49. schôdza

14.4.2026 - 7.5.2026
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 15:25 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:25

Gábor Grendel
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Skutočne, tie príklady by sa dali čítať v podstate celý deň. Stačí si nalistovať vo vestníku verejného obstarávania v centrálnom registri zmlúv a odtiaľ by vypadli desiatky a desiatky príkladov, kedy štát áno, síce rýchlo, ale zbytočne draho nakupoval. A jeden z takých ikonických príkladov sú tričká z kávových zŕn pre Policajný zbor. Pretože na trhu existuje jedna konkrétna firma, ktorá s takýmito látkami pracuje. Takže má ich k dispozícii. Má ich aj odcertifikované. Čiže, keď Ministerstvo vnútra vypíše súťaž, že chce nakúpiť práve takéto tričká, tak nemusí si robiť starosti s výrobou materiálu s tým, že ich odnesie do certifikovaných laboratórií a prejde celým tým procesom, ale už má ten materiál vopred k dispozícii. Kdežto ostatní výrobcovia z odevného priemyslu konkrétne s takýmto materiálom nepracujú a tým pádom majú sťažené podmienky zúčastniť sa na verejnom obstarávaní. A tým pádom, keď nestíhajú tie lehoty, tak sa jednoducho do tej súťaže neprihlásia. Tá jedna jediná spoločnosť, ktorá má vopred vyrobené vzorky, je zvýhodnená a nemá žiadnu motiváciu ponúknuť lacnejšiu cenu, pretože vie, že sa do súťaže prihlási ako jediná firma. Tak aj preto navrhujeme napríklad na výrobu vzoriek a odcertifikovanie týchto vzoriek predĺžiť tie lehoty, aby vzniklo naozaj skutočné konkurenčné prostredie, aby sa do tých súťaží prihlásilo čo najviac firiem, aby sa ušetrilo čo najviac peňazí.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 15:25 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 15:28

