Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

28.5.2026 o 16:32 hod.

Ing. PhD.

Darina Luščíková

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 28.5.2026 16:32 - 16:46 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Kolegovia, vážené kolegyne, musím povedať, že naivne som čakala od tejto debaty hlavne zo strany ministra oveľa viac. Čakala som odbornú debatu a miesto toho my tu od začiatku počúvame vyviňovanie, obhajobu a obviňovanie opozície z úst ministra financií bez toho, aby používal riadne odborné fakty, bez toho, aby nefabuloval, bez toho, aby okrem toho A povedal aj to B. A viete, toto robia ľudia, ktorí zlyhávajú. Zjavne sa pán minister nemá čím pochváliť a preto tu nahľadáva svojich nepriateľov v podobe opozície, bývalých vlád, novinárov. A týchto nepriateľov potrebuje obviniť z toho, že to, čo sa tu deje, tak má na hlave maslo práve opozícia a bývalé vlády a samozrejme novinári. Ja preto budem sa držať faktov a budem hovoriť čísla a dáta z dokumentov a nielen z tých, ktoré hovoria odborné inštitúcie, ale aj z toho vášho. Takže zo správy o pokroku musíme vypichnúť to, že Slovensko má rásť len okolo 1 %. To samotné priznáva vláda v tomto dokumente. Zároveň ale musíme si uvedomiť, že tento rast nám ťahá plán obnovy a ťahajú ho eurofondy. Zo samotnej činnosti nášho štátu by ten rast HDP absolútne nebol ani na 1 %. A že by bol mínusový. Dokonca v roku 2027 my si máme pomôcť už aj exportom Volva a takto sa vlastne u nás interpretujú čísla. Pán minister veľmi často rád spomína Nemecko a prirovnáva náš rast k Nemecku, ale zabúda povedať, že Nemecko prispieva na náš ekonomický rast. Vďaka príspevkom Nemecka do fondov Európskej únie, do spoločného rozpočtu, my môžeme čerpať miliardy z Európskej únie. Takže porovnáva jablká s hruškami. My nemôžeme preboha porovnávať rast našej ekonomiky s rastom Nemecka. Na toto by ste už mali, pán minister, naozaj zabudnúť a neopakovať to stále, lebo už to začína byť naozaj trápne. Deficit sa nepribližuje k ozdraveniu, ale iba pomaly stagnuje. Vláda po troch rokoch hovorí o deficite nad 4 %. Ja si pamätám minulý rok a to si musíte pamätať všetci zo začiatku minulého roka, ako sa tu pán minister oháňal grafom, kde ukazoval, že v roku 2027 či osem, pardon, bude deficit 3 %. My sme mu to hovorili, že zavádza a že klame. A teraz to priznáva aj tento dokument. Žiaden deficit 3 % v roku 2028. Žiadne pravdivé vyhlásenie pána premiéra Fica, že odovzdá financie ďalšej vláde v dobrom stave. Toto sa naozaj neudeje a toto priznáva aj tento váš vlastný dokument. Napriek tomu, že ste vytiahli ľuďom a podnikateľom viac ako 7 miliárd € z vreciek, tak konsolidácia sa bude posúvať aj do ďalšieho volebného obdobia. Správa otvorene hovorí, že po roku 2028 bude potrebné pokračovať v konsolidácii. Takže znova sa vraciam k tomu. Žiadne dobre spravované financie odovzdané v roku 2028. Politicky povedané, vláda dnes vyberá viac peňazí od ľudí a firiem, ale skutočné ozdravenie necháva ďalšej vláde. Ďalšia odborná kritika je aj od nezávislých inštitúcií. Ja som si myslela, že pán minister Kamenický už nebude dookola opakovať práve tie polovičné pravdy, ale keď už povedal a citoval pána Šustera z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, tak povedal to, že ľudia sa nemali nikdy lepšie ako v roku 2025. Ale zabudol dodať aj to, čo povedal pán Šuster, že v roku 26 budú klesať príjmy a verejné financie sa nezlepšujú. A to ten pán Šuster v tom istom rozhovore povedal. Takže nezavádzajme tu na verejnosť, nezavádzajte ani vašich poslancov. Neskúšajte zavádzať opozíciu tým, že hovoríte len vety vytrhnuté z kontextu. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že vláda si opäť raz uvoľňuje vlastné rozpočtové ciele a odsúva priblíženie deficitu k 3 % HDP až za volebné obdobie, za svoje vlastné volebné obdobie. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zároveň varuje, že bez dodatočných opatrení môže deficit v roku 28 dosiahnuť až 5,2 % HDP a dlh môže narásť až nad 70 %. Aj podľa RRZ vláde už v roku 2027 chýbajú konkrétne opatrenia približne za 1 miliardu eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť kritizuje aj netransparentnosť. Upozorňuje, že vláda nezverejnila štandardný výhľad bez nových opatrení, čím sa znižuje prehľadnosť verejných financií. Inak povedané, vláda ukazuje ciele, ale nie dosť jasne cestu, ako sa k nim vôbec dostať. A prečo asi? Lebo my sa veľmi obávame, že táto vláda nemá žiadnu víziu a žiadne reálne ciele, ako vybrdnúť z tejto situácie. A práve preto obviňuje sústavne opozíciu, novinárov a kadekoho. Nebudem hovoriť iba o Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, pretože pán minister ju má dlhodobo v zuboch, ale budem spomínať aj napríklad Národnú banku Slovenska, ktorá upozorňuje, že Slovensko prejedá zdroje, ktoré by malo investovať. Národná banka píše, že verejnosť už cíti dôsledky zanedbaných investícií, investičný dlh rastie a štát nedokáže systematicky financovať ani obnovu majetku, nieto ešte rozvoj. To je presne jadro problému. A to hovorí Národná banka Slovenska, že štát síce konsoliduje, ale absolútne nič v našom štáte nerozvíja. NBS, ako som už povedala, varuje pred slabými investíciami. Podľa jarnej prognózy majú investície v roku 2026 dokonca klesnúť. Firmy ich odkladajú pre neistotu, slabý rast a vyššie úroky. Dokonca ani eurofondy nebudú vedieť vykompenzovať výpadok súkromných investícií. Rovnako túto vládu a jej činnosť kritizuje aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Kritizuje hlavne slabé strategické riadenie štátu. Kontrolóri hovoria o zaostávajúcej digitalizácii, nízkej odolnosti štátu, podceňovaní profesionalizmu a kompetencií, ako aj o tom, že v riadení verejných politík často chýba strategické riadenie, vnútorná kontrola a dlhodobá udržateľnosť. Vieme dobre, čo hovoria zamestnávatelia, vieme dobre, čo hovoria podnikatelia, kritizujú transakčnú daň, vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce, kritizujú celkový prístup k prijímaniu zákonov, k nepredvídateľnosti práva. My už môžeme hovoriť aj o tom, ako vlastne pokrivením trestného zákona sa nemôžu vymôcť dane a daňová medzera čím ďalej, tým viac rastie vo všetkých druhoch daní. Nenapĺňa sa očakávané vyberanie DPH, dane z príjmov právnických osôb a to už vôbec nehovorím o transakčnej dani. Takže môžem povedať aj o tom, čo nám odporúča OECD a čo by som si rada prečítala možno v správe o pokroku. Hovorí o tom, že potrebujeme dôveryhodný viacročný plán, ktorý v tejto správe chýba. Hovorí o výdavkových revíziách, lepšej príprave investícií, o stabilných pravidlách a posilnení právneho štátu. Toto nám odporúča OECD. Takže môžeme si to zhrnúť. Dokument Správa o pokroku v skutočnosti ukazuje skôr na slabý rast, rastúci dlh, odloženú konsolidáciu a nejasnú rozvojovú stratégiu. Takže toto je pokrok made in Slovakia. Vláda si v tejto správe znížila latku. Túto latku si znížila už aj v predchádzajúcich cieľoch rozpočtových a ešte aj túto latku má problém preskočiť. Ľuďom a firmám berie viac peňazí, ale štát za to nedostáva viac rozvoja. Ľudia nedostávajú lepšie služby a najhoršie je, že táto vláda už nemá vôbec, ale vôbec žiadnu víziu. Od konca minulého roka počúvame od koalície o prorastových opatreniach a je to už naozaj vtipné, pretože tie prorastové opatrenia sú naozaj ako Kolumbova žena a takto už ich aj budeme asi všetci volať na Slovensku, pretože ich tu nikto nikdy nevidel a obávame sa, že skutočné rastové opatrenia naozaj ani nikto nikdy neuvidí, pretože na tie treba peniaze. A tieto peniaze, ako som už povedala, v našom štáte nie sú. Ale, čo je najväčšia sranda, iba, no iba, aby to bolo napláč, je to, že minister financií si umýva ruky nad prorastovými opatreniami a necháva ich robiť iným ministerstvám. A toto je naozaj úplne scestné a je to nonsens, pretože prorastové opatrenia majú vychádzať práve z ministerstva financií, pretože vy ste zodpovedný, pán minister, za financie štátu. A ja si myslím, že to je, že to kľudne môžeme nazvať ako nejaký alibizmus, neschopnosť, populizmus alebo možnože už aj predvolebnú kampaň. Teraz vyšla taká prognóza, ktorú som si vytlačila. Škoda, že vám ju nemôžem ukázať, ale asi by ste ju ani nevideli. V Trende práve dnes, a to nie je prognóza, ospravedlňujem sa, je to vlastne nejaká štatistika, ktorá hovorí o čistých mzdách v OECD. OECD má 38 štátov. Čistá mzda na Slovensku je 35. v poradí. Za nami sú už len krajiny ako Čile, Kolumbia a Mexiko. Niekedy boli za nami aj Lotyšsko, Poľsko alebo Litva, Estónsko. Teraz sú všetky krajiny pred nami. Takže neviem, neviem, ako sa tu majú ľudia najlepšie, ale to je zase tá interpretácia, že možno áno, možno áno, majú najvyššie mzdy, aké niekedy boli. Ale tie krajiny okolo nás, všetkým tým krajinám rástli mzdy oveľa rýchlejšie, ako rastú nám. A toto nehovoríte, pán minister. Vy stále zavádzate, poviete A, nepoviete B. Takže ešte môžem hovoriť o ďalších číslach. Slovensko má druhý najnižší medián disponibilného príjmu v EÚ. To znamená, že u nás stredná vrstva zarába najmenej v celej Európskej únii. U nás stredná vrstva obyvateľstva, ktorá drží ekonomiku nad vodou, začína miznúť. Všetky štatistiky alebo NBS toto hovoria, že ceny máme bližšie k západu ako príjmy. To znamená, že cenová hladina je okolo 81 % priemeru Európskej únie, ale príjmy domácností len 73 %. Národná banka Slovenska ďalej hovorí, že Slovensko po roku 2015, po roku 2015 uprostred Ficových vlád, prakticky sa prestalo približovať k Európskej únii a z regionálneho lídra sa stalo zaostávajúcou krajinou V4. To hovorí NBS, to nehovorí opozícia, to nehovoria novinári, to hovorí NBS. Daňovo-odvodové Uprostred ficových vlád prakticky sa prestalo približovať k Európskej únii a z regionálneho lídra sa stalo zaostávajúcou krajinou V4. To hovorí NBS, to nehovorí opozícia. To nehovoria novinári, to hovorí NBS. Daňovo-odvodové zaťaženie práce, ktoré je naozaj veľkou prekážkou rozvoja, je siedme najvyššie v krajinách OECD. Už som povedal, že máme 38 krajín OECD, sme na 30. alebo 31. mieste. Ľudia teda platia veľa, ale nedostávajú za to nič. Nedostávajú za to moderné služby, lepšie zdravotníctvo ani školstvo. Oficiálne dáta Eurostatu hovoria, že bežná slovenská domácnosť patrí príjmovo na chvost Európskej únie. NBS hovorí, že ceny už máme blízko európskym, ale príjmy my nemáme a Európska komisia hovorí, že nás čaká slabý rast, vysoký deficit a rastúci dlh. Takže taká je skutočnosť nášho pokroku. Takže asi môžeme rovno povedať, že toto naozaj nie je pokrok štátu, ale máme krajinu, ktorá berie len ľuďom a nevie zabezpečiť žiadny rast, žiaden pokrok a preto túto správu nemôžeme nazvať správou o pokroku, ale skôr správou o úpadku. Pretože pokrok znamená školstvo a inovácie, aby sme zvýšili kvalifikáciu pracovnej sily a podporili tvorbu vyššej hodnoty. Pokrok znamená aj verejné inštitúcie, ktoré dokážu pružne reagovať na výzvy. Pokrok znamená aj zdravotníctvo, ktoré predĺži aktívny život ľudí a zníži ekonomické straty z chorobnosti a pokrok znamená aj podnikateľské prostredie, ktoré umožní rýchlejší rast domácich firiem. A toto v tejto správe o pokroku nikde nebolo. Takže ja si myslím, že keďže v správe o pokroku v podstate nebola žiadna zmienka, ktorá by sa dala brať vážne o tom, že naša krajina sa niekam posunula, napriek tomu, že 7 miliárd € bolo vybraných z peňaženiek ľudí, podnikateľov. Tak som presvedčená, že toto je naozaj na uterák tejto vlády. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2026 16:21 - 16:23 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Život, ktorý vzniká okolo mnohých firiem, drobných firiem a drobných živnostníkov, pretože aj my napríklad v Poprade, je jasný príklad toho, ako sa ničí podnikateľské prostredie. Teraz nehovorím len o živnostníkoch, ale všeobecne, ako sa ničí podnikateľské prostredie. Nám skončilo naše ikonické kníhkupectvo Kristiania, ktoré pozná snáď skoro každý, kto vôbec chodí do Tatier a ktorý tam nakupoval. A teraz si predstavte, že vy v meste stretávate známych a známi majú slzy v očiach. Ako to bol tak smutný deň, keď som stretla asi tri alebo štyri známe, ktoré išli práve z Kristianie s plnou taškou kníh. A hovorili, že v podstate ako keby tá duša mesta sa úplne vytratí. Jednak duša mesta aj nejaký ako keby zmysel tej komunity. Tam sa robili besedy, tam sa robili akcie, tam proste ste si išli kúpiť knihu, sadli ste si na schody, prečítali ste si kopec vecí a jednoducho podnikatelia už nevládzu. Tí poctiví drobní podnikatelia, ktoré nie sú reťazce, jednoducho nevládzu. A vy v podstate ničíte ducha miest, mnohých obcí a ničíte komunity a to sa vám darí jednak ekonomicky, darí sa vám to aj tou vašou nenávistnou vládou a jatrením emócií, ako to robíte, hoci hovoríte, že to robíme my, ale stačí si pozrieť vaše prejavy a mnohých vašich politikov. Neviem teraz, pán Michalko, na vás, ja teraz nereagujem vôbec na vás, ale na mnohých politikov koalície. No asi nemám, čo k tomu viac povedať, lebo už asi aj ja mám kvôli Kristianii slzy v očiach. Ďakujem. Vystúpi teraz v rozprave pán poslanec Viskupič, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.5.2026 16:12 - 16:19 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
A kolegyne, vážený pán predsedajúci. Tak ja budem znova pokračovať v tom, čo som začala už vo faktických poznámkach, chcem naozaj vysvetliť, že je nezmyselne predložená táto hranica mikroodvodu. Samozrejme, pomáha to podnikateľom, pretože ten drakonický zlý návrh, ktorý podnikateľov, respektíve malých živnostníkov úplne zdecimoval, ste sa snažili vylepšiť len kozmeticky a pomôžete tým, ktorí zarobia do 240 €, že nemusia platiť žiadne odvody, ale tí, ktorí sú na tej hranici, tak týmto vôbec nepomôže. A keď som hovorila o tom, že nechodíte možno medzi ľudí, že o tom neviete, tak mne to stále tak príde, že asi nie ste celkom v obraze, pretože tých drobných živnostníkov, ktorí si len privyrábajú, ktorí si pomáhajú aj tým, že vykonávajú ešte nejakú činnosť a hlavne niekde práve v regiónoch, lebo sa nevedia dostať k veľmi dôstojnej mzde a musia si takto pomáhať, tak tých ste úplne ako takým tlčikom po hlave zarazili do zeme, pretože my sme dali aj výzvu s kolegyňou Kleinert napríklad pre živnostníkov v kreatívnom priemysle a tí sú úplne zničení. Tí sú zničení preto, lebo vidíme, že ani na tých trhoviskách, kde sa robia remeselné trhy, kde sa robia kreatívne dielne, je tam oveľa menej tých podnikateľov. Títo podnikatelia proste už neprichádzajú a sú to často aktivity, ktoré oni vykonávali ako zmysel svojho života. A vyslovene v tom videli svoju náplň a nechcú to robiť načierno. Nechcú to robiť úplne na hulváta, pretože sú to ľudia s nejakými morálnymi hodnotami a vy ste im úplne zabili tú ich činnosť. Sú to smutné príbehy. Ja som si tu teraz nenapísala žiadne. Budeme o tom určite písať a budeme to viacej komunikovať. A práve preto by som sa celkom rada, pán Michalko, a tu na vás naozaj vyzývam, stretla a pouvažujte nad tým mikroodvodom, pretože ja si nemyslím, že keď títo všetci ľudia povracajú živnosti, a už to začalo, tak štát na tom získa. Na tom práveže viacej stratí, pretože vy môžete získať oveľa viac, ak tí živnostníci budú ďalej podnikať. Ak ďalej si budú prinášať sebahodnotu, ale aj hodnotu štátu, hodnotu svojej rodine, hodnotu svojmu okoliu, svojej komunite, pretože vy ste vlastne zničili určité reťazce, ktoré tu fungovali roky. Práve že viacej stratí, pretože vy môžete získať oveľa viac. Ak tí živnostníci budú ďalej podnikať. Ak ďalej si budú prinášať sebahodnotu, ale aj hodnotu štátu, hodnotu svojej rodine, hodnotu svojmu okoliu, svojej komunite, pretože vy ste vlastne zničili určité reťazce, ktoré tu fungovali roky. Fungovali roky platformy, kde ľudia predávali svoje výrobky. Oni to nerobili načierno, pretože to robili cez platformu, ktorá je ľahko skontrolovateľná. A títo ľudia tam klesli tržby o 60 %. Viete, čo je to 60 %? Klesnúť tržba, tie 60 % ľudí vlastne niekam odišlo, prestalo podnikať alebo odišlo do šedej zóny. A pri tom obrate, ako to robili tie veľké platformy, ktoré každá možno žena si už kúpila tam nejaký šperk alebo nejakú dekoráciu do domácnosti, tak tam naozaj sa tie obraty robili veľké. Ďalšia vec, čo bola veľmi zbabraná v tom zákone, tak to sú odvodové prázdniny. Neviem, či ste sa zamysleli nad tým šesťmesačným obdobím odvodových prázdnin. Predstavte si, že podnikateľ začne alebo nejaký živnostník si niečo vymyslí a bude chcieť začať podnikať, nemá ešte istotu, aký príjem bude mať. Začne podnikať niekedy vo februári a od, myslím, že októbra, keď to dobre počítam, mu vyjde, že bude musieť platiť ten odvod 131 €. A v podstate ho bude musieť platiť až do podania daňového priznania, respektíve do ďalšieho roka, do júla, to je možno sedem, osem, deväť mesiacov dokonca. A potom príde po podaní daňového priznania na to, že v podstate on ten mikroodvod vôbec nemusel platiť. Tak potom urobte reformu sociálnych odvodov, normálnu reformu tak, že sa budú platiť preddavky a potom sa budú robiť ročné zúčtovania. Veď ako príde k tomu ten podnikateľ, že v podstate on môže viac zaplatiť na odvodoch, ako vôbec zarobí. A tu sa bavíme, a to znova opakujem, my sa tu bavíme o príjme, o hrubom príjme. To znamená, to je všetko, čo ten podnikateľ dostane do pokladne alebo na účet. To sa ešte nebavíme o tom, že musí aj zaplatiť nejaké elektriky, proste energie, materiál, cestovné, účtovníčku. A keď sme pri tej účtovníčke napríklad, vy hovoríte, že oni hneď idú na eseročky. To tiež nie je pravda. To je veľmi zavádzajúce, pretože človek, ktorý zarobí okolo 300, možno 500 € mesačne, on nepôjde na eseročku. Veď on musí zaplatiť účtovníčke možno 50, 100 € mesačne, aby mu vôbec viedla to podvojné účtovníctvo. To je jedna vec. A druhá vec je, že máme tu nejakú minimálnu daň, ktorú takisto musí zaplatiť, pokiaľ je v strate. A to ešte nemá vlastne ani on tie sociálne odvody, lebo si tam buď dá úplne tú minimálnu sumu alebo vlastne je konateľom zadarmo. Takže strašne ste poškodili tých živnostníkov. Ja naozaj nerozumiem tomu, ako vy sa môžete ako strana pasovať za ochrancov živnostníkov. Toto, toto je úplný nonsens, pretože vy ste urobili jednu veľkú chybu. Teraz ju kozmeticky síce upravujete, ale tá úprava naozaj tým najmenším a tým, čo si pomáhali, aby vôbec v regiónoch mohli slušne vyžiť, tak to im vôbec, ale vôbec nepomôže. A ešte jednu oblasť, čo naozaj poznám a nemôžete mi do toho hovoriť, že nemám pravdu, sú znalci a sú tlmočníci a prekladatelia. Pretože sú odbory, kde živnosť vlastne, kde znalca vykonávate tak, že máte posudok možno raz, dvakrát do roka, možno raz za dva roky. A vy, keď chcete zostať znalcom, vy si musíte platiť tento mikroodvod. A toto je naozaj nezmyselné, pretože štát tieto služby potrebuje. Vy potrebujete tlmočníka, ktorý dokáže pretlmočiť z nejakého jazyka, ktorý je veľmi ojedinelý. Vy potrebujete znalca, ktorý má odbor, kde má fakt posudok raz za dva roky, lebo v tom súdnom spore ho potrebujete, aby ste zistili napríklad škodu. A ten znalec, oni povracali pečiatky. Ja to počúvam od znaleckých organizácií. Akože oni povracali pečiatky a naozaj nevykonávajú už túto činnosť a ja to asi urobím tiež. Ja mám tiež len prerušenú živnosť, aby som nemusela vlastne tú činnosť znalca, aby som nemusela platiť tie odvody. Takže je mi to ľúto, ale, pán Michalko, nemáte pravdu, ak vravíte, že pomáhate živnostníkom, pretože toto živnostníkom nijako nepomôže, práve tým najmenším. Ste odradili množstvo ľudí od toho, aby vôbec začali podnikať a množstvu ľudí v podstate ste im zničili nejakým spôsobom budúcnosť. Takže aj preto predkladám pozmeňovací návrh, ktorým aspoň trošku chcem uľaviť. Viažem ho na všeobecný vymeriavací základ, čo je vlastne viazanosť na priemernú mzdu a nie na to životné minimum, pretože ten parameter, ako sa tam dostal, to naozaj netuším. Je to totálny nezmysel. Skúste sa na to pozrieť. Môžeme si to prepočítať. Ja viem, že ten dopad na štát bude nejaký, lenže to je veľmi otázne, aký. Keď vám všetci povracajú živnosti, tak nebudú odvody v podstate žiadne, hej? Takže toľko som chcela asi k tomuto. Ďakujem. Na vaše vystúpenie faktická poznámka od pána poslanca Viskupiča.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.5.2026 16:12 - 16:19 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
A kolegyne, vážený pán predsedajúci. Tak ja budem znova pokračovať v tom, čo som začala už vo faktických poznámkach, chcem naozaj vysvetliť, že je nezmyselne predložená táto hranica mikroodvodu. Samozrejme, pomáha to podnikateľom, pretože ten drakonický zlý návrh, ktorý podnikateľov, respektíve malých živnostníkov úplne zdecimoval, ste sa snažili vylepšiť len kozmeticky a pomôžete tým, ktorí zarobia do 240 €, že nemusia platiť žiadne odvody, ale tí, ktorí sú na tej hranici, tak týmto vôbec nepomôže. A keď som hovorila o tom, že nechodíte možno medzi ľudí, že o tom neviete, tak mne to stále tak príde, že asi nie ste celkom v obraze, pretože tých drobných živnostníkov, ktorí si len privyrábajú, ktorí si pomáhajú aj tým, že vykonávajú ešte nejakú činnosť a hlavne niekde práve v regiónoch, lebo sa nevedia dostať k veľmi dôstojnej mzde a musia si takto pomáhať, tak tých ste úplne ako takým tlčikom po hlave zarazili do zeme, pretože my sme dali aj výzvu s kolegyňou Kleinert napríklad pre živnostníkov v kreatívnom priemysle a tí sú úplne zničení. Tí sú zničení preto, lebo vidíme, že ani na tých trhoviskách, kde sa robia remeselné trhy, kde sa robia kreatívne dielne, je tam oveľa menej tých podnikateľov. Títo podnikatelia proste už neprichádzajú a sú to často aktivity, ktoré oni vykonávali ako zmysel svojho života. A vyslovene v tom videli svoju náplň a nechcú to robiť načierno. Nechcú to robiť úplne na hulváta, pretože sú to ľudia s nejakými morálnymi hodnotami a vy ste im úplne zabili tú ich činnosť. Sú to smutné príbehy. Ja som si tu teraz nenapísala žiadne. Budeme o tom určite písať a budeme to viacej komunikovať. A práve preto by som sa celkom rada, pán Michalko, a tu na vás naozaj vyzývam, stretla a pouvažujte nad tým mikroodvodom, pretože ja si nemyslím, že keď títo všetci ľudia povracajú živnosti, a už to začalo, tak štát na tom získa. Na tom práveže viacej stratí, pretože vy môžete získať oveľa viac, ak tí živnostníci budú ďalej podnikať. Ak ďalej si budú prinášať sebahodnotu, ale aj hodnotu štátu, hodnotu svojej rodine, hodnotu svojmu okoliu, svojej komunite, pretože vy ste vlastne zničili určité reťazce, ktoré tu fungovali roky. Práve že viacej stratí, pretože vy môžete získať oveľa viac. Ak tí živnostníci budú ďalej podnikať. Ak ďalej si budú prinášať sebahodnotu, ale aj hodnotu štátu, hodnotu svojej rodine, hodnotu svojmu okoliu, svojej komunite, pretože vy ste vlastne zničili určité reťazce, ktoré tu fungovali roky. Fungovali roky platformy, kde ľudia predávali svoje výrobky. Oni to nerobili načierno, pretože to robili cez platformu, ktorá je ľahko skontrolovateľná. A títo ľudia tam klesli tržby o 60 %. Viete, čo je to 60 %? Klesnúť tržba, tie 60 % ľudí vlastne niekam odišlo, prestalo podnikať alebo odišlo do šedej zóny. A pri tom obrate, ako to robili tie veľké platformy, ktoré každá možno žena si už kúpila tam nejaký šperk alebo nejakú dekoráciu do domácnosti, tak tam naozaj sa tie obraty robili veľké. Ďalšia vec, čo bola veľmi zbabraná v tom zákone, tak to sú odvodové prázdniny. Neviem, či ste sa zamysleli nad tým šesťmesačným obdobím odvodových prázdnin. Predstavte si, že podnikateľ začne alebo nejaký živnostník si niečo vymyslí a bude chcieť začať podnikať, nemá ešte istotu, aký príjem bude mať. Začne podnikať niekedy vo februári a od, myslím, že októbra, keď to dobre počítam, mu vyjde, že bude musieť platiť ten odvod 131 €. A v podstate ho bude musieť platiť až do podania daňového priznania, respektíve do ďalšieho roka, do júla, to je možno sedem, osem, deväť mesiacov dokonca. A potom príde po podaní daňového priznania na to, že v podstate on ten mikroodvod vôbec nemusel platiť. Tak potom urobte reformu sociálnych odvodov, normálnu reformu tak, že sa budú platiť preddavky a potom sa budú robiť ročné zúčtovania. Veď ako príde k tomu ten podnikateľ, že v podstate on môže viac zaplatiť na odvodoch, ako vôbec zarobí. A tu sa bavíme, a to znova opakujem, my sa tu bavíme o príjme, o hrubom príjme. To znamená, to je všetko, čo ten podnikateľ dostane do pokladne alebo na účet. To sa ešte nebavíme o tom, že musí aj zaplatiť nejaké elektriky, proste energie, materiál, cestovné, účtovníčku. A keď sme pri tej účtovníčke napríklad, vy hovoríte, že oni hneď idú na eseročky. To tiež nie je pravda. To je veľmi zavádzajúce, pretože človek, ktorý zarobí okolo 300, možno 500 € mesačne, on nepôjde na eseročku. Veď on musí zaplatiť účtovníčke možno 50, 100 € mesačne, aby mu vôbec viedla to podvojné účtovníctvo. To je jedna vec. A druhá vec je, že máme tu nejakú minimálnu daň, ktorú takisto musí zaplatiť, pokiaľ je v strate. A to ešte nemá vlastne ani on tie sociálne odvody, lebo si tam buď dá úplne tú minimálnu sumu alebo vlastne je konateľom zadarmo. Takže strašne ste poškodili tých živnostníkov. Ja naozaj nerozumiem tomu, ako vy sa môžete ako strana pasovať za ochrancov živnostníkov. Toto, toto je úplný nonsens, pretože vy ste urobili jednu veľkú chybu. Teraz ju kozmeticky síce upravujete, ale tá úprava naozaj tým najmenším a tým, čo si pomáhali, aby vôbec v regiónoch mohli slušne vyžiť, tak to im vôbec, ale vôbec nepomôže. A ešte jednu oblasť, čo naozaj poznám a nemôžete mi do toho hovoriť, že nemám pravdu, sú znalci a sú tlmočníci a prekladatelia. Pretože sú odbory, kde živnosť vlastne, kde znalca vykonávate tak, že máte posudok možno raz, dvakrát do roka, možno raz za dva roky. A vy, keď chcete zostať znalcom, vy si musíte platiť tento mikroodvod. A toto je naozaj nezmyselné, pretože štát tieto služby potrebuje. Vy potrebujete tlmočníka, ktorý dokáže pretlmočiť z nejakého jazyka, ktorý je veľmi ojedinelý. Vy potrebujete znalca, ktorý má odbor, kde má fakt posudok raz za dva roky, lebo v tom súdnom spore ho potrebujete, aby ste zistili napríklad škodu. A ten znalec, oni povracali pečiatky. Ja to počúvam od znaleckých organizácií. Akože oni povracali pečiatky a naozaj nevykonávajú už túto činnosť a ja to asi urobím tiež. Ja mám tiež len prerušenú živnosť, aby som nemusela vlastne tú činnosť znalca, aby som nemusela platiť tie odvody. Takže je mi to ľúto, ale, pán Michalko, nemáte pravdu, ak vravíte, že pomáhate živnostníkom, pretože toto živnostníkom nijako nepomôže, práve tým najmenším. Ste odradili množstvo ľudí od toho, aby vôbec začali podnikať a množstvu ľudí v podstate ste im zničili nejakým spôsobom budúcnosť. Takže aj preto predkladám pozmeňovací návrh, ktorým aspoň trošku chcem uľaviť. Viažem ho na všeobecný vymeriavací základ, čo je vlastne viazanosť na priemernú mzdu a nie na to životné minimum, pretože ten parameter, ako sa tam dostal, to naozaj netuším. Je to totálny nezmysel. Skúste sa na to pozrieť. Môžeme si to prepočítať. Ja viem, že ten dopad na štát bude nejaký, lenže to je veľmi otázne, aký. Keď vám všetci povracajú živnosti, tak nebudú odvody v podstate žiadne, hej? Takže toľko som chcela asi k tomuto. Ďakujem. Na vaše vystúpenie faktická poznámka od pána poslanca Viskupiča.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2026 16:03 - 16:05 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. No, ja najprv troška mimo tej témy, keď ste už začali o tej konsolidácii, tak možno bolo dobré nespomínať bohapusto peniaze v prvom volebnom období a poplniť vlastne v prvom volebnom roku. A popĺňať si tie populistické sľuby. A nemuseli sme konsolidovať v takej miere, ako sa konsolidovalo, ale to nemusíme teraz riešiť, lebo tento zákon nie je o tom, aj keď sa toho týka, samozrejme. A som veľmi rada, že hovoríte o tom, že ste ochotní počúvať. Dokonca, že máte pokoru, pretože predkladám pozmeňovací návrh, v ktorom zvyšujem tú hranicu pre výpočet mikroodvodu, a to z toho dôvodu, že jednoducho to matematicky nesedí, pán Michelko. Nesedí to matematicky, preto, lebo nemôžete predsa zaplatiť na odvodoch viac, ako zarobíte, aby ste tú hranicu takto dali. Je to úplne nelogické, je to nezmyselné, takže ja vám veľmi rada sa s vami porozprávam, vysvetlím vám to, ukážem vám excelové tabuľky, ako to bude sedieť oveľa lepšie. Samozrejme, to naviazanie na životné minimum, znova to opakujem, nie je to dobré, pretože to rastie oveľa pomalšie, ako rastie priemerná mzda, tam sa vám budú nožnice roztvárať, oveľa viac ľudí bude musieť platiť mikroodvod a oveľa ten rozdiel pri tom minimálnom odvode začne oveľa viac narastať. Takže. Vy ste predložili aj jedno také riešenie, ktoré sa podobá veľmi na naše riešenie striesku a to je vlastne kategória mikroživnostníkov s tým, že by mali licencie. To sa nám celkom pozdáva, ale na to treba viacej času. Na to treba vôľu aj vládnej väčšiny a rokovať o tom s partnermi a nie to len dávať ako poslanecké návrhy, ako vy v SNS to zvyknete, pretože je to úplne bez konzultácie s odborníkmi a potom vznikajú presne tieto prípady, ako sa to stalo tu, že ste ten zákon naozaj predložili úplne zle. A ja sa rozprávam s mnohými. Ja neviem, či vy chodíte medzi ľudí, pretože toľko zrušených živností, to nie sú len štatistiky a eseročky, ale to sú reálne zatvorené živnosti a remeselníci a obchody.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.5.2026 15:46 - 15:48 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Za slovo. No, chcú sa tváriť, že touto novelou idú pomáhať drobným živnostníkom, ale naozaj ja neviem, či na ministerstve sa prepočítalo to, ako sa tým mikroživnostníkom pomôže, pretože, ak zaplatia aj zdravotné, aj sociálne odvody, tak pri tej hranici 240 € mesačne budú v mínuse. A hovoríme len o príjme 240 € mesačne. Tam ešte nie sú započítané náklady. To znamená, ak živnostník zarobí 240 € mesačne, bude mínus 13 €, ak zaplatí sociálne odvody, ten mikroodvod a zaplatí zdravotné odvody. Vy drakonickým spôsobom ste poškodili živnostníkov, čo je vidieť na úbytku živnostníkov v minulom roku, pretože sa všetci zľakli a povracali živnosti. To boli živnosti, kde si ľudia privyrábali vôbec k tomu, aby mohli dôstojne žiť a hlavne hovorím o regiónoch. Hovorím o lokálnych podnikateľoch, ktorí si pomáhali svojim susedom. Hovorím o učiteľoch, ktorí učia a doučujú, lebo to nechcú robiť načierno, pretože aj takí sú. Bavme sa tu o poctivých podnikateľoch, bavme sa o tých, čo chcú platiť dane, ale nie za takýchto podmienok. To znamená, že táto suma a ja neviem, ako sa vycucala z prsta. Ja neviem, či to bol nejaký poslanecký návrh alebo sa to urobilo na ministerstve, pretože to bol, to je tak babrácky návrh, takýto mikroodvod pri takejto malej sume a ešte naviazaný na životné minimum je úplný nezmysel. Ako zaviesť životné minimum ako parameter, kde sa všade používa ako vymeriavací základ priemerná mzda, je úplný galimatiáš. To znamená, že ja predkladám pozmeňovací návrh, kde to chcem dať, ten mikroodvod, na väčšiu sumu a naviazanú na tú priemernú mzdu, pretože tak je to správne počítať. Lebo čo sa ešte stane pri tom životnom minime? To rastie oveľa pomalšie ako priemerná mzda a ten mikroodvod, tá hranica, sa nebude zvyšovať tak, ako sa bude zvyšovať normálny odvod. Ďakujem. Jaj, vieš. Bude reagovať s faktickou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.5.2026 10:34 - 10:36 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Slovo. Pán Pročko, musím s vami súhlasiť v tej veci, že v športe je neskutočná agresia, pokiaľ ide o tlak na výkon. Zároveň agresia zo strany trénerov voči deťom, dosť často rodičov voči trénerom, rodičov dokonca voči deťom, rovnako aj divákov a tej agresie je tam dosť na to, aby sme hľadali riešenia. A vy hovoríte o tej dôvere, že či deti vôbec budú mať nejakú dôveru v tých ľudí, ktorí tam budú vyškolení, ktorí budú vlastne vedieť, čo majú hľadať, ktorí budú pozorovať tie deti v podstate pri tréningovom procese, predpokladám, budú ich pozorovať pri zápasoch a oni presne budú vedieť, čo sa deje. Ja som ako rodič fungovala možno 15 rokov v mládežníckom športe. Chodili sme s deťmi na zápasy, dcéra mi hrala futbal, syn mi hral futbal, dcéra potom pískala. Takže s tou agresivitou som sa naozaj stretla, dcéra tiež aj hrala futbal. A tam jasne vidíte, ktoré deti, ako fungujú a ako vnímajú ten tlak, ktorý je na nich. A je zo strany aj rodičov. Preto dosť často nemajú dôveru ani v rodičov, nemôžu sa sťažovať na trénera ani rodičom. A tak ustanoviť osobu, ktorá má nejakú dôveru, ktorá je na to vyškolená a odborne spôsobilá, je podľa mňa výborný začiatok, ako to riešiť. A niekde to riešiť treba, začať treba riešiť. Takže vy ste to pozerali na to tak z pohľadu trénera, kedy ten tréner je akoby neomylný, všeobecne je mocný, ale ono to tak nie je. Dosť často ten tréner práve zlyháva v mnohých veciach a hlavne psychologických veciach, pretože ten tlak na výkon z vedenia klubov je aj na trénerov veľkých a sú tiež len ľudia a podliehajú týmto tlakom. Takže ja podporujem plne tento návrh aj na základe skúseností, ktoré som ako rodič mala a je to výborný začiatok. Nemusí byť všetko hneď dokonalé, všetko má svoj vývoj a proces, ale presne ako vravela kolegyňa Než, treba zadefinovať základné pojmy a treba niekde začať. Ďakujem. A pán poslanec Danko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2026 16:57 - 16:59 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Pán kolega, naozaj sa veľmi zle počúval ten výpočet toho, ako ministerka kultúry cynicky ničí slovenskú kultúru. Je to zvláštne, ale počúvať od človeka, ktorý zahlasoval za zmenu tohto zákona, musím so zadosťučinením povedať, že my sme vám to hovorili. Ministerka na jednom svojom evente za jeden večer minie viac, ako je podpora ktoréhokoľvek z tých festivalov, o ktorých ste teraz hovorili. Tak je to naozaj, naozaj veľmi cynické. Taký festival však nie je len o tancoch a kultúre. Dobre ste hovorili, že je aj o cestovnom ruchu a zároveň je aj o lokálnej ekonomike. Pretože na takomto festivale sa zúčastňujú výrobcovia rôznych remeselných výrobkov, lokálnych výrobkov, ktorí po večeroch, v zime a po víkendoch si privyrábajú takto, aby mohli prežiť, pretože v tých regiónoch, o ktorých ste hovorili, si nevedia nájsť dôstojnú prácu, aby boli dôstojne zaplatení. A toto bola jedna možnosť alebo jedna z možností ich obživy, aby nemuseli z toho regiónu odchádzať. To znamená, že oni v zime vyrábajú svoje výrobky a tešia sa na leto, aby mohli byť festivaly. A táto ministerka neničí len kultúru, tance a hudbu, ale ničí, vyslovene ničí aj lokálnu ekonomiku a ničí drobných živnostníkov a podnikateľov, ktorí jednak dostávajú ranu od tejto vlády pri tejto zbabranej konsolidácii, kedy im siaha do peňaženiek, lebo im dáva vyššie dane, vyššie odvody, ale zároveň im berie ešte aj možnosť si privyrobiť vôbec tou svojou ťažkou prácou, aby mohli živiť svoje rodiny, aby mohli poslať svoje deti na vysoké školy, aby mohli proste dôstojne žiť. A toto je naozaj už neúnosné, čo sa deje. Prerušujem rokovanie o tomto bode programu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2026 16:57 - 16:59 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Pán kolega, naozaj sa veľmi zle počúval ten výpočet toho, ako ministerka kultúry cynicky ničí slovenskú kultúru. Je to zvláštne, ale počúvať od človeka, ktorý zahlasoval za zmenu tohto zákona, musím so zadosťučinením povedať, že my sme vám to hovorili. Ministerka na jednom svojom evente za jeden večer minie viac, ako je podpora ktoréhokoľvek z tých festivalov, o ktorých ste teraz hovorili. Tak je to naozaj, naozaj veľmi cynické. Taký festival však nie je len o tancoch a kultúre. Dobre ste hovorili, že je aj o cestovnom ruchu a zároveň je aj o lokálnej ekonomike. Pretože na takomto festivale sa zúčastňujú výrobcovia rôznych remeselných výrobkov, lokálnych výrobkov, ktorí po večeroch, v zime a po víkendoch si privyrábajú takto, aby mohli prežiť, pretože v tých regiónoch, o ktorých ste hovorili, si nevedia nájsť dôstojnú prácu, aby boli dôstojne zaplatení. A toto bola jedna možnosť alebo jedna z možností ich obživy, aby nemuseli z toho regiónu odchádzať. To znamená, že oni v zime vyrábajú svoje výrobky a tešia sa na leto, aby mohli byť festivaly. A táto ministerka neničí len kultúru, tance a hudbu, ale ničí, vyslovene ničí aj lokálnu ekonomiku a ničí drobných živnostníkov a podnikateľov, ktorí jednak dostávajú ranu od tejto vlády pri tejto zbabranej konsolidácii, kedy im siaha do peňaženiek, lebo im dáva vyššie dane, vyššie odvody, ale zároveň im berie ešte aj možnosť si privyrobiť vôbec tou svojou ťažkou prácou, aby mohli živiť svoje rodiny, aby mohli poslať svoje deti na vysoké školy, aby mohli proste dôstojne žiť. A toto je naozaj už neúnosné, čo sa deje. Prerušujem rokovanie o tomto bode programu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.5.2026 11:52 - 11:52 hod.

Darina Luščíková
Prosím, pán predseda, aby ste dali hlasovať o návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky v znení predloženom navrhovateľmi bez odporúčania gestorského výboru. Prezentujme sa.
Skryt prepis