Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.5.2015 o 12:21 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 22.5.2015 12:35 - 12:37 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážený pán navrhovateľ, vážená snemovňa, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu, do ktorej sa hlásim.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.5.2015 12:21 - 12:23 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Vonkoncom nenamietam proti kazuistike, ktorú ste uviedli, iste sa tak stalo, keď to hovoríte, ale znova podčiarkujem, že vo vašom vystúpení zazneli opakovane "starostovia a primátori". A pravda je, ešte raz podčiarkujem, že treba aj slovenský jazyk ctiť a jeho obsahovú vernosť. Samozrejme, že mohlo to byť ruka ruku umýva.
Ale ešte raz, za tie predaje, tak ako za prijaté zákony, akokoľvek sú zlé, je zodpovedná Národná rada Slovenskej republiky. Ak ministerstvo predloží zlý návrh zákona, tak je našou úlohou ho zastaviť. Ak primátor predloží, alebo starosta, zlodejský návrh, tak je našou povinnosťou zaň nehlasovať.
Stalo sa nám viackrát i v ostatnom Mestskom zastupiteľstvo hlavného mesta Bratislavy, že sme sa priečili štyria-piati zo 43, že sme za to nehlasovali. To znamená, ale ostatní za to hlasovali. A keby tí ostatní za to nehlasovali, tak to neprejde ani dokonca tomu primátorovi alebo tomu starostovi.
Takže tá moja poznámka bola skôr taká z hľadiska významu slov slovenského jazyka a upozorňovala na to, že treba, pokiaľ sa dá, používať presne aj označovanie zodpovedných za to, čo sa stalo. Pretože správne hovorí kolega Matovič, že často je to ruka ruku umýva, starosta so svojou väčšinou, ale vždy a znova treba povedať, že ak sa ten hanebný starosta vyhovára, tak sa vyhovára správne, lebo bolo ďalších ix poslancov, ktorí mali jeho zlý návrh zastaviť. Ak tak neurobili, je to ich vina.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 22.5.2015 12:18 - 12:19 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážení predkladatelia, vážený spravodajca, len veľmi stručne s takou, niekto by povedal, "in eigener Sache", vo vlastnej veci, poznámkou k tomu, čo predniesol pán poslanec Matovič.
No, fakt je ten a hovorím to len ako vicestarosta, nie ako starosta, že vo svojom vystúpení niekoľkokrát povedal, ako starostovia predali a zanikli kvôli nim. Len na pravú mieru treba uviesť, že starosta sám osebe môže predať len psiu búdu svojho psa na svojom pozemku. Nemôže nič predať bez súhlasu zastupiteľstva. Teda tie škôlky zanikali so súhlasom volených zástupcov ľudu a nie starostov. To je, dokonca ten starosta pri predajoch ani nehlasuje.
V Starom Meste nikdy starosta a zrejme, samozrejme, ani inde nemá hlasovacie právo. Takže toľkoto len k tomu, kto je zodpovedný za predaje - všetci volení zástupcovia ľudu, ktorí v konkrétnom prípade za ne hlasovali.
Hovorím to ako vicestarosta, ktorý mal na starosti materské školy v mestskej časti, kde za štyri roky nedošlo k prípadu, že by dieťa, ktoré je územne príslušné, nedostalo miesto v škôlke. Paradoxne teda u nás sme tento problém nikdy nemali a v tých desať tisícoch, ktoré správne zmienil poslanec Matovič, Staré Mesto nemá ani jedno dieťa.
Ale potreboval som to povedať kvôli poriadku a spravodlivosti voči tým, ktorí sú skutočne zodpovední.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.5.2015 11:56 - 11:58 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne obidvom kolegom. No, k tomu počtu skutočne musím povedať, že tak ako v prezidentských voľbách je postavená latka na istý počet podpisov a kto ho splní, ten kandiduje, i keby kandidátov bolo 227 na prezidenta, neexistuje už potom prehlásiť, že ale z nich len týchto prvých päť. To už by bolo, by som povedal, protirečenie s kritériom, ktoré to umožňuje. Takže to je bod, ktorý sa musí akýmsi spôsobom vyriešiť. Ale ten návrh, že by to bolo len prvých 150, to zas nie, ak je kritérium vopred pevne postavené.
Samozrejme, treba rátať s tým, že keď si pomyslíme, že veľké petície prinášajú stovky tisíc podpisov, 150 kandidátov po 10-tisíc podpisov je 1,5 milióna. Sčítavanie hlasov by, samozrejme, tiež asi bolo oveľa komplikovanejšie. Ale pravda je, že demokracia niečo stojí. Takže ja by som sa rozhodne neopieral o nejakú ekonomickú argumentáciu.
Každopádne nedomnievam sa, že by ešte raz tento parlament v roku 2016 v prípade prijatia tohto zákona osídlili nezávislí. A potvrdzujem to, čo tvrdím, že nedomnievam sa, že táto idea, hoci nie je zavrhnutiahodná, božechráň, že je spasiteľná. To znamená, že nezanedbateľná časť občanov, ktorí kašlú na veci verejné z podstaty veci, zo svojho založenia, nie pretože by ich tak strašne všetci na zemeguli sklamali, tak je dosť veľká na to, že tie margá tých, ktorí nechcú politické strany, ale zároveň chcú voliť, sú také, že by to dramaticky neotriaslo štruktúrou, na akú je naša demokracia navyknutá a nastavená. Ale, prosím, ako úvaha je to otvorené pre ďalšie pracovanie s tým.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.5.2015 11:49 - 11:52 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení predkladatelia, vážený spravodajca, vážená snemovňa, nebudem dlho diskutovať, ale dovolil by som si na úvod, a to bude asi jediné, čo vás možno celkom predkladateľov nepoteší, vysloviť istú drobnú pochybnosť o tom, že občania nesúhlasia so systémom, aký je, čo odvodzujete, samozrejme, od jednotlivých názorov, celkom oprávnene, ale to sú kazuistiky.
Účasť vo voľbách je taká, že možno nie tak ako v krajinách, kde sú povinné voľby a účasť na nich je teda povinná, ale očividne sa už za štvrťstoročie občania akosi stotožnili so systémom viacerých politických strán, po ktorých sa v novembri volalo a ktorý je štandardný v celom svete, a chápu tú, by som tak povedal, základnú zaradenosť do myšlienkových prúdov podľa politických strán. Ale oprávnene iste by sa dalo diskutovať o tom, že existujú iste nie jednotlivci, ale iste i väčšie počty občanov, ktoré by uvítali váš návrh.
Ja sám nejako kategoricky by som mu nečelil. To bola jediná taká, taký komentár k tomu, že nedomnievajme sa, že prevažná väčšina občanov kategoricky odmieta existujúci systém a že ak by sa zaviedol tento systém, takže by sa parlament vyľudnil od politických strán a zaľudnil nezávislými kandidátmi. To si proste nemyslím, hoci by to zdanlivo z toho posolstva tak trochu vyznievalo. Ale nikdy by ma nenapadlo podozrievať kolegu Mičovského, že by čokoľvek predkladal nie inak ako s čistým srdcom, takže to len teda na okraj.
A potom mám takú jednu technickú otázku. Ak sa stanoví hranica, a tá sa musí stanoviť, pre počet získaných podpisov, trošku mi tam s tým koliduje, aj keď vy mi správne poviete, a bodaj by ich bolo 150, možno ich bude len 64, čo to zvládnu. Čo ak sa nájde 173 takých, ktorí nazbierajú desaťtisíc podpisov? Neexistuje, ak je hranica 10-tisíc podpisov, povedať, že ich môže byť len 150. Musí ich byť toľko, ktorí to splnili. To znamená, nie je možné vopred určiť, koľko ich bude, keď neviem, koľkí nazbierajú, ale tí majú určenú hranicu. Ak bude kvalifikácia na výšku 234, tak nemôžem povedať, viete čo, vy sa mi tak nejak nepáčite, vy ste síce skončili 234., ale nepôjdete do finále. Teda musí ísť každý do finále, aj keby ich bolo 192. To len tak jako technická otázka.
