Kolegovia, vážené kolegyne, musím povedať, že naivne som čakala od tejto debaty hlavne zo strany ministra oveľa viac. Čakala som odbornú debatu a miesto toho my tu od začiatku počúvame vyviňovanie, obhajobu a obviňovanie opozície z úst ministra financií bez toho, aby používal riadne odborné fakty, bez toho, aby nefabuloval, bez toho, aby okrem toho A povedal aj to B. A viete, toto robia ľudia, ktorí zlyhávajú. Zjavne sa pán minister nemá čím pochváliť a preto tu nahľadáva svojich nepriateľov v podobe opozície, bývalých vlád, novinárov. A týchto nepriateľov potrebuje obviniť z toho, že to, čo sa tu deje, tak má na hlave maslo práve opozícia a bývalé vlády a samozrejme novinári. Ja preto budem sa držať faktov a budem hovoriť čísla a dáta z dokumentov a nielen z tých, ktoré hovoria odborné inštitúcie, ale aj z toho vášho. Takže zo správy o pokroku musíme vypichnúť to, že Slovensko má rásť len okolo 1 %. To samotné priznáva vláda v tomto dokumente. Zároveň ale musíme si uvedomiť, že tento rast nám ťahá plán obnovy a ťahajú ho eurofondy. Zo samotnej činnosti nášho štátu by ten rast HDP absolútne nebol ani na 1 %. A že by bol mínusový. Dokonca v roku 2027 my si máme pomôcť už aj exportom Volva a takto sa vlastne u nás interpretujú čísla. Pán minister veľmi často rád spomína Nemecko a prirovnáva náš rast k Nemecku, ale zabúda povedať, že Nemecko prispieva na náš ekonomický rast. Vďaka príspevkom Nemecka do fondov Európskej únie, do spoločného rozpočtu, my môžeme čerpať miliardy z Európskej únie. Takže porovnáva jablká s hruškami. My nemôžeme preboha porovnávať rast našej ekonomiky s rastom Nemecka. Na toto by ste už mali, pán minister, naozaj zabudnúť a neopakovať to stále, lebo už to začína byť naozaj trápne. Deficit sa nepribližuje k ozdraveniu, ale iba pomaly stagnuje. Vláda po troch rokoch hovorí o deficite nad 4 %. Ja si pamätám minulý rok a to si musíte pamätať všetci zo začiatku minulého roka, ako sa tu pán minister oháňal grafom, kde ukazoval, že v roku 2027 či osem, pardon, bude deficit 3 %. My sme mu to hovorili, že zavádza a že klame. A teraz to priznáva aj tento dokument. Žiaden deficit 3 % v roku 2028. Žiadne pravdivé vyhlásenie pána premiéra Fica, že odovzdá financie ďalšej vláde v dobrom stave. Toto sa naozaj neudeje a toto priznáva aj tento váš vlastný dokument. Napriek tomu, že ste vytiahli ľuďom a podnikateľom viac ako 7 miliárd € z vreciek, tak konsolidácia sa bude posúvať aj do ďalšieho volebného obdobia. Správa otvorene hovorí, že po roku 2028 bude potrebné pokračovať v konsolidácii. Takže znova sa vraciam k tomu. Žiadne dobre spravované financie odovzdané v roku 2028. Politicky povedané, vláda dnes vyberá viac peňazí od ľudí a firiem, ale skutočné ozdravenie necháva ďalšej vláde. Ďalšia odborná kritika je aj od nezávislých inštitúcií. Ja som si myslela, že pán minister Kamenický už nebude dookola opakovať práve tie polovičné pravdy, ale keď už povedal a citoval pána Šustera z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, tak povedal to, že ľudia sa nemali nikdy lepšie ako v roku 2025. Ale zabudol dodať aj to, čo povedal pán Šuster, že v roku 26 budú klesať príjmy a verejné financie sa nezlepšujú. A to ten pán Šuster v tom istom rozhovore povedal. Takže nezavádzajme tu na verejnosť, nezavádzajte ani vašich poslancov. Neskúšajte zavádzať opozíciu tým, že hovoríte len vety vytrhnuté z kontextu. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že vláda si opäť raz uvoľňuje vlastné rozpočtové ciele a odsúva priblíženie deficitu k 3 % HDP až za volebné obdobie, za svoje vlastné volebné obdobie. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zároveň varuje, že bez dodatočných opatrení môže deficit v roku 28 dosiahnuť až 5,2 % HDP a dlh môže narásť až nad 70 %. Aj podľa RRZ vláde už v roku 2027 chýbajú konkrétne opatrenia približne za 1 miliardu eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť kritizuje aj netransparentnosť. Upozorňuje, že vláda nezverejnila štandardný výhľad bez nových opatrení, čím sa znižuje prehľadnosť verejných financií. Inak povedané, vláda ukazuje ciele, ale nie dosť jasne cestu, ako sa k nim vôbec dostať. A prečo asi? Lebo my sa veľmi obávame, že táto vláda nemá žiadnu víziu a žiadne reálne ciele, ako vybrdnúť z tejto situácie. A práve preto obviňuje sústavne opozíciu, novinárov a kadekoho. Nebudem hovoriť iba o Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, pretože pán minister ju má dlhodobo v zuboch, ale budem spomínať aj napríklad Národnú banku Slovenska, ktorá upozorňuje, že Slovensko prejedá zdroje, ktoré by malo investovať. Národná banka píše, že verejnosť už cíti dôsledky zanedbaných investícií, investičný dlh rastie a štát nedokáže systematicky financovať ani obnovu majetku, nieto ešte rozvoj. To je presne jadro problému. A to hovorí Národná banka Slovenska, že štát síce konsoliduje, ale absolútne nič v našom štáte nerozvíja. NBS, ako som už povedala, varuje pred slabými investíciami. Podľa jarnej prognózy majú investície v roku 2026 dokonca klesnúť. Firmy ich odkladajú pre neistotu, slabý rast a vyššie úroky. Dokonca ani eurofondy nebudú vedieť vykompenzovať výpadok súkromných investícií. Rovnako túto vládu a jej činnosť kritizuje aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Kritizuje hlavne slabé strategické riadenie štátu. Kontrolóri hovoria o zaostávajúcej digitalizácii, nízkej odolnosti štátu, podceňovaní profesionalizmu a kompetencií, ako aj o tom, že v riadení verejných politík často chýba strategické riadenie, vnútorná kontrola a dlhodobá udržateľnosť. Vieme dobre, čo hovoria zamestnávatelia, vieme dobre, čo hovoria podnikatelia, kritizujú transakčnú daň, vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce, kritizujú celkový prístup k prijímaniu zákonov, k nepredvídateľnosti práva. My už môžeme hovoriť aj o tom, ako vlastne pokrivením trestného zákona sa nemôžu vymôcť dane a daňová medzera čím ďalej, tým viac rastie vo všetkých druhoch daní. Nenapĺňa sa očakávané vyberanie DPH, dane z príjmov právnických osôb a to už vôbec nehovorím o transakčnej dani. Takže môžem povedať aj o tom, čo nám odporúča OECD a čo by som si rada prečítala možno v správe o pokroku. Hovorí o tom, že potrebujeme dôveryhodný viacročný plán, ktorý v tejto správe chýba. Hovorí o výdavkových revíziách, lepšej príprave investícií, o stabilných pravidlách a posilnení právneho štátu. Toto nám odporúča OECD. Takže môžeme si to zhrnúť. Dokument Správa o pokroku v skutočnosti ukazuje skôr na slabý rast, rastúci dlh, odloženú konsolidáciu a nejasnú rozvojovú stratégiu. Takže toto je pokrok made in Slovakia. Vláda si v tejto správe znížila latku. Túto latku si znížila už aj v predchádzajúcich cieľoch rozpočtových a ešte aj túto latku má problém preskočiť. Ľuďom a firmám berie viac peňazí, ale štát za to nedostáva viac rozvoja. Ľudia nedostávajú lepšie služby a najhoršie je, že táto vláda už nemá vôbec, ale vôbec žiadnu víziu. Od konca minulého roka počúvame od koalície o prorastových opatreniach a je to už naozaj vtipné, pretože tie prorastové opatrenia sú naozaj ako Kolumbova žena a takto už ich aj budeme asi všetci volať na Slovensku, pretože ich tu nikto nikdy nevidel a obávame sa, že skutočné rastové opatrenia naozaj ani nikto nikdy neuvidí, pretože na tie treba peniaze. A tieto peniaze, ako som už povedala, v našom štáte nie sú. Ale, čo je najväčšia sranda, iba, no iba, aby to bolo napláč, je to, že minister financií si umýva ruky nad prorastovými opatreniami a necháva ich robiť iným ministerstvám. A toto je naozaj úplne scestné a je to nonsens, pretože prorastové opatrenia majú vychádzať práve z ministerstva financií, pretože vy ste zodpovedný, pán minister, za financie štátu. A ja si myslím, že to je, že to kľudne môžeme nazvať ako nejaký alibizmus, neschopnosť, populizmus alebo možnože už aj predvolebnú kampaň. Teraz vyšla taká prognóza, ktorú som si vytlačila. Škoda, že vám ju nemôžem ukázať, ale asi by ste ju ani nevideli. V Trende práve dnes, a to nie je prognóza, ospravedlňujem sa, je to vlastne nejaká štatistika, ktorá hovorí o čistých mzdách v OECD. OECD má 38 štátov. Čistá mzda na Slovensku je 35. v poradí. Za nami sú už len krajiny ako Čile, Kolumbia a Mexiko. Niekedy boli za nami aj Lotyšsko, Poľsko alebo Litva, Estónsko. Teraz sú všetky krajiny pred nami. Takže neviem, neviem, ako sa tu majú ľudia najlepšie, ale to je zase tá interpretácia, že možno áno, možno áno, majú najvyššie mzdy, aké niekedy boli. Ale tie krajiny okolo nás, všetkým tým krajinám rástli mzdy oveľa rýchlejšie, ako rastú nám. A toto nehovoríte, pán minister. Vy stále zavádzate, poviete A, nepoviete B. Takže ešte môžem hovoriť o ďalších číslach. Slovensko má druhý najnižší medián disponibilného príjmu v EÚ. To znamená, že u nás stredná vrstva zarába najmenej v celej Európskej únii. U nás stredná vrstva obyvateľstva, ktorá drží ekonomiku nad vodou, začína miznúť. Všetky štatistiky alebo NBS toto hovoria, že ceny máme bližšie k západu ako príjmy. To znamená, že cenová hladina je okolo 81 % priemeru Európskej únie, ale príjmy domácností len 73 %. Národná banka Slovenska ďalej hovorí, že Slovensko po roku 2015, po roku 2015 uprostred Ficových vlád, prakticky sa prestalo približovať k Európskej únii a z regionálneho lídra sa stalo zaostávajúcou krajinou V4. To hovorí NBS, to nehovorí opozícia, to nehovoria novinári, to hovorí NBS. Daňovo-odvodové Uprostred ficových vlád prakticky sa prestalo približovať k Európskej únii a z regionálneho lídra sa stalo zaostávajúcou krajinou V4. To hovorí NBS, to nehovorí opozícia. To nehovoria novinári, to hovorí NBS. Daňovo-odvodové zaťaženie práce, ktoré je naozaj veľkou prekážkou rozvoja, je siedme najvyššie v krajinách OECD. Už som povedal, že máme 38 krajín OECD, sme na 30. alebo 31. mieste. Ľudia teda platia veľa, ale nedostávajú za to nič. Nedostávajú za to moderné služby, lepšie zdravotníctvo ani školstvo. Oficiálne dáta Eurostatu hovoria, že bežná slovenská domácnosť patrí príjmovo na chvost Európskej únie. NBS hovorí, že ceny už máme blízko európskym, ale príjmy my nemáme a Európska komisia hovorí, že nás čaká slabý rast, vysoký deficit a rastúci dlh. Takže taká je skutočnosť nášho pokroku. Takže asi môžeme rovno povedať, že toto naozaj nie je pokrok štátu, ale máme krajinu, ktorá berie len ľuďom a nevie zabezpečiť žiadny rast, žiaden pokrok a preto túto správu nemôžeme nazvať správou o pokroku, ale skôr správou o úpadku. Pretože pokrok znamená školstvo a inovácie, aby sme zvýšili kvalifikáciu pracovnej sily a podporili tvorbu vyššej hodnoty. Pokrok znamená aj verejné inštitúcie, ktoré dokážu pružne reagovať na výzvy. Pokrok znamená aj zdravotníctvo, ktoré predĺži aktívny život ľudí a zníži ekonomické straty z chorobnosti a pokrok znamená aj podnikateľské prostredie, ktoré umožní rýchlejší rast domácich firiem. A toto v tejto správe o pokroku nikde nebolo. Takže ja si myslím, že keďže v správe o pokroku v podstate nebola žiadna zmienka, ktorá by sa dala brať vážne o tom, že naša krajina sa niekam posunula, napriek tomu, že 7 miliárd € bolo vybraných z peňaženiek ľudí, podnikateľov. Tak som presvedčená, že toto je naozaj na uterák tejto vlády. Ďakujem pekne.