Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.3.2025 o 9:23 hod.

MBA

Marek Lackovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 14:31 - 14:33 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Ja to teda zhrniem, pani kolegyňa, že teda náš Najvyšší kontrolný úrad hovorí, že v deravých potrubiach sa na Slovensku stráca tretina pitnej vody. To je samé o sebe úžasné, že tento štát tu je schopný strácať ešte aj vlastnú pitnú vodu. Tu nám pán Andrassy ako predseda NKÚ v správe napísal, že, citujem:
„Ak by vodárne premrhané kubíky vrátili ľuďom, mohli by dodávať vodu až miliónu domácností bezplatne.“ (Krátka pauza.) Veď niektoré tie zistenia sú naozaj desivé.
1. Na obnovu vodovodov malo ísť podľa strategického plánu na roky ’21 až ’27 až 3,4 mld. eur.
2. Štyri vodárenské spoločnosti si teda samy naplánovali na tento účel 470 mil., no minuli len 78.
– So stratou vody má najväčší problém Podtatranská vodárenská, ako si poznamenala, až takmer 33 %.
– Miera opotrebenia majetku je najvyššia vo Východoslovenskej vodárenskej, a to až 54 %.
To sú naozaj neuveriteľné čísla. Ale napriek týmto naozaj alarmujúcim výsledkom tak tieto, tejto spoločnosti kontrolóri vyčítajú aj vysoké výdavky na reklamu a sponzoring.
To sa teda pýtam, že my tu máme deravé potrubia, na 100 % nemáme odkanalizované ani len hlavné mesto Bratislavu a slovenské vodárne posielajú peniaze na nejaký sponzoring a reklamu? Je toto ešte normálne? Ročné úniky sa tu šplhajú na 51 mil. kubíkov spracovanej pitnej vody. Veď to je naozaj že desivé! Des a hrôza naozaj.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 11:48 - 11:48 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci, no my tu máme ja výzvy zastavme likvidáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, v ktorej viac ako 150 prírodovedcov a prírodovedkýň z rôznych akademických pracovísk spoločne žiada okrem iného teda zastaviť prerokovanie dvoch návrhov noviel zákona č. 543/2002 Z. z. a zároveň žiada stiahnuť ich z rokovania Národnej rady Slovenskej republiky, lebo môžu podľa nich priniesť fatálne dopady na mnohé vzácne a ohrozené druhy, biotopy a územia.
Doplním ťa a ty si to aj naznačovalo, že máme tu, naznačovala, že tu máme postupné oslabovanie zákona po kúskoch, tzv. salámovou metódou, doviedlo nás to do situácie, kedy zákon už v mnohých dôležitých ohľadoch nespĺňa vôbec svoj pôvodný účel a priamo ohrozuje prežitie najvzácnejších druhov biotopov i dedičstiev využívania zeme, čo píšu prírodovedci vo svojej výzve.
Jedným z najciteľnejších zásahov je obmedzenie činnosti dobrovoľnej stráže prírody a zavedenie tzv. fikcie súhlasu, ktorá umožňuje prijímať rozhodnutia bez vyjadrenia príslušných orgánov ochrany prírody a krajiny, paralýzou dobrovoľnej stráže prírody prostredníctvom nezmyselnej podmienky súhlasu vlastníka pozemku s výkonom jej činnosti zostala kontrola dodržiavania zákona viac-menej len na veľmi malom počte profesionálnych strážcov veľkoplošných chránených území, avšak aj tých postihla ďalšia vlna prepúšťania odborníkov zo Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky a zo správ národných parkov, takže 150 vedcov, 150 prírodovedcov prírodovedkýň z rôznych akademických pracovísk žiada stiahnuť... (Prerušenie rokovania časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.3.2025 9:59 - 10:05 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Máme tu teda návrh na skrátené legislatívne konanie, kde sa priamo v návrhu vláda zakrýva odôvodneniami, po roku a pol vládnutia tým, že by mohlo dôjsť k znemožneniu plnenia základných funkcií obcí a miest na Slovensku. Táto vláda po roku a pol vládnutia napíše, že tu máme ohrozenú bezpečnosť obyvateľov obcí a miest a vyšších územných celkov na Slovensku. Úplne v pohode si tu sedí aj pán minister a nemá problém toto predložiť, ešte raz opakujem, po roku a pol vládnutia. Veď už naozaj, naozaj nebláznime.
Ja to ešte raz teda zhrniem, že čo tam v podstate všetko nastalo. S čím všetkým majú aktuálne mestá a obce vážny problém, čo sú tie hospodárske škody okrem tých, ktoré tam teda vláda naznačuje v tom návrhu na skrátené legislatívne konanie. Deje sa to preto, lebo januárové a februárové výnosy z podielových daní, ktoré sú hlavným príjmom obcí, sú výrazne nižšie v porovnaní s minulým rokom. Minulé roky tu bola kompenzácia formou časti výnosu dane z príjmov právnických osôb, tento rok nič, preto tu máme toto SLK. Vláda riešila 139 dní samu seba, svoje fleky, platy, funkcie. Riadna februárová schôdza v parlamente – a toto je dôsledok – tam sme mohli krásne tieto veci riešiť, nie teraz, takto na poslednú chvíľu. Februárová schôdza ani len nebola zvolaná.
Poďme ďalej. Podľa tých aktuálnych prognóz nebude dodržaná dohoda so štátom o podiele 55,1 % výnosu dane z príjmov fyzických osôb, ktoré sú účelovo viazané na financovanie miest a obcí. Tie obce a mestá preto nedokážu koncepčne plánovať, koncepčne fungovať. A toto všetko sa deje aj preto, lebo konsolidácia na úkor samospráv bude zrejme väčšia, ako bolo pôvodne dohodnuté a avizované 1 % výnosu dane z príjmov fyzických osôb, a to ešte neberieme do úvahy, ako presne povedali moji predrečníci, že tu máme dohodnuté 800-eurové odmeny, v superhrubom to bude 1 100 možno cirka euro pre zamestnancov, ktoré majú byť doručené (reakcia z pléna), pardon, 1 260, odmeny pre zamestnancov, ktoré majú byť doručené v prvej polovici tohto roka. A my tu už máme pomaly apríl, a samosprávy nevedia, nemajú tieto peniaze nachystané. Ako a z čoho ich vyplatia? Nestane sa náhodou to, že ich aj vyplatia z týchto predsunutých podielových daní v máji, no ale potom im bude chýbať 87 mil. v júni až decembri. Nestane sa možno aj toto náhodou? Ak varujeme už teraz – aj pre záznam –, že toto by bola naozaj hotová pohroma. Týchto 800 eur musí štát refundovať tým samosprávam, pretože naozaj inak neprežijú. A to ešte nehovoríme o 7-percentnom navýšení miezd, ak sa nemýlim, od septembra ’25 pre týchto zamestnancov v školských kluboch detí, jedálňach a tak ďalej.
Viaceré mestá a obce od 12. 2., vydal ZMOS tlačové vyhlásenie, že hromadne prepúšťajú svojich zamestnancov, alebo sú tu samosprávy, ktoré prepúšťajú svojich zamestnancov a prijímajú ďalšie konsolidačné opatrenia, ktoré sa dotknú kvality poskytovaných služieb. Obce a mestá už vo februári vyhlasujú a žiadajú občanov o rešpektovanie, že sa bude menej svietiť, menej kúriť, menej dotovať, menej dávať do športu, do kultúry a tak ďalej a tak ďalej.
Čiže tu sú naozaj že mimoriadne vážna situácia, mimoriadne vážne problémy, ktoré sa neriešia, plátajú sa tu takýmto spôsobom vždy na poslednú chvíľu cez skrátené legislatívne konanie, bez žiadnej koncepcie, bez žiadnej systémovosti. A opakujem ešte raz, už vaši starostovia, už starostovia zo SMER-u, HLAS-u a SNS hovoria, že to nechávate vyhnívať vždy až do poslednej fázy, že takto sa to robiť nedá, takto sa nedá fungovať. Vaši vlastní starostovia to hovoria. Dokonca sú to starostovia, zástupcovia miest a obcí, SK8, ktorí musia potom na poslednú chvíľu pripravovať tieto záchranné kolesá, aby sa tu dalo ako-tak prežiť, a presúvame tu peniaze z decembra na máj, z mája na december, hentaké dane, onaké dane, zvyšuje sa – nič, žiadna koncepcia, nič. Naozaj že na toto sa nedá pozerať, na toto sa už nedá pozerať. To naozaj babrácke vládnutie a babrácke distribuovanie riešení pre naše obce, mestá a kraje.
Naozaj už sa zamyslite nad sebou aj nad tým celým, čo tu predkladáte. Pán minister, vy ste za rok a pol nebol schopný jednu koncepčnú vec pre samosprávy predložiť. Jednu koncepčnú vec za rok a pol ste nebol schopný predložiť, naozaj.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 9:55 - 9:57 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Aj za príspevok, pán poslanec Viskupič.
Je to presne tak, ako hovoríš, v tom návrhu na skrátené legislatívne konanie sa píše, že by dokonca mohlo dôjsť k znemožneniu plnenia základných funkcií našich obcí a miest, čo môže spôsobiť napríkladaj, citujem: „ohrozenie bezpečnosti obyvateľov obcí a vyšších územných celkov“.
Čiže to sú naozaj že vážne veci spomenuté, vážne dôvody a ten širší kontext, o ktorom od začiatku hovoríme, je pri ich interpretácii veľmi dôležitý. Tak preto je potrebné dotknúť sa všetkých tých vecí, ktoré s tým bezprostredne súvisia. Ak tu dnes máme návrh na skrátené legislatívne konanie, tak ho tu máme len vďaka babráctvu tejto vlády. Proti, žiaden iný dôvod na to jednoducho nie je.
A zakaždým, keď sa tu má narýchlo pomáhať samosprávam, alebo ani nie narýchlo, prakticky od októbra ’23, akokoľvek sa má pomáhať samosprávam, vždy to prinesiete takto na poslednú chvíľu v šanóne pod pazuchou, a v skrátenom legislatívnom konaní tu ideme prejednávať 150 mil. Je to, naozaj že takto sa to nesmie robiť. Takto sa to nesmie robiť. Potom nám ešte beriete slovo, keď na to upozorňujeme. Tak naozaj akože...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 9:42 - 9:42 hod.

Marek Lackovič
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.3.2025 9:23 - 9:24 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za faktické poznámky.
Zareagujem skôr na pána poslanca Muňka. Ďakujem veľmi pekne ešte raz. Ak sa ale aj v dôvodovej správe odvolávate a aj teraz v tej vašej faktickej poznámke na Matoviča 2022 a tie veci, ktoré sa udiali v tom období, a ja s vami súhlasím, avšak ak je to také zlé, čo urobil, čo teda aj vy tvrdíte, že áno, veď sa na to odvolávate, že tu hrozia vďaka tomu vážne hospodárske škody, a ja s tým súhlasím, tak prečo ste ten zákon nezmenili, aby k tým škodám dôjsť nemuselo? Prečo ten daňový bonus nebol okresaný? Aby k tým škodám dôjsť nemuselo, pretože my sa potom, cyklíme sa v začarovanom kruhu. A tam je tá moja otázka, že možno bol aj priestor na to, ten parlament napríklad vo februári keby zasadal, tak si to vieme prejsť podrobnejšie, koncepčnejšie, systémovejšie. Dobre, nestalo sa. O. K. Riešime tu last minute nejakú vec na poslednú chvíľu. Nehorím, že je zlá. Čo mi prekáža a čo ma mrzí, je to, že je jediná, že je osamotená, jediná, a neviem, ako tie samosprávy ten zvyšok roka prežijú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.3.2025 9:08 - 9:18 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Máme tu teda skrátené legislatívne konanie, v ktorom sa píše o možnom vzniku hospodárskych škôd. Prejdem teda to, čo sa za tú malú chvíľu dalo stihnúť, pretože len v stredu to bolo schválené na vláde, včera to bolo hlasovaním termínované na dnes, dnes to tu už máme, čiže je to pár hodín, veľmi čerstvá vec, ale poďme teda na to.
Len pred malou chvíľou, pred pár dňami sa klub Progresívneho Slovenska vrátil z Gemera, kde sme mali ďalšie jedno z našich úspešných výjazdových rokovaní v regiónoch. Platí pritom, že v regiónoch nie sme na návšteve, sme tam doma. Iné to nebolo ani v Rimavskej Sobote, v Rožňave, Jesenskom, iné to nebolo a nie je ani v Tisovci, Tornali či Betliari. Platí, že starostov aj starostky, primátorov aj primátorky, županov aj pani županku je potrebné počúvať. Táto vláda však, žiaľ, nielen na nich z výšky kašle.
Čo konkrétne robí pre naše obce, mestá a kraje, pre naše samosprávy táto naša vláda slabo a nedostatočne? Zhrňme si teda tri aktuálne, konkrétne kroky, ktoré majú priamy súvis aj s týmto skráteným legislatívnym konaním a priamo súvisia s tým, prečo môžu vzniknúť hospodárske škody. Sú to teda tri aktuálne konkrétne kroky, ja som ich nazval ako tri rany z milosti, ktorými sa táto vlády chváli. Sú to tri jediné veci v zásade, ktoré sa tu za ostatný rok a pol urobili.
Po prvé je to to, že našim obciam a mestám veľkoryso umožnili roztápať si ich vlastné – krvopotne a rokmi nasporené – rezervné fondy aj na bežné výdavky.
Po druhé. Podielové dane, ten hlavný zdroj príjmov samospráv našich miest a obcí, už na obecné či mestské účty neprichádzajú 20. v mesiaci, tak ako to roky bývalo doteraz, ale už 6. v mesiaci, aby sa teda vraj zlepšil cash flow. Ten sa nepochybne aj zlepšil v tomto smere. Ale je to technikalita, drobnosť, nič, čo by teraz zachránilo mestá a obce.
A po tretie podielové dane za jún až december 2025 samosprávam, aby teda prežili, zrejme prídu v predstihu. Vyzerá to teda na máj, resp. jún, v podobe preddavkov. Ak sa ale pýtate, že no dobre, ale čo teda bude od júna, veď sú to len tie isté peniaze, ktoré by im tak či tak prišli, tak sa pýtate správne.
Takáto pomoc je, žiaľ, naozaj na smiech a dlhodobo fakt nič nerieši. So starostami a starostkami sme sa aj na tom už našom spomínanom výjazdovom rokovaní klubu PS, nielen na Gemeri, ale aj predtým na Považí, na Honte, v Novohrade atď. zhodli na mnohom, že je tu obrovská, naozaj obrovská finančná nepredvídateľnosť. Taká, ako nikdy predtým nebola, že je tu aj vážna právna i legislatívna neistota, že tu máme naozaj mimoriadne pomalé hodnotenie eurofondových výziev, že tu máme totálne nespravodlivé rozhadzovanie vládnych dotácií. Na toto sme veľmi precízne upozorňovali celý minulý rok a aj dnes, resp. tento víkend, predstavíme najnovšie video, alebo taký návrat do tej neslávne známej obce v okrese Rimavská Sobota, že ako to dopadlo, teda ako sa využívajú a ako sa využili tieto vládne dotácie v konkrétne tomto prípade, dokonca v najmenej rozvinutom okrese, alebo v okrese, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté.
Takže máme tu zvýšenú DPH na 23 %, ktorá naozaj drasticky predražuje pre samosprávy, a nielen pre ne, samozrejme, že úplne všetko. Nik nevie v samospráve, ako od 1. 4. v praxi zafunguje nový stavebný zákon, nová stavebná legislatíva. Je smiešne, že zamestnancov, referentov stavebných úradov školia súkromné vzdelávacie agentúry, že najbližší voľný termín je na september a ešte tí referenti si zaň musia platiť 300 eur. Že to je neuveriteľné! Kde je štát? Štát sa na ti prizerá a referenti sa školia v súkromných vzdelávacích agentúrach a na seminároch. Na zákon, ktorý má platiť že o tri dni, sa idú školiť v septembri. A ten štát sa na toto pozerá, naozaj neuveriteľné!
Je absurdné, že tretí mesiac nám nefunguje mapová verzia katastra. Tí starostovia, primátori, stavebné úrady nemajú grafickú podobu, mapovú podobu katastra.
Máme tu nedostatok pediatrov, chýbajúce ambulancie a takýto nezáujem o regióny tu doteraz nikdy nebol. V PS stojíme pri našich obciach a mestách, rovnako pri župách a toto naozaj len tak nenecháme. O čo teda presne ide? Štát opäť chce poslať obciam a mestám, takisto župám časť výnosov z podielových daní skôr. Vláda už v stredu, ako som naznačoval na začiatku, schválila novelu, vďaka ktorej dostanú v máji 150 mil. Od poslancov chce, nech zmenu schvália zrýchlene. Netvrdíme, že je to samo osebe zlé riešenie. Vôbec nie. Problémom je, že je jediné.
Slovenské samosprávy sa oprávnene sťažujú nielen na nedostatok peňazí už celé roky, podielové dane, teda výnosy z daní z príjmov fyzických osôb patria k ich hlavným príjmom. Táto vláda však nielen na starostov a starostky, aj na svojich vlastných, možno tí vám to tak nepovedia, ale už aj vaši vlastní hovoria, že tie veci nechávate vyhnívať a vyhniť a nič nekonáte a potom musia prichádzať takéto, také last minute riešenia, ktoré nič koncepčné neriešia. Problém ste nechali vyhniť aj tentokrát, preto tu dnes stojíme a schvaľujeme alebo prerokúvame toto SLK. Kde však problém vznikol?
Tu treba povedať, že je tu vážny technický rozmer. Ide o to, že v apríli daňové úrady ľuďom vracajú preplatky na daniach z daňových priznaní, takže, takže v máji môžu byť aj pravidelne, každý rok sú, nie je to len za tejto vlády, je to každoročná vec, ale teraz to bude extrémne vypuklé, môžu byť výnosy pre samosprávy pokojne nulové. A vo výsledku tak mnohé, najmä tie menšie, ktoré nemajú taký finančný vankúš, najmä tie menšie obce, nedostanú nič, alebo minimum, drobné, centy. Nebude, ak sa toto neschváli, v týchto obciach, ani na výplaty. Obce, mestá a kraje tak dostanú 150 mil. ako preddavok, o ktorý sa im poníži vyplácanie výnosu v ďalších zvyšných mesiacoch roka 2025, roka, v ktorom preukázateľne vypínajú už aj verejné osvetlenie, živoria a melú z posledného. My tu dnes máme starostov, ktorí sa dokonca vypísali na PN-ku, aby si nemuseli vyplácať mzdy z obecných účtov, že naozaj takáto vážna je tá situácia v desiatkach obcí na Slovensku. Je to však tých istých 150 mil., ktoré by tak či tak dostali. Nie je to ani cent navyše. Napríklad v minulom roku sme mali dane z príjmu právnických osôb, čiže tam sa pomáhalo aj navyše. Teraz to tu nie je.
Daňový bonus na deti, ktorého zvýšenie presadil ešte Igor Matovič a samosprávy oberal o príjmy, postupne klesol. Táto koalícia im však znížila v rámci konsolidácie percento, ktoré z daní dostávajú. Čiže dostávajú tie obce a mestá o 1 % menej, kraje o 0,5 % menej. Nedostávajú, neni ten pomer 70 : 30, ako bol v minulosti, ale teraz je 55,1 a 29,5. 55,1 je to preto, lebo tam ubudlo aj tie materské školy, čiže preto to nesedí k 70 úplne, ale teda tam sa tie materské školy, to je komplikované, nejdem to tu teraz celé, ale asi vieme všetci, o čo ide. V každom prípade, o 1 % menej mestá a obce, o 0,5 % menej župy. Preto prichádza toto riešenie. Riešením ho nazývam len teda v úvodzovkách. Dostali sme sa, žiaľ, do fázy, kedy samosprávam, aby prežili musíme poslať preddavky. Naozaj pomerne ponižujúco. Ak sa pýtate, no dobre, ale čo bude od júna, veď to sú peniaze, ktoré by tak či tak prišli, nie je to nič navyše, čo budú robiť v septembri, čo budú robiť v októbri? Opakujem, pýtate sa správne, lebo dnes to nevieme. Nie je to teda nič iné len akási náplasť na otvorenú zlomeninu a táto vláda je naozaj v tomto prípade slabá ako päťkrát vylúhovaný čaj.
A čo je najhoršie na tom celom, je to, že ani na toto riešenie ste neprišli sami. Aj tie riešenia, ktoré som spomínal na začiatku, roztopiť si vlastné rezervné fondy, podielové dane nechodia 20., ale už 6. v mesiaci a ešte aj tieto preddavky, ešte aj na toto ste neprišli vy sami a to ma veľmi mrzí, ale ešte aj na to musel prísť či už ZMOS, alebo SK8, Únia miest a tak ďalej.
Čiže z vašej vlastnej iniciatívy, z vašej vlastnej iniciatívy naozaj za rok a pol sme nevideli dokopy nič a to je veľmi smutné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.3.2025 19:51 - 19:51 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Pán poslanec Bartek, snažil som sa od samotného momentu, od samotného začiatku, vecne, naozaj že urobiť analýzu toho aj vášho návrhu, porovnať ho s tým naším návrhom a naozaj, že slušne, pokojne, vecne, technicky a mrzí ma, že aj v tom momente, keď sa takýmto spôsobom pristupuje k takejto debate, máte potrebu tu proste nejakým spôsobom prekrúcať a vyvolávať tu vášne, ktoré vôbec nie sú potrebné. Ja som nijakým spôsobom neoznačil štatutárov miest a obcí, starostov, starostky, primátorov a primátorky nejakými takýmito slovami.
Práve naopak, poukázal som na to, že zbytočne po desaťročí toho, ako ten zákon funguje relatívne dobre, sa tu otvárajú proste dvierka, ktoré sa samotnou aplikáciou toho zákona na začiatku zatvorili. Nastavili sa jasné pravidlá, jasné mantinely, ako to má fungovať, náš návrh ich do istej miery pootváral, možno na 60 % súhlasí s tým návrhom, ktorý predkladáte vy dnes, ale napriek tomu máte tam, pozrite sa na ten váš návrh, máte tam ďaleko viac vágnych pojmov, máte tam, ja som vás upozornil na konkrétne veci, ktoré môžu byť hrozbou pre tento konkrétny návrh. Skúste si to normálne prejsť, nevytĺkať politické body z každej jednej veci, každý jeden deň a normálne sa začať baviť. Lebo keď to budeme takto robiť ako vy, naozaj sa nikam táto krajina neposunie. Ešte aj pri takejto jednej veci naozaj, že potrebujete toto riešiť, ako to ma veľmi mrzí. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.3.2025 19:44 - 19:51 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
165-2
Týmto sme sa snažili zvýšiť vymožiteľnosť pohľadávok na PZR zo strany samospráv, aby nám v úvodzovkách takí tí šikovní developeri, ktorých poznáme, po predaji domu nevedeli sa vypariť tak ľahko a tak rýchlo, ako sa to, žiaľ, stáva dnes. Tu teda sa mi nezdá úplne to najrozumnejšie riešenie, ktoré ste navrhli vy, to znamená, že doklad o zaplatení PZR by mal byť prílohou ku kolaudácii. Jednak tam otvárate stavebný zákon a tam sa možno aj obávam trochu, že či tam v druhom čítaní v rámci tohto návrhu zákona nebude snaha prilepiť ešte čosi iné, pretože, žiaľ, aj s týmto máme skúsenosti. V prípade, že tam nebude takáto snaha prilepiť ešte niečo iné, tak odporúčam sa možno zamyslieť nad tou, kým nie je neskoro, nad tou našou možnosťou, pretože pri tej vašej možnosti sa môže jednoducho veľmi ľahko stať to, že tento poplatok nevymôžete, akurát vám pribudne jednoducho nejaká stavba, ktorá nebude môcť byť skolaudovaná, čiže veľmi tomu starostovi alebo starostke nepomôžete.
No a navrhovali sme účinnosť od 1. januára, o tom som už hovoril, takže toľko asi taká moja nejaká úvodná analýza toho zákona vášho v porovnaní s tým naším, v prvom čítaní, pripomínam ešte raz opäť, že neuplynulo šesť mesiacov nevyhnutných a potrebných od podania nášho návrhu v tejto istej veci, ktorým sme upravovali tie isté ustanovenia, čo vy, niektoré, nie všetky, ale niektoré, čiže časť jednoducho, neviem, je to na posúdenie, samozrejme, legislatívneho možno odboru a tak ďalej. Pripomínam teda ešte raz, neuplynulo šesť mesiacov, žiaľ, keď sme my chceli alebo keď Progresívne Slovensko chcelo rušiť ešte nie tak dávno pár dní dozadu nešťastnú transakčnú daň, tak takíto benevolentní ste pri tom neboli, tu, naopak, nemáte problém s tým, že sa tu môžu predkladať takéto návrhy, ktoré sú na mnohých miestach úplne identické, napriek tomu, že neuplynula požadovaná lehota šiestich mesiacov. Ďakujem veľmi pekne, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.3.2025 19:37 - 19:37 hod.

Marek Lackovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, budem teda pokračovať v tom mojom vystúpení. Skončil som pri tom, že som hovoril, že ako sme to teda predkladali my a ako sme to zamýšľali realizovať my. A začal som tým, že snažili sme sa to urobiť tak, navrhli sme to tak, že sme oslovili teda všetkých tých 400 samospráv v Slovenskej republike. Svedomito a precízne sme premietli všetkých požiadavky, samozrejme, po dôkladnom zvážení všetkých tých rizík, ktoré môžu vyplývať z určitých tých návrhov. A dali sme dokopy návrh, ktorý teda bol podľa mojej mienky v tomto omnoho lepší ako ten váš, ale teda aby som bol úplne konkrétny, tak skúsim popísať tie konkrétne zlepšováky, ktoré sme dali do toho nášho pôvodného návrhu na začiatku novembra.
Po prvé, explicitne sme navrhli rozšíriť možnosti využitia výnosu z miestneho poplatku za rozvoj aj na stavebné úpravy, opravy, rekonštrukciu a obnovu už existujúcich stavieb slúžiacich na účel definovaný v príslušnom ustanovení. Je totiž jasné, že niekedy, býva to veľmi často, nie je nevyhnutné a ani rozumné postaviť niečo úplne nové, ale stačí modernizovať to, čo už je postavené. Aj na to by mal podľa nášho názoru poplatok za rozvoj slúžiť. Tu sa na chvíľočku prizastavím, lebo vznikali tu aj v minulosti také nejednoznačné interpretácie toho, že či vlastne sa toto môže robiť takýmto spôsobom, teda obnovou už jestvujúcich nejakých infraštruktúrnych záležitostí, nejakej tej občianskej vybavenosti, ktorá spadala pod ten poplatok za rozvoj. A keďže to nebolo dlhé roky, prakticky takmer desaťročie úplne jasné, tak sme to tam teda natvrdo sa snažili napísať. Lebo fungovalo to tak, že tí starostovia a starostky, primátori, primátorky sa jeden po jednom pýtali a nemali to úplne jasné. Čiže snažili sme sa to aj legislatívne technicky spresniť tú dikciu, aby to bolo úplne jasné aj do budúcna.
Po druhé, rozšírili sme účel, na ktorý je možné použiť výnos z poplatku za rozvoj, a to o cintoríny, krematóriá, infraštruktúru mestskej či obecnej polície, ako aj na budovy obecných a mestských úradov, budovy stavebných úradov a klientske centrá. Tieto budovy občianskej vybavenosti, ako aj budovy alebo zariadenia, ktoré som spomenul na začiatku, cintoríny, krematóriá nám vypadli v rámci toho nášho nejakého dotazníkového prieskumu ako potrebné, aby sme ich tam doplnili, tak sme to tam doplnili aj o tieto účely.
Po tretie, rozšírili sme možnosti využitia výnosu z miestneho poplatku za rozvoj aj na úhradu kapitálových výdavkov, na kúpu nehnuteľného majetku z prozaického dôvodu, ak niekde developer postaví napríklad novú škôlku, materskú školu alebo aj základnú, alebo akúkoľvek, nestáva sa to často, ale aj máme také príklady. Upozorňoval na ne napríklad Najvyšší kontrolný úrad v minulosti, že sa tu udialo napríklad, ak sa nemýlim, v obci Miloslavov, okres Senec, tak obec jednoducho bude môcť kúpiť z výnosu z poplatku za miestny rozvoj aj práve takúto infraštruktúru. Či už napríklad teda tú materskú školu, samozrejme, za dodržania iných legislatívnych pravidiel, ktoré obchádzať nemožno a ktoré musia platiť. To znamená aj za prítomnosti akéhosi dajme tomu znaleckého posudku a všetkých tých ostatných legislatívnych dôležitých vecí, ktoré tam musia byť dodržané.
Po štvrté, upravovali sme, alebo navrhovali sme upraviť hornú hranicu sadzby poplatku za rozvoj z 35 na 50 eur za meter štvorcový. Táto zmena podľa nás zohľadnila nárast indexu cien komodít. Presnejšie ako tá vaša, ale to už naozaj že vec nejakého, nejakej dohody a nejakého kompromisu. Zohľadňovali sme tam najmä nárast cien stavebných materiálov, ako aj mieru inflácie, ktorá od legislatívneho prijatia v podstate tohto poplatku ešte v roku 2015 zohľadnená nebola. Na konci dňa prinesie, samozrejme, táto zmena viac peňazí do obecnej kasy. Niekde to potrebné je, naopak, niekde to môže tú extenzívnu až agresívnu výstavbu upokojiť a utlmiť.
A tu sa na chvíľočku tiež prizastavím, lebo toto je veľmi dôležitý rozmer toho poplatku za rozvoj. My nemôžme zabudnúť na to, že v niektorých a v mnohých samosprávach, najmä v satelitoch takzvaných v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta bol poplatok za rozvoj prijímaný za účelom utlmenia tej extenzívnej výstavby, ktorá sa tam diala. Dialo sa to napríklad aj u nás vo Hviezdoslavove, kde som starostoval, kde tento poplatok slúžil aj na také jemné alebo drobné odradenie istých neželaných možno investičných zámerov, ktoré boli mimoriadne extenzívnym spôsobom, až takým, ak by som povedal, naozaj že neprimerane akcelerujúcim a veľmi rýchlou snahou zaplniť ten územný plán nešťastný z minulosti. Čiže práve aj na toto mal slúžiť ten poplatok za rozvoj na také utlmenie tej mimoriadne naozaj extenzívnej výstavy. Čiže mnohé roky a mnohé mesiace v mnohých samosprávach slúžil práve aj na toto a mal ten taký odstrašujúci účinok.
Po piate, stanovili sme tam, že povinnou prílohou zmluvy, o tom som už hovoril, na základe ktorej má dôjsť k zmene vlastníka stavby, na ktorú bol poplatok za rozvoj obcou vyrubený, musí byť potvrdenie obce o úhrade vyrubeného poplatku za rozvoj.
Skryt prepis