veľa nemohli urobiť, pretože tú kontinuitu sme vo vláde nemali a dostali sa k moci ľudia, ktorým tento systém vyhovoval a ktorí ho celé roky po ministrovi Zajacovi tolerovali a v podstate ho napĺňali. Takže z mojej strany zatiaľ toľko. Ďakujem veľmi pekne zatiaľ za túto rozpravu a pokiaľ by ešte boli nejaké ďalšie otázky alebo faktické, tak samozrejme, rád zodpoviem. Pán poslanec Pročko s faktickou poznámkou.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 16:54 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:09

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Populivox Day, ako to stále hovorím, dostal som správu. Jožo, úprimne, ako pacient onkologický na Slovensku sa cítim čoraz viac frustrovaný a bezmocný. Je dobré, že to pripomínate a je dobré, že bojujete proti tomu, čo sa tu deje v zdravotníctve. Keď človek potrebuje pomoc, namiesto istoty často narazí na dlhé čakanie, na preplnené ambulancie a pocit, že je len číslo v systéme. Nie je to len o chorobe, ale aj o tom, ako k vám pristupuje lekár a celý zdravotnícky systém a ten prístup je často chladný a unavený. Najviac ma však hnevá ten kontrast. Na jednej strane bežní ľudia čakajú mesiace na vyšetrenie alebo zákroky a na druhej strane vidíme, ako sa robia tendre a rozhodnutia, ktoré by akoby viac pomáhali tým, čo už aj tak majú dosť. Potom má človek pocit, že spravodlivosť a rovnosť sú len prázdne slová. Nechcem nič extra, len normálnu dostupnú zdravotnú starostlivosť a pocítiť, že na zdraví ľudí naozaj záleží. Lebo keď ide o zdravie, nemalo by záležať na tom, koľko peňazí má človek alebo koho pozná. Tak by to malo byť. Tak by to malo byť. Ja si myslím, že na Slovensku neexistuje rodina, ktorá by nemala pacienta, ktorá, ktorý by nestretli sa s tým, že potrebujú ich rodinní príslušníci, známi, blízki nejaké zdravotné ošetrenie, nejakú zdravotnú pomoc. A v tomto by mal štát v prvom rade, v prvom rade pomáhať, pretože, čo si želá človek vždy? Veľa zdravia ti želám. Čo si želáme k narodeninám? Veľa zdravia. Čo si želáme k Vianociam? Veľa zdravia. To zdravie sa nedá ničím zaplatiť. A keď má štát zaplatiť, aby to zdravie bolo naozaj pre toho človeka dostupné, aby ten človek si mohol to zdravie obnoviť. No tak naša ctená vláda urobí tender za 800 miliónov. Takže ja som rád, že takéto zákony a takéto uznesenia prinášame, aby sme pripomenuli, čo bolo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:09 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:11

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
No, ja len chcem pri tejto príležitosti opäť podotknúť, že konsoliduje sa tu, konsoliduje sa tu veľmi nešťastným spôsobom, hľadajú sa peniaze, že, kde by sme tie peniaze našli. Teraz sme sa tu bavili 2 hodiny o tom, kde tie peniaze sú. Že tie peniaze momentálne idú do tej služby úplne zbytočne predražené veľa. A akým spôsobom by sa dalo nastaviť túto službu tak, aby mohla byť možno o 500 miliónov € lacnejšia? Ale samozrejme, takúto konsolidáciu táto vláda robiť nevie a potom pacienti vypisujú také veci, ako si Jožo čítal a úplne oprávnene sa pýtajú, kde sú tie peniaze, ktoré sme do zdravotníctva poslali, ktoré majú slúžiť na to, aby sme, aby sa liečili naše choroby, aby sme mali prístup k liekom, moderným liekom, ktoré, keď náhodou ochorieme, sme reálne mohli dostať. Ďalej v rozprave.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:11 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 17:13

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Toto je ďalší z návrhov na uznesenie, ktoré predkladám v mene skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z nášho hnutia na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k prijatiu uznesenia o podpore slovenských vedcov a odmietnutiu nebezpečných dezinformácií šírených vládnym splnomocnencom Petrom Kotlárom, tak ako ste uviedli. Tlač je to 998. Ďakujem veľmi pekne za slovo. Týmto by som končil, ale pýtam si slovo do rozpravy ako prvý, ďakujem. Ďakujem. Prosím spravodajcov. By som končil, ale pýtam si a slovo do rozpravy ako prvý. Ďakujem. Ďakujem. Prosím.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 17:13 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie spoločného spravodajcu 17:18

