Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

10.4.2025 o 15:44 hod.

Mgr.

Irena Bihariová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2025 16:44 - 16:59 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja, mám potrebu, ešte raz zdôrazniť, to čo tu už viackrát zaznelo aj, aj vo vystúpení, pána poslanca Hargaša. A síce, že činnosťou mimovládky prichádza k výkonu politických práv. Pointou politických práv, je zaistiť občanovi alebo združeniu občanov, dosah na správu veci verejných. Chápete? Čiže mimovládka nevie urobiť nijakú činnosť, ktorou by nemala vplyv na chod štátu, ale štát chce, aby sa mu z toho vyviňovala. Mňa by strašne zaujímalo, že teda aký typ aktivít má pán Gedra na mysli. Pokojne, nech mi to hoci aj nakreslí, graficky znázorní, že či existuje taká aktivity, ktorú by nemusela mimovládka tým pádom, hej, dokladovať. Lebo ono je na konci dňa tak, že dokonca a tá mimovládka, aj keď nekoná, aj tak vyvolá rozhodnutie štátu a ovplyvní rozhodovacie procesy. Lebo napríklad nevydá, ne, nepodá výkaz poistenca, ktorého zamestnáva do sociálnej poisťovne. Chápete, že, že nedokáže existovať bez toho, aby jej činnosť mala v akomkoľvek smere, rozsahu a, a či priamo alebo nepriamo dopad a interakciu s nám na verejnej politiky. Však na to, na to vznikajú. To je jeden rozmer absurdít. Potom, v tom praktickom, hej, sa asi tiež nikto nepotreboval zaoberať tým, že ak sú pracovníci v mimovládke platení z, zo zdrojov, či už teda hej, verejných alebo hoci aj súkromných, ak sú účelovo viazané. Oni sú vždy účelovo viazané. To znamená, že pracovník, ktorý tam je, berie odmenu len presne na vymedzené výstupy, aktivity, úkony, ktoré mu donor povolil, ale štát ho núti k tomu, aby oklamal toho donora, a aby miesto toho podával, hej, výkazy v danom čase alebo, alebo vykonával úlohu orgánu verejnej moci na úseku zákona o informáciách. Chápete, že, že to privodzuje tak absurdné, nes...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2025 16:14 - 16:29 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Ja by som na poslanca chcela nadviazať v tej časti, kde ste spomenuli verejný záujem. Som rada, že tu zaznievajú presne tie veci, ktoré som chcela vniesť do pléna počas mojej rozpravy, ale keďže sa k nej už asi nedostaneme, tak aspoň takto.
To, kde sa opäť proste navrhovateľ nevyrovnal s principiálnymi, hej, nejakými zásadami, je, že ak štát zasahuje tak, že ho k nejakému zásahu zmocňuje priamo zákon, ako to je v tomto prípade, kedy generálne zmocňuje štát navrhovaná úprava k tomu, aby smel ukladať povinnosti subjektu občianskej spoločnosti. Čiže oni automaticky majú legalizované právo zasiahnuť. Ak takéto niečo pripustíme, tak tu musíme mať že plejádu sakra vážnych, hej, že verejný záujem v prospech ktorej to dopustíme. Zatiaľ tu neodznel žiaden a osobne si neviem ani predstaviť, že čo by sa tam muselo nájsť. To, kde sa to zvyčajne, hej, dá realizovať, ak potrebuje štát zasiahnuť dozorujúcou, kontrolujúcou činnosťou do sféry, sféry na ihrisku, kde pôsobí občianska spoločnosť, tak to robí in concreto. A áno, vtedy sa musí veľmi citlivo vybalansovať, či tento zásah spĺňa, hej, test proporcionality, ktorá hodnota je chránená, na ujmu ktorej a tak ďalej. A toto sú presne tie veci, okolo ktorých ten zákon podľa mňa ani nešiel, ani im nedal priestor, aby sa s nimi vyrovnal. A taká jedna dobrá rada, že ak naozaj toto celé absolvujeme kvôli politickým mimovládkam, prečo vás, prekristapána, nenapadlo využiť § 12 ods. 3 zákona o združovaní, kde môže ministerstvo dať rozpustiť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2025 15:59 - 16:14 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, ja som si tu robila nejaké poznámky, kde som chcela nadviazať. Napríklad ste spomenuli to, ako si štát v tej verzii, ktorá teda je v súčasnosti pred schvaľovaním uzurpoval právomoc pozorovať činnosť, ktorú subjekty občianskej spoločnosti vlastne v tom výkaze oznamujú. Toto je tiež jedna z tých úplných abnormalít, ktorá rozbíja to tradičné a historické nejaké nastavenie systémové vzťahov a mechanizmov fungovania medzi štátom a všetkými subjektami občianskej spoločnosti. Zvlášť, ak teda vypichnem, že tie subjekty občianskej spoločnosti vznikajú na základe výkonu politického práva, práva združovacieho. A čokoľvek budú robiť, z logiky veci, pretože (...nezrozumiteľne vyslovené...) politické práva, aj keby nechceli, bude mať dopad priamy, či nepriamy na rozhodovacieho procesy v štáte. Lebo o tom sú politické práva, že dávajú, zaisťujú možnosť občanovi, ergo združeniu občanom, aby mu zostal vplyv na štát. A tu prichádza štát s nápadom, že moji zlatí, vy mi to budete akože dávať na preverenie a ja od vás budem pýtať ďalšie doklady. A to, to kde sa robí, v Číne, že aby štát dokladoval, aby občan dokladoval štátu, že vykonáva základné ľudské práva a štát mu čo bude, potvrdenie, osvedčenie, že, že to je brutál. A že najhoršie na tom je, že tí čo to predkladajú, ani nevedenia, čo predkladajú. A ani sa neunúvali viesť o tom normálnu diskusiu. Zase to vedieme v skrátených, hej, slotových intervaloch.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2025 15:29 - 15:44 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ďakujem aj za tú zmienku Ondrej, kde si spomínal presne tú protiústavnosť toho zaťaženia subjektu, súkromného práva povinnosťami orgánu verejnej moci, že ja sa teraz naozaj, že cítim až trápne, že zrovna na tejto pôde je potrebné vysvetliť, že v žiadnom normálnom vesmíre sa nesmie stať, aby štát prikázal nejakú činnosť vlastne občianskemu subjektu, ktorý má právo konať všetko čo nie je zakázané. Preniesol na neho svoje povinnosti. Čím zároveň má potenciál výrazne zasahovať do toho, čo potom on vlastne môže realizovať z toho účelu pre ktorý vznikol. Lebo on, keď ho zavalí štát nejakým typom nechcených povinností tak má fantastický priestor na to, aby z paralyzoval jeho kapacity, priestor, zdroje, ktoré by mohol využiť pre svoju vlastnú činnosť. To za prvé. Čiže ten praktický rozmer je, že šialený. Ale presne aj to hľadisko, že kde sa, kde sme vzali ten mandát na to, aby štát preniesol na aktéra občianskej spoločnosti povinnosti, ktoré prináležia orgánu verejnej moci. Samozrejme bez peňazí. Bez všetkých ostatných teda vecí, ktoré by tomu dali aspoň tú logiku, že ide o prenesený výkon štátnej správy. Mňa by veľmi zaujímalo, že či v tom hej postavení, keď mimovládka vykonáva povinnosti na úseku práva v zmysle zákona poskytovaní informácií má čo? To čo je za subjekt vtedy? To je štátna správa alebo čo to je? Čo plní? Že to sa, že toto je neuveriteľné, hej? Že ja som až pohoršená s tým, že ako má niekto tú opovážlivosť prísť s niečím a nebiť si vedomý toľkých následkov, ktoré takto zničí a ani nevie, že kam to všade zájde a ktoré sa už potom nedajú zvrátiť. A nemá ten chochmes ani ..
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.4.2025 13:59 - 14:14 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som možno najprv iba z takej praktickej perspektívy zareagovala na tú časť, kde pani poslankyňa Remišová uvádzala prečo je tento návrh zbytočný. Tak ja k tomu pridám ešte jeden politický rozmer, že ono sa to dovyvíjalo do podoby, ktorá je príliš mäkká pre vašich voličov a neakceptovateľná pre našich voličov. Toto je najhoršia cesta, že už keď chcete robiť poriadky, urobte to, majte odvahu a teda stojte si za tým a my to budeme oponovať a brániť tomu, ale toto je že ani ryba ani rak. Toto je lús, lús, úplne že politicky z toho nikto nič nemá a máme výsledok, že bude niekde na úrade sa kopiť päťsto tisíc papierikov vo výkazoch kde aká činnosť mohla ovplyvniť chod štátu, že neuveriteľný nezmysel. Ale toto je asi to najmenej bolestné na tom celom zákone, že to kde ja, hej. Mne tak trochu aj chýba taká väčšia a lepšia diskusia a snáď sa k tomu dostanem v rozprave, je to, že tu sa preklápajú pozície štátu a občana, že tu sa rekonfigurujú proste tie základné princípy na ktorých je rozdelená, hej, sféra vplyvu štátu, sféra vplyvu občianskej spoločnosti. Tu sa vytvára napríklad z mimovládneho sektora nejaká entita abstraktná, pritom to je na tej istej úrovni ako občan. To je súčasť občianskeho sektora. Keď štát triafa po mimovládke, strelí vždy občana, hej, že tomu sa nedá vyhnúť. A tu sa proste, hej, historicky sa to tu šteluje, aby sa zabezpečila rovnováha medzi týmito zložkami a hľa, z neba jasna sa objaví na úrade nejaký tuto, hej pán Ďuro, ktorý to tu celé akože rozkope, hej, a príde absolútne jak nový Montesquieu alebo John Locke a príde s novým konceptom spoločenskej zmluvy. Je to veľmi chvályhodné, nech dojde, ale nie takýmto procesom a nie takýmto spôsobom. Lebo ten následok si ani on sám podľa mňa nie je schopný v tejto chvíli uvedomiť do akých akože...
Skryt prepis
 

10.4.2025 16:29 - 16:44 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ďakujem aj spravodajcovi za reakciu a úplne sa stotožňujem s tými konštatáciami. K tomu všetkému, čo som uviedla, možno ešte aj tak apelačne, aj keď tá sála je plná, vlastne nemám ani na koho apelovať, ale chcem, aby to tu zaznelo. Je tam ešte teda jedna vec, ktorá je mimoriadne silná. Hovorím znovu je teda, hej bol pre mňa motiváciou, prečo sa teda pokúsiť tie vedľajšie účinky a negatívne účinky zmierňovať a dokonca teda pri tom § 86, ktorý som spomínala, aj doslova sme museli potom už niektoré vypustiť. Tak podobne, v podobnej situácii som teda v myšlienkach bola aj pri § 56, ods. 2 a 3 Trestného zákona, pretože tu sa vlastne aj viacerí právny odborníci prikláňajú k tomu, že peňažný trest, ako samostatný trest a teraz toto bude veľmi zaujímavé, dávajte pozor aj neprávnici, lebo toto bolo pre mňa úplne šokujúce, keď som si vypočula aj takýto možný výkladový prístup. Tak tento peňažný trest, ako samostatný trest je v zmysle § 56, ods. 2 a 3 možné uložiť pri všetkých zločinoch, okrem obzvlášť závažných zločinoch. Ustanovenie § 34, ods. 6 Trestného zákona totiž obsahuje formuláciu, ak zákon neustanovuje inak a podmienky ukladania peňažného trestu podľa toho citovaného § 56, práve možno považovať za prípad, keď zákon ustanovuje osobitné pravidlá a dáva možnosť uložiť výlučne peňažný trest pri všetkých zločinoch okrem obzvlášť závažných. To znamená, že samostatný peňažný trest je možné uložiť aj pri znásilnení, to je § 199, ods. 1, keďže tam je sadzba 5 až 10 rokov. Ďalej pri znásilnení maloletej osoby 199, ods. 2, kde je sadza 7 až 15 rokov. Pri sexuálnom zneužívaní § 201, ods 1 sadzba 3 až 10 rokov. Zabití § 147, ods. 1 sadzba 7 až 10 rokov. Pri lúpeži na maloletej osobe, alebo staršej osobe § 188, ods. 2 sadzba 7 až 12 rokov a pri množstve iných nebezpečných zločinov. Ja som, neviem, či toto je, ja chcem si naozaj zachovať takú tu prezumciu, že toto snáď nemohol byť zámer, hej, predkladateľa a tvorcu tejto novely, ale naozaj s takejto dikcie, aj teda ako som povedala aj po konzulácii s právnikmi z odbornej obce, akademickej a aj justičnej obce, tam sa vlastne naozaj zhodnujú na tom, že aj pri takýchto trestných činoch, aké som ilustračne uviedla, aby sa páchateľ mohol potenciálne vykúpiť pokutou, hej, pri znásilnení dieťaťa.
Čiže toto boli tiež také tie, ako jeden z tých škodlivých a amorálnych a zvrhlých následkov, ktoré tá novela prihodila a na ktoré som sa snažila predkladaným návrhom reagovať. Ďakujem.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 16:14 - 16:29 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
... navrhujeme to v znení: "Ak tento zákon neustanovuje inak, súd musí uložiť trest odňatia slobody za trestný čin, pri ktorom rozsah trestného činu, spôsobená škoda alebo získaný majetkový prospech prevyšuje 50 000 eur a za trestný čin, ktorého horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti zákona prevyšuje 8 rokov". To znamená, že vypustili sme tie všetky vymenované trestné činy, a povedali sme si pri akýchkoľvek trestných činoch, kde teda prichádza k škode alebo k majetkovému prospechu nad 50 000 eur. Jedna kategória, kde sa teda bude ukladať obligatórne trest odňatia slobody alebo teda pri tých trestných činoch, kde je tá horná sadzba 8 rokov. Čiže naozaj sme to robili veľmi takým tým kompromisným prístupom. Ešte by som sa chcela dotknúť tých článkov, ktoré sa týkajú podmienečného odkladu. V tom pôvodnom znení tak, ako to je teraz, máme v § 49 ods. 1, Ak tento zákon neustanovuje inak, súd môže podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho tri roky. Následne ide § 2, ktorý znovu vymenuje tie euro trestné činy. Teda tie trestné činy, ktoré spôsobujú ujmu finančným záujmom Európskej únie, ale tu teda hovorí, že v prípade týchto trestných činov môže súd podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho dva roky, hej. Čiže znovu tu vidíte tú dvojakosť, tú dvojkoľajnosť v prísnosti a v ochrane. Mohli by sme samozrejme úplne otvoriť tú tému, že ako to vôbec má byť urobené, či dva roky, či tri roky alebo ja si myslím, že takéto veci sa majú odvíjať od nejakej, s kriminologických výskumov, ktoré majú dať odpovede na to, že ako budeme s takýmito číslami šibrinkovať, ale už keď tu bola v tej priaznivejšej úprave pre trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Európskej únie ustanovená teda to obdobie dvoch rokov. Tak ten náš harmonizujúci návrh je, že teda pre všetky trestné činy súd môže odložiť výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúcich dva roky. Čiže sme sa vlastne prispôsobili tej úprave, ktorá sa týka v súčasnosti len trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie. Hej, no snažím sa vyberať veci, aby som nešla naozaj, že úplne bod po bode. Hľadám iba také tie najdôležitejšie. Chcem sa zámerne dotknúť jedného ustanovenia, ktoré teda tiež sme museli v záujme dosiahnuť nejaký ten kompromis a odstrániť tú zavedenú nerovnosť, ktorého sme sa museli dotknúť aj nad rámec toho, ako som to teda vôbec zamýšľala pretože, a teraz hovorím konkrétne o § 87. Tam je taká zvláštna vec, že skúsim to povedať, tak neprávnicky, ktorá sa teda týka aj zmeny premlčacích lehôt hej, že a je tam vlastne vec, že dobre, tak my sme tou veľkou amnestujúcou novelou nastavili nejako tie premlčacie lehoty. Potom sme teda zistili, že pre Európsku komisiu to je nie veľmi prijateľné, takže sa skrátili, a v tomto § 87 ods. 6, 7 a tie nasledujúce hovoríme, že tak dobre, tak moment, už tým ktorým sme dali tie priaznivejšie podmienky našou veľkou amnestujúcou novelou berieme späť, hej a ideme naspäť k tým prísnejším, ktoré sa teda budú týkať vymedzených trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie. Lenže toto sa nesmie robiť. V trestnom práve nemôžete zaviesť retroaktivitu a ešte teda, že to bude prísnejšie trestané, hej, že to je, normálne že som si ešte gramatickým výkladom cez všetky body, čiarky, že či to ja zle čítam alebo že to ja nechápem. Ale teda bavila som sa aj s viacerými prokurátormi, aj s akademikmi, naozaj, že toto je nevídaná vec, hej, že toto je úplne podľa mňa keď sa toto znenie dostane na Ústavný súd, toto je čisto na zrušenie. Čiže znovu, keď sme chceli hľadať nejaký ten kompromis, ako odstrániť to, že sú pre trestné činy poškodzujúce finančné záujmy nadstavené inak premlčacie lehoty, ako je to pri ostatných trestných činoch, ktoré teda poškodzujú záujmy Slovenskej republiky alebo občanov, teda vo vzťahu k majetkovým a hospodárskym trestným činom, tak sme vlastne tú 87 6,7,8, vypustili. A ona aj vlastne tým, ako sme to naformulovali to ostalo aj tým pádom bezpredmetné a už to tam nebolo nutné. A navrhli sme tam znenie, aby sa tak, ako je vlastne tá prísnejšia premlčacia lehota 20 rokov stala vlastne rovnakou aj pri trestných činoch v tej hospodárskej a majetkovej hlavy týkala rovnako ak poškodzujú finančné záujmy Slovenskej republiky alebo teda právnických alebo fyzických osôb na Slovensku. Hovorím teraz o 20 rokoch, ak ide o zločin, za ktorý trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 10 rokov. A možno ešte niektoré spomeniem, potom mi došli také, že naozaj najviac oči kolúce. V podstate aj v § 40 ods. 3 tam bolo tam tá súčasná dikcia znie, že v prípade prečinov podľa znovu vymedzenie konkrétnych trestných činov, pri ktorých dochádza k spáchaní poškodzovaniu finančný záujem Európskej únie, možno upustiť od potrestania páchateľa, len vtedy, ak sú splnené podmienky podľa predchádzajúcej vety a zároveň rozsah prečinu, spôsobená škoda alebo majetkový prospech získaný prečinom neprevyšuje 50 000 eur. A my teda navrhujeme, v prípade prečinov, ktorých spáchaním dochádza k poškodzovaniu finančných záujmov Európskej únie a Slovenskej republiky, čiže už, aby sme tam nerozbíjali ten koncept, tak ako to tam je aj s tou škodou v súčasnosti zavedené. Tak sme tam, hej pichli aj tú Slovenskú republiku a fyzických a právnických osôb možno upustiť od potrestania páchateľa len vtedy, ak sú splnené podmienky a tak ďalej. Spôsobená škoda alebo majetkový prospech získaný prečinom neprevyšuje 50 000 eur. Takže tam, kde sa dalo a stačilo vložiť "a Slovenskej republiky", tak sme išli touto cestou. Niekde sme naozaj teda museli zmeniť povedzme tie roky, ktoré sa týkajú podmienečného odkladu alebo sme museli zmeniť to premlčanie a riadiť sa tou úpravou, teda ktorá je prísnejšia resp. ktorá prísnejšie chránila hodnoty, finančné záujmy Európskej únie. Ja by som možno v závere, iba tak chcela apelovať, že naozaj ja som rada, že tu je teraz predsedajúci pán podpredseda Gašpar, aj keď neviem, či to celkom úplne počúval (Povedané s pobavením.) lebo naozaj viem, že sa v tomto vyznáte, a ak ste to naozaj počúvali, tak sa dá z toho odčítať, že zámerom tohto návrhu nie je úplne vám rozbiť to, čo by si naozaj, teda aj z môjho pohľadu zaslúžilo rozbiť a jedného dňa sa to bude musieť rozbiť, ale nie dnes, nie poslaneckým návrhom a nie bez odbornej diskusie. Je to naozaj niečo, čo sa snaží odstrániť predpokladám, že možno aj nezamýšľaný vedľajší účinok a negatívny vedľajší účinok takého rozsahu a takej intenzity, že sa dostáva do kontra pozície s ústavným imperatívom a so samotnou Zmluvou o fungovaní Európskej únie, že toto je ten zámer toho predkladaného návrhu zákona. Si myslím, hej, ak by bola vôľa, tak aj v radoch koalície je dosť ľudí, ktorí si teda vedia k tomu sadnúť a prejsť si tie články, tak ako sme ich navrhli a pozrieť sa na to, že či by to teda naozaj bolo pre vás natoľko neznesiteľné, aby sa to skorigovalo a dostalo do súladu, lebo to je toho pointov. Ja osobne si nemyslím, že tá celá novela, tak ako sa spravila, však sme o tom my veľakrát diskutovali mala urobiť takýmto spôsobom a to už teda nehovorím ani o tom procesnom hľadisku, ale už sa to stalo. A toto, čo vlastne, hej tá moja iniciatíva je viac menej len snahou korigovať, ako to hovoria v Trnave, že to je len taký že "damagecontrol" hej, že už keď ste to teda (Povedané s pobavením) tak hovoria v Trnave (povedané so smiechom.) Že už keď sa to teda hej, stalo tak, ako sa to stalo a ako som na začiatku povedala vidno to aj z toho z tej repetetívnosti tých poslaneckých návrhov alebo aj vládnych noviel, že vzniká neustála potreba korigovať tie následky veľkej amnestujúcej novely. Tak toto je tiež ten priestor, ktorý podľa mňa by nemal uniknúť pozornosti vládnych teda, či už poslancov alebo vlády ako takej, o to zvlášť, že som hlboko, naozaj hlboko presvedčená a hovorím to bez akejkoľvek ideologickej motivácie, politickej motivácie, hovorím to teraz naozaj ako právnička, dokonca to nehovorím ako, hej z pozície tej ktorá si myslí, že je najmúdrejšia, všetku múdrosť zjedla, ale aj teda po konzultácii s prokurátormi z generálnej prokuratúry, z rôznych teda aj oblastí justičnej obce, že toto je naozaj na 99%, hej zrušiteľné Ústavným súdom. Tieto konkrétne ustanovenia, lebo tam je naozaj tak krikľavý ten rozpor, tá kontra pozícia s Ústavou, a teda aj so samotným právom Európskej únie. Podotýkam, že samozrejme tú časovú linku si pamätáme, hej o čom som hovorila ja neposudzoval Ústavný súd, lebo to tu vtedy ešte táto novela sa ešte neposudzovala a nebola predmetom posudzovania Ústavným súdom. Čiže je tu ten priestor skorigovať to legislatívne. Upraviť to teda už tým, že si to predložíte, ako uznáte za vhodné. Kým uznáte za vhodné bez toho teda aby to muselo skončiť na Ústavnom súde, ale ak vám to teda z akýchkoľvek príčin príde, ako niečo s čím sa nechcete zaoberať, tak ja teda by som to kľudne potom nechala, nech to rozhodne Ústavný súd. Pretože si naozaj myslím, že toto si občania tejto republiky nezaslúžia, ani právnické ani fyzické osoby. A vôbec ani republika ako taká, lebo tu sa bavíme o slabšej právnej ochrane, aj majetku Slovenskej republiky, verejných financií Slovenskej republiky, ako som povedala, preto nevidím dôvod, lebo Európska komisia, Európska únia od nás nežiadala, že pre Slovákov nižšie a pre Európsku komisiu, hej že vyššie trestné sadzby. Ona chcela rovnaké akurát, že zase takisto v duchu európskeho práva my sme viazaní ukladať v trestnom práve sankcie, ktoré sú primerané, ktoré sú, ale aj odstrašujúce. Oni musia aj odstrašiť, hej, jednak teda aj toho páchateľa, aby to neopakoval druhýkrát a neprišlo k recidíve a jednak teda, aby to odstrašilo aj tých ostatných. A Európska komisia mala za to, preto nám to vytkla, že no moment pri týchto trestných činoch, ktoré sa nás teda týkajú je úplne evidentné, že sankcie tak, ako ste ich nastavili nie sú v súlade s európskym právom a s tým ako my požadujeme, aby sankcie v trestnom práve plnili účel. Ako som už povedala, nechcem to zopakovať vo vláčnom, hej verzii znovu už len skrátene. Našou úlohou bolo, aby sme s tou požiadavkou Európskej komisie pracovali tak, že teda naozaj aj tým všetkým ostatným trestným činom, ku ktorým prichádza k poškodzovaniu finančných záujmov, majetkových hodnôt, vlastnícky práv, dali rovnakú právnu ochranu akou sme teda pri tých euronovelách dopriali v ochrane finančných záujmov Európskej únie. Ďakujem, skončila som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 15:59 - 16:14 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
.. a schválená to veľká novela tak bola niekoľko krát pozmeňovaná a následne, aj keď bola teda už schválená tak prišlo niekoľko novelizácií vo veľmi krátkom čase. A ja ich tu musím spomenúť tie, tie novelizačné zákony. Pretože práve tie zaviedli niektoré ustanovenia voči, ktorým smeruje môj návrh. Čiže pamätáme si teda zákon č. 47/2024 vo veci premlčania trestného stíhania trestných činov v prvej, druhej, tretej a deviatej hlave, kde teda zákonodarca až dodatočne zvážil, že pri týchto skupinách trestných činov by skrátenie premlčacích lehôt nebolo vhodné a primerané. Následne teda prišla novela č. 214/2024 vo veci opätovného posilňovania ochrany finančných záujmov Európskej únie. Keďže veľká novela priniesla štvorkombináciu zmien. Kumulatívne zníženie trestných sadzieb. Zvýšenie hraníc, škôd ako kvalifikačných znakov. Zmenu zásad a podmenu k ukladania trestov, skrátenie premlčacích lehôt. No a to teda v kumulatívnom výsledku spôsobilo oslabenie trestnoprávnej ochrany finančných záujmov Európskej únie. Budem túto novelu aj tú nasledujúcu pre zjednodušenie nazývať ako euronovely, aby sme sa teda potom rozumeli v tom ďalšom mojom výklade. Takou tou ďalšou teda euronovelou bola novela č. 353/2024 taktiež vo veci opätovného posilňovania ochrany finančných záujmov Európskej únie. Pretože tá predošlá úprava, tie predošlé zásahy sa ukázali ako nedostatočné. No a teraz čo tie euronovely priniesli a na čo náš návrh reaguje. Tie euronovely vymedzili skupinu konkrétnych trestných činov, ktoré majú ak teda ich páchateľ spácha. Za následok jednak prísnejšie a tresty a prísnejšie podmienky ukladania trestov. A to aj vo vzťahu k obligátornosti ukladania trestu odňatia slobody. A do istej miery v niesli nové škálovanie škôd. Tomu sa tiež ešte dostanem, lebo teda zvlášť pri tom treste odňatia slobody sa zavádza nová hranica 50 a ešte 100-tisíc myslím. Ale dostanem sa k tomu. 50-tisíc, áno. A teraz čo to vlastne hej, kde v čom je ten problém, že prišlo k takémuto následku alebo k takejto špecifikácii konkrétnych trestných činov pre ktoré sa vytvára osobitná právna ochrana alebo teda prísnejší systém ochrany, ochrany finančných záujmov. No dostáva sa to do rozporu jednak s ústavným imperatívom v článku 20 ústavy, ktorý hovorí, že vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. A čo je ešte teda zvlášť na pováženie a to naozaj veľmi prízvukujem. Dostáva sa to aj do rozporu s článkom 323 ods.2 zmluvy o fungovaní Európskej únie, ktorá ten článok teraz odcitujem. Členské štáty príjmu rovnaké opatrenia na zamedzenie podvodov poškodzujúcich finančných záujmov únie aké prijímajú na zamedzenie podvodov poškodzujúce ich vlastné finančné záujmy. Čiže zmluva o fungovaní Európskej únie vyžaduje, aby finančné záujmy Európskej únie ale aj teda národnej mysliac tým verejné financie Slovenskej republiky alebo teda členského štátu a vlastnícke práva, majetkové hodnoty, finančné záujmy fyzických a právnických osôb v danom štáte požívali rovnakú, rovnakú ochranu. A my sme teda hej viazaný týmto článkom 325. Vrátim sa teda na začiatok ešte k tomu článku 20 čo z neho vyplýva. Pretože ja teda namietam v prvom rade aj to bola taká ta hlavná motivácia, že tu prichádza k porušeniu ústavy a teda k porušeniu Európskeho práva. Ten článok 20 vyžaduje alebo teda nám hej hovorí, že právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah vlastníckeho práva a súčasne, že právo všetkých vlastníkov požíva rovnakú právnu ochranu. A to teda potvrdzujú aj viaceré nálezy Ústavného súdu. Za všetky teda môžem spomenúť UF 36 z roku 2005, ktorý teda výkladom, ktorý sa zaoberá výkladom čl. 20 ods.1 ústavy a skonštatoval, že bolo by s ním v rozpore alebo je s ním v rozpore taká právna úprava, ktorá preferuje jedného vlastníka alebo jednu skupinu vlastníkov pred inou skupinou vlastníkov. A vytvára medzi nimi nerovný, právne nerovný vzťah. Čiže tu na sa Ústavný súd zaoberal rovnosťou medzi, medzi vlastníkmi ako subjektmi vlastníckeho práva. Spomeniem ešte jeden nález z Ústavného súdu, ktorý v tomto kontexte teda judikoval nie len teda tú rovnosť vlastníkov, ale aj čo do druhu vlastníckeho práva. Mysliac tým teda či to budú akcie alebo to bude hnuteľný majetok alebo to budú iné typy majetkových hodnôt a finančných záujmov. Samozrejme, že nemyslí sa tým rovnaká ochrana, keď si zoberiem ja neviem nehnuteľnosť tak bude požívať samozrejme iný spôsob ochrany ako, keď je niečo vyjadrené abstraktne hej na účte alebo teda v podobe akcií. Ale pokiaľ ide o tú právnu ochranu tak bez ohľadu na to v akej forme tým má, aká je tá forma majetku, ktorým, ktorý má byť chránený tak musí byť mu zabezpečená rovnaká právna ochrana. Je to v podstate pozitívny záväzok štátu. Je to jeho teda povinnosť, aby vytváral takú právnu ochranu aj normami trestného práva, ktorá zabezpečí takto garantovanú rovnosť. Čo do subjektov vlastníctva aj čo do druhu aj čo do druhu teda obsahu, obsahu vlastníckeho práva. Tento pozitívny záväzok štátu bol vlastne konštatovaný Európskym súdom pre ľudské práva v prípade Blumberg verzus Lotyšsko. No, ja len pripomeniem to čo si teda staršie ročníky pamätajú a majú v neblahej pamäti, že to odlišné alebo také to škálovanie ochrany vlastníckeho práva si pamätáme jedine zo socialistického režimu. Hej, že od teda doby, kedy, kedy režim padol, kde ústavným imperatívom tak ako som ho citovala vyžadovaná, vyžadovaná rovnosť v ochrane. Tu by som, tu by som teda ešte predtým než prejdem k jednotlivým, jednotlivým tým článkom si neodpustím takú poznámku. Viete, že nechcem, aby to zvádzalo k tomu, že tak tá Európska únia nás nútila pod hrozbou nevyplatenia alebo teda zadržiavania zdrojov z plánu obnovy k tomu, aby si vydobyla prísnejšiu ochranu svojich finančných záujmov a teda Slovenská republika vlastne nemala ako inak postupovať, len teda spôsobom, že zaviedla takýto duálny systém ochrany trestnoprávnej ochrany vlastníckych práv a majetkových hodnôt. No nie je to tak, hej? Európska únia žiadala zaviesť sankcie, ktoré sú primerané, odstrašujúce, hej? A teda nehovorila, že má vniknúť systém, ktorý spôsobí nerovnosť v ochrane. Úlohou Slovenskej republiky bolo, že tak ako teda zvýšila tú ochranu vlastníckym, finančným záujmom Európskej únie tak rovnako prísne alebo tými hej účinnými a odstrašujúcimi sankciami mala chrániť vlastnícke práva, majetkové hodnoty a finančné záujmy Slovenskej republiky. Respektíve verejných financií a majetkových vlastníckych práva slovenských občanov a právnických osôb. Toto sa malo stať, hej? Ale stalo sa teda to a to je pre mňa absolútne v tomto bode až také kuriózne, keď si teda pripočítam rétoriku pána premiéra, ktorý veľmi rád hovorí hej, o tom zlom Bruselskom diktáte a nakoniec, keď mu ani Bruselský diktát nediktuje a nekáže, práve naopak. Nechce po ňom, aby zaviedla, aby Slovenská republika zaviedla dvojkoľajnosť v ochrane vlastníckych práv tak Slovenská republika urobí presne toto, hej? Jednak ide proti teda zmluve o fungovaní Európskej únie, ktorá nás zaväzuje k tomu, aby sme zabezpečili rovnakú doslova tam je slovo, že rovnakú ochranu a dostaneme sa do bodu, kedy teda na konci dňa ten zlý Brusel, hej? Má prísnejšiu ochranu finančných záujmov. Teda, keď sú narušené trestnou činnosťou než má zabezpečený majetok a majetkové práva, finančné záujmy slovenského občana, hej? Že tomuto ja vôbec nerozumiem. By som bola veľmi rada, keby niekedy tento, túto bizarnú, hej, bizarný spôsob a bizarné, bizarný postup akým sa Slovenská republika vysporiadala s požiadavkou Európskej komisie. Keby sme sa niekedy hej, dopátrali čo bolo tým dôvodom, prečo sme zaviedli tú dvojakú ochranu. Pretože ako som povedala je to ja si myslím, že, že veľmi ľahko priechodné aj na, aj na Ústavnom súde, kde, kde sa dá proste docieliť, hej konštatovanie proti ústavnosti. A teraz skúsim prejsť do osobitnej časti. Nebudem samozrejme prechádzať úplne každý, každý článok. Ale tie najdôležitejšie s tým, že chcem ešte vopred, vopred deklarovať, že snažila som sa to nejako harmonizovať s ohľadom na to, aby sa vo výsledku príliš nezarezalo do toho ako to už je, hej? Lebo ja si osobne myslím, že veľké, hej zásahy do zákonov zvlášť tohto typu sa nerobia z opozície. Nerobia sa poslaneckými návrhmi, nerobia sa bez verejnej diskusie. By sme to kritizovali, keď sa to tu teda dialo minulý rok. Čiže snažila som sa, aby teda bola zachovaná tá idea, ktorú hej vláda schválila tou veľkou amnestujúcou novelou ale zároveň, aby sme teda odstránili tento podľa mňa túto ústavnú protiústavnú, protiústavné statusko právne. Čiže konkrétne teda sa môj návrh dotýka zmien v § 34 ods.4, ktorý hovorí o zásadách ukladania trestov. Je tam taká veta sú tam zase vymenované tie trestné činy, ktorými sa poškodzujú finančné záujmy Európskej únie a nasleduje teda veta, že má pri určovaní druhu a trestu za tieto trestné činy, ktorými prichádza k poškodzovaniu finančného záujmu vlastne prihliadať súd na to, aby zabezpečil ochranu finančných záujmov Európskej únie.
Po 1. súd vždy musí prihliadať na práva poškodeného, lebo v tomto prípade tu je teda Európska únia poškodená. Je to aj také doslova trochu zbytočné ustanovenie, ale dobre hovorím, aby sme veľmi nerýpali do toho tak ako to už je. Lebo to potom si hej budeme robiť v inej konštalácii iným spôsobom a inou hej, iným mechanizmom, procedúrou. Urobili sme tam vlastne len veľmi krehkú zmenu, že sme do tej vety, že teda má súd prihliadať, aby tre zabezpečil ochranu finančných záujme Európskej únie tak sme dali, že aj Slovenskej republiky, hej? Že nezmazali sme tú vetu. Len sme dorovnali Slovenskú republiku a Európsku úniu. Dobre. To je tento článok. Veľmi, veľmi hej taký citlivý je, je článok, ktorý sa znovu v § 34 ods.6, ktorý sa týka obligátornosti, ukladania trestu odňatia slobody pre neprávnikov. Podmienky za akých súd musí pristúpiť k trestu odňatia slobody, hej? V súčasnom znení tak ako to je po týchto euronovelách sme sa dostali do absolútne takého až, až komplikovaného mechanizmu, kedy teda predmetné ustanovenie v súčasnom znení hovorí, že tie trestné činy znovu vymenované konkrétne ku ktorým prichádza k poškodzovaniu finančných záujmov Európskej únie a zároveň ak pri nich je spôsobená škoda alebo teda získaný majetkový prospech nad 50-tisíc to je presne tá situácia, kedy potom už súd musí uložiť trest odňatia slobody. Pre ostatné trestné činy alebo teda trestné činy, ktoré porušujú, poškodzujú finančné záujmy Slovenskej republiky alebo občanov, právnických osôb v Slovenskej republike, tak pre nich platí, že sa trest odňatia slobody ukladá obligátorne len vtedy ak prevyšuje osobitné časti zákona, zákona horná sadzba 8 rokov. Znovu hovorím, že nechceli sme to celé rozbíjať. Hľadali sme nejaký, nejaký priechodný kompromis, aby sme teda docielili to čo som povedala. Nejakým spôsobom vytvoriť to zrovnoprávnenie. Takže, takže sme sa dokonca ani nedotýkali tej novozavedenej hranice 50-tisíc eur. Ja som sľúbila, že sa pri nej trochu pristavím a toto je možno ten moment. Tá škoda sa tam tých 50-tisíc eur tá hranica vyplýva z čl. 2 ods.1 dohovoru vypracovaného na základe čl. K3 zmluvy o Európskej únii a o ochrane finančných záujmov európskych spoločenstiev, ktorý bol podpísaný v 95-tom v Bruseli. Od tejto hranice sa vyžaduje možnosť, možnosť ukladania trestnoprávnych sankcií vrátane trestov odňatia slobody s možnosťou extradície. A hoci priamo s čl. 2 ods. 1 dohovoru takzvaného teda pif, priamo nevyplýva, že od hranice 50-tisíc eur má byť ukladanie trestu odňatia slobody obligátorne a povinné. Z neho vyplýva, keď si to teda som pozerala aj v pôvodnom anglickom znení aj v slovenskom preklade, z neho vyplýva, že súd má možnosť uložiť trest odňatia slobody tak v tomto prípade teda pri tej euronovele zákonodarca tou druhou euronovelou túto škodu nekoncepčne teda zaradil do nášho, nášho trestného zákona a to v súvislosti s pravidlami ukladania trestu odňatia slobody, kde teda zopakujem pri tých v úvodzovkách ich nazvem eurotrestných činoch ak spôsobujú škodu alebo majetkový prospech nad 50-tisíc je to dosť, aby sa teda hej, trestali povinným odňatím slobody. Pri tých ostatných je to teda menej prísne. Takže my sme to, my sme sa to snažili korigovať spôsobom ako som povedala, že aj tam teda už nechať tých 50-tisíc a navrhujeme to v znení ak tento zákon neustanovuje inak súd musí uložiť trest odňatia slobody za trestný čin pri ktorom rozsah trestného činu, spôsobená škoda alebo získaný majetkový prospech prevyšuje 50-tisíc eur. A za trestný čin, ktorého horná hranica trestnej sadzby (nezrozumiteľne vyslovené) slobody ustanovená v osobitnej časti zákona prevyšuje
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.4.2025 15:44 - 15:59 hod.

Irena Bihariová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Takže ja sa pokúsim jednak predstaviť taký ten iniciačný kontext, následne teda čo najzrozumiteľnejšie vyšpecifikovať dôvody a potom teda aj to, k akej zmene ten návrh smeruje a čo konkrétne v Trestnom zákone novelizuje, alebo má za cieľ novelizovať. Takže ten iniciačný kontext. Ja sa obávam tak trochu, že odkedy bola prijatá tá veľká trestná novela, tak asi nezažijeme schôdzu Národnej rady, kde by sa, či už teda poslaneckým návrhom z radov koalície alebo opozície sme sa nevracali k tomu zneniu, v akom teda bola schválená. Priniesla teda naozaj veľmi zásadné zmeny a tým, že bola prijatá v skrátenom legislatívnom konaní, tak mám za to, že neboli zohľadnené mnohé disruptívne následky, ktoré či už zamýšľane alebo ako vedľajší efekt privodila. Dokazuje to aj to, že ešte teda skôr ako bola schválená tá veľká novela, tak bola niekoľkokrát pozmeňovaná a následne aj keď bola teda už schválená, tak prišlo niekoľko novelizácií vo veľmi krátkom čase. A ja ich tu musím spomenúť, tie novelizačné zákony, pretože práve tie zaviedli niektoré ustanovenia, voči ktorým smeruje môj návrh. Čiže
=====
Skryt prepis
 

10.4.2025 15:44 - 15:59 hod.

Irena Bihariová
Ďakujem pekne za slovo. Ja teda predkladám návrh zákona, ktorým sa majú meniť ustanovenia Trestného zákona č. 300/2005 v aktuálnom znení a to v rozsahu, spôsobom a dôvodmi, ktoré bližšie predstavím v rozprave, do ktorej sa týmto prihlasujem aj ako prvá.
Skryt prepis