Vážený pán predsedajúci, no ja rozumiem, že teraz sa naháňame, lebo tu dve hodiny diskutoval niekto o športe a o tretej hodine telesnej, ak to je dôležité, ale myslím si, že rovnako dôležité je, áno, rovnako dôležité je, aby sme zvládli raz za 13 rokov v tomto štáte rolu Európskeho hlavného mesta kultúry. A ja teda nebudem mať nejaký rozsiahly pozmeňujúci návrh, skôr taký naozaj veľmi stručný, len chcem vysvetliť prečo. Lebo ja rozumiem, že je to taký citlivý zákon, do ktorého by sme, ktorý by sme nejako mali spoločne schváliť po nejakej zhode a čokoľvek, čo sa tam ide upravovať, tak jednoducho nie je jednoduché robiť takúto úpravu, pretože sa musí nájsť takisto spoločná zhoda. Verím, že to malé vylepšenie, ktoré prečítam, ktoré, samozrejme, avizujem dopredu, že je aj po dohode s pánom primátorom Trenčína, inak by som to ani nepredkladal, tak teda budeme o tom ešte diskutovať, aby sme si vysvetlili, o čo ide, ale stručne teda poviem aj tuná v rozprave.
Tá samotná organizácia Európskeho hlavného mesta kultúry a ten môj, môj nejaký vklad alebo účasť na tomto celom nie je len v tom, že som tu teraz v rozprave a že a že prečítam ten pozmeňujúci návrh, ale je naozaj, teda bola, už istú dobu prebieha, ja som bol aj na stretnutí u pána premiéra s pánom primátorom, s pani ministerkou kultúry, kde sme sa snažili nejakým spôsobom zladiť na niektoré veci rozdielne názory, ktoré sú. Takisto sme sa tomu podrobne venovali na ústavnoprávnom výbore, pretože boli určité námietky aj zo strany, alebo teda boli určité námietky aj zo strany ministerstva kultúry, že by povedzme ten zákon, ako je navrhnutý, nemusel byť úplne v súlade s pravidlami verejného obstarávania.
Čiže sú tu isté otvorené otázky, ktoré, o ktorých by sme mohli diskutovať aj dlho, ja nechcem, len poviem k tomu, že ani na ústavnoprávnom výbore sme nemali stanovisko úradu pre verejné obstarávanie a je to predsa len taký najväčší garant toho, že ako by sme to z toho pohľadu verejného obstarávania mali vnímať, a preto ja sa teraz nejdem púšťať do nejakých výkladov, len treba mať na vedomí, že je to nejaká nová cesta, ktorou sa púšťame.
My, keď boli naposledy Košice tým Európskym hlavným mestom kultúry, tak sa išlo troška iným spôsobom, myslím, že to bola forma dotácie zo strany ministerstva kultúry. Teraz je to taký iný špecifický spôsob, ktorý, samozrejme, tomu Trenčínu viac pomôže. Viac to zodpovedá tomu, ako nastavili celý proces tej súťaže, keď súťažili o to hlavné mesto kultúry, Európske hlavné mesto kultúry. Ja rozumiem, že ten, ten proces je veľmi komplexný a on zahŕňa aj určitých partnerov, ktorí boli pri tom procese na začiatku a tých by to mesto tam chcelo mať aj pri realizácii toho samotného projektu.
Takže do tohto nepôjdem podrobne, hoci o tomto by sme mohli naozaj že hodiny rozprávať a mohli by sme sa teraz doťahovať, či je to v súlade, nie je to v súlade. A ja som ani do toho hlavného zákona nezasahoval a ani nezasiahnem týmto pozmeňujúcim návrhom. Ja len využívam možnosť, že je otvorený aj zákon o dotáciách a využívam to preto, že si myslím, že súčasťou toho celého procesu organizácie Európskeho hlavného mesta kultúry sú aj lokálne a regionálne médiá. Aj tie budú musieť vstúpiť do toho procesu, budú zaznamenávať jednotlivé podujatia, ktoré súvisia s Európskym hlavným mestom kultúry. Budú informovať tých obyvateľov, budú ich informovať určite podrobnejšie, pretože sú to lokálne médiá, regionálne, ktoré sú bližšie k tomu obyvateľstvu, ktoré jednoducho budú venovať tomu väčší priestor, a neni, samozrejme, ten môj pozmeňujúci návrh šitý len na jednu konkrétnu udalosť Európskeho hlavného mesta kultúry, ale myslím si, že podpora lokálnych a regionálnych médií je niečo, čo, čo už tu malo byť dlhšie a malo byť aj zo strany štátu. Čiže zároveň to bude plniť aj funkciu podpory pri iných príležitostiach.
A o tom celý ten môj pozmeňujúci návrh je. Aby sa jednoducho v gescii ministerstva kultúry vytvoril aj nový titul, ktorým by bola podpora lokálneho vysielania. Samozrejme, bude závisieť potom vždy od konkrétneho ministra kultúry, či aj vypíše danú výzvu, či si to, či si tie peniažky usporiada v rámci existujúcich peňazí pre dotačný systém, ale či teda vyjedná s ministerstvom financií nejaké dodatočné peniaze a nemusí ich byť ani až tak veľa, aspoň spočiatku. A po tom, po tej prvej výzve, keď sa uskutoční, sa ten, ten systém môže ešte prispôsobiť tomu záujmu, ktorý podľa môjho názoru bude.
No a teda pomôžeme tým nielen samotnému Trenčínu, ale tým, že je to nastavené všeobecne, tak aj, tak aj celkovej podpore lokálnych vysielateľov, lokálnych regionálnych médií. No a teda naozaj, ako som povedal, bude závisieť od toho konkrétneho ministra, či vypíše výzvu, koľko peniažkov do toho sa dá a, samozrejme, to bude vždy, každý rok to môže byť inak. Takže toľko, toľko okolo, na vysvetlenie ohľadne môjho pozmeňujúceho návrhu, ktorý už teraz na záver mojej rozpravy prečítam s tým, že, samozrejme, držím palce mestu Trenčín, predpokladám, že sme tu asi všetci takto nastavení, aby, je to po trinástich rokoch, aby rolu Európskeho hlavného mesta kultúry zvládlo, samozrejme, ešte máme chvíľu čas, ale treba začať už tento rok. Myslím si, že v nejakej výške okolo 800-tisíc eur bude treba už tento rok vložiť do prípravy organizácie celého podujatia, potom sa to bude navyšovať. A toto je jedna z vecí, ktorá by podľa mňa mohla pomôcť a mohla pomôcť potom hlavne aj v tej sam... počas tej samotnej realizácie, keď už budú prebiehať tie, tie hlavné podujatia.
Takže pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Vetráka a Márie Šofranko k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Márie Šofranko, Milana Potockého a Moniky Kozelovej na vydanie zákona o Európskom hlavnom meste kultúry a o zmene zákona č. 299/2020 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Je to tlač 1550. Uvedený návrh zákona sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. II bode 1 sa slová „sa vypúšťa písm. g)" nahrádzajú slovami „písm. g) znie: „g) podpora lokálneho vysielania2a)"."
A potom príslušná poznámka pod čiarou k odkazu 2a znie:
„2a) § 19 ods. 5 zákona č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, skrátene zákon o mediálnych službách."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne aj do ustanovenia o nadobudnutí účinnosti zákona.
A druhý bod.
V čl. II sa za bod 1 vkladá bod 2, ktorý znie:
„2. § 3 sa dopĺňa odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Žiadateľom podľa § 2 ods. 1 písm. g) môže byť vysielateľ12a), ktorý vysiela výlučne lokálne vysielanie programovej služby aspoň päť rokov."
Poznámka pod čiarou k odkazu 12a znie:
„12a) § 19 zákona o mediálnych službách."."
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne aj do ustanovenia o nadobudnutí účinnosti zákona.
Ďakujem pekne za pozornosť a dovoľujem si požiadať všetkých takto na záver ešte o podporu aj tohto pozmeňujúceho návrhu a nakoniec aj celého zákona.