14.2.2019 14:07 - 14:13 hod.
Peter Pellegrini
No, ďakujem veľmi pekne za túto otázku od poslanca nášho národného parlamentu, od poslanca slovenskej Národnej rady.
Viete, pán poslanec, aj my sme boli súčasťou opozície, samozrejme, bolo to už dávnejšie, ale boli sme súčasťou opozície, keď sa Slovensko pripravovalo na vstup do Európskej únie, kedy sa vaši predchodcovia, alebo neviem, či ste vtedy vy boli na strane koalície, samozrejme, chystali na rôzne ekonomické reformy, ktoré by sa...
Zobrazit prepis
No, ďakujem veľmi pekne za túto otázku od poslanca nášho národného parlamentu, od poslanca slovenskej Národnej rady.
Viete, pán poslanec, aj my sme boli súčasťou opozície, samozrejme, bolo to už dávnejšie, ale boli sme súčasťou opozície, keď sa Slovensko pripravovalo na vstup do Európskej únie, kedy sa vaši predchodcovia, alebo neviem, či ste vtedy vy boli na strane koalície, samozrejme, chystali na rôzne ekonomické reformy, ktoré by sa dali možno interpretovať aj ako drancovanie celého energetického priemyslu tejto krajiny, a tá téma, o ktorej hovoríte dnes, sa ani len takto málo (rečník prstami názorne naznačil rozsah) nepribližuje k tým ekonomickým a hospodárskym škodám, ktoré boli spôsobené v tých časoch.
Ale chcem vám povedať, že ani vo sne nás nenapadlo, aby sme aj napriek tomu, že sme boli v opozícii a že sa diali takéto veci pod taktovkou vtedajšej koalície, ktorá dnes je tu v opozícii a ku ktorej vy máte veľmi blízko, aby sme chodili do zahraničia okydávať svoj vlastný štát a poškodzovať jeho dobré meno, tak ako to robia mnohí a tak ako to aj svojou otázkou robíte sčasti aj vy. (Potlesk.)
Ja budem vždy rešpektovať a rešpektujem právo Európskej únie kontrolovať, ako sa narába so štrukturálnymi fondami, či sa efektívne čerpajú európske prostriedky, ale na druhej strane, Európsky parlament, Neeurópsky parlament, nebudem tolerovať, ak si niekto z takýchto misií vytĺka politický kapitál a kde sa tu pretŕčajú strany alebo jednotlivci. A ja viem, že vám osobne, pán poslanec, prepáčte, že som osobný, ale poznáme sa už dlhšie a hľadíme takto na seba už niekoľko rokov, ja viem, že vám sú takéto metódy blízke, preto asi, samozrejme, vy takéto konania podporujete, lebo tak poväčšine aj častokrát sa správate a konáte vo vzťahu k našej Slovenskej republike.
Ale dovoľte mi, aby som vám povedal jednu vec. Už samotné zloženie svedčí o tom, aká vyvážená bola celá misia z Európskeho parlamentu. Viedla ju pani Ingeborg Grosslerová z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany. Bola s ňou pani rakúska poslankyňa Claudia Schmidtová a český poslanec Tomáš Zdechovský, obaja taktiež z klubu Európskej ľudovej strany. To znamená, už sú traja. Potom tam bol jeden britský poslanec zo skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov a pán poslanec Klin zo skupiny Aliancie liberálov a demokratov. To znamená, treba povedať, že celé zloženie bolo neproporčné vo vzťahu k tomu, ako vyzerá politické zastúpenie jednotlivých politických frakcií a skupín v Európskom parlamente. To je prvý moment.
Páni europoslanci sa postupne stretli s podpredsedníčkou vlády - ministerkou pôdohospodárstva, s predstaviteľmi platobnej agentúry, špeciálnym prokurátorom, so zástupcami mimovládnych organizácií, investigatívnymi novinármi a na škodu veci, žiaľ, iba s vybranými a niekoľkými tzv. poškodenými farmármi. Absolútne ignorovali stretnutie s relevantnými združeniami komôr poľnohospodárov, potravinárov, malých, stredných a veľkých farmárov alebo poľnohospodárskych družstiev, ktoré na Slovensku fungujú a ktoré predstavujú obhospodarovanie 95 % výmery celej poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. Títo našich pánov europoslancov v rámci ich misie ne-za-u-jí-ma-li. Veľmi zaujímavé, veľmi zaujímavé.
Naši predstavitelia dôsledne vysvetlili celú administráciu podpôr v Slovenskej republike, všetky kontrolné postupy, sankčné mechanizmy a odpovedali na všetky otázky, ktoré boli na nás kladené, a ja s ľútosťou musím konštatovať, že prišli na misiu často s informáciami, ktoré ale vôbec nezodpovedajú skutkovému stavu Slovenskej republiky.
Hovoril som tu aj dnes, že na Slovensku máme 19-tisíc žiadateľov o podporu a priame platby, chybovosť je na úrovni 0,55 %, čo je druhý najlepší výsledok z celej Európskej komisie a Európskej únie, lepší je už len Estónec alebo Estónci. My sme druhí naj-lep-ší. Všetky ostatné krajiny majú horšie výsledky a robia väčšie chyby. Na Slovensku z 19-tisíc sa najvážnejšie pochybenia identifikovali pri 100 žiadateľoch z 19-tisíc; 100 žiadateľov.
A prepáčte, ja neviem, aké sú pocity a ako sa vyjadrujú panie poslankyne, páni poslanci, ale pokiaľ niekto prichádza na Slovensko na misiu, o výsledku ktorej vie ešte pred tým, ako vôbec krajinu navštívi, tak vám poviem úprimne, že ich pocity a dojmy ma až tak extrémne nevyrušujú a v tomto prípade, ak im nejde o spravodlivosť, ani veľmi nezaujímajú.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis