Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2022 o 17:48 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 17:48 - 17:50 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Priznám sa, že neviem celkom zareagovať s tým, čo som mal pripravené, lebo som zostal dosť vykoľajený tou informáciou, ktorú pred chvíľou prečítal kolega Laco Kamenický, ktorú som si aj ja prečítal a ktorá naozaj, naozaj výborne dokresľuje tú atmosféru, v ktorej sa deje toto vydávanie Roberta Fica na väzbu. Prosím vás pekne, tu prídu "elitní policajti" a hrubou silou, rečovým nátlakom sa snažia vymámiť od sudkyne spis, aby sa dostali k utajovaným informáciám? (Povedané so smiechom.) A keď im to tá sudkyňa odmietne vydať, idú za inou? Tak ako toto už naozaj prestáva akákoľvek sranda. Toto, čo sa deje, to je naozaj, to je naozaj hrozné. Ak v tejto atmosfére chce povedať, že tu niekto zabezpečí opozičnému politikovi spravodlivý proces, tak nehnevajte sa, nedajte sa vysmiať. Nedajte sa vysmiať. To je naozaj, toto sú absolútne vážne veci a tu už sa naozaj, človek nestíha reagovať. To nieže tu prichádza jeden podnet za mesiac. Tu denne príde niekoľko podnetov, na ktoré treba reagovať. Tá systematická a ostentatívna demontáž právneho štátu, to, čo sa tu teraz deje, to je naozaj, z tohto ide naozaj hrôza. Keď tu sa dokáže po legitímne zvolených predstaviteľoch opozície takto páliť, tak čo potom po obyčajných ľuďoch? Tu keď sa niekto znepáči vládnej moci, tak s ním urobia absolútne rýchly a krátky proces.
Prosím vás, kolegovia z vládnej koalície, ktorí ešte máte Boha pri sebe, zastavte toto šialenstvo!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 16:02 - 16:04 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja si myslím, že pán poslanec dobre poukázal na jeden aspekt celého tohoto problémového bodu, o ktorom rokujeme, a to je, že vlastne Robert Fico je obviňovaný za to, že v podstate rešpektoval a aplikoval demokratický politický systém v Slovenskej republike. Slovo politický systém je terminus technicus, ktorý sa v teórii práva používa na vysvetlenie legitimity, legitimity politickej moci, ktorá odvodzuje svoju moc, svoje opodstatnenie, svoje ústavné a zákonné postavenie z demokratickej vôle ľudí.
To znamená po slovensky povedané, ľudia vo voľbách rozhodnú, komu dajú moc, aby tí, ktorí získajú moc prostredníctvom politického systému, teda na Slovensku sú to politické strany, aby týmto spôsobom pretransformovali do života, do praxe tie predstavy, ktoré majú ľudia, ktoré, kvôli ktorým ich ľudia volili. Čiže toto je podstata legitimity politického systému.
Čiže na Slovensku, opakujem, máme systém politických strán. Čiže toto je spôsob, ako ľudia reprezentujú svoju moc. To znamená, premiér si vyberie ministrov, prostredníctvom ktorých tú moc, ktorú získava od ľudí, reprezentuje. Ministri si vyberú svojich štátnych tajomníkov, prípadne je to politická dohoda. Ďalej si vyberú generálnych tajomníkov atď. Toto je systém politickej, toto je politický systém, ktorý napĺňa vôľu ľudí prejavenú vo voľbách. A my ideme za to zatvoriť Roberta Fica do väzby. To je ohromné!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 15:22 - 15:24 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Naozaj, pán poslanec, história ´est magistra vite´, história je naozaj učiteľkou života, pretože mnohé procesy a mnohé deje sa pravidelne opakujú a pravidelne sa v dejinách objaví politická moc, ktorá podľahne pokušeniu moci a rozhodne sa pošliapať všetky princípy, všetky pravidlá, a začína vždy potom obdobie veľmi temné a veľmi ťažké.
Keď si pozrieme to posledné zneužívanie moci v tých 50. rokoch, tak aj to prichádzalo tak spontánne, tak postupne, málo kto si uvedomoval, že, že sa odstraňujú postupne ľudia, ktorí nevyhovujú svojimi názormi, svojimi politickými postojmi, a zrazu tu bola totalita ako bič, zrazu tu boli popravy, zrazu tu zomierali nevinní ľudia. Preto by sme sa mali spamätať, lebo na tejto ceste, a to sa týka hlavne poslancov vládnej koalície, sme sa už niekde dostali. Už tu, už máme minimálne dve z piatich hesiel, za ktoré sa v 80. rokoch demonštrovalo. Už teraz máme heslo, ktoré by sme mohli vykrikovať a za ktoré by sme mohli bojovať, a to je zákaz cenzúry. To už je aktuálne heslo. Sloboda slova, tak isto aktuálne heslo. Ak sa poslanci vládnej koalície rozhodnú vydať Roberta Fica, tak tu budeme mať ďalšie aktuálne heslo ´prepustenie politických väzňov´. A už nám zostávajú len dva: sloboda náboženského vyznania, a to je jasné, že to bude nasledovať, a potom už budeme bojovať za slobodné voľby, lebo to bude aktuálna téma.
Takže spamätajte sa, páni vládni poslanci!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 11:19 - 11:21 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec, ty si ako príklad dvoch metrov alebo príklad pokrytectva uviedol porovnanie s prípadom Rybanič, kedy súčasní vládni predstavitelia, keď boli v opozícii, vrátane médií, vynášali do nebies tohto človeka za to, že sa nabúral do bankového účtu opozičného politika. A to bol pomaly, naozaj to bola druhá Gréta, slovenská, ktorá si zaslúžila všetky pocty. Pritom tento pán sa dopustil trestného činu, trestného činu porušenia bankového tajomstva a bol za tento trestný čin odsúdený.
Viete, kedy by pán Rybanič naozaj bol ten hrdina, ten bojovník za slobodu? Vtedy, keby odhalil trestný čin, keby odhalil trestnú činnosť. A to sa nestalo. On sa len nabúral do bankového účtu a za to bol hrdina, lebo išlo o opozičného politika. Áno, keby, keby odhalil trestnú činnosť, zaslúžil by si úctu. Ale keď Robert Fico odhalí trestnú činnosť Andreja Kisku a Igora Matoviča, tak toho treba zavrieť. A to je to pokrytectvo, to sú tie dva metre, ktoré tu zavádzate, že človeka, ktorý spáchal trestný čin, toho vynášate do nebies, a človeka, ktorý ohlásil trestný čin, vás, vašich ľudí, tak toho treba zavrieť.
Veď tu, vážení, dobre viete, ktorí trocha počúvate a zamýšľate sa nad tým, tu nie sú, nieže tu (povedané so smiechom), nieže tu nie sú dôvody na väzbu a väzobné stíhanie, tu nie sú dôvody vôbec na stíhanie. Veď to všetci viete, že tu nie sú žiadne dôvody na stíhanie. A vy chcete tento úplne slabý čajový prípad použiť na zatvorenie opozičného lídra.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 10:49 - 10:51 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán poslanec, ja chcem poďakovať za kompetentné a objektívne vystúpenie, ktoré ako jedno z ďalších nastavilo zrkadlo celej tejto situácii, v ktorej sa nachádzame. Poukázal si alebo položil si otázku, či sme ešte v stave dôverovať orgánom činným v trestnom konaní a justícii, pretože to je taká obvyklá mantra koaličných poslancov, že dôverujme justičným orgánom, dôverujme orgánom činným v trestnom konaní. No tak každý, kto sleduje situáciu, tak musí mať zásadnú pochybnosť práve o tejto téze. Ja si myslím, že tu už neexistuje možnosť dôverovať orgánom činným v trestnom konaní, že budú vyšetrovať nezávisle, spravodlivo a objektívne. Veď už je zverejnených toľko dôkazov, už je toľko konkrétnych príkladov, kde sa rukolapne, jasne, dokázane ukázalo, ako sa zneužíva, ako sa zneužívajú postupy v trestnom konaní na nieže likvidáciu opozície, na fyzickú likvidáciu oponentov, že tu už naozaj nemôže nikto s čistým svedomím povedať, že dôverujme orgánom činným v trestnom konaní. Taký rozklad právneho štátu, aký nastal za posledné mesiace, to tu nikdy nebolo. A toto, toto, toto rozhodovanie dnešné, tak to už je naozaj "čerešnička na torte", to už je zlomenie a pošliapanie akýchkoľvek princípov, akýchkoľvek princípov. Ty si správne povedal, že pozrime sa ale na to, že všetko sa môže otočiť a kde to potom skončí? Ak sa nevrátime opäť k právnemu štátu, bude to koniec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2022 13:39 - 13:41 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Som sa prihlasoval medzi poslednými a idem prvý. Platí staré biblické. Poslední budú prvými. Takže ďakujem pekne, pán podpredseda. Ja som v predchádzajúcej faktickej poznámke nestihol dokončiť tie dôvody väzobného stíhania. Sú tri.
Jeden je možnosť ovplyvňovania svedkov, druhý dôvod je zabránenie úteku a tretí dôvod... (Reakcia z pléna.) Pán poslanec Baránik, ste veľmi zlatý, že mi pripomínate vec, ktorú ja tiež často pripomínam. Ja reagujem na predrečníka, na pána poslanca Vážneho, však o ničom inom celý čas nerozprávame, ale už keď ste ma teda vyrušili, tak chcem povedať, že ešte som vás v tomto parlamente nikdy nevidel sa usmievať a teraz priam žiarite radosťou z toho, čo sa deje Robertovi Ficovi, tak som rád, že sme vám konečne pripravili nejaké pekné popoludnie.
No a teraz sa chcem vrátiť k tej faktickej poznámke, z ktorej ma vyrušil pán poslanec Baránik, preto poprosím, poprosím o vrátenie času, pán podpredseda.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Dajte pánovi poslancovi minútu naviac. Nech sa páči.

Podmanický, Ján, poslanec NR SR
Ďakujem za slovo. Takže môžem sa pustiť do (reakcie z pléna). No v poriadku, ja môžem reagovať na vás, pán Šefčík, kľudne. (Reakcie z pléna.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, reagujte na pána poslanca Vážneho.

Podmanický, Ján, poslanec NR SR
Ale poprosím vás, pán podpredseda, upozornite...

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
A pán Šefčík, buďte ticho, prosím vás!
Nezasahujte do faktických poznámok iných poslancov. Máte aj vy možnosť sa prihlásiť. Ak ste sa neprihlásili, tak potom ste asi nemali čo povedať a iba vŕtate do vystúpení iných, tak to nerobte, prosím vás. Nech sa páči, pán poslanec, reagujte na pána poslanca Vážneho.


Podmanický, Ján, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Ja sa snažím vždy reagovať korektne a vecne. Prekvapuje, že tí traja poslanci z OĽANO, ktorí tu sú, takýmto nervóznym spôsobom stále nám skáču do reči, takže vráti sa k pointe. Pán poslanec, mali by sme vysvetľovať stále dookola vládnym poslancom, že na väzbu musia byť splnené dôvody. To, čo si napíše dneska špeciálna prokuratúra, tak to už hádam nikto normálny v Slovenskej republike nemôže považovať za niečo, čo je nezávislé a objektívne. Však to je úplne každému jasné. Ale my, ako poslanci sa môžeme zamýšľať nad tými dôvodmi, ktoré teda, buď existujú, alebo neexistujú. Takže poďme na to.
Sú tri dôvody, ktoré môžu nastať na to, aby mohla byť na niekoho uvalená väzba. Prvý je ten útekový dôvod. Ja si myslím, že každému je jasné, že Robert Fico nikde neuteká. Robert Fico chce vyhrať budúce voľby. Prečo by utekal, že? Čiže to je prvý základný dôvod.
Druhý dôvod je, druhý dôvod je pokračovanie v trestnej činnosti. Tak tento dôvod neexistuje logicky, keď už nie je štyri roky predsedom vlády, tak nemôže pokračovať v trestnej činnosti.
No a tak poďme k tretiemu dôvodu - ovplyvňovanie. To ako chce tu naozaj niekto nahovoriť ľuďom, že Robert Fico teraz bude obiehať Makóa, Slobodníka a bude ich žiadať, aby sme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2022 12:41 - 12:43 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Sme svedkami toho, ako na jednej strane vládni poslanci v rozličných pripravených vyjadreniach hovoria veľmi pekne o tom, že chcú dať priechod spravodlivosti, nechcú zasahovať do činnosti orgánov činných v trestnom konaní, chcú vytvoriť spravodlivé podmienky, chcú dať orgánom činným v trestnom konaní všetky nástroje, ktoré môžu použiť v trestnom konaní. To je to pekné a pripravené, čo navonok veľmi pekne znie. Ale keď sa zabudnú, tak povedia, ako to naozaj je. Zabudol sa tu napríklad pán poslanec Šefčík, ktorý povedal, že v podstate my len naťahujeme čas, aby sme zabránili väzbe Roberta Fica. On už vie, že čo čaká po tejto procedúre Roberta Fica. Poslanec vládneho hnutia OĽANO vie, že aj tak to bude väzba. Žiadne pekné reči neplatia o tom, že budú rozhodovať nejaké nezávislé orgány, oni to už vedia. Takto sa vyjadril predseda SAS-ky pán Sulík, ktorý povedal, že Fica treba zavrieť za to, že dvanásť rokov tu vládol. Oni to už majú všetko dopredu napísané, oni už vedia, ako to bude a len sa tvária, že teda tu beží nejaký spravodlivý proces.
Ja sa obraciam v nadväznosti na slová pána poslanca Takáča, na tých poslancov vládnej koalície, lebo aj takí sú, ktorým naozaj ide o pravdu, o spravodlivosť, o zachovanie princípov právneho štátu. Mnohí nemôžu veriť, že tu ide o nejaký spravodlivý proces. Od samého začiatku je to vyfabrikovaná vec, vrátane umelej nadkvalifikácie, len preto, aby mohol byť Robert Fico vydaný do väzby. To je celé.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2022 11:25 - 11:27 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec, ja si myslím, že naozaj treba viackrát opakovať, že je rozdiel medzi výkonom väzby a výkonom trestu. Trest dostáva človek po spravodlivom súdnom procese, končí mu vtedy prezumpcia neviny, lebo je odsúdený. To je trest. Väzba nie je trest. Väzba je zaisťovací úkon v trestnom konaní. Má sa používať výnimočne, keď hrozia zákonom uvedené dôvody, či už je to ovplyvňovanie svedkov, či už je to útek alebo pokračovanie v trestnej činnosti. Ani jeden prípad, ani jeden prípad nezodpovedá tomu, čo, z čoho je teda obviňovaný Robert Fico. Nehovoriac o tom, že viacerí odborníci sa vyjadrili, že ide celkom zjavné nadkvalifikovanie trestného činu, aby bolo možné použiť väzbu. Viacerí odborníci hovoria, že aj keby sme pripustili, že teda môže na tom niečo byť, tak v žiadnom prípade nejde o organizovanú skupinu. A je to jasné nadkvalifikovanie len za účelom toho, aby mohol byť opozičný líder vzatý do väzby.
No aké sú teda tie dôvody tej väzby? No pokračujúce, pokračovanie v trestnom čine, ako prvý dôvod v zákone, je celkom zrejmé, že takýto dôvod neexistuje, lebo Robert Fico už nie je vo funkcii, takže nemôže pokračovať "v údajnom trestnom čine", z ktorého je obviňovaný.
Druhý dôvod, útekový dôvod, aby neušiel podozrivý. No tak ja si myslím (povedané so smiechom), že každý, kto pozná situáciu a vidí Roberta Fica, tak je jasné, nieže neuteká, ale on sa postavil čelom k tomuto, k celej tejto situácii.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.4.2022 18:15 - 18:17 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ja môžem s pánom poslancom len súhlasiť pri jeho opise tohto hrubého zneužívania polície a prokuratúry, aké tu nebolo v novodobej histórii Slovenskej republiky. To naozaj sa človeku až rozum zastavuje, ako sa každým dňom posúva ďalej a ďalej tá hranica zneužívania práva, likvidovania právneho štátu, likvidovania princípov právneho štátu, a všetko je v poriadku. To, že to neriešia médiá, v poriadku, no médiá chcú túto vládu chrániť za každú cenu a je to naozaj veľmi smutné, ale o médiách si už, ja si myslím, že v tomto štáte nerobí ilúzie nikto. V podstate skutočných novinárov už nemáme, máme aktivistov.
Ale ja sa stále obraciam na tú skupinu poslancov Národnej rady z vládnej koalície, ktorým ide o Slovensko, ide im o to, aby zostal zachovaný demokratický charakter štátu, aby sme nezničili všetko to dobré, čo tu existuje, aby sme nepošliapavali zákon a právo. A to, čo sa napríklad dnes udialo s pánom poslancom Borguľom, to je len ďalší kamienok do mozaiky. Veď každému je úplne jasné, že niektorí predstavitelia vládnej koalície si chcú zabezpečiť poslušné hlasovanie poslancov SME RODINA aj v prípade Mikulec, aj v prípade Fico. Veď to je tak očividné, to je tak očividné, že to musí každý vidieť a musíte to vidieť aj vy, vážení kolegovia z vládnej koalície, ktorí sa snažíte na veci pozerať objektívne. Veď v poriadku, zápasme politicky, zápasme argumentačne, ale tuto sa prekračujú všetky hranice. Kam to povedie? Do totálnej anarchie?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.4.2022 17:56 - 17:58 hod.

Ján Podmanický Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
V Ústave Slovenskej republiky v čl. 2 máme jasne rozlíšený princíp slobody občanov konať všetko, čo im zákon nezakazuje, a povinnosti štátnych orgánov konať len to, čo im zákon prikazuje. To je zásadný rozdiel medzi občanom a štátnym orgánom.
Minister vnútra Slovenskej republiky môže konať len to, čo mu zákon ukladá. A myslím si, že pán poslanec Susko tu veľmi jasne prezentoval na základe citovaných zákonov, že minister hrubo porušoval alebo prekračoval svoje kompetencie, zasahoval do vyšetrovania absolútne neprípustným spôsobom.
Kolegovia, nikto z vás sa ani len nesnaží toto vyvrátiť. To je niečo strašné! Vystúpi predseda vlády, ani slovom sa nepokúsi, ani len, ani len jedným percentom spochybniť tieto obvinenia alebo tieto podozrenia vo vzťahu k ministrovi. Z poslancov vládnej koalície nevystúpi nikto. Vidím tu napríklad, a to reagujem na pána poslanca Suska, vedľa neho som videl pána poslanca spravodajcu, pána poslanca Benčíka, ktorý často vystupuje a apeluje na nejaké dodržiavanie zákonnosti a morálnosti. Mňa by zaujímalo napríklad a zrejme aj teba, pán poslanec Susko, aký je jeho názor na toto, či toto je v poriadku, či sa na toto môže pozerať. A to by ma zaujímalo aj od ďalších kolegov, ktorí sa, ktorí tu staviate nejakú latku morálnosti a zákonnosti. Toto je naozaj v poriadku, toto, čo sa tu deje?
Skryt prepis