Igor Dušenka
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Koalícia ostatné mesiace narieka. Ako nemá financie, ako nechce zvyšovať dane, hoci ich zvyšuje. Ako nechce zvyšovať rôzne poplatky, napriek tomu zvyšuje. Mesiace nás tu vodí za nos, že pripraví prvo 100 opatrenia. Dodnes ich nikdy nikde nikto nevidel, ale existujú aj iné spôsoby, keď už sa tá koalícia nevie rozhýbať k podpore ekonomiky, akým spôsobom ušetriť verejné financie. A to nielen tým, ako to možno niekedy v minulosti robil Marian Kotleba ako bystrický župan, že do ničoho neinvestoval. Skrátka, nulová podpora a rastu alebo infraštruktúry. Dá sa, dajú sa verejné financie ušetriť aj tým, že sa bude súťažiť, že o každú jednotlivú službu, tovar alebo stavbu sa skrátka otvorí a bude prebiehať transparentná súťaž. Je to, samozrejme, zavedený model, ktorý funguje. Bohužiaľ, z toho, akým spôsobom sa na Slovensku súťaží alebo z verejného obstarávania sa za ostatné dva roky stal len tieň, doslova prízrak. Zákon o verejnom Samozrejme, zavedený model, ktorý funguje. Bohužiaľ, z toho, akým spôsobom sa na Slovensku súťaží alebo z verejného obstarávania, sa za ostatné dva roky stal len tieň, doslova prízrak. Zákon o verejnom obstarávaní je, dá sa povedať, deravý ako rešeto. Toľko výnimiek zo zákona o verejnom obstarávaní, koľko je ich tam obsiahnutých dnes, tu ešte naozaj nebolo. To sú desiatky a desiatky výnimiek. Či už sú to nejaké zjednodušené postupy pri nadlimitných zákazkách, podlimitných alebo najmä takých, kedy sa zákon neuplatňuje vôbec. Druhá vec, čo je, že tie limity sa posunuli doslova do výšin. Dnes sa nemusí súťažiť o zákazky do 50 000 €, pokiaľ hovoríme o bežných tovaroch a službách. Do 300 000, ak sa tie tovary a služby týkajú oblasti bezpečnosti. Môžeme si predstaviť množstvo zákaziek, hoci aj v obci alebo v orgánoch štátnej správy, kde sa tovar zaradí pod zákazku v oblasti bezpečnosti. Automaticky tie limity sú zvýšené z 50 na 300 000 €. Pokiaľ ide o stavebné práce, zákon o verejnom obstarávaní sa nepoužíva alebo sa používa v minimálnej miere až do sumy 800 000. Prosím vás, v mnohých obciach 800 000 nie sú schopní preinvestovať v priebehu celého volebného cyklu. Ak tam nemajú eurofondy, 800 000 je pre nich skrátka nedosiahnuteľná meta. Všetci títo verejní obstarávatelia idú bez súťaže. Presne preto je nevyhnutné ten zákon – ani nepoviem, že sprísniť, ale dať ho do normálu, tak ako tu mal byť už dávno. A prečo? Zavádzame výslovnú povinnosť zabezpečiť dodržiavanie princípov proporcionality, rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie aj v prípadoch, ak je predpokladaná hodnota zákazky nižšia ako 50 000 €. Napríklad na ministerstve kultúry by ste našli desiatky zákaziek, ktoré sú umelo držané do sumy 50 000 €, rôzne súťaže návrhov, či už sú to nejaké kroje, štátna hymna a neviem čo všetko. Všetky tieto zákazky boli do 50 000 € len z toho titulu, aby to skrátka mohli napriamo udeliť tomu, koho uznali za vhodné. Zároveň zavádzame maximálny rozdiel medzi predpokladanou hodnotou zákazky a cenou uzatvorenej zmluvy na 20 %. Naozaj mnohí verejní obstarávatelia, ktorí to majú vopred dohodnuté, umelo stlačia cenu zákazky tak nízko, aby mali istotu, že ich nikto neprekoná. No a samozrejme ihneď po podpise zmluvy potom prichádzajú naraz dodatky a tu je ďalšie naše opatrenie, že ten limit stanovujeme na 30 %. Od sumy, s ktorou daná firma alebo dodávateľ vyhrá, si ani cez dodatky nebudú môcť tú výšku zákazky navýšiť o viac ako 30 %. Tak ako spomínal aj pán navrhovateľ Gábor Grendel, je tu množstvo projektov a nákupov, kde sa tá cena zdvojnásobí alebo ztrojnásobí, týmto tomu úplne zamedzíme. A nie je to návrh, ktorý by sme si nejakým spôsobom vycucali z prsta, ale roky rokúce to takto funguje napríklad aj v Českej republike. Gábor Grendel veľmi správne poukázal na situáciu, veľmi dobre známu pri obstarávaní napríklad košieľ z kávových zŕn, kde verejní obstarávatelia boli povinní predložiť nejakú technickú špecifikáciu materiálu. Lenže tá lehota bola tak krátka, že drvivá väčšina dodávateľov nebola schopná splniť túto lehotu, preto ju navrhujeme predĺžiť na štvornásobok toho základného času. Ďalšie a ďalšie opatrenia idú v zmysle toho, aby naozaj to verejné obstarávanie fungovalo tak, ako má. Aby skrátka napĺňalo účel, lebo dnes, ako som spomínal, do 50 000 € pri bežných tovaroch sa nesúťaží, pokiaľ ide o stavby, do 100 000 € sa nesúťaží. Akonáhle ide o rôzne mnohomiliónové projekty, nesúťažia sa rovnako, pretože sa na daný projekt vyhlási štát nejakej významnej investície, ako to je pri prečerpávačke Malinec, a takisto sa obchádza zákon o verejnom obstarávaní. Alebo sa to dá do utajeného režimu, ako je nemocnica v Prešove. No a potom vidíme, akým spôsobom to dopadne, že ledva sa stavba rozbehne a už je potrebné časť búrať. Hlavná vec, že množstvo tých zákaziek bolo v bezpečnostnom režime, utajenom, a tým pádom tie zákazky boli dané napriamo. Čiže naozaj, tu nesúťažia ani malí verejní obstarávatelia, ani štát pri tých najväčších. Zakaždým nejaká výnimka. Takže prihováram sa a apelujem na koaličných kolegov, aby podporili tento návrh zákona. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

4.5.2026 o 15:28 hod.

JUDr.

Igor Dušenka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:36

Jaroslav Spišiak
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega, povedali ste, že úplne zamedzíte rozkrádaniu. Neuž nezamedzíte nič, nezamedzíte. Zamedzíte maximálne na tých 20 %. Čiže 20 % je podľa vás v pohode? Ak v pohode? 30 % je v pohode? V akej pohode? Vypísané to má byť tak, aby potom bolo jasné od začiatku až do konca. Aké 20 %? Čo úplne zamedzíte? Predĺžiť vzorky a certifikáty. Kto nemá vzorku, kto nemá certifikovaný tovar, ktorý sa dodáva, tak ako môže byť najlepší, keď vôbec s takým tovarom ešte nikdy nerobil? Že ho teraz musí dať certifikovať? Vypísanie tendra je dôležité, aby nebolo tak, že len jeden jediný to spĺňa. Vypísané musí byť tak, aby hneď bolo jasné, že viacerí sa môžu hlásiť, nielen jeden. Ak to takto vypíše, tak rovno to nie, to má byť zakázané. OK. Predĺženie podmienok, či predĺženie, čo to tu píšete? Podanie námietok? Prečo predlžovať? Ak sa to riadne vypíše, tak nebudú námietky. Námietky sú preto, že to je tak vcielené presne, že tí ostatní namietajú, že to nie je presné. Čiže, ak sa to riadne vypíše, tak nebudú ani námietky a keď budú, tak budú vecné, podané hneď. Čiže, čo to úplne zamedzíte? Nič. Čo to chce vidieť na vrch? Ďakujem. Pán poslanec Pročko.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 15:36 hod.

JUDr.

Jaroslav Spišiak

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:37

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
No, musel som sa trošku nadýchnuť. To som mal pocit, že vystupuje smrek. To fakt. Ja si práveže naopak myslím, že sprísniť podmienky výberových konaní, určiť, definovať, je dobré. Samozrejme, že nezamedzíme, absolútne nezamedzíme tomu, aby sa výberové konania diali tak, ako sa dejú. Jednoducho ideálna spoločnosť neexistuje, neexistuje ideálny ideálny systém. Ale toto uznesenie a tento zákon je, pardon, tento zákon je výborný, pretože som bol v uznesení svojom. A tento zákon je výborný, pretože výberové konania majú byť, naozaj majú byť dôsledne vedené a, ak teda niektorí moji kolegovia z opozície prišli do styku s výberovými konaniami, ktoré boli zmanipulované, s výberovými konaniami, ktoré boli ovplyvnené, tak určite jasné, ako treba to povedať. Ja si myslím, že hlavne tí, čo pracovali v polícii, by mali o tom rozprávať a mal by o tom vedieť. Ale ty si tam povedal jednu vec a to je, že by to malo byť tak. No a presne tak, ako aj sme už počuli, že to nemôže byť. Malo by to byť, ale to závisí od toho, kto vládne. To závisí od tých ľudí, ktorí sú pri moci. To závisí od ľudí, ktorí naozaj chcú spravodlivo, čestne pracovať pre túto stranu, republiku a vládu. Nie žiť v socializme, ale žiť v spravodlivom štáte. Toto je, toto je tento návrh. Tak ho ja vnímam. Ďakujem za ten návrh. Je dobrý. Reagovať bude
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 15:37 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:39

Igor Dušenka
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pekne za faktické poznámky. Treba sa pozrieť na to, akým spôsobom sa koalícia vyjadrovala k Úradu pre verejné obstarávanie. Nie je to až tak dávno, kedy sa tu naozaj viedla verejná diskusia, že Úrad pre verejné obstarávanie by bolo potrebné zlúčiť s Protimonopolným úradom. Jedným cieľom bolo, aby sa obmedzila, aby sa ten úrad obmedzil, aby nemal čas a priestor prešetrovať verejné obstarávania. To znamená, že ten úrad svoju prácu robil dobre. Naozaj dnes v situácii, kedy je rozpustená NAKA, kedy mnohí vyšetrovatelia, ktorí mali na starosti ekonomickú trestnú činnosť, sú preradení na všemožné iné úseky, sa nevenujú tomu, čomu by sa mali, tak práve Úrad pre verejné obstarávanie je tým, ktorý v mnohých prípadoch zistí pochybenia, ktoré následne vedú k vyšetrovaniu. A vďaka ktorým sa následne odhalia rôzne podvody. Takže Úrad pre verejné obstarávanie je naozaj tým, ktorý je v mnohých prípadoch tým prvým, ktorý iniciuje aj vznik alebo začatie trestných stíhaní v ekonomickej majetkovej trestnej činnosti. Na margo pána Spišiaka, áno. Toto je len časť opatrení, ktoré som vymenoval. Tých opatrení je omnoho viac. Jedným z nich je aj to, že v rámci výzvy budú súťažiacim predložená aj zmluva, aby tam bola istá právna istota a podobne. Takže prihováram sa za posilnenie.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 15:39 hod.

JUDr.

Igor Dušenka

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 15:41

Gábor Grendel
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak pán Spišiak je ešte odvážnejší. V poriadku. Poďme do ešte prísnejšieho, do prísnejšej verzie. Ja som za všetkými 10. V poriadku. Posuňme to do druhého čítania a môžeme to sprísniť ešte viac. Ja som určite za. Ale pokiaľ by neprešlo to absolútne sprísnenie, tak skúsme aspoň salámovou metódou sprísniť, čo, čo, čo to dá. Takže ďakujem veľmi pekne za plodnú diskusiu a ešte raz všetkým nám by malo ísť o to, aby peniaze daňových poplatníkov sa míňali vo verejnom obstarávaní čo najefektívnejšie, aby Slovensko nielen rýchlejšie nakupovalo, ale aj lacnejšie a efektívnejšie pri dodržiavaní kvalitatívneho a iných kritérií, aby sme v tých protikorupčných rebríčkoch neprepadávali, ale naopak stúpali po čo najvyšších priečkach. Ďakujem pekne. Chcem
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 15:41 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 15:43

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Pekne za slovo, pán predsedajúci. Predkladám návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k škandalóznemu 2-miliardovému tendru na záchranky. To tlač 997. Vážený predsedajúci, nateraz som skončil a hlásim sa do rozpravy ako prvý. Ďakujem. Teraz dávam slovo spravodajcovi z výboru pre zdravotníctvo.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 15:43 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:44

Peter Stachura
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Predkladám informácie o výsledku prerokovania návrhu skupiny. Predsedajúci. Predkladám informáciu o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k škandalóznemu dvojmiliardovému tendru na záchranky, tlač 997, vo výbore. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 1054 z 11. septembra 2025 pridelil predložený návrh na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a súčasne ho určil ako gestorský výbor. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo prerokoval predložený návrh poslancov, tlač 997, dňa 9. októbra 2025. Výbor neprijal platné uznesenie, nakoľko návrh uznesenia odporučiť Národnej rade Slovenskej republiky schváliť návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k škandalóznemu dvojmiliardovému tendru na záchranky, tlač 997, nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov výboru. Predseda výboru ma určil za spravodajcu, aby som na schôdzi informoval o výsledku rokovania výboru a navrhol Národnej rade Slovenskej republiky ďalší postup v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 350 z roku 1996 Z. z. o rokovacom poriadku. Pán, skončil som, môžete otvoriť rozpravu. Otváram.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

4.5.2026 o 15:44 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie 15:46

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ešte raz. Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia. Predkladáme do Národnej rady uznesenie, ktoré má odsúdiť praktiky, ktoré sprevádzali výberové konanie na prevádzkovateľov ambulancií záchrannej zdravotnej služby v gescii Ministerstva zdravotníctva a vyjadriť znepokojenie nad tým, akým spôsobom toto výberové konanie bolo realizované. A zároveň chceme požiadať ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Kamila Šaška, aby do troch dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky zoznam členov výberovej komisie, ktorá zhodnotila žiadosti uchádzačov na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. Do troch dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky výsledky výberového konania, ktoré poslal bývalý riaditeľ operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Marián Povolný a ktoré aj podľa pána generálneho prokurátora bolo právoplatne ukončené, a do troch dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky pomerne robustnú právnu analýzu, tak, ako to Ministerstvo zdravotníctva, na základe ktorej zrušil výberové konanie na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. A do 10 dní predložil Národnej rade Slovenskej republiky návrh konkrétnych krokov s časovým rámcom, ktorými Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zabezpečí realizáciu výberového konania na prevádzkovateľov ambulancií záchrannej zdravotnej služby alebo iným spôsobom zabezpečil to, aby došlo k výberu poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby napriek takým spôsobom, že by to zabezpečil štát alebo samosprávne kraje. Ja aj vysvetlím, prečo je to extrémne dôležité a prečo toto uznesenie, ktoré sme síce predložili ešte 9. septembra 2025, stále je absolútne aktuálne a dokonca by som povedal nevyhnutné, aby Národná rada niečo takéto schválila a zároveň zaviazala Ministerstvo zdravotníctva, aby konalo. Najprv trošku poviem k tomu úvodu, lebo predsa len bola to síce pravdepodobne doteraz asi najväčšia kauza, ktorou otriaslo Ministerstvo zdravotníctva v ére samostatnej Slovenskej republiky. A teda jedna vôbec z najväčších káuz v ére nášho Slovenska od jeho založenia, ale tak či tak si myslím, že Kamil Šaško aj strana HLAS to hrajú na to, že postupne chcú, aby to upadlo do zabudnutia, hoci tie veci vôbec nie sú doriešené. A čo sa týka pacientov, tak tí v tejto kauze ťahajú úplne za koniec. O tých naozaj momentálne Ministerstvo zdravotníctva sa vôbec nezaujíma. A škaredo doplácajú na to, ako táto kauza sa necháva vyhniť. Takže tento škandalózny tender je naozaj symbolom bezbrehého rozkrádania peňazí určených na liečbu pacientov. Tender za 2 miliardy €, ktorý realizoval rezort pod vedením Kamila Šaška, je určite jedným z najväčších škandálov v zdravotníctve od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Verejnosť ešte pred jeho ukončením poznala mená úspešných firiem. Trošku dovoľte, aby som povedal, prečo vždy, keď sa tendrovali záchranky, bolo okolo toho taký obrovský humbuk. A ja úprimne poviem, že nenesie za to priamo zodpovednosť táto vládna garnitúra, ktorá len neustále využívala a zneužívala to, čo tu zaviedol svojho času exminister Rudolf Zajac. Povráva sa, že v tom čase bola tu menšinová vláda, aj on mal nejakým spôsobom zabezpečiť dostatočný počet poslancov, aby táto menšinová vláda mohla fungovať, a jedna z tých vecí bola, že sa ponúkali aj tieto stanice záchrannej zdravotnej služby. Prečo to celé takýmto spôsobom funguje? Je evidentné, tá cenotvorba, ktorú exminister Rudolf Zajac nastavil a ktorá sa potom rokmi len neustále aktualizovala o nejakú infláciu, čo sa dalo samozrejme vždy veľmi dobre zdôvodniť, je samozrejme lukratívna a dokonca ja by som povedal premrštená. Jasné, že tým, ktorí v tomto sektore sú, sa niečo takéto páči, ale odčerpáva to nášmu zdravotníctvu obrovské množstvo peňazí, ktoré by mohli byť použité ináč. A práve teraz aj tá kríza, ktorá celá vznikla, umožňovala aj súčasnému vedeniu ministerstva, aby sa vôbec prehodnotilo to, akým spôsobom sa tie stanice záchrannej zdravotnej služby vyberajú. Pokiaľ by záchranky začal vo svojej gescii riešiť štát ako jednu zo svojich kľúčových služieb, ako sú hasiči, ako sú policajti, tak by kľudne podľa mňa aj mali byť záchranky, ktorú zabezpečuje štát. Tak som presvedčený, že by sa dali ušetriť obrovské, ale obrovské zdroje, pokiaľ by samozrejme tento celý systém spravovali čestní politici, ktorí by nekorumpovali a nekradli. A práve preto, že to je takto nastavené, tak vždy bol obrovským pokušením pred samotným tendrom, ktorý mimochodom vôbec nespĺňa požiadavky verejného obstarávania, čo nám vytýka Európska komisia a tvrdí, že tá legislatíva je nastavená zle, v rozpore s európskym právom a takýmto spôsobom sa takéto obrovské tendre alebo záchranky nemôžu vyberať, pretože to v podstate nie je súťaž. Je to vyberanie tých, ktorí prevádzkujú tieto stanice, a častokrát to boli historicky ľudia a firmy, ktoré dokonca v tomto segmente vôbec nič nerobili. Nové spoločnosti, ktoré sa založili len za účelom toho, aby vyhrali tento tender, čo samo osebe nedáva vôbec žiaden zmysel a je samozrejme brutálne pochybné. Tak títo nakoniec potom ten tender vyhrávali a bolo to prepojené cez politikov, politické špičky tak, aby tie peniaze odtiekli tam, kde odtekať majú. Teraz pred týmto tendrom sa verejnosť už pred jeho ukončením dozvedela mená úspešných firiem. A otázka je, akým spôsobom sa to stalo. Ľudia, niektorí, ktorí skrátka boli pri zdrojoch, sa už na to nemohli pozerať, čo sa opäť deje. Medzi tými menami bola firma, ktorej majiteľ je podľa magazínu Forbes najbohatším Slovákom. Ten sa zhodou okolností podľa medializovaných informácií ešte pred ostatnými parlamentnými voľbami stretával s budúcou ministerkou zdravotníctva za stranu HLAS-SD a dohadovali personálne nominácie v rezorte. Druhou úspešnou firmou sa mala stať záchranková, schránková firma, ktorá vznikla len pár mesiacov pred vyhlásením tendra. Jej majiteľ si za svojho svedka na svadbe vybral predsedu poslaneckého klubu strany HLAS-SD a jeho syn patrí medzi sponzorov strany HLAS-SD. Obe tieto firmy nemajú žiadne skúsenosti s prevádzkou záchrannej zdravotnej služby, no už niekoľko mesiacov pred samotným výberovým konaním si objednali desiatky nových sanitiek. Škandál s výberovým konaním na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby nemá v dejinách samostatného Slovenska obdobu ani čo do objemu financií, ale ani čo do priamych väzieb firiem s politikmi strán ovládajúcich rezort zdravotníctva. Je tu výrok pána podpredsedu parlamentu Andreja Danka, že tam ide o zisk až 800 miliónov eur. Na tom dotyční. A môže sa to zdať absolútne premrštené, ale úprimne, ja som mal možnosť sa s niektorými ľuďmi, ktorí boli oslovení v rámci tohto tendra, aby sa stali tichými spoločníkmi niektorých firiem, rozprávať. A oni mi, predstavte si, zhruba približne takúto sumu potvrdili. Takto brutálne je predražený systém záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, aby sa stal tunelom pre peniaze pre firmy, ktoré vyhrávajú tieto tendre, čo v podstate nie sú tendre, lebo ešte raz opakujem, je to komisia, ktorá za zatvorenými dverami, ktorej stále nepoznáme oficiálne zloženie a len uniklo na verejnosť, ale nechcel minister ani za tú cenu zverejniť. Tak táto komisia to vyberá na základe svojich subjektívnych hodnotení. Jeden pán poslanec to nazval, že to je súťaž krásy, ale krásy takej, že mne sa môže páčiť toto a druhému tamto. Si to nabodujú a pokiaľ sa dobre dohodnú, tak vyhrávajú tí, ktorí majú vyhrať. Strašné, hrozné, ťažko to nejako vysvetliť. A teraz vďaka tomu, že tento tender tak zvrzal a došlo k obrovskému množstvu pochybení na strane Ministerstva zdravotníctva, na čo vydal prokurátor generálny protest. Áno, a Ministerstvo zdravotníctva čaká správny súd s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky v tejto oblasti. Tak áno, koľko je tomu? Je v súčasnosti situácia nasledovná. A dobre počúvajte. Pán minister zdravotníctva si tuná v parlamente, aby nekonal totálne protizákonne, nechal schváliť novelu, ktorou môže poveriť organizovaním týchto bodov alebo prevádzkovaním týchto bodov tých, ktorí tie body doteraz prevádzkovali. Čo samozrejme z histórie káuz týchto záchrankových tendrov veľmi dobre vieme, že sú to opäť ľudia, ktorí sú napojení aj na súčasnú vládu, pretože sa vyberali tieto stanice pred šiestimi rokmi, keď vládol SMER. A teraz tieto firmy, oni sa aj nechali oficiálne počuť. Povedali: za tejto situácie my do záchraniek investovať nejdeme. My nevieme, dokedy to bude trvať. My nevieme, kedy to má skončiť. Dobre, budeme to ďalej prevádzkovať. Boli sme požiadaní, ale investície od nás nečakajte. Čo to znamená? Keďže je tá, a to vidíme aj na Finstate, ako sa tým jednotlivým firmám z roka na rok zvyšujú zisky pri prevádzkovaní tejto služby. A samozrejme tie zisky, ktoré už sa potom nikde nedajú niekde odliať, sú potom najvyššie v poslednom roku, keď sa už tendruje potom ďalšia zostava úspešných ľudí. Tak tieto firmy teraz tým, že neinvestujú a keďže ten tender a vôbec tá cenotvorba je vypočítaná na investície, ktoré sa majú splatiť zhruba za štyri – päť rokov, tak majú brutálne zisky. A nielen, že majú teraz brutálne zisky, pacienti dostávajú služby z predchádzajúceho v podstate tendra, pretože žiadne nové investície do záchrannej zdravotnej služby neprichádzajú. Čo sa teraz môže stať? Že sa pokazí sanitka. Alebo že ten ktorý prístroj, ktorý už mohol byť novší, nebude a tak ďalej a tak ďalej. Takže pacient je v tomto prípade opäť až na poslednom mieste a práve preto takéto uznesenie by Kamila Šaška mohlo zaviazať k tomu, aby to rozhýbal a konečne niečo v tejto veci spravil, čo, zdá sa, čakáme, sa skontroluje. Pretože on strčil hlavu ako pštros do piesku a bojí sa, že túto vec by nedokázal zvládnuť a preto je tolerované to, čo som doteraz povedal. V podstate mu to prevádzkujú tí predchádzajúci víťazi. Politická viac-menej spokojnosť, zisky sú enormné, enormné, pretože nemusia byť žiadne investície. A Kamil Šaško sa tvári, že aj To, čo som doteraz povedal. V podstate mu to prevádzkujú tí predchádzajúci víťazi. Politické, viac-menej spokojnosť, zisky sú enormné, enormné, pretože nemusia byť žiadne investície. A Kamil Šaško sa tvári, že aj pacient je spokojný, ale ja tvrdím, že práve naopak, pacient je najohrozenejší v tomto celom. Čo sa týka tých otázok, tak jedna otázka, aby minister zdravotníctva predložil Národnej rade Slovenskej republiky pomerne robustnú, to je v úvodzovkách, lebo takto len povedal, právnu analýzu, na základe ktorej zrušil výberové konanie na prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby. Tak, dámy a páni, my sme si túto analýzu vypýtali cez zákon o slobodnom prístupe k informácii. Viete, aké stanovisko ministerstva zdravotníctva, že ide o analýzu, ktorá je v utajenom režime. Dobre, povedať, tak aj toto sa dá dať vôbec do utajeného režimu? Nejde tu o ďalšie porušovanie úplne? Flagrantné porušenie základu zákonov tejto krajiny. No, my ako poslanci môžeme si tu na to povzdychnúť, môžeme byť z toho zhrození, ale naozaj to, čo by sme mohli všetci urobiť. Ja som presvedčený, že mnohí z vás sú z toho zdesení, nakoniec aj premiér Robert Fico bol zdesený, až ten tender, ktorý Šaško zorganizoval, mu prikázal zrušiť. Ale teraz treba ísť ďalej. Teraz treba zabezpečiť pacientom funkčnú, kvalitnú záchrannú zdravotnú službu. A keď sa majú do nej dávať také peniaze, aké sa tam stále púšťajú. Tak momentálne toto, čo teraz dostávajú, je pod úroveň. Alebo teda nech minister Šaško okamžite skreshe ten akoby. Ale okamžite. A zdravotníctvo ušetrí stovky miliónov €. Najlepšie by bolo, a vtedy by bol v mojich očiach najväčší hrdina, keby prišiel so systémom, kde mu to ušetrí tých 800 miliónov € a bude to prevádzkovať štát, bude to prevádzkovať nejaký systém záchrannej služby na Slovensku, ktorý, som presvedčený, že štát dokáže rovnako dobre robiť, ako prevádzkuje policajný zbor, ako prevádzkuje hasičský zbor, záchranné zložky. Len samozrejme potom by z toho nemohol byť biznis pre vyvolených. Takže bolo by fajn, keby sme už pána Kamila Šaška, pána nášho ministra, zaviazali, aby nám túto analýzu všetkým ukázal, verejnosti ju predstavil, na základe ktorej zrušil ten tender. Myslíme si, že máme na to nárok, aby sme. No a samozrejme bolo by fajn, keby aj povedal, akým spôsobom sa vyberalo. Šak prečo by verejnosť na to nemala mať právo? Rozhodovalo sa tu o 2 miliardách. Verejných zdrojov, na ktoré sa občania tejto krajiny skladajú. Či už formou dane alebo iných odvodov. Ja by som v tomto prvom, prvom vystúpení zatiaľ toľkoto povedal. Predpokladám, že bude tu ďalšia debata, do ktorej sa bude dať zapojiť a podopínať ďalšie skutočnosti. A teda chcem vyjadriť presvedčenie, že takéto uznesenie je správna vec a ja dúfam, že sa na jeho podporu nájde dostatok poslancov v tomto pléne a z tohto miesta chcem sa naozaj pýtať aj koaličných poslancov a spytovať ich, domnievam, že či by nebolo dobré v tejto veci trošku pokročiť ďalej, lebo momentálne, ako to vyzerá, Kamil Šaško to nejde nechať kompletne celé vyhniť. A samozrejme v tejto situácii nám potom hrozí aj mastná pokuta od Európskej komisie. Ďakujem pekne zatiaľ na vaše vystúpenie.
Skryt prepis

Vystúpenie

4.5.2026 o 15:46 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:03

Peter Pollák
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem ti, Marek. Ty si spomínal aj premiéra Fica, ktorý bol zdesený z toho dvojmiliardového tendra na záchranky. Ale nič viac sa nestalo. Mohol byť zdesený, ale nič viac neurobil preto, aby sa buď Kamil Šaško, alebo zodpovedný človek, ktorý mal v záujme tento lúpež urobiť. Bol zodpovedný aj buď majetkovo, alebo potom trestnoprávne. Na druhej strane my môžeme vidieť teraz, čo vláda robí v rámci zdravotníctva a všetkého toho, čo sa má týkať, či už zdravotnej starostlivosti alebo potom zvýšených zdravotných odvodov, a to ide všetko v súlade s tým. Tá jedna tak na jednej strane vládna strana HLAS-SD sa podieľala na tom, aby 800 miliónov € tak, ako hovoril Andrej Danko, skončilo ako vývar pre niekoho zo strany HLAS-SD alebo teda blízkym ľuďom zo strany HLAS-SD, ale na druhej strane, tu vidíme a kto to vláda? Zvyšuje zdravotné odvody ľuďom, no väčšiu zdravotnú alebo vyššiu zdravotnú starostlivosť títo ľudia nepociťujú. A toto ide v súlade naozaj s tým, čo táto vláda od začiatku tohto volebného obdobia robí. Iba škodí. Oni sú tí, ktorí majú moc. Oni majú moc nad tým, aby sa tu menili tie pomery v krajine, aby ľudia nemuseli platiť toľko na zdravotných odvodoch, aby výplaty Slovákov neboli menšie kvôli tomu, lebo sa zvýšili zdravotné odvody, ale aj sociálne odvody. Ale vyššiu zdravotnú starostlivosť títo ľudia nedostávajú. Oni majú moc. Robert Fico môže byť zdesený, ale môže byť zdesený akurát tak zo svojej politiky, že neurobil naozaj nič za tých 15 rokov vlád pre zdravotníctvo. A teraz ho môžeme vidieť, bohužiaľ, s človekom, ktorý vlastní druhú najväčšiu zdravotnú poisťovňu, ktorý má takisto čo za ľubom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 16:03 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom