Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

3.10.2024 o 9:16 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

3.10.2024 14:46 - 15:02 hod.

Ondrej Dostál
...septembra 2024 a tak či ste mysleli od vášho nástupu do funkcie lebo ja som sa pýtal, že koľko výpovedí bolo od vášho nástupu do funkcie, nie od septembra 2024. Čiže či ste zle čítali odpoveď alebo naozaj sa to týka iba v podstate situácie v septembri 2024 alebo situácie za celý rok, tie čísla, ktoré ste prečítali?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.10.2024 14:31 - 14:47 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pani ministerka, za odpoveď a teda predpokladám, že budete chcieť dokončiť tú informáciu aj teda mňa by to zaujímalo, že či je alebo to nie je pravda, že čaká tých ďalších 60 výpovedí na, na zamestnancov, ale zaujímalo by ma aj to, že či, či aké boli, aké bývalo to odstupné a či je pravda, že bolo vyplatených okolo 100 000 eur zamestnancom v súvislosti s ich odchodmi na výpovede a odstupné, tam čerpáte z toho článku. Ale teda ja neviem, či som dobre rozumel vašej odpovedi, k tomu sa vrátim, lebo vy ste tam hovorili o situácii od začiatku septembra 2024 a tak či, či ste mysleli od vášho, od vášho nástupu do funkcie, lebo ja som sa pýtal, že koľko výpovedí bolo od vášho nástupu do funkcie nie od septembra 2024. Čiže či ste zle čítali odpoveď alebo, alebo naozaj sa to ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.10.2024 14:31 - 14:47 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem, pán minister, za prečítanie odpovede pani ministerky Dolinkovej a nebolo to celkom odpoveď na moju otázku, lebo nejak som tam nezachytil postoj pani ministerky k tým odporúčaniam, ktoré dáva pán splnomocnenec Kotlár, ktoré sa týkajú toho, že očkovanie mRNA vakcínami je, je potenciálne nebezpečné, že mRNA vakcíny môžu byť biologická zbraň, ktorá mení ľudskú DNA a že, že teda odporučí vláde, aby zakázala používanie týchto vakcín, okamžite zastaviť odporúčanie týchto vakcín rovnako vo vzťahu k Svetovej zdravotníckej organizácii, kde Slovensko sa ako jediné nepripojilo k revidovaným dokumentom, či budeme naďalej odmietať dokumenty, lebo to nespravil len tak niekto, pán Kotlár je aj poslanec, poslanec Národnej rady, ale zároveň je aj splnomocnenec vlády a teda vystupuje aj ako splnomocnenec vlády a má to presah aj smerom do zahraničia, či už sa jedná o Svetovú zdravotnícku organizáciu alebo tému očkovania ako takú. A teraz nehovorím o konkrétnom manažmente pandémie na Slovensku, nehovorím o otázke či povinné alebo dobrovoľné, hovorím o spochybňovaní očkovania ako takého, o spochybňovaní očkovania mRNA vakcínami a o tom, že splnomocnenec vlády, ktorého náplňou je posúdiť alebo bolo posúdiť priebeh pandémie, chce aj takéto odporúčania dať vláde. Tak mňa by zaujímal aj postoj, lebo pani ministerka tu nie je, čo mi je ľúto, ale keď ste tu vy, tak by ma zaujímal postoj vás ako ministra zahraničných vecí k tejto téme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.10.2024 9:39 - 9:39 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za reakcie.
A pán poslanec Blcháč, ja som nevravel, že nikdy nerokujeme o takých vysokých sumách. Povedal som, že málokedy rokujeme o zákonoch, ktoré majú takýto vysoký dosah 2,6 mld. Navyše 2,6 mld., ktoré budú de facto vytiahnuté z peňaženiek ľudí. Pokiaľ ide o tú ustálenú prax, tá nie je taká, že ktokoľvek môže, a myslím si, že by nebolo správne, aby 10 určených spravodajcov mohlo kedykoľvek vystupovať, Je to niečo nad rámec toho, čo má právo bežný poslanec a dáva sa jednému navrhovateľovi a jednému spravodajcovi a tak to je podľa môjho názoru aj správne, aj smerom do budúcnosti.
Pokiaľ ide o to, čo povedal kvázi faktickej poznámke pán podpredseda Danko, no áno, ten nástroj vyvedenia poslanca z rokovacej sály bol schválený v predchádzajúcom volebnom období, ale určite nemal byť aplikovaný na situácie typu nálepky na notebooku alebo tričko. Tak to určite nebolo myslené.
Pán poslanec Muňko, že vraj konsolidácia postihne úplne každého. N o nepostihne. A teraz sa pozrite na tie tričká, ktoré majú kolegovia z OĽANO, no pána premiéra Fica konsolidácia nijako nepostihne, ani pána ministra Kamenického nijako nepostihne. Oni si zvýšili platy takým spôsobom, že ich to rozhodne nepostihne. A ja som sa neodvolával na Mikloša ohľadom jeho názoru. Ja som ho citoval v tom, lebo on zbilancoval to, ako rástli reálne príjmy obyvateľov za vašich vlád a že rástli oveľa, oveľa, oveľa menej ako by, ako rástli v okolitých krajinách a ako by mohli rásť keby tu nevládli vlády SMER-u, ale zodpovedné vlády, ktoré by robili reformy a nerozhadzovali by verejné financie. Je to vaša zodpovednosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.10.2024 9:16 - 9:26 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Vážená kolegyňa, vážení kolegovia, vážený pán minister, rokujeme v druhom čítaní o návrhu takzvaného konsolidačného balíčka, vrátane zavedenia transakčnej dane. No, kde začať, tak začnem Matovič, Heger, Ódor, Matovič, Heger, Ódor, Mato..., pardon, toto, toto som, toto nie je môj podklad, to si tu zrejme niekto zabudol. (Potlesk.) A teraz mi teda dovoľte, keďže sme už takmer na konci rozpravy v druhom čítaní, aby som sa vyjadril trochu aj k tomu ako prebehla tá rozprava, lebo ide o najdôležitejší bod prebiehajúcej schôdze. Málokedy sme tu mali a málokedy máme na programe, ak teda nepočítam rozpočet ale zmenu zákonov, zákony ktoré riešenie 2,7 mld. eur. A je dôležité aj o tom ako sa rokuje a nejdem sa už teraz vracať k tomu, že skrátené legislatívne konanie, skracovanie rozpravy v tých prvých dvoch štádiách, čo podľa mňa nebolo odôvodnené a bolo to nekorektné. Nejdem sa vracať ani k tomu odvádzaniu pozornosti cez hádzanie zodpovednosti na predchádzajúce vlády, ktorých výnimočne ako jedno z mála rokov nebol zastúpený SMER. Nebudem komentovať ani tie sprievodné akcie typu odvolávania podpredsedu Národnej rady Michala Šimečku, ktoré zrejme súviseli aj so snahou odviesť pozornosť od toho, že sa vláda snaží cez parlament pretlačiť balíček ktorým ľuďom bezprecedentne zdvihne daňové zaťaženie a budú to musieť zaplatiť samozrejme ľudia.
To čo ma zarazilo je porušovanie alebo účelové vykladanie zákona o rokovacom poriadku. Spomeniem tu šikanovanie pani poslankyne Plavákovej za nálepky s dúhovým srdiečkom a potom účelový výklad ústavnoprávneho výboru o tom, čo je, čo údajne má byť iného obdobné vizuálne zobrazenie. A teda niečo, čo roky tu existuje a nikomu to nevadilo, tak zrazu je problém. Čo nebolo priamo pri tomto konsolidačnom zákone, ale aj pri konsolidačnom balíčku sa udiali veci, ktoré podľa môjho názoru sú v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku, ako bolo včerajšie vykázanie poslanca Michala Šipoša z dôvodu, že mal na sebe tričko. Či údajne tiež má byť iné obdobné vizuálne zobrazenie ktoré je zakázané. Pritom rôzny poslanci tu s tričkom v minulosti, aj po zmene zákona, ktorá tie iné obdobné vizuálne zobrazenia zakazuje, chodili aj poslanci OĽANO sem chodili. Na rozdiel od tých nálepok na notebookoch na to nie je ani výklad ústavnoprávneho výboru, že by tričká boli zakázané, napriek tomu bol poslanec Šipoš vyvedený. A to teraz nie je o tom, či sa mi tričká páčia alebo nepáčia, či si myslím, že by mali byť nosené do Národnej rady ale nemali, či je to nadužívané, to všetko čo bolo okolo toho, to sa nám nemusí páčiť. Môžme mať predstavu, že poslanci majú chodiť do Národnej rady v oblekoch a kravatách, ale to nie je o tom. To je o tom, či tie tričká porušujú zákon o rokovacom poriadku a teda či bolo alebo nebolo dôvodné vyvedenie pána poslanca Šipoša. Podľa môjho názoru to nie je v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku, nie je to v rozpore s textom zákona o rokovacom poriadku. Nemožno zákon o rokovacom poriadku takto extenzívne, extenzívne vykladať.
Rovnako si myslím, že nebolo úplne v súlade so zákonom o rokovacom poriadku keď sa pán predseda výboru finančného Blcháč včera predbehol pred pána poslanca Štefunka. Keďže ustálený výklad je, že právo vystupovať mimo poradia má spravodajca, ale keď tých spravodajcov je viac tak nie akýkoľvek spravodajca, ale ten ktorý je určený ako hlavný spravodajca. Zákon o rokovacom poriadku vôbec nepočíta s inštitútom náhradných spravodajcov. Tak sa to vyvinulo, že výbory určujú aj náhradných spravodajcov. Nikto to nenamieta, ale rovnako sa tak vyvinulo a tak sa vykladá, že keď je viacej navrhovateľov, tak to právo vystupovať mimo poradia a bez časového obmedzenia má iba jeden z nich, ktorý je určený. A rovnako, že tým spravodajcom, ktorý má to právo, je iba jeden, nie každý ako tu včera hovoril pán podpredseda Žiga, a teda že má to byť ten hlavný spravodajca.
A teraz aj k obsahu. Samozrejme, že pán minister hovorí a teda koalícia opakuje, že nie je tu žiadna alternatíva, nikto nemá žiadnu alternatívu. Ja som sa to pokúsil už svojom prvom vystúpení v druhej rozprave naznačiť, že tu existuje možnosť úspor, možnosť rozsiahlych úspor, že existuje možnosť nerobiť konsolidáciu tak ako to spraví vládna koalícia, že bude konsolidovať s 80 % na strane príjmov a teda toho, že vyberie viac od ľudí a od firiem. Ale v konečnom dôsledku od ľudí, však odkiaľ by to tie firmy brali. A spomenul som tu viaceré možnosti úspor. Zopakujem to čo som hovoril, to s čím prišiel Inštitút INESS, možné úspory zrušenie 13. dôchodku 828 mil. eur, adresné prídavky na deti iba pre 2/3 poberateľov, teda nie aj pre najbohatšiu tretinu, ktorá na to nie je odkázaná, 272 mil. eur. Skrátenie rodičovského príspevku na dva roky 354 mil. eur. Obedy zadarmo, nie ich zrušenie, ale návrat k tej forme, že ich budú dostávať iba tí, ktorí sú na to odkázaní, teda ktorí sú v núdzi, úspora 160 mil. eur. Zrušenie štátnej podpory hypoték 53 mil. eur. Potom sú tam možné úspory vo vysokom školstve 136 mil. eur. Zníženie podielu absolventov magisterského štúdia 13 mi. eur. Racionalizácia siete škôl 106 mil. eur. Zrušenie dávky tehotenské 47 mil. eur a zrušenie alebo obmedzenie vlakov zadarmo 30 mil. eur.
Samozrejme, že existuje priestor na úspory a ja netvrdím, že toto je možné zaviesť lusknutím prsta, že je to možné teraz dosiahnuť nejakým pozmeňujúcim návrhom. Pretože na to, aby štát fungoval efektívnejšie sú potrebné reformy. Tie reformy Ficove vlády dlhodobo, dlhodobo nerobia. Čiže zodpovednosť Ficových vlád, z ktorých sa SMER snaží vykĺznuť, je v tom, že v dobrých časoch nešetrili, neustále zvyšovali výdavky a ani v dobrých časoch sme tu nemali vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet aby sme si nasporili na tie zlé časy, ktoré sa z času na čas logicky objavujú a ktoré si vyžadujú aj vyššie výdavky. A to nerobenie reforiem na to doplácajú ľudia, na to doplácajú ľudia svojimi príjmami. Budem citovať z rozhovoru s Ivanom Miklošom, ale teda z jeho vyjadrení, že keby chcel niekto tvrdiť, že to všetko Matovič, tak je užitočné pozrieť sa aj na to, ako sa vyvíjali slovenské čisté platy medzi rokmi 2006 a 2020, teda 14-ročnom období z ktorého viac ako 12 rokov vládli vlády vedené Ficom a jeho stranou SMER. Počas tohto obdobia stúpol na Slovensku porovnateľný čistý priemerný plat o 17 %, kým v Slovinsku o 44, v Česku o 70, v Maďarsku o 88, v Poľsku dokonca o 109 a v Estónsku o 114 %. A to ešte platí, že počas prvej Ficovej vlády v rokoch 2006 až 2010 ekonomiku aj platy ťahali reformy druhej Dzurindovej vlády. Keby sme porovnali roky 2012 až 2020, teda nepretržitých osem rokov vlád SMER-u, tak porovnateľný čistý priemerný plat u nás stúpol o 7 %, kým v Česku o 27, v Poľsku o 42 a v Maďarsku o 43 %. Toto je dôsledok vlády SMER-u, toto je dôsledok ekonomickej politiky SMER-u, toto je dôsledok toho, že nedokáže SMER šetriť ani v dobrých obdobiach, že rozhadzuje peniaze, ale na to potom doplácajú ľudia, lebo je pomalší ekonomický rast a vy k tomu prispejete zvýšením dane z príjmu právnických osôb, aj tou transakčnou daňou. Čiže budete v tom len pokračovať. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 18:43 - 18:45 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Turčanová, no, ja som dosť skeptický ohľadom tej schopnosti vlády počúvať, aj keď niektoré hlasy vypočula, a teda to, čo sa napríklad dialo so sadzbami DPH, ako sa, ako sa zvyšovali, znižovali, presúvali jednotlivé kategórie zo sadzby do sadzby, tak to bolo teda dosť, dosť unikátne a nesvedčí to o tom, že by to mali nejako pevne premyslené, že čo má byť v ktorej sadzbe. A keby sme boli v normálnom legislatívnom procese a udialo by sa to povedzme v priebehu pripomienkového konania alebo v parlamente z mesiaca na mesiac, tak možno by to ani tak nebilo do očí, lebo samozrejme, že aj tie návrhy sa niekedy menia, že niekedy príde ministerstvo s nejakou predstavou, ale teda musí reflektovať záujmy rôznych, rôznych hráčov, rôznych aktérov ekonomického života, spoločenského života aj politického života nakoniec. Ale tu sa to deje v priebehu, v priebehu dní, v priebehu nejakých dvoch, dvoch týždňov sa to mení. A teda ja osobne som veľmi zvedavý, ako bude vláda reflektovať, a teda či vôbec bude reflektovať tie argumenty, ktoré boli vznesené ohľadom dopadov transakčnej, teda dane z finančných transakcií na subjekty a na právnické osoby, ktoré neboli zriadené a alebo založené za účelom podnikania, lebo na jednej strane sa ustúpilo od toho, že to majú platiť všetci, a obmedzilo sa to akoby len na podnikateľské subjekty, ale neobmedzilo, lebo naďalej to bude zasahovať aj napríklad charitatívne organizácie, Slovenskú katolícku charitu alebo aj ďalšie neziskové organizácie, ktoré nie sú založené za účelom produkovania zisku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 18:30 - 18:38 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Hlina, ja som teda veľmi, veľmi zvedavý na to vysvetlenie a tú odpoveď, ktorá od pána ministra Kamenického nepochybne príde, lebo teda veľmi nesúhlasne kýval hlavou, keď si hovoril o tom, ako sa to bude obchádzať cez platobné karty a cez banky, a teda pri tých otázkach, že či len na to zabudli a majú to, majú to nedomyslené, alebo, alebo idú nahrávať bankám alebo čo, no tak sa tváril, že je to v poriadku, tak ja verím, že či už v záverečnom slove, alebo keď vystúpi skôr, tak nám to vysvetlí. Ale toto nie je, nie je prvýkrát, čo na tento problém niekto upozorňuje, aj pán poslanec Viskupič na to upozornil vo svojom, vo svojom vystúpení.
A ja by som len teda zdôraznil to, čo si aj ty poznamenal, a síce že toto je primárne dôsledok procesu, akým sa to robí, teda toho, že sa to deje v skrátenom legislatívnom konaní bez riadneho medzirezortného pripomienkového konania, pretože ak to je problém, tak by na to bol predkladateľ upozornený už v rámci pripomienkového konania a nejako by sa s tým musel vysporiadať. Buď by teda vysvetlil, že je to v poriadku, alebo, alebo pre toto si myslí, že to nie je problém, alebo, alebo teda by si uznal, že áno, môže to byť problém a snažil by sa to, snažil by sa to nejako upraviť. Aj pre toto máme nastavené nejaké pravidlá legislatívneho procesu, že sa veci nerobia zo dňa na deň, že sa veci nerobia tak, že prvýkrát verejnosť vidí návrh zákona až po tom, čo je schválený na vláde, a ak sa porušujú, tak môžu vznikať takéto problémy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 18:12 - 18:22 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pán poslanec Sabo, no, dobre, tak necháme Matoviča, Hegera bokom, ale ten Ódor, ktorého ste spomenuli, teda ktorý je súčasťou manuálu, no a oni to musia používať všetkých troch, lebo tak je to v tom manuáli a treba spravodlivo to rozložiť na celú opozíciu. Tak mňa to naozaj až fascinuje, že ako urputne to sú schopní predstavitelia koalície opakovať. A teraz nemyslím, že, dobre, tak majú nejaký manuál, to je ich vec, ale zodpovednosť premiéra Ódora, ktorý mal vládu bez dôvery parlamentu, vládu, ktorá neschválila alebo nepresadila cez parlament žiadny štátny rozpočet, nepresadila žiadne opatrenie cez parlament, nijako nepoškodila stav verejných financií, ale v manuáli je napísané, že treba hovoriť Matovič, Heger, Ódor, lebo musí tam byť celé volebné obdobie, musia tam byť všetky tri vlády, ktoré vládli v predchádzajúcom období, bez ohľadu na to, v akom období vládli, kde mali aj nejaké objektívne dôvody pre tie zvýšené výdavky, by ich mala každá vláda, kde naopak, nie kde to bolo subjektívne, ale opakovane, mňa to až, mňa to až zaráža, ako sa to, ako aj vlastne z vášho vystúpenia vyplynulo, že ste si to všimli, že ako dookola opakujú toho Ódora a nemajú na to žiadny argument. Teda argument v zmysle, že by Ódorova vláda spravila niečo, čím poškodila stav verejných financií. Lebo nič také nespravil.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 17:46 - 17:59 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, aj vo vašom vystúpení zaznelo to, na čo sa v rôznych obmenách upozorňuje, že aj keď vláda tvrdí, že to nebude mať dopad na tých najpotrebnejších a že tam dá peniaze a nebude problém, lebo však veď základné potraviny sa zníži DPH a na gastro sa zníži DPH, na niektoré športové aktivity sa zníži DPH, ale teda akvaparky nie a iné športovania áno, tak to je prejav takej jednak systematickosti, v úvodzovkách, celého prístupu, prístupu vlády, že keď si fitko vylobuje a akvapark nie, tak budú mať rozdielnu DPH. V gastre budú mať rozdielnu DPH na potraviny, teda na jedlo, na alkoholické nápoje, na nealkoholické nápoje a iné bude, keď budete konzumovať na mieste, iné keď si dáte doviesť, no tak to je taká systémová reforma.
No ale to čo chcem povedať a vy ste to veľmi pekne ukázali na príklade športu, je, že aj tak to tí ľudia zaplatia, lebo však kto zaplatí tú vyššiu DPH, kto zaplatí tú daň z finančných transakcií, to sa len tak tvári, že to budú platiť trebárs tie firmy alebo tie organizácie, ale veď ak 2,7 mld. 80 % sa má nájsť na vyšších príjmoch štátu, tak štát musí zobrať 80 % z 2,7 miliardy eur od ľudí, lebo nikto iný ako ľudia to nemôže zaplatiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.10.2024 17:15 - 17:15 hod.

Ondrej Dostál Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Petrík, no, je to, bohužiaľ, tak, že tak máme nastavený rokovací poriadok, že nie je možné po prečítaní pozmeňujúceho návrhu ďalej k nemu nič hovoriť. Ja si myslím, že je to nelogické ustanovenie, my sme to navrhovali aj zmeniť, ale tak zatiaľ nebola vôľa. Ale myslím si, že je to nelogické najmä v situáciách, keď ten čas nie je vyčerpaný a keď poslanec by stručný pozmeňujúci návrh normálne mohol predniesť a potom by ešte mohol niečo povedať a zmestil by sa do tých desiatich alebo dvadsiatich minút a nebol by žiadny problém, lebo ja chápem, že to ustanovenie je tam preto, aby sa nenaťahoval čas čítaním odôvodnení po uplynutí toho času, tak uvidíme, čo prinesie zmena rokovacieho poriadku.
Pokiaľ ide o obsah toho, čo ste ešte stihli vystúpiť verím, že ten zvyšok, zvyšok poviete vo faktickej. Tak áno, je to tak, že vláda sa nesnaží šetriť, vláda sa snaží vybrať od ľudí peniaze, kde sa, kde sa dá. Toto považujem aj ja za najvážnejší problém celého návrhu zákona, že konsolidácia je takmer výlučne alebo teda z veľmi veľkej časti, z dominantnej časti na príjmovej stránke, teda vybrať od ľudí viacej peňazí, nie šetriť na sebe, šetriť na spotrebe vlády, šetriť na tom, čo štát prerozdeľuje, teda vyberá od ľudí a posiela, posiela niekde inde, lebo v konečnom dôsledku tak či tak všetko to zvýšenie daní, všetko to zvýšenie odvodov zaplatia ľudia. Nemá to kto iný zaplatiť. To nie je nejaký imaginárny zdroj peňazí, ktorý bude vláda využívať. Aj keď to zaplatia firmy, tak to prenesú na ľudí.
Skryt prepis