Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

8.11.2022 o 9:10 hod.

Mgr.

Jana Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.2.2023 13:20 - 13:21 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Táto požiadavka prišla od platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením, ktorí mali tieto informácie proste z praxe. Ja vám konkrétne čísla neviem povedať, ale ak by sa to týkalo čo i len zopár tých ľudí, tak ako ste povedali, veľmi dobre poznáme ten segment a naozaj máme veľmi málo ľudí, ktorí sú ochotní pracovať v sociálnych službách alebo aj teda venovať sa týmto témam. Čiže preto ja som navrhovala ten rok s tým, že áno, potom uvidíme, je možné, že budeme musieť pristúpiť možno aj k nejakej väčšej reforme.
Pri tejto príležitosti môžme otvoriť aj tému, že ako sú platení ľudia v sociálnych službách, prečo máme nedostatok zamestnancov, prečo nie sú motivovaní si dorábať akékoľvek vzdelanie, lebo možno už idú do dôchodku o rok, o dva, si povedia, že sa im to neoplatí atď. Viete, tá motivácia môže byť rôzna. Ale ja pevne verím, že ten rok môže ešte prispieť k tej nejakej stabilite a budeme sa tomu musieť venovať podrobnejšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.2.2023 13:14 - 13:16 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ctené dámy a páni, len veľmi v krátkosti, keďže ide o veľmi jednoduchú novelu zákona 219/2014. V tomto roku 2014 sa prijal zákon, ktorý nastolil, aby zamestnanci zariadenia sociálnych služieb mali adekvátne vzdelanie. Dalo sa tam ale aj prechodné ustanovenie, podľa ktorého tí, ktorí pracovali v týchto službách pred 1. januárom 2015, si mohli dodatočne urobiť toto špecializované vzdelanie. Ten termín, do kedy si to mohli urobiť, je koniec tohto kalendárneho roka. Keďže ale z praxe vieme, že nie každý to stihol a stihne, tak tento návrh zákona smeruje k tomu, aby sa predĺžilo toto prechodné obdobie o jeden rok, aby sme dali šancu ešte týmto ľuďom si doplniť to vzdelanie, pretože pokiaľ by si ho nedoplnili, tak už by naďalej tam nemohli pracovať a keďže veľmi dobre poznáme situáciu v našich zariadeniach, že je nedostatok personálu, tak by to znamenalo možno aj takú menšiu katastrofu.
Takže veľmi pekne vás chcem poprosiť o podporu tejto krátkej novely.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2023 16:40 - 16:41 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za vyjadrenú podporu.
Ja by som len chcela ešte možno doplniť, aj v rámci môjho vystúpenia som to nepovedala, ale my sme sa rozprávali aj s pani poslankyňou Drábikovou a ďalšími, že takýto typ reformy alebo teda zmeny v legislatíve by sme chceli priniesť, ak teda ešte vyjde čas, v najbližších týždňoch, mesiacoch na to, aby, aby naozaj tá kontinuita bola zabezpečená pri akejkoľvek zmene poberania takýchto nejakých príspevkov, či už na opatrovanie, osobné asistencie, presne aby tí ľudia neboli ponechaní na to vákuum, kedy vlastne sú odkázaní sami na seba. A hoci im to možno potom ten štát priklepne, ale presne im to nikto nedoplatí. To znamená, že nejaký čas to musia sami hradiť. A myslím si a to sa zhodneme, že títo ľudia majú dosť ťažký život aj bez toho, aby museli teraz žiť v neistote, že či im bude prisúdený ten-ktorý príspevok a už vôbec nemajú oni nejaké záložné zdroje na to, aby si to mohli financovať. To znamená, že veľakrát sú odkázaní potom na rôzne dve percentá, na charitu, na pomoc cez rôzne sociálne siete alebo rôzne portály darcovské. Myslím si, že v roku 2023 táto spoločnosť má na to, aby sa dokázala takýmto spôsobom postarať o svojich najzraniteľnejších. A opakujem, nie je to o nejakých, o nejakom navýšení alebo záťaže štátneho rozpočtu. Proste len skôr tí ľudia budú vedieť či ten daný príspevok dostanú alebo nie. Čiže naozaj veľká vďaka aj za podporu, ktorá bola vyslovená a pevne verím, že toto bude jedna z tých noviel, ktorá prejde naprieč politickým spektrom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

7.2.2023 16:34 - 16:37 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem veľmi pekne pani poslankyni Drábikovej, Lucka, za to, že si predložila túto novelu zákona. Keď sme spolupracovali ešte na predchádzajúcich novelách, ktoré sa týkali kompenzácií na ťažké zdravotné postihnutie, tak tam sa nám podarilo po dlhých rokoch prelomiť princíp, že najskôr treba ukončiť poberanie, nejaký typ služby a potom môže sa požiadať o posúdenie na nejakú inú službu. A vtedy sme zdôrazňovali, že je veľmi dôležité pre ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc štátu, aby mali nejakú právnu istotu, aby mali nejakú istotu toho, že keď ukončia, ukončí sa niečo v ich živote, poberanie nejakej služby, tak že potom budú môcť plynule prejsť na tú druhú a nebude tam isté vákuum, ktoré, žiaľ, trvá niekedy až tri mesiace, pol roka, záleží teda, ako sú splnené lehoty v tom konaní, kedy tá rodina, ktorá prestala poberať nejaký typ služby, a teda nejakého aj príspevku zo strany štátu, vlastne je odkázaná na to, aby si všetko hradila sama čakajúc na výsledok toho konania s tým, že či jej bude priklepnutá nejaká nová služba, nejaký nový príspevok.
A keďže sme presvedčení o tom, že štát má vychádzať v ústrety ľuďom, má im pomáhať, má ich, má im zabezpečiť nielen teda tú finančnú podporu, ale aj takú tú istotu, že nebudú ponechaní sami na seba, tak vlastne vtedy sa nám podarilo presadiť to, že keď niekto prechádza zo zariadenia z pobytovej služby, chce sa osamostatniť a poberať osobnú asistenciu, tak vlastne už počas poberania tej služby pobytovej môže požiadať o to, vlastne prebehne celé to konanie a keď on ukončení tú službu pobytovú, môže začať poberať ten príspevok na osobnú asistenciu.
Hovorím, išli sme teda proti nejakým princípom, proti niečomu, čo tu dlhé roky trvalo a ja som veľmi rada, že sa nám to vtedy podarilo takto prelomiť, pretože som presvedčená, že to je to najmenej, čo môžme urobiť pre ľudí. A vlastne aj v tej diskusii, keď sme o tom diskutovali aj na facebooku a iných sociálnych sieťach, tak ľudia hovorili, že toto je vynikajúci prístup a že by si to oni vedeli predstaviť aj v ďalších situáciách a my, samozrejme, aj s pani poslankyňou Drábikovou tiež. Čiže ako ďalšia z takýchto zmien, ktorá pomôže zachovať nejakú kontinuitu, nejakú istotu v životoch ľudí, ktorí majú vo svojich rodinách ľudí so zdravotným postihnutím, tak je vlastne táto novela, kedy umožní im ešte počas poberania rodičovského príspevku požiadať teda o príspevok na osobnú, na opatrovateľský príspevok.
A chcem upozorniť, že nedôjde k tomu, že by mohol niekto poberať aj príspevok, rodičovský, aj príspevok na opatrovanie, čiže nemusíte sa báť toho, že by dochádzalo k nejakému čerpaniu mimo pravidiel, ale to je naozaj len na to, aby sme, aby sme zabezpečili tú kontinuitu, a teda tú istotu pre tie rodiny.
Takže ešte raz veľká vďaka za to, že Lucka s tým prišla, ja pevne verím, že toto je jedna z tých vecí, kde nemusíme dlho diskutovať a ktorá naozaj prejde širokou podporou v tejto snemovni. Takto si ja predstavujem pomoc rodinám.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

7.2.2023 16:33 - 16:34 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1361. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 1430 z 16. januára 2023 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rady Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.12.2022 9:25 - 9:26 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne kolegom, kolegyniam, kolegovi za tieto faktické poznámky. Opäť môžem vyjadriť aj takú možno ľútosť, že my si to tak povieme, my, ktorí sa tomu viacej venujeme. Ja teda pevne verím, že k tejto téme sa postupne budú pridávať aj ďalší kolegovia, ktorí možno nemajú a nemajú mať odkiaľ takéto nejaké poznatky a vedomosti.
Faktom je, že tak ako pri dlhodobej zdravotnej starostlivosti, pri paliatívnej starostlivosti som hovorila, že každý z nás raz zomrie, či to chceme si pripustiť, alebo nie, proste áno, každý z nás, naši blízki budú v nejakom okamihu potrebovať, aby niekto kvalifikovaný, kompetentný, ochotný, ľudsky milý bol poruke. To znamená, že pokiaľ my sa nebudeme tomu venovať naozaj v širšom nejakom kole alebo proste pokiaľ viacej ľudí si toto neuvedomí a nezačneme to seriózne riešiť, tak doplatia na to naši blízki, doplatíme na to my všetci.
A to, v akých podmienkach pracujú ľudia v zariadeniach sociálnych služieb, naozaj aj Lucka Drábiková to veľmi pekne popísala. Tie ženy, poväčšinou sú to ženy, proste majú zničené chrbtice, samé musia vyhľadať zdravotnú starostlivosť alebo nebodaj skončia na invalidnom dôchodku. My potrebujeme dostať do systému viac ľudí, aby neboli tak preťažené tieto ženy a aby mali dostupnosť aj k rôznym pomôckam, čo tiež nie je vždy úplne jednoduché, aby mali zdviháky, aby mali proste zariadenia, ktoré by im pomohli v manipulácii s týmito pacientmi alebo klientmi. Čiže my potrebujeme naozaj, naozaj investovať do tejto oblasti.
A poprosím pána ministra, kebyže tiež môže sa k tomu vyjadriť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.12.2022 9:10 - 9:22 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Ctená kolegyňa, kolegovia, je mi opäť ľúto, že pri tak dôležitej téme, akým je rozpočet na budúci rok a tie ďalšie, sme tu v takomto počte. Ja rozumiem aj tomu, že je ťažká doba aj politicky, aj ekonomicky, napriek tomu si myslím, že toto je to miesto, kde máme diskutovať o tom, ako zlepšiť rozpočet, respektíve čo ešte urobiť pre to, aby niektoré oblasti, ktoré dlhodobo sú podfinancované, už neboli podfinancované.
Ako iste viete, ja sa dlhodobo snažím zlepšiť prostredie pre ľudí so zdravotným postihnutím, pre odkázaných a týmto prostredím sú aj teda sociálne služby. Podarilo sa nám v ostatnom čase navýšiť, síce postupne, ale navýšiť príspevok na opatrovanie pre neformálnych opatrovateľov a dnes by som vám chcela niečo povedať o tých formálnych opatrovateľoch, o tých, ktorí pracujú v zariadeniach a ktorí sa starajú o ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc iných.
Ak má niekto pocit, že opatrovateľ je ten, alebo opatrovateľka je tá, ktorú poznáte z filmu Kúzelná opatrovateľka, ktorá má na starosti štyri alebo päť detí a keď niečo nefunguje, tak buchne palicou a všetko sa zmení, tak v skutočnosti to tak nie je. Takisto možno máte predstavu o tom, že zariadenia sociálnych služieb, to sú také tie pekné zariadenia pre seniorov, kde opatrovateľky napravia vankúš, možno pomôžu klientovi sa najesť, idú sa s ním prejsť, zahrajú si karty. Áno, aj takéto možno sú, ale tí opatrovatelia, o ktorých chcem hovoriť dnes, to naozaj nemajú takéto jednoduché, pretože pracujú s klientmi, ktorí sú naozaj odkázaní či už kvôli viacnásobnému zdravotnému postihnutiu, kvôli imobilite, kvôli rôznym typom psychických, psychiatrických ochorení.
Na úvod teda skúste si tipnúť, na ktorom mieste sa nachádza ohodnotenie, platové ohodnotenie takýchto opatrovateľov, keď máme ten rebríček tých platov. Je to 638. miesto, to znamená, že je 637 ďalších povolaní, ktoré sú lepšie platené, a opatrovateľky sú na 638. mieste. Ten plat sa pohybuje okolo 650 eur mesačne. Môžu byť osobné príplatky, ale nemusia, je to na šikovnosti toho riaditeľa alebo veľkorysosti zriaďovateľa, tie platy sú naozaj historicky veľmi-veľmi nízke. A tá situácia, ktorá vznikla v súvislosti aj so zvyšovaním platov v nemocniciach, kde si myslím, že je správne, že sa aj zvyšujú platy zdravotných sestier, lekárov aj iných zamestnancov nemocníc, spôsobuje to, že tieto zariadenia sociálnych služieb odrazu sa ocitajú pred takou tou otázkou že no a čo my? A tí zamestnanci úplne oprávnene chcú odtiaľ odísť. Proste keď vedia, že v nemocnici dostanú viacej peňazí, tak chcú odtiaľ odísť. Lenže problém je, že v tých zariadeniach my tých klientov už máme, to znamená, že keď oni odídu, nebude sa mať kto o nich postarať. A preto je mimoriadne dôležité a apelujem na všetkých nás, aby sme nepodcenili túto situáciu a aby či už stabilizačný príspevok, alebo aj teda navýšenie miezd aj v tomto sektore nastalo.
A z tohto miesta teda chcem dať ja verejný prísľub, predpokladám, že tak urobí aj minister financií a ďalší, že k takémuto stabilizačnému príspevku v tomto roku v zariadeniach sociálnych služieb ešte príde. Pôjde to nariadením vlády a ja pevne verím, že aspoň to bude ten prvý signál na to, aby opatrovateľky, zdravotné sestry a ďalší personál neodchádzal zo zariadení sociálnej služby. Ale to nestačí.
Keď sa pozrieme na to, koľko opatrovateliek je v Rakúsku a v iných krajinách, sú to naozaj tisícky a tisícky žien, poväčšinou žien, ale aj muži, tak my potrebujeme urobiť naše prostredie odolné aj voči ponukám zo zahraničia, čo, samozrejme, nie je celkom reálne, pretože vieme, aké platy sú v Rakúsku, v Nemecku a v ďalších krajinách, ale dlhodobo proste tento sektor je podfinancovaný a my musíme, musíme konečne po rokoch urobiť zmenu aj v tejto oblasti. Čiže opäť, druhý verejný prísľub, a síce že nariadením vlády sa zmení zaradenie alebo sa zmení popis práce tak, aby opatrovateľky sa presunuli z jednej tarify do druhej. Ja budem rada a teda budem apelovať na to aj s kolegyňou Drábikovou a ďalšími, aby sme to urobili ešte v tomto roku, aby konečne v tomto roku naozaj sa presunuli opatrovateľky z jednej platovej tarify do druhej, aby to konečne bolo systémovo vyriešené. Pretože my môžme dať nejakú mimoriadnu odmenu jednorazovú, ale to nám ten problém nerieši. Navyše keďže sme svedkami toho, že sa tu skloňujú predčasné voľby, môže dôjsť k rôznym zmenám, ja chcem, aby to, čo môžme urobiť pre budúcnosť v tejto oblasti, sme urobili aj teraz.
A prečo o tom tak hovorím? Možno vám poviem zopár zážitkov zo zariadení sociálnych služieb, kde naozaj pracujú vo veľmi ťažkých podmienkach. Tak ako som spomínala, nie každý klient, ktorý je v tomto zariadení, je klient, ktorý má nejaký svoj režim, ktorý ešte dokáže sa o seba čiastočne postarať. Máme množstvo ľudí so zdravotným postihnutím, s autizmom dospelých, ktorí, k dnešnému dňu napríklad kebyže chcete umiestniť svojho príbuzného v nejakom takomto zariadení, či už dennom, alebo pobytovom, nemáte šancu. Nula miest je na Slovensku. To znamená, že my potrebujeme, aby vznikali aj ďalšie zariadenia, aby rodinní príslušníci si mohli oddýchnuť, pretože tie prejavy napríklad pri autistoch sú také, že oni si ubližujú. Oni ubližujú mamám, otcom, súrodencom. Keď sú vo vyššom veku majú aj rôzne svoje sexuálne potreby. Čo si myslíte, že sa deje v tých domácnostiach, kde sa sestry, matky, staré matky musia brániť pred znásilnením? A toto všetko, čo sa deje v tých rodinách, o čom my nemáme veľakrát ani potuchy, a možno niektorí my máme, ale mnohí, mnohí ľudia netušia, tak sa potom, samozrejme, prenáša aj do tých zariadení, lebo tie poruchy, tá diagnóza proste sa nedá vyliečiť, nedá sa to zo dňa na deň zmeniť. Áno, možno sú lieky, ktoré dokážu trošku to tlmiť, ale tie prejavy prichádzajú aj v týchto zariadeniach. A tak opatrovateľka, ktorá zarába 649 eur, si musí dávať pozor na svoj život, na svoje zdravie, keď sa stará o klienta, ktorý môže mať rôzne ataky, a sú prípady, kedy dochádza, žiaľ, aj k takýmto atakom a k násiliu, konkrétne jedna opatrovateľka je už štvrtý mesiac na péenke, pretože klient po nej v tom amoku, v tom záchvate hodil predmet, zostala v bezvedomí, je PN. Za 649 eur!
Na takýchto klientov my, samozrejme, potrebujeme aj viac zamestnancov. Proste neexistuje, že jeden človek sa dokáže o takéhoto klienta postarať. Čiže my potrebujeme aj diferencovať v tých zariadeniach, o aký typ zdravotného postihnutia ide, aké sú tie potreby tých jednotlivých klientov. My musíme aj chrániť opatrovateľky, opatrovateľov. A, samozrejme, nie je riešenie dať všetkých ľudí pod nejaké lieky, nejak ich tlmiť a už vôbec nie nejak ich priväzovať, hoci v niektorých prípadoch, a to tiež chcem povedať, že hoci si ctím všetky dohovory ohľadom dodržiavania ľudských práv, proste niekedy aj lekári samotní indikujú, že sú okamihy, kedy je bezpečnejšie pre toho klienta, aby bol nejako zafixovaný, aby si nemohol ublížiť alebo ublížiť svojmu okoliu.
Takže chcela som vám aspoň trošku popísať, že s akými všetkými problémami sa stretávajú ľudia v zariadeniach sociálnych služieb. Zároveň chcem zopakovať, že už dnes teda padla dohoda aj s ministrom financií, s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny a ďalšími, že pôjde v tomto roku stabilizačný príspevok aj do zariadení sociálnych služieb. Takisto je tu prísľub, že presunieme opatrovateľky z jednej platovej tarify do tej vyššej, aby zarobili viac, pretože si to zaslúžia. Takisto keďže vieme, že nie všetky zariadenia idú podľa týchto taríf, tak pôjde viac finančných prostriedkov na opatrovateľky a iných zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Populácia starne, pribúdajú ľudia, ktorí potrebujú pomoc, a naša spoločnosť sa nemôže postaviť k týmto ľuďom, k ich rodinám chrbtom.
Ďakujem veľmi pekne.
Pán minister, by som ešte možno jednu poznámku, súvisí to aj s dofinancovaním teda výpadku pre samosprávy, keďže vieme, že ony sú zriaďovateľmi týchto zariadení, tiež sa pripájam k tej požiadavke, aby bol dofinancovaný tento výpadok. A takisto by som vám chcela odovzdať toto pero (rečníčka nadvihla v pravej ruke pero), Komora opatrovateliek Slovenska, aby ste, pán minister, mysleli na opatrovateľky, keď budete podpisovať rôzne predpisy na vláde.
Ďakujem a nechám vám ho tu. (Minister sedel v pléne, nie na mieste predkladateľa, pozn. red.)
Skryt prepis
 

9.11.2022 14:40 - 14:40 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som prečítala krátky pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka čisto len posunu účinnosti tohto zákona, keďže už mal platiť od 1. novembra, ale keďže vieme, že 1. november je už za nami, tak posúvame tú účinnosť od 1. decembra 2022.
Pozmeňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej k zákonu zo 4. októbra 2022 o profesionálnych náhradných rodičoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vrátený prezidentkou Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnou radou Slovenskej republiky (tlač 1287).
V čl. 6 sa slová „1. novembra 2022“ nahrádzajú slovami „1. decembra 2022“.
V súvislosti s posunom termínu účinnosti sa vykonajú tieto úpravy v prechodných ustanoveniach v čl. 1 § 41 ods. 1, ods. 3 až 7, § 42 ods. 1 až 5 a 7, § 43 a § 44 sa slová „1. november 2022“ vo všetkých tvaroch nahrádzajú slovami „1. december 2022“ v príslušnom tvare.
V čl. 1 § 41 ods. 3 sa slová „31. októbra 2024“ nahrádzajú slovami „30. novembra 2024“.
V čl. 1 § 41 ods. 7 sa slová „k 31. októbru 2022“ nahrádzajú slovami „k 30. novembru 2022“.
V čl. 1 § 42 ods. 2 a 3 sa slová „15. novembra 2022“ nahrádzajú slovami „15. decembra 2022“.
Skončila som pozmeňujúci návrh a tiež mám prosbu k vám všetkým, ktorí ste tu, aj tí, ktorí nás sledujete online, ak by akokoľvek dopadlo hlasovanie, či už prelomíme veto pani prezidentky, alebo akceptujeme jej pripomienky, aby sme tento zákon v tej definitívnej podobe podporili, pretože naozaj je to jeden z takých tých zákonov, kde ideme pomáhať deťom, ideme umožniť, aby aj profesionálni rodičia viacej zarábali, aby aj deti s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sú v takýchto rodinách, mali možnosť získať príspevok na kompenzačné pomôcky. Naozaj je tam veľa, veľa dobrého, dokonca sa podarilo aj vďaka pánovi ministrovi Krajniakovi tam zakomponovať to, aby dve zariadenia, ktoré sa starajú o týrané deti, dostali navýšený rozpočet, pretože z tých peňazí, ktoré doteraz dostávali, nemali už financie ani na zaplatenie pomaly ovocia pre tieto deti. Je to vo výške asi 100-tisíc eur, ale oni ich súrne potrebujú, čiže prosím vás, prijmime tento zákon a pomôžme deťom v prvom rade, a, samozrejme, teda aj tým zariadeniam a profesionálnym náhradným rodičom.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.11.2022 9:10 - 9:10 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ja už by som sa asi len opakovala, ale naozaj všetky tie zákony, ktoré sa týkajú ťažkého zdravotného postihnutia, resp. ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sme predložili a vylepšovali aj za pomoci vás všetkých a, samozrejme, aj ministerstva práce, sociálnych vecí, sú zákony, kde po rokoch ideme meniť filozofiu, kde ideme meniť tie princípy, že to, čo bolo zaužívané ix rokov, tak ideme to meniť nie preto, že proste potrebujeme si niečo dokázať alebo rebelovať, ale preto, že tá doba sa nejako vyvinula, a preto, že tie podnety od ľudí, ktorých sa to týka, sú také, že si to oni žiadajú. A myslím si, že to naozaj môže zlepšiť či už zamestnávanie ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, to, že ideme urobiť z chránených dielní naozaj nielen tie uzavreté miestnosti, ale budú môcť vykonávať desať pracovných dní v mesiaci tú prácu aj mimo týchto štyroch stien, čiže či už je to home office, alebo môžu chodiť robiť poradenstvo, služby poskytovať. Takisto ideme zvýhodňovať služby na úkor tovarov, resp. chceme ľudí so zdravotným postihnutím vtiahnuť medzi nás, nech nie sú uzavretí v tých zariadeniach. Chceme, aby mali možnosť sa nechať posúdiť v zariadení pred tým, než odídu, a osamostatnia sa. Proste všetko toto sú veci, ktoré aj vďaka, opakujem, ústretovosti pána ministra Krajniaka sme mohli už teda prerokovať v tých predchádzajúcich návrhoch a dnes teda rokujeme o tom, aby sa zvýšil príspevok na opatrovanie aj pre ľudí, ktorí poberajú dôchodky.
Myslím si, že je to ten prvý krok, opakujem, ako keby že je na mne a myslím si, že na viacerých z vás aj vrátane pána ministra Krajniaka, tak ideme ešte ďalej. Ale hovorím, treba, treba ísť niekedy možno krok po kroku a dosiahnuť niečo, ako proste stroskotať hneď pri prvom pokuse. Takže tak ako ma poznáte, viete, že ja ten krok po kroku budem aj naďalej sa snažiť robiť, kým bude vôľa v tejto snemovni, a budem veľmi rada spolupracovať s vami všetkými na zlepšení situácie rodín, ktoré majú ťažko zdravotne postihnutých členov.
Takže ešte raz ďakujem za spoluprácu a veľmi vás pekne chcem poprosiť o podporu tohto zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.11.2022 9:10 - 9:10 hod.

Jana Žitňanská Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne ešte raz teda za spoluprácu a dovoľte, aby som teraz v krátkosti predstavila pozmeňujúci návrh, o ktorom teda už som hovorila na úvod rozpravy k tomuto bodu, ktorý teda vzišiel z našich spoločných rokovaní aj za účasti pani poslankyni Drábikovej, zástupcov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, a teda v konečnom dôsledku aj ministerstvo financií dalo tomu zelenú.
Tak ako som spomínala, to navyšovanie príspevku na opatrovanie pre ľudí poberajúcich niektorú z tých dôchodcovských dávok urobíme cez dva kroky. To znamená, že cez nariadenie vlády k 1. 7. 2023 by sa navýšil príspevok na opatrovanie na minimálne 75 % jeho celkovej výšky, potom vlastne k 1. júlu ´24 by začal teda platiť ten zákon vzťahujúci sa teda na to stopercentné navýšenie, alebo teda to dorovnanie toho príspevku na opatrovanie. Čiže vlastne júl ´23 je dôležitý, lebo tam pôjdeme na tých 75 % minimálne, a ja dúfam, že to bude aj viac, a potom 1. júl ´24 už by to malo byť na tých 100 %.
To, čo som spomínala aj v úvodnom slove, a to je ďalší bod tohto pozmeňujúceho návrhu, že navýšime, navýšime ten koeficient, pri ktorom sa posudzuje príjem opatrovateľa. Čiže dnes je to dvojnásobok životného minima, po novom to bude 2,5-násobok životného minima. Ja viem, ja viem a sama si uvedomujem, že ešte stále proste je to nízke a malo by to byť viacej, ale opakujem a prosím o zhovievavosť v tom, že poďme krok po kroku, tak ako nám to aj financie umožňujú, tak ako aj, aby sme našli konsenzus v pléne, aby niečo prešlo, hej? Čiže berte to, prosím, aj s ohľadom na toto, pretože už som počula, že tak málo? Áno, snažili sme sa viacej, aj pán minister Krajniak, proste situácia je táka, že sme aspoň sa dohodli na takomto navýšení.
Ale čo je podstatné ešte, tí, ktorí sa vyznáte v tejto téme, viete, že keď je maloleté dieťa alebo nezaopatrené, tak pokiaľ rodič nepracuje a poberá príspevok na opatrovanie, tak ešte môže k tomu dostať 100 eur. Teraz, keď prejde tento pozmeňujúci návrh a novela, tých 100 eur budú dostávať všetci, ktorí sa starajú o dieťa, ktoré je nezaopatrené, to znamená, že aj nepracujúci, aj pracujúci, aj poberatelia nejakej dôchodcovskej dávky. To znamená, že bude to spravodlivé, nebude to demotivačné, pretože áno, mnohí sme to vnímali aj tak, aj tých, ktorých sa to týka, že tak ja si nájdem prácu, aby som si privyrobil, a vy my zoberiete hneď 100 eur. Že potom vlastne komu sa oplatí ísť pracovať a tak ďalej. Čiže 100 eur dostanú aj tí, ktorí pracujú.
Ďalšia zmena, tiež aby to bolo spravodlivé. Nebude sa krátiť príspevok na opatrovanie poberateľom dôchodcovskej dávky ani v prípade, že ich opatrovaný bude navštevovať sociálnu službu ambulantnou formou. Čiže už ten rozsah, že koľko strávi v takomto zariadení, v ambulantnej forme podotýkam, už nebude mať vplyv na výšku príspevku na opatrovanie.
K tej účinnosti som hovorila teda, že sú, že sú dve tie účinnosti, resp. účinnosť zákona bude júl ´24, ale predtým cez prechodné ustanovenie zavedieme navýšenie príspevku na opatrovanie pre túto skupinu opatrovateľov už od 1. júla ´23. Ten 1. júl ´23 je preto, alebo vôbec 1. júl, pretože vždy vtedy dochádza k valorizácii alebo k navýšeniu príspevku na opatrovanie a ďalších príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, čiže nech to máme pekne zjednotené. Takéto aj postupné vlastne navyšovanie toho príspevku na opatrovanie nám umožní možno ešte vychytať aj v tom systéme nejaké detaily alebo nejaké ojedinelé prípady, pretože vieme, že táto oblasť je značne komplikovaná. Sú rôzne modely, tak aby naozaj sme nikomu nepoškodili, ale naozaj čo najviac ľuďom pomohli.
Takže dovoľte teraz, aby som predniesla pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej, Lucie Drábikovej, Dominika Drdula, Zuzany Šebovej k návrhu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Jany Žitňanskej na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia v znení neskorších predpisov (tlač 1146).
1. V čl. I sa za bod 1 vkladá nový bod 2, ktorý znie:
„2. V § 40 ods. 8 sa vypúšťajú písm. c) až e)."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. V čl. I bod 3 znie:
„3. V § 40 odsek 9 znie:
„(9) Peňažný príspevok na opatrovanie podľa ods. 7 a 8 sa zvýši o 100 eur mesačne, ak je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím jedno alebo viacero nezaopatrených detí."."
3. V čl. I sa za bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie:
„4. V § 40 ods. 11 sa slovo „dvojnásobok" nahrádza slovom „2,5-násobok"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. júla 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
4. Čl. I sa dopĺňa bodom 8, ktorý znie:
„8. Za § 67m sa vkladá § 67n, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 67n
Prechodné ustanovenie účinné od 1. januára 2023
(1) Vláda Slovenskej republiky ustanoví nariadením vlády Slovenskej republiky k 1. júlu 2023 výšku peňažného príspevku na opatrovanie
a) podľa § 40 ods. 7,
b) podľa § 40 ods. 8 písm. a) najmenej vo výške 75 % peňažného príspevku na opatrovanie podľa § 40 ods. 7 pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím ustanoveného podľa písmena a),
c) podľa § 40 ods. 8 písm. b) najmenej vo výške 75 % peňažného príspevku na opatrovanie podľa § 40 ods. 7 pri opatrovaní dvoch alebo viacerých fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím ustanoveného podľa písmena a).
(2) Výška peňažného príspevku na opatrovanie uvedená v § 40 ods. 7 a 8 sa neuplatňuje ustanovením novej výšky peňažného príspevku na opatrovanie podľa ods. 1.
(3) V roku 2023 sa § 42 ods. 7 a 8 neuplatní na určenie výšky peňažného príspevku na opatrovanie."."
V nadväznosti na tento bod sa v úvodnej vete k čl. I za slovo „mení" vkladajú slová „a dopĺňa".
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti.
5. V čl. II sa slová „1. januára 2023" nahrádzajú slovami „1. júla 2024".
A ešte chcem uviesť, že v súvislosti s predloženým návrhom je potrebné hlasovať osobitne o pozmeňu... o bode 2 spoločnej správy. V súvislosti s predloženým návrhom je potrebné hlasovať osobitne o pozmeňujú... nie, pardon. Proste budeme hlasovať o bode 2 spoločnej správy osobitne, tak by som povedala.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem aj za pozornosť, aj za to, že vám nie sú ľahostajní ľudia so zdravotným postihnutím a ich rodiny, za spoluprácu, za všetko. A ja pevne verím, že toto je ten, jeden z tých prvých krokov, ktoré urobíme smerom k zlepšeniu aj tej, toho finančného ohodnotenia ľudí, ktorí sa starajú o ťažko zdravotne postihnutých. Ak mi ešte niečo napadne, znovu sa prihlásim potom aspoň vo faktickej alebo v záverečnom slove. Ešte raz veľká vďaka.
Skryt prepis