Peter Stachura
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Predkladám informáciu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky o podpore slovenských vedcov a odmietnutiu nebezpečných dezinformácií šírených vládnym splnomocnencom Petrom Kotlárom tlač 998 vo výbore. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1055 z 11. septembra 25 pridelil predložený návrh na prerokovanie výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a súčasť občasne ho určil ako gestorský výbor. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo prerokoval predložený návrh poslancov dňa 9. októbra 25. Výbor neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia odporučil Národnej rade Slovenskej republiky schváliť návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky od podpore slovenských vedcov a odmietnutiu nebezpečných dezinformácií šírených vládnym splnomocnencom Petrom Kotlárom nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny. Pritom členov výboru. Predseda výboru ma určil za spravodajcu, aby som na schôdzi informoval o výsledku rokovania výboru a navrhol Národnej rade Slovenskej republiky ďalší postup v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 350 z roku 1996 Zb. zákona o rokovacom poriadku. Pán predseda, skončil som. Môžete otvoriť rozpravu. Otváram všeobecnú rozpravu. Písomne
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

4.5.2026 o 17:18 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 17:19

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Slovo, pán predsedajúci. Dovoľte, aby som predložil opäť ďalšie uznesenie, ktorým by sme chceli vyzvať Národnú radu, aby prijala toto uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým my sme vyjadrili podporu všetkým zdravotníkom, ktorí denne pri výkone zdravotníckeho povolania na základe najmodernejších poznatkov a postupov liečia pacientov. Podporu všetkým vedcom, ktorí svojou činnosťou významne prispievajú k pokroku v oblasti medicíny. Zároveň odsúdili výroky splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Petra Kotlára, ktorý vo verejnosti šíri nepravdivé informácie a spochybňuje vedecké fakty, čím vyvoláva medzi ľuďmi nedôveru v preukázateľne účinné medicínske postupy. Prekrútené a relativizujúce vyhlásenia splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Petra Kotlára ohrozujú verejné zdravie všetkých obyvateľov Slovenska. A zároveň vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby bezodkladne odvolala Petra Kotlára z funkcie splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19. Ďalšie uznesenie, ktoré sme predložili ešte 9. septembra 2025, ale ako vidíte, opäť stále neuveriteľne aktuálne. Pán nemaní vlády zhruba v mesačných intervaloch vtedy, keď sa tu na neho očakáva, keď je potrebné prekryť nejaké iné kauzy, si otvorí mediálne okienko, vystúpi a šíri informácie, ktorými najmä spochybňuje očkovanie a snaží sa zabrániť tomu, aby Slovenská republika v podstate dovolila očkovanie ľudí aj vakcínami mRNA. Tá situácia je vážna najmä z toho dôvodu, pretože vedci, lekári, odborníci a dokonca aj samotný Úrad verejného zdravotníctva zdvíha varovný prst, že pokiaľ človek v takomto postavení takýmto spôsobom spochybňuje očkovanie, ktoré dokázateľne radikálne, teda zničilo viacero ochorení a samozrejme, ľudia sa dožívajú oveľa vyššieho veku, ako to bolo kedysi, keď zomierali práve na ochorenia, ktoré teraz vďaka očkovaniu už nepoznáme, vážnym spôsobom ohrozuje verejné zdravie Slovenska. A my v podstate to netvrdíme už teraz ani ako našu domnienku. Tie fakty, že sa čím ďalej, tým menej rodičov rozhoduje očkovať svoje deti a je čím ďalej menej zaočkovaných ľudí v našej krajine práve na ochorenia, ktoré by sme už vôbec nemali mať prítomné v našej krajine, stúpajú a práve Úrad verejného zdravotníctva hovorí, že je to už tak vážne, že už tieto ochorenia sa opäť objavujú v našej populácii. A veď je to veľmi nepríjemné, pretože naozaj niektoré deti, eventuálne niektorí ľudia, ktorí sú tzv. imunokompromitovaní, teda nemajú dobre vyvinutú imunitu, oni naozaj sa nemôžu dať očkovať. A práve oni sa spoliehajú, že tí všetci ostatní, ktorí sa zaočkovať môžu, sa dajú zaočkovať a vďaka tomu ich dieťa nebude ohrozené tou chorobou. Teraz títo ľudia sa boja o svojich detí. Ľudia imunokompromitovaní sa boja, že dostanú čierny kašeľ, osýpky alebo aj iné ochorenia, ktoré sa začínajú výrazným spôsobom šíriť u nás. Veľmi často sa spomína 20 000 úmrtí. Žiaľ, počas pandémie Covid-19 sme naozaj zaknihovali približne 20 000 úmrtí práve v spojitosti s ochorením Covid-19 a nikde som nepočul takú nejakú rozsiahlejšiu analýzu, že kedy vlastne tých 20 000 úmrtí, kedy sme sa k nim vlastne dostali. Ja, keď som ako minister odchádzal z pozície ministra zdravotníctva, tak bolo zhruba osem a pol tisíc úmrtí. Hovorím o 20 000, zámerne, keby to niekto chcel hodiť na mňa. Alebo tu na kolegu Stachuru, ktorý si tiež niekedy schytá, lebo tam bol vtedy so mnou, tak nedá sa vám to priradiť veľkou logikou. A ďalšia vec je, že v tom období my sme boli ešte na tom oveľa lepšie ako napríklad úmrtnosť v Čechách alebo v okolitých krajinách. Takže my sme sa snažili kvázi chrániť tú našu populáciu, alebo chránili sme tú našu populáciu lepšie ako okolité krajiny. Tam bolo v prepočte viac zomrelých, čo však málokto nejakým spôsobom reflektuje, to, že na jeseň roku 21 sa Slovensko dostalo medzi najhoršie krajiny v rámci celého sveta a zomieralo tu najviac ľudí v porovnaní s inými krajinami. A nebol to jeden, dva dni, bol to, myslím, že vyše týždňa. Zaujímavé, že za tieto úmrtia, ktoré, keď si však reálne položíme