Inak dá sa povedať, že ten návrh dáva možnosť nezávislým. Nemyslím si, že by narušoval princípy demokracie, a rozhodne sa nebudem brániť v ďalšom sledovaní jeho vývoja.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.5.2015 10:40 - 10:47 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán navrhovateľ, vážený pán spravodajca, vážená snemovňa, nebudem vás dlho zdržovať, ale chcel by som podporiť tento návrh, vedomý si toho, čo povedal i pán navrhovateľ, že je pravdepodobné, že ten návrh neprejde, ale je dobré, že tu je, ako hovoria anglicky hovoriaci, je dobré, že je "tabled", že bol raz položený na stôl a bude dobré sa k nemu raz za možno priaznivejšej konštelácie a politickej vôle vrátiť.
História školských autobusov je dlhá. Mal som možnosť svojho času na pozvanie školskej nadácie navštíviť krajinu veľkých polí, lánov kukurice a od seba dve, tri, štyri míle vzdialených fariem, štát Iowa. Tam je školský autobus nevyhnutnosť, pretože jedno, dve či tri deti, ktoré žijú na farme bohabojných farmárov, tí majú ešte, chvalabohu, deti, sa, samozrejme, musia dostať do nejakej školy s väčším počtom ako troch žiakov. A tak ich autobus medzi lánmi kukurice zváža do dobrej školy. Tí, ktorí si spomíname na scénu z filmu Forrest Gump, tak vieme tiež, ako Forrest Gump dobiehal svoj školský autobus.
A chcem povedať, že toto nie je výsada Iowy, krajiny širokých lánov, polí a vzdialených fariem, kde sused k susedovi má 3-4 míle, ale je to napríklad i oblasť tak vyvinutá a bohatá, ako sú hornaté časti Rakúska, Lichtenštajnska či Švajčiarska, kde tzv. Schulbusse zvážajú, rovnako ako Forresta Gumpa, deti z usadlostí gazdovských, ktoré obhospodarujú strmé lúky a pašienky, do jednej školy.
Zdravý rozum káže, že, tak ako povedal Martin Fronc, vracať sa alebo udržiavať pri živote 19. storočie v tom, že sa v jednej triedy učí päť prvákov, traja druháci, štyria tretiaci s jedným učiteľom, je skutočne návratom do predštúrovských a štúrovských časov. Pri všetkej úcte k jubileu, toto nie je cesta k najlepšiemu vzdelávaniu detí.
V rokoch 1998 až 2002, keď som bol členom tohto parlamentu prvýkrát, tak som bol členom školského výboru a viem, že s kolegom Ištvánom z SDĽ som bol na poslaneckom prieskume vo veci školy v jednej z najdlhších veľkých obcí na Slovensku v Hodruši-Hámroch. Tam bol problém s tým, že mali pomerne veľmi peknú školu, lepšiu ako v tomto čase boli mnohé bratislavské, ktorá ale mala jeden problém. Nemala deti. Teda mala zopár detí, ale zďaleka nie toľko, ako bola jej kapacita. A išlo o to, či sa taká vec má udržiavať za každú cenu, keďže bola "veľmi ďaleko" ďalšia škola na inom konci. Kto pozná Hodrušu-Hámre, vie, že je to veľmi dlhá obec. A vtedy mi povedali tí ľudia, ktorí sa zastávali udržania tej školy, jediný pádny dôvod, o ktorý sa opreli: "Viete, pán poslanec, ale my keď ju zavrieme, tak oni ju rozkradnú, rozoberú na kusy, no tak ju udržiavame."
No to, samozrejme, je iný problém, ako riešiť zavretú školu a či majú rozkradnúť, alebo nie. Ale dôvod na to, a ja som im to vtedy aj vyrátal, viete, v roku 1998 boli počítače nová vec a už vtedy sa dalo tušiť, že deti budú potrebovať aj takéto vzdelávanie pre svoju ďalšiu životnú budúcnosť, tak keď mi povedali, koľko stojí to kúrenie, svietenie a udržiavanie trištvrťovo prázdnej budovy, tak som im vyrátal, že by každé dieťa, a vtedy boli laptopy alebo počítače drahé, oveľa drahšie ako dnes relatívne, by mohlo dostať pred nos svoj počítač, z tých detí, ktoré tam sú, keby nevykurovali vesmír a budovu. No, nakoniec to vtedy v rámci ďalšieho vývoja zrejme ostalo tak, že sa ešte tá budova udržiavala. Neviem, čo je s ňou dnes. Dnes je to, chvalabohu, štrnásť rokov.
Ale musím povedať toľko, že keď si pomyslíme a demografia nepustí, dá sa už dnes vedieť, koľko o šesť rokov bude v tej dedine detí prvákov, lebo matrika nepustí, tak je absolútne racionálne dávať a koncentrovať deti do lepšie vybavených škôl. Do škôl, kde môžu zaplatiť dobrého angličtinára, pretože ušetria na vykurovaní a vode a iných veciach v primitívnejších, horších a zaostalejších školách. Proste zdravý rozum káže, aby sme neplatili kúrenie alebo nekvalitnejšiu vybavenosť nejakej budovy školy v neprospech toho, že by sme tie deti mohli poslať do lepšej školy, hoc by aj išli, tak ako chodia deti v bohatom a vyspelom Rakúsku, Švajčiarsku či Lichtenštajnsku, alebo nie v chudobnej Iowe, školským autobusom.
Ako liberálny konzervatívec hovorím, že takmer všetko už bolo na svete vynájdené a ide o to, tvorivo aplikovať to, čo už inde desaťročia a desaťročia používajú. To znamená, to, že Martin Fronc prišiel s kolegami s takýmto návrhom, je jednoducho siahnutie do dobrých skúseností, ktoré vznikli na základe desaťročí využívania niečoho, čo využívajú vyspelé, vzdelané a kvalitné vzdelávanie poskytujúce krajiny.
Ja si myslím, že, a vždy mám ten pocit, že tak ako som hlasoval za civilný správny poriadok, ktorý bol dielom vašej strany, tak si neviem predstaviť, že by mohlo kolegovi zo SMER-u vadiť, že sa zavedie niečo, čo možno i jeho voličovi v malej dedine pomôže, aby jeho dieťa dostalo lepšie vzdelanie, ako môže dostať v jednotriedke napchatej deťmi rôznej kategórie, rôzneho stupňa vzdelania a vzdelávania, tak ako je to teraz.
Toto je návrh, ktorý nie je návrhom 21. storočia. To je návrh, ktorý existoval pred šesťdesiatimi rokmi v týchto krajinách. To znamená, nedá sa povedať, že sa nemá oprieť o akú skúsenosť. Skúsenosť je jasná.
Tak dovolím si aj ja pripojiť sa k Martinovi Froncovi a povedať, že ak budeme uvažovať pre prospech tých detí, tak tu neexistuje stranícke tričko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2015 10:54 - 10:54 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. (Reakcia z pléna.)

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
Nevykrikujte! Ďakujem, pán Poliačik, že rešpektujete rokovací poriadok.

Osuský, Peter, poslanec NR SR
Myslím si, že právo navrhovateľa je vystúpiť v rozprave kedykoľvek a s čímkoľvek, čo považuje za vhodné v tej rozprave. Nie je úlohou kádrovať toho, kto predsedá, toho, kto ako navrhovateľ vystupuje v diskusii.
Ale vrátim sa k meritu. Ten útok na kontrast medzi liberalizmom a vraj nejakým nútením ľudí, prosím vás, to je postavené v tom zmysle nezmyselne, že liberál neznamená nezodpovedný. A to, čomu nás učí vývoj v tejto oblasti, by nás malo viesť k zodpovednosti a zodpovední sú aj liberáli. To znamená, nezbavuje nás to zodpovednosti za budúcnosť krajiny tým, že zdanlivo niečo nariaďujeme. Ja som bol ten, ktorý tu bojoval za zavedenie angličtiny. Boli tu takí slobodomyseľní ľudia, ktorí tvrdili, že to je nútenie. Ale tak, ako je potrebné čím ďalej viac ovládať IT, tak je zároveň veľmi dobré ovládať jeden svetový jazyk a akokoľvek to vyzerá ako nútenie, aj Pythagorova veta a znalosť o skloňovaní v slovenčine je vnútená žiakovi.
A tu sme u toho, že aký zmysel má škôlka. Ja sám som do škôlky nechodil, vtedy ešte takmer ich veľa nebolo, ale moje deti chodili. A teórie o tom, že dieťa stresujeme v škôlke, znamená len to, že jeho stres, ktorý príde v prvej ľudovej, bude o to dramatickejší, že bude totálne nenastavené na súboj v hierarchii triedy na kamarátov a nekamarátov, na podávanie výkonov. Ak si myslíme, že odkladaním stresu pomáhame dieťaťu, tak sa mýlime.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.5.2015 10:43 - 10:45 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Chcem povedať, že toto je ďalší jednoznačne nestranícky zákon. Aj keď je tu, hádam, len traja, štyria kolegovia z vládnucej strany, chcel by som povedať, že keď už nie oni, tak aj oni majú deti a to, čo hovorila Lucia v závere o dôchodkovom systéme, je veľmi dôležité. Čím skôr sa dieťa naučí, že je povinné podávať istý výkon, že ten výkon mu zabezpečuje isté postavenie, hoc len v matersko-školskej komunite, že sa niečo deje na základe pokynu, ktorý treba splniť, čo povie teta učiteľka a vychovávateľka, tak je to veľmi cenné v svetle tom, že, a teraz možno budem zlý, ale presne to, o čom hovorí Lucia, pologramotní, nevzdelaní a hlavne nenavyknutí plniť pokyny, podriadiť sa a podávať výkony, sú odsúdení na živorenie akokoľvek, pretože za päťdesiat rokov, za šesťdesiat môjho života sa veľa zmenilo. Mnohé veci, ktoré sa kedysi robili ručne a stačilo na to byť aj negramotný, už dnes takmer všetky robia stroje. Pre ľudí, ktorí sú nevzdelaní, neochotní plniť žiadosti a pokyny svojich napríklad klientov v služobnom sektore, sú odsúdení na zlé konce. A v tomto zmysle to "ohýbaj ma mamko, kým som ešte Janko", je presne, ako hovorí Lucia, tá najlepšia investícia. Lebo ohýbať ich v Leopoldove a v Ilave je drahé, neplodné a zbytočné.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 7.5.2015 14:41 - 14:42 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán minister, ďakujem za zodpovedanie zásadnej otázky, teda finančného vyjadrenia. Považujem možno za veľmi rozumné využitie eurozdrojov na zvýšenie transparentnosti takejto veci, lebo by to mal byť, pochopiteľne, európsky záujem, ale hádam aj náš. A na rozdiel od nášho drobného sporu o tom, že či by sme zachraňovali 1 500 miest vo Váhostave na vaše triko za akúkoľvek sumu, s čím som nesúhlasil, tak to táto suma, pripusťme, ak sa využije a zvýši transparentnosť, lebo to je presne to, k čomu naša podtatranská krajina, by som povedal, by mala smerovať, lebo to teda veľmi nemáme, tak to bude dobré.
Chcem sa len spýtať, lebo ste uviedli to obdobie financovania, kedy sa domnievate pri všetkých problémoch, ktoré máte s financovaním chodu súdnictva, ako člen vlády, o ktoré peniaze musíte zrejme bojovať, kedy vidíte naplnenie tohto, o čom ste hovorili, v rámci štvorročného rozpätia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.5.2015 11:12 - 11:13 hod.

Peter Osuský Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vzhľadom na absenciu rozpravy k tomuto návrhu si dovolím predniesť procedurálny návrh a prosím o jeho zváženie napriek dohode, ktorú uznávam.
V druhom odseku si dovolím navrhnúť, aby sme slová "naše územie" nahradili slovom "Európu od nacizmu a fašizmu" a tým by ten druhý odsek skončil.
Zdôvodnenie: Tým znením, ktoré tam je a proti ktorému by sa a na prvý pohľad nedalo nič namietať, totálne opomíname ľudí, ako boli generáli Petrák, Smik, ako bol atentátnik Gabčík. Ľudí, ktorí mimo nášho územia porážali fašizmus a nacizmus a zaslúžia si rovnako ako tí, ktorí to robili na našom území v Dukelskom priesmyku či v povstaní, našu úctu. Rovnakú najvyššiu obeť priniesli vojaci pri El Alameine a všetci tí, ktorí prechádzali Európou... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis