Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán podpredseda, skôr než sa dostanem k samotnému obsahu toho, čo tu prítomná pani ministerka nazýva reformou súdnej mapy, tak sa zastavím na úvod pri samotnom procese tvorby tejto zásadnej zmeny v systéme súdnictva na Slovensku.
Asi nikto z nás nepochybuje o tom, že to, čo nám tu pani ministerka predložila, je asi najvýraznejšou zmenou v justícii za posledných uplynulých 20 rokov....
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán podpredseda, skôr než sa dostanem k samotnému obsahu toho, čo tu prítomná pani ministerka nazýva reformou súdnej mapy, tak sa zastavím na úvod pri samotnom procese tvorby tejto zásadnej zmeny v systéme súdnictva na Slovensku.
Asi nikto z nás nepochybuje o tom, že to, čo nám tu pani ministerka predložila, je asi najvýraznejšou zmenou v justícii za posledných uplynulých 20 rokov. Mali sme tu už rôzne vlády, ale ani jedna nepristúpila k tak radikálnej zmene, najmä v smere redukcie počtu jednotlivých súdov, ako práve táto vláda. Je to zmenou, ktorá od základu prekopáva celý systém a štruktúru súdov a zásadným spôsobom zasahuje alebo zasiahne do života nielen mnohých sudcov a zamestnancov súdov, ale aj všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorí sa súdia alebo sa budú v budúcnosti súdiť a na súdoch domáhať svojich oprávnených požiadaviek, teda spravodlivosti.
Práve preto by bolo nielen pochopiteľné, ale vyslovene žiadúce či dokonca by som povedal až nutné, aby bola nová súdna mapa výsledkom spoločenskej objednávky najmä zo strany odbornej verejnosti, teda v prvom rade zo strany samotných sudcov a aby v prvom rade odrážala v plnej miere ich predstavy a stanoviská, nie predstavy pani ministerky ani nie predstavy celej tejto vlády.
No namiesto toho, aby pani ministerka počúvala týchto odborníkov, a tým nemám na mysli, to zdôrazňujem, nejakých teoretikov, ale mám na mysli priamo sudcov, či iných ľudí zo súdnej praxe, tak od samotného začiatku svoju predstavu a svoje zámery pretláča doslova autoritatívnym spôsobom na vzdory všetkému a na vzdory všetkým. A to až tak bezohľadne, že človek oprávnene nadobudne dojem a nie je to len môj dojem, ale aj mnohých iných, teraz nemám na mysli len politikov, ale aj odborníkov, že tu vôbec nejde o dosiahnutie nejakého lepšieho fungovania súdnictva alebo spravodlivosti, najmä v smere kvality a rýchlosti rozhodovania, teda o skutočne opodstatnené a odborné ciele, ale že tu ide len o realizáciu úzkych politických cieľov tejto matovičovsko-hegerovskej vlády, o ovládnutí súdnictva a vôbec celého systému spravodlivosti na Slovensku.
Predtým než pani ministerka prvýkrát verejne predstavila svoj prvý návrh zmeny súdnej mapy, bol tento jej návrh v podstate utajený. Nikto zo sudcov, nikto z pracovníkov súdov, ktorých sa to bezprostredne dotýka, ani len netušil, čo má chápať pod slovami zmena súdnej mapy, ktorú táto vláda vložila do svojho programového vyhlásenia. Žiadna diskusia sa jednoducho nekonala, všetci boli postavení pred hotovú vec.
Pani ministerka síce vytvorila akúsi pracovnú skupinu, do nej sa však ale dostal len úzky okruh vybraných sudcov, ktorých sa táto zmena dotýka len minimálne, ak vôbec. Do tejto pracovnej skupiny nebol prizvaný nikto zo Združenia sudcov Slovenska, teda jedinej stavovskej organizácie sudcov na Slovensku. Neboli sem zapojení ani zástupcovia Odborového zväzu justície, zástupcovia kooperujúcich subjektov, teda prokuratúry, polície, orgánov miestnej štátnej správy a samosprávy, odborných právnických komôr, teda advokátske komory, notárske komory, komory exekútorov ani nikto napríklad z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorého zástupcovia sa pôvodne zúčastňujú napríklad pri tzv. poručenských konaniach.
Výsledný návrh bol teda doslova šokom pre celú odbornú, ale aj laickú verejnosť, ktorá správne pochopila, k tomu táto zmena súdnej mapy v konečnom dôsledku povedie. Preto sa nemôžme diviť tomu, že v januári minulého roka vystúpilo v otvorenom liste, resp. zatiaľ v histórii najväčšej podpisovej akcie sudcov, proti tejto zmene súdnej mapy len v priebehu troch dní rekordných 320 sudcov, čo je celá štvrtina všetkých sudcov na Slovensku.
Už len pri tejto samotnej skutočnosti, pani ministerka, vyvstáva otázka, ak je táto tzv. reforma súdnej mapy skutočne pre fungovanie súdnictva a spravodlivosti tak výhodná, tak mi povedzte, prečo proti nej vystúpilo také množstvo sudcov? Prečo sa stretla s takým masívnym a doslova rekordným odporom práve zo strany ľudí zo súdnej praxe? Ľudí, ktorí o reálnom fungovaní súdov vedia ďaleko viac ako vy, pani ministerka. Možno sa nájde zopár sudcov, ktorí túto vašu deformu justície, lebo reformou sa to rozhodne nedá nazvať, podporujú, ale tí sú v zásade ticho a rozhodne vám nevyjadrujú takú podporu, ktorá by aspoň trocha vyvážila vcelku jednotný odpor sudcov proti nej.
A hoci títo sudcovia, títo 320 sudcovia, vás vyzývali, aby ste stiahli tento svoj paškvil z legislatívneho procesu, tak, bohužiaľ, sa to do dnešného dňa nestalo. Namiesto toho ste širokej verejnosti sľúbili, že prekonzultujete tento návrh na stretnutiach so sudcami jednotlivých krajských súdov. Na to sa však žiadne skutočné konzultácie nekonali. Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii my, totižto to, čo ste nazvali konzultáciami, prebiehalo asi tak, že v jeden deň o šestnástej hodine bol prostredníctvom e-mailu zaslaný sudcom návrh súdnej mapy a už hneď nasledujúci deň začala tzv. konzultácia v jednom z prvých krajských súdov.
Súdnu mapu ste im predstavili online formou, no sudcovia nemali ani možnosť zapojiť sa do živej diskusie, boli doslova vypnutí. Mali možnosť len posielať písomne svoje otázky, na ktoré ste odpovedali spôsobom pre váš už vlastným, teda na každú odpoveď, teda otázku v zásade tá istá odpoveď. Práve táto vaša arogancia a totálna ignorácia odborníkov prirodzene potom vyvolali protesty mnohých zamestnancov súdov vo viacerých slovenských mestách či už v Bratislave, v Košiciach, Topoľčanoch, Ružomberku, Námestove alebo Čadci, kde práve títo zamestnanci žiadali už nielen stiahnutie návrhu súdnej mapy, ale priamo odstúpenie vás, pani ministerka.
Na ilustráciu toho, ako návrh súdnej mapy, tentoraz to už bol v poradí druhý, vnímala táto bezprostredne dotknutá verejnosť, tu odcitujem z vyhlásenia podpredsedníčky odborového zväzu Krajského súdu Bratislavy Viery Habovej: "Vyjadrenia, že druhý návrh súdnej mapy vznikol na základe pripomienok vznesených voči prvej súdnej mape sú nepravdivé. Pre súdy v obvode Krajského súdu Bratislava sa nič nezmenilo. Druhý návrh je identický s prvým a predstavuje zrušenie Krajského súdu v Bratislave. Predstavené zmeny sú len politickým rozhodnutím, nie sú riešením problémov v justícii, ani akceptáciou našich pripomienok." Toľko teda citát. Jednoducho všeobecný názor dotknutej verejnosti je taký, že ste, pani ministerka, odignorovali tak požiadavky sudcov, ako aj zamestnancov jednotlivých súdov. A ja len dodám, že to dnes, bohužiaľ, dospelo do takého štádia, že hoci upravené, ale stále v neprijateľnej verzii máme tento váš návrh na stole už aj tu v Národnej rade.
Aby som uzavrel túto časť môjho vystúpenia, tak tu musím otvorene povedať, že spôsob, akým presadzujete tento váš návrh súdnej mapy, je už taký typický pre celú vašu vládu a všeobecne pre spôsob jej vládnutia tu na Slovensku. To znamená, že na jednej strane absolútne ignorujete názory odborníkov, čoho sme boli svedkami minulý týždeň pri hlasovaní o tej okupačnej dohode so Spojenými štátmi americkými, proti ktorej ste dostali 35, 35 zásadných pripomienok zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku, nehovoriac o pripomienkach a vyjadreniach iných odborníkov ako napríklad docenta doktora Jána Drgonca, ktoré ste absolútne odignorovali a bezohľadne ste si to tu v Národnej rade presadili.
A na druhej strane bezohľadne presadzujete svoju politiku bez ohľadu na názor ľudí, ktorých sa to dotýka, bez ohľadu na ich protesty, jednoducho bez ohľadu na ľudí, ktorí odmietajú túto vašu politiku, ktorá míľovými krokmi vo všetkých smeroch vedie vyslovenie do pekla.
Späť ale k samotnému obsahu tohto vášho návrhu novej súdnej mapy. V dôvodovej správe, pani ministerka, píšete, že cieľom reformy súdnej mapy je zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva, jeho výkon, kvalitu a zároveň zabezpečiť pre sudcov a zamestnancov súdov lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie. Ešte raz, zabezpečiť pre sudcov a zamestnancov súdov lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie. To ako myslíte naozaj vážne? To všetko chcete dosiahnuť tým, že zrušíte tretinu všetkých okresných súdov, teda osemnásť zo súčasných päťdesiatštyri tým, že zrušíte dve tretiny krajských súdov, teda päť z ôsmich a nahradíte ich len nejakými vysunutými pracoviskami? Aj to nie vo všetkých prípadoch, pretože na tomto mieste chcem upozorniť, že na mieste súčasných okresných súdov v Bánovciach nad Bebravou, v Kežmarku, v Skalici a v Partizánskom nenavrhujete zriadiť žiadne pracoviská. V čom budú mať sudcovia a zamestnanci súdov lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie? To, že v dôsledku vašej tzv. reformy súdnej mapy odíde len v roku 2022 50 sudcov a 292 zamestnancov, lebo to píšete v tých vplyvoch na financie, na verejné financie a na tieto finančné vplyvy, tam to proste píšete pri aj tom jednom zákone, aj pri tom druhom, ktorý bude nasledovať po tejto rozprave, že jeden z vplyvov je to, že odíde 50 sudcov spolu a 292 zamestnancov. V tom, že mnohí z tých, čo zostanú, budú musieť v závislosti od agendy, ktorej sa budú venovať, každodenne dochádzať na vzdialené súdy na iných okresoch, do iných okresov. Toto je nejaké zlepšenie ich práce? To, že na nich naváľate ešte viac agendy po sudcoch a zamestnancoch, ktorí odídu?
A práve tu sme pri samotnom koreni problému, pretože nie je nedostatok špecializácie a už vôbec nie počet súdov, veľkosť ich obvodov či miesto ich sídiel ovplyvňuje efektivitu a kvalitu súdnych rozhodnutí, ale to, že súdy sú dlhodobo personálne poddimenzované. To vám povedia jednoducho všetci, ktorí v tejto brandži robia, že na tých súdoch chýbajú zamestnanci a sudcovia. To je príčinou tých obrovských prieťahov v súdnych konaniach. A keby ste vy, pani ministerka, názory týchto ľudí z praxe počúvali, tak viete, že sudcovia vám hovoria to isté a vedeli by ste sa podľa toho prispôsobiť, ale vy jednoducho ste hluchá proti týmto argumentom, proti týmto námietkam sudcov. Jednoducho rýchlosť a efektivita konania závisí predovšetkým od zaťaženosti sudcu a je závislá hlavne od dobrej personálnej politiky. Lenže práve to vaša tzv. reforma súdnej mapy vôbec nerieši, pretože namiesto toho, aby ste sa snažili o nejaké zvyšovanie počtu sudcov a zamestnancov súdov, tak ich touto pseudoreformou vlastne ešte viac znížite. A to nehovorím ešte o tom, že rušením súdov a zväčšovaním obvodov, ktoré súdov, tých súdov, ktoré ponecháte, sa všetky tie administratívne procesy, ktoré s tým súvisia, stanú ešte ťažkopádnejšími a menej efektívnymi. Tvrdiť, že vám ide o efektivitu a rýchlosť súdneho konania teda, je absolútnym výsmechom, pľuvancom do tváre všetkým, čo tomu aspoň trochu rozumejú. Pretože týmto vaším paškvilom dosiahnete pravý opak, spomalenie všetkých súdnych konaní a sťaženie prístupu občanov k spravodlivosti.
Hovoríte ďalej, že reorganizácia súdov na Slovensku prinesie primeranú dostupnosť pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. Ale primeranú čomu? Primeranú k vašim zvráteným predstavám, pani ministerka? Vy si naozaj myslíte, že ľudia sú takí hlúpi, že stačí, ak dáte do svojej dôvodovej správy také to heslo a jednoducho ľudia vám to hneď zožerú, že vám to uveria? O akej primeranosti tu hovoríme, keď ideme rušiť množstvo okresných aj krajských súdov, dokonca takých, ktorí v niektorých mestách fungovali snáď od čias Rakúsko-Uhorska, samozrejme, v rôznych podobách ako napríklad Okresný súd v Topoľčanoch. Veď práve ich zrušenie sťaží dostupnosť súdov pre obyvateľov v mnohých okresoch a v podstate tým významne prispeje k zvýšeniu nákladov na samotný spor a na právne služby. Veď keby sa aj v niektorých prípadoch nemuseli zúčastniť konania osobne na súd a mohol by tam poslať namiesto seba svojho advokáta, už aj tento samotný fakt celý spor predraží, pretože bude musieť zaplatiť tomuto advokátovi náhradu cestovného, náhradu za stratu času a tak ďalej.
Zoberme si napríklad aj súčasnú dopravnú dostupnosť jedného z takýchto súdov, ktorý vy idete rušiť, a síce Okresného súdu v Malackách. V súčasnosti mesto Malacky je svojou centrálnou polohou absolútne ideálne na umiestnenie okresného súdu, pretože spĺňa parametre požadované aj na rýchle, aj na bezproblémové prepojenie s okrajovými obcami obvodu tohto okresného súdu. Ale naopak, medzi Malackou a Senicou, do ktorej chcete presunúť okresný súd v Malackách, ani medzi Malackami a Trnavou, kde má byť namiesto zrušeného Krajského súdu v Bratislave odvolací súd pre okres Malacky a už nehovoriac o okolitých obciach, neexistuje žiadne autobusové priame ani vlakové spojenie. Čiže cesta trvá neprimerane dlho. To je len jeden príklad toho, aké je to nevýhodné z hľadiska občanov, z hľadiska dostupnosti. Navyše aj to treba povedať, že celá sústava súdu, tak ako ju tu navrhujete, nezodpovedá v plnej miere ani usporiadaniu prokuratúry a už vôbec nie štruktúre Policajného zboru, správnych orgánov, ale aj napríklad tzv. kolíznych opatrovníkov ako zamestnancov Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, ktorých účasť na pojednávaniach je obligatórna vo všetkých rodinných veciach, ktorých činnosť bezprostredne súvisí s činnosťou súdov v rámci daného obvodu.
Tvrdíte ďalej, že chcete bojovať proti korupcii a reorganizácii tým, že budete reorganizovať štruktúru súdov, a tým vraj spretŕhate rôzne nekalé väzby na skorumpovaných sudcov. Ale to ste naozaj taká naivná, že si myslíte, že korupcia skončí tým, že niektorých skorumpovateľných sudcov presťahujete z jedného mesta či okresu do druhého? Veď predsa ak bude niekto chcieť nejakého sudcu podplatiť, tak si tohto skorumpovateľného sudcu nájde, nech by sa usadil a nech by úradoval a súdil kdekoľvek na Slovensku. A tým, že zväčšíte obvody jednotlivých súdov, tak dáte týmto nečestným sudcom len ešte väčšie pole pôsobnosti, ako mali doteraz.
A je tu ďalšia vec. Neustále tu omieľate, že vám ide o špecializáciu sudcov. Ale veď už dnes sú jednotlivé okresné a krajské súdy vysoko špecializované. Vychádzajúc napríklad zo zverejnených štatistických výkazov sudcov, tak je súčasný stav špecializácií na úrovni okresných a krajských súdov približne 70 %. Ak by sa rozvrhy práce na existujúcich súdoch upravili s dôrazom na väčšiu špecializáciu, tak bez akýchkoľvek takýchto radikálnych zmien a bez množstva vynaložených prostriedkov, ktoré to bude stáť, by bolo možné dosiahnuť tú špecializáciu minimálne o desať percent väčšiu. A namiesto, namiesto týchto zväčšovaní súdnych obvodov a rušenia už zabehnutých a roky fungujúcich súdov, by sa to dalo dosiahnuť aj takýmto spôsobom inak.
Jednoducho, pani ministerka, ak sa pozrieme podrobne na tento váš návrh novej súdnej mapy, ak sa na neho pozrieme očami odborníkov, ktorí proti nemu tak ostro vystúpili a doteraz naďalej vystupujú, aj keď ste už predložili v poradí tretí návrh, tak nenájdeme v ňom nič logického, nič podloženého, nič, čo by skutočne dokazovalo, že smerujete k tým cieľom, ktoré tu deklarujete. Práve naopak, tento váš návrh všetko len zhoršuje.
Na záver poviem preto len toľko, že tento váš návrh je len akýmsi pokračovaním celého tohto cirkusu, celej tejto vašej deformy spravodlivosti na Slovensku, ktorá krok za krokom na Slovensku buduje to, čomu hovoríme alebo čomu hovorím ja, novodobá totalita. Pretože počnúc zavedením trestného činu ohýbania práva ako biču na neposlušných sudcov cez najrôznejšie totalitné opatrenia pod zámienkou boja proti tzv. pandémii covidu-19, cez politické zasahovanie do vyšetrovania najrôznejších káuz a napokon aj cez rôzne zatiaľ nezrealizované návrhy na radikálne posilnenie právomocí polície a na trestanie ľudí dlhoročnými trestami za vyslovenie názorov, cez toto všetko krok za krokom budujete totalitný štát.
V programovom vyhlásení ste sa zaviazali zmeniť Slovensko na skutočne právny štát, to ste tam uviedli. No namiesto toho tu budujete zo Slovenska naozaj len totalitný štát. Jednoducho v celom tomto kontexte je táto vaša nová súdna mapa, ktorá bude stáť štát navyše aj stovky miliónov eur, len obyčajnou snahou o ovládnutie justície a spravodlivosti na Slovensku, o zbavenie sa nepohodlných predsedov súdov. A preto nám neostáva nič iné, aby sme ju tu v tomto parlamente so všetkou rozhodnosťou tak v záujme slobody, aj demokracie, aj spravodlivosti na Slovensku, jednoducho v záujme slovenských občanov odmietli.
Skryt prepis