Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.1.2024 o 16:35 hod.

Mgr.

Simona Petrík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.1.2024 11:30 - 11:32 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem ti, kolegyňa Viera, za svieži a intelektuálne naozaj iskrivý príspevok do našej už tretí týždeň bežiacej debaty o zásadných zmenách v Trestnom zákone, ktoré majú rovnako zásadným spôsobom nabúrať piliere právneho štátu. Mňa už vtedy vlastne zarazilo, keď Peter Pellegrini ako predseda parlamentu sa prvýkrát vyjadril, že je naklonený tomu, aby sa navrhnuté zmeny v Trestnom poriadku upravili, a teraz sa zrazu podobne vyjadruje aj veľmi prekvapivo europoslankyňa Neveďalová. Po prvýkrát som počula, že by pani Neveďalová vôbec k tejto téme niečo povedala, ktorá teda očividne nevedela a nevidela tieto navrhnuté zmeny, keď hovorí, že sa o ich finálnej podobe dozvieme, až keď budú prijaté a potom v druhom čítaní ešte možno aj menené.
No a o čom to svedčí? Podľa mňa v prvom rade o tom, že ani samotná koalícia nie je dohodnutá na tom, čo chce ďalej s týmito zákonmi robiť, a je rozhodená tým, že rozprava o nich stále nie je ukončená. A to znamená, že má strach. Peter Pellegrini má strach, lebo sa to negatívne odrazí na jeho plánovanej dokonalej prezidentskej kampani, ktorú ohlásil v pompéznom, nafúknutom a miestami až jemne trápnom štýle minulý piatok. A Fico sa bojí, že mu z jeho trúfalých plánov likvidácie právneho štátu zostanú len čiastkové zmeny. A zároveň vie, že ho čakajú ťažké koaličné časy, pretože SNS má ďaleko od stabilného koaličného partnera a môže sa stať naozaj hocičo.
Preto každá jedna minúta venovaná upozorňovaniu na skutočné dôvody konania súčasnej vlády je podstatná a ja ti, Vierka, ďakujem za tých tvojich desať minút. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 19:58 - 19:59 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem. Takže takto no, skúsme si to ešte raz, prosím vás, zopakovať, lebo tak narýchlo to tu celé bolo dnes, aby si to teda naplno uvedomili aj koaliční poslanci a poslankyne, lebo ja mám úprimne obavu, že niektorí z nich ani len netušia, o čom tento pozmeňovací návrh, o ktorom sa tu teraz bavíme, je. Čiže vy ste prisúdili kompetencie uvedené v tomto pozmeňujúcom návrhu najskôr ministerstvu, teda prisúdili ste ich ministerstvu cestovného ruchu najskôr, lebo ste si mysleli, že dovtedy to ministerstvo bude schválené. A teraz, keď tu bolo jasné, že to ministerstvo de facto nevznikne, tak kým sa celý tento zákon o civilnom letectve schváli, opäť narýchlo meníte tieto kompetencie a presúvate ich na ministerstvo dopravy, tak? A ešte sa budete aj čudovať, že my vám ho nepodporíme. No veru nepodporíme a to sme zaň naozaj chceli hlasovať, ale ako sme vám tu už niekoľkokrát povedali v pléne a ako vám to hovoria aj ľudia na námestiach, nemôžete mať všetko. A pokiaľ budete aj v budúcnosti predkladať takéto prílepky a paškvily, tak budete, žiaľ, nútení počúvať od nás kritiku aj v treťom čítaní. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 16:35 - 16:35 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem kolegovi Ledeckému, že sa dotkol konkrétnych častí zákona, ktoré sa týkajú trestných sadzieb a zmierňovaniu trestov za páchanie kriminality, ktoré chce vládna koalícia meniť podľa toho ako to sedí im. Namiesto toho, aby sa vláda poctivo začala venovať napríklad potieraniu domáceho a rodovo podmieneného násilia, kde sme naozaj stále na chvoste krajín Európskej únie, kde ženy sa boja nahlasovať násilie, pretože vedia, že sa ničoho nedomôžu a jediné čo môžu urobiť pokiaľ vôbec prežijú je, že budú musieť ony a ich deti opustiť spoločné obydlie a nie ten násilník. Namiesto toho, aby ste sa v Trestnom zákone venovali napríklad aj tejto téme, vy prichádzate so zmierňovaním trestov a alternatívnymi trestami a nazývate to vraj zosúlaďovaním s európskymi trestnými zákonmi. Občas používate aj prirovnanie, že predsa človek čo ukradne auto by nemal mať rovnaký trest ako človek čo niekoho znásilní. To je síce pravda, ale už sa nevenujete tomu, či ten aktuálne platný trest za znásilnenie alebo celkovo prístup k preživším násilia alebo prevencia domáceho a rodovo podmieneného násilia je dostatočná. Tak sa pýtam, kedy sa začne vláda zaujímať o tieto témy a osudy konkrétnych žien a detí, namiesto vlastných záujmov? Kedy? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 10:27 - 10:29 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
To už, už asi aj technici sú zmätení, že či komu teda prideliť to slovo, keď ide o poslanca Petríka. Dobre, ďakujem pekne.
Pán Čaučík vo svojom príspevku spomenul, že koalícia začala vyhlasovať, že kým tu my v parlamente ako opozícia vraj bezhlavo preťahujeme čas, tak oni sa snažia vyriešiť problém s drahými potravinami. A toto hovoria v situácii, keď už vlastne ani nemajú čo povedať, lebo v celej krajine, ale aj Európskej komisii či Európskej prokuratúre je úplne jasné, čo sa tu deje. A vďaka tomu, že tu my podrobne odkrývame všetky tvrdé zásahy do pilierov právneho štátu, ktoré sa koalícia snaží narýchlo schváliť, vďaka tomu, že ľudia neúnavne a opätovne prichádzajú každý týždeň na námestia a vyjadrujú svoj postoj, vďaka tomu všetkému sa to stále ešte nepodarilo. A svet sa medzitým pozerá. Nielenže je to medzinárodná hanba, ale je to najmä tragédia pre demokratický vývoj na Slovensku. Slovensko ešte stále ani po vyše tridsiatich rokoch neprešlo úplnou demokratizáciou a my tu v roku 2024 ako členská krajina Európskej únie sa ideme vracať do čias mečiarizmu, kedy sme nemali ani nezávislé súdnictvo, ani nezávislú prokuratúru a kto bol pri moci, mohol všetko.
Naozaj veľmi dúfam, že ľudia na Slovensku vidia a počúvajú, čo sa tu deje a že sa nenechajú oklamať usmievavou tvárou s jamkami v lícach, ktorá všetkých vkuse uisťuje, že všetko bude v poriadku a ani že sa nenechajú zastrašiť autoritárskymi vyjadreniami súčasného predsedu vlády. Pretože z neho hovorí iba strach. Vie, že toto je jeho posledná šanca poistiť si svoju vlastnú beztrestnosť a zabezpečiť len a len svojich ľudí. Preto ďakujem kolegovi, aj vám ostatným, že tieto ich zámery dennodenne pomáhate odkrývať. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

12.1.2024 14:10 - 14:25 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ďakujem ti, Števo, za tento tvoj veľmi podrobný príspevok, ktorý naozaj pekne ukázal všetky výhrady prezidentky. Ja len teda ho doplním a podporím ťa v tom, že prezidentka naozaj potvrdila výhrady, ktoré sme my tu, ale aj odborná verejnosť, ale aj ľudia v námestiach akcentovali a akcentujeme už druhý mesiac, keďže je to celé o nás bez nás, bez medzirezortného pripomienkového konania, veľmi narýchlo kvôli horúcemu kandidátovi Tiborovi Gašparovi a dostal za ňu, samozrejme, aj ďalších svojich ľudí na teplé miestečká a vládna koalícia si zrejme vôbec pritom neuvedomila, že napríklad zmena postavenia SIS-ky alebo ÚRSO si vyžaduje aj mnoho následných krokov, ako je napríklad upraviť interné systémy ochrany v rámci kybernetickej bezpečnosti alebo aj napríklad zmena zákona o e-Governmente, čiže ten sa bude musieť aplikovať iným spôsobom. Na to sa tie inštitúcie potrebujú pripraviť, inak hrozí, že si nebudú vedieť splniť svoje úlohy poriadne a včas a tým pádom aj dôjde k ohrozeniu služieb štátu poskytovaným občanom a občiankam tejto krajiny. Tak isto si, zrejme, to si aj spomenul, ale ja to predsa len zopakujem, lebo je dôležité to zopakovať, je, že zrejme si vládna koalícia neuvedomila, že ústava priamo zakotvuje, že pre vyšších štátnych funkcionárov, akými sú predsedovia a predsedníčky ústredných štátnych, ústredných orgánov štátnej správy, ktorými sa práve tieto organizácie majú na základe tejto zmeny stať, má menovacie právo prezidentka a nie vláda. Čiže uzurpovať si právo menovať šéfa štatistického úradu či šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a teda ak by takáto zmena prešla, že by to malo teda patriť prezidentke a nie vláde. Čiže toto znamená jasné porušenie ústavy. A teda krátko sa dotknem, už sa nedotknem.
Ďakujem ti veľmi pekne, Štefan.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.1.2024 17:10 - 17:25 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem.
Dávid, ja sa tak pýtam, keď som ťa videla pri tom pultíku, napadlo mi, že ako sa asi musíš cítiť ako mladý človek, ktorý možno prišiel do tejto ustanovizne s ideálmi, že budeš teda prispievať k praktickým riešeniam ako zvolený zákonodarca najmä v oblasti podpory mladých ľudí, ale napríklad aj dostupného bývania, ktorému sa ty venuješ. Takisto toto sa vlastne takisto vo veľkej miere týka mladých ľudí.
No a teraz tu musíš čeliť realite, kedy sa ako zákonodarca v podstate nemôžeš dostať k svojej práci, pán Bartek, nemôže sa dostať k svojej práci tento poslanec, na ktorú sa chystal a pre ktorú ho volili jeho voliči a voličky. Pretože kým si koaliční poslanci ako napríklad pán Bartek, ktorý je tu teraz prvýkrát, po neviem akej dlhej dobe, si predlžujú vianočné prázdniny a absolútne ignorujú rozpravu a to dokonca v témach, ktoré sú zásadné pre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Pani kolegyňa, reagujete na predrečníka.

Petrík, Simona, poslankyňa NR SR
Reagujem, reagujem. A ty tu s nimi veľmi dôstojne bojuješ za jeho zachovanie. A preto ti chcem veľmi poďakovať, pretože hlas, resp. postoj mladých ľudí tu musí zaznieť, ale nie tých mladých ľudí, ktorí idú po ruke straníckej línii, ale tých, ktorí naozaj citlivo vnímajú situáciu mladých ľudí na Slovensku, či už ide o ich frustráciu zo zlej kvality vysokého školstva, absenciu podpory nájomného bývania alebo aj stavu tých internátov, o ktorých si hovoril. Lebo naozaj neviem, či taký pán Erik Kaliňák, alebo pán poslanec Bartek boli vôbec niekedy naživo napríklad v niektorom z bratislavských internátoch, aby na vlastné oči videli, v akých otrasných podmienkach naši študenti a študentky tam už roky musia existovať.
Takže ešte raz ti ďakujem a teším sa na ten deň, keď tu budeme môcť diskutovať o témach dôležitých pre mladých ľudí. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

10.1.2024 12:40 - 12:56 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem ti, Ivan, za naozaj veľmi trefný komentár a ja by som sa teda venovala najmä tomu stavu a tej blbej nálade, o ktorej si hovoril, nálade v spoločnosti, a to nielen v týchto dňoch a mesiacoch, ale ktorá tu pretrváva už naozaj niekoľko dlhých rokov a kontinuálne sa zhoršuje. Ľudia sú frustrovaní z vysokých cien, z nízkych platov, namiesto toho, aby kvalitne žili svoje životy so svojimi rodinami, tak len prežívajú a mnohí musia mať dve-tri práce, aby svojim deťom zabezpečili dôstojné detstvo a vzdelanie. K tejto frustrácii prispievajú vo veľkej miere aj účelové vyjadrenia politikov, ktorí sú aktuálne pri moci, a to ako aj za minulej vlády, tak aj za tejto, len je to vždy k inej téme.
Strany súčasnej vládnej koalície pred voľbami sľubovali novú politickú kultúru dialógu, či už s opozičnými oponentmi, ale aj s verejnosťou. Arogancia moci, úplná ignorancia všetkých, ktorí nie sú vašimi voličmi, valcovanie právneho štátu, hviezda dezinformačného webu ministerkou kultúry, tak neviem, toto je tá nová politická kultúra? No určite nie. Tak sa potom nečudujme, že ľudia na Slovensku žijú vo svojich izolovaných komunikačných svetoch a keď sa tieto svety náhodou stretnú, tak jediné, čo si vymieňajú, sú hejty a nenávisť. Je to opäť len prejav tej pretrvávajúcej frustrácie, s ktorou doteraz žiadna vláda neurobila nič. A viete, prečo? Lebo im táto nálada jednoducho vyhovuje. A pokiaľ bude vláda prichádzať s takýmito návrhmi, aké tu teraz musíme preberať, tak nič sa v tejto oblasti nezmení. Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.1.2024 19:55 - 20:00 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja vám chcem, kolegovia, kolegyne, poďakovať za všetky vaše podporné, odborné, vtipné aj kreatívne poznámky k tomuto môjmu príspevku, ktoré mi v rámci zachovania tohto gastrožargónu takto na záver dňa boli naozaj po chuti.
Ja vám chcem v tejto mojej reakcii hlavne ale ľudsky, úprimne poďakovať na dnešok, za to, že tu spoločne nevzdávame ten boj za zachovanie demokracie a právneho štátu, že si vieme aj zachovať odbornosť, slušnosť, ale neopúšťa nás ani humor, aj keď situácia, v ktorej sa nachádzame, je poväčšinou na zaplakanie. Tak na záver ja len dúfam, že nás tá chuť neprejde a že ukážeme koalícii, že má dočinenia s kvalitnou, dlho a dobre varenou či pečenou rozpravou.
Pekný večer a vidíme sa dúfam zajtra. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.1.2024 19:10 - 19:26 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Dobrý večer, kolegyne, kolegovia, ktorí ste tu ešte vydržali s nami tu v pléne, väčšinou teda opoziční kolegovia, kolegyne. Nie je to tak dávno, čo skrátené legislatívne konanie ležalo v žalúdku ako Roberta Fica, tak aj Petra Pellegriniho, a preto chcem začať svoj príspevok do tejto našej v podstate len opozičnej debaty, s výnimkou teda vystúpenia pána ministra Suska, práve týmto do očí bijúcim pokrytectvom SMER-u a HLAS-u, ktorí sa v minulom období bili do hrude a kričali, že skrátené legislatívne konanie je zneužívané, a teraz v duchu hesla a teraz my robia presne to isté. A robia to pri zákonoch absolútne zásadných pre zachovanie princípov právneho štátu a spravodlivosti na Slovensku. A tie nechcú zlepšiť alebo zdokonaliť, práve naopak, rýchlosťou blesku a silou valca chcú pochovať všetky piliere postihovania korupcie na najvyšších miestach a pochovať už rozbehnuté vyšetrované kauzy.
Chcela by som sa s vami podeliť o citát z dňa 22. júla 2021 z centrály vtedy oficiálne mimoparlamentnej a dnes druhej koaličnej strany HLAS – sociálna demokracia, ktorá namieta slabú komunikáciu koalície s občianskou spoločnosťou a mimovládnym sektorom pri tvorbe legislatívy. Prejavilo sa to podľa strany pri príprave plánu obnovy a odolnosti a pri tvorbe ďalších významných zákonov. Citujem, "v minulosti bola táto odborná celospoločenská diskusia súčasťou medzirezortného pripomienkového konania a prekvapuje nás, ako málo kriticky sa Európska komisia stavia k znižovaniu štandardu celospoločenského dialógu zo strany súčasnej vlády. Pritom je zrejmé, že súčasná vláda rezignovala na dialóg s odbornou aj laickou verejnosťou." Toto vyhlásila strana HLAS.
Tu by som chcela ešte pripomenúť, že HLAS slovami pána predsedu Pellegriniho dal verejný prísľub, že to budú robiť inak ako predchádzajúca vláda, a to najmä v reakcii na vtedajšie štatistiky, ktoré kolovali médiami, ak si pamätáte, že teda do apríla 2023 schválila Národná rada vo svojom ôsmom volebnom období celkovo 508 zákonov a z toho až 107 v skrátenom legislatívnom konaní, čo je niečo vyše 20 % zákonov. Treba však ale pre férovosť dodať, že to množstvo z nich súviselo s krízovými situáciami v súvislosti s pandémiou covidu a takisto začatím ruskej agresie na Ukrajine. Podľa toho, ako ste sa však chopili moci vy, vážená vláda, to ale vyzerá, že bývalé vlády v tejto legislatívnej smršti čoskoro predbehnete. Tak si to poďme rozmeniť na drobné.
Pokrytectvo a oportunizmus Roberta Fica nie je ničím novým, takže asi ani nemá zmysel komentovať tie mentálne obraty bez chrbtovej kosti, kedy na jednej strane kritizuje všetkých, že dostatočne neprotestujú proti skrátenému legislatívnu kona... legislatívnemu konaniu a vzápätí tento inštitút bez okolkov sám vo veľkom zneužíva. Na druhej strane to bola práve strana HLAS, ktorá sa pasovala do role dozorcu nad zákonnosťou, chcela prinášať zmier, prinášať, pozerať Dankovi s Ficom na prsty a na ich uletené nápady a ešte pred tromi mesiacmi bola pripravená si dupnúť, ak by sa predseda vlády so svojím ansámblom opäť išiel hotovať, odstraňovať základy právneho štátu.
Pán predseda Pellegrini, hovorili ste o nutnosti komunikácie s odbornou, ale aj laickou verejnosťou, s neziskovým sektorom a o celospoločenskej zhode pri prijímaní významných zákonov. Ako príklad ste použili plán obnovy a odolnosti. Ak už na ničom inom, asi sa zhodneme, že zmeny tohto kalibru vo vzťahu k Úradu špeciálnej prokuratúry nie sú o nič menej významné. Ak vám v roku 2021 záležalo na dobrom čerpaní eurofondov, tak vám snáď netreba pripomínať, čo sa udialo v Maďarsku, keď sa Ficov kamarátov Orbán rozhodol odstraňovať právny štát. Komisia mu klepla po prstoch a pozastavila časť finančných prostriedkov. Ak vám prejde táto prichystaná novela a navyše v skrátenom legislatívnom konaní, reálne nám hrozí pozastavenie čerpania eurofondov, a to nehovorím len ja, to hovorí európska prokurátorka Kövesi, ktorej stanovisko vyzlieklo vašu lož donaha.
Pýtam sa vás, prečo vám teraz nezáleží na názore laickej alebo minimálne odbornej verejnosti. Prečo? V predvolebných diskusiách ste opakovane hovorili, že k zásadným rozhodnutiam budete pristupovať po konzultácii s odborníkmi. Odborná obec sa zhoduje, že zmeny tohto rozsahu nie je vhodné robiť formou skráteného legislatívneho konania či už preto, že neexistuje normálne klasické medzirezortné pripomienkové konanie, nezasadli odborné komisie, ale aj preto, že to robí hlbokú brázdu v spoločnosti. A argumentujete tiež porušovaním ľudských práv špeciálnymi prokurátormi a napriek tomu vám nevadí z nich potom spraviť krajských prokurátorov či námestníka generálneho prokurátora.
Ale tu ide o inú vec. Jednoducho vám prestala vyhovovať špeciálna prokuratúra, veď si to už povedzme, hovoríme si to tu už dva dni, lebo konečne robí to, prečo bola pred dvadsiatimi rokmi zriadená. Je zaujímavé, že vás netrápili porušovania ľudských práv poškodených osôb v prípadoch, v rámci ktorých sa nekonalo, keď ju viedol už právoplatne odsúdený špeciálny prokurátor, zvaný aj 61:0, alebo neviem, dnes si to hovoril, kolega, 63:0, pán Kováčik. Preto sa vás pýtam, to je jedno, aj tak je to stále šesťdesiat vyše nula nie, no, tá nula je dôležitá asi, Kováčik, nezabudnime na jeho meno. Kováčik.
Preto sa vás pýtam, o koho a o akých ľudských právach sa tu, prosím vás, bavíme. Počuli sme množstvo vyhýbavých odpovedí, no nič konkrétne. Pán Gašpar sa tu oháňa vraj desiatkami rozhodnutí o porušovaní ľudských práv a my viacerí už napäto čakáme, kedy sa teda pán Gašpar konečne prihlási do rozpravy a prečíta nám tieto rozhodnutia, lebo zatiaľ sme ich nevideli. Takže radi by sme ich podrobili nejakej diskusii, ale keďže nevieme, o čo ide, tak o tom nemôžme diskutovať.
Včera v krátkej reakcii na kolegyňu poslankyňu a bývalú ministerku spravodlivosti Kolíkovú ste, pán Gašpar, uviedli, že sa vyjadríte v druhom čítaní. Túto stratégiu, že koalícia sa zapojí do rozpravy až v druhom čítaní, razí aj pán predseda Pellegrini. Ja sa ale pýtam prečo. Každá metodická príručka – či poslanecká, či pre rozvoj občianskej spoločnosti, či pripravená z dielne ministerstva spravodlivosti – predsa hovorí, že je to práve prvé čítanie, počas ktorého sa koná o návrhu všeobecná rozprava a najmä teda o jeho vecnej podstate. O čom inom, ak nie o podstate, sa tu bavíme posledné dni, týždne, mesiace? Kedy, ak nie teraz, je ten čas prísť s tými nálezmi Ústavného súdu, ktoré ešte, mimochodom, nedostala ani prezidentka a ktoré si tu dookola pýtame aj my, aj verejnosť.
Kolegovia a kolegyne z klubu Progresívneho Slovenska, ale aj z iných poslaneckých klubov tu už počas rozpravy vymenovali iks prípadov neustáleho porušovania ľudských práv rómskeho obyvateľstva, LGBTI ľudí, žien či detí. To vám počas tých dvanástich rokov, počas ktorých ste vládli, absolútne nevadilo a neurobili ste v oblasti ľudských práv takmer nič. Naopak, z niektorých menšín ste sa vyslovene vysmievali a ponižovali ich. A teraz sa tu nehanebne ľudskými právami oháňate, a pritom vaša argumentácia stojí na vode.
Čo však na vode určite nestojí, je vyjadrenie Benátskej komisie k problematike skrátených legislatívnych konaní. Tá uviedla v stanovisku prijatom na 131. plenárnom zasadnutí a to v časoch 17. až 18. júna 2022 k novelám zákonov o všeobecných súdoch v Gruzínsku z decembra 2021, že žiadna zmysluplná debata nie je možná, ak je návrh zákona prezentovaný a prijatý náhle a v rýchlosti, v zrýchlenom konaní, ktoré obmedzuje verejné a parlamentné preskúmanie. Nedostatočná diskusia počas legislatívneho procesu negatívne ovplyvňuje aj kvalitu výslednej legislatívy. Podľa Benátskej komisie by väčšina nemala manipulovať procesom s cieľom vyhnúť sa verejnému pripomienkovaniu. Benátska komisia tiež skonštatovala, že hoci neexistujú medzinárodné štandardy týkajúce sa dĺžky legislatívneho procesu, možnosť verejnej diskusie musí byť zachovaná. Benátska komisia opako... opakovane skonštatovala, že opatrnosť a sebaobmedzenie sú nevyhnutné, keď sa postupuje v skrátenom legislatívnom konaní. A hoci tento postup môže byť v súlade s národnou legislatívou, takýto postup nie je vhodný pre prijímanie zákonov v prípade komplexných a citlivých záležitostí, ktoré majú významný a politický dopad, a je veľmi otázny z hľadiska transparentnosti, inkluzívnosti, demokratickej legitimity a zodpovednosti. Rovnako tak Európska komisia v správe o právnom štáte z roku 2022 vo vzťahu k Slovensku poukázala na absenciu dostatočnej diskusie pri prijímaní zákonov, zvlášť takých, ktoré prinášajú významné zmeny.
A teraz len v krátkosti k pánovi ministrovi Suskovi, ktorý sa dnes rozhodol vystúpiť v rozprave ako jediný z vládnej koalície. Hovorili ste, že spôsob, akým sa dostal špeciálny prokurátor Lipšic do kresla, dláždila cesta ohýbania zákonov, rokovaní za zatvorenými dverami a celé vám to takpovediac smrdí. Nám tu toho smrdí posledné týždne oveľa viac. Ste presvedčený, že jeho nenávisť k strane SMER je taká veľká, že ho to diskvalifikuje z nestranného a zákonného výkonu funkcie špeciálneho prokurátora. Dňa 5. 12. 2023 dal Daniel Lipšic verejný prísľub, že sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora, ak zachováte Úrad špeciálnej prokuratúry. Tak to využite, nespájajte inštitúciu s 20-ročnou tradíciou, ktorá má historickú zásluhu na likvidácii mafiánskych skupín, s vaším názorom na jednu osobu.
Každý človek, ktorý sleduje udalosti posledných mesiacov a vidí tieto snahy o demontáž jednej z kľúčových inštitúcií boja proti organizovanému zločinu, vie, že to, čo robíte, robíte len a len pre seba a svojich ľudí, ktorí sú buď momentálne v base, alebo sú trestne stíhaní, alebo im stíhanie hrozí. A opäť sme pri tom, vyhraj voľby, môžeš všetko. De facto rušíte Úrad špeciálnej prokuratúry bez diskusie, po ktorej ste volali, bez kritiky, ktorej sa vraj nebojíte, a ešte ste to chceli skúšať rovno pred Vianocami, keď ste boli presvedčení o tom, že verejnosť nedáva pozor. Ale ona pozor dáva. Aj tento týždeň sa schádza na námestiach po celom Slovensku. Ak máte odvahu, príďte sa pozrieť na tie tisíce ľudí, ktorých netreba zvážať autobusmi, ale ktorí sú skutoční patrioti a patriotky. Na tých vám ale pramálo záleží, lebo to nie sú vaši ľudia. Títo ľudia vám však už druhý mesiac ukazujú, že nemôžete mať všetko.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 17:40 - 17:56 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Ďakujem vám, kolega, za ľudský a tvrdo úprimný príspevok do diskusie, ktorú tu vedieme od včera. Budem teda tvrdo úprimná aj ja. Budem sa asi opakovať s kolegom Hargašom, reakcií koalície na túto rozpravu je naozaj ako šafranu, jedno vystúpenie ministra, jedna faktická od poslanca Muňka a potom napríklad aj tá, ktorú som si vypočula včera z úst predsedu klubu strany SMER pána Richtera v relácii Téma v TA3, kde sme boli spoločne hosťami. Všetky sú arogantné a všetky hovoria jedno: my sme koalícia, my tu teraz vládneme, absolútne nám nezáleží na tom, čo hovorí opozícia alebo čo hovorí odborná verejnosť, alebo ľudia v uliciach, my máme moc a budeme si robiť, čo chceme a kedy chceme.
Preto som naozaj rada, kolega Bužo, že ste veľmi ľudsky odkryl, o čo tejto vláde ide a aké to bude mať následky, keď si schváli svoj promafiánsky balíček. Páči sa mi, ako ste sa, kolega, ako ste, kolega, apelovali na morálku a charakter koaličných poslancov. Možno je to naivné, pretože oni vedia, prečo sa nikdy nevzoprú týmto zlým, škodlivým zmenám, ktoré sa ich šéfovia na ministerstve spravodlivosti a na úrade vlády chystajú robiť. Nevzoprú sa, lebo im ide buď o teplé miestečká, alebo o teplé miestečká pre ich rodinných príslušníkov po celom Slovensku, alebo si jednoducho potrebujú zachrániť vlastné zadky, lebo majú na rováši a potrebujú sa niekde schovať, prípadne zabetónovať. A vedia, že teraz je tá šanca, ktorá sa už nemusí opakovať. Tak sú a budú ticho šúchať nohami a čušať. My ale čušať nebudeme a budeme vám to práve tu v rozprave stále opakovať tak, ako to urobil aj kolega Bužo. (Potlesk.)
Skryt prepis