49. schôdza

14.4.2026 - 7.5.2026
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:35 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:35

Beáta Jurík
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Za slovo. No, ja, keď počujem z radu koalície, že bývalá vláda môže zabiť 20 000 úmrtí, tak mi je skutočne zle a dvíha ma to zo stoličky, pretože jedna z najsrdečnejších žien, aké som kedy vo svojom živote poznala, a síce starká môjho manžela, zomrela na covid, pretože sa nestihla dať zaočkovať, hoci veľmi chcela. A moji starí rodičia, bývalí voliči koalície, sa hneď dali zaočkovať, pretože to stihli. Dedko je cievny pacient, starká srdcovocievna. A keď volala moja mamka do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych ochorení, aby sa opýtala, že či je tam nejaké riziko, keď sa budú očkovať, tak im povedal pán doktor, že práve naopak, oni sa musia zaočkovať, lebo inak zomrú, že je tam obrovské riziko, že na ten covid zomrú. A ja som strašne rada, že si vtedy dali povedať a že počúvali skutočne vedu a tu tie odborné rady. Ale ja fakt nechápem aj ľudsky, že ako táto koalícia a táto vláda môže takýmto spôsobom dehonestovať všetky obete a ich príbuzných, pretože koľkí to neurobili, koľkí to neurobili aj na základe všetkých tých antikampaňí, ktoré vtedy prebiehali proti očkovaniu a vôbec celé spochybňovanie toho, ako sa ľudia majú pred covidom chrániť. A aj vy ste, pán Kazda, hovorili o tom, že v krajinách, kde sa očkovalo viac, mali menšiu úmrtnosť. Tak ja sa pýtam, že prečo sa u nás očkovalo menej? Však si spomeňme. A kto za to nesie zodpovednosť dnes? Nikto. A ja vám chcem teda obom pánom poďakovať, ale samozrejme aj všetkým tým, ktorí zachraňovali životy nás všetkých, často aj tak, že riskovali tie svoje vlastné, a myslím si, že musíme sa aj v tejto Národnej rade skutočne postaviť na stranu vedy, skutočnej vedy a nie šarlatánstva. A ďakujem za toto uznesenie. Reagovať bude pán poslanec Krajčí.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:35 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:37

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Za faktické a ja by som chcel na to nadviazať, pretože postoj súčasnej vládnej moci k očkovaniu do veľkej miery formoval mnoho ľudí, ktorí sa nakoniec zaočkovať nedali. Spomínal som Petra Pellegriniho, tak si len pripomeňme, že čo povedal verejne. 14. 9. 2020. Zhruba verím, že imunitný systém mi funguje v poriadku, že som ešte relatívne v dobrej fyzickej kondícii, preto predpokladám, že aj u mňa by priebeh choroby mohol byť taký, že by som to mohol zvládnuť aj bez vakcíny. Televízia JOJ. 7. 12. 2020. Ja sa momentálne očkovať nedám a budem zvažovať, či odporúčam očkovanie rodičom, ak si budem istý, že je to zdravé, dobré a bez akýchkoľvek následkov. Televízia Markíza. Všetko Peter Pellegrini. 212 alebo 27. 6. 2021. Peter Pellegrini nie je rozhodnutý, či sa dá zaočkovať. Plánujem si dať v najbližších týždňoch urobiť test na protilátky. Chcem najprv vidieť, čo robí moje telo s protilátkami, tvrdí. Dovtedy si bude dávať pozor. A samozrejme, mohli by sme hovoriť aj o premiérovi Ficovi, ktorý to kategoricky odmietol. Ja som vždy tvrdil, že to jeho odmietnutie, lebo ja si myslím, že on je veľmi inteligentný človek, bolo vypočítavé a účelové, pretože veľmi dobre vieme, že on už covid prekonal. A pritom ako v Grécku sa liečil na covid, kde skoro zomrel, kde ho pravdepodobne nejaký lekár resuscitoval z toho, čo hovoril na Poľovníckej chate. Tak bolo evidentné, že potom, keď niekto covid prekoná, tak jasné, môže byť veľký frajer, že sa zaočkovať už nedá. Kto vie, že či by bol taký frajer, keby covid neprekonal. A pritom povedal, že covid je jedna odporná choroba, ktorú nikomu nikdy by neprial. Ďalší v rozprave.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:37 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 17:39

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Som ho pekne pozdravil. Toto uznesenie sme kreovali v čase, kedy naozaj sa tu diali veci, kedy ortopéd hovoril vedcom, ktorí sa venujú vakcínam, OK. Zhubné veci nesie vakcína. Ale vrátim sa ešte k tomu, čo hovoril môj predrečník Marek. Počas covidu, namiesto toho, aby sa opozícia pridala ku koalícii, pretože tam nešlo o politické body, ale išlo o záchranu ľudských životov, tak opozícia zbierala politické body tým, že rozprávala, že sme zobrali slobodu ľuďom. Že sme zobrali ľuďom právo, že sme, že sme im zakázali chodiť do kostola, že nemohli chodiť z okresu do okresu. Ja som mal kamaráta, ktorý bol v Taliansku. On povedal, že keby títo ľudia, čo tu vrieskali a vrieskajú, žili v Taliansku, tak tam by ich na lúci, a on doslova povedal, „odstrelili“. Tam karabinieri strážili ulice so samopalmi. Toto, keby sa tu dialo, tak tu vyskakujú z kože. Ale oni chodili po námestiach a vrieskali: „rúška dole, rúška dole, covid neexistuje.“ Fico sám vrieskal: „covid neexistuje.“ A potom na chate povedal: „covid je strašný. Covid nikomu, ale naozaj nikomu neželám.“ Politickým nástrojom, s ktorým vyhrali aj vyhrali voľby, bol covid. Bol to odporný, nechutný politický nástroj, ktorý zneužívali pre ľudí, ktorí tvrdili, že vakcíny nie sú potrebné, že vakcíny ohrozujú ľudské životy a oni sa nedajú očkovať. Veď v poriadku. Ja osobne som nikoho nenútil. Hovoril som o tom, aby sa ľudia dali vakcinovať. Hovoril som, aby sa dali očkovať, ale nikoho som nenútil. A nikto od nás nenútil nikoho, aby sa dal očkovať. Očkovanie nebolo povinné. Očkovali sme plošne a plošná vakcinácia zachránila, a to je tiež dokumentované, zachránila mnoho, mnoho životov. Po voľbách Fico pokračoval a pokračuje v tejto odpornej politike zneužívania covidu, rozpráva, že sme zodpovední za 21 000 mŕtvych. Hulík ich natrepal 35 000, tak keď to povedal Hulík, tak to mi vyrazilo poistky. A potrebovali urobiť niečo, čím budú na tie masy svojich voličov tlačiť. Tak majú tu doktora ortopéda, z ktorého spravili – všetci čakajú, čo poviem – z ktorého spravili nástroj svojej populistickej covidovej propagandy. Pretože tento pán namiesto toho, aby ako doktor pomáhal, lebo viete, Hippokratova prísaha je o niečom inom, čo robí on, tak on rozpráva, že vakcinácie sú odporné a tieto vakcíny, čo sú, ubližujú ľuďom. Ja, keď som videl jeho videá, keď ešte bol v tej televízii Slovan, oni boli Peťko a Martinka, tam v tej televízii si hovorili, tak keď rozprávali tie bludy o Marťanoch a keď si tam rozprávali tie naozaj bludy, čo tam mali, to bolo strašné. Vy, čo ste to videli, tak si to pozrite, aby ste vedeli, koho my máme ako spolupôsobenca vlády pre covid. Jeho úlohou, politickou úlohou bolo stále živiť tú propagandu, že tu covid nikdy nebol, že covid bol vlastne len taký výmysel a že tie vakcíny ubližujú. Vedci, Slovenská akadémia vied spravila tlačovku, na ktorej vyvrátili všetky tie hoaxy a tie bludy, ktoré spoločnosť zvädu Kotlár šíri. A čo sa tu, čo sa tu stalo? Celá Ficovo ľúbostná základňa začala vrieskať, že to nie sú žiadni vedci, že to je obyčajná banda ľudí, ktorí nevedia nič a Kotlár je ten, ktorý sa do toho rozumie. Janko z Hornej Dolnej, ktorý je na Facebooku najväčší odborník na covid, ktorý vie, ako to je, písal o vedcoch zo Slovenskej akadémie vied ako o ľuďoch, ktorí sú nezodpovední, sú to bludári, sú to hlupáci. No a náš pán Kotlár ich v tom podporuje. Nie preto ho urobili splnomocnencom vlády, aby naozaj oni tvrdili, že vyšetril alebo aby ukázal, ako to v tom covide bolo, ale on dostal politickú… Hlupáci. No a náš pán Kotlár ich v tom podporuje. Nie preto ho urobili splnomocnencom vlády, aby naozaj oni tvrdili, že vyšetril alebo aby ukázal, ako to v tom, v tom covide bolo, ale on dostal politickú úlohu. Musíš ukázať, že to nerobili dobre. Musíš ukázať, a to už je jedno ako, že to robili zle a musíš ukázať, že vlastne oni sú zodpovední za tých mŕtvych. Zatiaľ, čo ukázal, je jeho nezodpovednosť. Zatiaľ, čo ukázal, je jeho absolútny amatérizmus, lebo ho už aj žalujú za to, čo robí a robil. Už sú naňho žaloby. Ja, keď som videl tlačovky pána Kotlára, na ktorých rozprával a ukazoval tam temné grafy a keď rozprával o tom, že viete, ja mám tuná, mám dokumenty. Ukážte nám ich. Ešte ich nemôžem ukázať. Prečo? Ešte, ešte nie je čas. A kedy bude ten čas? Čas príde, keď príde čas. A kedy príde ten čas? Uvidíte, kedy príde čas, lebo čas ešte neprišiel. Viete, je smutné, že má tam teplé miestečko s autom a on vydrží do konca volebného obdobia, lebo Fico ho potrebuje, lebo keby odišiel, tak celá SNS tam, to bude problém, lebo Danko má aspoň takéto niečo tam v tej vláde, splnomocnenca takéhoto nejakého. Takže politicky to presne, čo je Huliak vydierač so svojimi tromi poslancami, to, čo je Migáľ vydierač so svojimi dvomi poslancami, tak presne je pán Nemec vlády Kotlár pre Roberta Fica. Zase ale Robert Fico ho používa aj ako takú nálepku pre tých, nechcem uraziť ľudí, ale pre tých menej študovaných alebo pre tých menej zdatných, lebo ja sa nevyjadrujem k tomu, čo, čo tá vakcína obsahuje, aké nesie kódy, aké nesie, čo prináša do ľudského tela. Nevyjadrujem sa k tomu, lebo sa tomu nerozumiem. Ale k vecnému hľadisku sa rozumiem a ja verím slovenským vedcom. Ja verím slovenským vedcom, ktorí rozprávajú o tom, že tie vakcíny neubližujú a že vakcinácie zachránili ľudstvo. Lebo nás očkovali už predtým a keby ste vyzliekli pána Kotlára, tak mu nájdete tu takéto vakcínky určite na ruke, ktoré máme všetci, lebo nás očkovali a za komunistov ste, milí koaliční poslanci, držali pusu a ani jeden z vás, a prepáčte, aj ja som držal pusu. A očkovali ma, ani som nevedel, či ma očkovali. Ani som nevedel, čo mi dávajú do tela a tie vakcíny boli ruské. Nie, socialistické a socialistické vakcíny, veď preboha, tie boli stvorené v Sovietskom zväze a tak to museli byť dobré. Teraz, teraz je každý odborník na vakcínu. Každý jeden človek. Ja, keď počúvam pána Kotlára a jeho vyjadrenia, tak mám pocit, akoby sme sa vrátili do čias, kedy o nás rozhodovali tmári, ktorí povedali, že tak toto je šarlatán, tohoto treba upáliť, tohoto treba obesiť a tamtoho treba poslať preč. Ja mám pocit, že sme sa vrátili v storočí, kedy, kedy sme leteli na mesiac, okolo mesiaca obleteli, kedy máme naozaj také naozaj Nobelove ceny v zdravotníctve, ktoré sú úžasné. My sme sa vrátili sem do doby, kedy človek, ktorý povie, že nám dávajú do hlavy nanočipy. A sme západnými mocnosťami a Šorošom ovládaný a ženám vakcíny zmenili DNA, a my sme kukurice. Keď toto počúvam, tak mám pocit, že kam sme sa dostali. Kto riadi našu, našu republiku? A potom sa nečudujte, že minister Šaško dá 800-miliónový tender, lebo mu to povedia. Potom sa nečudujte, že príde nejaký Fero z tohoto a rozpráva, že vedci z akadémie vedcov bludári. Sú to odporní ľudia, pretože Kotlár, ortopéd Kotlár, ktorý, keď sa vám pozrie do očí, tak zistí, či ste kukurica, jačmeň, pšenica alebo mrkva. Ja by som sa, pán Kotlár, na vašom mieste slušne poďakoval za dôveru Ficovi a povedal: „Viete čo, idem sa venovať podrážkam a chodidlám a nie covidu.“ Ďakujem. Na vaše vystúpenie.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

4.5.2026 o 17:39 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:49

Beáta Jurík
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci. Pán splnomocnenec Kotlár, ja vám nechcem nadávať, ani vás nechcem urážať, ale vy ste splnomocnencom pre prešetrenie pandémie a my stále čakáme na tú vašu analýzu manažmentu pandémie. Ako sa zabezpečovali vakcíny, rúška, či ich bolo dosť, ako sa objednávali, pre koho, kedy. A viete, vy zároveň v tom slove splnomocnenec máte aj pojem moc. Tak vás chcem poprosiť, správajte sa zodpovedne k tomu, že ju máte. Ja si skutočne nemyslím, že vy ste zlý človek. Máme veľa rozdielnych názorov, na tom sa asi zhodneme, ale nemyslím si, že chcete ľuďom ubližovať alebo že chcete robiť zle, kohokoľvek ohroziť. A keď vy ako človek s mocou spochybníte vakcínu, hoci je to v prípade jedného ochorenia, tak to spochybňuje celý ten systém očkovania. A viete, čo sa potom deje? Mnohé mamky napríklad nedávajú alebo teda rodičia nedávajú očkovať svoje malé deti a stúpa nám tu počet detí, ktoré ochorejú napríklad na čierny kašeľ v roku 2026. A ja skutočne verím, že toto si ani vy neželáte. Vy ste sám raz povedali, že ono to tak občas vyzerá, že vás niekto používa. Ja si, pán Kotlár, skutočne myslím, že vy ste inteligentný. A keď si dáte dokopy dve a dve a vidíte, kedy kedy je dopyt po tom, aby ste sa zase ukázali, aby ste niečo povedali. Tak vidíte, že je to vtedy, keď treba vypustiť dym. Tak sa prosím nenechajte takto využívať, lebo opakujem, ja neverím v to, že to robíte naschvál, lebo chcete kohokoľvek ohroziť alebo ublížiť. Pani poslankyňa Kosová
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:49 hod.

Mgr. et Mgr.

Beáta Jurík

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:51

Ingrid Kosová
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Pán Pročko, vy ste spomenuli jeden veľmi zaujímavý výraz, a to populistická covidová propaganda. Ja sa teraz veľmi nechcem pozastavovať nad tými vyjadreniami pána splnomocnenca Kotlára, z ktorých nám všetkým vybuchovala hlava ako popcorn o modifikovanej DNA a kukurici a podobne, pretože si myslím, že nikto s kritickým myslením a hlavne vedeckým myslením nemôže takýmto vyjadreniam veriť. Ja by som skôr chcela poukázať na ten alibizmus a cynizmus tejto vlády. A ak si ešte spomínate, myslím, že to už bolo pred rokom a pol, keď minister školstva Tomáš Drucker sa jasne vyjadril, že ak pán Kotlár do určitého času nepredloží tú správu o protipandemickom prešetrení, tak jednoducho bude požadovať jeho odvolanie. No a on stále v tejto funkcii zostáva. Otázka znie prečo a odpoveď je úplne jednoduchá. No pretože ho táto vláda na čele s Róbertom Ficom chráni. A prečo ho chráni? No pretože táto vláda jednoducho nemá kde inde loviť svoje hlasy a politické body naháňať, ale len vo vodách extrémnej pravice a na dezinfoncéne. Preto pán Koltár zostáva vo svojej funkcii. To je tá pravda. A dôsledkom toho je aj to, že sme tu mali zákon, ktorý hovoril o odškodnení ľudí v čase covidových opatrení a covidu a ktorý bol vrátený, vlastne doteraz znova neprerokovaný v parlamente, ktorý bol vetovaný samotným prezidentom. A prečo tu rok sme neprerokovali tento zákon? Takže ja mám taký pocit, že sme sa dostali do bodu, kedy naozaj politický marketing a populizmus vyhrá.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:51 hod.

Ing. Mgr. PhD.

Ingrid Kosová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:53

Peter Stachura
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Úprimnejšia. Pán Nemec prišiel do pléna si vypočuť aj prejav pána Pročka. Nie je to asi nič príjemné počúvať na svoju adresu takéto slová, ale myslím si, že zaslúžene, pretože, kolega Kotlár, vy viete veľmi dobre, čo robíte. Toto nie je naivita, toto nie je sladká naivita. Vy viete veľmi dobre, že každý jeden liek, každá jedna vakcína má určité riziká. Tie riziká sa môžu prejaviť, netvárme sa, že nie. Každý jeden liek a vakcína môže spôsobiť aj vážne komplikácie, dokonca aj úmrtie, ale vždy, vždy pri každom lieku, pri každej vakcíne, vždy sa musí dávať do pomeru teda tie riziká s úžitkom. A ten úžitok pri vakcínach proti ochoreniu COVID-19 je násobne, niekoľkotisícnásobne vyšší ako riziká, ktoré boli spojené s očkovaním. A toto vy ako lekár viete. Vy viete veľmi dobre, o čom sa bavíme. A vy zneužívate vlastne tie riziká, ktoré tam sú, ale sú vždy pri každej, každej jednej látke na to, aby ste zneistili spoločnosť, aby sa nedali očkovať a počuli sme, čo to, čo to spôsobuje. Ak tá verejnosť sa nedá zaočkovať, tak znamená to potom vysoké úmrtia. Videli sme to v tretej vlne. My máme dôkazy na to, že tretiu vlnu sme si prehrali práve tým, že veľká časť populácie uverila niektorým politikom, uverila dezinformátorom, nedala sa zaočkovať, jednoducho niektorí zomreli. Aj preto je dôležité toto uznesenie. Nie som naivný, asi neprejde, ale je dôležité hovoriť o vede a ďakovať vedcom, že tu sú. A jedine oceňujem, že ste prišli do tejto sály a vypočuli ste si všetko. Možno nájdete odvahu aj zareagovať. Pamätaj, že skrátiš.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:53 hod.

MUDr. Dr. med., MBA

Peter Stachura

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:55

Marek Krajčí
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
No, podľa rozsiahlej francúzskej štúdie zverejnenej koncom roku 25, ktorá sledovala takmer 28 až 30 miliónov dospelých vo veku 18 až 59 rokov, sa dokázalo, že očkovanie mRNA vakcínami proti ochoreniu Covid-19 nespôsobuje vyššiu úmrtnosť. A dokonca tam sa zdalo, že úmrtnosť v skupine neočkovaných po piatich rokoch po podaní vakcíny A bola vyššia takmer o polovicu oproti tým, ktorí boli zaočkovaní. Takže pravý opak toho, čo by sme sa mali báť, čo hovorí aj pán Nemec vlády, ktorý tu teraz sedí. A pokiaľ, keď sa to potom ďalej robilo, lebo však veda je zložitá, porovnávali si tie dve skupiny, tak upravené riziko hazard ratio po štatistickom očistení dávaných faktorov ako vek, pohlavie či pridružené ochorenia vedci stanovili, že očkovaní jedinci mali o 25 % nižšie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny v porovnaní s neočkovanými. To je obrovská štúdia. 30 miliónov ľudí. Odvtedy uplynulo už v podstate päť rokov, odkedy boli zaočkovaní, a teraz zatiaľ to, čo sa snaží pán Nemec vlády komunikovať, sa teda ale, že vôbec, ale vôbec nepotvrdilo. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:55 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:56

Dávid Dej
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Myslím si, že prijať toto uznesenie je asi to najmenej, čo môžeme urobiť pre slovenských zdravotníkov a zdravotníčky, ktorí aj napriek systému ešte teda v tom zdravotníctve ostali. Budem trošku osobný. Ja som mal čierny kašeľ toto leto. Nevedel som, že ho mám. Dlho trvalo, kým vôbec sa prišlo na to, že som ho mal a nemusel som ho mať, keby sa dám preočkovať, lebo tá vakcína trvá niekoľko rokov. Mal som ju od narodenia a teda problém toho celého je, keď som sa pýtal svojej všeobecnej lekárky, teda, že prečo vlastne som sa nedal preočkovať, lebo však je to moja chyba, že som tú informáciu nemal, tak bola taká, že viete, koľko denne hodín ja tu trávim v ambulancii, že tu ľuďom vyvraciam hoaxy, aby sa dali zaočkovať. A toto si nemyslím, že je úlohou lekárov, aby oni mali vyvracať hoaxy pacientom, ktorí, žiaľ, uverili aj politikom za cenu toho, že chceli z toho vytĺcť akýkoľvek kapitál, aj, bohužiaľ, bolo to tu povedané, na úkor ľudských životov. Takže prijať toto uznesenie je asi to najmenej, čo môžeme urobiť pre zdravotníkov a zdravotníčky na Slovensku. Samozrejme, že tú podporu si zaslúžia, nehovoriac o tom, ako boli v prvej línii v boji s covidom, kde naozaj tí ľudia chodili do tej nemocnice aj kvôli tomu, že práve uverili rôznym hoaxom a dezinformáciám. Napriek tomu, že častokrát to šírili ľudia, ktorí možno aj zaočkovaní boli, ale teda sa im to politicky hodilo, čo je ešte o to horšie. Takže chcem vyjadriť tú podporu a naozaj chcem veriť to, že sa raz dožijeme toho, že tu nebudeme útočiť na slovenských vedcov, lekárov, lekárky a zdravotnícky personál a budeme si vážiť ich robotu, lebo naozaj tie podmienky, ktoré dnes v slovenskom zdravotníctve majú, nie sú ideálne, všetci to vieme a bolo by dobré, aby sme rešpektovali vedu a uctievali si ju, a nie na ňu útočili. Takže ďakujem za toto uznesenie. Seniorek, pán poslanec Matovič.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:56 hod.

Mgr.

Dávid Dej

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:58

Igor Matovič
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
V tvojom vystúpení si otvoril v podstate otázku, že kto mal akú motiváciu počas covidu šíriť nejaké bludy a konšpirácie a bulikať ľuďom do hlavy, že ich niekto ide začipovať alebo teda, že očkovanie zabije a podobne. Ja si osobne myslím, že to obdobie v podstate áno, boli takíto ľudia, ale môžeme tých ľudí rozdeliť do dvoch skupín. Jedna skupina, by som povedal, možno naivní a dobromyseľní a ja tak paradoxne medzi nich zahŕňam pána Kotlára. Ja si myslím, že on naozaj tým bludom verí. OK, verí bludom. Máme problém, je tu niekto medzi nami, kto verí bludom, má silnú vládnu pozíciu, môže tieto bludy šíriť medzi ľudí, aj to nebezpečné, ale omnoho nebezpečnejší počas covidu boli tí ľudia, ktorí tým bludom neverili. A to bol napríklad Robert Fico. A to boli tie jeho dve tváre. Lebo Fico to, čo si myslel o covide, hovoril na chate v Čifároch, že to je svinstvo. Vládnu pozíciu môže tieto bludy šíriť medzi ľudí a je to nebezpečné. Ale omnoho nebezpečnejší počas covidu boli tí ľudia, ktorí tým bludom neverili. A to bol napríklad Robert Fico. A to boli tie jeho dve tváre. Lebo Fico to, čo si myslel o covide a hovoril na chate v Čifároch, že to je svinstvo, že to zabíja, že on skoro umrel, že ho tam grécky lekár v reštaurácii resuscitoval a zachránil mu život. Ale tá jeho verejná tvár bola, že covid, to je chrípôčka, ľudia, rúška dole, poďte sem, pred Úrad vlády protestovať proti tým blbým opatreniam, proti vymyslenej chorobe. A toto bolo nebezpečné, že Fico s vedomím, že covid je smrteľná choroba a zabíja, pozýval svojich voličov dôchodcov na smrť. On ich chcel obetovať s vedomím, že keď prídu na ten protest, mnohí zomrú, lebo potreboval zachrániť svoj skorumpovaný život na slobode. Tak isto ako Tibor Gašpar a ostatní zločinci, ktorí zneužívali dôverčivosť svojich vlastných, bohužiaľ starých voličov, ktorí boli prví na rade. Čiže rozlišujme medzi tými, ktorí konali dobromyseľne a medzi tými
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 17:58 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:00

Jozef Pročko
Text bol automaticky vygenerovaný pomocou AI, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani Kosová, presne ste to vystihli. Pellegriniho vláda chcela pokutovať ľudí, ktorí nedodržiavajú opatrenia až 1650 €. 1650 € povedal Pellegrini: „Bez rozdielu budem pokutovať ľudí.“ A potom Hlas prišiel s tým, že ideme očkovať týchto ľudí. To je strašné. Pellegrini hneď po 13 alebo 14 pacientoch, ktorí ochoreli na COVID, chcel zatvárať hranice. Povedal: „Zatvoríme hranice.“ My, keď sme tie hranice zatvorili, no teda nie my, celá Európa zatvorila hranice, veď ste nemohli vycestovať do zahraničia, do Maďarska, do Česka, ale my sme tých ľudí ohrozovali. Veď ste museli ukázať na tých hraniciach tým Rakúšanom, tým Čechom, tým Poliakom, tým Maďarom, ste museli ukázať, že máte covidový pas, že ste očkovaní, inak by vás tam nepustili. Zrazu príde Fico, vytvorí si úrad, v ktorom má potvrdiť a stále držať jeho voličov v tom, že COVID bol výmysel a použije na to pána Kotlára. Ja si nemyslím, pani Juríková, že pán Kotlár o ničom nevie a reagujeme na Igora Matoviča, ktorý naozaj… Ja si myslím, že pán Kotlár vie, čo robí. On veľmi dobre vie, čo robí. On má ten intelekt, ale na druhej strane ten intelekt využíva na to, že má auto. Že má krásne postavenie a na tlačovke môže 20 minút stáť a nič nerozprávať a len hovoriť: „Ďalšiu otázku. A toto vám ja odpoviem. To sa dozviete. To nemôžem.“ Toto, čo robí pán Kotlár, je na odsúdenie a každý normálny človek vie, čo tu COVID spôsoboval. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 18:00 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom