Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.9.2024 o 18:14 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 18:29 - 18:29 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky faktické poznámky. Áno, toto je obraz vládnej koalície. To, že výbor pre kontrolu Slovenskej informačnej služby ovládla vládna koalícia a že tajnú službu teda nekontroluje opozícia, ale koalícia, to je vizitka vládnej koalície. To, že výbor pre regionálny rozvoj nemá opozičného predsedu, lebo tento predseda bol úplne účelovo odvolaný za to, že prerušil rokovanie výboru, je takisto vizitkou vládnej koalície. To, že parlamentná väčšina odpálila opozičného podpredsedu parlamentu za veci, ktoré sa stali pred jeho vstupom do politiky, to je tiež vizitka vládnej koalície. A úlohou opozície nie je vylepšovať obraz vládnej koalície, ten obraz, ktorý si o sebe vládna koalícia maľuje.
Takže áno, súhlasím s tým, že túto hru nemáme hrať, máme ju odmietnuť a nemáme nikoho iného navrhovať za tieto účelovo odvolané miesta, ako ľudí, ktorí tieto miesta zastávali.
Takže ďakujem ešte raz za všetky faktické poznámky v tomto duchu, absolútne s nimi súhlasím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 18:29 - 18:29 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
páčilo, že ako predseda výboru pre regionálny rozvoj prerušil rokovanie tohto výboru. Počujete dobre. Vládna koalícia odvolala predsedu výboru preto, lebo prerušil rokovanie výboru.
Prerušenie rokovania akéhokoľvek výboru je bežnou kompetenciou predsedajúceho či vo výbore, alebo v pléne Národnej rady. Andrej Danko dnes dvakrát prerušil rokovanie pléna. Podľa nás bezdôvodne, kvôli našim tričkám, on bude tvrdiť opak, že využil svoju kompetenciu z rokovacieho poriadku. Teraz kto to rozsúdi? Navrhnete ho odvolať? Lebo urobil to isté, čo urobil Michal Šipoš, prerušil rokovanie Národnej rady. Dvakrát. Dokonca nie výboru, ale Národnej rady. Ak sa vládnej koalícii nepáči takáto kompetencia, že niekto môže prerušiť rokovanie výboru, môžete navrhnúť zmenu rokovacieho poriadku, či už zákona o rokovacom poriadku v Národnej rade, máte tu väčšinu, alebo rokovacieho poriadku výboru pre regionálny rozvoj, aj tam máte väčšinu, žiaden problém. Ak sa vám táto kompetencia predsedu výboru nepáči, zmeňte rokovací poriadok. Buď zákon, alebo rokovací poriadok výboru. Ale vy ste nič také neurobili. Vy ste nezmenili rokovací poriadok ani Národnej rady, ani výboru pre regionálny rozvoj. A podľa mňa práve to, že ste to neurobili, vás usvedčuje z toho, že ste Michala Šipoša vôbec neodvolali preto, lebo využil kompetenciu, ktorou disponuje každý predseda výboru a každý predsedajúci aj tu v pléne Národnej rady. To, že ste túto kompetenciu nechali aj v zákone o rokovacom poriadku, aj v rokovacom poriadku výboru, vás usvedčuje z toho, že odvolanie Michala Šipoša bolo účelové. Rovnako ako na tej istej schôdzi ste účelovo odvolali Máriu Kolíkovú ako predsedníčku výboru pre kontrolu SIS za to, že zmenila termín rokovania výboru. Rovnaká účelová, prepáčte za výraz, ale blbosť. A vy to musíte vedieť.
Opäť je to kompetencia, ktorou disponuje každý predseda každého výboru. Nielen na Slovensku, hocikde vo svete. Ani túto kompetenciu ste nezrušili ani v zákone, ani v rokovacích poriadkoch jednotlivých výborov, pretože je úplne normálne, že keď zvoláte nejaké rokovanie výboru a zistíte, že sa tam bijú termíny s inými výbormi, tak zmeníte termín rokovania výboru. Takže aj toto vás usvedčuje z toho, že tak ako účelovo ste odvolali Michala Šipoša, rovnako účelovo aby ste demonštrovali svoju silu, ste odvolali Máriu Kolíkovú. A rovnako účelovo ste potom teraz na septembrovej schôdzi odvolali podpredsedu parlamentu Michala Šimečku, ktorému ste vyčítali veci, ktoré sa stali dávno pred tým, ako bol Michal Šimečka zvolený za podpredsedu parlamentu. To boli informácie, to boli udalosti, ktoré sa stali dávno pred tým, ako bol zvolaný, zvolený do Národnej rady. Takže opäť sami sa usvedčujete z toho, že vaše kroky pri deštrukcii demokratických zvyklostí, že opozícii patrí jedno miesto podpredsedu Národnej rady a niektoré miesta predsedov výborov, že tieto zvyklosti vás otravujú a že demokracia je pre vás len prekážkou pri výkone vašej moci.
Z tohto dôvodu teda opätovne navrhujeme za predsedu výboru pre regionálny rozvoj pána poslanca Michala Šipoša.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 18:14 - 18:14 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Predkladáme návrh na zvolenie poslanca Michala Šipoša za predsedu výboru pre regionálny rozvoj, a to z nasledovných dôvodov. Odvolanie Michala Šipoša z tohto postu v júni na júnovej schôdzi parlamentu považujeme za účelové rozhodnutie parlamentnej väčšiny, ktorou disponuje vládna koalícia. Koalícia sa rozhodla Michala Šipoša odvolať ako predsedu výboru preto, lebo sa jej nepáčilo, že ako predseda výboru pre regionálny rozvoj prerušil rokovanie tohto výboru. Počujete dobre. Vládna koalícia odvolala predsedu výboru preto, lebo prerušil rokovanie výboru. Preruše...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.9.2024 17:44 - 17:44 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, súhlasím pán poslanec Szallay, že po každej kríze treba urobiť dôkladnú analýzu a zobrať si ponaučenia, aby keď sa podobné krízy zopakujú v budúcnosti, aby sa potenciálne chyby vychytali a už sa neopakovali. Súhlasím.
Mám však jednu otázku, jednu logickú otázku, viac na pána splnomocnenca, ako na vás, čiže berte to ako rečnícku otázku, tá je nasledovná. Ak pandémia nebola, čo hovorí pán splnomocnenec Kotlár, ako sa dá vyšetrovať manažment pandémie? Ako sa dá vyšetrovať manažment niečoho, čo nebolo. Ako môže byť niekto splnomocnencom vlády pre vyšetrovanie manažmentu niečoho, čo nebolo. Logická odpoveď je, že samozrejme nijako a teda moje ponaučenie z tejto debaty je, že ak pandémia nebola, pán Kotlár by, ako splnomocnenec vlády mal skončiť ešte dnes. A ak pandémia bola, čo ja osobne som presvedčený, že bola, tak sa tým splnomocnencom nikdy nemal stať. Nikdy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2024 16:44 - 16:44 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, v tejto súvislosti, by som chcel dať do pozornosti niektoré výroky maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý je akýmsi vzorom v politickom tábore, z ktorého pochádza aj splnomocnenec vlády. Takže budem citovať: " Iba očkovanie pomôže. Kto sa nezaočkuje riskuje. Príde aj štvrtá vlna a jej intenzita bude závisieť od toho, koľkí z nás sa nechajú zaočkovať. Predchádzajúce tri vlny ukázali, že reštrikcie nie sú dostatočne účinné. Nosenie masiek nestačí na zabrzdenie šírenia vírusu a pomôže len očkovanie." toľko z výrokov maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorého tak často používajú politici vládnej koalície v súvislostiach s rôznymi témami, tak aby ste vedeli toto sú jeho výroky z obdobia kedy bol premiérom práve počas šírenia covidu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2024 11:17 - 11:19 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Tá správa je najmä o číslach, je to najmä nejaký štatistický prehľad o trestnej činnosti na Slovensku, ale verejnú mienku neformujú tieto čísla. Verejnú mienku profilujú rozhodnutia a verejné vystúpenia čelných predstaviteľov prokuratúry a mňa veľmi zaujíma, a to nie je otázka správy o činnosti prokuratúry, ale je to otázka zisťovania napríklad Eurostatu alebo iných inštitúcií, ako sa bude vyvíjať dôveryhodnosť orgánov činných v trestnom konaní a polície, prokuratúry, súdnictva potom, ako naozaj natvrdo začne alebo sa premietne do praxe tá novela Trestného zákona. Ona už platí, už tie prvé dopady hlásia samotní obchodníci, čiže môžme si nad tým... môžme nad tým mávnuť rukou, ale tí ľudia s tým prichádzajú dennodenne do kontaktu, sú konfrontovaní s realitou a práve tí obchodníci najlepšie vedia, či tie krádeže stúpajú, alebo klesajú. Áno, zrejme sa mnohé ocitnú medzi priestupkami, mnohé možno ani nenahlásia, pretože obchodníci vedia, že policajti nemajú kapacitu riešiť ani, často ani bežné krádeže, ešte keď boli trestnými činmi, nieto ešte keď sa stanú priestupkami, takže mnohé sa zrejme ani do tých štatistík nedostanú. Ale to, že tá trestná novela má negatívne dopady, to nehovoria len politici, hovoria to aj konkrétni ľudia, ktorí sú s tým dennodenne konfrontovaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2024 11:08 - 11:08 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem za slovo a ďakujem za všetky faktické poznámky.
Budem reagovať, len na reakcie koaličných politikov, ktorí mi vyvrátili všetko, čo som povedal. (Rečník na chvíľu zmĺkol.)
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

20.9.2024 10:51 - 10:51 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené poslankyne, vážení poslanci, správa o činnosti Generálnej prokuratúry za rok 2023 je v niečom výnimočná. Táto správa je výnimočná v tom, že je do nej zapracovaná aj správa o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý v minulosti tu v parlamente vždy predniesol špeciálny prokurátor. Vieme, prečo to tak teraz nie je.
Som poslancom tretie volebné obdobie, preto si veľmi dobre pamätám na správy, ktoré tu kedysi prednášal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Ku koncu svojho pôsobenia na čele Úradu špeciálnej prokuratúry si Dušan Kováčik pri prednášaní svojich správ v parlamente čoraz častejšie žmolil v ruke vreckovku, ktorou si utieral pot na čele. A viete, prečo sa potil? Lebo sa mu čoraz ťažšie vysvetľovalo, prečo zametá citlivé kauzy jednu po druhej pod koberec.
Vtedajším vládnym garnitúram na čele s Robertom Ficom alebo Petrom Pellegrinim to neprekážalo. Keď Dušan Kováčik osobne zametal citlivé kauzy pod koberec, vtedajšie garnitúry Roberta Fica a Petra Pellegriniho nenavrhli zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. O tom, že Dušan Kováčik ako šéf ÚŠP zametal citlivé kauzy pod koberec, nesvedčí len jeho prezývka 62:0, ktorá vznikla na základe štatistiky, koľko trestných stíhaní zastavil - 62, a koľko obžalôb podal - nula.
O tom, že Dušan Kováčik ako šéf Úradu špeciálnej prokuratúry zametal a nerobil to zadarmo, svedčia aj rozsudky súdov. Dnes je Dušan Kováčik na slobode, ale nie preto, že by dokázal svoju nevinu. Ani nie preto, že by si svoj trest spravodlivo odsedel. Dušan Kováčik je dnes na slobode preto, len preto, lebo táto vláda prostredníctvom svojho ministra spravodlivosti Borisa Suska ho účelovými právnymi kľučkami z väzenia vytiahla na slobodu.
Keď Dušan Kováčik ako špeciálny prokurátor v roku 2020 skončil v rukách spravodlivosti a skončil ako špeciálny prokurátor, nikomu z našej vlády nenapadlo Úrad špeciálnej prokuratúry zrušiť. A viete prečo? Lebo na Úrade špeciálnej prokuratúry pracovalo množstvo čestných a odborne zdatných prokurátorov, ktorým na potláčaní korupcie a rozkladaní zločineckých skupín úprimne záležalo. Keby to tak nebolo, keby všetci prokurátori ÚŠP boli ako Dušan Kováčik, nemusel by trestné kauzy zametať pod koberec Dušan Kováčik a nemusel by sa strápniť štatistikou 62:0. Mohol by to nechať na ostatných. Ale nemohol, lebo ostatní prokurátori ÚŠP neboli ako Dušan Kováčik. Preto nikomu z našej vlády nenapadlo Úrad špeciálnej prokuratúry zrušiť. Vedeli sme, že stačí do čela Úradu špeciálnej prokuratúry zvoliť človeka, ktorý nebude účelovo odoberať prípady radovým prokurátorom, ale nechá ich normálne, slobodne pracovať. Vyhlásili sme voľbu, ktorú vyhral Daniel Lipšic a začala sa historicky najúspešnejšia éra Úradu špeciálnej prokuratúry v boji proti korupcii. Dôkazom tohto historického úspechu je 40 právoplatne ukončených korupčných káuz. A bolo by ich ešte viac, keby táto vláda Úrad špeciálnej prokuratúry nezrušila.
Chcem využiť túto príležitosť, aby som sa poďakoval všetkým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí si svoju prácu robili poctivo, že vďaka nim bolo Slovensko spravodlivejším a bezpečnejším miestom pre život bežných občanov. Je mi ľúto, že o ich činnosti nemôže parlament informovať špeciálny prokurátor, lebo táto vláda jeho úrad zlikvidovala. Osobne však verím, že nie je všetkým dňom koniec a že Slovensko raz opäť bude právnym štátom, ale skutočným právnym štátom. Nielen takým na papieri, ale aj v praxi.
V skutočnom právnom štáte vlády prijímajú zákony, ktorými chránia obete trestných činov. Hanebnými zmenami v Trestnom zákone sa však táto vláda postavila za páchateľov trestných činov. Táto vláda nechráni obete, táto vláda chráni páchateľov trestných činov.
My urobíme všetko pre to, aby sa to zmenilo. Urobíme všetko pre to, aby sa zo Slovenska stala krajina, kde budú mať navrch čestní, poctiví ľudia. A nie tí, ktorých treba chrániť skracovaním premlčacích lehôt, znížením trestných sadzieb alebo zrušením fungujúcich inštitúcií ,ako bol Úrad špeciálnej prokuratúry.
Ešte raz ďakujem prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry za ich prácu. A ďakujem aj všetkým ostatným čestným prokurátorom po celom Slovensku, nech pôsobia na akejkoľvek okresnej alebo krajskej prokuratúre. Ďakujem vám. Táto krajina vás bude ešte potrebovať. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 15:34 - 15:36 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za faktickú poznámku, pán poslanec Pročko, a za podporu k môjmu vystúpeniu.
Myslím, že to treba dať do takého širšieho kontextu, že toto vládnutie sa začalo tým, že pomohli páchateľom trestných činov, alebo potenciálnym páchateľom. Znížili trestné sadzby za korupciu, niektoré trestné činy sa stali premlčanými, čiže už ako keby neboli. No a teraz ešte idú dvíhať dane, aby po tom, ako pomohli svojim ľuďom, aby ešte vytiahli z vrecák ľudí nejaké peniaze. Už za akým účelom, to si možno necháme niekedy na nejakú inú debatu. Čiže tento kontext je podľa mňa dôležitý nahlas pomenovať.
Naozaj to, ako je tá legislatíva dnes nastavená, aké smiešne pokuty hrozia aj za tie priestupky, ktoré si spomenul vo svojej faktickej poznámke, tie takisto motivujú ľudí, pretože sú si vedomí toho, že keď ukradnú nejaký tovar do tých 700 eur, tak ani tá pokuta, ktorú potom potenciálne budú musieť zaplatiť, ešte stále budú v pluse, keď niečo ukradnú zrovna do tých 700 eur. A možnože zmení tento parlament priestupkový zákon a zvýši pokuty, ale nič to nemení na tom, že drvivú väčšinu priestupkov nebude mať kto riešiť, lebo policajtov priestupky, už dnes je toľko policajtov, že nemajú kapacitu riešiť okamžite trestné činy, keď sa stanú. Ľudia musia čakať. Viete, keď sa dozvedia, že bol spáchaný nejaký priestupok, tak to už duplom nebudú mať čas riešiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.9.2024 15:22 - 15:31 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Keď minister spravodlivosti Boris Susko priniesol do Národnej rady škandalóznu novelu Trestného zákona, varovali sme verejnosť. Zo Slovenska sa vďaka tejto škandalóznej novele Trestného zákona stane krajina, kde sa oplatí korumpovať a kradnúť. A ukazuje sa, že sme mali pravdu. Za našej vlády sa zlodeji a úplatkári báli. Za tejto vlády sa boja obete trestných činov. Táto vláda pomáha páchateľom, my sme pomáhali obetiam trestných činov.
Toto je najväčšia tragédia tej škandalóznej novely Trestného zákona a škody, ktoré spôsobila, nebude jednoduché napraviť. Táto naša poslanecká iniciatíva nerieši úplne všetky škody, ktoré boli spôsobené. Reagujeme len na časť týchto škôd. Reagujeme napríklad na reakcie obchodníkov, ktorí sa začali sťažovať na rozmáhajúce sa krádeže ich tovaru v obchodoch. Minister spravodlivosti Boris Susko sa tvári, že nič také neexistuje. Pritom to teraz nehovoríme my, hovoria to obchodníci, ktorí sú dennodenne konfrontovaní s realitou. A teda vypočujme si, čo hovoria.
Napríklad: "Spoločnosť Billa Slovensko v poslednom období zaznamenala zvýšený nárast krádeží najmä drahšieho tovaru a vo väčších množstvách." To bolo v článku v denníku Pravda.
Alebo reťazec Lidl v nadväznosti na zmeny už rozbehol preventívnu kampaň, v ktorej zdôrazňuje, že krádež sa neoplatí. Čierne štítky s výstražnou dlaňou a červeným nápisom, ktoré pribudli v jeho predajniach pri viacerých výrobkoch, upozorňujú na elektronickú ochranu proti krádežiam.
O určitom náraste krádeží hovorí aj Tesco, ktoré sa rozhodlo na tento trend obratom reagovať.
Citát: "Aktualizujeme bezpečnostné opatrenie a spôsoby identifikácie nezaplateného alebo odcudzeného tovaru pomocou nových technológií."
O dramatickom zhoršení situácie po schválení novely hovorí napríklad predajňa Exisport, zameraný na športovú výbavu a oblečenie. Citujem: "Registrujeme predovšetkým nárast objemu odcudzeného tovaru, keď sa napríklad zlodeji neštítia naraz ukradnúť z prezenčného stola celý jeho vystavený obsah," povedal konateľ tejto spoločnosti. Ďalší problém hlásia samosprávy, to znamená, že nesťažujú sa len obchodníci, ale napríklad aj trenčianska radnica, pretože v Trenčíne eviduje mestská polícia väčší počet krádeží elektronických kolobežiek. Za dva týždne ich tam zmizlo osem a aj tento nárast si tamojší policajti vysvetľujú práve novelou Trestného zákona. Citujem: "Drvivá väčšina týchto krádeží sa nebude v zmysle Trestného zákona, pôjde o priestupok proti majetku," zhrnul zástupca náčelníka mestskej polície.
Denník Nový čas oslovil obchodné reťazce a z nich Tesco a Terno uviedli, že v poslednom období čelia väčšiemu náporu zlodejov. Citát: "V poslednom čase však registrujeme aj rast hodnoty tovaru v prepočte na jednu krádež," povedal zástupca Slovenskej aliancie moderného obchodu v mene týchto reťazcov.
Čiže môže sa vládna koalícia tváriť, koľko chce, že tu len opozícia nejako interpretuje novelu Trestného zákona, toto hovoria priamo obchodníci, ktorí sú dennodenne konfrontovaní s dopadmi škandalóznej novely Trestného zákona. Toto treba zastaviť! Úlohou štátu je okrem iného chrániť život, zdravie a majetok občanov.
Preto predkladáme túto novelu Trestného zákona v mene nášho poslaneckého klubu, v ktorom riešime nasledovné veci. Po prvé, vraciame výšky škôd do pôvodného stavu, teda do tej výšky, ktorá platila pred škandalóznou novelou Trestného zákona. Prečítam aj konkrétny novelizačný paragraf.
V § 125 (1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy.
Čiže vraciame naspäť hranice škôd do pôvodného stavu. Viem, že na tejto schôdzi Národnej rady budú aj ďalšie novely z iných poslaneckých klubov. Niektorí kolegovia navrhujú vyššiu hranicu. My si myslíme, že prax ukázala, že slovenská spoločnosť zatiaľ nie je pripravená na to, aby sa výška škôd upravovala takýmto spôsobom, aby sa zvyšovala. A preto my navrhujeme návrat do pôvodného stavu. Samozrejme, v druhom čítaní môžeme viesť diskusie, či je lepší ten návrh opozičný, alebo onen, ale toto je náš vklad do tejto diskusie.
Ďalej navrhujeme aj opätovne zaviesť trestný čin krádeže pre prípady, kedy je páchateľ za obdobný trestný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý. Teda v praxi pôjde o prípady, kedy je skutok kvalifikovaný ako priestupok a následne je opakovaný obdobný čin už kvalifikovaný ako trestný čin krádeže. Aj na toto sme upozorňovali, že to vypadlo po škandalóznej novele Trestného zákona. Pán minister spravodlivosti sa opäť tváril, že to pravda nie je a prax dala za pravdu komu? No, pánovi ministrovi spravodlivosti nie.
Tretí okruh, teda tretia vec, ktorú riešime, navrhujeme opäť návrat prísnejších trestných sadzieb za korupčné trestné činy podľa pôvodného znenia Trestného zákona, pretože aj tu sme presvedčení o tom, že zníženie trestných sadzieb len zvyšuje pravdepodobnosť páchania korupčných trestných činov a podľa nášho presvedčenia štát by mal robiť všetko pre to, aby korupcie bolo čo najmenej, aby trestné sadzby odrádzali ľudí páchať korupčné trestné činy. A preto ešte raz, navrhujeme návrat k prísnym trestným sadzbám za korupčné trestné činy.
Dámy a páni, ak to cítite podobne, ak aj vám záleží na tom, aby ľudia na Slovensku mali pocit nejakej elementárnej spravodlivosti, aby sme im vrátili dôveru v právny štát a v to, že štát je na strane obetí trestných činov a nie páchateľov alebo potenciálnych páchateľov, tak vás prosím, aby ste túto našu novelu podporili.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis