Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2024 o 12:29 hod.

Mgr.

Simona Petrík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

3.5.2024 12:34 - 12:35 hod.

Simona Petrík
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 12:29 - 12:30 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Áno, ja len v skratke doplním, že absolútne to nerozporujem, máš absolútnu pravdu, tým ľuďom potrebujeme dať tú možnosť, aby si mohli kľudne privyrobiť aj viac. A viem, že teda existujú aj tieto kontroly, len ono niekedy sa to naozaj stane a mne nejde o to, aby sme my teraz nejakým spôsobom išli po krku tým ľuďom, ale skôr aby sme zabezpečili tým ľuďom, ktorí to potrebujú, tú adekvátnu starostlivosť. Čiže ak sa to aj teraz zneužíva, to je len možno, to nie je možno ani na vás dve, je to skôr možno aj na zamyslenie pre ministerstvo, či by nebolo dobré nejak zefektívniť tú kontrolu. Ale ak ju oni považujú za dostatočnú, tak, samozrejme, kto som ja, aby som im do toho kecala. Skôr nám to napadlo v debate s kolegyňou Veslárovou, keď sme sa o tom rozprávali, že čím viac sa bude zvyšovať tá suma toho, ako si môžu privyrobiť, tak môžu nastať nejaké situácie, kedy tí ľudia to budú zneužívať. Ale, samozrejme, v porovnaní s tým, koľko ľudí si zaslúži, aby mohli si privyrábať popri presne tie home office, ktoré si spomínala, to je absolútna pravda. Tak ja verím, že presne, že odhodíme politické tričká v tejto téme a že aj koaliční poslanci a poslankyne by mohli takýto návrh podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 12:21 - 12:27 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, aj tebe, kolegyňa, je ich tam viac, hej, sú tam tri... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Áno, pardon, tri faktické poznámky.


Petrík, Simona, poslankyňa NR SR
Ďakujem ti, kolegyňa Martina Holečková, za aj vôbec, aj s Andreou Turčanovou, za prinesenie tohto návrhu zákona. Ja, mne sa, samozrejme, tento účel tohto zákona páči, aj ho určite podporíme. Ale aby som teda nechodila nejak okolo horúcej kaše, ja mám konkrétnu otázku. Akým spôsobom, či ste zvažovali aj to, že teda ako sa prípadne bude monitorovať tá starostlivosť alebo nejakým spôsobom kontrolovať, keďže popri zamestnaní sa títo ľudia starajú o tieto zdravotne znevýhodnené osoby, tak aby nemohli byť, nemohol byť napríklad práve toto, táto zvýšená suma toho ich zárobku zneužívaná. Určite sa to nedeje veľakrát, ale verím tomu, že sa nájdu medzi nami aj ľudia, ktorí by to vedeli zneužiť, tak či ste nad tým vôbec uvažovali, že ako to možno odmonitorovať, aby sa nestalo, že tí ľudia budú potom v podstate namiesto toho, aby sa starali o tých ľudí, v práci. To bola len moja krátka otázka, ale inak, samozrejme, absolútne podporujeme návrh aj ideu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2024 12:07 - 12:08 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 237. Predkladám teda informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 239 zo 4. apríla 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 7. júna 2024 a v gestorskom výbore do 10. júna 2024.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 9:58 - 10:00 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
No, ja aktuálne tehotná som, takže radšej ani nebudem myslieť na to, že by to mohlo dopadnúť nejako zle, ale áno, je to súčasť života a skrátka občas sa to stáva. Písalo nám množstvo žien, ktoré zažili podobnú situáciu a cítili, že napríklad od zamestnávateľa, že napríklad to nemôžu povedať zamestnávateľovi, alebo sa to hanbili povedať a s tým svojím smútkom a s tým trúchlením vlastne museli prísť do práce. A naším, naším cieľom, v podstate tam musím povedať, hlavne oceniť Luciu, ktorá prišla s týmto nápadom, a ja som rada, že som sa k nej mohla pridať, pomôcť týmto ženám práve v tomto trúchlení, aby aspoň tie dva dni mohli využiť na to, že to v sebe ako-tak spracujú, aj keď je to naozaj vec, ktorá, ktorú množstvo žien nám písalo, ich spracovávalo aj niekoľko mesiacov. Ale myslím si, že keď dokážeme mať v našej legislatíve dni voľna pri úmrtí nášho blízkeho alebo rôzne iné péenky, tak si myslím, že takéto dva dni voľna navyše aj pre ženy po spontánnom potrate nie sú niečo, čo by išlo našu ekonomiku zrútiť, skôr naopak, ide tu o nejaký rešpektujúci prístup či už vládnej koalície, alebo nás všetkých, pochopenia tomu, že takéto prípady existujú.
A ja len sa pridám teda ku kolegyni Beáte Jurík, my sme boli spolu na takej debate, že prečo ženy zarábajú menej, a tam presne odznel ten argument, že by mohli zamestnávatelia začať zamestnávať menej ženy, ktoré by si nejak húfne teraz začali pýtať takéto voľno. To snáď nemyslíme vážne, ale my sme to dokonca s kolegyňou aj prepočítali a ide o 32 centov na jedného zamestnanca na rok. Takže, prosím vás, to nie sú žiadne náklady.
Ďakujeme pekne za pod... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 9:32 - 9:34 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja asi len nadviažem na kolegyňu Beátu Jurík, lebo veľmi podobnú vec som chcela povedať, že myslím si, že v tej opozícii sa na tom zhodneme. Verím, že aj tuto kolegovia, aj kolegyne, ktoré tu síce teraz zasa nie sú, ale že nám, že podporia tento návrh. Ak nie, tak veľmi rada ešte dovysvetlím, ak niečo bude treba. A my to máme naozaj aj prepočítané, nie sú to nejaké veľké výdavky navyše. Zároveň opäť pripomeniem to, že pokiaľ sa tento návrh zamietne, ďalších šesť mesiacov sa nebude môcť o tejto téme rokovať, možno potom s tým príde vláda, možno nie, alebo teda ministerstvo práce, ale načo, načo čakať, keď 13. dôchodky boli schválené takto (rečníčka lúskla prstami), šmahom ruky. Aj toto sú dôchodky, aj toto sú dôchodkyne a dôchodcovia, takže ak máme byť féroví a ak táto vláda naozaj hovorí, že je skutočnou sociálnou vládou a pán premiér hovorí, že ministerstvo práce je výkladnou skriňou tejto vlády, tak potom by bolo fajn, aby nezabúdal aj na tieto vdovy, ktoré stále nemajú nárok na plnohodnotný vdovský a, samozrejme, aj vdovecký dôchodok.
Takže aj za seba naozaj veľmi úprimne vás žiadam o podporu tohto návrhu v prvom čítaní.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 9:25 - 9:26 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem aj veľmi pekne kolegyni Turčanovej za výborný vstup k tejto téme. Veľmi sa tomu teším, že to vidíte veľmi podobne ako my. Takisto sa teším aj z toho, že to vidíme, myslím, aj ten proces toho celého, lebo obidve sedíme v sociálnom výbore. Pamätáme si, ako pani Weberová ako zástupkyňa vdov prišla s touto petíciou a rozprávali sme sa o tom, len naozaj veľká škoda, že sme sa o tom ani my, ani vy, vlastne ako opozícia sme sa nedozvedeli o tej petícii skôr, až vtedy, keď vlastne prišla na rokovanie výboru, kedy my sme už, ešte raz to zopakujem, ten náš návrh mali predložený.
Takže vidím tam naozaj to riešenie, že keď tento návrh prejde prvým čítaním, v tom druhom vidím, že sa zhodneme a môžme ten pozmeňujúci návrh dať aj spoločne, lebo hovorí o tom istom, a tam by sme si vedeli predstaviť zosúladiť ten dôchodkový vek pre, aj teda pre tie bezdetné vdovy, aj pre vdovy s jedným dieťaťom na tých 52 rokov.
A v podstate všetky vdovy, tak ako o tom hovorí aj národné stredisko pre ľudské práva, pretože ono naozaj, ešte raz upozorňujem, podotýka, že je to protiústavné, vlastne tá aktuálna situácia alebo tá aktuálna legislatíva je protiústavná.
Takže veľmi pekne ďakujem za to tvoj príspevok do debaty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 3.5.2024 9:06 - 9:14 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Tak budem len pokračovať. Som veľmi rada, že budeme mať aj teda nejakú debatu v tejto komornej atmosfére našej, dnes piatkovej.
Takže, vážené dámy a páni, ja sa téme vdovských dôchodkov venujem už naozaj niekoľko rokov. V roku 2019, to bolo ešte predpredvolebné obdobie, som v tomto pléne vlastne prvýkrát predkladala návrh na zmenu nároku na vdovský dôchodok aj pre vdovy a vdovcov vtedy s jedným dieťaťom, lebo ani tie vtedy nemali, ani tí vtedy nemali nárok na tento plnohodnotný dôchodok vdovský. Vtedy však neprešiel, lebo som bola opozičná poslankyňa. V tom minulom volebnom období poslanec Čepček kompletne okopíroval môj pôvodný návrh a vtedajší minister sociálnych vecí Krajniak nechal tento zákon prejsť, ale na bezdetné vdovy sa vtedy zabudlo. Teraz máme konečne po polroku na programe tejto schôdze aj náš návrh Progresívneho Slovenska o nároku na vdovský a vdovecký dôchodok aj pre bezdetných, ovdovelých ľudí, a to od dosiahnutia 59. roku života.
Povedzme si, aký je aktuálny stav. V súčasnosti má vdova alebo vdovec nárok na výplatu vdovského dôchodku po dvoch rokoch od smrti manžela alebo manželky len v prípade, ak sa tento vdovec alebo vdova starajú o nezaopatrené dieťa, sú invalidní z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, vychovali aspoň tri deti, dovŕšili vek 52 rokov a vychovali dve deti, dovŕšili vek 57 rokov a vychovali jedno dieťa, alebo ak dovŕšili dôchodkový vek. To sú všetky tie, zákon nám toto hovorí. Neexistuje ale žiaden relevantný dôvod, prečo by vdovec alebo vdova bez detí nemali mať nárok na vdovský dôchodok alebo vdovecký, budem teda hovoriť len možno v tom ženskom rode, pretože sa to týka oveľa väčšieho počtu žien ako mužov, ak mi odpustíte. Takže neexistuje žiaden tento dôvod, prečo by nemali mať nárok na vdovský dôchodok už počas ich aktívneho života, kedy trpia stratou manželky alebo manžela a jeho príjmu v rodine, rovnako ako matka alebo otec jedného, dvoch či viacerých detí.
Nakoľko súčasné znenie zákona o sociálnom poistení neobsahuje úpravu ohľadom nároku žien a mužov, ktorí sú bezdetní, na vdovský alebo vdovecký dôchodok po dvoch rokoch od smrti manžela, prijatím predkladaného návrhu by sa napravil súčasný neodôvodnený a aj diskriminačný právny stav.
Teraz možno vysvetlím tých 59 rokov, ktoré sme navrhli s kolegyňou Plavákovou. Keď sme dňa 20. 11. s kolegyňou Plavákovou tento návrh zákona podali do podateľne Národnej rady, ešte sme netušili, naozaj sme o tom vôbec nevedeli, že medzičasom, konkrétne to bolo už 8. 11., bola predsedovi Národnej rady, vtedy Petrovi Pellegrinimu, doručená petícia za zrušenie diskriminácie vdov s jedným dieťaťom a bezdetných vdov. Ak by sme my o nej vedeli, tak by sme, samozrejme, tento náš návrh upravili hneď od začiatku podľa ich požiadaviek, lebo tie boli trochu iné ako tento náš návrh. A tieto ich požiadavky boli podporené a doplnené aj stanoviskom národného strediska pre ľudské práva. S týmto stanoviskom, ktoré hovorí, že nárok na vdovský a vdovecký dôchodok by sa nemal odvíjať od počtu vychovaných detí, sa ako predkladateľky absolútne stotožňujeme. Ovdovenie ako také totiž samo osebe je sociálnou situáciou, kedy žena prichádza okrem manžela aj o jeho príjem do domácnosti. Čiže toto je a mala by byť dávka pre ovdovelú osobu a nie pre deti. Pre deti už existuje dávka sirotské. Preto je súčasná právna úprava v rozpore aj s ústavným právom na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, ako aj pri strate živiteľa. O tom hovorí čl. 39 ods. 1 Ústavy.
To znamená, že tu aktuálne absentuje princíp rovnosti, ktorý by sme chceli našim návrhom prinavrátiť. Tento návrh by nijako nepoškodil vdovy s tromi a viac deťmi a zároveň by zrovnoprávnil vdovy, ktoré vychovali dve deti, s vdovami, ktoré vychovali jedno dieťa, alebo ostali bezdetné, a priznal by im de facto potom nárok na vdovský dôchodok alebo aj vdovecký od 52. roku života.
Preto si dovoľujeme požiadať ako opozíciu, tak aj koalíciu o podporu nášho návrhu v prvom čítaní, pretože aj napriek tomu, že tam neuvádzame tých 52 rokov, ako to chcú tie vdovy, ktoré prišli s petíciou k nám do Národnej rady, stále je to otvorená téma, otvorený zákon, ktorý by sme následne v druhom čítaní pozmeňujúcim návrhom upravili podľa požiadaviek spomínanej petície. Aby sme nemuseli už čakať opäť ďalších šesť mesiacov na vyriešenie tejto konkrétnej situácie, v ktorej sa vdovy aj teda s jedným dieťaťom, lebo tie majú stále len nárok na vdovský dôchodok od 57. roku života, a aj bezdetné vdovy, v ktorom sa teda nachádzajú už dlhší čas, a vedeli by sme to takto efektívne riešiť.
Napriek tomu, že návrh zákona myslí pri svojej úprave, samozrejme, aj na mužov, úprava sa pozitívne dotkne najmä žien, pretože ony sú tie, ktoré vo väčšine prípadov poberajú vdovský dôchodok. Len pre ilustráciu, podľa údajov zo Sociálnej poisťovne ešte zo septembra 2023 bol počet vyplatených vdoveckých dôchodkov, pardon, vdovských dôchodkov v tomto mesiaci na úrovni 287 993, pričom počet vyplatených vdoveckých, čiže mužských dôchodkov, bol na úrovni 52 674 všetkých. To je len pre porovnanie, koľko je vdov žien a koľko vdovcov mužov. Existuje teda oprávnený predpoklad, že aj v rodine bez dieťaťa sa vo vyššej miere stane vdovou práve žena.
V kontexte aj náročnej, stále náročnej ekonomickej situácie, v ktorej sa Slovensko aktuálne nachádza z dôvodu rastu cien energií či potravín, sa toto opatrenie javí ešte naliehavejšie, keďže táto situácia už dostala do ťažkej životnej finančnej aj sociálnej situácie veľké množstvo rodín. Na hranici chudoby je aktuálne na Slovensku takmer 900-tisíc ľudí. Je teda veľmi pravdepodobné, že medzi takýmito nízkopríjmovými domácnosťami sú aj ovdovelé osoby, ktorými sú väčšinou ženy. Popri 13. dôchodkoch, ktoré prioritizuje súčasná vláda, je teda z nášho pohľadu žiaduce, aby bola vyriešená aj dôchodková situácia ovdovelých osôb.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a inými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Týmto som skončila a dovoľujem si vás poprosiť o podporu nášho návrhu a teším sa na diskusiu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 3.5.2024 9:01 - 9:04 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Dobré ráno všetkým kolegyniam a kolegom, ktorí prišli si vypočuť aj takúto tému, ktorá tu už čaká polroka, musím povedať, pretože tento, však budem o tom vlastne aj hovoriť, ale tento zákon, tento návrh zákona sme s kolegyňou Luciou Plavákovou predložili už, myslím, na novembrovú schôdzu, ale zo všetkých tých dôvodov, ktoré sú nám všetkým známe, sa to nakoniec posunulo až teraz na máj. Takže som veľmi rada, že môžem otvoriť v tomto pléne túto dôležitú tému. Tak by som začala teda.
Poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Simona Petrík a Lucia Plaváková predkladajú na rokovanie Národnej rady návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Len v skratke uvediem cieľ predkladaného návrhu.
Cieľom je odstrániť diskrimináciu voči ženám a mužom, ktorí nevychovali žiadne dieťa, teda zostali bezdetní. Takéto ženy a muži musia čakať až do dosiahnutia dôchodkového veku, aby mali opätovne nárok na výplatu vdovského dôchodku v prípade, že ich manžel alebo manželka zomrie. V súčasnosti majú nárok na vdovský a vdovecký dôchodok ženy a muži bez dieťaťa len v období dvoch rokov od smrti ich partnera alebo partnerky a následne, ako som hovorila, až potom opäť sa im to obnoví po dosiahnutí dôchodkového veku. Naším cieľom je vrátiť do systému spravodlivosť aj pre bezdetné vdovy a vdovcov, ktorí jediní aktuálne nemajú nárok na vdovský a vdovecký dôchodok, ten plnohodnotný, oproti ostatným ovdoveným osobám, a to tak, že bezdetné vdovy a vdovci by mali mať nárok na vdovský dôchodok od dovŕšenia 59. roku života.
Návrh odôvodním ďalej v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.5.2024 17:52 - 17:54 hod.

Simona Petrík Zobrazit prepis
Ďakujem. Pani Záborská, poznáte meno Gabriel Šlabenský? Ak nie, tak si kliknite na jeho stránku gabrielslabenský.sk, lebo to je to, čo, žiaľ, po ňom zostalo, keďže zomrel. Gabrielov príbeh sa začal písať v júni v roku 1998 a trval necelých 20 rokov. Bol to obdivuhodný a nesmierne statočný človek, ktorý mohol byť pre mnohých príkladom. A táto stránka je spomienkou na jeho tvorbu, život a jeho nenaplnený sen stať sa mužom. Gabriel bol transrodovým mladým mužom, pri narodení mu bolo pripísané ženské pohlavie a rozhodol sa, žiaľ, pre odchod aj napriek úsiliu a podpore všetkých blízkych, ktorí ho milovali. A Gabriel nie je zďaleka jediný, sú mladí ľudia, ktorí sú šikovní a zároveň na školách bývajú šikanovaní a jediné východisko, ktoré vidia, je vziať si život. Deje sa to, pretože slovenská spoločnosť je plná stereotypov a mýtov o týchto ľuďoch, ktoré vy podporujete týmto zákonom, ktorý ste tu predložili.
Pani Záborská, hovorili ste o pocitoch a faktoch. Celý tento váš zákon je založený na vašom pocite a presvedčení, že zmena identity je niečo nečisté a proti zákonom prírody. To nemá s faktami nič spoločné. Naopak, to, že existujú transrodoví ľudia, nie je naše progresívne presvedčenie, to je fakt. Takže celá táto debata, ktorú tu teraz máme, nie je súbojom presvedčení, to je súboj objektívnych faktov s vašimi pomýlenými presvedčeniami, ktoré sa nám snažíte nanútiť. Prosím naozaj všetkých príčetných poslancov a poslankyne, aby vám na toto nenaleteli a váš škodlivý a ubližujúci zákon odmietli.
Skryt prepis