Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

26.11.2020 o 18:48 hod.

JUDr. Bc. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie spoločného spravodajcu 26.11.2020 18:48 - 18:49 hod.

Svrček Miloš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 15:29 - 15:31 hod.

Kašper Igor Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja musím teda znovu zareagovať na pána Tomáša, ktorý tu opäť zavádza. Ja rozumiem, že by ste boli najradšej, aby tá minimálna mzda bola 656 eur, tak ako aj odborári. Pripomínam, že v tomto roku je minimálna mzda 580 a na budúci rok teda bude 623 eur. Ale ťažko sa komunikuje s odborármi, keď nechcú pristúpiť na žiadny kompromis na rozdiel teda od zamestnávateľov. Ale čo je najhoršie, vy hovoríte, že my sme pripravili ľudí alebo sme znížili minimálnu mzdu o 33 eur. A pravda je taká, že ju zvyšujeme o 43 eur. A veľmi rád by som vám pripomenul, že vy keď ste tú minimálnu mzdu mohli zdvihnúť v oveľa väčšej výške ako napríklad v roku 2013, kedy bola ekonomika na úplne inej úrovni, ste ju zvýšili o 11 eur a v roku 2014 ste ju zvýšili o 14 eur. Tak kto tu je, znovu sa pýtam, viac sociálnejší? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 26.11.2020 14:49 - 14:49 hod.

Svrček Miloš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za odpoveď. V podstate išlo len o to, že vieme, akým dlhým spôsobom prebiehala rekodifikácia, resp. zasadnutia tých komisií v rámci ministerstva spravodlivosti, ja si ešte pamätám pána profesora Lazara, ktorý bol v prvopočiatkoch pri tvorbe tých prvotných ustanovení, takže ak tomu mám správne chápať, momentálne existujú komisie, ktoré sú zriadené v rámci ministerstva spravodlivosti, a prvotný návrh by sme mohli vidieť do konca budúceho roka? (Reakcia ministerky spravodlivosti: "Áno.") Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 26.11.2020 14:23 - 14:25 hod.

Svrček Miloš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani ministerka, za odpoveď. Ja len na dovysvetlenie. Táto otázka vystala aj z minulotýždňového vypočúvania kandidátov na generálneho prokurátora, keďže dobre vieme, že súdna mapa bude kopírovať aj mapu okresných a krajských prokuratúr. Keďže z ôsmich krajských prokuratúr nám ostanú, predpokladám, že tri, samotní kandidáti hovorili, že určite to nebude na sto percent prebiehať tak, ako to videli v tom prvotnom návrhu a vyvstávajú otázky, že akým spôsobom budú riešené tie personálne, resp. materiálne otázky. Ja som aj napríklad mal otázku na pána JUDr. Žilinku, ktorý bol okresný prokurátor v Piešťanoch a sám hovoril, že okresný súd z Piešťan má ísť pod okres Nové Mesto nad Váhom, čo je už aj v inom kraji, čo sa týka z administratívneho hľadiska členenia.
Čiže sú tu aj takéto otázky, že nám budú prechádzať okresy z jedných krajov do druhých krajov a akým spôsobom je to domyslené, lebo čítal som aj dôvodovú správu, čítal som tieto dovysvetlenia, ako, alebo odôvodnenia z rezortu, zo strany rezortu a práve preto aj vystali otázky a nekladiem si to len ja, kládli si to aj kandidáti na generálneho prokurátora a pomaly nám už aj prichádzajú také kvázi stanoviská zo sudcovských rád z jednotlivých okresných súdov na ústavnoprávny výbor, čiže určite to bude téma aj v najbližšie týždne a verím, že bude aj otvorená diskusia, keďže máme teraz diskusiu aj v rámci otvoreného NPK, aby sa prihlasovali jednotlivé pripomienky. Čiže predpokladám, že asi bude určite viacero...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 11:40 - 11:41 hod.

Kašper Igor Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Chcem reagovať na kolegu Takáča a na sociálne balíčky, ktoré sme teda vraj zrušili. Je to samozrejme klamstvo a povedzme si ako to naozaj je. Spomínali sa najskôr trináste dôchodky. Vy ste veľmi zabudli na to, že vy ste ich akosi záhadne zabudli dať do rozpočtu na tento rok a to je presne to isté ako keby som ja prišiel za vami, daroval vám poukážku na takéto krásne autíčko a vy prídete do predajne, tam vám povedia, áno, máte ho tu rezervované, ale zabudli ste ho zaplatiť. Čiže takisto to bolo s vašimi trinástymi dôchodkami. Nehovoriac o tom, že vy ste na to minulý rok vyčlenili 150 miliónov a my v tejto kríze viac ako 300 miliónov. Tak sa pýtam, kto je tu viac sociálny.
Za ďalšie. Pracujúci rodičia budú mať reálne vyšší príjem, pretože sa tieto nahradia vyšším daňovým bonusom a vy to veľmi dobre viete. A tak ako som spomínal, deti v hmotnej núdzi tie obedy zadarmo budú mať. A tretí balíček, tretí balíček vlaky zadarmo ostávajú. Tak sa pýtam, kto je tu viac teda sociálnejší, aký je teda výsledok. Táto vláda je oveľa viac sociálnejšia ako tá vaša napriek tomu, že ste mali na to oveľa viac prostriedkov ako my. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 11:39 - 11:40 hod.

Kašper Igor
Ďakujem pekne za slovo. Chcem reagovať na kolegu Takáča a na sociálne balíčky, ktoré sme teda vraj zrušili. Je to samozrejme klamstvo a povedzme si to ako to naozaj je. Spomínali sa najskôr 13. dôchodky. Vy ste veľmi zabudli na to, že vy ste ich akosi záhadne zabudli
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.11.2020 11:26 - 11:26 hod.

Šebová Zuzana
Ja taktiež pripomínam členom kontrolného výboru pre Vojenské spravodajstvo 12.15 h máme výbor v rokovacej miestnosti 71. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 10:21 - 10:22 hod.

Kašper Igor Zobrazit prepis
Pán kolega Tomáš, ja rozumiem tomu, že ste v opozícii, že musíte napádať tieto opatrenia a chápem aj to, že máte perfektný mediálny tréning a naozaj vám to tam ide, ale ak tu niekto klame a zavádza, tak to určite nie sme my, ani ja, ani pán minister a vy ste mi to vlastne aj potvrdili s vaším kolegom, že sa vlastne zvýšili poplatky pre rodičov za réžiu, za mesačnú réžiu pre jedálne, na základe vašich opatrení. Samozrejme, že do zákona ste to nemohli dať, ani ste to nedali, ale obciam a mestám nezostávalo nič iné, väčšine obcí a mestám, aby som bol úplne presný ako to, aby výrazným spôsobom vraj aj niekoľko násobne zvýšili mesačný poplatok za réžiu, za stravu. Takže to je reálna pravda, tak ako to naozaj bolo a zabudli ste povedať jednu ešte dôležitú samozrejme vec, lebo sa vám to nehodí do tých vašich vystúpení, a teraz si dovolím ja vám povedať, že asi vy neviete o čom hovoríte, lebo veľmi dobre viete, že pre pracujúcich rodičov sa ako keby nahradilo toto opatrenie a nahradí sa toto opatrenie vyšším daňovým bonusom. A opakujem, tie deti, ktoré najviac potrebujú obedy zadarmo, deti v hmotnej núdzi, tým tie obedy zadarmo zostanú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2020 9:56 - 9:58 hod.

Kašper Igor Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Chcem sa k tomu tiež vyjadriť, lebo ako komunálny politik som to zažil, ako to bolo aj u nás a tak ako povedala aj kolegynka predo mnou, boli s tým naozaj veľké problémy. Išlo o materiálno-technické zabezpečenie, ktoré nemali jednotlivé školské jedálne, jednotlivé obce a mestá a nehovoriac o zvýšených nákladoch samozrejme na personál, ktorý bol minimálne na začiatku úplne na pleciach miest a obcí, na čo neboli pripravené. Ale čo ma najviac zaujalo, alebo sklamalo, alebo ako to povedať o tom, ako vy hovoríte, o obedoch zadarmo. Prosím vás, aké obedy zadarmo? Veď nezavádzajme tu ľudí, veď to nie sú obedy zadarmo. Predsa každý jeden rodič platil mesačný poplatok na réžiu, ktorú si touto vašou zmenou takmer všetky školské jedálne zvýšili nie o sto, ale niektoré aj o 200 %. To znamená, že keď bol február alebo december a boli prázdniny, nedajbože keď bolo ešte dieťa nejaký týždeň na PN, tak tých rodičov stáli tie obedy mesačne oveľa viac ako predtým. (Reakcia z pléna.) No určite, že áno. Ja mám vlastnú skúsenosť s tým, takže (reakcia z pléna), no je to pravda (reakcia z pléna), keď platíte mesačne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Poprosím, nechajte pána poslanca.

Kašper, Igor, poslanec NR SR
Ja som vám neskákal do reči. Keď platíte mesačnú réžiu školskej jedálni, povedzme 12 eur alebo 10 eur, tak ju platíte tak či tak, či sú v tom mesiaci týždeň prázdniny, alebo či to dieťa je týždeň alebo dva týždne na PN-ke. Takže nehovorme tu, prosím vás, o obedoch zadarmo.
A na záver, lebo ste mi zobrali pár sekúnd času, tie deti, ktoré to najviac potrebujú a ktoré sú zo sociálne slabších rodín, predsa pre nich to zostáva zachované. Takže taká je reálna pravda.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 25.11.2020 17:49 - 17:52 hod.

Linhart Patrick Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne a vážení kolegovia, ako poslanec z vlastnej iniciatívy a po rokoch boja pred bránou parlamentu dnes predkladám na schválenie do pléna návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov.
Účelom návrhu zákona je zavedenie nového registra potravín pre potravinový semafor, ktorý bude vedení ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Zaregistrované potraviny v registri uľahčia výber konečnému spotrebiteľovi a uľahčia pomoc štátu v podobe podpory a propagácie domácich a kvalitných produktov.
Účelom tohto návrhu zákona je doplnenie splnomocnenia na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu o podrobnostiach dobrovoľnej registrácie, kritériách a sprístupnenia údajov konečnému spotrebiteľovi.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a zákonmi, ktorými je Slovenská republika viazaná a súčasne je v súlade aj s právom Európskej únie.
Návrh zákona sa skladá z dvoch bodov. K prvému bodu zriaďuje sa štátny register potravín, ktorý je dobrovoľný informačný systém a obsahuj informácie o potravine a výrobcovi potravín. Dopĺňa sa splnomocnenie ministerstva na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu ustanovujúceho podrobnosti o registrácií, rozsahu údajov a sprístupnenia a ich sprístupnenia ku konečnému spotrebiteľovi. Tu ide v podstate o digitalizáciu obalov. Čiže o to, čo je na obale tak to sa prenesie do digitálnej podoba a bude uložené na jednom mieste v registri potravín.
K druhému bodu veľmi krátko. Dopĺňa sa splnomocnenie ministerstva na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu ustanovujúceho podrobnosti o spôsobe hodnotenia a prezentácií potravín registrovaných v tomto registri potravín pre potravinový semafor. Tu sa vlastne jedná o to, aby ministerstvo nastavilo detailné špecifiká dohodnutých oblastí kritérií, ktoré bude môcť kupujúci pri výbere produktu použiť alebo v prípade nepoužiť a tým pádom si kupujúci môže plne personalizovať výbor produktov podľa vlastného nastavenie.
Čo sa týka základných oblastí kritérií po konzultácií s ministerstvom pôdohospodárstva do druhého čítania predložím i návrh už aj so základných náčrtom oblasti kritérií, ktoré bude potravinový semafor obsahovať. Z mojej strane je to zatiaľ všetko, ďakujem a odovzdávam slovo.
Skryt prepis