otázku, že prečo k nim muselo dôjsť, tak vinia ľudí, ktorí už dávno vtedy v podstate neboli za to zodpovední. A teda pokiaľ sa myslí priamo mňa alebo napríklad Petra Stachuru. Aký bol dôvod toho, že zrazu Slovensko malo také obrovské množstvo úmrtí v porovnaní s inými krajinami a práve vďaka týmto úmrtiam sme sa zrazu dostali v tých štatistikách na naozaj nie dobré pozície. A stále nemôžeme hovoriť, že sme boli najhorší a tak ďalej, ale nedostali sme sa vôbec na dobré pozície. A tá odpoveď je podľa mňa úplne jednoduchá. My sme mali koncom leta roku 21, keď sme mali na skladoch milióny vakcín, zaočkovaných len 44 %. Len 44 % ľudí sme mali zaočkovaných. Tak samozrejme, že potom, keď prišla ďalšia jesenná vlna tohto ochorenia, tak my sme tú populáciu nemali pripravenú. Tí ľudia, ktorí neboli zaočkovaní, vám začali zomierať. A zomierali, lebo premorenie po tej predchádzajúcej vlne, premorenie to je to, že človek sa stretne s tou infekciou. Keď slovenskí vedci robili veľkú štúdiu v lete, tak zistili, že to premorenie bolo len 25 %. Takže pre mňa bolo len 25 %. Následne sa 44 % ľudí nechalo zaočkovať. Predpokladajme, že veľká väčšina z tých ľudí, ktorí boli premorení, sa nechali aj zaočkovať, lebo predpoklad, že boli už zodpovední, báli sa možno. A možno nie, ale ťažko to presne povedať. V každom prípade my sme mali opäť populáciu takú, ktorá sa s týmto vírusom nestretla a mali sme ju tu relatívne vo vysokom percente. No a potom samozrejme prišla ďalšia vlna tohto vírusu a začal vlastne zabíjať. Minister Lengvarský aktivoval protokol, ktorý my sme s Petrom mali pripravený v prípade, že by sme to fakt, že nezvládali, že by sme začali selekciu pacientov, ktorí budú prichádzať na oddelenia, tak ako tá selekcia sa robila vo Švédsku, v iných vyspelých krajinách. Skrátka, keď už neboli voľné ventilátory, tak tí ľudia, ktorí boli naozaj na tom najhoršie, tak tú zdravotnú starostlivosť, žiaľ, nedostali. A zomierali. Tak my sme to s Petrom aktivovať nemuseli. Vozili sme tých pacientov do zahraničia, aby ich zachraňovali. A minister Lengvarský to aktivoval, že v tom období ešte zomierali aj pacienti, ktorí potrebovali ten ventilátor a nedostali ho, pretože doktori mohli v rámci tohto protokolu postupovať. Ja už sa zjem. Samozrejme, vakcinácia by všetko vyriešila. V Čechách začiatkom vlny vtedy minister Adam Vojtěch zaviedol plošné testovanie žiakov, ktorí nastupovali do škôl. Vedeli, že čo by ešte sa mohlo Protokol postupovať. Ďalšia zaujímavá vec, samozrejme, vakcinácia by všetko vyriešila. V Čechách začiatkom vlny vtedy minister Adam Vojtěch zaviedol plošné testovanie žiakov, ktorí nastupovali do škôl, vedeli, čo by ešte sa mohlo stať. Mr. Lengvarský mal nakúpené tie testy a on to neurobil. Ďalší večer v tom čase už bola liečba schválená Európskou liekovou agentúrou, antivirotická liečba na toto ochorenie. My sme v našom čase nemali absolútne nič. A ešte zaujímavejšia vec, Donald Trump bol vyliečený monoklonálnymi protilátkami. Ja som tie protilátky nechal nakúpiť. A tie protilátky boli k dispozícii, ale medzičasom už došlo k určitej mutácii. To znamená, bolo treba dokúpiť ďalšiu sadu tých monoklonálnych protilátok a zaviesť protokoly, aby ľudia mohli na tieto monoklonálne protilátky do nemocníc chodiť a aby sme takýmto spôsobom mohli zachraňovať ľudí, tento protokol veľmi dobre nefungoval. Napriek tomu prezidentka Slovenskej republiky vystúpila tu na tomto mieste niekedy vtedy, keď bola tá jesenná pandémia, veľmi chválila, ako perfektne sa komunikuje v tom zdravotníctve a skrátka, že je to ďaleko, ďaleko lepšie, ako to bolo predtým, ale skutočnosť bola úplne, úplne iná. A úplný paradox je, že tých 20000 úmrtí sa hádzalo na tých, ktorí nemali žiadne zbrane, mali len to testovanie a začínali očkovať a očkovalo sa vtedy na Slovensku ako v jednej z krajín najrýchlejšie v celej Európe. Prečo to hovorím? Hovorím to preto, pretože pokiaľ by sme tu mali pravdepodobne takú politiku, akú teraz razí pán Nemec, že by sa neočkovalo buď vôbec, alebo ja neviem, ako by to robili. Tak tých úmrtí by sme tu mali, ale že rádovo ďalšie desiatky tisíc naviac. Krajiny, ktoré mali najviac neočkovanú populáciu, mali najmenšie množstvo úmrtí na 100000 obyvateľov. Pozrite si to. To sú štatistiky. Ako keby nebolo dosť, tak teraz sa s týmto pohrávame. A problém je, samozrejme, ten, že tejto vláde, ktorá si na tom vystavala svoj apolitický naratív a ktorá začala otvorene hovoriť o tom, že oni sa zaočkovať nedajú. Dokonca sám pán prezident hovoril, že si nie je istý, či sa dá alebo sa nedá. Nakoniec sa vraj vôbec nedal. Neviem presne, ako to je, ale myslím, že niekde niečo také zaznelo aj dokonca v mediálnej sfére. A toto samozrejme všetko vplývalo na to, že ľudia, ktorí začali veriť týmto naratívom, že očkovanie nie je dobré, nakoniec časť z nich, ktorá to ochorenie dostala a nestretli sa s tým ochorením predtým a neboli ani zaočkovaní, tak, žiaľ, na to ochorenie podľahla. A práve preto je veľmi dôležité, aby sme v tejto dobe sa poučili z toho, čo sa stalo aj u nás, pochopili, kde bol vlastne problém tých 20000 úmrtí a výroky, údajne výroky vedecké, pána splnomocnenca Kotlára odsúdili a postavili sa na stranu vedy a vedcov, ktorí napríklad reprezentujú aj vedu a prácu v našej Slovenskej akadémii vied. Ďakujem veľmi pekne. To je zatiaľ úvod k tejto rozprave. Ešte uvidíme, aké budú ďalšie pripomienky, eventuálne faktické pripomienky a potom sa ešte eventuálne prihlásim opäť. Ďakujem. Na vaše vystúpenie dve faktické.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 17:19 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:33

Peter Stachura
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem, Marek, za tento materiál, ktorý si predložil na rokovanie parlamentu. No celkovo dnešné poobedie tuná vďaka týmto návratom. Sme, máme možnosť vlastne rekapitulovať, čo vlastne táto vládna koalícia v sektore zdravotníctva urobila. Rozprávali sme o zbabranom záchrankovom megatendri. No a, ak si budú ľudia ďalej niečo pamätať z tohto obdobia, tak určite to bude aj Peter Kotlár, ktorého tu týmto vítam, že prišiel, asi počul, že rozprávame o ňom a o tých dezinformáciách, respektíve riziku toho, že tieto dezinformácie môžu naozaj mať závažné následky na spoločnosť, lebo to najdôležitejšie, čo pri pandémiách je, je dôvera spoločnosti vo vedcov, dôvera spoločnosti v nejaké dôkazy, silu dôkazov. Ak toto sa stratí, tak potom tá nedôvera vyústi do toho, ako správne si povedal, že sa nenechajú napríklad očkovať a potom to má priamy následok na to, že sme mali viac úmrtí v tretej vlne a naozaj je to fakt. Toto nie sú nejaké naše výmysly. Toto je skutočne nespochybniteľný fakt. No a už asi nemáme ďalšie uznesenie, ale kľudne by sa ešte patrilo možno ku rozostavaným nemocniciam na Slovensku za peniaze predchádzajúcej vlády, ale tak to bude hádam iná téma. Takže Marek, ďakujem ti za to. Sme na strane vedy, sme na strane našich, sme na strane našich vedcov a snáď toto temné obdobie nejakým spôsobom prekonáme a vrátime sa späť ku medicíne založenej na dôkazoch. Pani poslankyňa
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:33 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom