Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.6.2024 o 18:06 hod.

Mgr.

Martin Šmilňák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 10.9.2024 16:38 - 16:48 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, ďakujem za slovo, dovoľte mi krátko zopár poznámok k zákonu 597/2003, ktorý sa výsostne venuje financovaniu škôl a školských zariadení.
Mal som, mal som pripravených viacej vecí, ale skúsim sa držať vecne toho, čomu sa budeme venovať. Pán minister spomenul slovo "nežná revolúcia v školstve". Mne to, bez toho, aby som sa niekoho chcel dotknúť, príde príliš nežné a príliš málo revolučné, lebo nemeníme zásadne to, čo chceme v škole meniť, a posúvame sa príliš malými krokmi k tomu, aby sme dosiahli ten cieľ, keď dokážeme vychovávať a vzdelávať ľudí, ktorí budú slobodní v zmysle, že budú sebestační, budú sa vedieť sami o seba postarať.
Také manažérske heslo, že zjednodušuj, použijem preto, lebo už tu kolegyňa Kalmárová naznačila, že vo financovaní škôl a školských zariadení je obrovský kompetenčný neporiadok. A ja to môžem povedať z praxe učiteľa, ktorý bol riaditeľom aj materskej školy, aj základnej, aj strednej, aj centra voľného času, aj umeleckej školy, dokonca takej multiškoly, ktorá mala viacej týchto škôl a školských zariadení v jednom celku. A musím povedať, že do financovania školy proste vstupuje príliš veľa subjektov, ktoré to, ktoré to úplne rozhodia. Predstavte si, že taký riaditeľ školy narába s peniazmi z ministerstva školstva, s peniazmi nie z jednej, ale povedzme aj z 20 obcí, keď má centrum voľného času. Ak má deti nad 15 rokov, tak ešte narába s peniazmi z vyššieho územného celku, a po novom niekto sľúbil obedy zadarmo cez úplne iné ministerstvo, tak teraz sa riaditeľ školy zodpovedá v súvislosti s financiami aj ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny. A momentálny stav je taký, že keď máte základnú školu a idete dávať výplaty, tak učiteľovi dáte výplatu z peňazí štátnych, z prenesených kompetencií, ale vychovávateľke v školskom klube detí už dávate výplatu z peňazí, ktoré vám poslal starosta alebo primátor. A potom vám ešte na školskú jedáleň, ešte dostávate prostriedky aj z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a zrazu neviete si rady, lebo tých účtovných jednotiek a tých rôznych kolóniek, ktoré, ktoré musíte sledovať, to je absolútne komplikované. A toto potrebujeme zjednodušiť.
A teraz, čo tu máme. Máme tu na stole zmenu v kompetenciách v súvislosti s financovaním materských škôl. Materské školy sú doteraz financované ako originálna kompetencia, to znamená, sú financované z podielových daní, teda, zjednoduším to, platí ich, platia ich mestá alebo obce. Pán minister Drucker, pretože, a v tomto s ním súhlasím, my potrebujeme, materské školy potrebujeme ako soľ a nie vždy si obce s týmto problémom vedia poradiť, preto táto kompetencia ako míľnik plánu obnovy a odolnosti postupne prechádza pod štát z pohľadu financovania, aby sme dokázali zabezpečiť zaškolenie všetkých detí troj-, štvorročných tak, aby boli pripravené na školu a mali všetky deti, vrátane tých v osadách, aby mali predpoklad, dobrý predpoklad na to, že zvládnu základnú školu.
Ale teraz čo sa stalo. My sme urobili nie krok, ale urobili sme pol kroka. Si predstavte, že materskú školu sme teraz rozdelili na dve časti. Doteraz bola financovaná starostom alebo primátorom. Teraz sme ju rozdelili, blbo podľa mňa, tak, že učiteľky v materskej škole budú financované zo štátu, ale tá jedálnička, ktorá je v tej materskej škole, tá ostane v kompetencii mesta a obce.
Pán minister sa vydal dobrým smerom z môjho pohľadu, ale urobil len polovičný krok a z môjho pohľadu skomplikoval práve financovanie týchto materských škôl, tohto školského zariadenia. My z praxe už dávno hovoríme, že zjednodušme to, nenechávajme troch pánov alebo troch nejakých šéfov, ktorí pošlú do tejto školy, do nejakej školy alebo do školského zariadenia financie, a potom sa ten riaditeľ musí zodpovedať viacerým. Toto je komplikácia. Preto sme my hovorili, že školské kluby detí, ktoré sú organickou, neoddeliteľnou súčasťou základnej školy, dajme pod to isté financovanie ako základná škola. Pod financovanie štátu. Nie preto, že by som chcel niečo mestám a obciam zobrať, ale pretože to dáva logiku. Ja aby som úspešne povedzme deti v osadách vzdelával, ja ich potrebujem od rána do večera. Ja tam ten školský funkčný a dobre zaplatený, alebo primerane zaplatený školský klub detí skrátka musím mať. A na to sme nenabrali odvahu.
Podobne aj so školskými jedálňami, ktoré sú tiež organickou súčasťou základnej školy. Lebo keď chcem mať to dieťa v škole do piatej alebo do pol piatej, ono sa musí kdesi najesť. Keď tá jedáleň tam nefunguje, a my si povedzme, férovo, chceme, je to súčasť našej školskej politiky, že každé dieťa má nárok a dostane aj vzdelávanie, aj jedlo a potom ďalšie aktivity, ktoré so vzdelávaním súvisia, poobede alebo podvečer až do konca? Dajte mi toto dieťa na osem-desať hodín, dajte mi dostatok času a ja skúsim pomôcť aj v tých rómskych osadách. Kým tento nástroj nemám, alebo je nedostatočný, tak to skrátka nebude fungovať.
A čo odporúčam? My sme teraz, my sme teraz v naťahovaní sa medzi školou a ZMOS-om. Združenie miest a obcí je jedno veľmi seriózne združenie, ktoré zastupuje našich starostov a primátorov. My od miest a obcí očakávame množstvo kompe... teda množstvo roboty, očakávame, dávame im, pridávame im každý rok nové a nové úlohy, ale ruka v ruke s týmto nejde dostatočné financovanie. A keďže dnes majú ony materské, ony majú budžet na materské školy, ony majú budžet na školské družiny a my keď im tento budžet zoberieme, s ktorým ony mohli narábať, mohli si z toho, v úvodzovkách, požičať trochu peňazí na to, aby zalepili inú kompetenciu, a často sa tak dialo a z reálneho školstva sa tieto prostriedky odlievali, tu dochádza k veľkému pnutiu medzi ministerstvom školstva a ZMOS-om. Neberte nám tieto kompetencie, lebo spolu s nimi nám zoberiete stovky miliónov eur a čo si my potom počneme?!
Ale ja dneska vyzývam na zmenu paradigmy, na úplne zmenu prístupu. My nemôžme skrátka kvalitu škôl podmieniť tým, či vyjdeme, alebo nevyjdeme v ústrety ZMOS-u. To nie je chyba ZMOS-u, to je chyba, ako sme to nastavili. My na Slovensku sme, pridávame mestám a obciam robotu a uberáme im peniaze. A ony teraz, ony sú teraz, samozrejme, proti, aby sme im zobrali ďalšie peniaze a priamo to dali školám. Lebo to im zase zoberieme stovky miliónov peňazí, ktoré im budú chýbať. My toto musíme, a toto odporúčam, pán minister, my toto musíme oddeliť. ZMOS nech rieši vláda úplne iným spôsobom a školstvo riešme iným spôsobom. Ak bude fungovanie škôl podriadené tomu, že či sa to páči, alebo nepáči ZMOS-u, tak potom dovidenia s kvalitným školstvom.
A pripomínam, nie je to chyba ZMOS-u, nie je to chyba miest a obcí, je to chyba, ako sme my nastavili financovanie, ako sme nastavili prerozdeľovanie daní. Ten podiel výnosu dane z fyzických osôb nestačí. A nestačí hlavne vtedy, keď je kolísavé obdobie a dochádza k výpadku daní, výberu daní.
My tam navrhujeme v KDH daňový mix, do budúcna budeme musieť proste to financovanie miest a obcí zabezpečiť tak, aby ony už nemuseli vôbec sa trápiť nad tým, že či to financovanie materských škôl alebo družín im uškodí, alebo neuškodí. Urobme si kompetenčný poriadok, dajme školám to, čo patrí školám, dajme obciam a mestám to, čo patrí im, a budujme konečne poriadne školy, nerobme polovičné kroky, nemajme pre školu, pre jednu školu desať rôznych pánov, ktorým sa škola musí zodpovedať. Má kopec ekonomicko-administratívnej agendy a my nestačíme, nestíhame učiť, lebo musíme riešiť milión ďalších problémov. Dokonca dneska dostala škola odporúčanie, že máte nahlásenú bombu, tak si to choďte skontrolovať! Tak riaditeľ po novom ešte aj bude ráno kontrolovať, že či nemá v škole bombu. A toto my musíme vyriešiť, vyslobodiť od takýchto blbostí riaditeľov škôl a musíme zabezpečiť, aby tie školy konečne začali fungovať ako hodinky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.9.2024 16:07 - 16:09 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Ja zareagujem na kolegyňu Kosovú v tom jej akcente na výchovu a vzdelávanie rómskych detí, ako je to nedostatočné. My zatiaľ nevieme zabezpečiť to, aby bola dvojzmenná prevádzka. Ak je dvojzmenná prevádzka, deti chodia do školy ráno, do tých istých priestorov chodia iné deti do školy poobede a deti napríklad nemôžu sa zúčastniť školského klubu detí, alebo povedzme nemajú tam ani školskú jedáleň, a toto je bežná prax pre deti v osadách. Ak toto dokážeme čiastočne odstrániť a povedzme ešte im zabezpečiť aj vzdelávanie v predprimárnom vzdelávaní, to znamená miesta v materskej škole, tak to je dobrý krok, pretože ak dokážeme vzdelať rómske dieťa do takej, do takej miery, že bude samostatné a bude schopné sa uživiť, tak toto je vlastne cieľ a toto pomôže nám všetkým, nielen im, ale pomôže to vlastne celému Slovensku. A tú časť tých opatrení, ktoré sa odzrkadlili v tejto legislatíve, tak vnímam pozitívne, že aspoň, že čosi pre tie rómske deti ideme robiť. Keď odstránime, ako vravím, dvojzmennú prevádzku, keď dokážeme zabezpečiť školské kluby detí v dostatočnej miere a keď, ich zaškolenie v predprimárnom vzdelávaní, tak predpokladám že toto sú veľmi dobré a jasné kroky na pomoc tejto komunite.
Určite sa to nedá odstrániť, kolegyňa Puškárová to spomínala, že my desegregáciu nespravíme v jednom kroku a v jednom zákone, ale aspoň, aspoň isté opatrenia sa v tomto zákone nachádzajú. Tak v tomto úsilí, samozrejme, musíme pokračovať, ja ten váš akcent smerom k rómskym deťom veľmi vítam a ja sa budem snažiť všemožne v tomto pomôcť.
Čo sa týka desegregácie alebo segregácie, čo to je alebo nie je segregácia, ako k nej došlo, o tom som písal a bol som v tomto pomerne aktívny. Nedá sa to tu za 10 sekúnd zhrnúť, ale o tom sa môžme porozprávať. Ale predpokladám, že toto sú kroky dobrým smerom, takže aspoň toto by som podčiarkol.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.7.2024 9:40 - 9:42 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Budem reagovať na kolegyňu Juríkovú, Jurík, pardon.
Najprv poviem niečo k finančným záujmom Európskej únie, o ktorých rozprávala kolegyňa. Aby bolo jasné, Európska únia nemá nejaké finančné záujmy, ktoré by zasahovali do našich vnútorných vecí. Ja si Európsku úniu v tomto prípade predstavujem ako bohatú krstnú mamu, ktorá chce pomôcť chudobnému študentovi, ktorý nemá na, na dobré vzdelanie, na vysokú školu, tak krstná mama dáva vlastné peniaze, ktoré rodina nevie zabezpečiť študentovi, ale povie: mám podmienku, chcem, aby si to vzdelanie dosiahol, aby si tie peniaze neprežúroval, a preto mám svoje finančné záujmy. Každý rok mi ukážeš vysvedčenie, že sa ti darí a že to robíš dobre. To sú tie, to sú tie finančné záujmy Európskej únie, aby bolo jasné, že Európska únia nejde zasahovať do našich vlastných vecí.
Vy ste priznali, pán Susko, a celá vaša koalícia priznala, že ste urobili chybu v trestnej novele, lebo zase ju opravujete, že musíte zvýšiť finančné záujmy Európskej únie. A my sme hovorili, že my musíme zvýšiť všetky finančné záujmy, aj naše slovenské, pretože táto trestná novela, ktorú ste predložili, zvyšuje možnosť korupcie.
A prepáčte, milí kolegovia, ale uznajte, ak niečo, čo ste pripravili perfektne a je dobré a ste nás presviedčali, že je super, a musíte to v priebehu niekoľkých mesiacov päťkrát opravovať, a keď, pán Gašpar, prídete ešte s pozmeňujúcim návrhom novely, ktorú ste predložili, vy dookola opravujete niečo, tak musíte priznať, že od začiatku je to zbabrané a že ste to nepripravili dobre. Však priznajte farbu, je to pokazené, zbabrané, ideme to opraviť, tak to férovo opravte a nehádžte na opozíciu, že to preto, že to zlá-zlá opozícia a finančné záujmy Európskej únie. Je to vaše babráctvo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2024 16:41 - 16:56 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Vďaka pán kolega, že, že si zareagoval, a že si spomenul aj iné problémy, ktoré nás tlačia, a s ktorými si nevieme rady. Ja som spomenul, že eurofondy nečerpeme dostatočne, ale nám utekajú mladí zo Slovenska, a tí, ktorí majú viesť našu krajinu, aby sme dobehli Európsku úniu, tých postupne vymieňame za kamarátov, a to robíme všetko v skrátenom legislatívnom konaní podobne ako teraz v tomto prípade. My nejdeme k lepšiemu, my sa prepadávame a jednotlivé kroky pán minister obhajujete, že to je všetko v poriadku, Ústavný súd všetko fajn. Zákon, zákon nemusí byť protiústavný a môže byť zlý, však? A to je tento prípad. A potom musíme opravovať jedenkrát, druhýkrát, tretíkrát, štvrtýkrát, piatykrát, zajtra prídete s ďalším pozmeňovákom a avizujete v septembri ďalšiu novelu trestných kódexov. Mýlim sa, či sa nemýlim? No uvidíme, uvidíme, lebo ani toto sme neplánovali však áno.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.7.2024 16:41 - 16:56 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
...bolo zatiaľ 2 %. Z 12,6 miliardy, sme zatiaľ reálne vyplatíte dostali peniaze vo výške 2 %. Ťažko sa to v tých miliardách počíta, ale ak dostanete každú z Európy, za každú 50-eurovku, za každú 50-eurovku my sme zatiaľ z európskych peňazí minuli jedno euro, to sú dve percentá. Ako čerpeme eurofondy. Ja rozumiem, že teraz potrebujete prijať novelu, aby Európska únia si a európski daňoví poplatníci, aby si povedali, že tak za takýchto vašich podmienok, my vám tie peniaze nedáme. Tak robíme úpravu aj ideme zvyšovať záujmy Európskej únie, teda finančné záujmy Európskej únie. Inými slovami, ideme trošku prísnejšie chrániť, aby nedochádzalo ku korupcii v súvislosti s europeniazmi. A ako je to so záujmami našich peňazí, našich verejných peňazí, a potom ako je to s ochranou záujmov súkromných osôb, súkromných peňazí. Tam je to dostatočné? Keď v tomto prípade, v prípade europeňazí ste pripustili, že ochrana europeňazí nie je dostatočná, že potrebujeme to upraviť, mne z toho vyplýva, že nedostatočne chránime ani naše verejné zdroje, ani naše súkromné zdroje.
My dlhodobo tvrdíme, že na Slovensku nie dobre narábame s europeniazmi. Europeniaze neboli použité dostatočne dobre, efektívne, a často sme časť peňazí vracali. Tvrdíme, že tieto peniaze majú byť posunuté na nižšie, na nižšie orgány, najlepšie na vyššie územné celky alebo na mestá, ktorí, ktoré vedia tieto peniaze efektívne využívať. Sú oveľa lepšie pri, pritom, aby v regiónoch, ktoré sú zaostalé, aby sme dobiehali, aby sme dorobili kanalizácie, vodovody, komunikácie, dobré nemocnice, aby sme, aby tam všetko fungovalo ako má. Dobiehame? Dobiehame Európsku úniu? Pred pár rokmi sme sa blížili k 80 % úrovne, priemernej úrovne Európskej únie. Dneska sme pod 70 % niekde na 67 alebo 68 %. Dobiehame Európsku úniu?
Tvrdíme, tvrdíme, aby sme išli Poľskou cestou, aby sme polovicu eurofondov presunuli na VÚC-ky, a tie si s nimi poradia. Problémom, problém, ktorý, ktorý už tu dneska bol spomenutý, že eurofondy sa nečerpú samostatne, do spolufinancovania eurofondov, sa pripájajú aj naše národné peniaze, a potom spolufinancovanie jednotlivých aktérov, ktoré, ktorí čerpú tieto eurofondy. Ako budeme posudzovať potom korupciu, korupciu, keď dôjde k sprenevere celého balíka peňazí, ktorý pozostáva aj zo štátnych peňazí, aj z mestských peňazí aj z európskych peňazí. Ak ideme dnes ochraňovať finančné záujmy Európskej únie iba. Ešte spomeniem alebo pripomeniem tie tri krémeše, o ktorých sme my hovorili od začiatku. Súhlasíme so znížením trestných sadzieb, ale nie s takým silným skrátením premlčacích dôb, a s takým vysokým skokom v zmysle výšky škôd. Tento namiešaný koktail z nášho pohľadu nechráni dostatočne ani súkromné peniaze, ani jednotlivých obyvateľov Slovenska ani naše inštitúcie, naše verejné peniaze, a dneska pripúšťame, že ani európske peniaze. Ak nás teda idete chváliť, že sme konštruktívni, tak prosím vás, zoberte tieto veci do úvahy a zmeňte veci, zmeňte trestné kódexy tak, aby prinášali rovnováhu, aby sme ich nemuseli každý mesiac meniť. Nie, nám neprekáža, že sme tu museli prísť 15. z 15. júla v polovici, v polovici prázdnin, v polovici leta. Je fajn sa stretnúť, a zvlášť vtedy, keď je nejaký problém a treba ho opraviť. Ale my opravujeme niečo, čo sme na začiatku pokazili. My sme si zle zapli košeľu, a teraz to všelijako striháme, opravujeme, prešívame. A toto nie je dobre. Toto nie je dobrý princíp, to sú dve tretiny zákonov, dve tretiny zákonov, ktoré sme od októbra alebo novembra prijali, robíme v skrátenom legislatívnom konaní. Chápem, že keď je nejaká kalamita, nejaký veľký problém, nejaké veľké ohrozenie, že to musíme urobiť. Ale prečo, pre pána kráľa meníme trestné kódexy bez riadneho legislatívneho konania, tomu nerozumiem. Tak, keď nás chcete chváliť za konštruktívnu debatu a za návrhy, tak ich prosím vás vypočujte a zoberte ich do úvahy tak, že ich zapracujete do ďalších noviel trestného kódexu alebo trestných kódexov.
Ďakujem. Ďakujem za pozornosť
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.7.2024 16:26 - 16:41 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, drahí priatelia, kolegovia, kolegyne, poslanci, poslankyne, teraz uprostred leta som ani netušil, že sa zase stretneme, je to milé, rád vás vidím a celkom rád som v práci. Teraz mi dovoľte zopár poznámok za klub KDH k navrhovanej novele Trestného zákona, ktorá súvisí s europeniazmi. Pán minister z vašej dôvodovej správy prečítam ,,Po rokovaniach s Európskou komisiou je zámerom vlády Slovenskej republiky poskytnúť väčšiu ochranu finančných záujmov Európskej únie." To znamená, že na teraz v tých úpravách, ktoré sú, tá ochrana finančných záujmov Európskej únie nie je dostatočná, vy ste to tu pripustili, tak ste to napísali do dôvodovej správy.
Najprv asi bude dobré si pripomenúť, že čo sú to vlastne európske peniaze, čo sú to eurofondy. Eurofondy sú pre nás ako pre krajinu, ktorá má nižšie HDP a je slabším štátom v tejto v tomto klube Európskej únii sú darom, eurofondy sú darované peniaze, ktoré vytvorili európski daňoví poplatníci, pracujúci ľudia v krajinách, ktoré sú bohatšie od nás. A darujú nám ich cez eurofondy a zmyslom týchto peňazí je, aby sme postupne dobehli úroveň Európskej únie, aby sme sa postupne aj tu na Slovensku mali rovnako dobre ako sa majú Nemci, Francúzi, obyvatelia Škandinávie alebo Beneluxu.
Na to dostávame eurofondy, jedinú vec, čo od nás Európska únia očakáva je, aby sme tieto prostriedky minuli čo najlepšie, efektívne a aby sa nestalo, že sa tieto peniaze spreneveria. Že tieto peniaze budú skorumpované, alebo ukradnuté. A o toto nás žiadajú, my vám darujeme peniaze, aby ste zlepšili kvalitu života na Slovensku, ale zároveň vás žiadame, aby tieto peniaze sa nikdy nezneužili.
Ako teda chránime európske peniaze? Či dostatočne, my sme urobili tri veci. My sme znížili trestné sadzby, tu ste povedal pán minister, že boli príliš vysoké a toto sme aj my pripustili, veď mali sme pripravenú kompletnú novelu trestných kódexov od pána Karasa, kde sme v tomto zmysle postupovali, ale tu nedošlo len k zníženiu trestných sadzieb tu sa zvýšili výšky škôd, ale nie primerane, tam sme išli povedzme zo 150-146 000 na 650 v prípade v prípade tej najväčšej škody. A okrem toho sme skrátili premlčacie doby. Toto nám Európska únia vyčítala a povedala nám a odkázala nám, že pozor veď v prípade európskych peňazí môže dôjsť ku korupcii alebo tieto peniaze nie sú dostatočne chránené, a preto prijímame túto úpravu. Pán kolega Hajko bol dneska vašim koaličným partnerom pochválený, že bol konštruktívny, a tento tento jeho, to jeho vystúpenie nedávalo za pravdu, dával vám za pravdu len v tom, že je možné a že pripúšťa skrátené legislatívne konanie preto, aby sme o tie eurofondy neprišli. A to neznamená, že schvaľujeme to čo ste tu spravili, my sme vám, my sme vám vyčítali od začiatku, od mikulášskeho darčeka na sv. Mikuláša 6. decembra, keď ste prišli s novelou Trestného zákona, že to nerobte v skrátenom legislatívnom konaní. Vylúčili ste z toho sudcov, prokurátorov, policajtov, ďalšie organizácie ako sú povedzme univerzity, odborníkov, ktorí keby toto preosiali tak ako preosiali Karasovu novelu, tak sme dneska tu nemuseli byť. A nemuseli ani vaši poslanci lietať na rýchlo lietadlom a prichádzať tu v kraťasoch, len aby vás bolo 76. Dobiehame Európsku úniu? To je otázočka. Informácie, oficiálne informácie z mája tohto roku hovoria, že vyplatili euro peňazí, ktoré máme schválené do roku 2027 bolo zatiaľ dve percentá z 12,6 miliardy sme zatiaľ reálne k výplate dostali peniaze vo výške dve percentá. Ťažko sa to v tých miliardách počíta, ale ak dostanete každú z Európy za každú.....
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2024 12:49 - 12:49 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Ďakujem pán predsedajúci. Pán minister, vážení prítomní, budem reagovať na kolegu Hajka, ktorý hovoril o riadnom legislatívnom konaní. On už dávno hovorí, že zákony sa majú robiť nie na do pekných dní, ale do, do daždivých dní a s nejakou perspektívou, s víziou na desaťročia. A preto každý dôležitý zákon má prejsť riadnym legislatívnym konaním, aby sa vychytali muchy, aby sa vyvážil, a aby sa dostal aj do súladu s legislatívou Európskej únie. My sme toto obišli na Svätého Mikuláša 6. decembra. A aj keď sme tu vtedajšiu seansu naťahovali dlho, predlho, odborníci, ktorí k tomu mali čo povedať, tým sme zalepili ústa práve preto, že sme použili inštitút skráteného legislatívneho konania. A dneska v skrátenom legisl, legislatívnom konaní ideme opraviť pokazené. Keď upečiete zlý koláč, keď je pripálený, nedobrý, môžete naňho dať med, môžete naňho dať jahody, šľahačku, dokonca aj ruský kaviár, drahí kolegovia, ale to nevylepšíte, to proste sa nedá jesť. A budeme len opravovať a opravovať a opravovať.
A druhá vec, motivácia dnešnej seansy, preto, aby sme neprišli o peniaze. Motiváciou, legislatívnou motiváciu musí byť to, aby sme pripravovali čo najlepšie zákony, aby neboli plné chýb, aby pomáhali ľuďom. Ja sa potom k meritu veci vyjadrím v, v riadnej rozprave, nie vo faktickej, lebo som na tieto dve veci chcel upozorniť. Motivácia dnes nie je urobiť lepší zákon, ale niekto prišiel na to v Európskej únií, že ich peniaze nebudú dobre strážené a ochránené, ochránené a nebudú sa využívať tak ako majú, a preto to teraz musíme narýchlo opraviť. To je babráctvo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2024 18:06 - 18:06 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Asi sa zhodneme na tom, že kontrolná funkcia opozície je zdravý prvok demokracie a že je to prospešné pre všetkých Slovákov, pre nás všetkých, aby vláda, ktorá vládne, ktorá má veľké právomoci, aby bola účinne a reálne kontrolovaná. Nejde len o to, že či robí nejaké podvody, ale povedzme aby sa odstránili chyby alebo nedostatky, nemusia to byť účelové veci, na tom sa asi zhodneme. Ale ako je to u nás v praxi reálne? No, vy máte právomoc odvolať, odvolať predsedov kontrolných výborov, okrem toho ste nastavili pomery tak, že, že v tých výboroch máte väčšinu, a keď sa vám nepáči, tak ich proste buď urobíte neuznášaniaschopnými, alebo, alebo neodsúhlasíte, neotvoríte, neodsúhlasíte program a tak ďalej. Čiže v podstate reálne máte absolútnu kontrolu aj, aj nad tým, ako fungujú kontrolné výbory a kontrolné mechanizmy v štáte.
Na tejto schôdzi aj na predchádzajúcich sme boli svedkami takých zmien zákonov, že aj inštitúcie, ktoré nejakým spôsobom kontrolujú alebo dohliadajú nad správnosťou, nad používaním verejných financií a nad, nad rôznymi inými vecami, nastavili ste zákony tak, že aj týchto štátnych úradníkov, nie politikov, ale aj štátnych úradníkov, ktorí sú vám nepohodlní, jednoducho odvoláte bez udania dôvodu. Toto spôsobuje, že tá kontrolná funkcia, nielen opozície, ale aj, aj ďalších inštitúcií, je veľmi, veľmi oslabená. Je tak, tak lightová, že je až, až neschopná akejkoľvek akcie. Do budúcna to podľa mňa zakladá pre celé Slovensko problém, lebo bez kontroly sa, sa proste tá, tá vládna moc a, a, a to fungovanie, fungovanie štátnych inštitúcií proste neuberá dobrým smerom. Preto si myslím, že by ste to mali stiahnuť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2024 16:38 - 16:40 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja to vnímam tak, že vláda, koalícia vládne. Opozícia kontroluje, namieta, kritizuje, samozrejme, konštruktívne. Toto, toto je taká asi taká základná rovnováha vládnutia. Hovorilo sa o tom, že existuje úzus alebo nejaká, nejaké nepísané pravidlo, že tie kontrolné inštitúcie má v rukách opozícia práve preto, aby mohla účinne kontrolovať, a, a takými sú aj, aj výbory, kontrolné výbory na SIS a na Vojenské spravodajstvo, čiže podľa mňa to nemá byť len zvykové právo. Podľa mňa to aj ukazuje mieru demokracie, že do akej miery toto berieme ako samozrejmosť, a podľa mňa by sme to mohli aj ukotviť v zákone, že práve tieto kontrolné mechanizmy, kontrolné funkcie má mať opozícia. Z dôvodov, ktoré sme si tu vypočuli, a mne sa zdá, že tieto dôvody sú nedostatočné a nejakým spôsobom účelové alebo, alebo pritiahnuté za vlasy, tak aby ste sa zbavili nepohodlného, nepohodlnej osoby. Ale táto osoba, ktorá kontroluje SIS alebo Vojenské spravodajstvo, bude do istej miery nepohodlná, bude stále do istej miery pichľavá alebo potom hľadáte nejakú servilnú osobu. A to zase nebude dobré, lebo tá kontrola nebude dostatočná a bude vždycky, vždycky sa budem obzerať cez rameno, že či ste v koalícii s tým okej. Preto toto nepovažujeme za, ja sám to nepovažujem za, za dostatočné dôvody na to, aby ste odvolali opozičnú šéfku kontrolnej inštitúcie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2024 15:52 - 15:54 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Nadviažem na, na predkladateľa. A som rád, že tu sedí povedzme pán Richter, a poprosím, aby zvážil tento návrh aj aby sa tým zaoberala aj koalícia, a poviem vám jeden širší dopad.
Keď školy naše zažili vážne bezpečnostné hrozby počas školského roka, tak na našom školskom výbore bola pani štátna tajomníčka Kurilovská a pýtali sme sa jej, že akým spôsobom chce zvýšiť bezpečnosť na školách, tak povedala, že každej škole pridelila policajta. Lenže my nemáme toľko ani policajtov, koľko je škôl pomaly, čiže vlastne na jedného, na jednu školu, teda na jedného policajta vychádza niekoľko škôl, tak sa snažíme nájsť nejaké zdroje, že ako by sme tým školám mohli pomôcť. Máme veľa výsluhových dôchodcov, vojakov, policajtov alebo hasičov, ktorí po krátkom kurze by sa mohli zapojiť práve takýmto spôsobom, do aktívnej ochrany škôl, ako, ako brigádnici na dohodu. Toto opatrenie dohodárov zatraktívni a mohli by sme mohli by sme takýmto spôsobom dostať do škôl pomerne kvalifikovaných a šikovných ľudí, ktorí s bezpečnosťou pracujú a môžu sa podieľať na aktívnej bezpečnosti škôl. Zamestnávatelia, predovšetkým školy nemajú na to zdroje. A toto opatrenie vychádza v ústrety nielen dôchodcom a študentom, ale aj zamestnávateľom, lebo ich náklady prakticky nezvýši a môže dostať do škôl kvalifikovanejšiu pracovnú silu, ktorá sa môže aktívne podieľať na bezpečnosti, preto sa pripájam ku kolegovi Hajkovi a apelujem na aj na koaličných poslancov, aby zvážili toto opatrenie, aby, aby vyhodnotili jeho účelnosť a aby ho podporili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis